მარტი 2022 | ხაჭაპურის ინდექსი 31%-ით გაიზარდა
2022 წლის მარტში ერთი სტანდარტული იმერული ხაჭაპურის მომზადების საშუალო ღირებულება 5.84 ლარი იყო, რაც 0.4%-ით აღემატებოდა 2022 წლის თებერვლის მაჩვენებლს და 31.4%-ით – 2021 წლის მარტის მაჩვენებელს.
წლიურ ინფლაციაზე ხაჭაპურის ყველა ინგრედიენტის ფასის ზრდამ იმოქმედა. ფასები გაიზარდა ხაჭაპურის შემდეგ ინგრედიენტებზე: ყველი – 27%, ფქვილი – 35%, კვერცხი – 38%, საფუარი – 14%, რძე – 10%, კარაქი – 24%. ფასების ზრდის ძირითადი მაპროვოცირებელი ფაქტორებია: რეგიონში არსებული ვითარება, ნავთობის საერთაშორისო ფასები და გლობალური სურსათის ფასები.
ხაჭაპურის ინდექსის წლიური დინამიკა თანხვედრაშია საქსტატის მიერ გამოქვეყნებული სურსათის კატეგორიის ფასებთან. საქსტატის მონაცემებით, სურსათის ქვეჯგუფში ფასები წლიურ ჭრილში 17.8%-ით გაიზარდა. ასეთი დიდი ზრდა განაპირობა ბოსტნეულის (+27%), პურისა და მარცვლეულის (+23%), ზეთებისა და ცხიმების (+17%), მინერალური წყლების, გამაგრილებელი სასმელების, ხილისა და ბოსტნეულის წვენების (+24%), რძის, ყველისა და კვერცხის (+15%) და ხილისა და ყურძნის (+16%) ქვეკატეგორიებში დაფიქსირებულმა ფასების ზრდამ.
მიუხედავად იმისა, რომ სურსათის ფასები წლიურ ჭრილში მნიშვნელოვნად გაიზარდა, ხაჭაპურის ინდექსის მონაცემები აჩვენებს, რომ თვიურ ჭრილში ფასები დაეცა რძესა და რძის პროდუქტებზე. 2022 წლის მარტში, თებერვალთან შედარებით, რძის ფასი 1%-ით შემცირდა, კარაქის კი – 0.2%-ით. მიზეზი შეიძლება რძის ფასების სეზონური კორექტირება იყოს. მეტიც, აღდგომის (კერძოდ, დიდი მარხვის) დაწყებამ შეიძლება ხელი შეუწყო ფასების კლებას, რადგან მარხვის დროს ყველსა და რძის პროდუქტებზე მოთხოვნა მცირდება.

In March 2022, the average cost of cooking one standard Imeretian khachapuri stood at 5.84 GEL, which is 0.4% higher month-on-month compared to February 2022, and 31.4% higher year-on-year compared to March 2021.
Each ingredient contributed to annual inflation in the Khachapuri Index; the prices of all of the ingredients increased: cheese rose by 27%, flour by 35%, eggs by 38%, yeast by 14%, milk by 10%, and butter by 24%. The current situation in the region, international oil prices, and global food prices are responsible for the local price increases.
The Khachapuri Index’s yearly dynamics are in line with GeoStat’s reported food category prices. According to GeoStat’s figures, prices in the food subgroup grew by 17.8% YoY. Such a notable rise in this subgroup is driven by the increase in the prices of vegetables (27% YoY), followed by bread and cereals (23%); oils and fats (17%); mineral waters, soft drinks, fruit, and vegetable juices (24%); milk, cheese, and eggs (15%); fruit and grapes (16%), etc.
While food prices significantly increase on annual basis, according to Khachapuri Index data, there is a notable monthly decline in the price of milk and milk products. In March 2022, the prices of milk and butter declined by 1% and 0.2%, respectively compared to the previous month (February 2022). This might be driven by the seasonal adjustment in the price of milk. Furthermore, the Easter effect, more specifically Great Lent (which began on March 7th) might have strengthened the downward price trend, as demand for cheese and other milk products is lower during Lent.