2014 წლის 27 ივნისს საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმებასა და თანმდევ ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმებას (Deep and Comprehensive Free Trade Area – DCFTA) მოეწერა ხელი, რომელიც განსაზღვრავს სანიტარიულ და ფიტოსანიტარიულ (Sanitary and Phytosanitary – SPS) ზომებს, სურსათის უვნებლობის სტანდატებსა და ტექნიკურ რეგულამენტს, რაც, ვაჭრობის თვალსაზრისით, ევროპის ბაზრებზე წვდომის აუცილებელი წინაპირობაა. საქართველოს ექსპორტი ევროკავშირში ჯერ კიდევ საკმაოდ შეზღუდულია, რასაც, უამრავ სხვა მიზეზთან ერთად, სურსათის უვნებლობის კანონმდებლობასა და სტანდარტებს შორის არსებული შეუსაბამობები განაპირობებს. ამას ისიც ემატება, რომ DCFTA განსხვავდება სხვა თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმებებისგან და არეგულირებს როგორც ექსპორტის, ისე ადგილობრივი ვაჭრობის საკანონდებლო დაახლოებასაც. შედეგად, უნდა ველოდოთ, რომ DCFTA იმოქმედებს საქართველოს ვაჭრობაზე როგორც ევროკავშირის, ისე ცენტრალური აზიის რეგიონული ეკონომიკური თანამშრომლობის (Central Asia Regional Economic Cooperation – CAREC) ქვეყნებთანაც. ამიტომ მნიშვნელოვანია, გავიგოთ, რა გავლენა იქონია DCFTA-მ საქართველოს უმსხვილესი სავაჭრო საქონლით ვაჭრობაზე CAREC-ის ქვეყნებთან.
CAREC-ის რეგიონი 11 ქვეყანას აერთიანებს. ესენია: ავღანეთი, აზერბაიჯანი, თურქმენეთი, მონღოლეთი, პაკისტანი, საქართველო, ტაჯიკეთი, უზბეკეთი, ყაზახეთი, ყირგიზეთის რესპუბლიკა და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკა. ამ ქვეყნების ნაწილი საქართველოს მნიშვნელოვანი სავაჭრო პარტნიორია. ექსპორტისა და იმპორტის მოცულობის მიხედვით, ჩამოთვლილთაგან საქართველოს უმსხვილესი სავაჭრო პარტნიორები არიან აზერბაიჯანი, ყაზახეთი და ჩინეთი. საქართველოს უმსხვილესი საექსპორტო და საიმპორტო სასოფლო-სამეურნო საქონელი არის ღვინო, ცოცხალი პირუტყვი და ხორბალი; ღვინო და ცოცხალი პირუტყვი, თავის მხრივ, არის უმსხვილესი საექსპორტო საქონელი და შემოსავლის მნიშვნელოვანი წყარო, ხორბალი კი არის მთავარი საიმპორტო საქონელი.
გრაფიკი 1. ვაჭრობა CAREC-ის ქვეყნებთან
საქართველოში მოხმარებული ხორბლის 80%-ზე მეტი იმპორტირებულია (საქსტატი, 2019 წ.). 2019 წელს ხორბლისა და მესლინის მთლიანი იმპორტის 88% რუსეთიდან, 10% კი ყაზახეთიდან შემოვიდა. საინტერესოა, რომ 2019 წელს, 2012 წელთან შედარებით, CAREC-ის ქვეყნებიდან იმპორტი 90%-ით შემცირდა, რაც, მეტწილად, იმან განაპირობა, რომ საქართველოში რუსეთიდან იმპორტირებული ხორბლის წილი გაიზარდა და მნიშვნელოვნად არის მასზე დამოკიდებული.
თუ სავაჭრო შეზღუდვებს შევხედავთ, შეიძლება ითქვას, რომ ქართულ კანონდებლობაში არ არის ისეთი ნორმები, რომლებიც რუსეთიდან ან ყაზახეთიდან ვაჭრობას შეზღუდავდა. ქვეყანას არც ხორბლის ტექნიკური რეგლამენტი არ აქვს, რომელიც იმპორტირებული ხორბლის ხარისხის სტანდარტსა და ტრანსპორტირების პირობებს განსაზღვრავდა. შესაბამისად, ასეთი რეგლამენტის არარსებობა იმპორტიორებს აძლევს თავისუფლებას, დაბალი ხარისხის ხორბალი შეიძინონ. იმპორტირებული ხორბლის ხარისხის მონიტორინგის პროცედურა განსხვავებულია და დამოკიდებულია ტრანსპორტირების საშუალებაზე. დოკუმენტაცია, რომელიც ადასტურებს პროდუქციის უვნებლობას და ხარისხს, სავალდებულოა მხოლოდ საზღვაო და სარკინიგზო გზით შემოტანისას. ავტომობილებით ტრანსპორტირებისთვის კი არ არსებობს სავალდებული საბაჟო დოკუმენტაციის დეტალური სია და ვალდებულებებიც ხშირად იცვლება. ამიტომ ხორბლის ადგილობრივი მწარმოებლები მხარს უჭერენ ინიციატივას ხორბლის ტექნიკური რეგლამენტის შემოღების შესახებ. ეს რეგლამენტი გააკონტროლებს როგორც იმპორტირებული, ისე ადგილობრივად წარმოებული ხორბლის ხარისხს.
ცოცხალი პირუტყვის შემთხვევაში, უმთავრესი საექსპორტო ქვეყანა აზერბაიჯანია, რომელზეც მთლიანი ექსპორტის 38% მოდის. საქართველოში ხორცის წარმოება ტექნიკური რეგლამენტით კონტროლდება, რომელიც ადგენს ვეტერინარიულ და სანიტარიულ წესებს. ტექნიკური რეგლამენტი არსებობს ხორცისა და ხორცის პროდუქტების ეტიკეტირებისთვისაც. თუმცა არცერთი ეს რეგლამენტი არ არეგულირებს ცოცხალი პირუტყვით ვაჭრობას.
შესაბამისად,,ქვეყანაში არ არსებობს სანიტარიული და ფიტოსანიტარიული რეგლამენტი, რომელიც დაარეგულირებს ცოცხალი პირუტყვის ექსპორტს და ექსპორტზე გატანილი პროდუქტები უნდა აკმაყოფილებდეს მხოლოდ იმპორტიორი ქვეყნის საკანონმდებლო მოთხოვნებს. ამგვარად, საკმარისია საექსპორტო საქონელი მხოლოდ მყიდველის მოთხოვნებსა და სტანდარტებს აკმაყოფილებდეს, თუკი მას საერთოდ აქვს ასეთი მოთხოვნები. მაგალითად, აზერბაიჯანელ მყიდველებს არავითარი შეზღუდვები არ აქვთ და ქართული ცოცხალი პირუტყვიც მარტივად აკამყოფილებს აზერბაიჯანულ რეგულაციებს. თუმცა უნდა აღინიშნოს, რომ საქართველომ 2019 წლის იანვრიდან 140 კგ-ზე ნაკლები წონის ცოცხალი პირუტყვის ექსპორტი აკრძალა. ეს რეგულაცია 2020 წლის თებერვალში კიდევ უფრო გამკაცრდა და მინიმალური სავალდებულო წონა 200 კგ-მდე გაიზარდა.
საქართველოს კიდევ ერთი უმსხვილესი საექსპორტო საქონელი ღვინოა. თუმცა ბაზარი საკმაოდ კონცენტრირებულია. 2019 წელს რუსეთზე ღვინის მთლიანი ექსპორტის 60% მოდიოდა, მას მოჰყვებოდა უკრაინა (10%) და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკა (8%).
ღვინოზე იმაზე უფრო მკაცრი სანიტარიული, ფიტოსანიტარიული და ხარისხის რეგულაციები მოქმედებს, ვიდრე ხორბალსა და ცოცხალ პირუტყვზე. ამან საშუალება მოგვცა შეგვემუშავებინა შეზღუდვების საზომი ინდექსი, რომელიც ოთხი ინდიკატორისგან შედგება: ხარისხის სტანდარტი; ფიტოსანიტარია; ეტიკეტირების, მარკეტინგისა და შეფუთვის მოთხოვნები; სასაზღვრო-საკარანტინო ზომები. ამ ინდექსის გამოყენებით შევეცადეთ დაგვედგინა, რა გავლენა აქვს სანიტარიის, ფიტოსანიტარიისა და ხარისხის ზომებსა და სტანდარტებს ღვინის ექსპორტზე. როგორც შედეგებმა აჩვენა:
• რაც უფრო მაღალია SPSQ-ის სტანდარტის/რეგულაციის საშუალო შეზღუდვა, მით ნაკლები ღვინო გადის ექსპორტზე საანგარიშო წელს. თუმცა ეს ეფექტი არ არის მნიშვნელოვანი და ასეთი შედეგი მოსალოდნელიც არის. შეზღუდვები უარყოფითად მოქმედებს ღვინით ვაჭრობაზე, რაც იმაზე მიანიშნებს, რომ საჭიროა ვაჭრობის კიდევ უფრო განვითარება, ღვინის ექსპორტიერების მხარდაჭერა და საბოლოო პროდუქტის ხარისხის გაუმჯობესება.
• ეტიკეტირების, მარკეტინგისა და შეფუთვის მოთხოვნები ყველაზე პრობლემურია და ყველაზე მეტად აფერხებს ვაჭრობას;
• საქართველოს ღვინის ექსპორტი დაბალია მაღალი შემოსავლების მქონე ქვეყნებისთვიის, რაც იმას ნიშნავს, რომ ამჟამად ქვეყანა შედარებით იაფფასიან ღვინოს ყიდის და სწორებას შედარებით დაბალშემოსავლიან ქვეყნებზე იღებს. რაც მაღალშემოსავლიანი ქვეყნების ბაზრებზე მეტი რეკლამირების და პოპულარიზაციის საჭიროებაზე მიუთითებს.
დასვკნის სახით შეიძლება ითქვას, რომ ამ ეტაპზე ჩვენ არ გვაქვს SPSQ რეგულაციები, რომლებიც ხორბლითა და ცოცხალი პირუტყვით ვაჭრობას დაარეგულირებდა. თუმცა დაგეგმილმა ხორბლის რეგლამენტმა შეიძლება გაამკაცროს და გააუმჯობესოს საიმპორტო პროდუქტის ხარისხი და ხელი შეუშალოს დაურეგულირებელ ვაჭრობას. ამ ეტაპზე ცოცხალი პირუტყვის ექსპორტზე ერთადერთი შეზღუდვა მოქმედებს (200 კგ.), თუმცა არ არსებობს სხვა SPSQ რეგულაციები, რომლებიც ვაჭრობას შეზღუდავდა. რაც შეეხება ღვინოს, შეზღუდვების საზომი ინდექსი გაიზარდა ვაჭრობაზე დაწესებულ SPSQ-ის რეგულაციებზე. ამის მიზეზი შეიძლება ის იყოს, რომ DCFTA-ის ფარგლებში საქართველომ უფრო მკაცრი რეგულაციები შემოიღო. თუმცა ქართველი ექსპორტიორების აზრით, ოთხივე რეგულაცია საკმაოდ მკაცრია.
საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო საქონლით CAREC-ის ქვეყნებთან ვაჭრობაზე რეგულაციების შესაძლო ნეგატიური გავლენის შემცირების მიზნით, სახელმწიფო სააგენტოებმა და დარგობრივმა ასოციაციებმა:
• უნდა იზრუნონ SPSQ-ის ზომების CAREC-ის რეგიონთან ჰარმონიზებაზე;
• შეიმუშაონ სტრატეგიები, როგორ დაეხმარონ მწარმოებლებს აღნიშნული მოთხოვნების დაკმაყოფილებისთვის საჭირო უნარ-ჩვევების გამომუშავებაში;
• ჩაერთონ რეგიონულ და საერთაშორისო თანამშრომლობებსა და პოლიტიკის განხილვებში;
• SPSQ-ის მიმართულებით მომუშავე პერსონალს დაეხმარონ ტექნიკური უნარ-ჩვევების გამომუშავებასა და გაძლიერებაში.
ასევე, კერძო და საჯარო სექტორებს შორის ინტერაქცია უნდა გაიზარდოს, თუ ჩვენი მიზანი CAREC-ის რეგიონში ბაზრისა და სასოფლო-სამეურნეო ღირებულებათა ჯაჭვის კავშირების გაუმჯობესებაა. CAREC-ის ქვეყნებმა რეგიონული დღის წესრიგი ადგილობრივ პრობლემებსაც უნდა დაუკავშირონ და რეგიონული ინტეგრაციის მიმართულებით საჯარო-კერძო პარტნიორობები (PPP) შექმნან, რაც ხელს უწყობს რეგიონულ ინტეგრაციასადა ინსტიტუციურ სტაბილურობას.
*კვლევა, რომელზე დაყრდნობითაც აღნიშნული ბლოგი დაიწერა, ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა CAREC-ის კვლევითი ორგანიზაციების ქსელის (CAREC Think Tanks Network – CTTN) ფარგლებში ჩაატარა.

The Impact of Food Safety Regulations on Agricultural Trade
From a trade perspective, the most important aspects of the EU-Georgia Association Agreement, signed on 27 June 2014, including the Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA), are the Sanitary and Phytosanitary (SPS) measures and the food safety standards and technical regulations required for access to European markets. Georgia’s export to the EU is still rather limited, and one possible cause for this deficiency, amongst others, is the limited capacity to comply with food safety regulations and standards. The DCFTA is, moreover, different from other free trade agreements and implies regulatory approximations, not only for exports but also for domestic trade. Thus, the DCFTA is likely to affect Georgian trade with both the EU and other countries, including members of the Central Asia Regional Economic Cooperation (CAREC). Consequently, it is important to question how the DCFTA has affected the top Georgian trade commodities with CAREC countries.
AN OVERVIEW OF THE TOP EXPORT-IMPORT COMMODITIES
CAREC unites 11 countries (Azerbaijan, Afghanistan, the People's Republic of China, Georgia, Kazakhstan, the Kyrgyz Republic, Mongolia, Pakistan, Tajikistan, Turkmenistan, and Uzbekistan), the fellow members of which are important trading partners for Georgia. By volume of export and import, Georgia’s major CAREC trade partners are Azerbaijan, Kazakhstan, and the People’s Republic of China. While, the chief export-import agricultural commodities are wine, live animals, and wheat; wine and live animals are the top export products, and represent a significant source of income, whereas wheat is a top import.
Graph 1. Trade with CAREC countries
Wheat
Georgia imports over 80% of the wheat it consumes (Geostat, 2019). In 2019, from the total imported wheat and meslin, 88% came from Russia and 10% from Kazakhstan. Interestingly, compared to 2012, by 2019 wheat imports from CAREC countries had decreased by 90%, this was largely because Georgia moved to the Russian market, which it now depends on heavily.
As for the trade restrictions, there are no restrictive norms in Georgian legislation to hinder trade from Kazakhstan or Russia. There are also no technical regulations on wheat in place to set the standards for the quality of imported wheat or for the conditions of transportation. This absence of regulations, therefore, encourages importers to purchase low-quality wheat. Wheat producers highlight that the procedures monitoring the quality of imported wheat differ according to the means of transportation. Documentation, ensuring the safety and quality of wheat, is only required for shipping and rail delivery, however, for motor vehicles, there is no comprehensive list of necessary customs documentation, and the requirements often change. Consequently, Georgian wheat producers are attempting to implement certain Technical Regulations on Wheat. These regulations will control the quality of both imported and locally produced wheat.
Live animals
Turning to the export of live animals, Azerbaijan is a top destination country, constituting 38% of total export. Meat production in Georgia is controlled by a technical regulation that defines veterinary and sanitary rules. There is also a technical regulation for the labeling of meat and meat products. However, none of these regulations apply to live animals. Ultimately, there are no SPS regulations to hinder the export of live animals, and exported products only need to comply with the regulatory framework of a destination. Thus, exports need only satisfy the specific requirements and standards, if any, requested by a buyer. For instance, buyers from Azerbaijan have no restrictions that may affect trade, and live animals easily satisfy Azerbaijani regulations. However, it should be noted that since January 2019, the export of live animals weighing less than 140 kg has been prohibited. This regulation became yet more strict in February 2020, when the minimum weight requirement increased to 200 kg.
Wine
Another top export commodity is wine. Nevertheless, the market is rather concentrated. In 2019, Russia accounted for 60% of total export, followed by Ukraine (10%), and the People's Republic of China (8%).
Wine is subject to stricter sanitary, phytosanitary, and quality-related regulations than wheat and live animals, enabling the construction of a four-part stringency index: quality standards; phytosanitary; labeling, marketing, and packing requirements; and border quarantine measures. These indices are used to address the effect that Sanitary, Phytosanitary and Quality (SPSQ) measures, and standards have had on the export of wine. The results reveal that:
• The higher the average perceived stringency of the SPSQ standards/regulations, the fewer wine exports occur in a particular year. Although these effects are insignificant, and the result is as expected. Stringency has a negative effect on the wine trade, indicating the further need for trade development, strong assistance to wine exporters, and improved end-product quality;
• The labeling, marketing, and packing requirements are the most problematic to deal with and the most restrictive for trade;
• Georgia’s wine exports are lower for high-income countries, indicating that, currently, the county sells relatively cheap wine, and targets low-income consumers, indicating the need for greater promotion in high-end markets.
CONCLUSION AND RECOMMENDATIONS
There are, at this stage, no SPSQ regulations limiting the trade of wheat or live animals. However, an upcoming regulation on wheat might tighten, and improve the quality of, the imported product, and hinder unregulated trade. While currently only one restriction is imposed on the export of live animals (those under 200 kg), beyond which, there are no SPSQ regulations deterring the trade. Regarding wine, the perceived stringency has increased for all four SPSQ-related regulations for the trade; this may be due to the effect of the newly introduced, more restrictive, regulations related to Georgia’s commitments to the DCFTA. Nonetheless, Georgian exporters consider all four regulations to be quite restrictive.
In order to reduce the possible negative effects of the regulations on Georgia’s agricultural trade flow with CAREC countries, governmental agencies and sectorial associations should:
• Invest in facilities to harmonize SPSQ measures within the CAREC region and at borders;
• Tailor policies in order to help producers develop capacities that comply with the requirements;
• Engage in regional and international cooperation and policy dialogues;
• Develop and enhance the technical skills of personnel engaged in SPSQ-related areas.
To improve market connectivity and agricultural value chain linkages within the CAREC region, interactions between the private and public sectors should be increased. CAREC countries should also connect the regional agenda with local issues and establish Public-Private Partnerships (PPPs) for regional integration initiatives, which would provide greater predictability and institutional stability throughout the region.