სურსათის მიწოდების სისტემები უმნიშვნელოვანეს როლს ასრულებს განვითარებადი ქვეყნების ეკონომიკებში, რადგან ამ სისტემებით მარაგდება სურსათის წარმოების უდიდესი წილი და მოსახლეობის დიდი ნაწილისთვის საარსებო საშუალებისა და შემოსავლის ძირითადი წყაროა (FAO, 2020). სწორედ ამიტომ, ძალიან მნიშვნელოვანია, ადგილობრივი თუ საერთაშორისო სურსათის მიწოდების ჯაჭვებს საჭირო პროდუქტები და სერვისები სტაბილურად მიეწოდებოდეს, რაც მოსახლეობის ჯანმრთელობის უზრუნველყოფისა და მათი შემოსავლებისა და საარსებო საშუალებების დაცვის აუცილებელი პირობაა.
COVID-19-ის პანდემიით გამოწვეულმა შეზღუდვებმა არაერთი ლოჯისტიკური პრობლემა წარმოქმნა და გამოწვევების წინაშე დააყენა სურსათის მიწოდების ჯაჭვები მთელ მსოფლიოში. თითოეული ასეთი შეზღუდვა მოქმედებს სურსათის ხელმისაწვდომობაზე, ფასებსა და ხარისხზე და სასურსათო უსაფრთხოებასთან დაკავშირებით არაერთ შიშს აჩენს (Barrett, 2020). საქართველოც გლობალური სურსათის ღირებულებათა ჯაჭვის ნაწილია და მასაც შეექმნა სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტების წარმოებასთან, დასაწყობებასთან, იმპორტსა თუ გაყიდვასთან დაკავშირებული პრობლემები. ვითარებას ისიც ამძიმებს, რომ საქართველო იმპორტ-დამოკიდებული ქვეყანაა სურსათის თითქმის ყველა კატეგორიაში. სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი სურსათის იმპორტის ბაზრების უმეტესობა კონცენტრირებულია, შესაბამისად, COVID-19-მა კიდევ უფრო გაზარდა ეს რისკები.
იმისათვის, რომ შემცირდეს პანდემიის ნეგატიური ზეგავლენა, შენარჩუნდეს სურსათის ფასების სტაბილურობა და ფერმერებს შეუმცირდეთ წარმოების საშუალებების ფასები, საქართველოს მთავრობამ დაასუბსიდირა 9 ძირითადი საკვები პროდუქტის (მაკარონი, წიწიბურა, მცენარეული ზეთი, შაქარი, ხორბალი, ხორბლის ფქვილი, რძის ფხვნილი, ლობიო) ფასები; შეიძინა შაქრის, მცენარეული ზეთისა და მაკარონის დამატებითი მარაგები; შეიმუშავა ანტიკრიზისული გეგმა „ზრუნვა სოფელზე და ფერმერებზე,“ ფერმერებს კი პირდაპირი და სექტორული დახმარებები შესთავაზა. ამ ყველაფრის მიუხედავად, COVID-19-მა მაინც სერიოზული რისკები შეუქმნა ქვეყნის სასურსათო უსაფრთხოებას.
ხშირად ჰგონიათ, რომ სასურსათო უსაფრთხოება მიღწეულია მაშინ, როდესაც მუდმივად არსებობს საჭმელად საკმარისი საკვები; არა მხოლოდ დღეს ან ხვალ, არამედ მომდევნო თვე და წელი. თუმცა სასურსათო უსაფრთხოება უფრო ფართო ცნებაა და მნიშვნელოვანწილად განსაზღვრავს ადამიანთა ზოგად კეთილდღეობას. ეს ცნება ბევრად უფრო კომპლექსური და მრავალგანზომილებიანია. გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) განმარტებით, სასურსათო უსაფრთხოება თავის თავში აერთიანებს ოთხ ძირითად ინდიკატორს. ესენია: (1) სურსათზე ხელმისაწვდომობა, (2) სურსათზე (ფიზიკური და ეკონომიკური) წვდომა, (3) სურსათის მოხმარების სტაბილურობა და (4) სურსათის მოხმარება.
განმარტების თანახმად, საკვების ხელმისაწვდომობა მიღწეულია, როდესაც ადგილობრივი წარმოებისა და/ან იმპორტის მეშვეობით, ქვეყანაში არსებობს ჯანსაღი და სრულფასოვანი სურსათი ყველასათვის საკმარისი რაოდენობით. მეორე ინდიკატორი – სურსათზე წვდომა – მიღწეულია, როდესაც ადამიანებს აქვთ როგორც ფიზიკური, ისე ეკონომიკური წვდომა საკვებზე. ამ თეორიის თანახმად, ადამიანებს უნდა შეეძლოთ ისეთი საკვების შეძენა და მიღება, რაც აკმაყოფილებებს დაბალანსებული კვების მოთხოვნებს. მესამე ინდიკატორი – სურსათის მოხმარება – ზომავს ადამიანის მიერ მიღებულ საკვებში ენერგეტიკული და საკვები ნივთიერებების დონეს. ეს ინდიკატორი ამოწმებს, რამდენად ჯანსაღია კვების პრაქტიკა, როგორ მზადდება საკვები, რამდენად მრავალფეროვანია დიეტა და როგორია ოჯახში საკვების განაწილება. მეოთხე – სურსათის მოხმარების სტაბილურობის – ინდიკატორი ამოწმებს დანარჩენი სამი ინდიკატორის სტაბილურობას დროთა განმავლობაში, რაც იმას ნიშნავს, რომ ადამიანს შეიძლება დღეს ჰქონდეს საკმარისი საკვები, თუმცა მაინც დაუცველად ითვლებოდეს, რადგან პერიოდულად არ ჰქონდეს სტაბილური წვდომა საკვებზე. ნეგატიურმა კლიმატურმა პირობებმა, პოლიტიკურმა არასტაბილურობამ ან ეკონომიკურმა ფაქტორებმა (უმუშევრობამ, სურსათის ფასების ზრდამ) შეიძლება იმოქმედოს სასურსათო უსაფრთხოების სტატუსზე.
ვფიქრობთ, საინტერესო იქნება იმის განხილვა, რა შედეგი აჩვენა საქართველომ თითოეული ამ ინდიკატორის მიხედვით COVID-19-ის პანდემიის დროს. სანამ ინდიკატორების განხილვას დავიწყებთ, უნდა აღვნიშნოთ, რომ FAO ამ მონაცემებს არარეგულარულად აგროვებს, ამიტომ ბლოგში გამოყენებული მონაცემები სხვადასხვა წელსაა შეგროვებული. რიგი მნიშვნელოვანი ინდიკატორების შემთხვევაში კი, საქართველოზე მონაცემები საერთოდ არ არსებობს. ამის მიუხედავად, შევეცადეთ, შეგვეფასებინა, რა გავლენა იქონია პანდემიამ საქართველოს სასურსათო უსაფრთხოებაზე.
სურსათის ხელმისაწვდომობის ერთ-ერთ ინდიკატორად შეიძლება განვიხილოთ, საშუალოდ რა რაოდენობის ენერგიას იღებს ადამიანი საკვებიდან. ამ ინდიკატორზე არსებული მონაცემები წარმოდგენილია 1-ელ ცხრილში.
საკვებიდან ენერგიის მიღების ადეკვატურობის დონე (კკალ ერთ სულ მოსახლეზე დღეში) გამოითვლება ქვეყნის მასშტაბით და ამოწმებს, საშუალოდ რამდენი კალორიაა მოხმარებისთვის ხელმისაწვდომი საკვებში. საქართველოსა და მის მეზობელ ქვეყნებში ეს მაჩვენებელი 100%-ზე მეტია. მარტივი კალორიების დონეზე თუ შევხედავთ, შეიძლება ითქვას, რომ საკვების მოხმარება დამაკმაყოფილებელია. მონაცემების ანალიზმა აჩვენა, რომ დროთა განმავლობაში აზერბაიჯანსა და სომხეთში ეს ინდიკატორი ნელ-ნელა იზრდებოდა. 2017-2019 წლებში კი საქართველოში დაფიქსირდა ბოლო ათი წლის ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი. სამწუხაროდ, ამ ინდიკატორის უახლესი მონაცემები ხელმისაწვდომი არ არის, თუმცა შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ მაჩვენებელი პანდემიის პირობებში კიდევ უფრო გაუარესდა.
ცხრილი 1. სურსაათიდან ენერგიის მიღების ადეკვატურობის დონე
| ინდიკატორი | სომხეთი | აზერბაიჯანი | საქართველო | საშუალოზე მაღალი შემოსავლის მქონე ქვეყნები |
| სურსათიდან ენერგიის მიღების ადეკვატურობის დონე (%, 2017-2019 წწ.) | 127 | 129 | 114 | 128 |
წყარო: FAOSTAT, 2020 წ.
მოსახლეობის შემოსავალი, რაც მთლიან შიდა პროდუქტში (მპშ) აისახება, მნიშვნელოვნად განსაზღვრავს სურსათზე წვდომის დონეს. მე-2 ცხრილიდან ვხედავთ, რომ 2019 წელს საქართველოს შედარებით კარგი მაჩვენებელი ჰქონდა ამ ინდიკატორით.
ცხრილი 2. მთლიანი შიდა პროდუქტი ერთ სულ მოსახლეზე
| მთლიანი შიდა პროდუქტი ერთ სულ მოსახლეზე, 2019 წ. (მსყიდველობითი უნარის ეკვივალენტი, 2017 წლის მუდმივი მაჩვენებელი, საერთაშორისო, აშშ დოლარი) | 13,654 | 14,404 | 15,014 | 16,945 |
თუმცა COVID-19-ის პანდემიამ უარყოფითად იმოქმედა პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების (პუი) შემოსვლაზე, პროდუქტებისა და სერვისების ექსპორტსა თუ ფულადი გზავნილების შემოდინებაზე, რაც პირდაპირ აისახა ქვეყნის ეკონომიკაზე. პანდემიით გამოწვეული გაურკვევლობები და მისი შეკავების ღონისძიებები პირდაპირ აისახა მოხმარებასა და ადგილობრივ ინვესტიციებზეც. შედეგად, მთლიანი მოთხოვნის შემცირებამ და პანდემიის გამო დაწესებული შეზღუდვებით გამოწვეულმა წარმოების ხარჯების ზრდამ მიგვიყვანა მშპ-ის შემცირებამდე. საქსტატის მონაცემებით, რეალური მშპ-ის ზრდის წინასწარი პროგნოზი სექტემბრისთვის -0.7%-ია, მაშინ როდესაც წინასწარი პროგნოზით 2020 წლის პირველი 9 თვისთვის რეალური მშპ-ის ზრდა -5%-ია.
შემოსავლებში გამოხატული, ეკონომიკური ხელმისაწვდომობის გარდა, ფიზიკური წვდომაც არანაკლებ მნიშვნელოვანია. პანდემიის გამო დაწესებულმა შეზღუდვებმა სერიოზულად შეაფერხა საკვები პროდუქტებით საერთაშორისო ვაჭრობა, რამაც რიგი ძირითადი საკვები პროდუქტების დეფიციტი გააჩინა როგორც საერთაშორისო, ისე ადგილობრივ ბაზრებზე. შედეგი კი ის არის, რომ საქართველოს იმპორტ-დამოკიდებულებამ და მიუდგომელმა სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურამ მიგვიყვანა იმპორტირებული პროდუქტების ფასების გაძვირებამდე.
როგორც უკვე აღვნიშნეთ, საქართველო საკვები პროდუქტების წმინდა იმპორტიორია, ამიტომ მიწოდების ჯაჭვებში გაჩენილი შეფერხებები ზრდის სურსათის ფასებს. ამას ემატება ეროვნული ვალუტის გაუფასურება, რაც კიდევ უფრო ზრდის საფასო წნეხს. პანდემიის პირველ თვეებში საქართველოში საკვებ პროდუქტებზე ფასები მნიშვნელოვნად გაიზარდა წინა წელთან შედარებით. ძირითადი მიზეზი არის ლარის გაუფასურება აშშ დოლართან მიმართებაში – 2020 წლის მარტ-მაისში, 2019 წლის იმავე პერიოდთან შედარებით, ლარი 15.8%-ით გაუფასურდა. აშშ დოლართან მიმართებაში ლარი გაუფასურებას განაგრძობს და 2020 წლის ოქტომბერში 3.22 შეადგინა, მაშინ როდესაც 2019 წლის ოქტომბერში, გაცვლითი კურსი 2.97 იყო (საქართველოს ეროვნული ბანკი, 2020 წ.).
სურსათის სტაბილურობის ერთ-ერთი ინდიკატორია სურსათის წარმოების ცვალებადობა. უნდა აღინიშნოს, რომ ეს ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ინდიკატორია საქართველოს შემთხვევაში, განსაკუთრებით პანდემიის პერიოდში. 2007 წელს საქართველოს მაჩვენებელი ამ ინდიკატორით 32.2 იყო და მას შემდეგ განაგრძობს კლებას, რაც დადებითი ტენდენციაა, რადგან რაც უფრო დაბალია ცვალებადობა მით უკეთესია.თუმცა უნდა ველოდოთ, რომ პანდემიის გამო კლების ტენდენცია შეიცვლება და მაჩვენებელი გაიზრდება.
ცხრილი 3. ერთ სულ მოსახლეზე სურსათის წარმოების ცვალებადობა
| ერთ სულ მოსახლეზე სურსათის წარმოების ცვალებადობა (აშშ დოლარი, 2015 წ.), (მუდმივი 2004-2006 წწ. ათასი აშშ დოლარი ერთ სულ მოსახლეზე) | 32.1 | 5.7 | 16.7 | 2.6 |
როგორც უკვე აღვნიშნეთ, სურსათის მიწოდების ჯაჭვების შეფერხებებმა გავლენა მოახდინა გლობალური თუ ადგილობრივი სურსათის მიწოდების სტაბილურობასა და წვდომაზე. ძირითადი საკვები პროდუქტების ექსპორტზე დაწესებულმა შეზღუდვებმა გაზარდა ამ პროდუქტების ფასები. მართალია, პანდემის გამო თავდაპირველად დაწესებული შეზღუდვები დროებითი იყო, თუმცა არ არსებობს გარანტია, რომ ქვეყნები ხელახლა არ დააწესებენ შეზღუდვებს (Espitia et al., 2020). სურსათის გაზრდილი ფასები და მიმდინარე ეკონომიკური გაურკვევლობა სურსათის სისტემის სტაბილურობაზეც ახდენს გავლენას. ვალუტის გაუფასურება კი კიდევ უფრო მეტ რისკს უქმნის სურსათის გლობალური თუ ადგილობრივი ბაზრების სტაბილურობას. პანდემიით გამოწვეული გაურკვევლობები და შეზღუდვები უარყოფითად აისახება იმ ინვესტორებზეც, რომელთაც ინვესტიციების ჩადება სურთ სოფლის მეურნეობისა და სურსათის სექტორებში (UNCTAD, 2020b).
FAO-ის მოხმარების იდიკატორები ამოწმებს კვების სიჯანსაღესა და ჯანსაღი კვებით მიღებულ სარგებელს. სასურსათო უსაფრთხოების საკვების მოხმარების ერთ-ერთი ინდიკატორია ზრდასრულ მოსახლეობაში სიმსუქნისა და ჭარბი წონის პრევალენტობა. ეს ინდიკატორი ასახავს არაჯანსაღი კვების ჩვევებს. რამდენადაც მოულოდნელი არ უნდა იყოს, 2000 წლიდან ეს მაჩვენებელი თითქმის გაორმაგდა და 2016 წელს 21.7 პროცენტი შეადგინა, რაც 7.8 პროცენტული პუნქტით აღემატება საშუალოზე მაღალი შემოსავლის მქონე ქვეყნების იმავე მაჩვენებელს.
საკვების მოხმარების ინდიკატორები განსაკუთრებულ ყურადღებას უთმობს 5 წელს ქვემოთ ბავშვებს, რისთვისაც სამი ქვე-ინდიკატორი გამოიყენება. ესენია: სიმაღლეში ჩამორჩენა, გამოფიტვა და დაბალი წონა. თუმცა უნდა აღვნიშნოთ, რომ FAO-ის ბაზაში ეს მონაცემები არ არის განახლებული.
თუმცაღა შეგვიძლია გამოვიყენოთ იუნისეფის მიერ ჩატარებული მრავალინდიკატორული კლასტერული კვლევა 2018 წლისთვის, რომლის მიხედვითაც საქართველოში 5 წლამდე ბავშვების 1%-ს აღენიშნება წონაში ზომიერად ან მკვეთრად გამოხატული გამოფიტვა, 6%-ს აქვს ჭარბი წონა, 6% ზომიერად ან მკვეთრად ჩამორჩება სიმაღლეში, ბავშვების 2%-ს კი ზომიერად ან მკვეთრად გამოხატული წონის დეფიციტი აქვს.
ცხრილი 4. 5 წლამდე ბავშვები წონაში გამოხატული გამოფიტვით
| 5 წლამდე ბავშვები წონაში გამოხატული გამოფიტვით | 4.4 (FAO, 2016 | 3.2 (FAO, 2013 | 1 (UNICEF, 2018) | 1.8 |
წყარო: FAO 2020 წ., UNICEF 2020 წ.
როგორც ვხედავთ, მეზობელ ქვეყნებთან შედარებით, საქართველოს უკეთესი შედეგები ჰქონდა ამ ინდიკატორების მიხედვით, თუმცა შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ პანდემიისა და შექმნილი ეკონომიკური ვითარების გამო, მაჩვენებლები შეიძლება გაუარესდეს.
2020 წელს COVID-19-ის პანდემიამ საფრთხე შეუქმნა ადამიანთა სიცოცხლესა და კეთილდღეობას მთელ მსოფლიოში და მათ შორის საქართველოშიც. საზოგადოების უღარიბესი ნაწილი კი ყველაზე ცუდ ვითარებაში აღმოჩნდა. ოჯახებს, რომლებიც სურსათის უსაფრთხოების პრობლემებს განიცდიან, არ აქვთ წვდომა აქტიური, ჯანმრთელი ცხოვრებისათვის საკმარის საკვებზე. COVID-19 კიდევ უფრო გაზრდის იმ ადამიანთა რიცხვს, რომელთაც სურსათის უსაფრთხოების პრობლემები აქვთ. პანდემიის გამო დაწესებულმა სავაჭრო შეზღუდვებმა გამოიწვია საკვების ხელმისაწვდომობის პრობლემებიც. უნდა ველოდოთ, რომ გაუარესებული ეკონომიკური მდგომარეობა უარყოფითად იმოქმედებს წვდომის, მოხმარებისა და სტაბილურობის ინდიკატორებზეც. მართალია, სურსათზე მოთხოვნა არ არის ელასტიური, მაგრამ შემცირებული შემოსავლები შეამცირებს მოთხოვნას შედარებით ძვირადღირებულ საკვებ პროდუქტებზე (ხორცზე, რძეზე და სხვ.), რომელთაც მაღალი ნუტრიციული ღირებულება აქვთ. ეს კი თავისთავად ნიშნავს, რომ შემოსავლები შეუმცირდებათ სურსათის ბიზნესოპერატორებსაც.
იმისათვის, რომ უზრუნველვყოთ სასურსათო უსაფრთხოება ასეთი შოკების დროს, პოლიტიკის შემქმნელებმა აქცენტი უნდა გააკეთონ შემდეგ მიმართულებებზე:
• ინვესტიციები უნდა ჩაიდოს სურსათის მიწოდების ჯაჭვებში, რათა არ შეფერხდეს სურსათის მოძრაობა ქვეყნის საზღვრებს შიგნით თუ მის გარეთ; უნდა წახალისდეს სურსათის სისტემებში ინოვაციების დანერგვა. თუ გავითვალისწინებთ, რომ სოციალური დისტანცირებისა და გადაადგილების შეზღუდვები კიდევ დიდხანს დარჩება, მთავრობებმა, დონორმა ორგანიზაციებმა და მიკროსაფინანსო ორგანიზაციებმა უნდა მოძებნონ გზები, როგორ წაახალისონ სურსათის მიწოდების ინოვაციური და უსაფრთხო გზები, განსაკუთრებით ისეთები, რაც სამუშაო ადგილებს ქმნის;
• ახალი ინვესტიციები უნდა გამოიყოს სურსათის წარმოების, შეგროვების, შენახვის, გადამუშავების, მარკეტინგისა და დისტრიბუციის ეტაპებზე არსებული პრობლემების გადასაჭრელად; გაძლიერდეს თანამშრომლობა მთავრობასა და განვითარების პარტნიორებს შორის, რათა წახალისდეს სურსათის მიწოდების ჯაჭვებში ინოვაციების დანერგვა; ეს შეიძლება მოხდეს ტექნიკურ თუ პროგრამულ ინფრასტრუქტურაში ინვესტიციების ჩადებით, შესაბამისი ბიზნეს და სავაჭრო გარემოს შექმნით იმ მცირე და საშუალო საწარმოებისა და მსხვილი ბიზნესებისთვის, რომელთაც სურთ, პანდემიისა და პოსტ-პანდემიურ პერიოდში საკუთარი წვლილი შეიტანონ სასურსათო უსაფრთხოების უზრუნველყოფაში.
• უნდა წახალისდეს რეგიონებს შორის ვაჭრობა, რათა შემცირდეს რისკები, მობილიზდეს ინვესტიციები და გამყარდეს სურსათის ბაზრების მდგრადობა. როგორც წესი, ბაზარზე წვდომა და გადამუშავებული საკვები პროდუქტების ტრანსპორტირების ხარჯები ყველაზე ხელსაყრელი არის იმ ქვეყნებთან, რომლებიც გეოგრაფიულად ახლოსაა. მაქსიმალურად უნდა მოხდეს ამ ბუნებრივი უპირატესობის გამოყენება შესაბამისი სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის განვითარებითა და ეფექტური პოლიტიკის გატარებით, რაც გაზრდის სავაჭრო ინტეგრაციის დონეს;
• უნდა გვესმოდეს, რამდენად მნიშვნელოვანია ადგილობრივი, შიდა სურსათის ბაზრები მცირე მეწარმეებისთვის და ამ ბაზრებთან მიმართებაში უნდა გაძლიერდეს სასურსათო უსაფრთხოების მონიტორინგისა და ანალიზი ინსტრუმენტები; ინვესტიციები ჩაიდოს სასურსათო უსაფრთხოებისა და ნუტრიციული ჯანმრთელობის სტატუსის მონაცემების ადრეულ ეტაპზე შეგროვებაში, გაანალიზებასა და გამოქვეყნებაში, რათა გაუმჯობესდეს პოლიტიკის ინსტრუმენტის ეფექტიანობა და ეფექტურობა;
• უნდა გავაცნობიეროთ, რომ საჭიროა ქალებისა და ახალგაზრდების წინაშე არსებული შეზღუდვების გადაჭრაზე ორიენტირებული ინიციატივების ხელშეწყობა, რომლებიც მათ შესაძლებლობებით უზრუნველყოფს და რესურსებზე წვდომის მოპოვებაში დაეხმარება.

Food supply systems are crucial to the economies of most developing countries, supplying the largest share of food production, and constituting livelihoods and a key source of income for the majority of the population (FAO, 2020). It is therefore vital to maintain the steady flow of goods and services required from local and international food supply chains to ensure the health of the population, and to protect their incomes and livelihoods.
Lockdowns from the COVID-19 pandemic have created logistical issues and posed challenges to the function of food supply chains all over the world. These disruptions have each affected the availability, pricing, and quality of food and raised concerns about food security (Barrett, 2020). As a part of global food value chains, Georgia has also experienced challenges related to the production, storage, import, and sale of agricultural products. Moreover, Georgia is highly dependent on imports for most types of food. As most strategically important food import markets are rather concentrated, it has led to increased risks due to COVID-19.
In order to lessen the adverse impacts of the pandemic, keep food prices stable, and reduce input prices for farmers, the state has subsidized the import of nine food products (pasta, buckwheat, vegetable oil, sugar, wheat, wheat flour, milk powder, and beans); purchased additional stocks of sugar, vegetable oil, and pasta; and developed an anti-crisis plan – “Caring for Farmers and Agriculture” – offering farmers direct assistance and sectoral support. However, COVID-19 still posed significant risks to the food security in Georgia.
Food security is often understood as only regularly having enough food to eat; not just for today or tomorrow, but also next month and next year. In broader terms, food security determines people’s general well-being. However, the concept of food security is far more complex and multidimensional. According to FAO, food security is food availability, food access, stability of supplies, and biological utilization.
Food availability is defined as sufficient quantities of food of appropriate quality, obtained from domestic production and/or imports. The second indicator – food access entails ensuring people have adequate access, both physical and economic to food through growing or purchasing it. Based on this concept the individual has to acquire and maintain appropriate foods for an adequate diet and nutritional level. As for food utilization, it is referred to sufficient energy and nutrient intake by individuals. It is related to good care and feeding practices, food preparation, diet diversity, and intra-household distribution of food. The fourth indicator is the stability of the other three dimensions over time, which means that even if a person’s food intake is adequate today, they are still considered to be food insecure if they have inadequate access to food on a periodic basis. Adverse weather conditions, political instability, or economic factors (unemployment, rising food prices) may have an impact on food security status.
Examining how food security indicators have performed in each dimension during the COVID-19 pandemic in Georgia proves interesting. However, due to the FAO’s irregular data collection, the most recent data for each indicator was collected across different years. Furthermore, the data for certain important indicators are not available for Georgia, nevertheless, we have tried to assess the implications of the pandemic on Georgian food security based on the latest available figures.
One indicator measuring food availability is the average dietary energy supply adequacy presented below (Table 1).
The dietary energy supply (kcal/capita/day) is calculated at the national level to serve as an estimate of the calories from foods available for human consumption. The average dietary energy supply adequacy is over 100% in Georgia and in its neighboring countries. Therefore, on average, food consumption is generally sufficient in simple calorific terms. It appears that over the years this indicator is, slowly, increasing for Armenia and Azerbaijan. However, between 2017-2019, Georgia had the lowest value in the past 10 years. Although there is no more recent data for the indicator, it is likely the rate worsened still under the pandemic.
Table 1. Average dietary energy supply adequacy
| INDICATOR | ARMENIA | AZERBAIJAN | GEORGIA | UPPER-MIDDLE INCOME ECONOMIES |
| Average dietary energy supply adequacy (%, 2017-2019) | 127 | 129 | 114 | 128 |
Source: FAOSTAT, 2020
The income of populations, reflected by gross domestic product (GDP), plays an important role in relative accessibility to food. As can be seen in Table 2, comparatively, Georgia was doing fairly well in 2019.
Table 2. Gross domestic product per capita
| Gross domestic product per capita, 2019 (in purchasing power equivalent, constant 2017 international $) | 13,654 | 14,404 | 15,014 | 16,945 |
However, COVID-19 has affected the Georgian economy via reductions in FDI, export of goods and services, and remittances. In addition, uncertainties caused by the pandemic and containment measures have hit consumption and domestic investment. As a result, the reduction in aggregate demand, combined with increased production costs from pandemic-related constraints, has led to negative GDP growth. According to Geostat, the preliminary estimate of real GDP growth in September stands at -0.7%, while the real GDP growth estimate for the first nine months of 2020 is -5%.
Aside from economic access, as represented by income, physical accessibility is also an important determinant to access to food. The movement of foodstuffs via international trade was particularly affected by the lockdown measures, which resulted in the shortage of certain major commodities on the international and local markets. Thus, Georgia’s notable import dependency and inaccessible transport infrastructure translated into higher-priced imported goods.
As Georgia is a net importer of food commodities, disruptions in the supply chains further increased food prices. Moreover, depreciation of the Georgian lari placed further upward pressure on prices. During the first months of the pandemic in Georgia, food prices significantly increased year-over-year. The main explanation is the weakening of the lari against the US dollar; depreciating by 15.8% between March-May 2020 compared to March-May 2019. The GEL further continued to depreciate relative to the USD, with the average GEL/USD exchange rate in October 2020 being 3.22, compared to 2.97 in October 2019 (The National Bank of Georgia, 2020).
Another stability indicator is food production variability, an extremely important indicator for Georgia, especially during a pandemic. In 2007, the indicator was 32.2 in Georgia, and thereafter it maintained a decreasing trend, which is a positive tendency since the lower the variability the better. However, due to pandemics, the indicator is expected to have since increased.
Table 3. Per capita food production variability
| Per capita food production variability ($, 2015), (constant 2004-2006 thousand int $ per capita) | 32.1 | 5.7 | 16.7 | 2.6 |
Disruptions to food supply chains, as discussed above, have affected the stability of global and local food supply and access. The export restrictions placed on staples commodities have led to their higher prices. Even though most pandemic-related food export restrictions were temporary, the risk still remains that countries may impose new export restrictions (Espitia et al., 2020). Food system stability is also affected by such increased food prices and the ongoing economic uncertainty, and as currencies are affected, it creates a further risk to stability in global and local food markets. Furthermore, uncertainty over the evolution of the pandemic, and restrictive measures, influences the ability and willingness to invest in the agri-food sector (UNCTAD, 2020b).
FAO’s utilization indicators focus on healthiness and certain influences of healthy eating. One of the utilization indicators of food security is the prevalence of obesity in the adult population. This indicator is related to poor eating habits. Surprisingly, this indicator nearly doubled since 2000 and in 2016, the indicator was 21.7 percent in Georgia, which is 7.8 percentage points higher compared to the same value for upper-middle-income countries.
The utilization indicators also specifically focus on children under 5 years of age – with three indicators concerning stunting, wasting, and being underweight – however, these indicators have not been recently updated in the FAO database.
Nevertheless, UNICEF Georgia has published the indicators for 2018, and their data from Georgia reveals that 1% of children suffer from moderate or severe wasting; 6% of children under 5 are overweight; 6% suffer from moderate or severe stunting, and 2% of children are moderately or severely underweight.
Table 4. Percentage of children under 5 years of age affected by wasting
| Percentage of children under 5 years of age affected by wasting | 4.4 (FAO,2016) | 3.2 (FAO,2013) | 1 (UNICEF,2018) | 1.8 |
Source: FAO 2020, UNICEF 2020
While, compared to other countries, Georgia performed relatively well before the pandemic based on these indicators, the situation is expected to have worsened due to the virus and the current economic situation.
In 2020, the COVID-19 pandemic threatens the lives and livelihoods of people throughout the world and Georgia as well. The poorest members of society are in a position to fare the worst. Households that experience food insecurity lack access to enough food for an active, healthy life for all household members. Due to COVID-19, there will be a relatively higher number of food-insecure people. The pandemic-related trade restrictions caused issues with the availability of food. At the same time, the worsened economic situation is expected to lead to the deterioration of access, utilization, and stability indicators. While demand for food is inelastic, reduced incomes result in lower demand for relatively expensive food products (e.g. meat, milk, etc.) with high nutritional value. This in turn leads to lower incomes for respective FBOs.
In order to ensure food security during shocks like a pandemic, it is recommended that policy-makers focus on the following areas:
• Invest in food supply chains, to ensure unhindered movement of food within and across national boundaries; and facilitate food system innovations. Given that social distancing and mobility restrictions may be in place for many months, governments, development partners, and microfinance institutions should seek ways to stimulate innovative and safe food delivery systems, particularly those that create jobs;
• Mobilize new investments to address key food supply bottlenecks at the production, collection, storage, processing, marketing, and distribution phases; encourage cooperation between the government and development partners to support the adoption of innovation in the food supply chain through investment in hardware and software infrastructure, and enabling a business and commerce environment for both SMEs and large companies eager to play their part in food security during the pandemic and recovery;
• Promote inter-regional trade to reduce risks, incentivize investment, and build food market resilience. The easiest market access, together with low transportation cost for most of the finished goods are in countries that are geographically nearby. This natural advantage has to be nurtured with transport infrastructure and appropriate policies in order to increase the degree of trade integration;
• Recognize the importance of local, domestic food markets for smallholders and with regard to these types of markets strengthen national capacities for food security monitoring and analysis; invest in early collecting, analyzing, and publishing data on food security and nutritional health status to improve the efficiency and effectiveness of policy response;
• Recognize the need for initiatives that address the constraints faced by women and youth, by promoting opportunities and facilitating their access to resources.