„სურსათის უვნებლობის რისკების სრულად აღმოფხვრა შეუძლებელია, მაგრამ შესაძლებელია მათი მართვა მთლიან ღირებულებათა ჯაჭვში, ფერმიდან სუფრამდე. სურსათის უვნებლობის რისკის შემცირება მოითხოვს თანამშრომლობას სექტორებს, დაინტერესებულ მხარეებსა და ქვეყნებს შორის,“ – დოქტორი ჰანს ანრი პ. კლუგე, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (ჯანმო) რეგიონული დირექტორი ევროპაში.
თითქმის ერთი წელი გავიდა მას შემდეგ, რაც მსოფლიომ COVID-19 პანდემიის წინააღმდეგ ბრძოლა დაიწყო. ქვეყნები ასრულებენ ჯანმო-ს რეკომენდაციებს ვირუსის გავრცელების თავიდან ასაცილებლად. მიუხედავად იმისა, რომ კერძო სექტორი, სკოლები და სხვა საგანმანათლებლო დაწესებულებები გადავიდნენ დისტანციური მუშაობის რეჟიმზე, სხვა საწარმოებისგან განსხვავებით, სურსათის წარმოება და მიწოდება სახლიდან შეუძლებელია. შესაბამისად, პანდემიის დროს, მომხმარებლებისთვის უვნებელი სურსათის მიწოდება და, ამავდროულად, თანამშრომლების ჯანმრთელობის უზრუნველყოფა წარმოადგენს მთავარ გამოწვევას, რომელსაც სურსათის ბიზნესოპერატორები (FBO) აწყდებიან (FAO, 2020).
ბიზნესოპერატორების როლი ევროკავშირში სურსათის უვნებლობის უზრუნველყოფაში
ზოგადად, სურსათის ბიზნესის ოპერატორები „კერძო ან საჯარო სექტორში, კომერციულად ან არაკომერციულად, ახორციელებენ საქმიანობას, რომელიც უკავშირდება სურსათის წარმოების, გადამუშავების, შეფუთვის, შენახვის, ტრანსპორტირების, დისტრიბუციის, იმპორტისა და მომსახურების გაწევის, საკვების ან საკვები ინგრედიენტების რეალიზაციის ნებისმიერ ეტაპს“ (Dudeja, P. & Singh, A., 2017). ამრიგად, ბიზნესოპერატორის უპირველესი პასუხისმგებლობაა სურსათთან დაკავშირებული რეგულაციების, განსაკუთრებით კი სურსათის უვნებლობის დაცვა (ევროკომისია, 2020).
ევროკომისია განსაზღვრავს ბიზნესოპერატორის ძირითად ვალდებულებებს შემდეგნაირად:
• უვნებლობა – ბიზნესოპერატორებმა არ უნდა განათავსონ მავნებელი სურსათი ან ცხოველთა საკვები გასაყიდად;
• პასუხისმგებლობა – ბიზნესოპერატორებს ეკისრებათ პასუხისმგებლობა იმ სურსათისა და ცხოველთა საკვების უვნებლობაზე, რომელსაც ისინი აწარმოებენ, უკეთებენ ტრასნპორტირებას, ინახავენ ან ყიდიან;
• მიკვლევადობა – ბიზნესოპერატორებს უნდა შეეძლოთ ნებისმიერი მომწოდებლის იდენტიფიცირება და მიკვლევა;
• გამჭვირვალობა – თუ ბიზნესოპერატორები ეჭვობენ, რომ მათ მიერ წარმოებული სურსათი ან ცხოველთა საკვები არ არის უვნებელი, დაუყოვნებლივ უნდა აცნობონ ამის შესახებ შესაბამის ორგანოებს;
• გადაუდებელი შემთხვევები – ინციდენტის შემთხვევაში, ბიზნესოპერატორები ვალდებულნი არიან, ამოიღონ გაყიდვიდან შესაბამისი სურსათი ან ცხოველთა საკვები;
• პრევენცია – ბიზნესოპერატორებმა უნდა განსაზღვრონ და რეგულარულად შეამოწმონ თავიანთი პროცესების კრიტიკული წერტილები და უზრუნველყონ ამ წერტილებში შესაბამისი ზომების მიღება;
• თანამშრომლობა – ბიზნესოპერატორებმა უნდა ითანამშრომლონ კომპეტენტურ ორგანოებთან, რათა შეამცირონ ან აღმოფხვრან სურსათის უვნებლობასთან დაკავშირებული რისკები.
ამ პრინციპების მხარდასაჭერად, ევროკავშირის ქვეყნების კომპეტენტურმა ორგანოებმა უნდა უზრუნველყონ ადეკვატური და ეფექტური კონტროლის სისტემა. ევროკავშირის კანონმდებლობა ემყარება პრინციპს, რომ პრევენცია უკეთესია, ვიდრე მკურნალობა. საკვებისმიერი დაავადებების რაოდენობის შესამცირებლად, იგი აწესებს კომპლექსურ სტანდარტებს ჰიგიენის, ეტიკეტირების, შიდა და გარე კონტროლის მექანიზმების შესახებ. სურსათისა და ცხოველთა საკვების უვნებლობასთან დაკავშირებული კრიზისული სიტუაციების მართვა გულისხმობს კრიზისით გამოწვეული ეკონომიკური და ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული უარყოფითი ეფექტების შემცირებას ან აღმოფხვრას. ბიზნესოპერატორებმა სურსათის წარმოების პროცესში შიდა კონტროლის მექანიზმები უნდა გამოიყენონ, რათა დარწმუნდნენ, რომ მიღებული ზომები ეფექტურია; ასევე, მათ უნდა აჩვენონ, რომ სურსათის წარმოების დროს ასეთი პრევენციული ღონისძიებები ტარდება. გარდა ამისა, მათ მოეთხოვებათ რეგულაციების დაკმაყოფილება, ჰიგიენის ნორმების დაცვა და საფრთხის ანალიზის კრიტიკული კონტროლის წერტილების სისტემის (HACCP) დანერგვა.
COVID-19-ის საპასუხოდ ევროკომისიამ ევროკავშირის წევრი ქვეყნების ადგილობრივ მთავრობებთან კოორდინაციაში მიიღო რეგულაცია, რომელიც წევრ სახელმწიფოებს საშუალებას აძლევს, მოძრაობის შეზღუდვის მიუხედავად, განახორციელონ სურსათის უვნებლობის კონტროლი, ისე, რომ რისკის ქვეშ არ დადგეს სურსათის უვნებლობა. გარდა ამისა, ევროკომისიამ გამოაქვეყნა COVID-19-სა და სურსათის უვნებლობაზე დასმული კითხვებისა და პასუხების დოკუმენტი, რომელიც ეხება სურსათის წარმოებას და, ზოგადად, სურსათს მაღაზიებსა და სახლში. დოკუმენტის მიზანია მომხმარებლებისა და ბიზნეოპერატორების ინფორმირება COVID-19-სა და სურსათის უვნებლობასთან დაკავშირებული საკითხების შესახებ.
სურსათის უვნებლობა საქართველოში პანდემიის დროს
საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმების თანახმად, საქართველო ვალდებულია, მოახდინოს სურსათის უვნებლობის რეგულაციების და საკანონმდებლო ბაზის ჰარმონიზაცია ევროკავშირის სტანდარტებსა და მოთხოვნებთან. ამიტომ ბიზნესოპრატორები ვალდებულნი არიან, შეასრულონ კანონით განსაზღვრული ვალდებულებები და განაგრძონ საქმიანობა თანასწორობისა და კონკურენციის პრინციპების გათვალისწინებით, როგორც შიდა, ისე ევროკავშირის ბაზრებზე. საქართველოს მთავრობის, კერძო სექტორისა და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების აქტიური მონაწილეობით, მრავალი რეგულაცია დაინერგა ევროკავშირის სურსათის უვნებლობის რეგულაციებისა და სტანდარტების საკანონმდებლო ბაზასთან მიახლოებისთვის.
2010 წელს დაარსებული სურსათის ეროვნული სააგენტო (სეს) მუშაობს სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის მიმართულებით. პანდემიის საპასუხოდ, სააგენტომ გამოაქვეყნა რამდენიმე შეზღუდვა და რეკომენდაციები სურსათის მწარმოებლებისთვის, საცალო მოვაჭრეებისთვის, ღია აგრარული ბაზრებისთვის, ასევე, რესტორნებისა და კვების სხვა ობიექტებისთვის. ჰიგიენის კარგ პრაქტიკასთან ერთად, რომელიც საჭიროა სურსათის წარმოების ყველა ეტაპზე, ყველაზე მნიშვნელოვანია კვების ობიექტებისა და საკვების დამუშავების სხვადასხვა ეტაპზე შესაბამისი აღჭურვილობის დასუფთავება და დეზინფექცია. ეს პროტოკოლები, რომლებიც იცავენ თანამშრომლების ჯანმრთელობას, მოიცავს ხელთათმანების, ნიღბებისა და, საჭიროების შემთხვევაში, სპეციალური ჰიგიენური ტანსაცმლისა და ფეხსაცმლის ტარებას; სოციალურ დისტანცირებას სამსახურში; პირად ჰიგიენას, რაც გულისხმობს ხელების დაბანასა და დეზინფექციას; და სახლში დარჩენას დაავადების პირველივე სიმპტომების გამოვლენისას.
სეს ვალდებულია, გააკონტროლოს ბიზნესოპერატორების მიერ სურსათის უვნებლობის სტანდარტების დაცვა. როგორც მოსალოდნელი იყო, COVID-19-მა შეზღუდა ჰიგიენისა და სურსათის უვნებლობის სტანდარტების შესრულების კონტროლი ობიექტებში, რადგან დაავადების გავრცელების რისკის გამო გარკვეული აქტივობები გადავადდა. 2020 წლის მარტ-ივნისის ჩათვლით, როდესაც საქართველომ მოძრაობაზე შეზღუდვები დააწესა და აპრილში სრული იზოლაციაც (ე.წ. lockdown – ლოქდაუნი) კი გამოაცხადა, სეს-ს მიერ ჩატარებული შემოწმებების (ინსპექტირების) რაოდენობა 30%-ით შემცირდა 2019 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით (იხ. ცხრილი 1). ივნისიდან, როდესაც COVID-19-თან დაკავშირებული შეზღუდვები ეტაპობრივად მოიხსნა, 2020 წლის ივლის-სექტემბერში ინსპექტირების რაოდენობა 22%-ით გაიზარდა 2019 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით. ინსპექტირების რაოდენობის ზრდასთან ერთად, 22%-ით გაიზარდა სურსათის უვნებლობის კუთხით დარღვევების მქონე ბიზნესოპერატორების რაოდენობა. ამის მიუხედავად, კრიტიკული დარღვევების შემთხვევები 39%-ით შემცირდა. როგორც ჩანს, ამჟამინდელ შეზღუდვებს გავლენა არ მოუხდენია სურსათის უვნებლობაზე.
ცხრილი 1. სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ ჩატარებული შემოწმებების რაოდენობა
2019 | 2020 | ცვლილება | ||||
მარტ-ივნისი | ივლის-სექტემბერი | მარტ-ივნისი | ივლის-სექტემბერი | მარტ-ივნისი | ივლის-სექტემბერი | |
შემოწმებების რაოდენობა | 3256 | 1778 | 2265 | 2175 | -30%↓ | 22% ↑ |
დარღვევების მქონე ბიზნესოპერატორების რაოდენობა | 2858 | 1537 | 1921 | 1874 | -33%↓ | 22%↑ |
კრიტიკული დარღვევა | 185 | 206 | 109 | 126 | -41%↓ | -39%↓ |
არაკრიტიკული დარღვევა | 2856 | 1531 | 1916 | 1866 | -33%↓ | 22%↑ |
არაკრიტიკული დარღვევების მთლიანი რაოდენობა | 18,984 | 10,424 | 12,528 | 12,456 | -34%↓ | 19%↑ |
წყარო: სურსათის ეროვნული სააგენტო, Momxmarebeli.ge, 2020 წ.
პანდემიის გარდა სხვა ფაქტორებიც მოქმედებს ქვეყანაში სურსათის უვნებლობაზე და ბიზნესოპერატორების მიერ სურსათის უვნებლობის სტანდარტების დაცვაზე. ინფრასტრუქტურასთან დაკავშირებული სისტემური გამოწვევები (მაგ. შეზღუდული წვდომა გარკვეულ ლაბორატორიულ ტესტებსა და ვეტერინარიულ მომსახურებაზე, შეზღუდული ინსტიტუციური შესაძლებლობები) ბიზნესოპერატორებს ხელ უშლიდნენ სურსათის უვნებლობის სტანდარტებისა და მოთხოვნების დაკმაყოფილებაში, პანდემიამდეც კი. კორონავირუსმა დაგვანახა ჰიგიენის დაცვისა და სურსათის უვნებლობისთვის ხარისხიანი ინფრასტრუქტურის არსებობის მნიშვნელობა.
სურსათის უვნებლობის COVID-19-ის დროს
მიუხედავად იმისა, რომ სურსათის უვნებლობა ძირითადად ბიზნესოპერატორების პასუხისმგებლობაა, უვნებლობის ეფექტური სისტემის ჩამოყალიბება ჯაჭვის ყველა წევრზეა დამოკიდებული. სურსათის უვნებლობის სისტემის შესაქმნელად საჭიროა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების, არასამთავრობო ორგანიზაციების და ფერმერთა ასოციაციების რესურსების, მონაცემების და ტექნოლოგიების გაერთიანება და სახელმწიფო და კერძო თანამშრომლობის ჩამოყალიბება. პანდემიის დროს, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და ფერმერთა ასოციაციების საქმიანობამ უნდა შეავსოს ბიზნესოპერატორების საქმიანობა ცნობიერების ამაღლების მიზნით და გააუმჯობესოს სურსათის მიწოდების ჯაჭვის გამჭვირვალობა, მიკვლევადობა და უვნებლობა. ამ მხრივ განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია:
• ცნობიერების ამაღლება – მიუხედავად იმისა, რომ ქალაქში მოსახლეობა უკეთ არის ინფორმირებული COVID-19-ის შედეგად დაწესებული შეზღუდვებისა და პრევენციის ზომების შესახებ, სოფლად მცხოვრები მოსახლეობისთვის ვირუსის შესახებ ინფორმაცია შეზღუდულია. ამიტომ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა, არასამთავრობო ორგანიზაციებმა და ფერმერთა ასოციაციებმა უნდა მიაწოდონ ბიზნესოპერატორებს ინფორმაცია და მითითებები სურსათის უვნებლობის სტანდარტებთან დაკავშირებით; განსაკუთრებით, მნიშვნელოვანია ასეთი ინფრომაციის მიწოდება სოფლად არსებული ბიზნესოპერატორებისთვის და საოჯახო მეურნეობებისთვის, რათა მათ ბაზარზე უვნებელი სურსათი განათავსონ;
• ტრენინგების ჩატარება – პანდემიის დროს, არასამთავრობო ორგანიზაციებს და ფერმერთა ასოციაციებს შეუძლიათ მხარი დაუჭირონ ბიზნესოპერატორებს სურსათის უვნებლობასა და ჰიგიენასთან დაკავშირებული ტრენინგების ჩატარებით (სურსათის მიკვლევადობა, დასუფთავების მენეჯმენტი, შესყიდვები და შემოწმება), რაც გააუმჯობესებს სურსათის უვნებლობისა და ჰიგიენის ზომების ეფექტიანობას.
• მედიასთან მუშაობა – არსებობს მოსაზრება, რომ COVID-19 შეიძლება გადადიოდეს სურსათით. მედიაში გარვცელებული ინფორმაცია კი ხშირ შემთხვევაში არასწორი და არასრულყოფილი მონაცემებითა და არგუმენტებით არის განპირობებული. ამრიგად, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა, არასამთავრობო ორგანიზაციებმა და ფერმერთა ასოციაციებმა მჭიდროდ უნდა ითანამშრომლონ მედიასთან, რათა მომხმარებლებს ზუსტი ინფორმაცია მიეწოდოს, რომ თავიდან ავიცილოთ უსაფუძვლო შიშები, რამაც შეიძლება გამოიწვიოს ისეთი უსარგებლო ქმედებები, როგორიც სურსათის განადგურებაა;
• პარტნიორული ურთიერთობების დამყარება – პანდემიის დროს სურსათის უვნებლობის უზრუნველყოფა მოითხოვს საჯარო სექტორის, ბიზნესოპერატორების, მომხმარებლებისა და სხვა დაინტერესებული მხარეების მიერ სურსათის უვნებლობის მნიშვნელობის უკეთ გაგებას. სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს, არასამთავრობო ორგანიზაციებსა და ფერმერთა ასოციაციებს შეუძლიათ ხელი შეუწყონ სხვადასხვა დაინტერესებულ მხარეებს შორის პარტნიორობის დამყარებას სურსათის უვნებლობის სტანდარტების დანერგვის პროცესში, რათა მოსახლეობას საკმარისი წვდომა ჰქონდეს უვნებელ და აუცილებელ საკვებზე.
ბლოგი დაიწერა ქეა კავკასიის ”COVID-19-ზე რეაგირებისა და ადაპტაციის პროექტის” ფარგლებში, რომელიც დაფინანსებულია CARE International-ის საგანგებო დახმარების საერთაშორისო ფონდის მიერ. დოკუმენტი შეიქმნა ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტისა და ქეა კავკასიის გუნდების მჭიდრო თანამშრომლობით. ბლოგის შინაარსი მხოლოდ ავტორების მოსაზრებას გამოხატავს და შეიძლება არ ასახავდეს CARE International-ის შეხედულებებს.

COVID-19 and Food Safety in Georgia
“Food safety risks cannot be entirely eliminated but must be managed along the entire food chain, from farm to table. Reducing food safety risks requires collaboration across sectors, stakeholders and national borders” Dr. Hans Henri P. Kluge, WHO Regional Director for Europe.
It has been almost a year since the world started struggling with the challenges of the COVID-19 pandemic. Countries follow the recommendations and precautions provided by the World Health Organization (WHO) in order to prevent the spread of the virus. While various businesses, schools, and other educational institutions have switched to remote work, unlike other enterprises, food production and delivery cannot be operated from the home. Consequently, during a pandemic, providing safe food to consumers as well as ensuring employee health are the biggest challenges faced by Food Business Operators (FBOs) (FAO, 2020).
THE ROLE OF FBOS IN ENSURING FOOD SAFETY IN THE EU
In broad terms, Food Business Operators are “undertaking, whether private or public, for-profit or not, carrying out any of the activities related to any stage of manufacture, processing, packaging, storage, transportation, distribution of food, imports and including food services, sale of food or food ingredients” (Dudeja, P. & Singh, A., 2017). Thus, the foremost responsibility of FBOs is to ensure compliance with food laws, in particular the safety of food (European Commission, 2020).
The European Commission defines the key obligations of FBOs as follows:
• Safety – FBOs should not place unsafe food or feed on the market;
• Responsibility – FBOs have a responsibility for the safety of the food and feed which they produce, transport, store, or sell;
• Traceability – FBOs should be able to identify and trace any supplier;
• Transparency – FBOs should immediately notify the relevant authorities if they have a reason to believe that their food or feed is unsafe;
• Emergency – FBOs are obliged to withdraw or recall food or feed in the case of an incident;
• Prevention – FBOs should identify and regularly review the critical points in their processes and ensure that appropriate measures are taken at these points;
• Co-operation – FBOs should co-operate with the competent authorities to take action and reduce or eliminate risks related to food safety.
To support these principles, the competent authorities within EU countries must ensure an adequate and effective control system. EU legislation is based on the principle that prevention is better than cure and aims to prevent outbreaks of foodborne diseases through establishing comprehensive standards relating to good hygiene, adequate labeling, own-controls, official controls, etc. The management and crisis preparedness associated with food and feed safety is intended to eliminate or minimize the economic and health effects of possible crises. FBOs have to perform their ‘own-controls’ on the production process and food to check that the applied measures are effective, and thus should demonstrate that such preventive measures are taken during food production. They are also required to implement the regulatory requirements, a code of good hygiene practice, and a Hazard Analysis Critical Control Point (HACCP).
In response to COVID-19, the European Commission, in coordination with local EU authorities, adopted a regulation allowing member states to carry out controls, despite movement restrictions, so that food safety would not be compromised. Furthermore, the European Commission published the details within their questions and answers to COVID-19 and food safety document, covering production, food in shops, and food at home, which informs consumers and FBOs and addresses the main questions related to COVID-19 and food safety.
FOOD SAFETY IN GEORGIA DURING THE PANDEMIC
Under the EU-Georgia Association Agreement, Georgia is required to harmonize its food safety regulations and legislative basis with the EU standards and requirements. Therefore, FBOs are obliged to fulfill their legal requirements and to continue operations in an equal and competitive manner on both internal and EU markets. Through the efforts of the Georgian government, and the active participation of private stakeholders and civil society organizations, numerous regulations have been implemented to approximate a legislative basis for the EU food safety regulations and standards.
The National Food Agency (NFA), established in 2010, implements all food safety, veterinary, and plant protection endeavors. In response to the pandemic, the NFA published several restrictions and recommendations for food producers, retailers, open agrarian bazaars, as well as restaurants, and other food facilities. Among the good hygiene practices, required at all stages of food production, the most relevant is the cleaning and disinfection of food facilities and equipment at different stages of food processing. These protocols that safeguard employee health include: wearing gloves, masks, and special hygienic clothes and shoes when required; social distancing at work; personal hygiene, such as washing and disinfecting hands; and the recommendation to stay at home when employees first show symptoms of sickness.
The NFA is responsible for the official control activities that ensure FBOs comply with the required food safety standards. As expected, COVID-19 limited the control of the application of hygiene and food safety standards in food businesses as certain official activities were postponed due to the risk of infection. Between March-June 2020, when Georgia implemented restrictions on movement and even announced a lockdown in April, the number of inspections of FBOs conducted by the NFA decreased by 30% compared to the same period of 2019 (Table 1). From June, COVID-19 restrictions were relaxed and, resultingly, the number of inspections increased by 22% in July-September 2020 compared to the same period of 2019. Meanwhile, as the number of inspections increased, the number of FBOs with food safety violations also increased by 22%; notwithstanding, the cases of critical violations decreased by 39%. It appears that even though official controls are notable within a safe supply chain, the current limitations did not affect the safety of food.
Table 1. Number of inspections conducted by the National Food Agency
2019 2020 Change
March-June July-September March-June July-September March-June July-September
Number of inspections 3256 1778 2265 2175 -30%↓ 22% ↑
Number of FBOs with violations 2858 1537 1921 1874 -33%↓ 22%↑
Critical violations 185 206 109 126 -41%↓ -39%↓
Non-critical violations 2856 1531 1916 1866 -33%↓ 22%↑
The total number of non-critical norms violated 18,984 10,424 12,528 12,456 -34%↓ 19%↑
Source: National Food Agency, Momxmarebeli.ge, 2020
Factors other than the pandemic also seem to affect the country’s food safety and FBO’s ability to comply with food safety standards. The current systemic challenges within the Georgian food quality infrastructure (e.g., limited access to certain laboratory tests and veterinary services, limited institutional capacities) have long hindered FBOs from meeting food safety standards and requirements, even prior to the pandemic. The coronavirus is, nevertheless, a timely reminder of the importance of good hygiene practices and quality infrastructure for food safety.
ENSURING FOOD SAFETY DURING COVID-19
While food safety is primarily the responsibility of FBOs, and efficient safety system relies on the commitment of all actors within the food chain, from farm to fork. Building a resilient food safety system requires the engagement of Civil Society Organizations (CSOs), Non-Government Organizations (NGOs), as well as farmers’ associations, to each bring together necessary resources, data, technology, and public-private partnerships. During the pandemic, the activities of CSOs, NGOs, and farmers’ associations should complement FBO work to increase awareness and enable solutions that improve transparency, traceability, and the safety of the food supply chain. It is particularly important to:
• Increase awareness – While the population in urban areas is better informed of COVID-19 restrictions and prevention measures, in rural areas information on the virus is limited. Therefore, CSOs, NGOs, and farmers’ associations should provide FBOs with information and guidelines regarding food safety standards; especially, for rural FBOS and family farmers, to ensure they place safe food and feed on the market;
• Conduct training – During the pandemic, CSOs, NGOs, and farmers’ associations can support FBOs by conducting online training related to food safety and hygiene (food traceability, cleaning management, procurement, and checking), which would improve the effectiveness of food safety and hygiene practices;
• Work with the media – There is a rising concern that COVID-19 might be transmitted through food, yet messages from the media are largely driven by inaccurate and incomplete evidence. Thus, CSOs, NGOs, and farmers’ associations should closely collaborate with the media to provide accurate information to consumers to prevent unwarranted fears leading to unnecessary activities such as the needless destruction of food;
• Build partnerships – Ensuring food safety during the pandemic requires the serious commitment of building a greater understanding of food safety among government authorities, food business operators, supply chain actors, and consumers. CSOs, NGOs, and farmers’ associations can facilitate the process of building partnerships among different stakeholders in adopting food safety standards to ensure that people have sufficient access to safe and nutritious food.