ISET-ის ფაკულტეტის წევრმა, ადამ პელილომ თავის სტატიაში „სოფლის მეურნეობის პროდუქტიულობის თავსატეხი საქართველოსა და სომხეთში“ ყოფილი საბჭოთა კავშირის ქვეყნები აგრარული პროდუქტიულობის მაჩვენებლის მიხედვით შეადარა 1992-2010 წლების განმავლობაში. ავტორის განსაკუთრებულ ყურადღებას პოსტსაბჭოური საქართველოსა და სომხეთის მდგომარეობა იპყრობს, რომელსაც იგი შემდეგნაირად გადმოსცემს:
“საქართველო აღმოჩნდა ყოფილი საბჭოთა კავშირისის ერთადერთი წევრი ქვეყანა, სადაც დაახლოებით ორი ათწლეულის შემდეგაც კი სოფლის მეურნეობის პროდუქტიულობა თავის პირვანდელ, 1992 წლის მაჩვენებელს, ვერ დაუბრუნდა. 2010 წლის მონაცემებით, საქართველოს აგრო-პროდუქტიულობა 1992 წლის დონის მხოლოდ 77%-ს შეადგენდა. მიუხედავად იმისა, რომ სხვა დანარჩენი რესპუბლიკების სოფლის მეურნეობის პროდუქტიულობა სულ მცირე ადრინდელ (1992 წ.) ნიშნულამდე მაინც გაუმჯობესდა, საქართველომ დამოუკიდებლობის მოპოვების შემდგომ მათგან განსხვავებით ვერ შეძლო საწყისი მდგომარეობის აღდგენა. ჩნდება კითხვა: რატომ? გარდა ამისა, უფრო დიდი თავსატეხია იმის გარკვევა რატომ გაიზარდა სოფლის მეურნეობის პროდუქტიულობის მაჩვენებელი მეზობელ სომხეთში თითქმის სრული 200%-ით და 1992 წლიდან მოყოლებული რატომ შემცირდა იგი საქართველოში?”
აღნიშნულ სტატიას საკმაოდ დიდი გამოხმაურება მოჰყვა აგრარული ბიზნესისა და ეკონომიკის სფეროს წარმომადგენლების მხრიდან, რომელთა მიერ გაკეთებული შეფასებები ძირითადად სამ „ა“, „ბ“ და „გ“ კატეგორიებად იყოფა:
„ა“ ტიპის შეფასებები საქართველოს სოფლის მეურნეობის დაბალ-პროდუქტიულობის ისეთ მიზეზებს აერთიანებენ როგორებიცაა „სამოქალაქო ომი და უკანონობის მრავალი წელი“, „რუსეთის ბაზრის დაკარგვა“, „ფრაგმენტირებული მიწის ნაკვეთების არსებობა“, „მცირე ფერმერული კოოპერატივების არაეფექტიანი მუშაობა“, „სახელმწიფოს მიერ სოფლის მეურნეობის სექტორისთვის დაბალი პრიორიტეტის მინიჭება“, „საირიგაციო და სარწყავი სისტემების მწყობრიდან გამოსვლა“, „საწარმოო რესურსების, ტექნოლოგიებისა და ცოდნის ნაკლებობა“ და „აგრარული პროდუქციის მდარე კომერციალიზაცია“.
„ბ“ ტიპის შეფასებები სომხეთის სოფლის მეურნეობის მაღალი პროდუქტიულობის ახსნას შემდეგი მიზეზებით ცდილობენ: საქართველოსთან შედარებით „უკეთესად გამოყენებული საბჭოთა კავშირის დროინდელი ინფრასტრუქტურული მემკვიდრეობა“, „უფრო მეტი სასოფლო სამეურნეო მანქანა-დანადგარები“ და „სომხეთის გადამამუშავებელი ინდუსტრიის უმჯობესი უნარი დამატებითი ღირებულების შექმნის საკითხში (მაგ. „ ადგილობრივი ბრენდის წარმოება“).
„გ“ ტიპის შეფასებები, სტატიის ავტორის ადამ პელილოს პოზიციის ჩათვლით, სკეპტიკურნი არიან მონაცემების სიზუსტის მიმართ. მაგალითად, ერთ-ერთი სომეხი ეკონომისტი კომენტარში წერდა, რომ „როცა ვადარებ ჩვენი ქართველი და სომეხი სტუდენტების მიერ სოფლად ცხოვრების შესახებ მოყოლილ ისტორიებს, არ მიჩნდება შეგრძნება თითქოს სომეხი ფერმერების ცხოვრების სტანდარტები უკეთესი ყოფილიყოს ვიდრე ქართველი სოფლის მეურნეებისა. ამ ნიშნის მიხედვით, ორივე ეროვნული ჯგუფი უფრო ერთმანეთს ემგვანება, ვიდრე განსხვავდება ერთმანეთისაგან“.
საკითხის სიღრმისეული შესწავლისთვის ჩვენ მივმართეთ ორ საერთაშორისო უფროს სტატისტიკოსს, რომლებიც ამჟამად საქართველოსა და სომხეთის სოფლის მეურნეობის სტატისტიკის ხარისხის გაუმჯობესებაზე მუშაობენ. მათი პოზიცია აღნიშნულ საკითხზე „გ“ ტიპის სკეპტიკურ თვალსაზრისს ემთხვევა. ისინი მიიჩნევენ, რომ ქართული მონაცემები აგრარული წარმოებისა და პროდუქტიულობის საკმაოდ ზუსტ სურათს უნდა ასახავდნენ, ვინაიდან საქართველოს სოფლის მეურნეობის სტატისტიკა ფერმერთა კვლევის სწორ მეთოდოლოგიაზეა დაფუძნებული. მეორე მხრივ, არაზუსტი უნდა იყოს სომხეთის სოფლის მეურნეობის სტატისტიკური მონაცემები, რომელთა შესაგროვებლად გამოყენებულია „სათემო ჩანაწერებზე დაფუძნებული ანგარიშგების სისტემა, რაც შესაძლოა ასახავდეს საბჭოთა კავშირის დროინდელ აზროვნებას და პოლიტიკური ზეწოლის შედეგად ხელოვნურად გაზრდილ აგრო-წარმოების დონეს“.
ზემოთ აღნიშნულიდან გამომდინარე, თუ სომხეთის სტატისტიკა ინფორმაციის სანდო წყაროდ ვერ ჩაითვლება, მაშინ საქართველოს შედარება ამ ქვეყანასთან არაფერის მომცემია. შექმნილ ვითარებაში ჩვენ გადავწყვიტეთ უპირატესობა მიგვენიჭებინა (უფრო ღირებული) ქართული სტატისტიკური მონაცემებისთვის და ეკონომიკური ანალიზი მათზე დაყრდნობით წარმოგვედგინა.
საქართველოს რეგიონების (თბილისის გარდა) სამუშაო ძალის საკმაოდ დიდი ნაწილი, მომუშავეთა 52% სოფლის მეურნეობის სექტორშია (თვით) დასაქმებული. რადიკალურად განსხვავებული ნიადაგი და კლიმატური პირობები ამ რეგიონების სხვადასხვა ტიპის აგრარულ წარმოებაში სპეციალიზირებას განაპირობებენ. ასეთი სიტუაცია ქმნის მოლოდინს, რომ სოფლის მეურნეობის პროდუქტიულობა რეგიონებს შორის არაერთგვაროვნად იქნება განაწილებული. ჩვენი აზრით, საინტერესო იქნებოდა მათი შედარება ერთ შინამეურნეობაზე გაანგარიშებული საშუალო შემოსავლის მიხედვით, რომ საქართველოსა და სომხეთს შორის არსებული განსხვავებული პროდუქტიულობის მიზეზი გვეპოვნა.
საოცარია, მაგრამ მონაცემები ნაცვლად საქართველოს აგრარული მწარმოებლურობის ასახვისა კვლავ სომხური მაღალპროდუქტიულობის ფაქტორისაკენ მიუთითებენ.
საქსტატის 2011 წლის ინტეგრირებული შინამეურნეობების კვლევის მონაცემების მიხედვით ერთ შინამეურნეობაზე ყველაზე მაღალი საშუალო შემოსავლის (857 ლარი) მქონე რეგიონი სამცხე-ჯავახეთია. არც თბილისი, არც სამეგრელო ან აჭარა, არამედ სამცხე-ჯავახეთი!
ცნობისთვის, სამცხე-ჯავახეთი ერთადერთი რეგიონია მთელს საქართველოში სადაც სომეხი ეროვნების მოსახლეობა უმრავლესობას წარმოადგენს (შემდეგ მოდის თბილისი). სწორედ, ამ დემოგრაფიულ სურათს ასახავს საქსტატის სამცხე-ჯავახეთის რეგიონის შერჩევით გამოკვლევაში მონაწილე 198 ქართული და 477 სომხური წარმოშობის შინამეურნეობათა რაოდენობა.
შეიძლება ვინმეს მიაჩნდეს, რომ ასეთი განსხვავების მიზეზი უბრალოდ კვლევაში მონაწილე სომხური ოჯახების მრავალსულადობაა, თუმცა უნდა აღინიშნოს რომ ამ მხრივ სამხცე-ჯავახეთის რეგიონი საშუალო 3.8 სულით ერთ ოჯახზე ეროვნული მაჩვენებლისაგან (3.6 სული) შორს ნამდვილად არ არის.
სამხცე-ჯავახეთი სხვა რეგიონებისაგან საკმაოდ მრავალი მახასიათებლითაა გამორჩეული. ეს მახასიათებლები ან რეგიონის სოფლის მეურნეობის პროდუქტიულობას ასახავენ ან კიდევ მასზე გავლენის მომხდენ ფაქტორებად გვევლინებიან:
მიუხედავად იმისა, რომ სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში მცხოვრები სომეხი და ქართველი ოჯახები ერთნაირ პირობებში ცხოვრობენ, მათი შემოსავლების შედარებისას კვლავ იჩენს თავს სომხური პროდუქტიულობის ფაქტორი. სამცხე-ჯავახეთში გამოკითხული სომხური შინამეურნეობის საშუალო შემოსავალი 923 ლარია, შედარებით მაღალი ვიდრე ქართული ოჯახის საშუალო 729 ლარიანი საშუალო შემოსავალი; ასევე, სომხური ოჯახები ქართულ ოჯახთან შედარებით საშუალოდ 2.5-ჯერ უფრო მეტი მიწის ნაკვეთს ამუშავებენ (1 და 0.4 ჰა, შესაბამისად).

In his blog post “The puzzle of agricultural productivity in Georgia and Armenia”, Adam Pellillo raises the following question:
Georgia seems to be the only former Soviet republic in which agricultural productivity hasn’t returned to or exceeded its level in 1992. As of 2010, agricultural productivity stood at only 77 percent of where it was at nearly two decades ago. Why hasn’t agricultural productivity improved in Georgia over the past two decades, while it has at least recovered in every other former Soviet republic? It is even more puzzling to consider why agricultural productivity has grown by nearly 200 percent in Armenia since 1992, while it has declined in Georgia since then.
Adam’s post drew quite a few reactions from the agricultural business and economics community. These fell into three categories.
Type A reactions focused on the reasons (some well known, some less so) for the low productivity in the Georgian ag sector such as “civil war and many years of lawlessness”, “loss of the Russian market”, “land fragmentation and lack of cooperation among small farmers”, “low priority on the government agenda for so many years”, “collapse of irrigation and drainage systems”, “lack of inputs, technology, and knowledge”, “low commercialization of ag. output”.
Type B reactions (fewer in number) focused on what could have worked so well in Armenia. Possible candidates are “better utilization of Soviet-era infrastructure, including irrigation”, “higher concentration of agricultural machinery”, “better ability of the country’s processing industry – such as the local brandy industry – to add value”.
Type C reactions, including one by Adam himself, were somewhat skeptical about the accuracy of the underlying data. For instance, an Armenian economist commented that “when comparing the rural life stories of our Georgian and Armenian students I did not get the feeling that the Armenian farmers’ standard of living is several times higher than that of their Georgian partners. Both groups are more similar than different to each other”.
To find the truth, we consulted two senior international statisticians working to improve the quality of agricultural statistics in Georgia and Armenia. Both tend to subscribe to the skeptical view. In particular, they suggested that the Georgian agricultural statistics are based on a rigorous survey of farmers that draws a fairly accurate picture of output and productivity concerning all the main crops. The Armenian ag statistics, on the other hand, are collected using a “reporting system based on community books that may still be influenced by the Soviet style of thinking, with a political pressure to report about increased production levels”.
Now, if Armenian statistics are truly unreliable what’s the point in using Armenia as a benchmark for Georgia (or any other country for that matter)? In despair, we turned to the (higher value) Georgian statistics.
Georgia consists of several regions all of which (except Tbilisi) have a very sizeable share of the labor force (self) employed in agriculture. The regions specialize in different types of agricultural production (crops, husbandry) due to radically different climate and soil conditions. Now, since productivity changes could not have been uniform across all subsectors, we thought that something interesting could be learned about the puzzle of agricultural productivity from a comparison of income per household across Georgia’s regions.
To our great surprise, instead of telling us anything about the evolution of agricultural productivity, the data are once again pointing in the Armenian direction. According to 2011 GeoStat household survey data, the region with the highest income per household (857 GEL) is Samtskhe-Javakheti. Not Tbilisi, not Samegrelo or Adjara. Samtskhe-Javakheti.
For those who don’t know, Samtskhe-Javakheti is the only region of Georgia where Armenians are in a majority (Tbilisi has the second largest Armenian population). Reflecting this demographic reality, the GeoStat sample of the Samtskhe-Javakheti region includes 198 Georgian and 477 Armenian families.
One might think that Armenian households are simply larger, but with 3.8 members per household, Samtskhe-Javakheti is not far from the national average (3.6).
Samtskhe Javakheti does stand out on quite a number of parameters reflecting or affecting agricultural productivity:
There is no escape from the Armenian productivity factor also when one compares the incomes of Armenian and Georgian households within the Samtskhe Javakheti region (who thus operate in very similar conditions). The average income of the surveyed Armenian households in Samtskhe Javakheti is 923 GEL as compared to 729 GEL for Georgian families. Armenian households own 2.5 times more land on average (1 ha compared to 0.4 ha).