ქართული ბაზარი გადავსებულია თურქეთის იაფფასიანი პროდუქციით: უგემური ზამთრის პომიდვრით, ტანსაცმლით, სამშენებლო მასალებითა თუ რაც გნებავთ. თურქული საქონელი ყველგანაა - თბილისის ცენტრიში მდებარე სპეციალიზებულ მაღაზიებში, სუპერმარკეტებსა და ელიავას ბაზრობაზე. რა არის ამის მიზეზი? ის, რომ თურქეთი ჩვენი მეზობელია თუ ის, რომ ქართველ ხალხს თურქული პროდუქცია უყვარს?
თურქეთიდან საქონლის იმპორტი საქართველოში ძალიან სწრაფი ტემპით იზრდება ვარდების რევოლუციის შემდეგ, თუმცაღა ეს ტემპი კიდევ უფრო გაიზარდა 2009 წელს, მას შემდგეგ, რაც ხელი მოეწერა ხელშეკრულებას ორმხრივი თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების შესახებ (FTA, 2008 წლის ნოემბერი). 2012 წელს 1.4 მილიარდი აშშ დოლარის ღირებულების იმპორტი (მთლიანი იმპორტის ღირებულების 17%) საქართველოში განხორციელდა სწორედ თურქეთიდან, რომელმაც უკან ჩამოიტოვა აზერბაიჯანი, უკრაინა, ჩინეთი, გერმანია და რუსეთი. ამის საპირისპიროდ, FTA-ს არ ჰქონია შესამჩნევი გავლენა საქართველოდან თურქეთში ექსპორტის მაჩვენებლებზე. 2012 წელს საქართველოდან თურქეთში ექსპორტის ღირებულებამ შეადგინა სულ რაღაც 142 მილიონი დოლარი, რაც 2008 წლის აღნიშნულ მაჩვენებელზე მნიშვნელოვნად ნაკლებია.
ახლა, მაშინ როცა ეჭვგარეშეა, რომ ქართველ მომხმარებელთა ძირითადი ნაწილი სარგებელს იღებს თურქულ იაფასიან საქონელზე ხელმისაწვდომობით, იმავეს თქმა არ შეგვიძლია იმ ქართველ მწარმოებლებსა და მომხმარებლებზე, რომელთაც დაკარგეს თავიანთი სამუშაო ადგილები ან შეუმცირდათ ხელფასები თურქულ იმპორტთან კონკურენციის გამო. მაშასადამე, შეიძლება წამოვჭრათ არგუმენტი FTA-ის გაუქმების, შერჩევითი დაცვის ან გარკვეული სექტორებისთვის სუბსიდიების შეთავაზების შესახებ.
არსებობს სხვადასხვა მოსაზრება იმის შესახებ, თუ რამდენად სასურველია შიდა ინდუსტრიების დაცვა. თანამედროვე ეკონომიკური თეორიების წინა პლანზე წამოწევამდე უმეტესი ქვეყანა ატარებდა ექსპორტის წახალისებისა და იმპორტის შეფერხების პოლიტიკას. სწორედ ეს იყო მერკანტილიზმის დოქტრინა, რომელიც ჩამოაყალიბა საფრანგეთში ლუი-ის კარზე მოღვაზე ფინანსთა მინისტრმა, ჯინ-ბაპტისტ კოლბერტმა (1619-1683). მე-19 საუკუნეში კი ლიბერალმა ეკონომისტებმა აღნიშნეს ღია ბაზრებისა და თავისუფალი ვაჭრობის უპირატესობები. პოლიტიკურად ყველაზე უფრო გავლენიანი იდეები ამ საკითხში ჩამოაყალიბა დავიდ რიკარდომ (1772-1823), ლონდონელმა ბიზნესმენმა, რომელსაც უნდოდა დაეწმუნებინა თავისი ქვეყნის მთავრობა, რომ შეემცირებინა სავაჭრო ბარიერები. მან შექმნა რიკარდოს მოდელი, რომელიც დღესაც კი საერთაშორისო ვაჭრობის ეკონომისტებისთვის მისაბაძ მოდელს წარმოადგენს.
მიუხედავად იმისა, რომ მე-19 საუკუნეში ეკონომისტთა დიდი ნაწილი თანხმდებოდა, რომ თავისუფალი ვაჭრობა, ზოგადად, სასარგებლოა, ფრედერიკ ლისტის (1789-1846) მიმდევრები ამტკიცებენ, რომ დროებითი პროტექციონიზმი სარგებლობის მომტანია ე.წ. ახალგაზრდა ინდუსტრიებისთვის. ახალგაზრდა ინდუსტრიების არგუმენტი გამოიყენება იმ სექტორებისთვის, რომლებსაც ექნებოდათ კონკურენტუნარიანობის პოტენციალი საერთაშორისო არენაზე, თუკი მიეცემოდათ ზრდის საშუალება, თუ მიაღწევდნენ წარმოების გარკვეულ მასშტაბს და საკმარისად მომწიფდებოდნენ. ამ მიმდევრობის მიხედვით, დამცავი მექანიზმები უნდა გაუქმდეს მას შემდეგ, რაც ახალგაზრდა ინდუსტრიები მიაღწევენ მწარმოებლურობის ისეთ დონეს, რომელიც კონკურენტუნარიანს გახდის მათ საერთაშორისო ბაზარზე. თუკი ამ ინდუსტრიებს საწყის სტადიაზევე მოუწევდათ საერთაშორისო კონკურენციაში ჩაბმა თავდაპირველი დაცვის გარეშე, მაშინ ისინი განწირულნი იქნებოდნენ მარცხისა და ლიკვიდაციისათვის. მიუხედავად უფრო მეტი ნიუანსებისა და მათემატიკური დახვეწილობისა, თანამედროვე საერთაშორისო ვაჭრობის ეკონომისტებს შორის დებატების დიდი ნაწილი მაინც რიკარდოსა და ლისტის შეხედულებებს, ანუ თავისუფალ ვაჭრობასა და ახაგაზრდა ინდუსტრიების დაცვის საკითხებს ეძღვნება.
პროტექციონისტული პოლიტიკის მხარდაჭერა სხვა მიზეზებითაც შეიძლება იყოს განპირობებული. მაგალითისთვის, დიდ ქვეყნებს (ან საბაჟო კავშირებს) შეიძლება უნდოდეთ, დაიცვან თავიანთი შიდა ბაზრები და სტიმული მისცენ უცხოელ მწარმოებლებს, რომ განათავსონ თავიანთი წარმოება ან გააერთიანონ ქარხნები მათ ბაზარზე. ეს იყო მიზეზი იაპონიისა და კორეის მასობრივი პირდაპირი უცხოური ინვესტიციებისა (FDI) ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და ევროკავშირის საავტომობილო ინდუსტრიაში. სწორედ პროტექციონიზმით იყო გამოწვეული ტექნოლოგიურად ინტენსიური პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები, რომელმაც ხელი შეუწყო ასობიტ ათასი სამუშაო ადგილის წარმოქმნას და ტექნოლოგიური პროგრესის გავრცელებას სხვა სექტორებშიც.
სანამ ჩვენ გავიზიარებდეთ პროტექციონისტულ შეხედულებას, მნიშვნელოვანია, რომ გავაანალიზოთ შემდეგი საკითხები: ა) ეს არგუმენტი არ შეეფერება საქართველოს მგომარეობას მისი შიდა ბაზრის სუსტი შესაძლებლობებიდან გამომდინარე და ბ) რადგან საქართველო არის პატარა ქვეყანა, მას პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მიღება შეუძლია მხოლოდ ვაჭრობის ხარჯების შემცირებითა და მეზობელი ქვეყნების ბაზრებზე (როგორებიცაა თურქეთი, აზერბაიჯანი, დაბოლოს რუსეთი) შეღწევით. უკვე დღეს, თავისუფალი სავაჭრო შეთანხმებები, რომლებიც საქართველოს გააჩნია თურქეთსა და აზერბაიჯანთან (რომელიც გამოირჩევა საქართველოს ექსპორტის ძირითადი წილით), თურქულ და აზერბაიჯანულ ბიზნესებს აძლევს სტიმულს, რათა განათავსონ თავიანთი წარმოება საქართველოში, რათა ისარგებლონ დაბალი ხარჯებითა და სატარიფო ბარიერების არარსებობით და მოახდინონ ექსპორტირება საქართველოდან თავიანთ ქვეყნებში. სწორედ ეს იყო მიზეზი თურქეთთან თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ ხელშეკრულების გაფორმების შემდეგ თურქული ინვესტიციების ზრდისა ქართულ მსუბუქ ინდუსტრიაში (ძირითადად, ბათუმსა და აჭარაში). შედეგად, საქართველოდან თურქეთში ქალის ბლუზების ექსპორტის ღირებულებამ მიაღწია 7.3 მილიონ დოლარს 2012 წელს (საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემების მიხედვით), რაც 20%-ით მეტია 2011 წლის აღნიშნულ მაჩვენებელთან შედარებით. იმედია, რომ ეს მხოლოდ დასაწყისია.
იმის გათვალისწინებით, რომ საქართველომ განაახლა სოფლის მეურნეობის სექტორის განვითარებისა და მოდერნიზების მხარდამჭერა, შეიძლება საჭირო იყოს ქვეყნის სავაჭრო პოლიტიკის განახლებაც სოფლის მეურნეობის ძირითადი წარმოების განშტოებების მიხედვით (მაგალითად, ზამთრის პომიდვრების). იმის გამო, რომ საქართველო არის მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის წევრი, მისი საგარეო ვაჭრობის პოლიტიკის არჩევანი შეზღუდულია. თუკი თურქეთი გადაუხვევს ან დაარღვევს წესებს და დაბლოკავს საქართველოდან იმპორტს, მაშინ დავების მოგვარების მექანიზმთან გვექნება საქმე. ამას სჭირდება დრო, მაგრამ სწორედ ასე წყვეტენ მსგავსი ტიპის დავებს მსოფლიოს განვითარებული ქვეყნები. მაშინ, როცა საქართველოს არ შეუძლია გადახედოს სასაზღვრო სატარიფო პოლიტიკას, მას შეუძლია შემოიღოს შერჩევითი დაცვა ე.წ. „მწვანე ყუთების“ მეშვეობით, როგორებიცაა სუბსიდიები და სამთავრობო პროგრამები, რომლებიც გამოყენებული იქნება მინიმალურად და არ გამოიწვევს ეკონომიკაში დიდ რყევებს. მაგალითად, ამ კატეგორიაში შედის სამთავრობო ხარჯები კვლევებსა და განვითარებაზე, ინფრასტრუქტურაზე, ფერმერებისათვის განსხვავებულ გადასახადებზე და ა.შ. განსხვავებით იმპორტის ტარიფების შეცვლისა, ყველაფერი ეს დაკავშირებულია ხარჯებთან, რომლებიც თავის მხრივ, პირიქით, ზრდიან შემოსავლებს, ასე რომ შერჩევითი დაცვა შეიძლება არ წარმოადგენდეს მიმზიდველ ალტერნატივას. ამასთან ერთად, ფერმერებისთვის სადაზღვევო სქემებიც (მაგალითად, საფასო თუ შემოსავლის დაზღვევები), ფაქტობრივად, „მწვანე ყუთებს“ წარმოადგენენ, თუმცა ისინი ამახინჯებენ ეკონომიკურ სტიმულებს.
დაბოლოს, გაფრთხილების სახით: სოფლის მეურნეობის სექტორში დამცავი მექანიზმების განხილვის პროცესში მთავრობამ არ უნდა დაივიწყოს მომხმარებელთა ინტერესები. ბოლო წლებში საერთაშორისო საქონლის ფასები ძალიან მაღალი იყო, რამაც ბევრი მთავრობა აიძულა, დაებლოკა ექსპორტი ან შეემცირებინა ტარიფები ქვეყნის შიდა ფასების შესამცირებლად და პოლიტიკური სტაბილურობის მოსაპოვებლად. ეს უკანასკნელი კი, ნამდვილად არ წარმოადგენს იმ ობიექტს, რომელიც საქართველოს ახალმა მთავრობამ რისკზე უნდა დადოს.

Georgia is flooded with cheap Turkish products: tasteless winter tomatoes, clothes, construction materials, you name it. Turkish goods are everywhere – in specialized shops in central Tbilisi, supermarkets, and the Eliava Bazroba. Is this happening because Turkey is our neighbor because Georgian people love Turkish products, or what?
Turkish exports to Georgia have been growing very fast since the Rose Revolution but they received an additional push in 2009, following the signing of a bilateral free trade agreement (FTA) between the two countries in November 2008. At $1.4bln (17% of total imports), Turkey was by far the largest source of imported goods to Georgia in 2012, with Azerbaijan, Ukraine, China, Germany, and Russia trailing far behind. Conversely, the FTA had no visible impact on the Georgian exports to Turkey. In 2012, Georgia’s exports to Turkey amounted to a meager $142mln, significantly less than in 2008.
Now, while the availability of cheap Turkish goods does undoubtedly benefit the majority of Georgian consumers, the same cannot be said of many Georgian producers and those consumers who lost their jobs or had their wages cut due to competition with Turkish imports. Thus, an argument could be made in favor of revoking the FTA or offering selective protection or subsidies to specific sectors of the Georgian economy.
There are different viewpoints on whether the protection of domestic industries is desirable in the first place. Before the rise of modern economics, most countries stuck to a policy of promoting exports and discouraging imports. This was the doctrine of mercantilism, personified in Jean-Baptiste Colbert (1619-1683), the famous minister of finance under the French king Louis XIV. Then, in the 19th century, liberal economists pointed out the advantages of open markets and free trade. The politically most influential ideas in this respect were due to David Ricardo (1772-1823), a London businessman who wanted to convince his government to reduce trade barriers. He invented the Ricardo Model, a benchmark of trade economics still today.
While in the 19th century most economists agreed that free trade was beneficial in general, thinkers like Friedrich List (1789-1846) claimed that there were benefits from temporarily protecting the so-called infant industries. The infant industry argument applies to those sectors of the economy that are capable of competing internationally if allowed to grow and reach critical size and maturity. According to this line of thought, protective measures should be abolished once an infant industry matures and reaches productivity levels that allow it to compete internationally. If exposed to international competition at an early stage of development, such an industry would be doomed to extinction. While more nuanced and mathematically sophisticated, much of the debate in modern international economics still oscillates between Ricardo and List, i.e. free trade and infant industry protection.
Protectionist policies could be supported for other reasons as well. For instance, a large country (or customs union) may want to protect its domestic market in order to create the incentives for foreign producers to locate their own production or assembly plants in that market. This has been the rationale for the massive Japanese and Korean Foreign Direct Investment in the US and EU automotive industries. Protection-induced technology-intensive FDI created hundreds of thousands of jobs and provided for technological spillovers to other sectors of the economy.
Before we subscribe to the protectionist view, it is important to realize that a) this argument does not apply to Georgia given the small capacity of its domestic market and b) because Georgia is small, it can only receive FDI by lowering the cost of trading and gaining access to large neighboring markets such as Turkey, Azerbaijan and, eventually, Russia. Already today, the FTAs that Georgia has with Turkey and Azerbaijan (the major destination for Georgian exports) provide incentives for Turkish and Azeri businesses to locate production in Georgia so as to export – at a very low cost and no customs tariffs charged – back to their domestic markets. This, for instance, has been the rationale for Turkish investment in the Georgian light industry (mostly in Batumi and Ajara). As a result, Georgian exports of “women’s blouses” (according to GeoStat) to Turkey reached $7.3mln in 2012, up more than 20% compared with 2011. Hopefully, this is just the beginning.
Given Georgia’s renewed commitment to developing and modernizing its agriculture, it may want to review its trade policy with respect to certain branches of agricultural production (winter tomatoes, for example). Since Georgia is a WTO member, however, its policy choices are limited. If Turkey is bending or breaking the rules to block imports from Georgia, then the dispute settlement mechanism is the way to go. It takes time, but this is how civilized countries are supposed to solve these sorts of disputes. While Georgia may not be able to reinstall border tariffs, it could provide selective protection through measures included in the so-called “green box support” such as subsidies and government programs that are deemed to be minimally or non-distortive. For example, included in this category are government expenditures on research and development, infrastructure, decoupled payments to farmers, etc. They all cost money, unlike an import tariff that actually raises revenue, so they may not present an attractive alternative. Insurance schemes for farmers (a price or income insurance, for example) are also “green box”, although they can clearly distort incentives.
Finally, a word of warning. When considering protective measures in agriculture, the government should not lose sight of consumer interests. International commodity prices have been very high in recent years, forcing many governments to block exports or lower import tariffs so as to reduce domestic prices and gain political stability. The latter is not something the new Georgian government would want to risk.