საავტომობილო მოძრაობაში მონაწილე მხარეთა მავნე ჩვევები მსოფლიოს ბევრი ქალაქისთვის სერიოზულ პრობლემას წარმოადგენს. ზოგ მათგანში ნაწილობრივ მოხერხდა ამ მავნე ჩვევების აღმოფხვრა, საქართველოში კი ეს პრობლემა კვლავაც მწვავედ დგას. მეტიც, ხშირ შემთხვევაში ეს მავნე ჩვევები ადგილობრივებისთვის უკვე მოცემულობადაა მიჩნეული და პრობლემად აღარც კი აღიქმება. თბილისში პირველად მყოფი უცხოელისთვის რუსთაველის, ჭავჭავაძის ან სხვა მთავარ გამზირებზე მოძრაობისთვის ერთი თვალის შევლებაც კი საკმარისია იმის გასაცნობიერებლად, რომ თბილისის საავტომობილო გადაადგილების სისტემაში პრობლემაა. დიახაც, პრობლემაა სისტემაში და არა კულტურაში.
თბილისის ქუჩებში მიმდინარე მოვლენებს ჩვენ თამაშთა თეორიის მეშვეობით გავაანალიზებთ. გამოყენებითი მათემატიკის ეს დარგი, როგორც წესი, ურთიერთსაწინააღმდეგო მიზნების მქონე აგენტებს შორის სტრატეგიული ურთიერთმოქმედებების გასააზრებლად გამოიყენება. ,,სტრატეგიული ურთიერთმოქმედება“ კი უბრალოდ მეცნიერული ტერმინია ისეთი თამაშების მიმდინარეობის აღსაწერად, როგორიცაა, მაგალითად, ჭადრაკი. რეალურ ცხოვრებაში ტაქსის მძღოლთან ფასზე ვაჭრობაც ამგვარი ურთიერთქმედების მაგალითია. საბედნიეროდ, რიგ შემთხვევებში თამაშთა თეორია გვთავაზობს შესაძლო გამოსავალს.
თამაშთა თეორიის ამ შემთხვევისთვის არსებითი მიგნებებიდან პირველი არის ის, რომ ქალაქში მოძრაობის მონაწილეების ქმედებებს განსაზღვრავს მათი მოლოდინები იმის შესახებ, თუ როგორ მოიქცევიან სხვა მონაწილეები. მაგალითად, თუ ფეხით მოსიარულე არ მოელის, რომ ზებრაზე გადასვლისას მძღოლი მას გზას დაუთმობს, ის შეყოვნდება მანამ, სანამ 120 პროცენტით არ დარწმუნდება, რომ მოახლოებული მანქანა მართლაც ჩერდება. შეცდომის უზარმაზარი საფასურიდან გამომდინარე, ქალაქში მოძრაობის მონაწილეები მტკიცედ მიჰყვებიან ზემოხსენებულ სტრატეგიას და შესაბამისად საბოლოო შედეგიც სტაბილურად უცვლელია, ფეხით მოსიარულეებს გზას არ უთმობენ. ჩემი ყველა მცდელობა, წავიდე არსებული რეალობის წინააღმდეგ და დავუთმო გზა ფეხით მოსიარულეებს, მთავრდება მანქანის ბოლომდე გაჩერებით და ხანგრძლივი ხელის ქნევით მანამ, სანამ მათი მოლოდინები შესაბამისად არ შეიცვლება და გაოცებულები არ გადაკვეთენ გზას.
იმავე ლოგიკით, თბილისის სატრანსპორტო მოძრაობაში გათვიცნობიერებული არცერთი მძღოლი ზებრასთან არ უნდა უნელებდეს სვლას იმიტომ, რომ აზრი არ აქვს. ფეხით მოსიარულე მაინც არ დაიჯერებს, რომ გზას უთმობენ და მოთმინებით დაელოდება მანქანის გავლას (ან გაჩერებას იმ იშვიათ შემთხვევაში, როცა მძღოლი უცხოელი ან უჩვეულოდ თავაზიანია). მეტიც, მძღოლისთვის ზებრასთან შენელებაზე უფრო გონივრული აჩქარებაა. ამ საქციელით იგი ნათლად მიანიშნებს ფეხით მოსიარულეს, რომ გაჩერებას არ აპირებს, რათა ქვეითმა გზის გადაჭრა გულშიც კი არ გაივლოს.
ის, რომ ეს „არაცივილური“ შედეგი (როცა ქვეითებისთვის გზის არდათმობა უკვე ტრადიციაა) სტაბილურია, თამაშთა თეორიის ამ შემთხვევისთვის არსებითი მიგნებებიდან მეორეა. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, იქიდან გამომდინარე, რაც იციან ერთმანეთის შესახებ, არც ფეხით მოსიარულეებისთვის და არც მძღოლებისთვის სამოქმედო სტრატეგიის შეცვლას აზრი არ აქვს. შედეგად ვიღებთ თბილისს „არაცივილურ“ წონასწორობაში (კიდევ ერთი მეცნიერული ჟარგონი თამაშთა თეორიიდან) მანამ, სანამ ვინმე (პოლიტიკოსი) არ შეიწუხებს თავს და არ შეცვლის თამაშის წესებს, რაც თვისობრივად თამაშის მონაწილეების მოლოდინების შეცვლას გულისხმობს.
სხვანაირადაც რომ შეიძლება, ამის დასტური ევროპის და ჩრდილოეთ ამერიკის უმეტესი ქალაქებია, სადაც თბილისთან შედარებით აბსოლუტურად საპირისპირო სურათია — მძღოლები პატივს სცემენ ფეხით მოსიარულეთა უფლებებს და ქვეითებიც თავდაჯერებით იყენებენ ამ უფლებებს. ასეთი წონასწორული მდგომარეობა უბრალოდ კი არ არსებობს, არამედ საკმაოდ სტაბილურიცაა. თუ მძღოლი მოელის, რომ ფეხით მოსიარულემ ზებრაზე უნდა გაიაროს, ის უნელებს სვლას იმაზე უფრო ადრე, ვიდრე ქვეითი ფეხს დადგამს ზებრაზე. შესაბამისად, ფეხით მოსიარულე, მოელის რა მძღოლისგან ასეთ მოქმედებას, უყოყმანოდ კვეთს ქუჩას. შედეგი სტაბილურია, იმიტომ რომ გერმანელი მძღოლი „თბილისურად“ არ მოიქცევა (რადგან ამისთვის ციხეში აღმოჩნდება) და შესაბამისად, არც გერმანელ ფეხით მოსიარულეს აქვს ქუჩის გადაჭრისას ყოყმანის მიზეზი.
სანამ პრობლემის გადაჭრის მეცნიერულ მეთოდზე გადავალთ, მინდა აღვნიშნო რომ ზუსტად იგივე კითხვები დაისმის სხვა ტიპის სტრატეგიულ ურთიერთქმედებების დროსაც. მათ შორის მნიშვნელოვანი მაგალითია წვრილმანი კორუფცია, როგორც ურთიერთქმედება ქრთამის ამღებსა და მიმცემს შორის. საქართველოს ბოლოდროინდელი გამოცდილებიდან (კარგიც და ცუდიც) ადვილი შესამჩნევია,რომ კარგად გამიზნულმა პოლიტიკამ ან კანონისა და წესრიგის დარღვევამ შეიძლება სწრაფად გადაგვიყვანოს ერთი წონასწორული მდგომარეობიდან მეორეში. მეტიც, კარგად განსაზღვრულ მტკიცე პოლიტიკას არა მხოლოდ მოლოდინების, არამედ კულტურის შეცვლაც კი შეუძლია.
აშკარაა, რომ სიტუაციიდან გამოსავალი პოლიტიკის გამკაცრებაა. საჭიროა მაღალი ჯარიმები და მკაცრი აღსრულება, როგორც მძღოლების, ასევე ფეხით მოსიარულეთა მიმართ. რაც შეეხება საავტომობილო მოძრაობის წესებს, საქართველოს უკვე აქვს უსაფრთხოების ღვედებთან დაკავშირებული დადებითი გამოცდილება. პოლიტიკამ უაღრესად კარგად იმუშავა და გამოიწვია მძღოლების მოქმედების მყისიერი ცვლილება. იდეალურ შემთხვევაში წესები ნებისმიერი დარღვევისთვის უნდა გამკაცრდეს მათ შორის ძალიან გავრცელებულ ტროტუარებზე პარკირებისთვისაც, რაც ქვეითებს კიდევ უფრო უზღუდავს მათთვის გამოყოფილ ისედაც შეზღუდულ სივრცეს. მისახედია მიწისქვეშა გადასასვლელებიც, რომლებიც ხშირად დაბინძურებული და ჩაბნელებულია, რაც ფეხით მოსიარულეებს გადასვლის დამატებით საბაბს უჩენს საავტომობილო გზის იმ მონაკვეთზე, სადაც გადასვლა ნებადართული არ არის, მითუმეტეს, რომ ამ დარღვევაზე ჯარიმა სასაცილოდ მცირეა (მხოლოდ 3 ლარი). რა თქმა უნდა, ამ ჯარიმის გაზრდაც მიზანშეწონილია.
გასაგები მიზეზების გამო, გარდამავალი პერიოდის განმავლობაში საჭიროა კანონის განსაკუთრებული სიმკაცრით აღსრულება, რათა სატრანსპორტო მოძრაობის მონაწილეებმა მოახერხონ მათი მოლოდინებისა და შესაბამისად საქციელის სათანადოდ შეცვლა. ხოლო მას შემდეგ, რაც ეს მოხდება, აღსრულების ინტენსივობა (და მასთან დაკავშირებული ხარჯები) შესაძლებელია მნიშვნელოვნად შემცირდეს კიდეც იმიტომ, რომ ახალი წონასწორულ მდგომარეობა მდგრადია, ყოველ შემთხვევაში თამაშთა თეორიის თვალსაზრისით.

[“Dodge or Die” is a series of reports on the relationship between the pedestrian and the motorist in Georgia by Robert Linkous].
Bad traffic habits are a grave problem in many cities around the world. Yet, while many have managed to largely solve the problem, in Georgia, the problem remains virulent and it is not even fully appreciated. Observing the traffic dynamics in a couple of main avenues, like Rustaveli or Chavchavadze, is sufficient for a first-time visitor to Tbilisi to realize that something is wrong with the Tbilisi traffic system. Yes, that’s right – something is wrong with the system, not culture!
Game Theory, a field of applied mathematics that is used to analyze “strategic interactions” between agents who pursue conflicting goals, can possibly explain what is going on in the streets of Tbilisi. Strategic interaction is just a fancy name for what happens in games, such as chess, or in real-life situations such as bargaining over the price of a taxi ride. Luckily, Game Theory also points to a possible policy solution.
The first relevant insight from Game Theory is that the behavior of traffic participants is determined by their expectations about the behavior of other actors. For instance, if pedestrians don’t expect drivers to stop at a zebra crossing, they will hesitate to cross until they are 120% sure that the car approaching them is actually stopping. Given the very steep price for making a judgment mistake, the result is a very stable behavioral pattern. Pedestrians won’t cross. As someone who makes every effort not to do as the Romans do in Rome, I rediscover this time and again whenever I am slowing down before a zebra crossing. It takes intensive hand waving and actual stopping for the pedestrians to understand my intentions and adjust their expectations accordingly.
The second key insight from Game Theory is that this kind of “uncivilized” outcome (drivers not giving way and pedestrians not even trying to cross on a zebra) is stable. In other words, it does not make sense for drivers and pedestrians to change their “strategy” (behavior) given what they know about the other party’s strategy. The implication is that Tbilisi will be forever stuck with this uncivilized “equilibrium” (another fancy term used by game theorists). Unless someone (the policymaker) bothers to change the rules of the game and reset expectations. More on this later.
By now it should be easy to see the possibility – observed in most European and North American cities – of a situation that is the exact mirror image of the situation in Tbilisi: drivers respecting pedestrians’ rights and pedestrians being quite assertive about exercising them. Not only is this civilized equilibrium possible, but it is also quite stable. If drivers expect the pedestrians to cross on a zebra, they will start slowing down well before the first pedestrian sets his/her foot on the road. Expecting this type of behavior, pedestrians will not hesitate to cross. The outcome is stable because it makes no sense for German drivers to start behaving in Tbilisi style (they will quickly find themselves behind bars) and there is no point for the German pedestrians to hesitate before crossing.
Two crucial questions are these:
1) How come some countries are stuck in a bad kind of equilibrium while others are able to enjoy the benefits of civilization?
2) Can a country (or city) permanently shift from one type of equilibrium to another?
Before I proceed with a formal “solution”, let me say that the same exact questions apply to many other areas of strategic interaction among people. For instance – and this is an important hint – it applies to petty corruption, e.g. the interaction among bribe givers and takers. And as we know from Georgia’s recent experience (both good and bad), a determined policy intervention or the breakdown of law and order can swiftly shift a country from one equilibrium to another. Moreover, a determined policy action can lead to a permanent adjustment of expectations, and, yes, a change in culture!
The obvious policy solution is to introduce tougher regulations, higher fines and stricter enforcement concerning both drivers and pedestrians. As far as traffic regulations are concerned, Georgia has already had a positive experience with the introduction of fines for not wearing seatbelts. The policy worked extremely well and led to an instantaneous change in the drivers’ behavior. Ideally, strict rules should be enforced for all kinds of violations including the widespread practice of parking on sidewalks – forcing pedestrians to share their already limited space with cars. An effort should be made to improve the underpasses they are often dirty and insufficiently illuminated, giving incentives to jaywalking. The fines for jaywalking should be increased from their current, ridiculously low level of 3 GEL.
Understandably, enforcement would have to be particularly strict during a relatively short transition period to allow all traffic participants to properly reset their expectations and behavior. Once expectations are reset, however, the intensity of enforcement (and related costs) could go down quite dramatically because the new equilibrium will be able to sustain itself. At least according to insights from Game Theory.