საერთაშორისო საკონსულტაციო ჯგუფმა Mercer, 2012 წლის ცხოვრების ხარისხის კვლევის მიხედვით, მსოფლიოს 222 ქალაქის რეიტინგი შეადგინა საცხოვრებელად ვარგისიანობის მიხედვით. თბილისი 213-ე ადგილზე მოხვდა, რამაც ბევრი ქართველი აღაშფოთა. ინტერნეტში ძალიან მარტივია იპოვო ცილისმწამებლები რეიტინგის შემქმნელის წინააღმდეგ, ან მათ წინააღმდეგ ვისაც ეს რეიტინგი აქვთ მოხსენებული. ონლაინ პეტიციის ინიცირებაც კი მოხდა ამ რეიტინგის წინააღმდეგ.
ეჭვგარეშეა, რომ კითხვარი არ მოიცავს უკიდურესად მნიშვნელოვან ფაქტორებს, რომელიც გავლენას ახდენს ცხოვრების ხარისხზე. ნიგერიის ქალაქის, ლაგოსისგან განსხვავებით, რომელიც 202-ე ადგილზე მოხვდა, თბილისის ქუჩებში ღამით სიარული სრულიად უსაფრთხოა, ძალადობისა და ძარცვის გარეშე. ქუჩის დანაშაული თითქმის არ არსებობს. უფრო მეტიც, მას შემდეგ, რაც ანტიკორუფციული ღონისძიებები განხორციელდა, თბილისის მოქალაქეებსა და მის სტუმრებს სამთავრობო სტრუქტურების წარმომადგენლები ზედმეტად არ აწუხებენ. პოლიციელები ძალაუფლებას ბოროტად არ იყენებენ და ხელისუფლების წარმომადგენლები ქრთამის არ იღებენ მომსახურებაში. ეს ყველაფერი სხვაგვარადაა იმ ქალაქებში, რომლებიც თბილისის სიახლოვეს მოხვდნენ რეიტინში, მაგალითად კარტუმი, სუდანში. ასევე, ქართველებს აქვთ წესიერების და სტუმართმოყვარეობის კულტურა, რაც არ უშვებს სტუმრებისა და თანამემამულეების მოტყუებასა ან გაღლეტვას. ეს უკიდურესად ზრდის ცხოვრების ხარისხს. თბილისის უპირატესობების სია კიდევ უფრო გრძელია...
თუმცა, თუ თბილისს შევადარებთ რეიტინგის პირველ 10 ქალაქს, როგორიცაა ვენა (პირველ ადგილზე), ციურიხი (მეორე ადგილზე), ვანკუვერი (მეხუთე ადგილზე) და კოპენჰაგენი (მეცხრე ადგილზე), არის ერთი ნიშანდობლივი ფაქტორი რაც განასხვავებს ყველა ამ ქალაქს თბილისისაგან. საცხოვრებლად საუკეთესო ქალაქმა მსოფლიოში გრძელი გზა განვლო რათა ქალაქის შიდა უბნები მიმზიდველი გაეხადა ფეხით მოსიარულეთათვის და არა მანქანებისთვის. თბილისი, თავის მხრივ, არის ქალაქი მანქანებისთვის და არა ხალხისთვის.
გასული საუკუნის 60-იან წლებში, "მანქანების ქალაქი" იყო აქტუალური პროგრესული ქალაქების მგეგმავთა შორის მთელი მსოფლიოს მასშტაბით. საფეხმავლო მიწისქვეშა გადასასვლელების იდეაც იმ დროს დაიბადა – როცა მანქანებს ჰქონდათ მოძრაობს პრივილეგია, მზით და სუფთა ჰაერით სარგებლობის უფლება, ხოლო ფეხით მოსიარულეს კი ქუჩის ქვეშ აშენებული გვირაბით უნდა ევლო. კომპლექსური გზის სტრუქტურები, როგორსაც ამჟამად გმირთა მოედანზე ვხვდებით, დამახასიათებელი იყო იმ დროინდელი ევროპისთვის. ვერავინ ათვითცნობიერებდა საავტომობილო ტრანსპორტის პრობლემებს, ყველას უნდოდა მანქანის ყოლა, და არავინ ითვალისწინებდა ფეხით მოსიარულეთა საჭიროებების. მანქანების ენთუზიაზმის ტალღაზე საზოგადოებრივი ტრანსპორტი იქნა შემცირებული. ბევრ ქალაქში მოიშორეს ტრამვაი, ჩათვალეს ზედმეტ დაბრკოლებად მსუბუქი მანქანის მოძრაობისთვის. მიუხედავად იმისა, რომ ეს მოხდა ბევრ ქალაქში ათეული წლების წინ, თბილისში ტრამვაის ლიადანგები ვარდების რევოლუციის შემდეგ აყარეს.
მანქანების ქალაქის ხედვა ძალიან მალე კოშმარად იქცა. როგორც ცნობილია, დღეს ქალაქის პოზიტიური ატმოსფერო შედგება საშოფინგო ადგილებისაგან, კაფე – რესტორნებისაგან და მათი მაგიდებისგან ღია ცის ქვეშ, ფეხით სასეირნო გამწვანებული ლამაზი გარემოსგან, ქუჩის მსახიობებისგან და ლამაზი შენობა-ნაგებობებისგან. მეორეს მხრივ, მანქანების ქალაქში ფეხით სიარული ძალზედ არასასიამოვნოა. არის ხმაური და ბინძური ჰაერი, კაფეებსა და რესტორნებს გარე მაგიდები არ აქვთ. ქუჩის ცხოვრება არ არსებობს და ამასთან ერთად ნებისმიერი დადებით ურბანული ატმოსფერო უფასურდება. მომხმარებელთა სიმცირის გამო, მაღაზიები და სავაჭრო ცენტრები ქრება და მანქანების ქალაქის ცენტრი უდაბნოს ემსგავსება. საფეხმავლო მიწისქვეშა გადასასვლელები ხდება ჩაბნელებული, აყროლებული გვირაბები და ხალხიც ერიდება მათ გამოყენებას.
უკვე 70-იან წლებში მუნიციპალიტეტები მთელს მსოფლიოში ცდილობდნენ გამოესწორებინათ თავიანთი შეცდომები. გაკეთდა ფართო ტროტუარები სამანქანო გზის შევიწროების ხარჯზე. თუმცა არა თბილისში: ახლად გარემონტებულ აღმაშენებლის გამზირის ტროტუარებზე ხშირად ისეთი ხალხმრავლობაა, რომ მხოლოდ ლოკოკინას ტემპით შეუძლია ფეხით მოსიარულეს გადაადგილება. ეს იმ დროს როცა, სამი სამანქანო ზოლია შუაში. აღმაშენებლის გამზირის კონცეფცია უკვე მოძველებულად ჩაითვლებოდა 70_იან წლებშიც კი.
ბევრ მანქანების ქალაქში, ცენტრები გადაკეთდა გიგანტური პარკირების ბაქნებად. შენობების სილამაზე სასიამოვნოდ აღქმადი არ იქნებოდა თუ მანქანები დახვავდებოდნენ მათ წინ და თუ ტროტუარი პარკირებისთვის იქნებოდა ბოროტად გამოყენებული, რაც ფეხით მოსიარულეთა გამოცდილებას კიდევ უფრო გააუარესებდა. დღვანდელი თბილისი კარგად ასახავს თუ როგორი სიტუაცია იყო აწ უკვე განვითარებულ მსოფლიოში 70-იანი წლების დასაწყისში. სიტუაციის გამოსასწორებლად ქალაქებში დაიწყო ავტოსადგომების დაჯავშნა ცენტრალური უბნების მოსახლეობისთვის და პარკირების აკრძალვის მკაცრად აღსრულება. ზოგიერთ ქალაქში შეიქმნა დიდი ცენტრალური პარკირების ბაქნები, თუმცა აღმოჩნდა, რომ ეს დიდი ავტოსადგომები დამატებით მანქანებს იზიდავდნენ ქალაქის ცენტრში. ყველაზე გონიერმა მუნიციპალიტეტებმა ამიტომაც აირჩიეს პარკირების საშუალების ხელოვნურად შეზღუდვა, რითაც აიძულეს ხალხი ესარგებლათ საზოგადოებრივი ტრანსპორტით.
საფეხმავლო მიწისქვეშა გადასასვლელები დაიხურა. იმისათვის, რომ ხალხს გადაეკვეთა ქუჩები, გაკეთდა ხშირი შუქნიშნები და საცალფეხო გადასასვლელები. სიჩქარის ლიმიტებმა დაბინძურება შეამცირა და ველოსიპედით სიარული ნაკლებად საშიში გახადა. დღეს თანამედროვე სტანდარტების ქალაქების ცენტრალურ გამზირებზე მკაცრად რეგულირდება სიჩქარის ლიმიტები. რუსთაველის გამზირი კი, 6-ზოლიან მაღალი სიჩქარის ავტობანს ჰგავს. ვის სურს ყავის დალევა და ქუჩის ცხოვრებით დატკბობა ასეთი გზატკეცილის გვერდით?
გონივრულად მართულ ქალაქებში ცდილობენ აქტიურად შეაკაონ ხალხი ქალაქის ცენტრალურ უბნებში მანქანით შესვლისაგან. მთელ მსოფლიოში არსებობს ახლი დახვეწილი სისტემები, რომლებიც საშუალებას აძლევს მოსახლეობას დააპარკინგონ მათი მანქანები გარეუბანში და გააგრძელონ ქალაქის ცენტრისკენ გზა საზოგადოებრივი ტრანსპორტით. ეს მოითხოვს საზოგადოებრივი ტრანსპორტის განახლების, რომელიც მართლაც ხდება ბევრ ქალაქში. ზოგიერთ ქალაქში, სადაც ტრამვაი 50 წლის წინ გაუქმდა, ახლა თავიდან აგებენ ლიანდაგებს.
არ შეხედოთ Mercer-ის რეიტინგს გულგრილად – თუ შეჩვეული ხართ თბილისს და ფეხით შემოივლი ვენას ან კოპენჰაგენს, დაუყოვნებლივ იგრძნობთ განსხვავებას. თბილისის საქალაქო დაგეგმარება რამოდენიმე წლით კი არ არის ჩამორჩენილი, არამედ 40 წლითაა უკან. თანამედროვე დაგეგმარებითი ცვლილებები საჭიროა არა მხოლოდ იმისთვის რომ თბილისმა თავისი ადგილი გაიუმჯობესოს რაღაც რეიტინგში, არამედ ამას მოყვება კონკრეტული ეკონომიკური შედეგები.
პირველი არის ჯანმრთელობა. საქართველო 98-ე ადგილზეა სიცოცხლის ხანგრძლივობის მიხედვით. შვეიცარია, რომლის ქალაქები, ჟენევა და ციურიხი, Mercer-ის რეიტინგის პირველ ათეულში შედიან, არის მსოფლიოს ნომერი მეორე ქვეყანა სიცოცხლის ხანგრძლივობით. მაშინ როცა, საშუალოდ ქართველი აღწევს 73 წელს, შვეიცარიის მოქალაქის გარდაცვალების საშუალო ასაკი 83 წელია. რა თქმა უნდა, არის რამდენიმე მიზეზი, რაც ამ განსხვავებას განაპირობებს, თუმცა ეჭვგარეშეა, რომ მანქანის გამონაბოლქვი ძალზედ საზიანოა ჯანმრთელობისათვის. ეს განსაკუთრებით ისეთ ქვეყანაში, როგორიც საქართველოა, სადაც უამრავი მანქანა ძველი და ძალიან ძველი ძრავებით აბინძურებენ ქუჩებს.
ბოლო წლებში ნათელი გახდა, რომ მანქანის გამონაბოლქვში არსებული კონკრეტული ნაწილაკები ძალიან კარცეროგენულია და შეიძლება გამოიწვიოს ფილტვის პრობლემები. ეს პატარა ნაწილაკები, ბევრად უფრო პატარა ვიდრე ჩვეულებრივი მტვერი, შეიძლება მოხვდნენ ფილტვის ყველაზე ფაქიზ კაპილარებში და იქიდან კი შეერიონ სისხლძარღვებს. საპასუხოდ, მკაცრი წესები ამოქმედდა ევროკავშირში, ზოგიერთ დღეებში მუნიციპალიტეტები მთლიანად კრძალავენ მანქანების ქალაქის ცენტრში შესვლას რათა ამ საშიში ნაწილაკების კონცენტრაცია ჰაერში დასაშვებ ზომაზე დაბლა დაწიონ. რა თქმა უნდა ეს ევროპული სტანდარტები თბილისში ყოველ დღე ირღვევა.
კიდევ ერთი საკითხია ტურიზმი. კმაყოფილი ვიყავი, როდესაც წავიკითხე, რომ საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის მტკიცებით, ტურისტები ქუჩის გადაკვეთის სირთულეებზე უფრო მეტად შეშფოთებულნი არიან თბილისში საჯარო ტუალეტების არ არსებობით. სწორედ ამ მიზეზების გამო, თბილისში ხანგრძლივი გასეირნება სტრესული და უსიამოვნო გამოცდილებაა, რასაც ტურისტი თავს ვერ დააღწევს. რა თქმა უნდა, ეს არ არის უმნიშვნელო შეშფოთების საგანი მათთვის ვინც გეგმავს სასიამოვნოდ გაატაროს არდადეგები თბილისში. მიუხედავად იმისა, რომ თბილისის ბევრი პრობლემა დაკავშირებულია დიდ ფინანსებთან, ქალაქს თავისი მიმზიდველობის გაზრდა თანამედროვე დაგეგმარების გზით არც არაფერი დაუჯდებოდა.

The Quality of Living Survey 2012 of the international consultancy group Mercer ranks 222 cities in the world according to how livable they are. Tbilisi was ranked on Place 213, provoking furious reactions by many Georgians. On the internet, it is easy to find wild slanders against those who created the ranking and even against those who just referred to it, and there was even an online petition initiated against the ranking.
Without any question, the survey does not capture crucial factors that impact the quality of life. Tbilisi, unlike Lagos in Nigeria that was ranked on Place 202, is a city where one can walk around even at night without being harassed or mugged. Street crime is almost non-existent. Moreover, since the anti-corruption measures took effect, Tbilisi’s citizens and visitors are not bothered unnecessarily by government representatives. There is no abuse of power by the police, and government officials do not charge bribes for their services. This is worlds apart from other cities that were ranked close to Tbilisi, like Khartoum in Sudan. Last not least, Georgians have a culture of decency and hospitality that largely prevents them from cheating or ripping off guests and their fellow citizens. This hugely increases life quality. And one could further extend this list of Tbilisi’s advantages...
However, if one compares Tbilisi with some of the cities in the top 10 of the ranking, like Vienna (Place 1), Zurich (Place 2), Vancouver (Place 5), and Copenhagen (Place 9), there is one striking factor that distinguishes all these places from Tbilisi. The most livable cities in the world go a long way to make the inner city districts attractive for pedestrians, not for cars. Tbilisi, on the other hand, is a city for cars, not for people.
Up to the 60ies of the preceding century, the idea of a “car city” was pursued by progressive city planners worldwide. The idea of pedestrian subways originated in that time – while cars had the privilege to drive on the surface, enjoying the sun and fresh air, pedestrians had to go through tunnels that were built under the streets. Complex road structures as the one on Heroes Square in Tbilisi were typical for those times and could be found all over Europe. Nobody anticipated the problems of automobile transportation, everybody was expected to have a car, and it was deemed unnecessary to take into account pedestrians’ needs. On the wave of car enthusiasm, even public transport was reduced. Many cities got rid of their light rails (trams), considered to be mere obstacles for smooth car traffic. While this happened in many cities decades ago, in Tbilisi the light rail was scrapped after the Rose Revolution.
In Tbilisi, pedestrians are forced into dirty tunnels, while cars can drive in the fresh air
Very soon, however, the vision of a car city turned into a nightmare. As we know today, a positive atmosphere in a city is a comprehensive experience that consists of shopping opportunities, cafes, and restaurants that preferably have their tables under the open sky, and walking around in a nice environment that comprises green areas, street artists, and beautiful buildings. In a car city, on the other hand, walking around is unpleasant. There is noise and pollution, and cafes and restaurants do not have their tables outside. Streetlife is nonexistent, and with it, any positive urban atmosphere goes down the drain. Due to the lack of customers, shops and department stores disappear, and the inner districts of car cities become concrete deserts. The pedestrian subways become stinky, dark tunnels, and people go a long way to avoid using them.
Already in the 70ies, municipalities all over the world tried to correct their mistakes. Broad sidewalks came at the price of having fewer lanes for cars. Not so in Tbilisi: on the newly renovated Agmashenebeli Ave the sidewalks are often so crowded that one can walk only at a snail’s pace. At the same time, the planners decided to have three car lanes in the middle. The Agmashenebeli concept would already have been outdated in the 70ies.
Not surprisingly, pedestrian subways were closed all over the world and replaced by traffic lights and pedestrian crossings
In many car cities, the inner districts had transformed into giant parking decks. The beauty of buildings was hardly enjoyable if cars piled up in front of them, and the sidewalks were misused as parking spaces, further deteriorating the walking experience. Tbilisi today gives a good impression of how it was elsewhere in the world at the beginning of the 70ies. In response, cities began to reserve parking lots for the residents of the inner-city districts, and parking bans were strictly enforced. Some cities set up large central parking decks, but it turned out that the ample parking space they provided drew additional cars into the city. The most prudent municipalities, therefore, opted for artificially restricting the availability of parking space, forcing people to resort to means of public transport.
Pedestrian subways were systematically shut down. In order to allow people to cross streets, there was a high density of traffic lights and pedestrian crossings. Speed limits reduced pollution and made cycling less hazardous. Today the central avenues in cities that live up to modern standards have strictly enforced speed limits. Rustaveli Avenue, on the other hand, is like a 6 lane highway. But who wants to drink a coffee and enjoy street life next to a highway?
In Tbilisi, sidewalks are misused as parking spaces and even as additional lanes for cars
Prudent cities try actively to deter people from entering the inner city districts by car. All over the world, there are now sophisticated systems in place that allow commuters to park their cars in the outskirts and then continue to the city center by public transport. This requires an upgrade of public transport, which indeed takes place in many cities – new light railways are built from Jerusalem to Berlin at high costs. In some cities that now build new light rails, trams were abolished 50 years ago.
Don’t dismiss the Mercer ranking too lightheartedly – if you are used to Tbilisi and you walk through Vienna or Copenhagen, you will feel the difference immediately. Tbilisi’s city planning is not lagging some years behind, but it is outdated by 40 years. Yet it is not only some ranking where Tbilisi could improve considerably through the application of modern city planning. The issue has also concrete economic implications.
One is health. Georgia ranks Place 98 according to its life expectancy. Switzerland, represented with Geneva and Zurich in the top 10 of the Mercer ranking, is the country with the second-highest life expectancy in the world. While the average Georgian gets 73 years old, the average Swiss citizen dies at an age of 83 years. Of course, there are multiple reasons that cause this difference, but there is no question that car pollution is highly detrimental to health. This is particularly true in a country like Georgia, where many cars with old and very old engines are populating the streets.
Tbilisi has a 6-lane highway in its center
In the last years, it became clear that the so-called particulates emitted from car engines are highly carcinogenic and can cause lung problems. These tiny particles, much smaller than ordinary dust, can get into the finest capillaries of the lung and from there even into the blood vessels. As a reaction, strict regulations have been imposed in the European Union, on some days forcing municipalities to block cars from entering the inner city districts to keep the particulate density below the allowance. Without any doubt, European standards are violated in Tbilisi each and every day.
Another issue is tourism. I was amused to read that an official of the tourism authority claimed that tourists were more concerned about the availability of public toilets in Tbilisi than about the difficulties to cross streets. While virtually no tourist uses public toilets, walking around in Tbilisi is a stressful and unpleasant experience no tourist can escape from. Surely, this is no minor concern for people who want to enjoy their holidays here.
While many problems of Tbilisi are related to a lack of financial resources, making the city attractive through modern city planning would cost nothing.