მოგზაურობისა და ტურიზმის ინდუსტრია მომსახურების სახეობებს შორის ერთ-ერთი ყველაზე მსხვილი და სწრაფად მზარდია მთელ მსოფლიოში. მოგზაურობისა და ტურიზმის მსოფლიო საბჭოს (WTTC) მონაცემების მიხედვით, 2012 წელს ამ დარგის პირდაპირმა კონტრიბუციამ მთლიან მსოფლიო შიდა პროდუქტში (2012 წლის ფასებში) 2.1 ტრილიონი ამერიკული დოლარი შეადგინა. ამავე წელს მოგზაურობისა და ტურიზმის სექტორმა 101 მილიონი სამუშაო ადგილის შექმნას შეუწყო ხელი. მისი პირდაპირი და გვერდითი ეფექტების მხედველობაში მიღების შემდეგ, WTTC-ს შეფასებით, აღნიშნული სექტორის წვლილი 2012 წლის მსოფლიო ეკონომიკის განვითარებაში შემდეგია: მსოფლიოს მთლიან შიდა პროდუქტის 9%, ერთი ადგილი ყოველი 11 სამუშაო ადგილიდან, 5% მთლიან განხორციელებულ ინვესტიციებსა და 5% მსოფლიოს მთლიან ექსპორტში (მოგზაურობისა და ტურიზმის ინდუსტრიის გავლენა ეკონომიკაზე 2013 წელს, წლიური განახლება, WTTC).
ტურიზმის სექტორს განსაკუთრებული მნიშვნელობა გააჩნია საქართველოსთვის, რომელიც, მსგავსად სხვა განვითარებადი ქვეყნებისა, ფიზიკური კაპიტალისა და ტექნიკური გამოცდილების ნაკლებობას განიცდის, მაგრამ დაჯილდოებულია ისტორიული ღირსშესანიშნაობებით, ორიგინალური ტრადიციებით, ხელუხლებელი ლანდშაფტებითა და სტუმართმოყვარე კულტურით. მართალია ტურიზმი ვერ გამოდგება ქვეყნის გრძელვადიანი ეკონომიკური ზრდის ძირითად მამოძრავებელ ძალად, მაგრამ მას საქართველოსნაირი ქვეყნისათვის მნიშვნელოვანი სარგებლის მოტანა შეუძლია. მაგალითად, ამ სექტორს ამჟამად დაბალკვალიფიციურ და დაბალპროდუქტიულ სოფლის მეურნეობის სექტორში მომუშავე ჭარბი მუშახელის უფრო ეფექტურად დასაქმება შეუძლია.
უკანასკნელ წლებში საქართველოს მთავრობა მიზანმიმართულად ცდილობდა ტურიზმის სექტორის სტიმულირებას. ამ მოკლე სტატიის მიზანია ტურიზმის სექტორთან დაკავშირებული სხვადასხვა განმარტებებისა და მაჩვენებლების მიმოხილვა და გასაგებ ენაზე ახსნა. ვინ არიან „ტურისტები“ და რა განასხვავებთ მათ „მოგზაურებისა“ და „ვიზიტორებისგან“? წარმოადგენს თუ არა საზღვრის კვეთის სტატისტიკა ტურიზმის დინამიკის დამაჯერებელ მაჩვენებელს? თუ არა, რა დამატებითი ინფორმაციაა ხელმისაწვდომი და რა შეიძლება ვთქვათ ამ მასზე დაყრდნობით?
გაერთიანებული ერების მსოფლიო ტურიზმის ორგანიზაციის (UNWTO) მეთოდოლოგიური გზამკვლევების მიხედვით, „მოგზაურობა“ გულისხმობს სხვადასხვა გეოგრაფიულ ადგილებს შორის გადაადგილებას ნებისმიერი მიზეზითა და ხანგრძლივობით. „ვიზიტორი“ ეს არის მოგზაური, რომელიც სტუმრობს მისი ყოველდღიური გარემოსგან (გეოგრაფიული ადგილმდებარეობა, რომელშიც ადამიანი თავის ყოველდღიურ რუტინულ სამუშაოებს ახორციელებს) განსხვავებულ ადგილებს ერთ წელზე ნაკლები ხანგრძლივობით ნებისმიერი (სამუშაო, დასვენების ან სხვა პირადი) მიზნით. UNWTO ვიზიტორებს ყოფს ორ ჯგუფად: „ტურისტებად“ და „ექსკურსანტებად“. ტურისტებად ითვლებიან ვიზიტორების მხოლოდ ის ჯგუფი, რომლებიც ღამეს ათევს მოგზაურობის ადგილზე; დანარჩენები კი „ექსკურსანტებად“ იწოდებიან. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, ვიზიტორები წარმოადგენენ მოგზაურების, ხოლო ტურისტები – ვიზიტორების ქვეჯგუფს. ტერმინებს შორის არსებული ამ განსხვავებების ცოდნა მნიშვნელოვანია ტურიზმის სტატისტიკის გასაანალიზებლად.
ტურისტული სტატისტიკის შედგენა საქართველოში ორი მეთოდით ხდება. პირველი მათგანი ეფუძნება საზღვრის კვეთის მონაცემებს, რომელიც, თავის მხრივ, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გროვდება. ამ მეთოდის მიხედვით, ტურისტი არის მოგზაური რომელიც კვეთს საქართველოს საზღვარს და რჩება ქვეყანაში 24 საათზე მეტი ხნის განმავლობაში.
ცხრილში მოცემული მონაცემების მიხედვით აშკარაა, რომ საქართველოში 2011 და 2012 წლებში საერთაშორისო მოგზაურების ნაკადი ძალიან სწრაფად გაიზარდა. შემოსული ტურისტების რიცხვი კი, როგორც ჩანს, შედარებით დაბალი ტემპით იზრდებოდა, რამაც საერთაშორისო მოგზაურებში ტურისტების წილი 53%-დან (2010 წელი) 40%-მდე (2012 წელი) შეამცირა.
მეორე მეთოდი ემყარება UNWTO რეკომენდაციას და გამოიყენება საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის (GNTA) მიერ. ტურისტების რიცხოვნობა ამ შემთხვევაში გამოითვლება საერთაშორისო ტურიზმის გამოკითხვის შედეგებზე დაყრდნობით. ACT რეგულარულად ატარებს 15 წლის და უფროს საერთაშორისო ვიზიტორთა შემთხვევითი შერჩევის მეთოდით გამოკითხვას ქვეყნის დატოვებისას GNTA-ის სპეციალისტების მიერ მომზადებული სპეციალური კითხვარის გამოყენებით. ინტერვიუები ხორციელდება საზღვრის კვეთის ნებისმიერი ტიპის (სახმელეთო, აეროპორტი, რკინიგზა და პორტი) შემთხვევაში.
კითხვარი საშუალებას იძლევა გამოვარჩიოთ „ვიზიტორები“ „მოგზაურებისგან“ და „ტურისტები“ „ვიზიტორებისგან“. შეკითხვაზე „გაათიეთ თუ არა ღამე საქართველოში უკანასკნელი მოგზაურობის დროს?“ დადებითი პასუხის შემთხვევაში საერთაშორისო ვიზიტორი კვალიფიცირდება ტურისტად. აღნიშნული მეთოდოლოგიაზე დაყრდნობით, 2013 წლის პირველი ცხრა თვის განმავლობაში (იანვარი-სექტემბერი 2013) ტურისტთა წილმა საერთაშორისო ვიზიტორებში 62.5% (2 536 853) შეადგინა.
არსებული მონაცემების ანალიზი ცხადყოფს, რომ საქართველოში საერთაშორისო მოგზაურების რიცხვი ნამდვილად იზრდება. 2013 წლის პირველი ათი თვის განმავლობაში ეს მაჩვენებელი გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 24%-ით გაიზარდა, რაც წინა წლების პოზიტიურ ტენდენციას აგრძელებს. შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზღვრის კვეთის მონაცემების მიხედვით, გაზრდილია ტურისტთა რიცხვიც, თუმცა GNTA-ის ანალოგიური მაჩვენებლების არარსებობის გამო შსს-ს მონაცემების გადამოწმება შეუძლებელია.
ქვემოთ მოცემულ ცხრილში ნაჩვენებია 2013 წლის იანვარი-სექტემბერის მონაცემები ძირითადი ვიზიტორი ქვეყნებიდან: აზერბაიჯანიდან, სომხეთიდან, თურქეთიდან, პოლონეთიდან და რუსეთიდან შემოსულ საერთაშორისო ვიზიტორებში ტურისტების წილის შესახებ. მაჩვენებლები ეყრდნობა GNTA-ის გამოკითხვის შედეგებს (სხვა ქვეყნების მონაცემები შერჩევის ზომის შეზღუდულობის გამო არ არის საკმარისად საიმედო). ცხრილიდან ნათლად ჩანს, რომ საქართველოს არამოსაზღვრე ქვეყნებიდან შემოსულ საერთაშორისო ვიზიტორებში ტურისტების წილი მაღალია – პოლონეთი (99.3%) და უკრაინა (88.9%), მაშინ როცა ანალოგიური მაჩვენებელი მოსაზღვრე ქვეყნებიდან საკმაოდ დაბალია და მერყეობს 53.4%-დან (თურქეთი) 64,1%-მდე (რუსეთი).
არსებული მონაცემების მიღმა არსებული მარტივი სიმართლე არის ის, რომ საქართველოს სახმელეთო გზები, რკინიგზა და საზღვაო პორტი წარმოადგენს ძირითად სატრანსპორტო კორიდორს მის ზღვაზე გასასვლელის არმქონე და პოლიტიკურად და ეკონომიკურად იზოლირებული მეზობლებისთვის.

Travel and Tourism is one of the largest and fastest-growing service industries globally. According to the World Travel and Tourism Council (WTTC), the industry’s direct contribution to World GDP in 2012 was US$ 2.1 trillion (2012 prices) and it supported 101 million jobs. Taking account of its combined direct and indirect impacts, WTTC assesses Travel & Tourism’s total economic contribution at 9% of World GDP in 2012, 1 in 11 jobs, 5% of the total economy investment, and 5% of world exports (Economic Impact of Travel and Tourism 2013, Annual Update, WTTC).
The tourism industry is of particular importance for Georgia, which, like many other developing countries, is short on physical capital and technical skills but is very well endowed with historical sites, original traditions, pristine landscapes, and a culture of hospitality. While unlikely to serve as an engine of long-term growth, the tourism industry’s added advantage for a country like Georgia is that it can absorb some of the surplus labor currently under-employed in the low-skill and low-productivity agricultural sector.
In recent years, the Georgian government has been making conscientious efforts to promote Georgia as a tourist destination. What we would like to do in this short article is to make sense of the various definitions and numbers that are floating around. Who are “tourists” as opposed to “travelers” and “visitors”? Are border crossings statistics a reliable indicator of tourism dynamics? What other data are available to us and what can we tell based on these data?
According to the methodological guidelines issued by the United Nations World Tourism Organization (UNWTO), “travel” refers to the act of moving between different geographic locations for any purpose and any duration. A "visitor” is a traveler taking a trip to the main destination outside his/her usual environment (defined as the geographical area within which an individual conducts his/her regular life routines) for less than a year, for any main purpose (business, leisure or other personal purposes) other than to be employed. UNWTO defines a visitor as a “tourist” (or overnight visitor) if his/her trip includes an overnight stay, or as a same-day visitor (or excursionist) otherwise. In other words, visitors are a subset of travelers, and tourists are a subset of visitors. These distinctions are very important for the compilation of tourism statistics.
Two methods of gathering tourist statistics are used by the Georgian authorities. The first method is employed by the Georgian Ministry of Internal Affairs and is based on border crossings data. Accordingly, a tourist is a traveler crossing the Georgian border and staying in the country for more than 24 hours.
As is obvious from these data, in 2011 and 2012 Georgia experienced a very rapid increase in the number of international travelers. The number of tourists has been growing in a somewhat slower fashion, leading to a reduction in the tourists’ share in the total number of international travelers from 53% in 2010 to 40% in 2012.
The second method, based on UNWTO recommendations, is employed by the Georgian National Tourism Administration (GNTA). The number of tourists, in this case, is calculated on the basis of the international tourism survey designed by the GNTA and administered by ACT for a sample of international visitors aged 15 years and above who are leaving Georgia. Interviews take place at all types of border crossings (land, airport, railway, and port).
The survey includes several filters and identifying questions that allow separating “visitors” from “travelers” and “tourists” from “visitors”. The following key identifying question is asked: concerning the current trip, did you spend a night in Georgia? Those international visitors who provide a positive answer to this question are counted as tourists. Accordingly, in the first nine months of this year (January-September 2013) the share of tourists in international visitors stood at 62.5% (2 536 853)
What is clear from the available data is that the number of international travelers is certainly on the rise. In the first ten months of 2013, the number of international travelers increased by 24% over the same period of last year, in line with the positive trend of recent years. The number of tourists has also increased, at least according to the border crossings data compiled by the Ministry of Internal Affairs. Unfortunately, the same cannot be concluded from the GNTA data, due to the fact that no comparable data are available for 2012.
The table below provides data for January-September 2013 on the share of tourists in international travelers from major source countries – Azerbaijan, Armenia, Turkey, Poland, and Russia – based on the GNTA survey results. (Data for other countries is not sufficiently reliable due to limited sample size). As we can see, the share of tourists is higher for countries that don’t have a common border with Georgia – Poland (99.3%) and Ukraine (88.9%). For countries that do have a common border with Georgia, the share of tourists is considerably lower, ranging from 53.4% for Turkey to 64.1% for Russia.
The simple truth behind this data is that Georgia’s roads, railways, and sea ports perform a crucial transport corridor function for its landlocked and politically and economically isolated neighbors.