1962 წლის 15 მარტს პრეზიდენტი ჯონ ფიცჯერალდ კენედი პირველი სიტყვით წარსდგა კონგრესის წინაშე და ხაზი გაუსვა მომხმარებელთა ოთხ, მისი აზრით არსებით, უფლებას: უსაფრთხოება, ინფორმირებულობა, არჩევნისა და მოსმენის უფლება. კენედის ამ გამოსვლის შემდეგ, მომხმარებელთა დაცვის იდეა გაიფურჩქნა როგორც თეორიაში, ისე პრაქტიკაში. წელს, კენედის გამოსვლიდან 52 წლის შემდეგ, საქართველო მიიღებს ახალ კანონს მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ. მოდი, შევხედოთ მომხმარებელთა დაცვას ზოგადად, საქართველოში და კანონ-პროექტში, რომელიც მალე განსახილველად შევა პარლამენტში.
საჭიროა, ერთმანეთისგან გავარჩიოთ მომხმარებელთა უფლებების ორი ტიპი: ex-ante და ex-post უფლებები.
ex-ante გულისხმობს პერიოდს პროდუქტის შეძენამდე. ის იცავს პოტენციურ მყიდველებს მოტყუებისგან, ის უზრუნველყოფს პროდუქტის სტანდარტს და ეხმარება მომხმარებელს სწორი გადაწყვეტილების მიღებაში.
მაგალითად, არსებობს უსაფრთხოების უამრავი რეგულაცია პოტენციურად საშიშ ტექნიკურ პროდუქტებზე, როგორიცაა მჭრელი მოწყობილობები, პურის ელექტროდანები და წყლის ელექტრომადუღარები. ევროპაში დამცველები ისეთი მგრძნობიარეა, რომ შეგიძლიათ თმის საშრობი აბაზანაში ჩააგდოთ სანამ ბანაობთ, ისე, რომ არავითარი ელექტროშოკი არ განიცადოთ. სანამ ელექტროენერგია თქვენს სხეულამდე მიაღწევს, დამცველი უკვე აფეთქებული იქნება (თუმცა მაინც არ გირჩევთ დატესტოთ, რამდენად მუშაობს).
სხვა სტანდარტები ეხება საქონლის დამზადების წესებს. მაგალითად, ევროპასა და აშშ-ში განსაზღვრება „ორგანული“ კანონით არის დაცული. ორგანული საკვები უნდა დამზადდეს გარკვეულ პირობებში, რაც ზღუდავს პესტიციდების, სასუქების და სხვ. გამოყენებას. არსებობს, ასევე, კანონები, რომელიც განსაზღვრავს სტანდარტებს პროდუქტისთვის „ლუდის, „რძის“ ან „წვენის“ სახელწოდების მინიჭებას. ეს უკანასკნელი დამზადებული უნდა იყოს მხოლოს ხილისა და წყლისგან (სხვაგვარად მას შეიძლება მხოლოდ „ნექტარი“ ეწოდოს).
ასევე, საკვები პროდუქტების ინგრედიენტების სია შეიძლება სასარგებლო იყოს მყიდველისთვის. ის ეხმარება ვეგეტარიანელებს, თავი აარიდონ ხორცს, ხოლო ადამიანებს, ვისაც ალერგია აქვს მიწის თხილზე, თავიდან აიცილონ ანაფილაქსიური შოკი. და მკვეთრმა გაფრთხილებებმა სიგარეტის კოლოფზე („მოწევა კლავს, „მოწევა იწვევს კიბოს“, „მოწევა იწვევს ერექციის დაქვეითებას“) შეიძლება მწეველები აიძულოს, უარი თქვან მავნე ჩვევაზე.
ex-ante მომხმარებელთა დაცვის ყველაზე რადიკალური საშუალება არის პროდუქტის გაყიდვის აკრძალვა. მაგალითად, ზოგიერთ ქვეყანაში აკრძალულია ეთილირებული საწვავისა და არაპასტერიზებული რძის გაყიდვა. მთელ მსოფლიოში აკრძალულია მძიმე ნარკოტიკებით ვაჭრობა.
Ex-post მომხმარებელთა დაცვა გულისხმობს მომხმარებელთა დაცვას უკვე პროდუქტის შეძენის შემდეგ. მაგალითად, შეიძლება არსებობდეს რეგულაციები, რომელიც გულისხმობს რა პირობებში შეიძლება საქონლის უკან დაბრუნება და გადახდილი თანხის უკან მიღება. ასევე, დამსჯელობითი ზომები თაღლითი ან გულგრილი გამყიდველის წინააღმდეგ ითვლება Ex post მომხმარებელთა დაცვის ნაწილად. მსგავის ზომები განსაკუთრებით მკაცრია აშშ-ში. 1992 წელს, როდესაც სტელა ლიბეკმა მაკდონალდსის ერთ-ერთ რესტორანში 49 ცენტად იყიდა ფინჯანი ყავა, ყველაზე კარგი რამ, რაც მის ცხოვრებაში მოხდა, იყო ის, რომ მან ყავა შემთხვევით კალთაზე გადაისხა. ამის გამო მაკდონალდს მოუწია, ქალბატონი ლიბეკისთვის 2.86 მილიონი აშშ დოლარი გადაეხადა კომპენსაციის სახით (ე.წ. „დამსჯელობითი ზარალი“, თუმცა საქმე საბოლოოდ რამდენიმე ათასი აშშ დოლარის გადახდით დასრულდა).
2008 წელს საბავშვო რძის ჩინელ მწარმოებლებს სურდათ დაემტკიცებინათ, რომ მათი პროდუქცია შეიცავდა დიდი რაოდენობით პროტეინებს. არაკეთილსინდისიერმა მწარმოებლებმა ისარგებლეს იმ ფაქტით, რომ სტანდარტული ტესტები ვერ არჩევს ერთმანეთისგან ნამდვილ ცილასა და მელამინს, ქიმიურ შემცველს, რომელიც გამოიყენება აალების წინააღმდეგ. ამგვარად, მათ დაამატეს მელამინი რძის ფხვნილს. შედეგად, 6 ბავშვი გარდაიცვალა, 54,000 საავადმყოფოში გადაიყვანეს, 300,000 კი შეექმნა ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული პრობლემები. რამდენი წლით ადრე წყლით გაზავებულმა საბავშვო რძემ გამოიწვია 13 ბავშვის სიკვდილი ცუდი კვების გამო. ამან დააზარალა არა მხოლოდ გარდაცვლილი ბავშვების ოჯახები, არამედ საკვების ჩინელი მწარმოებლების რეპუტაციაც.
მომხმარებლებს ხშირად არ აქვთ დრო და ცოდნა, რომ არ აღმოჩნდნენ თაღლითი გამყიდველების მსხვერპლი. როდესაც თვითმფრინავში ჯდებით, თქვენ იძულებული ხართ, ენდოთ კომპანიას, რომ მისი თვითმფრინავი გამართულად მუშაობს, პილოტები კი კვალიფიციურები არიან. მგზავრებისთვის კარგია, რომ მთავრობის წარმომადგენლები ხურავენ ავიაკომპანიებს, რომლებიც ვერ აკმაყოფილებენ უსაფრთხოების მაღალ სტანდარტებს.
მეორეს მხრივ, მომხმარებელთა დაცვის კანონებიც შეიძლება პრობლემული გახდეს, თუ მათ შემოღებას აქეზებენ მწარმოებლები იმპორტის (ე.წ. „ტექნიკური სავაჭრო ბარიერები“) ან შიდა კონკურენციის თავიდან აცილების მიზნით. მეტიც, მათ შეიძლება ხელი შეუშალონ ინოვაციას.
ამჟამად მომხმარებელთა დაცვის შესახებ საუბარია მხოლოდ „პროდუქტის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის კოდექსში“, რომელიც დამტკიცდა 2012 წელს მას შემდეგ, რაც 1996 წლის კანონი მომხმარებელთა უსაფრთხოებაზე გაუქმდა. ახალი კანონ-პროექტი, რომელიც უფრო დაწვრილებით მოიცავს მომხმარებელთა უფლებებს, პარლამენტში წარდგენამდე გაეგზავნა სხვადასხვა სამინისტროს. მოდი, შევხედოთ რამდენიმე პარაგრაფს ამ კანონ-პროექტიდან.
კანონ-პროექტის ჩემ ხელთ არსებული ასლის მე-6 მუხლის თანახმად, მწარმოებლები ვალდებული არიან, მიაწოდონ ინფორმაცია, თუ როგორ დაითვალეს პროდუქტის ფასი. ის ამბობს, რომ მწარმოებელმა უნდა მიაწოდოს „ინფორმაცია პროდუქტის მთლიან ფასზე (მათ შორის, ტრანსპორტირების, გადაზიდვის, ინსტალაციისა და სხვ.) ან, სადაც ფასის დათვლა შეუძლებელია, კომპონენტების ფასი და მათი დათვლის მეთოდი“.
ეკონომიკური თვალსაზრისით, გამყიდველის იძულება, გაამხილოს ფასები, უკვე პრობლემაა. ფასწარმოქმნა არის ერთ-ერთი ყველაზე დაცული, სრულიად ლეგიტიმური სავაჭრო საიდუმლო. თუ მწარმოებელი სარგებლობს ფასების უპირატესობით, მაგალითად განსაკუთრებული ინოვაციური წარმოების მეთოდის ან ნედლეულის იაფი წყაროს მეშვეობით, კონკურენტებისთვის ძალიან ხელსაყრელი იქნებოდა ამის შესახებ ინფორმაციის გაგება. შედეგად, მწარმოებლებს აღარ ექნებათ მოტივაცია, ახლებური გზებით გააუმჯობესონ ფასები, რადგან ბევრად უფრო ადვილი იქნება ინოვატორების ხარჯების სტრუქტურის გაგება.
შიდა მწარმოებლები რომც დაემორჩილონ ამ კანონს, ნაკლებად სავარაუდოა, რომ უცხოელი მწარმოებლები ქართული კანონმდებლობის გამო გაამხელენ საკუთარი ხარჯების სტრუქტურას. ქართულ ბაზარს აქვს ევროპის ან აშშ-ის საშუალო ზომის ქალაქის მოცულობა და კომპანიებს ურჩევნიათ, დაკარგონ ეს ბაზარი, ვიდრე გაამხილონ საკუთარი ფასწარმოქმნა. მართალია, ზოგიერთები მიესალმებიან ზოგიერთ ტექნიკურ სავაჭრო ბარიერს, რათა დაიცვან ქართული მრეწველობა, მაგრამ საქართველოს ფარგლებს გარეთ წარმოებული საქონლის (ძირითადად მაღალ-ტექნოლოგიური პროდუქტები) იმპორტისთვის ხელის შეშლამ შეიძლება სერიოზული დარტყმა მიაყენოს ქართულ ეკონომიკას.
მე-6 მუხლის თანახმად, საქონელზე ქართულ ენაზე უნდა ეწეროს ზოგადი ინფორმაცია პროდუქციისა და მწარმოებლის შესახებ. ეს ძალიან სასარგებლოა იმ ქართველი მომხმარებლებისთვის, რომლებმაც არ იციან რუსული და ინგლისური, მაგრამ ზრდის იმპორტის ხარჯებს. უნდა გავითვალისწინოთ ისიც, რომ, თუ, მაგალითად, კომპიუტერების მყიდველებს რეალურად ენდომებათ კომპიუტერის სახელმძღვანელო ქართულ ენაზე, გამყიდველები ასეც მოიქცევიან კანონის მხრიდან ყოველგვარი იძულების გარეშე. მათ შეუძლიათ განსხვავებული ფასი დაადონ კომპიუტერს, რომელსაც ქართულ ენაზე თარგმნილი სახელმძღვანელო მოყვება.
მე-8 მუხლში წერია: „მომხმარებელს აქვს უფლება, გარდა განსაკუთრებული შემთხვევებისა, გააუქმოს ხელშეკრულება ყოველგვარი ახსნა-განმარტების გარეშე, საქონლის მიღებიდან 14 დღის განმავლობაში“. ეს მუხლი აშკარა უპირატესობას ანიჭებს მომხმარებელს. ეს გაზრდის პროდუქციის ფასსაც. გამყიდველები დაუშვებენ, რომ გარკვეული ალბათობით, პროდუქტი დაბრუნდება უკან 14 დღის განმავლობაში. თუ ეს მოხდება, ყოველთვის არ იქნება შესაძლებელი პროდუქციის ხელახლა გაყიდვა. შეიძლება საჭირო გახდეს პროდუქციის ფუნქციების დატესტვა და ხელახალი შეფუთვა. სოფისტიკური, იმპორტირებული პროდუქციისთვის ეს შეიძლება საკმაოდ ძვირი იყოს, რადგან, როგორც წესი, პროდუქტი უნდა გაეგზავნოს მწარმოებელს, რათა აღდგეს მისი გაყიდვისუნარიანობა.
მეორეს მხრივ, თუ ვიღაცას უნდა, ზოგადად ჰქონდეს „დაბრუნების უფლება“ (რომელიც ბევრ ქვეყანას აქვს და რომელიც საჭიროა, რათა მომხმარებელი მოტყუებისგან დავიცვათ), მაშინ მე-8 მუხლი სასარგებლოა. სხვა ქვეყნებში მომხმარებლებს ახალისებენ, განგებ დააზიანონ ნივთი, რომლის უკან დაბრუნებაც უნდათ, რადგან მხოლოდ ამის შემდეგ ავალდებულებს კანონი გამყიდველს, დაიბრუნოს იგი. მომხმარებლისთვის ახსნა-განმარტების არმოთხოვნის შემთხვევაში, მსგავსი სტიმული უსარგებლოა.

On the 15th of March 1962, President John F. Kennedy delivered a seminal speech to the congress, outlining the four rights that he considered essential for consumers: the right to safety, the right to be informed, the right to choose, and the right to be heard. Ever since Kennedy’s speech, the idea of consumer protection blossomed both in theory and in practice. In this year, 52 years after Kennedy’s speech, Georgia will pass a new law on the protection of consumer rights. Let us have a look at consumer protection in general, in Georgia, and at the draft law that will enter the parliamentary process soon.
It is useful to distinguish two kinds of consumer rights, namely ex-ante rights and ex-post rights.
Ex-ante consumer protection refers to the time before the purchase was made. It prevents potential buyers from being deceived, it ensures product standards, and it helps consumers to make the right decisions.
For example, there are plenty of safety regulations in place for potentially dangerous technical products like chainsaws, electric bread cutters, and water boilers. In Europe, fuses must be so sensitive that you can throw your hair-dryer into the bathtub while taking a bath without suffering an electric shock. Before the electricity reaches your body, the fuse must already have blown (we do not recommend testing whether this really works).
Other standards refer to the way in which goods are produced. For example, in Europe and the USA, the attribute “organic” is legally protected. Organic food needs to be produced under certain standards that restrict the use of pesticides, fertilizer, etc. There are also laws that set standards for calling a product “beer”, “milk”, or “juice”. The latter must be made from fruits and water only (otherwise it can only be called “nectar”).
Also, the list of ingredients of foodstuff may be useful for a buyer. It helps vegetarians to avoid meat and people who suffer from a peanut allergy to avoid anaphylaxis. And the drastic warnings on cigarette packets, like “smoking kills”, “smoking causes cancer”, and even “smoking can cause erectile dysfunction”, may lead some smokers to abandon their unhealthy habits.
The most radical means of ex-ante consumer protection is banning a product from being sold. For example, in some countries, it is not allowed to sell leaded fuel and unpasteurized milk. And everywhere in the world, it is forbidden to sell hard drugs.
Ex-post consumer protection refers to the situation after the good was purchased. For example, there may be regulations that prescribe under which circumstances buyers can return goods to the sellers and get their money back. Also, punitive measures against fraudulent or negligent sellers are considered to be part of ex-post consumer protection. Such measures are particularly harsh in the USA. When in 1992 Stella Liebeck bought a cup of coffee for 49 cents in a Mcdonald's restaurant, the luckiest thing that happened to her was that she poured the coffee over her lap. This led to compensation payments (mainly “punitive damages”) of 2.86 million dollars to be paid by McDonald's to Ms. Liebeck (the case was later settled with a payment of several hundreds of thousands of dollars).
In 2008, Chinese producers of baby milk wanted to pretend a high protein content of their product. To this end, the unscrupulous producers made use of the fact that the standard tests for protein content cannot distinguish between genuine protein and melamine, a chemical substance used as a fire retardant. So, they added melamine to the milk powder. This caused six babies to die, 54,000 babies had to be hospitalized, and 300,000 babies suffered from health problems. Some years before, watered-down baby milk led to the death of 13 babies due to malnutrition. The consequences were not only terrible for the affected babies and families, but they also damaged the reputation of Chinese food products.
Consumers often do not have the time and the expertise to make sure that they do not fall for a fraudulent seller. When entering an airplane, one just has to trust that the airline maintains the airplane in good shape and that the pilots are well-trained. It is a great service for passengers that government authorities shut down airlines that do not live up to high safety standards.
On the other hand, consumer protection laws can also be problematic if they are pushed by existing producers as a means to prevent imports (so-called “technical trade barriers”) or domestic competition. Moreover, they may impede innovation and they may be paternalistic for consumers.
Currently, consumer protection can only be found in the “Code of Product Safety and Free Turnover” that was adopted in 2012, when the 1996 law on consumer protection was abolished. A new draft law that entails more comprehensive consumer protection is circulating in the ministries before it will be presented to the parliament. Let us look at some paragraphs of this draft law.
According to Article 6 of the copy of the draft law available to me, producers are required to provide information on how they calculated the price of the product. It says that the producer must provide “information on the total price of the product (including transportation, shipment, installation, etc.) or, where such price cannot be calculated in advance, on the components of the price and the methods of their calculation.”
From an economic point of view, forcing sellers to disclose their pricing is highly problematic. Pricing is one of the most closely guarded trade secrets, and this is fully legitimate. If a producer manages to utilize on a cost advantage, for example through a particular innovative production method or because of a cheap source of preliminary products, it would be a huge advantage for the competitors if this information would be revealed to them. As a consequence, incentives to improve the cost structure in innovative ways would largely disappear, as it would be much easier for competitors to copy those innovations if they know the cost structure of the innovator.
Even if domestic producers would abide by this regulation, it is not to be expected that foreign producers would disclose their cost structures because of Georgian law. The Georgian market has the volume of a medium-sized city in Europe or the USA, and companies will rather lose this market than disclose their pricing. While one may welcome some technical trade barriers in order to protect the Georgian industry, impediments of imports of goods that are not produced in Georgia (like most high-tech stuff) can cause serious strain for the Georgian economy.
Article 6 also requires that general information about the product and the producer must be in the Georgian language. While this is indeed an advantage for those Georgian consumers who do not speak Russian or English, it increases the costs of imports. One should also consider that if buyers of, say, computers would have a tangible desire for translated user manuals, sellers would have an incentive to do so without being forced by law. They could then charge higher prices for products with Georgian manuals.
Article 8 states: “The consumer shall have the right, except for special cases, to withdraw from the contract without giving reasons within 14 days after receiving the product”. This rule is clearly advantageous for consumers, but it will also increase prices. Sellers will anticipate that with some likelihood the product will come back within 14 days. If that happens, it may not always be possible to directly sell it again. Repackaging and testing of its functionality may be required. For sophisticated imported products that may be quite costly, as usually, the product has to be sent back to the manufacturer for restoring its salability.
On the other hand, if one wants to have a “right of return” at all (which most countries have and which is arguably necessary to prevent customers from being cheated), then Article 8 is nice and parsimonious. In other countries, customers are incentivized to intentionally damage the product they want to return because only then the law requires the seller to take it back. By not demanding the customer to give any reasons, there are no such futile incentives.