ბოლოდროინდელ მოვლენებამდე რუსეთი უცხოური კომპანიებისათვის იდუმალებით მოცულ „შესაძლებლობების მიწას“ წარმოადგენდა. თანმხლები სირთულეების მიუხედავად, ინვესტორებს ქვეყანა მაინც მიმზიდველად მიაჩნდათ ეკონომიკური საქმიანობის წამოსაწყებად. უცხოელი ბიზნესმენები სიძნელეებს ძირითადად მოუქნელ ბიუროკრატიასთან აწყდებოდნენ. ისტორიები არცთუ იშვიათი კორუფციული გარიგებების, პოლიტიკურად მოტივირებული სასამართლო გადაწყვეტილებებისა და საგადასახადო ხელისუფლების მაქინაციების შესახებ აფრთხობდა მცირე ინვესტორებს, მაგრამ მსხვილი კომპანიებისათვის ეს არც ახალი იყო და არც დიდ დაბრკოლებას წარმოადგენდა. ქვეყნის საშუალო კლასის ზრდით შეგულიანებული დასავლეთი იმედოვნებდა, რომ თანდათან რუსეთი თანამედროვე და ინოვაციურ საბაზრო ეკონომიკად გადაიქცეოდა.
თუმცა, ცოტა ხნის წინ რუსი მოსახლეობის დაცვის საბაბით ყირიმის ნახევარკუნძულის ოკუპაცია და ანექსია, აღმოსავლეთ უკრაინაში რუსეთის შეჭრის საფრთხესთან ერთად დასავლეთის იმედებს ძირს უთხრის. რა საერთო შეიძლება ჰქონდეს სამხედრო ამბიციებს ეკონომიკურ პოლიტიკასთან? კავშირი უფრო პირდაპირია, ვიდრე ეს ერთი შეხედვით ჩანს.
ამ ორნაწილიან ბლოგში ჩვენ გამოვიკვლევთ რუსეთის ეკონომიკის ევოლუციას საბჭოთა კავშირის დროიდან დღემდე და შევეცდებით ავხსნათ, რა გავლენა შეიძლება მოეხდინა საბჭოთა მემკვიდრეობას ქვეყნის განვითარებაზე. გარდა ამისა, შევეხებით რუსეთის ეკონომიკის წინაშე მდგარ თანამედროვე გამოწვევებსაც.
რამდენად კარგად ცხოვრობს რუსი ხალხი? მთლიანი შიდა პროდუქტის $2.6 ტრილიონიანი მაჩვენებლით რუსეთის ეკონომიკა მე-6 ადგილს იკავებს მსოფლიო რეიტინგში. ხოლო თუ ცხოვრების დონის შესაფასებლად ერთ სულ მოსახლეზე მთლიან შიდა პროდუქტს გამოვიყენებთ ($17 884), მსოფლიოს ეს ერთ-ერთი უდიდესი ქვეყანა (მოსახლეობა 146 მილიონი) რეიტინგში 58-ე ადგილზე ინაცვლებს.
მსოფლიო ბანკის შეფასებით, რუსეთის ჩრდილოვანი ეკონომიკა მთლიანი შიდა პროდუქტის 40%-ს შეადგენს (მსოფლიო ბანკი, 2007). გარდა ამისა, საერთაშორისო გამჭირვალობის კორუფციის აღქმის ინდექსის მიხედვით, 177 ქვეყანას შორის ქვეყანა პაკისტანსა და ბანგლადეშს შორის 127-ე ადგილს იკავებს. რუსეთი 61-ე ადგილზეა (142 ქვეყნიდან) 2013 წლის ლეგატუმის კეთილდღეობის ინდექსით, რომლის თანახმადაც ბიზნესსა და მთავრობაში კორუფციის მაღალი დონის არსებობის მოსახლეობის 78.6% სჯერა.
უკეთესად არც ცხოვრების დონის სხვა ინდიკატორები გამოიყურება. შემოსავლების უთანასწორობა რუსეთში ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის (OECD) წევრ-ქვეყნებს შორის ყველაზე მაღალია, მექსიკისა და აშშ-ის შემდეგ. სიმდიდრის უთანასწორობის მხრივაც, ქვეყანა მილიარდერების რაოდენობით მესამე ადგილზეა მსოფლიოში. 110 რუსი მილიარდერი ქვეყნის მთლიანი სიმდიდრის 35%-ს ფლობს. შედარებისთვის, სხვა ქვეყნებში მილიარდერები, როგორც წესი, შინამეურნეობების მთლიანი სიმდიდრის მხოლოდ 1-2%-ს აკონტროლებენ. აშშ-შიც კი, სიმდიდრის მნიშვნელოვანი უთანასწორობის მიუხედავად, მთლიანი სიმდიდრის 40% 3.17 მილიონ ადამიანს შორის ნაწილდება.
და მაინც, მიუხედავად ყველა ზემოთჩამოთვლილი პრობლემისა, რუსეთი მაინც მსოფილიოს უდიდესი ქვეყანაა, უმდიდრესი ბუნებრივი რესურსებით. მსოფლიოში ნავთობისა და ბუნებრივი აირის 20%-ს სწორედ რუსეთი აწარმოებს და ამ რესურსების მნიშვნელოვანი რეზერვებსაც ფლობს. მეტიც, ქვეყანას გააჩნია თითქმის ყველა სამრეწველო მინერალიც. ამ უდიდესი პოტენციალის გათვალისწინებით, ნუთუ რუსეთს არ შეუძლია ეკონომიკურად უფრო ძლიერ სახელმწიფოდ გადაქცევა? თუ კი, მაშინ რატომ ვერ ახერხებს ქვეყანა საკუთარი პოტენციალის რეალიზებას? მაგალითად, საინტერესოა, რატომ გაიზარდა არსებული მდგომარეობით უკმაყოფილო ადამიანების რიცხვი იმდენად, რომ ანტისაპროტესტო კანონის მიღება გახდა საჭირო?
ზოგიერთი ექსპერტის მოსაზრებით, რუსეთის ეკონომიკის მთავარი პრობლემა ე.წ. „ჰოლანდიური დაავადებაა“. მართლაც, ნავთობისა და ბუნებრივი აირის სექტორი ექსპორტის 70%-ს და მთავრობის შემოსავლების 50%-ს შეადგენს. ამ სექტორის გაფართოების შედეგად გამოწვეულმა კურსის გამყარებამ კი ქვეყნის საექსპორტო საქონლის გაძვირება და კონკურენტუნარიანობის დაქვეითება გამოიწვია მსოფლიო ბაზარზე.
სხვა მკვლევართა აზრით „ჰოლანდიური დაავადება“ რუსეთის ეკონომიკის ყველაზე მწვავე პრობლემას არ წარმოადგენს. ბოლოდროინდელი ეკონომიკური ლიტერატურის მიხედვით, (მაგალითად, Kvintradze, Eteri. “Russian Output Collapse and Recovery: Evidence from the Post-Soviet Transition”. 2010.; Gaddy, Clifford G. & Barry W. Ickes. “Prosperity in depth: Russia. Caught in the Bear Trap”. 2013) ქვეყნის ეკონომიკის საიდუმლო საბჭოთა კავშირის პერიოდიდან იღებს სათავეს. რუსეთის ისტორია „რესურსების წყევლის“ კლასიკური ისტორიაა. შემთხვევა ქვეყნისა, სადაც ეკონომიკურ არაეფექტიანობას ბუნებრივ რესურსებზე ზედმეტი დამოკიდებულება განაპირობებს, რასაც საბოლოოდ უფრო ღრმა პრობლემამდე მივყავართ, ვიდრე „ჰოლანდიური დაავადებაა“.
არაეფექტიანობა. საბჭოთა კავშირი დასავლეთისგან უმეტესად ან სრულად დამოუკიდებელი ინდუსტრიული სისტემის განვითარებას ცდილობდა. ამ დამოუკიდებლობის სურვილს კი თავისი ფასი ჰქონდა. გედისა და იკესის აზრით, არაეფექტიანობის მთავარ მიზეზს რესურსების არასწორი გადანაწილება წარმოადგენდა. მიწების სრულად ათვისების მოტივით, საბჭოთა კავშირის ცენტრალური მგეგმავები ქარხნებითა და ყველა საჭირო ინფრასტრუქტურით უზრუნველყოფილ ქალაქებს მოშორებულ და მკაცრ კლიმატურ პირობებშიც კი აშენებდნენ. თუ რუსეთის შორეულ აღმოსავლეთს მსგავსი კლიმატის მქონე კანადის რეგიონებს ან ალასკას შევადარებთ, შევნიშნავთ, რომ მოსახლეობის სიმჭიდროვე ამ უკანასკნელებში გაცილებით უფრო დაბალია. ამგვარი განფენილობის მთავარი პრობლემა კი ქარხნებს შორის პროდუქტის და საწარმოო ფაქტორების ტრანსპორტირების მაღალი ხარჯია. ეს საბჭოთა კავშირის კიდევ ერთ ხელოვნურად შექმნილ დამატებით ტვირთს წარმოადგენს რუსეთის ეკონომიკური სისტემისთვის - ეს იყო ერთგვარი „დათვის ხაფანგი“, რომელმაც მნიშვნელოვნად შეუშალა ხელი ქვეყანაში თანამედროვე ეკონომიკური სისტემის განვითარებას.
ფასების ფორმირების სისტემა საბჭოთა კავშირის კიდევ ერთ „დათვის ხაფანგს“ წარმოადგენდა. საბაზრო მექანიზმის არარსებობის პირობებში, ეკონომიკური გაცვლა აგებული იყო ურთიერთდამოკიდებული საწარმოების კავშირებზე. წარმოებული საქონლის საბოლოო ღირებულება ხშირად უფრო დაბალი იყო, ვიდრე ამ პროდუქტის თვითღირებულება იქნებოდა თავისუფალ საბაზრო ეკონომიკაში. უარყოფითი საწარმოო შემოსავლების პირობებში, საწარმოების ფუნქციონირებისთვის სასიცოცხლო მნიშვნელობას იძენდა სახელმწიფო სუბსიდიები. სახელმწიფოს ბუნებრივი რესურსების გაყიდვით მიღებული შემოსავლების მნიშვნელოვანი ოდენობის გაღება უწევდა არაეფექტიანი ინდუსტრიების შესანარჩუნებლად.
„რენტის“ მართვის სისტემა. რესურსებიდან შემოსავლებისა გადანაწილება არ ხდებოდა პირდაპირი სუბსიდიების გზით, ანუ არ ხდებოდა მომგებიანი სექტორებიდან შემოსავლების არაეფექტიანი სექტორებისთვის პირდაპირი ტრანსფერი. სისტემა, როგორც ეთერ კვინტრაძე ხსნის, გაცილებით უფრო ბუნდოვანი იყო და არამონეტარული საწარმოთაშორისი ტრანზაქციების ელემენტებსაც შეიცავდა. ასეთი სისტემის პირობებში, ფირმები ნავთობსა და ბუნებრივ აირს თვითღირებულებაზე დაბალ ფასად ჰყიდდნენ საწარმოებზე, დამატებით ტრანსფერებს ურიცხავდნენ ზოგიერთი შეკვეთისათვის ან შუამავლების საშუალებით დამატებით მომსახურებას უწევდნენ არაეფექტიან საწარმოებს.
აშკარაა, რომ საბჭოთა კავშირის ეკონომიკის მთავარ პრობლემას არაეფექტიანი საწარმოებისთვის რესურსების ტრანსფერზე დამოკიდებულება იყო. ამან კი საბოლოოდ ეკონომიკა „რენტაზე“ ანუ ბუნებრივი რესურსებიდან მიღებულ მოგებაზე დამოკიდებული გახადა.
„რენტაზე“ დამოკიდებულება. საბჭოთა კავშირის „რენტაზე“ დამოკიდებული სისტემის მდგრადობაზე მნიშვნელოვანი გავლენა მოახდინა რესურსების ფასების მკვეთრმა ცვალებადობამ. მაგალითად, 1970-1990 წლებში რუსეთში წარმოქმნილი რამოდენიმე კრიზისი უკავშირდებოდა მსოფლიოში ბუნებრივ აირსა და ნავთობზე ფასების შემცირების ტენდენციას. რესურსების ფასების უკანასკნელი (გარდამავალი ეტაპის წინა პერიოდის) შემცირება 1980-იან წლებში დაიწყო და 1989 წელს საბჭოთა კავშირის დაშლით დაგვირგვინდა.
როგორც კოლაფსმა აჩვენა, გეგმური ეკონომიკა არაეფექტიანი „რენტის“ მართვის სისტემის გამო სიცოცხლისუნარიანი არ აღმოჩნდა. საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდგომ, რუსეთში დაიწყო საბაზრო ეკონომიკაზე გადასვლის პროცესი. რამდენად წარმატებით მიმდინარეობს ეს პროცესი? მიუახლოვდა თუ არა რუსეთი თანამედროვე ცოდნასა და ინოვაციაზე დაფუძნებულ ეკონომიკურ სისტემას? თუ ქვეყანა კვლავ საბჭოთა კავშირის მემკვიდრეობის შედეგებს იმკის? პასუხი ამ კითხვებზე იხილეთ სტატიის მეორე ნაწილში, რომელიც ერთი კვირის შემდეგ გამოქვეყნდება.

Until very recently Russia was considered by many foreign companies a somewhat difficult but promising country for investment, a “land of opportunity” that perhaps necessarily came with a hefty dose of a “riddle wrapped in a mystery inside of an enigma”. The difficulty was stemming primarily from Russia’s heavy-handed bureaucracy. Stories of corrupt practices, politically motivated court decisions, and questionable tax authorities’ tactics abounded. While this may have scared off smaller investors, the large companies are typically no strangers to such challenges. Heartened by the rise of the Russian middle class, which was seen both as a source of profits and an engine for change, the West had hoped that the Russian state would in time transform into a modern, innovative, and competition-driven economy.
Yet, the events of just a month ago, when Russia carried out the occupation and annexation of the Crimean peninsula under the claim of defending the life of Russians in Ukraine, and the current threats of military invasion in Eastern Ukraine seem to be putting these hopes on hold. What do military ambitions have to do with economic policy? The link is more direct than seems at first.
In this two-part article, we will explore the evolution of the Russian economy from Soviet times until the present day. We will try to pinpoint the specific complex challenges facing the Russian economy, and how much the country’s economy is still bound by its Soviet legacy.
Just how well do Russian people live? With a GDP of $2.6 trillion, the Russian economy stands in 6th place in the world ranking. Taking into account a huge population (146 million) of the world’s biggest country, with a GDP per capita of $17.884, Russia’s standing drops to 58th place.
According to World Bank estimates, the shadow economy accounts for about 40 % of GDP (World Bank, 2007). In addition, Transparency International’s corruption perception index ranks Russia as 127 out of 177 countries, in between Pakistan and Bangladesh. Russia is also in 61st place (out of 142) by the 2013 Legatum Prosperity Index. As the index also suggests, 78.6% of people believe that corruption in business and government is widespread.
Some other indicators of living standards are not very encouraging either. In terms of income inequality, Russia is doing worse than nearly all OECD countries except Mexico and the United States. As far as wealth inequality, the discrepancy between the rich and the poor in Russia looks quite dismal. Currently, Russia stands in 3rd place worldwide by the number of billionaires in the country, and these billionaires, 110 people, all in all, control 35% of the nation’s wealth. To compare, billionaires worldwide account for only 1-2% of household wealth. In the US, a country characterized by a relatively large wealth gap, 40% of the country’s wealth is controlled by 3.17 million people.
Still, despite all these problems, Russian is the largest country in the world, extremely rich in natural resources. It accounts for about 20 percent of the world's production of oil and natural gas and has significant reserves of both. Moreover, Russia has reserves of almost all industrially important non-fuel minerals. With such large potential at hand, can Russia be doing better economically? If yes, why is the country not better off? Why, for example, the number of people dissatisfied with the status quo kept growing in recent years, necessitating the very tough anti-protest laws in Russia?
Some experts named “Dutch disease” as one of the main problems of the Russian economy today. The oil and gas sectors account for around 70% of export and 50% of government revenues. The currency appreciation from oil and gas sector expansion made the country’s other exports too expensive to compete on the global market.
Yet, some argue the “Dutch disease” may not be Russia’s most pressing problem. Recent economic literature and reports on this subject, such as the paper “Russian Output Collapse and Recovery: Evidence from the Post-Soviet Transition” by Eteri Kvintradze and “Prosperity in-depth: Russia. Caught in the Bear Trap” by Clifford G. Gaddy and Barry W. Ickes, suggest that the roots of the mystery of Russian economy go far back into the Soviet days. Russia’s story is a classic “resource curse” story. The case of the country, where economic inefficiencies are stemming from the overwhelming dependence on natural resources, with consequences more far-reaching than the Dutch disease.
Inefficiency. The Soviet Union tried to develop a fully-fledged industrial system largely or completely independent from the West. This independence, however, came at a price. Gaddy and Ickes claim that the first indicator of the system’s inefficiency was a totally inappropriate allocation of factors. In order not to leave any piece of land without use, the Soviet central planners built whole cities, with factories and all the necessary infrastructure, in remote and often extremely cold locations. To compare, in Canada and in Alaska, where climates are similar to Russia’s the Far East, the population density in severely cold areas is much lower. The main problem with such allocation was the cost of transporting products and inputs between the factories. This was one of the artificially created extra burdens for the economic system of the Soviet Union – a “bear trap” that continued to affect negatively the development of the modern economic system in Russia.
Another ‘bear trap’ was the Soviet price system. In the absence of a market-based price mechanism, the economic exchange was built around the industrial networking among the inter-dependent enterprises. The value of the final goods produced was very often lower than the cost of production implied by the free market economy. When the revenues from production were negative, the state kept the enterprises afloat by subsidizing them. The sizeable resource rents (profits from sales of natural resources) were used to support the inefficient industries.
Rent management system. The system of distributing the resource rents did not function in terms of direct subsidies – i.e. not taken directly from the revenues of profitable sectors. The system, as Eteri Kvintradze explains, was much more opaque with the elements of non-monetary inter-enterprise transactions (NMTs). Under NMTs firms would sell oil and gas as inputs to enterprises at below the market price; they would transfer extra payments for certain orders or deliver services to the inefficient enterprises through intermediaries.
Clearly, the main problem of the Soviet economy was the dependence on the resource transfer to inefficient enterprises, and the consequent “rent addiction” or high dependence of the economy on the profitability of the natural resource sector.
Rent addiction. Indeed, the fluctuations in the resource rent value very much affected the development and the sustainability of the resource-dependent industrial system in the Soviet Union. A few crises during the 1970-1990s were related to the decline of world oil/gas prices and the gradual decline of the resource rents. The recent (pre-transition period) decline of resource rents started in 1980 and culminated eventually in the collapse of the Soviet Union in 1989.
The collapse clearly showed that the planned economy with such an inefficient rent management system was not viable. After the dissolution of the USSR, Russia started the process of transition towards a market-based economy. How successful were these efforts? Has Russia been close to developing a modern knowledge and innovation-based economic system, or is it still laboring under the burden of the Soviet economic legacy? Find out in our follow-up article next week.