ორშაბათი, 19 მაისი, 2014
დილით, შხაპის მიღებისას მიყვარს საქართველოს ეკონომიკურ პერსპექტივებსა და საქართველოს განვითარების გზებზე ფიქრი.
ვარდების რევოლუციის შემდეგ ძალიან ბევრი „საკომპენსაციო ზრდა“ დაგროვდა. საუბარია ზრდაზე, რომელიც ქაოსის მდგომარეობიდან ნორმალურ ეკონომიკურ პირობებში დაბრუნებისას წამოიშობა. თუმცა ქვეყანას ყოველთვის არ შეუძლია, აანაზღაუროს დაგვიანებული ზრდა. მაღალი ზრდის შენარჩუნების ერთადერთი შესაძლებლობა განვითარებადი ქვეყნისთვის, რომელსაც არ გააჩნია მნიშვნელოვანი ბუნებრივი რესურსები, არის მოგებაზე ორიენტირებული ურთიერთობები დანარჩენ მსოფლიოსთან. როგორც წესი, სანამ შამპუნს ვისვამ თავზე, ვფიქრობ, რა შეიძლება მიაწოდოს საქართველომ მსოფლიოს. სწორედ აქ იჩენს თავს სირთულეები.
მთავარი პრობლემა ის არის, რომ ჰორიზონტზე არ ჩანს ტექნოლოგიური რევოლუცია, რომლითაც საქართველოს ეკონომიკა ისარგებლებდა. წარსულის ახალი ტექნოლოგიები, ელექტრონიკა, კომპიუტერული პროგრამები და ინდუსტრიული სიახლეები იყო ხანგრძლივი განვითარების მიღწევის ერთადერთი შესაძლებლობა ქვეყნებისთვის, რომელთაც არ აქვთ ნავთობი. კორეამ ბოლო 50 წელიწადში შეძლო, დასწეოდა ევროპასა და აშშ-ს, რადგან მან აქცენტი გააკეთა სამომხმარებლო ელექტროტექნიკის წარმოებაზე. კორეა სწორედ მაშინ შემოვიდა სცენაზე, როდესაც სამყაროს სჭირდებოდა კომპიუტერის ჩიპების, პერსონალური კომპიუტერების, hi-fi სისტემებისა და კამერების წარმოების ადგილი. კორეამ, ბევრი აზიური ქვეყნის მსგავსად, შესთავაზა სამყაროს იაფი მუშახელი. სამწუხაროდ, საქართველოს არ შეუძლია ამ წარმატების გამეორება, მომავლის ახალი ტექნოლოგიები, ანუ ყველაფერი რაც უკავშირდება რობოტიკას, გენეტიკურ ინჟინერიასა და ხელოვნურ ინტელექტს, არ მოითხოვს წარმოების იმ საშუალებებს, რისი შეთავაზებაც საქართველოს შეუძლია. ვერ წარმომიდგენია, როგორ შეიძლება ისარგებლოს საქართველომ რომელიმე ამ ტექნოლოგიით.
რამდენიმე კვირის წინ ISET-ს ესტუმრა ისრაელის ელჩი, რომელმაც ისაუბრა საქართველოში მაღალი ტექნოლოგიების განვითარების გზებზე. სხვა დამსწრეთაგან განსხვავებით, მე არ ვიყავი ოპტიმისტურტად განწყობილი. ჩემი აზრით, 1990-იან წლებში ისრაელმა მიაღწია ისეთ წარმატებას ტექნოლოგიებში, რისი გამეორებაც 2010-იან წლებში შეუძლებელია. 1990-იან წლებში განვითარებად ინტერნეტის ინდუსტრიას სჭირდებოდა ზუსტად ის, რასაც ისრაელი სთავაზობდა. სახელდობრ, მაღალი შემოქმედებითი უნარ-ჩვევები, სამეწარმეო აზროვნება და უაღრესად განათლებული ადამიანები. დღეს ინტერნეტის ინდუსტრია უკვე ჩამოყალიბებულია, მას ჰყავს ერთი დიდი (აშშ) და რამდენიმე მცირე მოთამაშე (ინდოეთი და ისრაელი). მე ვერ ვხვდები, როგორ მოახერხებს საქართველო ინტერნეტის მოწიფულ ინდუსტრიაში თავის დამკვიდრებას.
არც საქართველოს შესაძლო განვითარებასთან დაკავშირებული ბევრი სხვა მოსაზრება არ მეჩვენა სარწმუნოდ. მართალია, საქართველოს აქვს საოცარი ბუნებრივი საგანძური და ტურიზმის პოპულარიზებაც უნდა მოხდეს (რადგან ის ქმნის სამუშაო ადგილებს მცირე გამოცდილებისა და უნარ-ჩვევების მქონე ადამიანებისთვის). მაგრამ გინახავთ ტურიზმით გამდიდრებული ქვეყანა? ქართულ სოფლის მეურნეობასაც აქვს განვითარების შესანიშნავი პოტენციალი, მაგრამ თანამედროვე სოფლის მეურნეობას სჭირდება ბევრი ტექნიკა და ტექნოლოგიები და ნაკლები მუშახელი. თუ სოფლის მეურნეობის პროდუქტიულობა მართლაც გაიზრდება, მაშინ რა ვუყოთ ამჟამად სოფლის მეურნეობაში დასაქმებული მუშახელის 50%-ს? როდესაც ქვეყნები ვითარდებიან, ისინი უარს ამბობენ სოფლის მეურნეობაზე. თუ საქართველოც უარს იტყვის მასზე, მაშინ საით უნდა წავიდეს?
ზოგს სჯერა, რომ საქართველო შეიძლება გახდეს ფინანსური ჰაბი. ჩემი აზრით, ეს ყველაზე ნაკლებად დამაჯერებელია. უპირველეს ყოვლისა, საქართველოს არ აქვს რაიმე განსაკუთრებული უპირატესობა ფინანსებში. და რაც კიდევ უფრო მნიშვნელოვანია, ფინანსური ინდუსტრია სხვას არაფერს აკეთებს გარდა იმისა, რომ სხვა ეკონომიკაში (ან უცხოეთში) წარმოებულ კაპიტალსა და სიმდიდრეს ანაწილებს. საქართველოში ბევრი არაფერია, რაშიც კაპიტალის ჩადება შეიძლება. ფინანსური ინდუსტრია წარმოების გარეშე ჰგავს ქარხანას, სადაც ყველა მენეჯერია (და არავინ არაფერს არ აწარმოებს).
ამ ეტაპზე უკვე, როგორც წესი, ვტოვებ აბაზანას დ როგორც დეპრესირებული ეკონომისტი, ვიწყებ ჩემს დღეს. მაგრამ ამ დილით ცოტა მეტი ხანი გავჩერდი შხაპის ქვეშ და დავიწყე ფიქრი საქართველოს, როგორც მწარმოებლის მომავალზე...
ორ კვირაში ვერ გამდიდრდები
განვითარების ზოგიერთი ეკონომისტი ჰგავს საეჭვო დიეტის გამყიდველს, რომელიც „2 კვირაში 20 კილოს დაკლებას“ გპირდებათ, ან სპამ-მეილებს, რომელიც გთავაზობთ „კვირაში 4,000 დოლარს სახლიდან გაუსვლელად“. ეს ეკონომისტები გვარწმუნებენ, რომ ქვეყანამ უნდა აირჩიოს სწორი პოლიტიკა და საბოლოოდ გამდიდრება გარდაუვალია. ისინი ნაკლებად საუბრობენ იმაზე, რომ ყველა ქვეყანას, რომელმაც განვითარების კიბეზე აღმასვლა მოახერხა, ამისთვის ათწლეულები დასჭირდა.
ალბათ, საქართველოს ეკონომიკური მდგომარეობა გაუმჯობესდება, მაგრამ ეს არ მოხდება რამდენიმე წელიწადში, ამას დასჭირდება ათწლეულები და, შესაძლოა, საუკუნეებიც. თუ ყველაფერი კარგად წავა, საქართველოს დღევანდელი ბავშვები მოესწრებიან არსებითად უკეთეს ეკონომიკურ მდგომარეობას, მაგრამ მათ უკვე თავად ეყოლებათ შვილები. ეს ნამდვილად არ მოხდება  5-10 წელიწადში და, შესაძლოა, არც 20 წელიწადში.
განვითარების ეკონომიკის თამამი დაპირებები ასახულია განვითარებადი ქვეყნების პოლიტიკის დღის წესრიგებში, ისინი საუბრობენ „ცოდნის ეკონომიკაზე“, ფინანსურ ცენტრებზე, მაღალ ტექნოლოგიებსა და მსგავს თემებზე. მაგრამ საბაზრო სისტემაში თქვენ მდიდრდებით მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ თქვენ ყიდით იმას, რაც ხალხს მოსწონს. ადამიანებს კი ყველაფერი კარგად გაკეთებული მოსწონთ. ასე რომ, საქართველომ უნდა აკეთოს ის, რაც კარგად გამოსდის. მე კი ვერ ვხვდები, როგორ შეიძლება იყოს ეს ცოდნის პროდუქტები, ფინანსური სერვისები ან მაღალი ტექნოლოგიები.
უბრალო საქონლის კარგად კეთება
დაახლოებით 15 წლის წინ გერმანიის მოსახლეობა შეძრა ახალმა ამბავმა. გერმანელ ექსპორტიორთა წილი მაღალი ტექნოლოგიების პროდუქტებში პირველად დაეცა 50%-ს ქვემოთ. ამაზე დიდი აურზაური ატყდა, ეკონომიკის მინისტრმა კი განაცხადა რომ „ცხოვრებაში ამაზე ცუდი ამბავი არ გაუგია“. ყველას მიაჩნდა, რომ მაღალი ტექნოლოგიების ნაცვლად უბრალო საქონლის წარმოება ეკონომიკის სისუსტე იყო. თუმცა მე ვფიქრობ, რომ ამ ამბიდან გამოტანილი დასკვნები მცდარი იყო. ეს არის არა სისუსტე, არამედ სიძლიერე, როდესაც, მაღალი ხელფასებისა და მაღალი სამუშაო სტანდარტების მიუხედავად, ქვეყანას შეუძლია აწარმოოს მარტივი საქონელი.
გერმანია არის მაგალითი, რომ ქვეყანას არ სჭირდება აწარმოებდეს მაღალ ტექნოლოგიებს, რომ წარმოებით გამდიდრდეს. მიუხედავად იმისა, რომ ტექსტილის ინდუსტრიამ ევროპიდან თურქეთშ, ფილიპინებსა და ბანგლადეშში გადაინაცვლა, გერმანიაში ჯერ კიდევ არის კომპანიები, მაგალითად, Trigema, რომელსაც 1000-ზე მეტი თანამშრომელი ჰყავს და უშვებს ექსკლუზიურად გერმანიაში წარმოებულ მაისურებსა და ჩოგბურთის ტანსაცმელს. საკმაოდ მოულოდნელია სმარტისა და გუდვილის სუპერმარკეტებში გერმანიაში დამზადებული და შემდეგ საქართველოში იმპორტირებული ძალიან ბევრი პროდუქტის ნახვა. გერმანიიდან საქართველოში შემოდის არაერთი პროდუქტი, მათ შორისაა შამპუნები (ნივეა), საწმენდი საშუალებები (Frosch), სხვადასხვა საკვები პროდუქტი, შოკოლადი (Ritter Sport), ტკბილეული (Haribo), მარმელადი (Schwartau), გაყინული პიცა (Dr. Oetker), სალათის სოუსი (Kuehne), ელექტროსაპარსები (Braun) და მარტივი პლასტმასის სათამაშოები (Playmobil). ეს სია გრძელდება. ყველა ეს ჩამოთვლილი პროდუქცია არის დაბალი ტექნიკური პროდუქტები.
ჩემი რეცეპტი
ჩემი აზრით, საქართველოს არ უნდა ჰქონდეს იმედი, რომ მაღალი ტექნოლოგიების ან სხვა მოდური პროდუქტების წარმოებით ერთ დღეში გამდიდრდება. საქართველომ უნდა აწარმოოს კარგი ხარისხის საქონელი, დაეყრდნოს რესურსებს, რაც ასე უხვად აქვს – ღირსეული, შრომისმოყვარე ადამიანები, რომლებიც არ ითხოვენ მაღალ ხელფასებს.
როგორც ჩემს სტატიაში „ქართული წესიერება“ არის აღწერილი, ერთ-ერთი საუკეთესო ქართული გამოცდილება ის არის, რომ ქართველები თითქმის არასდროს არ იტყუებიან. ეს არის ხასიათის ის თვისება, რაც იდეალურია წარმოებისთვის, რადგან თაღლითობა არის ერთ-ერთი ყველაზე მთავარი რისკი ქარხნის მართვისას, რადგან თანამშრომლებმა, მაგალითად, შეიძლება მოიპარონ აღჭურვილობა. მსგავსი რამ მოხდა რამდენიმე წლის წინ, როდესაც ისრაელმა მის მიერ აფრიკაში აშენებული ექსპერიმენტული ფერმა ადგილობრივ ოპერატორს გადასცა. ნახევარ წელიწადში ყველა მოწყობილობა მოიპარეს. საქართველოში მსგავსი პრობლემა არ შეიქმნება.
წარმოება, რაზეც ვსაუბრობ, უნდა დაიწყოს ისეთი მარტივი პროდუქტების წარმოებით, როგორიცაა ქსოვილები, ფეხსაცმელი, საკვები, მექანიკა, სამშენებლო მასალა, მარტივი ქიმიკატები, ელექტრო მოწყობილობები და სხვ. მიზანი კი უნდა იყოს დასავლელი იმპორტიორების მიერ დაკავებული ბაზრის წილის უკან დაბრუნება. ამის წარმატებით განხორციელებისთვის საჭიროა, ქართული პროდუქტები დასავლელი იმპორტიორების პროდუქტებზე იაფი ღირდეს, რითიც დააკომპენსირებს შედარებით დაბალ ხარისხს და ბრენდების არარსებობას. ტრანსპორტირებისა და წარმოების დაბალი ხარჯების გათვალისწინებით, ეს შესაძლებელია. ბევრად უფრო დამაბნეველი ის არის, რომ ამჟამად იმპორტირებული და ადგილობრივი პროდუქციის ფასებს შორის სხვაობა ხშირად ძალიან მცირეა.
მარტივი პროდუქცია ქმნის სამუშაო ადგილებს უბრალო ადამიანებისთვის. მხოლოდ წარმოებას შეუძლია მიიღოს ამჟამად სოფლის მეურნეობაში დასაქმებული მუშახელის 50%.

During my morning shower, I like to think about Georgia’s economic prospects and how the country should develop.
Since the Rose Revolution, there was a lot of “catch up growth”, i.e. growth that stems from returning from a state of chaos to normal economic conditions. Yet a country cannot catch up forever, and the only possibility for an emerging economy without substantial natural resources to sustain high growth is to profitably interact with the rest of the world. Usually, while I put shampoo on my hair, I start thinking about what Georgia could deliver to the world. And here the difficulties kick in.
The main problem is that there are no technological revolutions on the horizon of which the Georgian economy could take advantage. The new technologies of the past, like electronics, software, and industrial novelties, were essentially the only opportunities for countries without oil to make long-lasting development leaps. Korea could only catch up with Europe and the US in the last 50 years because it rode on the wave of consumer electronics. When Korea entered the scene, the world was in need of places to produce computer chips, personal computers, hi-fi systems, and cameras. Korea, like many other Asian countries, offered the necessary labor force at low prices. Yet Georgia cannot repeat this success because new grand technologies that are about to come up, e.g. everything related to robotics, genetic engineering, and artificial intelligence, do not require the inputs Georgia has to offer. It is hard to see how Georgia could take advantage of one of those new technologies.
When some weeks ago the Israeli ambassador visited ISET and discussed ways how Georgia could develop its high-tech sector, I was not as optimistic as many others in the audience. In my opinion, Israel in the 1990s was riding on a technological wave, and its success cannot be replicated in the 2010s. In the 1990s, the emerging internet industry needed exactly what Israel had to offer, namely highly creative, entrepreneurial-minded, and extremely well-educated people. Today, the internet industry has become mature, there is one big player (the USA) and a few smaller players (like India and Israel), and I do not see how Georgia could gain ground in a matured internet industry.
Many other suggestions on how Georgia could develop do not convince me either. True, Georgia has breathtaking natural treasures, and tourism is definitely something that should be promoted (because of the employment it provides to low-skilled people and several positive externalities). But is there any country in the world that became rich through tourism? Likewise, Georgian agriculture has great development potential, but modern agriculture needs lots of machinery and technology but little labor input. If agricultural productivity would really pick up, what to do with 50% of the labor force currently working in agriculture? When countries develop, they move away from agriculture, but if Georgia moves away from agriculture, where is it moving to?
There are also those who believe that Georgia could become a financial hub. This is least convincing to me. First of all, I do not see Georgia’s special advantages in finance. Even more importantly, the financial industry is doing nothing else but allocating capital and wealth produced elsewhere in the economy (or abroad). In Georgia, there is not that much to allocate. A financial industry without manufacturing is like a factory where everybody is a manager (and nobody is producing something).
At this point, I usually leave the shower and start my day as a depressed economist in Georgia. But this morning, I stayed a bit longer in the hot water and started dreaming about Georgia’s future as a manufacturer…
YOU WON’T GET RICH IN A FORTNIGHT
Some development economists sound like sellers of dubious diets promising to “lose 20 pounds in 14 days” or like spam emails offering to pay “$4,000 per week working from home”. These economists suggest that a country just has to adopt the right policy and becoming rich is virtually inevitable. The less often talk about the fact that all countries that managed to move upwards on the development ladder needed decades for that.
Perhaps, the economic situation of Georgia will improve, but it will not be a matter of years, but a matter of decades, maybe of centuries. If things go well, Georgian children of today will live long enough to find themselves in a substantially better economic situation, but just when they are in the middle of their lives and have children themselves, not in 5 or 10 years, and maybe not in 20 years from now.
The bold promises of development economics are reflected in the policy agendas of developing countries, talking about “knowledge economy”, financial hubs, high-tech, and the like. But in a market system, you just get rich if you sell something people like to have. And people like to have things that are done well. So, Georgia should do those things it can do well, and I do not see why that would be knowledge products, financial services, or high-tech.
MAKING GOOD SIMPLE GOODS
About 15 years ago, a headline shocked the German public. The share of high-tech products among the German exports had for the first time fell below 50%. There was a big fuss about it, and the minister of economy said that this was the “worst news he had heard in his entire career”. Everybody saw it as a weakness of an economy if it produced simple goods rather than high tech. I think, however, that the conclusions drawn from this news were mistaken. It is not a weakness but a strength if – despite high wages and high labor standards – a country can produce simple goods.
Germany demonstrates that one does not have to produce high-tech to become rich with manufacturing. While the textile industry has largely fled Europe and moved to countries like Turkey, the Philippines, and Bangladesh, Germany still has companies like Trigema with more than 1000 employees producing t-shirts and tennis clothes – exclusively manufactured in Germany. Actually, in a Smart or a Goodwill supermarket, it is surprising to see the many simple goods that are produced in Germany and then exported to Georgia. German imports to Georgia range from shampoo (Nivea), cleaning agents (Frosch), various foodstuff like chocolate (Ritter Sport), candies (Haribo), marmalade (Schwartau), frozen pizza (Dr. Oetker), salad sauce (Kuehne), to electric shavers (Braun) and simple plastic toys (Playmobil). All of these, and one could make the list much longer, are distinctly low-tech products.
MY RECIPE
I believe that Georgia should not hope for becoming rich overnight by doing high-tech or other fancy stuff. The country should produce commodities of solid quality, drawing on a resource that is abundant in Georgia: decent, diligent people who do not demand high wages.
As described in my article on Georgian Decency (to be found on the ISET Economist Blog), one of the most striking experiences one makes in Georgia is that Georgians almost never cheat. This is a character trait perfectly suited for manufacturing, as fraud is one of the main risks when running a factory, e.g. employees plundering the equipment. This happened, for example, many years ago, when Israel handed over to local operators an experimental farm it had built in Africa. After half a year, all equipment was stolen. In Georgia, there would be no problem like that.
The manufacturing I have in mind should start with simple products. Textiles, shoes, food, mechanics, building material, simple chemicals, electric devices, and the like, aiming at taking back market shares from Western importers. For this to be successful, the Georgian products must be sold much cheaper than the Western imports, compensating for lower quality and the lack of brand names. This should be possible, given the lower transportation and production costs. It is rather puzzling why at the moment price differences between imported and domestic products are often so small.
Simple products create jobs for simple people. Manufacturing, and nothing else, is where the 50% of the workforce currently doing agriculture will find employment.