„რუმსის“ ახალი სასტუმროს შესახებ დებატების დაგეგმვის პროცესშივე ველოდით, რომ მისი გავლენა ყაზბეგის თემზე ერთმნიშვნელოვანი არ იქნებოდა. ჩემმა კოლეგამ, რომელიც უკვე ნამყოფი და დიდად ნასიამოვნები იყო სასტუმროს მომსახურებით, მითხრა, რომ ადგილობრივებსა და სასტუმროს შორის კომპლექსური ურთიერთობაა ჩამოყალიბებული. როგორც ეკონომისტები, ვვარაუდობდით, რომ „რუმსი“ ადგილობრივების მსხვილი დამსაქმებელი იქნებოდა, შესაბამისად უთანხმოების შესაძლო მიზეზად მხოლოდ სასტუმროსა და ადგილობრივ საოჯახო სასტუმროებს შორის ტურისტებისთვის კონკურენცია წარმოგვედგინა. თუმცა, როგორც ეს ხშირად მოსდით ეკონომისტებს, ჩვენი წინათგრძნობა არ გამართლდა.
ყაზბეგი ტურისტული სამოთხეა თვალწარმტაც თერგის ხეობაში. აქ ტურისტებს ბევრი რამ იზიდავს: ფრინველების გადაფრენა, ალპინიზმი, ციხე-სიმაგრეები და კოშკები. ყაზბეგი, რომელიც ქართულ-რუსული საზღვრიდან ათიოდე კმ-ის მოშორებით მდებარეობს, თავს მყინვარწვერის წარმტაცი ხედითა და გერგეთის სამებით იწონებს. საზღვრის მიმდებარედ არსებობა მუნიციპალიტეტს სატრანსპორტო კვანძის ფუნქციასაც ანიჭებს, ახლადგაჩენილი კაზინო და ექსტრემალური სათხილამურო შესაძლებლობები (მაგ. heli ski) კი ამ ადგილს ტურისტებისთვის კიდევ უფრო მეტ მიმზიდველობას სძენს.
„რუმსი“, რომელიც 15-მილიონიანი ინვესტიციის შედეგია, დაახლოებით ორი წლის წინ, 2012 წლის ივლისში გაიხსნა. მისმა გაჩენამ ადგილობრივი მოკრძალებული სასტუმრო ინფრასტრუქტურა დრამატულად გააფართოვა. საკუთრების პრივატიზება 2010 წელს მოხდა, უფასოდ. სანაცვლოდ, ინვესტორებმა, თბილისის „ჰოლიდეი ინის“ აქციონერებმა საკუთარ თავზე აიღეს ყაზბეგში თანამედროვე მაღალი სტანდარტების სასტუმროს აშენება. როგორც მენეჯმენტი აცხადებს, პირველი წელი მარტივი არ ყოფილა, თუმცა უკვე მეორე წელს სტუმრების რაოდენობა გაორმაგდა. 2014 წლის პირველ ნახევარში კი ეს მაჩვენებელი 23%-ით აღემატებოდა 2013 წლის მაჩვენებელს.
მართლაც, ამ დროისათვის „რუმსი“ ყაზბეგის უმსხვილესი დამსაქმებელია. მითუმეტეს, რომ კომპანიის განცხადებული სტრატეგია ადგილობრივების დასაქმებაა. ეს ლოგიკურიცაა, რადგან ამ ადამიანების დასაქმება უფრო იაფია. ადგილობრივებს არ სჭირდებათ დამატებით საცხოვრებლით უზრუნველყოფა და როგორც წესი, უფრო დაბალი დენადობით გამოირჩევიან - ანუ სტაბილური კადრები არიან. ამჟამად „რუმსის“ თანამშრომლების 60% (100, 170-დან) ყაზბეგიდანაა. მათმა უმრავლესობამ 6-თვიანი გადამზადება გაიარა ენასა და მასპინძლობაში. მეტი ადგილობრივის დაქირავების შემზღუდველი ფაქტორებიდან ერთ-ერთი მთავარი ამაყი მთის კულტურა (რომელიც ხშირად მომსახურების სფეროში „კლიენტი ყოველთვის ცდება“ მიდგომაში აისახება) და ენების არ-ცოდნაა. შესაბამისად, მხოლოდ ერთი ადგილობრივი ქალბატონია დასაქმებული (მიმტანად) ისეთ პოზიციაზე, რომელიც მომხმარებლებთან პირდაპირ კონტაქტს მოითხოვს. დანარჩენები საოფისე, მომარაგების, სამზარეულო, დასუფთავებისა და დაცვის სამსახურებში მუშაობენ. ყველაზე მაღალ პოზიციაზე დასაქმებული ადგილობრივი... დაცვის უფროსია.
გარდა იმისა, რომ „რუმსი“ სასარგებლოა ადგილობრივი დასაქმების თვალსაზრისით, ყველა დაინტერესებული მხარე თანხმდება იმაზე, რომ რეგიონში მის შემოსვლას უარყოფითად არ უმოქმედია საოჯახო სასტუმროებში სტუმრების რაოდენობაზე. ეს უკანასკნელნი კვლავაც განაგრძობენ თავიანთი სეგმენტის, დაბალბიუჯეტიანი ტურისტების მასპინძლობას. რუმსის შემოსვლამ კი ყაზბეგი უფრო პოპულარულ ტურისტულ ცენტრად აქცია, რაც ყველასთვის სასარგებლოა, ალექსანდრე ყაზბეგის სახლმუზეუმის, სუვენირების მაღაზიებისა და რესტორნების ჩათვლით.
ადრე ხალხი ყაზბეგში გუდაურიდან ჩამოდიოდა, მაგრამ ზოგიერთი მათგანი აქ არ რჩებოდა შეზღუდული სასტუმრო ინფრასტრუქტურის გამო. ახლა კი ისინი ღამეს ყაზბეგში ათევენ, რაც ადგილობრივ ეკონომიკას აძლიერებს. ქართველები და საქართველოში მცხოვრები უცხოელები „რუმსის“ სტუმრების 30-32%-ს შეადგენს და სასტუმროს მთავარი აღმასრულებელი დირექტორის, ვალერი ჩეხერიას თქმით, ეს ბაზრის სწრაფად მზარდი სეგმენტია. შიდა (უქმე დღეების) ტურიზმი კი შემოსავლების ვერიდან და ვაკიდან საქართველოს პერიფერიებში გადანაწილების ჩინებული (ნებაყოფლობითი და ბაზრის არადამამახინჯებელი!) გზაა.
ასევე, არსებობს კონკრეტული მომსახურებები, რომლებსაც „რუმსი“ შეგნებულად არ ახორციელებს, როგორიცაა ტრადიციული ქართული სამზარეულო (მაგალითად, ხინკალი), ცხენებით ჯირითი, გიდის მომსახურება და ტრანსპორტირება. ადგილობრივ გიდებსა და სატრანსპორტო მომსახურების მწარმოებლებს სასტუმროსთან ხელშეკრულება აქვთ გაფორმებული. ასევე, „რუმსი“ ადგილობრივი გლეხებისგან (რომელთაგანაც ბევრს USAID-ის ახალი ეკონომიკური შესაძლებლობების პროექტი უწევს ფინანსურ მხარდაჭერას) ყიდულობს უამრავ საკვებ პროდუქტს, როგორიცაა ყველი, სალათის ფოთლები, ბროკოლი, კარტოფილი და კალმახი.
მაშ, რაშია პრობლემა?
როგორ აღმოჩნდა, ადგილობრივ თემსა და სასტუმროს შორის კონფლიქტის წყარო სასმელ წყალზე ხელმისაწვდომობაა. სულ რამდენიმე თვის წინ, 2013-2014 წლის ზამთარში რუმსის წინააღმდეგ მასობრივ ადგილობრივ პროტესტს ჰქონდა ადგილი. თემის წარმომადგენლები სასტუმროს (და არა ადგილობრივ ან ცენტრალურ მთავრობას!) ბრალს სდებდნენ ზამთრის პერიოდში წყლის ქრონიკულ დეფიციტში.მაშინ, როცა სხვა ტიპის ინფრასტრუქტურის პრობლემები, როგორიცაა საზოგადოებრივი ტუალეტები, საგზაო მოძრაობა თუ ადგილობრივი გზების ხარისხი, ერთნაირად აზარალებს ბიზნესებსაც და მოსახლეობასაც, წყლის პრობლემა ნულოვანჯამოვანი თამაშია „რუმსსა“ და ყაზბეგის თემს შორის.
წყლის სტაბილური მიწოდების უზრუნველყოფა დიდი პრობლემაა „რუმსისთვის“. მენეჯმენტის თანახმად, მათ ზამთრის განმავლობაში სასტუმროს დახურვაზეც კი იფიქრეს, თუმცა შემდეგ წყლის თბილისიდან, სატვირთო ავტომანქანებით ტრანსპორტირება გადაწყვიტეს.ადგილობრივად სატვირთო მანქანების წყლით შევსებაც კი პრობლემა იყო, რადგან ეს თემის პროტესტს კიდევ უფრო გაამწვავებდა.
წყლის მიწოდება ყაზბეგში, ისევე როგორც სხვა ნაკლებად ურბანიზებულ ქართულ რეგიონებში საქართველოს გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიის მოვალეობაა. კომპანია შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოებაა (შპს), რომლის 100%-საც სახელმწიფო ფლობს. მიუხედავად იმისა, რომ სასტუმროს მუშაობის დაწყებამდე მინიმუმ ორი წლით ადრე შეიძლებოდა ამ პრობლემაზე ზრუნვის დაწყება, წყლის მიმწოდებელ კომპანიას არაფერი გაუკეთებია გაზრდილ მოთხოვნასთან გასამკლავებლად, რითაც, ფაქტიურად, მთელი დაბა ბრაზისა და ტანჯვის სეზონური აფეთქებისთვის გაწირა. აღსანიშნავია, რომ მაშინ, როცა აქ ქართული ოჯახების მიერ წყლის მოხმარება არც კი იზომება, „რუმსი“ ყაზბეგის წყლის კომპანიის ერთადერთი მსხვილი გადამხდელია და თვეში 10-15 000 აშშ დოლარს იხდის. მიუხედავად ამისა, ამ დრომდე ვერ მოხერხდადაპირისპირების მთავარი მიზეზის, რეზერვუარის ზომის პრობლემის აღმოსაფხვრელად რესურსების მიმართვა. ამის ნაცვლად წყლის კომპანია მხოლოდ გაყვანილობის მილების შეკეთებით შემოიფარგლა.
წყლის პრობლემა ყველაზე მწვავედ დგას, თუმცა ეს არ არის ერთადერთი შემზღუდველი ფაქტორი „რუმსის“ და ყაზბეგის სხვა ბიზნესების განვითარებისათვის. მაგალითად, სასტუმროს მცდელობა ჰქონოდა „მწვანე“ იმიჯი და მიეღო ეკო-სერტიფიკატი, კრახით დასრულდა ადგილობრივი სამრეწველო ნარჩენის გადამუშავების შესაძლებლობიდან გამომდინარე. მიუხედავად იმისა, რომ „რუმსი“ ახარისხებს სასტუმროს სამრეწველო ნარჩენს, სატვირთო მანქანა, რომელიც ნარჩენებს აგროვებს, ყველა ტიპის ნარჩენს ერთად მშვენიერი მდინარე თერგის მახლობლად მდებარე ნაგავსაყრელზე ყრის. ერთადერთი, რისი გაკეთებაც კომპანიას ძალუძს, რეგულარული დასუფთავების აქციებში საკუთარი თანამშრომლების ჩართვაა, თუმცა ადგილობრივი მხარდაჭერისა და დამბინძურებელთა მიმართ იძულებითი ზომების გატარების გარეშე არც ამას ექნება აზრი. დასუფთავების შედეგი მალევე გაუჩინარდება, თუკი ადგილობრივები არ შეიგნებენ, რომ ტყე საქეიფო ადგილი არაა.
ადგილობრივი საგზაო ინფრასტრუქტურაც პრობლემაა. საქართველოს მთავრობამ ბევრი ინვესტიცია ჩადო გუდაური-ყაზბეგის მთავარი მონაკვეთის მოპირკეთებაში, თუმცა „უკანასკნელი მილი“ დაბის ცენტრიდან სასტუმრომდე კვლავაც მოუპირკეთებელია, მიუხედავად იმისა, რომ ეს პრივატიზაციის შეთანხმების ნაწილი იყო.„რუმსს“ არ შეეძლო და არც უნდოდა საკუთარი რესურსების (100 000 ლარად შეფასებული) გზის მოპირკეთების სამუშაოებზე დახარჯვა. თუმცა ბოლოს, მთავრობა დათანხმდა ხარჯების განაწილების შემთხვევაში გზის გაყვანას 2014 წლის შემოდგომამდე.
აქამდე, საქართველოს რეგიონებში ადგილობრივი ხელისუფლების როლი ტურიზმის ინფრასტრუქტურის განვითრებასა და ადგილობრივი ბიზნესების დახმარებაში საკმაოდ შეზღუდული იყო. მაგალითად, დღესდღეობით ყაზბეგის მუნიციპალიტეტში ტურიზმი ერთი ადამიანის პასუხისმგებლობაა. მუნიციპალიტეტს არ აქვს გამოყოფილი თანხა ამ სფეროსთვის და კოორდინირების მხოლოდ შეზღუდული შესაძლებლობა აქვს. რუმსის მსგავს დიდ ბიზნესებს ნამდვილად შეუძლიათ დახმარება იდეებით, უნარებითა და რესურსებით. თუმცა, მათ არ ევალებათ ისეთი ინფრასტრუქტურული პრობლემის გადაჭრა, როგორიცაა საყოფაცხოვრებო ნარჩენების მართვა, წყალგაყვანილობა ან წყლის მიწოდება. ბიზნესები მოხარულნი იქნებოდნენ, მათი გადახდილი გადასახადების მნიშვნელოვანი ნაწილი ადგილობრივ ბიუჯეტში რომ რჩებოდეს. ეს მუნიციპალიტეტის ხელისუფლებას სტიმულებსა და რესურსებს მისცემდა ადგილობრივი ტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარებისა და საზოგადოებრივი საქონელის უკეთესი მიწოდებისათვის. თუმცა საქართველოში გადასახადების ადმინისტრირება მეტისმეტად ცენტრალიზებულია, რაც ადგილობრივი მთავრობის ფისკალურ სტიმულებს ასუსტებს.
მაგალითად, „რუმსის“ სამორინეს მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს ადგილობრივ ბიუჯეტში (დაახლოებით 200 000 აშშ დოლარი წელიწადში, იმის მიხედვით, თუ რამდენი და რა ტიპის სათამაშო მაგიდა ფუნქციონირებს), თუმცა, ყაზბეგის მუნიციპალიტეტს არ აქვს ამ თანხის ადგილობრივი საჭიროებებისათვის გამოყენების უფლება. ამის ნაცვლად, ეს და სხვა გადასახადები (დამატებით 30-50 000 ლარი ყოველთვიურად დამატებული ღირებულების გადასახადის სახით) ცენტრალური ხაზინისკენ მიემართება.
კიდევ ერთი პრობლემა, რომელსაც დიდი ბიზნესები რეგიონებში ფუნქციონირებისას აწყდებიან, არის ის, რომ ადგილობრივი მომსახურების მიმწოდებლების 99% ჩრდილოვან ეკონომიკაში საქმიანობს. „რუმსს“ კი უჭირს ადგილობრივებთან თანამშრომლობა, თუკი ისინი რეგისტრირებულნი არ არიან. საპასუხო (ბიუჯეტზე გავლენის არმქონე) პოლიტიკა იქნებოდა პერიფერიებში ფუნქცინირებადი მცირე ბიზნესებისა და ინდივიდუალური მეწერმეების გადასახადებისგან ერთბაშად გათავისუფლება. ეს მათ რეგისტრირების, მხარდაჭერის მიღებისა და ზრდის სტიმულს მისცემდა.
და ბოლოს, მთავრობას შეუძლია ტურიზმის გარემოზე უარყოფითი გავლენის შემცირება, ერთის მხრივ, წყალგაყვანილობისა და ნარჩენების მართვის სისტემის მოწესრიგებით ან იშვიათი ცხოველების დაცვით, მეორეს მხრივ კი — ხალხის ცნობიერების ამაღლებით. ბოლოსდაბოლოს, არც ისე ძნელი უნდა იყოს ქართველი ახალგაზრდებისთვის იმის ახსნა, რომ პატრიოტიზმი და მამულიშვილობა რაგბის ეროვნული ნაკრების გულშემატკივრობის გარდა, სამშობლოს დაბინძურებისგან თავის შეკავებაცაა.

When planning a debate about the impact of the new Rooms hotel on the local community in Kazbegi we expected it to be a mixed bag. A colleague who visited Kazbegi Rooms on a private reconnaissance mission told us how much he enjoyed his stay, but added: “for some reason, the relationship between the hotel and the villagers is best described as complex”. As economists, we assumed that Rooms would be a major employer of locals and so the only issue could be competition for tourists between the hotel and the local bed & breakfast providers. And as is often the case with economists, we have been proven dead wrong.
Kazbegi is touristic heaven in the picturesque Tergi (Terek) river valley offering many attractions such as bird watching, alpinism, castles, and towers. Located some 10km south of the Georgian-Russian border, Kazbegi boasts a spectacular view of Mount Kazbek and Gergeti Trinity Church. As a gateway to Russia, it serves traffic flows and tourism (heli-ski and casino).
The result of a $15mln investment project, Rooms opened a little over two years ago, in July 2012, providing a major boost to the meager hotel capacity in the region. The property was privatized in 2010 (at no cost) with the investors –Tbilisi Holiday Inn shareholders – taking upon themselves the obligation to build a modern hotel. As the management knows to tell, the first year was not an easy one, but since then Rooms has seen a doubling in the number of arrivals, including a 23% increase in the first 6 months of 2014 relative to 2013.
Rooms is by far the largest employer in Kazbegi. And it is the company’s explicit strategy to train and employ as many villagers as possible. The logic is straightforward: if available, locals are cheaper, don’t need housing, and are less likely to leave. At present, about 60% (100 of 170) of staff are, indeed, local hires, most of whom went through a 6-month in-house training program in language and hospitality services. A major constraint for hiring more locals, however, is the proud uplands culture (translating into the client-is-always-wrong approach to service) and language skills. Thus, only one local woman is employed in the front part of the operation (as a waiter) while others are doing the back office work, maintenance, kitchen, cleaning, and security. The most senior local hire is … head of security.
Not only is Rooms a boon for local employment, but also, as all stakeholders agree, its arrival did not have any negative impact on homestay owners who continued catering to backpackers and budget travelers. There is no displacement or competition among them and Rooms. In fact, the city has generally become a much more popular tourist destination, which benefits everybody, including the Alexandre Kazbegi museum, souvenir shops, and restaurants.
People always used to come to Kazbegi from Gudauri but did not stay given the lack of hotel capacity. Now, they tend to stay overnight, which is a great boost for the local economy. Locals and ex-pats living in Georgia account for about 30-32% of total visitors, and according to Valeri Chekheria, Rooms CEO, this is indeed a fast-growing segment of the market. Internal (weekend) tourism can be looked upon as a great (voluntary and non-distortionary!) way to redistribute income from Vera and Vake to the Georgian periphery.
There are also specific activities that Rooms leaves to the locals, such as Georgian traditional cuisine (e.g. khinkali, a local specialty), horse riding, local guiding, and transportation services. Providers of transportation services and local guides are in fact under contract with Rooms. And there are many products that Rooms sources from local farmers (many of whom are supported by the New Economic Opportunities project of the US Agency for International Development), such as cheese, salad leaves, broccoli, potato, and trout.
What could go wrong then?
It turns out that a major source of conflict with the local community is competition over access to drinking water. Just a few months ago, in winter 2013/14, Rooms faced mass protests by the local community who blamed the hotel – not local or national government! – for chronic water shortages in wintertime. While infrastructure bottlenecks – beginning with public toilets, safe road crossings, and all the way to local road quality – are equally damaging for businesses and households, insufficient water supply creates a zero-sum game situation between Rooms and the entire Kazbegi community.
Ensuring a stable water supply is a huge pain for Rooms. According to management, at some point, it considered the option of shutting down Rooms’ winter operations but later decided to transport water in trucks from Tbilisi. Even refilling the trucks locally, however, was problematic as this ran the risk of inciting protests by the village community.
Water supply in Kazbegi and much of rural Georgia is the responsibility of the United Water Supply Company of Georgia – an LLC in 100%-ownership by the state. While having at least two years to prepare for the launch of Rooms, the company took no steps to upgrade the water infrastructure in anticipation of increased demand, subjecting the entire town to seasonal outbursts of anger and misery. Ironically, since consumption by Georgian households is not metered, Rooms is the water company’s only (sic!) paying client in Kazbegi – about $10-15,000/month. Yet, to this date, it has been unable to allocate sufficient resources to deal with the root cause of the problem: the size of water reservoirs. Instead, the company has been tinkering with holes and leakages in the water collection system and piping.
While the most burning issue, water is by far not the only constraint facing Rooms and other businesses in Kazbegi. For example, an attempt by Rooms to promote its green image and qualify for an eco-certificate by introducing waste sorting bins was inhibited by the lack of a local (or regional) recycling option – at the end of the day, a single truck would collect an entire load of garbage and dump it not far from the beautiful Tergi (Terek) river. The only thing the company could do is involve its staff in regular cleaning actions e.g. in the nearby forest, but in the absence of local support and enforcement, even these actions have been undermined by many locals for whom the forest is the place to have drunken parties.
Local road infrastructure is also a problem. The Georgian government has invested large resources in improving the main Gudauri-Kazbegi road, but the “last mile” from the village center to the hotel has not to be repaved despite an explicit commitment by the government to do so as part of the privatization deal. Rooms could not, and did not want to, invest its own resources (estimated at GEL 100,000) in paving the road until this year. Most recently, however, the government did agree to cost-share and build this road in fall 2014.
So far, the role of local government in developing the tourism infrastructure or helping local businesses in Georgia’s periphery has been quite limited. For instance, at present, tourism is the responsibility of one person in the Kazbegi municipality, with no budget and limited capacity to coordinate. Large private businesses, such as Rooms, can certainly help with ideas, skills, and resources. However, they cannot be expected to fix all the infrastructure problems such as waste management, sewage, and water supply systems. Businesses would be more than willing to pay a part of their taxes to the local government, providing it with the incentives and resources to invest in tourist-friendly infrastructure and public goods. Georgia’s tax administration system is, however, overly centralized, weakening the fiscal incentives of local government.
Incidentally, the casino operated by Rooms is potentially a major contributor to the local budget (approximately $200,000/year, depending on the number and types of tables operated), however, the Kazbegi municipality has not been authorized to use the money for local needs. Instead of serving local needs, these funds (and about GEL 30-50,000 in monthly VAT payments made by Rooms) are finding their way to the national government’s coffers.
Another issue for large businesses operating in the periphery is the fact that 99% of local service providers are operating in the shadow economy. Rooms has a hard time doing business with locals unless they are legally registered. An appropriate (budget neutral) policy response to this bottleneck could be a blanket tax exemption for small businesses and individual entrepreneurs operating in remote regions in order for them to officially register, receive support and grow.
Finally, there is a role for the government in managing the negative impacts of tourism on the environment by installing sewage and waste management systems, protecting rare animal species, on the one hand, and promoting people’s awareness of these environmental issues, on the other. After all, it should not be too difficult to explain to Georgia’s youth that good citizenship and patriotism are not only about rooting for the national rugby team, but also about not polluting the Motherland.