ბოლო სამი თვის განმავლობაში ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის აგრარული პოლიტიკის კვლევითი ცენტრი ატარებდა ინტერვიუებს ფერმერებსა და აგრობიზნესების წარმომადგენლებთან. განსაკუთრებით საინტერესო, რაც ამ შეხვედრების შედეგად გახდა ცნობილი, ის აღმოჩნდა, რომ ქართველ ფერმერებს საკმაოდ ცუდი წარმოდგენა აქვთ სოფლის მეურნეობის სექტორში დასაქმებაზე.
ერთ-ერთმა რესპოდენტმა სამცხე-ჯავახეთიდან მოგვითხრო თანასოფლელის შესახებ, რომელსაც ამავე სოფელში მწყემსად მუშაობა შესთავაზეს. მას ევალებოდა დილით პირუტყვის საძოვარზე გადენა, დღის განამავლობაში თვალყურის დევნება და საღამოს უკან, სოფელში დაბრუნება. ისტორიის, იმ დროისათვის უმუშევარი, გმირი გასამრჯელოდ 400 ლარს და უფასო კვებას მიიღებდა. თუმცა, მან უარი თქვა და სამუშაოდ თურქეთში გამგზავრება არჩია. ისტორიის გმირი მალევე დაბრუნდა სამშობლოში, დაქანცული და დათრგუნული. როგორც აღმოჩნდა, იგი თურქეთში ნაგავს აგროვებდა 12-ლარიანი დღიური ანაზღაურების სანაცვლოდ, რაც, ცხადია, გაცილებით ნაკლები იყო, ვიდრე მის მიერ უარყოფილი მწყემსობისთვის შეთავაზებული 400 ლარი.
ეს კონკრეტული ფაქტი მიანიშნებს ქართველების მიდრეკილებაზე თავი აარიდონ სოფლის მეურნეობის სფეროში მუშაობას. აგრობიზნესების გამოკითხული წარმომადგენლებიც ხაზს უსვამდნენ იმ სირთულეებს, რომელსაც აწყდებიან სანდო მწყემსის, მეჩაიეს ან თუნდაც ხილის შემგროვებლის დაქირავებისას. რესპოდენტები აღნიშნავდნენ, რომ ბევრ ახალგაზრდას ურჩევნია იყოს უმუშევარი და მთელი დღე იდგეს სოფელში „ბირჟაზე“, ვიდრე დაკავდეს სოფლის მეურნეობით.
ფული არ არის მთავარი პრობლემა
ნაჩქარევი დასკვნა იმის შესახებ, თუ რატომ არიდებენ ადამიანები თავს სოფლის მეურნეობაში დასაქმებას, იქნებოდა დაბალი ხელფასები ამ სექტორში. თუმცა საშუალო თვიური ხელფასები აქ არც ისე დაბალია, სხვა სფეროებთან შედარებით. გრაფიკზე ჩანს, რომ 2013 წელს საშუალო თვიური ნომინალური ხელფასი სექტორში იყო 495 ლარი, რაც უფრო მაღალია, ვიდრე იგივე მაჩვენებელი განათლების სფეროსთვის (423 ლარი) და თითქმის ტოლია სასტუმროებსა და რესტორნებში შრომის საშუალო ანაზღაურებისა (491 ლარი).
გარდა ამისა, ხელფასები ისეთ სექტორებში, როგორიცაა ჯანდაცვა და სოციალური დახმარება მხოლოდ ოდნავ აღემატება სოფლის მეურნეობის საშუალო თვიურ ანაზღაურებას. აქედან გამომდინარე, შეიძლება დავასკვნათ, რომ აგრარული სამუშაოსთვის თავის არიდება დაბალი ხელფასით არ უნდა იყოს გამოწვეული.
სოფლის მეურნეობისთვის თავის არიდების მიდრეკილებას ბევრი მიზეზი აქვს. სოფელში ადრე უნდა ადგე, რომ მოწველო ძროხები, იშვიათად თუ აქვს ადამიანს თავისუფალი დღეები და თვითონ სამუშაოც საკმაოდ ,,ჭუჭყიანია’’. გარდა ამისა, აქ ფაქტიურად არ არსებობს ახალგაზრდული ინფრასტრუქტურა: კინოთეატრები, კაფე-ბარები და ა.შ. ეს ყველაფერი, ცხადია, უარყოფითად მოქმედებს სოფლად მუშაობის მოტივაციაზე. ამას ემატება საზოგადოებაში გავრცელებული ნეგატიური დამოკიდებულებაც სოფლის მეურნეობის მიმართ.
შეიძლება ითქვას, რომ აგრარული სექტორი არაპრესტიჟულია, რაც სოფლად ცხოვრების შესახებ უარყოფითი სტერეოტიპებითაა გამოწვეული. 2013 წელს სამოქალაქო ინტეგრაციისა და ეროვნებათშორისი ურთიერთობების ცენტრის მიერ ჩატარებული ერთ-ერთი კვლევის ფარგლებში შეაფასეს ქართული სასკოლო სახელმძღვანელოები. აღმოჩნდა, რომ მათი უმრავლესობა ხელს უწყობს ბავშვებში სოფლად ცხოვრების შესახებ უარყოფითი სტერეოტიპების ჩამოყალიბებას. მაგალითად, ზოგიერთი მოთხრობა მოსწავლეებს უქმნის არასწორ შთაბეჭდილებას, რომ იქ მხოლოდ მოხუცი ადამიანები ცხოვრობენ. ასევე არის მოთხრობები, რომლებიც არაპირდაპირ მიანიშნებს იმაზე, რომ ქალაქელი ბავშვები უფრო დაინტერესებულნი არიან სწავლა-განათლებით. კიდევ ერთი სტერეოტიპია, რომ სოფლად ცხოვრება უმეტესად სიღარიბესთან ასოცირდება, რაც სიმართლეს არ შეესაბამება.
სტერეოტიპების შედეგები
როცა ადამიანი არ აფასებს საკუთარ საქმეს, ეს პირდაპირ აისახება მის მოტივაციაზე. საქართველოში უამრავი ადამიანი, რომელსაც სოფელში აქვს თუნდაც მცირე ზომის მიწის ნაკვეთი, არ იყენებს მას და ხშირ შემთხვევაში მიდის სამუშაოდ საზღვარგარეთ ან ქალაქში, სადაც ხშირად სოციალური დახმარების იმედად რჩება. ასეთი ქცევა აიხსნება იმით, რომ ადამიანები ხშირ შემთხვევაში ფიქრობენ, რომ სოფლის მეურნეობაში მუშაობით შემოსავალს ვერ მიიღებენ.
თუ ადამიანი უარყოფითად არის განწყობილი თავისი საქმიანობის მიმართ, ის არ გამოიჩენს ინიციატივას და არ იქნება მოტივირებული, რომ აიმაღლოს კვალიფიკაცია. ამით შეიძლება ავხსნათ ის ფაქტი, თუ რატომ ვერ ხერხდება პროდუქტიულობის ამაღლება სოფლის მეურნეობაში. სახელმწიფომ უამრავი პროექტი განახორციელა ამ პრობლემის გადასაჭრელად, დაწყებული სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის უზრუნველყოფით და დამთავრებული კოოპერატივების ხელშეწყობით. ამ პროექტებმა ვერ გადაჭრეს სექტორის დაბალი ნაყოფიერების პრობლემა, ძირითადად იმიტომ, რომ ქართველ ფერმერებს ხშირ შემთხვევაში აკლიათ ინიციატივა და შემართება.
2013 წელს გაეროს განვითარების პროგრამის მიერ დაფინანსებული კვლევის, ,,სოფლის მეურნეობის შედარებითი ანალიზი სამხრეთ კავკასიაში,’’ ფარგლებში მოხდა საქართველოს აგრარული სექტორის პროდუქტიულობის ანალიზი მეზობელ ქვეყნებთან შედარების გზით. ბევრი კულტურის შემთხვევაში, როგორიცაა, მაგალითად, ხორბალი, სიმინდი, კარტოფილი და პომიდორი, საქართველო ჩამორჩება თავის მეზობლებს. მაშინ, როდესაც საქართველოში ერთ ჰექტარზე მოდის 5-დან 10 ტონამდე პომიდორი, სომხეთში ეს მაჩვენებელი თითქმის 40 ტონას აღწევს. კარტოფილის შემთხვევაში კი, ამავე მეზობლის პროდუქტიულობა 50%-ით მაღალია. ასევე, სომხეთში 5-ჯერ მეტი სიმინდი მოჰყავთ ერთ ჰექტარზე, ვიდრე საქართველოში. ეს ყველაფერი კი იმის გათვალისწინებით, რომ ნალექიანობა ჩვენთან ორჯერ აღემატება მეზობლისას.
მიუხედავად იმისა, რომ ბუნებრივი ფაქტორები, როგორიცაა უხვი ნალექი და ნაყოფიერი ნიადაგი, ხელს უწყობს სოფლის მეურნეობის განვითარებას, ამ სექტორის მიმართ ნაკლები ინტერესი და ფერმერთა უინიციატივობა იწვევს იმას, რომ ვერ ხერხდება ამ უპირატესობების სათანადოდ გამოყენება და პროდუქტიულობის ამაღლება. ამ სექტორში ჩართული ადამიანების უმეტესობა სოფლად მხოლოდ გადარჩენისთვის მუშაობს და ამ ტიპის დასაქმებას სრულფასოვან სამსახურად არც მოიაზრებს.
ამ არასახარბიელო მდგომარეობიდან ერთ-ერთი გამოსავალი შესაძლოა იყოს საინფორმაციო კამპანია სასოფლო-სამეურნეო სამუშაო ადგილების რეპუტაციის ასამაღლებლად და ამ სფეროთი ადამიანების დასაინტერესებლად. ქართველი გლეხებისგან განსხვავებით, თანამედროვე ფერმერები ევროპაში ერკვევიან ვეტერიანარიაში, მიკრობიოლოგიაში, ეკოლოგიაში, კვების მრეწველობაში, ქიმიასა და ბიზნესშიც კი. განვითარებულ ქვეყნებში წარმატებული ფერმერები არიან განათლებულები, კარგად იციან თავიანთი საქმე, კარგი შემოსავალიც აქვთ და ხშირ შემთხვევაში, ახალგაზრდებიც არიან. საქართველოში დღესდღეობით ცოტაა ასეთი ფერმერი და კარგი იქნება, თუ ისინი მაგალითს მისცემენ სხვებს. სტერეოტიპების შეცვლა რთულია, მაგრამ არა შეუძლებელი.

During the last three months, the Agricultural Policy Research Center (APRC) of ISET-PI was working on a study about family farming in Georgia. Within this project, we conducted interviews with farmers and owners of agribusinesses. These interviews elicited many intriguing facets of Georgian agriculture, but one aspect I found particularly interesting was that Georgian farmers apparently have a rather negative view on agricultural jobs.
In Samtskhe-Javakheti, we were told the story of a middle-aged unemployed man who was offered a job as a shepherd by another family from his village. For 400 GEL per month and free food, the man was supposed to bring cattle to the nearby pasture in the morning and back to the village in the evening. But despite these favorable conditions he rejected the offer and decided to find work in Turkey instead. When soon afterward he returned back to his village, he was sick and disenchanted. In Turkey, his job had been to collect trash, an unhealthy and unpleasant task, for about 12 GEL per day, amounting to a monthly salary of less than 400 GEL. Even though he earned less money in Turkey than he could have made as a shepherd, he preferred to not work in agriculture.
This may reflect a more general aversion against agricultural work. In other interviews, owners of small agribusinesses emphasized the difficulties to find reliable and motivated laborers for doing simple agricultural jobs like shepherding, collection of tea leaves and fruits, etc. These employers reported that many young people would prefer to stay unemployed and spend the whole day at so-called “birzhas” in their villages (outdoor places where people who have nothing to do get together for chatting and gossiping) instead of working in agriculture.
A straightforward explanation why people avoid agricultural jobs would be low salaries. Yet if one compares the average monthly salaries in agriculture with average salaries in other sectors, agriculture does not do so badly. As shown in the chart, the average monthly salary in agriculture in 2013 was 495 GEL, higher than the average salary in education (423 GEL) and about the same as the salary earned in the hotel industry (491 GEL).
Salaries in sectors like health and social work are a bit higher but quite close to the average salary in agriculture. These numbers do not support the idea that the aversion against agriculture is due to low payment.
There may be various reasons why people try to avoid agriculture. One has to get up early to milk cows, one hardly has free days, the work itself is often inconvenient and dirty. Rural areas lack entertainment facilities and infrastructure young people consider important. This may all contribute to the observed behavior, but this may be aggravated by a negative attitude towards agriculture as an employment opportunity.
The low social prestige of farmers and agriculture, in general, would be fueled by negative stereotypes about rural life. A 2013 study titled “Intercultural education research in primary grades of Georgia” by the Center for Civil Integration and Inter-Ethnic Relations analyzed Georgian school books to find out whether they contribute to the formation of stereotypes among kids. It turned out that the majority of texts in those books foster negative stereotypes regarding rural and urban life. For example, some stories evoke the impression that primarily grandparents are living in villages. Other stories found in the textbooks indirectly conveyed the message that urban kids are more willing to study than kids from rural areas. Another stereotype associated with farming and rural life is poverty.
If people have no appreciation for their jobs and workplaces, this may impair their motivation. In Georgia, many people who have small plots of land do not do anything to exploit this economic asset but rather migrate to the city, where they often live from social assistance provided by the government or move abroad. This behavior could be explained by a preconception of people that agriculture is no way to improve economically.
If people have a negative view of their jobs, they will hardly develop the drive and initiative to improve things. This may be one of the underlying factors explaining why it turns out to be so difficult to increase productivity in the agricultural sector of Georgia. Many ideas were tried out, like providing machinery to Georgian farmers or incentivizing them to form cooperatives, but did not lead to substantial productivity improvements. A lack of verve among Georgian farmers would explain the often ambivalent outcomes of such initiatives.
The 2013 study “Comparative Analysis of Agriculture in the South Caucasus”, commissioned by UNDP, compares the productivities of the agricultural sectors of Georgia and its neighboring countries. In many commodities, like wheat, maize, potatoes, and tomatoes, Georgia is lagging behind. For example, Georgians manage to grow between 5 and 10 tons of tomatoes per hectare of land, while in Armenia this number is almost 40. With potatoes, the Armenians are about 50% more productive, and they produce almost 5 times as much maize per hectare than Georgian farmers. And that is true despite the fact that there is twice as much rain in Georgia than in Armenia.
If people do not believe in their jobs, they will not be motivated and interested in acquiring knowledge, upgrading their technology, making investments, and employing new methods and technologies. This can offset the good natural conditions of a country like Georgia, which has plenty of rain and great soil. If most people working in agriculture consider their job as a survival strategy and not as a viable employment opportunity, productivity will stay low.
Perhaps, it would be useful to have an information campaign which aims to change the reputation of agricultural jobs. Modern farming in Western countries utilizes knowledge in soil science, veterinary sciences, nutrition, microbiology, ecology, chemistry, and even engineering and business administration. In developed countries, successful farmers are well-educated and know their business, they do earn money and they are not necessarily old. Today there are a few examples of this kind of farming in Georgia and one should present these as role models to the rural population in Georgia. Changing stereotypes is difficult but not impossible.