„საპნის ბუშტად“ წოდებული სპეკულაციური მანია ერთ-ერთი ყველაზე გასაოცარი ეკონომიკური ფენომენია, რომლის დროსაც ხალხის მაღალი გადახდისთვის მზადყოფნა ამა თუ იმ საქონლის ან მომსახურებისათვის სრულიად მოწყვეტილია აქტივის რეალურ ღირებულებას. ამ მოვლენის დრამატული შედეგის ცნობილი ისტორიული მაგალითია 1920 წლის საფონდო ბირჟის კრახი. ამ შემთხვევაში სპეკულაციური საპნის ბუშტის „გაბერვა“ იმან გამოიწვია, რომ ადამიანებმა, რომლებსაც მანამ ინვესტორობა აზრადაც არ მოსვლიათ, მასიურად დაიწყეს ფულის სესხება და აქციებში დაბანდება, რათა ხელიდან არ გაეშვათ გამდიდრების შანსი.
ეიფორია სულ უფრო და უფრო მატულობდა, საფონდო ბირჟის ახალი ამბები კი დიასახლისების, დოკერებისა და დამლაგებლების განსახილველ თემად გადაიქცა. ეს ყოველივე 1929 წელს ბუშტის გასკდომითა და მსოფლიო ეკონომიკური კრიზისით დასრულდა.
კიდევ ერთი ცნობილი საპნის ბუშტი იყო მე-17 საუკუნის „ტიტების მანია.“ ბაზრის მონაწილეები მზად იყვნენ გადაეხადათ აბსურდულად მაღალი ფასები ამ ყვავილის ბოლქვებში. შედეგად, 1637 წელს ზოგიერთი იშვიათი ჯიშის ღირებულებამ თითქმის 15-ჯერ გადააჭარბა კვალიფიციური მუშახელის წლიურ ხელფასს. ერთ-ერთი ასეთი ძვირადღირებული ტიტა აუქციონზე მდიდარმა ვაჭარმა შეიძინა. სახლში დაბრუნებულმა კი ყვავილი ცოტა ხნით უყურადღებოდ დატოვა სამზარეულოში. ამასობაში მშიერი მსახური, რომელმაც არაფერი იცოდა მცენარის განსაკუთრებულობის შესახებ, არხეინად შეექცა ისტორიაში ყველაზე ძვირადღირებულ, სასახლის ღირებულების ლანჩს — გემრიელ სენდვიჩს კარაქით, სალათის ფურცლებითა და დაჭრილი ტიტას ბოლქვით. რა თქმა უნდა, ეს სპეკულაციური მანიაც სავალალოდ დასრულდა, 1638 წლის გაზაფხულისათვის.
დღესდღეობით, საპნის ბუშტები ყველაზე გავრცელებული უძრავი ქონების ბაზრებზეა. მაგალითად, 1980-იანი წლების ბოლოს ტოკიოს ცენტრში კვადრატული მეტრის ფასმა დაახლოებით 1,2 მილიონ დოლარს მიაღწია. მხოლოდ იმ მიწის ფასი, რომელზეც იმპერატორის სასახლე აშენდა, კალიფორნიის შტატის მთლიანი უძრავი ქონების ღირებულებაზე მაღალი იყო. 1990 წელს საპნის ბუშტის გასკდომამ ერთ ღამეში გააღარიბა უამრავი იაპონელი და ძალიან ცუდად იმოქმედა ქვეყნის ეკონომიკაზე.
სპეკულაციური საპნის ბუშტის ერთ-ერთი მახასიათებელი არის ის, რომ ყველასთვის ცნობილია მისი დასასრული, მაგრამ არავინ იცის დასაწყისის შესახებ. საწყის წერტილთან დაკავშირებული გაურკვევლობა ძირითადად აქტივის „სწორი“ ეკონომიკური ღირებულების განსაზღვრის სირთულეს უკავშირდება. 2003 წლის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ნაშრომში (Dilip Abreu and Markus K. Brunnermeier, “Bubbles and Crashes”, Econometrica 71, pp. 173-204) ავტორებმა აჩვენეს, რომ, მაშინაც კი, როდესაც ბაზრის ყველა მონაწილე სრულიად რაციონალურია, ზემოხსენებული გაურკვევლობის გამო, საპნის ბუშტის წარმოქმნის საფრთხე მაინც არსებობს. ამიტომაც, უძრავ ქონებაში ინვესტირებისას საჭიროა სპეკულაციური ბუშტის წარმოქმნის ალბათობის გათვალისწინებაც. რამდენად არსებობს ამის რისკი თბილისში? კითხვაზე პასუხის გასაცემად, აუცილებელია სპეკულაციური საპნის ბუშტის მოქმედების პრინციპის გააზრება.
საპნის ბუშტი ძალიან წააგავს ფინანსური პირამიდის სახელით ცნობილ პონცის სქემას. ადამიანები იხდიან გარკვეულ თანხას იმისათვის, რომ გახდნენ სისტემის ნაწილი, ამით კი იღებენ უფლებას სარგებელი მიიღონ პირამიდის შემდგომი მონაწილეების შენატანებიდან. მაგალითად, თუ A იწყებს სქემას და B უერთდება პირამიდას, ეს უკანასკნელი უხდის A-ს. შემდეგი მონაწილე C, თავის მხრივ, უხდის A-ს და B-ს. შემდეგი წევრის, D-ს შენატანიდან კი სარგებელს იღებენ A, B, და C და ა.შ. რთული არაა იმის მიხვედრა, რომ ასეთი სისტემა კრახისთვისაა განწირული, თუნდაც მას მსოფლიოს ყველა ადამიანი შეუერთდეს. მაშინ კი, როცა პირამიდა დაიშლება, ისინი, ვინც სისტემას გარკვეული მომენტის შემდეგ შეუერთდნენ, დაზარალდებიან, ხოლო სქემის ინიციატორები და ადრეული ეტაპის მონაწილენი მოგებულნი დარჩებიან. კომიკურია, რომ პირამიდების დიდი მშენებლის სახელით ცნობილი სერგეი მავროდის მსგავსი ხალხი რეგულარულად იწყებს ახალ პონცის სქემას რუსეთში და ყოველთვის პოულობს ახალ ადამიანებს, რომლებიც მასში მონაწილეობას თანხმდებიან.
ფინანსური პირამიდის მსგავსად, როდესაც ვინმე ყიდულობს აქტივს გაბერილ ფასად (ე.ი. უერთდება სქემას), იმედოვნებს, რომ იპოვის ვინმეს, ვინც მეტის გადამხდელია (ე.ი. ვიღაცას, ვინც მის შემდეგ შეუერთდება პირამიდას). ყოველ შემდეგ მყიდველს იგივე მოლოდინი აქვს, მაგრამ, პირამიდის მსგავსად, საპნის ბუშტი სკდება მაშინ, როდესაც აღარ არიან ადამიანები, რომლებსაც სქემის წევრობის სურვილი და შესაძლებლობა აქვთ, ანუ აქტივში კიდევ უფრო მაღალი ფასის გადამხდელები არიან. სარგებლობენ ისინი, ვინც უკვე დატოვა სისტემა, გვიანი ინვესტორები კი საკმაოდ დიდ დანაკარგებს განიცდიან სპეკულაციური ბუშტის გასკდომისას.
თბილისში ფინანსური სპეკულაციის სიმპტომები არ შეინიშნება
ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის ახალი ანალიტიკური პროდუქტის, უძრავი ქონების ფასების ინდექსის მეშვეობით თბილისში უძრავი ქონების ფასებს ვაკვირდებით. ინდექსი აჩვენებს, რომ საშუალო გასაყიდი ფასი თითქმის 11%-ით გაიზარდა ორ წელიწადზე ნაკლებ დროში (2013 წლის თებერვლიდან 2014 წლის დეკემბრამდე). ეს პირველია, რაც გვაფიქრებინებს, რომ თბილისის უძრავი ქონების ბაზარზე სპეკულაციური საპნის ბუშტი ჯერჯერობით არ არსებობს. 11% ორი წლისათვის სულაც არ არის გამორჩეულად მაღალი მაჩვენებელი და რეალურად, ჩამორჩება ჩვეულებრივი შემნახველი ანგარიშიდან შესაძლო სარგებელსაც კი. საპნის ბუშტი რომ არსებობდეს, ფულს დანარჩენი ალტერნატივებიდან შეისრუტავდა, კაპიტალის დიდი შემოდინება კი უძრავი ქონების ბაზარზე, ფიქსირებული მოკლევადიანი მიწოდების პირობებში, ფასების უფრო შთამბეჭდავ ზრდას გამოიწვევდა. ლონდონში, სადაც სპეკულაციური საპნის ბუშტის საფრთხე უფრო მაღალია, ფასების წლიურმა ზრდამ 20% შეადგინა, 2013 წლის შუა პერიოდიდან 2014 წლის შესაბამის პერიოდამდე. ამასთან, ცხადია, საწყისი ფასი უკვე ბევრად აღემატებოდა თბილისისას.
თუმცა ეს არ არის ერთადერთი არგუმენტი. თბილისის უძრავი ქონების ბაზარზე საპნის ბუშტის არსებობის განსაზღვრის მთავარი კრიტერიუმი არის ის, თუ რა მიმართებაშია ქირიდან მიღებული თანხა სხვა სახის აქტივებიდან მიღებულ ამონაგებთან.
როდესაც ფასები იზრდება თვიდან თვემდე, უძრავ ქონებას იძენენ არა იმისათვის, რომ შემოსავალი გაქირავებით მიიღონ, არამედ იმისათვის, რომ ისარგებლონ აქტივის გაზრდილი საბაზრო ღირებულებით და შემდგომში უფრო მაღალ ფასად გაყიდვით. რაღაც მომენტში, ქირიდან მიღებული შემოსავალი სრულიად უმნიშვნელო ხდება გაბერილ გასაყიდ ფასებთან შედარებით. პარადოქსია, მაგრამ საპნის ბუშტის არსებობისას, ბინის მფლობელები თავს იკავებენ თავიანთი ძვირადღირებული უძრავი ქონების გაქირავებისაგან და ამით მის ლიკვიდობას ამცირებენ. შესაბამისად, ასეთ სიტუაციაში უძრავი ქონების ბაზარზე, როგორც წესი, არის დიდი რაოდენობით ფართი, რომელიც არც საცხოვრებლად და არც რაიმე სხვა მიზნით გამოიყენება.
ასეთი სიტუაცია კი თბილისის ბაზარზე (ყოველ შემთხვევაში, ჯერჯერობით) ნამდვილად არ არის.
ქვემოთ მოცემული გრაფიკი გვიჩვენებს, რომ 2014 წლის განმავლობაში, უძრავი ქონების გაქირავება საკმაოდ სარფიანი ბიზნესი იყო და გაცილებით მეტი შემოსავალი მოჰქონდა გამქირავებელთათვის, ვიდრე კომერციული ბანკების ანაბრებს მეანაბრეთათვის. 2013 წლის თებერვლის შემდეგ ქირიდან მიღებული შემოსავალი საწყისი ინვესტიციის წლიური 10%-14%-ის ფარგლებში მერყეობდა, გასაყიდი ფასების ზრდის მიუხედავად. ამონაგები ასევე აღემატებოდა იპოთეკური სესხის საპროცენტო განაკვეთს, რაც ხალხს კრედიტის აღებისა და უძრავ ქონებაში ინვესტირების სტიმულს აძლევდა.
ქირისა და სხვა სახის ინვესტიციებიდან ამონაგებების შედარებისთვის, ჩვენ ვყოფთ უძრავი ქონების გაქირავებით მიღებულ საშუალო წლიურ შემოსავალს საშუალო გასაყიდ ფასზე ამავე პერიოდში. გრაფიკი აჩვენებს ჩვენს გამოთვლებს თბილისისათვის. საპროცენტო განაკვეთები ანაბრებსა და იპოთეკურ სესხზე აღებულია საქართველოს ეროვნული ბანკის ოფიციალური მონაცემებიდან.
დღესდღეობით, როცა თბილისში არც ჭარბი გამოუყენებელი სივრცე შეინიშნება და ქირიდან მიღებული შემოსავალიც უძრავი ქონების ინვესტიციიდან მიღებული ამონაგების მნიშვნელოვან ნაწილს წარმოადგენს, ბაზარზე სპეკულაციური საპნის ბუშტი არსებობა თითქმის შეუძლებელია. მეტიც, მიუხედავად იმისა, რომ ქირის ოდენობა ინვესტიციასთან მიმართებაში დროთა განმავლობაში მცირდება (რაც მიუთითებს იმაზე, რომ უძრავი ქონების გასაყიდი ფასები უფრო სწრაფად იზრდება), ეს თანხვედრაშია ქვეყანაში საპროცენტო განაკვეთის ზოგადი კლების ტენდენციასთან. რაკი ანაბრებზე თანხის დადება ნაკლებად მიმზიდველი ხდება, ხალხს გადააქვს თავისი რესურსები უძრავი ქონების ბაზარზე ქირიდან შემოსავლის მიღების მიზნით.
უძრავ ქონებაში ინვესტირება ერთ-ერთ ყველაზე სანდო კაპიტალდაბანდებად ითვლება და ქართველებსაც სულ უფრო მეტად გადააქვთ თავიანთი აქტივები ამ ბაზარზე. მართლაც, არსებობს მრავალი მიზეზი იმისა, თუ რატომ სჯობს აგარაკი ფინანსურ დერივატივებს. აგარაკი არასოდეს დაკარგავს მთელს თავის ღირებულებას, რასაც ვერ ვიტყვით ფასიან ქაღალდებზე. კრიზისული პერიოდისას ადამიანს შეუძლია აგარაკზე საცხოვრებლად გადასვლა, ფინანსური აქტივებითა და ბანკის შემნახველი წიგნაკებით კი მაქსიმუმ ცეცხლს თუ გააჩაღებ (ბოლო დროს კი, როცა აქციების პორტფოლიო და შემნახველი ანგარიშები სრულიად ელექტრონული ხდება, ეს ფუნქციაც იკარგება).
უძრავ ქონებაში ინვესტირება, საბანკო ანაბარზე დანაზოგის განთავსების ნაცვლად, კიდევ უფრო ამძაფრებს ქართული ეკონომიკისთვის დამახასიათებელ კაპიტალის დეფიციტს და აისახება მაღალ საპროცენტო განაკვეთებზე. ცხადია, ამას არ ითვალისწინებენ კონკრეტული ადამიანები, რომლებიც თავიანთი ეგოისტური მიზნების მიღწევას ესწრაფიან. თუმცა, ინდივიდების ვიწრო პერსპექტივიდანაც კი, უძრავ ქონებაში ინვესტირებას აქვს თავისი უარყოფითი მხარეები და რისკები, რომლებიც თავს განსაკუთრებით მძიმედ სპეკულაციური საპნის ბუშტის გასკდომისას იჩენს. ასე რომ, განაგრძეთ ინვესტირება, მაგრამ ერიდეთ სპეკულაციურ საპნის ბუშტებს!

Bubbles belong to the most fascinating phenomena in a market. Suddenly, people are willing to pay prices that are completely out of touch with the fundamental economic values of assets. In the stock market bubble of the 1920s, persons who had never before considered becoming investors borrowed money and bought shares, so as not to miss out on the chance to become rich. Euphoria grew and grew, until even housewives, dock workers, and cleaning personnel had no other topic to talk about but the news from the stock markets. All this went on until in 1929 the bubble burst, triggering off the infamous World Economic Crisis.
In one of the most famous bubbles, the 17th-century Tulipmania, market participants were willing to pay excessive amounts for tulip bulbs. In 1637, some rare kinds of tulips, like the Viceroy, achieved prices of almost 15 times the annual salaries of skilled workers. The story goes that a rich merchant had just bought such a tulip at an auction and left it unattended in the kitchen when his servant came in hungrily. Seeing the yummy tulip on the kitchen table, he made himself a good sandwich with butter, lettuce, and a chopped tulip bulb – and then ate the most expensive meal of all times, corresponding to the price of a mansion at that time. Of course, in springtime 1638, all this had come to a sour end.
Nowadays, bubbles are arguably most common in real estate markets. In the end of the 1980s, Tokyo experienced a real estate bubble when a square meter in central Tokyo sold at approximately 1.2 million dollars. Just the land on which the Imperial Palace was built had a higher value than all real estate in California taken together. When the bubble burst in 1990, this had severe consequences for the Japanese economy, as the wealth of many Japanese was drastically reduced overnight.
One feature of bubbles is that everybody knows when they end, but nobody knows when they start. The uncertainty about the starting point of a bubble comes from the fact that it is often unclear what the fundamental “right” economic value of an asset is. In an influential paper from 2003, Dilip Abreu and Markus K. Brunnermeier show that even if all market participants are fully rational, a bubble can emerge just from this uncertainty about the fundamental value of the asset (“Bubbles and Crashes”, Econometrica 71, pp. 173-204). For this reason, when investing in real estate, one has always to watch out for the possibility that a bubble develops. Is there such a risk in Tbilisi? Before we can answer that question, we have to understand the mechanics of a bubble.
A bubble is similar to a Ponzi scheme, also known as a Financial Pyramid. People pay a price to enter such a system and through this payment obtain the right to participate in any payments that are made by people who enter subsequently. Person A starts the scheme, and person B enters and pays money to A. Then person C enters and pays money to A and B. Then the next entrant pays money to A, B, and C, and so on. Trivially, such a system must come to an end, at the latest when all people of the world have entered the system. When the pyramid collapses, all those who entered after a certain point of time incur losses, while those who started the system and entered early made gains. Funnily, a guy like Sergei Mavrodi, also known as the Great Builder of Pyramids, regularly starts new Ponzi schemes in Russia and always finds new people who are willing to enter.
Like in a Financial Pyramid, if one buys the asset in a bubble at an excessive price (i.e. one enters the scheme), one hopes to find somebody else who is willing to pay even more (i.e. somebody else who enters the scheme later). And the guy who is buying at an even higher price also hopes to find yet another person who is willing to pay even more, and so on. Like the pyramid, the bubble comes to an end when there are no people anymore willing or able to enter, i.e. pay an even higher price for the asset. Then the bubble bursts. Those who entered the bubble early and left early enough will be well off, while those who are still invested in the asset when the market crashes are losing a lot of money.
A new analytical product of ISET-PI, the Real Estate Price Index, tracks price change of houses and apartments in Tbilisi. According to this index, average sales prices for residential property increased by almost 11% in less than two years (from February 2013 until December 2014). This number provides the first reason why there is arguably not a bubble yet. 11% over the last two years is not an extraordinarily high return and falls short of what could have been achieved with ordinary savings accounts. A bubble, however, works by sucking in money from everywhere – otherwise, it could not grow. If there was a huge movement of capital into real estate, the fact that in the short run the supply of real estate is fixed would have led to much more impressive price increases. In London, where the real estate market is arguably very bubblish, prices went up by 20% in one year, from mid-2013 to mid-2014, at a starting level which was already much higher than in Tbilisi.
Yet this is not the only argument. A major test of whether the Tbilisi real estate market is experiencing a bubble is how income from rental activities compares to return on other types of assets.
When prices increase month after month, apartments and houses are bought not in order to generate rental income but for the sake of expected appreciation in the value of real estate assets. At some point, rental income becomes negligible compared with the expected increase in the prices of houses and apartments. Paradoxically, in a bubble situation, tenants become a nuisance, causing wear and tear to the precious assets, and making them less liquid. Thus, when a bubble develops in a real estate market, one typically observes a lot of idle space which is used neither for residing nor for any other purpose, as many owners may choose not to rent out their apartments and buildings.
This is clearly not (yet) the case in Tbilisi.
The graph below shows that, throughout 2014, real estate rental was a rather lucrative business, generating much higher returns than time deposits with Georgian commercial banks. Since February 2014, rent payments generated a return between 10% and 14% per annum, despite the increase in the price of real estate assets. Return from rental activities also exceeded the interest rates on mortgages, creating incentives for people to borrow and invest in real estate assets.
As we do not see lots of unused space in Tbilisi, and as the rent payments are still such an important component of the total real estate returns, it is extremely unlikely that there is already a bubble in the market. Moreover, even though the returns on rental activities (see chart) have a downward trend (indicating that real estate prices are increasing relatively fast since February), this movement is consistent with the general decline of interest rates in Georgia. As holding time deposits become less attractive, Georgians shift their resources to the real estate market in order to receive their income in the form of rent.
To compare the returns on rental properties with the returns on other investments, we divided the average rental payments in each month by the average price of the corresponding houses and apartments in the same month. The chart shows the results of our calculations for Tbilisi. The data for interest rates and mortgage returns come from the National Bank of Georgia.
Real estate has the reputation to be among the most solid of all investment options, and Georgians are very keen to transform their savings into real estate. Indeed, there are good reasons to prefer dachas to derivatives. While the dacha will never lose its entire value, the same cannot be said about financial security. Moreover, if times turn really rough, people move into their dachas, while in such catastrophic scenarios financial securities and savings books from the banks can just be used to feed bonfires (and even this is not possible anymore with stock portfolios and savings accounts being entirely electronic).
The inclination to buy real estate and not bring money to the bank aggravates the problems of high-interest rates and capital shortage which plague the Georgian economy. Rightfully, this does not concern the individual Georgian who pursue their limited private goals. Yet also from the narrow perspective of an individual, investing in real estate has downsides and risks, which become paramount should a bubble occur in the future. Therefore, go on but watch out for bubbles!