კაპიტალიზმის ბევრი გავლენიანი კრიტიკოსი იზიარებდა მოსაზრებას, რომ კონკურენცია ხალხზე უარყოფითად მოქმედებს. მარქსს უხერხულადაც კი ეჩვენებოდა იმის აღნიშვნა, რომ ადამიანები „ყიდიან“ შრომას, შიშობდა რა, რომ ეს თანამშრომელის სამუშაოსთან „გაუცხოებას“ გამოიწვევდა. ამიტომაც, სოციალისტური საზოგადოების მთავარ ამოცანას წარმოადგენდა ისეთი ახალი ტიპის ადამიანის შექმნა, რომელიც არ ჩაერთვებოდა საბაზრო კონკურენციაში და არ იქნებოდა მოტივირებული ეგოისტური მიზნებით. მოკლედ, სოციალიზმში გაზრდილ ადამიანებს ურთიერთთანამშრომლობით უნდა მიეღწიათ კოლექტიური მიზნებისთვის.
ახალი ტიპის ადამიანის შექმნის იდეალისტურ ოცნებასაც რომ თავი დავანებოთ, ბევრს დღემდე მიაჩნია, რომ კონკურენტული გარემო ადამიანებში ისეთ უარყოფით პიროვნულ თვისებებს ავითარებს, როგორიცაა მატერიალიზმი, სიხარბე და ეგოიზმი.
მაგრამ არის კი ეს სიმართლე? გახადა კი სოციალისტურმა ეკონომიკურმა სისტემამ ადამიანები უკეთესი?
ზოგიერთი კონკრეტული დაკვირვება ამ მოსაზრებას სულაც არ ეთანხმება. საბჭოთა ორგანიზაციებში, ყოველგვარი კონკურენტული წნეხის გარეშე, ადამიანები ერთმანეთს შეთქმულებებს უწყობდნენ და ასმენდნენ; ეკონომიკაში კი ფესვგადგმული იყო ნეპოტიზმი და კორუფცია.
კონკურენტულ გარემოში მოქმედი ორგანიზაციისთვის კი ყველა წევრი დამოკიდებულია მთლიანი ორგანიზაციის წარმატებაზე. გუნდის ფუნქციონირებისთვის საკვანძო მნიშვნელობის ადამიანები კი იშვიათად ხდებიან შანტაჟის მსხვერპლნი. არავინ შეულახავს რეპუტაციას ისეთ განთქმულ ქირურგს, რომელიც საავადმყოფოში პაციენტების ნაკადს იზიდავს. კომუნისტური წყობისას კი, ჰოსპიტალის პერსონალი მოხარული იქნებოდა, თუ ნაკლები პაციენტის მომსახურება მოუწევდა. ასე რომ, განთქმული ქირურგის თავიდან მოშორება ამ მიზნის მიღწევის მოსახერხებული გზა იქნებოდა. ამის მსგავსად, ვერც ნეპოტიზმი და კორუფცია ხარობს კონკურენციის პირობებში, რადგან კონფლიქტში მოდის ეკონომიკურ წარმატებასთან.
ესეც რომ არა, ქველმოქმედება ყველაზე განვითარებული მსოფლიოს ერთ-ერთ ყველაზე კაპიტალისტურ საზოგადოებაში, აშშ-შია. სხვა ქვეყნებში, მაგალითად, დასავლეთ ევროპაში ადამიანები, როგორც წესი, მთავრობას ანდობენ სოციალური პრობლემების მოგვარებასა და სოციალურად დაუცველთა მხარდაჭერაზე ზრუნვას. ზოგიერთის აზრით, ევროპული სახელმწიფო მოწყობა მოქალაქეთა შორის მორალურ ინდიფერენტულობასაც კი იწვევს.
ახლა, მოდით შევხედოთ საქართველოს. რა დამოკიდებულებაა კონკურენციასა და ტიპიურ ქართულ ღირებულებებს შორის? პასუხი შორსაა სრულყოფილისგან, მაგრამ, ნება მიბოძეთ, მოგითხროთ არდადეგებისას ჩემს თავს გადახდენილი ორი ამბავი.
როგორც ამბობენ, როცა ხელში ჩაქუჩი გიჭირავს, ყველაფერი ლურსმანს ემსგავსება. ასე რომ, ეკონომისტებს მოთხოვნისა და მიწოდების საბაზრო ძალებზე ფიქრი არდადეგების გატარებისასაც არ ანებებს თავს. მაშინაც კი, როცა გინდა მშვიდად შეექცე სადილს რესტორანში, გეძალება კითხვები საბაზრო სტრუქტურის, მონოპოლიებისა და კონკურენციის შესახებ.
90-იან წლებში, ქვეყანაში მძიმე ეკონომიკური მდგომარეობის გამო, ბავშვობაში საქართველოს ბევრი შთამბეჭდავი ღირსშესანიშნაობის მონახულების საშუალება არ მომეცა. ახლა, როგორც მოზრდილი და დედა, ვცდილობ თანდათან შევივსო ეს დანაკლისი.
გასულ ზაფხულს ოჯახით ბაკურიანს ვესტუმრეთ და ახლომახლო არსებული ღირსშესანიშნაობების მონახულებაც გადავწყვიტეთ. რაბათის შემდეგ გეზი აბასთუმნისკენ ავიღეთ, თუმცა გზა მოსალოდნელზე უფრო გრძელი აღმოჩნდა და ყველას ძალიან მოგვშივდა. გზად ერთ (შეიძლება ითქვას, ერთადერთ) ადგილობრივ რესტორანში გავჩერდით. კედელზე ამაყად გამოფენილი აბრა სიამაყით და იმედისმომცემად იუწყებოდა ერთ-ერთი საერთაშორისო ორგანიზაციის მხარდაჭერის შესახებ.
თუმცა მეტისმეტად იმედგაცრუებულნი კი დავრჩით. გარდა იმისა, რომ დიასახლისი თავაზიანობით ვერ დაიკვეხნიდა, არც სადილი აღმოჩნდა მაინცდამაინც სრულყოფილი. რა თქმა უნდა, ამის გამო არავის მოუბოდიშებია და თბილისური ფასიც სრულად გადავიხადეთ.
ცხადია, ეს პრობლემა მეტწილად უკავშირდებოდა კონკურენციის არარსებობას, რაც ამ რესტორანს მონოპოლისტურ საბაზრო ძალაუფლებას ანიჭებდა. საერთაშორისო ორგანიზაციის მხარდაჭერა კი კონკურენტულ წნეხს კიდევ უფრო ამცირებდა. კომფორტული საბაზრო მდგომარებიდან გამომდინარე, ბუნებრივია, რომ რესტორნის მეპატრონეს დიდად არც მომხმარებელთა კმაყოფილება ანაღვლებდა და არც დაბალი ხარისხის საკვებისა და ცუდი მომსახურების შესახებ ინფორმაციის გავრცელების საშიშროება. ამ პირობებში, არც ახალი სამეწარმეო ინიციატივების, მაგალითად Trip Advisor-სა და მსგავსი ტიპის ტურისტულ აპლიკაციებში რეგისტრაციის სტიმული ჰქონდა. მოკლედ, ქართველების ქებული სტუმართმოყვარეობაც კი ქარწყლდება კონკურენციის არარსებობისას.
ამის შემდეგ განსაკუთრებული სიფრთხილით ვეკიდებოდი საკვები ობიექტების არჩევას. გაკვეთილი მიკროეკონომიკის პრინციპებიდან ამგვარი შემთხვევებისთვის არის ის, რომ ბრენდებზე დაყრდნობით შეგიძლია თავიდან აირიდო ინფორმაციის ასიმეტრია. ეს უკანასკნელნი უფრო სანდონი არიან, რადგან ცუდი საქციელი ვნებს ბრენდის რეპუტაციას, რაც ზოგიერთი კომპანიისთვის ყველაზე ღირებულ აქტივია. თუმცა, განა მცირე ბიზნესებს შეუძლიათ საკუთარი სავაჭრო ნიშნების დამკვიდრება?
დიახაც, შეუძლიათ! დააკვირდით ფოტოს. ამ ჯიხურთან, სურამის გზაზე, დიდი რიგი იდგა, ისეთი დიდი, რომ ორი ცხელ-ცხელი და გემრიელი ნაზუქი ძლივს ვიგდეთ ხელს. აქ, მამაკაცის (სავარაუდოდ, ოჯახის უფროსის) სახელობის ჯიხურში დედასპურებს, მეზობლების მსგავსად, წლებია, ყიდიან. თუმცა, ახალი წლის გადატვირთული მოძრაობის მიუხედავად, ასეთ რიგებს მეზობლებთან ვერ წააწყდებოდით.
საქმე ისევ და ისევ კონკურენციაშია. ადრე ნაზუქების ბაზარი თითქმის სრულყოფილად კონკურენტული იყო — ჯიხურების დიდი რაოდენობა იდენტურ დედასპურებს ყიდდა. ბევრს ემახსოვრება, როგორ იქნევდნენ გამყიდველი ქალები ახლადგამომცხვარ ნაზუქებს მგზავრების ყურადღების მისაპყრობად. მოგვიანებით, ჯიხურის მეპატრონეებმა საბაზრო უპირატესობის მოპოვების მიზნით დიფერენციაციას მიჰყვეს ხელი. ზოგიერთმა ფაცხის წინ მანეკენიც კი დააყენა, გამყიდველი ქალის ნაცვლად. თუმცა, ყველაზე პოპულარული მაინც ეს ჯიხურია, თითქოს არაფრით გამორჩეული დანარჩენებისგან, გარდა ჭიშკარზე მიწერილი მამაკაცის სახელისა.
ჩემი დაკვირვებები იმისთვის გიამბეთ, რომ მეჩვენებინა, თუ როგორი ეფექტიანები და კრეატიულები არიან ქართველები ჯანსაღი კონკურენციის პირობებში. ისინი თანდათან მარკეტინგის უნარებშიც იხვეწებიან. ეს კი იმედისმომცემია, რადგან მიუთითებს იმაზე, რომ პრობლემის სათავე საბაზრო სტრუქტურაშია და არა ადამიანთა შინაგან ნაკლოვანებებში, რომლებსაც ძნელად თუ გამოასწორებ.
ასევე სასიამოვნოა იმის გააზრება, რომ იდეალური ქართველის თვისებები: „სიტყვის კაცობა“ და რეპუტაციაზე ზრუნვა კი არ აბრკოლებს, არამედ ხელს უწყობს წარმატებას კონკურენტულ გარემოში. დაბალი სტანდარტები კონკურენციის კი არა, კონკურენციის ნაკლებობის შედეგია. მონოპოლიას შეუძლია ყველაზე ღირსეული ქართველიც კი ზარმაც უსაქმურად გადააქციოს. ხოლო, თუ ქართველები ერთმანეთს მეტოქეობას უწევენ, მათი სამუშაო ღირსების საქმედ გადაიქცევა და სურთ რა იყონ სხვებზე უკეთესნი, ვერაფერი შეაჩერებს მათ წარმატებისკენ მიმავალ გზაზე!

Many of the influential critics of capitalism shared a sentiment that life under competitive pressure is not good for human beings. Marx felt deep uneasiness about the fact that workers have to “sell” their workforce – he feared that this would contribute to “alienation” between the worker and their work. One of the main objectives of the Socialist society was therefore to create a new kind of human, a human who would not compete with others in the market arenas and who would not be driven by selfish motives. Rather, the human grown in Socialism would cooperate with others to foster the goals of the collective.
Less radically, even if not dreaming about creating a new kind of human, many believe that living in a competitive environment brings about problematic personality traits like materialism, greed, and selfishness.
But is that true? Did the Soviet economic system really bring the better out of the people?
Some casual observations do not support this view. In Soviet organizations, lacking any competitive pressure, people were conspiring against each other, there was a lot of bullying, and the whole economy was permeated with nepotism and other corruption.
In an organization operating in a competitive environment, on the other hand, everybody depends on the success of the whole. Bullying rarely hits people who are essential for the functioning of the organization – nobody bullies the expert surgeon in a hospital if he is the one who attracts the patients to come to that hospital. In communism, on the other hand, the hospital staff may be glad about having to cater to fewer patients, and getting rid of the expert surgeon may be a convenient way to achieve this goal. Likewise, nepotism and corruption are punished in competition by the disadvantages they cause for economic success.
Likewise, the willingness to pay for charitable purposes is most developed in the United States – the mother of all capitalist societies. In the countries of Western Europe people much more rely on the governments to take care of social problems and support vulnerable groups etc. One could argue that in this way the welfare states of Europe foster moral indifference among their citizens.
But let us look at Georgia. How does competition relate to typical “Georgian” values? Far from giving a conclusive answer to this question, let me report on two insightful experiences I made in my holidays.
“When the only tool you have is a hammer, then everything looks like a nail” – indeed, an economist cannot have holidays in the countryside without seeing the forces of supply and demand in every village. Even if I just want to enjoy food in a restaurant, questions about the market structure, monopolies, and competition come up forcefully.
I must admit that due to the fact that I have been raised in the 90s when the country was struck by economic hardship, I have not seen many of Georgia’s impressive sights and beautiful places in my childhood. Now, as a grown-up and a mother, I am gradually trying to close this gap.
Recently, our family visited the vicinity of Bakuriani. After we drove to Rabati, we carried on to Abastumani. The road appeared longer than expected and everybody became hungry. We stopped at one of the local restaurants – actually, it was the only one along the road. A sign on the wall proudly announced that it was supported by an international organization, raising our expectations.
Yet we were utterly disappointed. In addition to an unfriendly waitress, there were problems with the food. Nobody apologized and we had to pay the full price, which was not lower than in Tbilisi.
Obviously, the problem here was the total lack of competition, giving this restaurant the market power of a monopoly. Being supported by an international organization reduced the competitive pressure even further. Being in such a cozy environment, they do not bother about the word of mouth, spreading their low food quality and abysmal service. In this comfortable situation, they also do not need to develop any entrepreneurial initiative, like registering on Trip Advisor or any similar tourist guiding applications. Even hospitality, the frequently praised most noble character trait of Georgians, goes down the drain when there is no competition!
After this experience, I was much more careful about choosing restaurants. Fortunately, I remembered a lesson from “Principles of Microeconomics”: one can avoid informational asymmetries by relying on brands. Brands are, more or less, reliable, as misbehavior would devaluate the name of the whole brand, which is the most important asset for many companies. Yet small businesses cannot afford to establish brands, can they?
They can! Look at the photograph. There is a queue at the door of this guy’s booth, who is selling nazuqis (Georgian sweet bread) at the road of Surami, like his neighbors do, for years. We hardly managed to grab two breads, which were hot and yummy and of excellent quality, as we expected. Despite the New Year traffic, such queues were not to be seen at the neighboring shops, which were also selling nazuqis.
Again, we see the forces of competition in action. In the past, the nazuqi market came close to what economists call “perfect competition”: a number of booths that were selling identical nazuqis. These were offered by women who were standing outside, waving with the fresh bread. Then they started to engage in product differentiation, so as to reduce competitive pressure. Some became very innovative and started to have dummies outside, holding the bread, instead of women standing in front of the shops. However, the one shown in the photograph is the most popular booth, indicating just the name of a man, probably ahead of the family.
The bottom line of my observations is that Georgians, when exposed to healthy competition, are efficient and creative, and they develop marketing skills. This is very encouraging – economic failure is not due to inherent shortcomings of people, but due to something that can be changed: market structure.
It is also comforting to see that some of the best character traits of Georgians, namely holding one’s word and caring about one’s reputation, are not offset in a market economy but rather encouraged. Failure to meet high standards is not induced by competition but by a lack thereof. A monopoly can turn even the most decent Georgian into a lazy bum. Yet if Georgians compete, their work becomes a matter of pride for them – they want to be better than others -- and nothing can stop them from being successful!