კანონი შრომითი მიგრაციის შესახებ ანუ ხელნაკეთი ნაღმის შექმნის პროცესი
2014 წლის 1 სექტემბერს ქართულმა საზოგადოებამ უსიამოვნო რეალობაში გაიღვიძა. აქამდე, ქვეყანაში წლების განმავლობაში მოქმედი უაღრესად ლიბერალური სავიზო რეჟიმი საქართველოს მიმზიდველს ხდიდა უცხოელი ტურისტებისა და წმინდა უცხოური ინვესტიციებისათვის. პირველ სექტემბერს კი ძალაში შევიდა ახალი კანონი უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ. ამის შედეგად, ბიზნესის სფეროს წარმომადგენლები, უცხოელი სტუდენტები, დამსაქმებლები და თავად საქართველოს სასაზღვრო ზონებში მცხოვრებნიც კი ბიუროკრატების არმიის პირისპირ აღმოჩნდენ.
ხელისუფლების წამომადგენლების განცხადებით, ახალი რეგულაციების ნაჩქარევი მიღება განპირობებული იყო სურვილით, სწრაფად შეესრულებინათ საქართველო-ევროკავშირის სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის მოთხოვნები, რომელთა შორის მიგრაციული ნაკადების მართვის გაუმჯობესებაც იყო. აღნიშნული კანონპროექტი იუსტიციის სამინისტრომ მოამზადა და საქართველოს პარლამენტმა დაამტკიცა ბიზნეს სექტორთან, საქართველოში მცხოვრებ უცხოელებთან და სამოქალაქო საზოგადოებასთან ყოველგვარი კონსულტაციის გარეშე. მეტიც, ევროკავშირის წარმომადგენლების შემდგომი განცხადებებისა და საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოს მიერ ჩატარებული ანალიზის მიხედვით, რიგ საკითხებში ქართული კანონი საერთოდ ასცდა სავიზო ლიბრალიზაციის გეგმის მოთხოვნებს.
გასაგები მიზეზების გამო, ახალ კანონმდებლობას საყოველთაო აჟიოტაჟი მოჰყვა. ხალხი მალევე მიხვდა, რომ რეგულაციის გავლენის ობიექტთა რიცხვი მხოლოდ უცხოელთა მცირე ნაწილით არ შემოიფარგლებოდა. კანონი მძიმედ დააწვა როგორ ქართულ ბიზნესებსა და არასამთავრობო ორგანიზაციებს, უცხოური მენეჯმენტითა და პროფესიონალებით, ასევე უნივერსიტეტებსაც, რომლებიც ათასობით უცხოელ სტუდენტს ემსახურებოდნენ. კანონში არსებულმა ხარვეზებმა და აღსრულებასთან დაკავშირებულმა უამრავმა დარღვევამ (რომელთაც ზოგჯერ რასისტული ხასიათიც კი ჰქონდათ), წარმოქმნა მძლავრი საპროტესტო ტალღა, რამაც პრემიერ-მინისტრ ღარიბაშვილს უბიძგა 8 ოქტომბერს გამოსულიყო, საჯარო ბოდიში მოეხადა და სავიზო რეგულაციებთან დაკავშირებით ხარვეზების სწრაფად აღმოფხვრის პირობა დაედო.
რა თქმა უნდა, დაინტერესებულ მხარეებთან კონსულტაციები საქართველოს მთავრობას ამ პრობლემების უმრავლესობას თავიდან აარიდებდა. მსგავსი კონსულტაციები ევროკავშირის ქვეყნებში დამკვიდრებული ტრადიციაა, თუმცა, სამწუხაროდ, ჯერ კიდევ ვერ იქცა საქართველოს კანონშემოქმედებითი კულტურის ნაწილად. სამწუხაროდ, მსგავსი პრაქტიკის აუცილებლობა არც საქართველოს ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებით არის გათვალისწინებული. ეს ხომ ქართული სამოქალაქო საზოგადოებისთვის იქნებოდა შანსი, მონაწილეობა მიეღო და წვლილი შეეტანა ასოცირების ხელშეკრულების იმპლემენტაციის რთულ და შესაძლოა, მტკივნეულ პროცესშიც კი.
მორიგი საკანონმდებლო ნაღმის აფეთქებამდე დროის ათვლა დაწყებულია
სამწუხაროდ, კანონშემოქმედების საგა ჯერ არ დასრულებულა. გასულ კვირას, ბიზნეს საზოგადოებამ კიდევ ერთი ახალი კანონპროექტი იხილა, ამჯერად შრომითი მიგრაციის შესახებ. საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ მომზადებულ პროექტს პარლამენტი განიხილავს.
ამ კანონპროექტის ერთი ნაწილი სრულიად ლეგიტიმურ და მნიშვნელოვან საკითხს, ტრეფიკინგს ეხება. პროექტი ესწრაფის იმ კომპანიების ქცევის რეგულირებას, რომლებიც საქართველოს მოქალაქეებს საზღვარგარეთ სამუშაოს პოვნაში „ეხმარებიან“.
თუმცა, შემოთავაზებული კანონის მეორე ნაწილი (კერძოდ, IV თავი) დიდ, წითელ დროშას აფრიალებს ქართული ბიზნესების თავზე. ეს უკანასკნელი მიზნად ისახავს საქართველოს შრომის ბაზრის უცხოელი არაკვალიფიციური მუშახელის შემოდინებისაგან დაცვას.
კერძოდ, შრომითი მიგრაციის კანონპროექტის IV თავი ითვალისწინებს შემდეგ დებულებებს:
• დამსაქმებელი, რომელსაც სურს უცხოელის დაქირავება (იგულისხმება საქართველოს მუდმივი ბინადრობის ნებართვის არმქონე პირი) 90 დღეზე მეტი ვადით, ვალდებულია გაიაროს მოთხოვნის რეგისტრაცია საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროში (გამონაკლის შემთხვევებს წარმოადგენს ისეთი შრომითი საქმიანობები, რომლებიც უკავშირდება პედაგოგიური სამუშაოს შესრულებას, ტრენინგებს, დროებით საექიმო საქმიანობას, სპორტის რომელიმე სახეობაში მწვრთნელის ან შემსრულებელი სპეციალისტის საქმიანობასა და ტექნიკური ხასიათის საქმიანობას, რომელიც დაკავშირებულია მანქანა-მოწყობილობების მონტაჟსა და ექსპლუატაციასთან).
• სამინისტრომ 7 სამუშაო დღეში უნდა მოიძიოს დამსაქმებლის წამოდგენილი მოთხოვნის შესაბამისი კადრი სამუშაოს მაძიებელთა ბაზიდან. თუ სამინისტრო ვერ მოიძიებს წარმოდგენილი მოთხოვნის შესაბამის კადრს, ან/და ადგილობრივი დამსაქმებლის მიერ წარმოდგენილი იქნება შეთავაზებულ კადრზე წერილობითი „დასაბუთებული უარი,“ ამ ვადის ამოწურვის შემდეგ, ადგილობრივი დამსაქმებლის მოთხოვნა რეგისტრირებულად ითვლება (მუხლი 16, #5).
ამ ეტაპზე აუცილებელია პასუხი გაეცეს შემდეგ კითხვებს:
ითხოვს თუ არა (და თუ კი, რამდენად) ევროკავშირთან სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმა მსგავს პროტექციონისტულ პოლიტიკას? რა შედეგებს მოუტანს შემოთავზებული მოთხოვნის რეგისტრაციის პროცედურა ქართულ ბიზნესებს? რამდენად სავარაუდოა ამ კანონით დასახული მიზნის მიღწევა? და ბოლოს, რა გავლენას მოახდენს ეს ქვეყნის კონკურენტუნარიანობასა და საინვესტიციო გარემოზე?
სამუშაო ბაზრის პროტექციონიზმი: ადგილობრივი გამოგონება თუ იმპორტი ევროკავშირიდან?
პირველ კითხვაზე პასუხის გასაცემად საჯაროდ ხელმისაწვდომ და ევროკავშირის დელეგაციიდან გამოთხოვილ დოკუმენტებს გადავხედეთ. ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმა არ ითვალისწინებს საქართველოს მიერ შიდა სამუშაო ბაზრის დარეგულირების კონკრეტულ მოთხოვნებს. ევროკავშირის დელეგაციის ერთ-ერთი მაღალჩინოსნის განმარტებით, "ევროკავშირის წევრი ქვეყნებიც კი საკუთარი შეხედულებისამებრ არეგულირებენ უცხოელთა დასაქმების საკითხს."
რაც მოითხოვება სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმით არის შრომითი მიგრაციის შესახებ კანონი, რომელიც სამუშაო ძალის მობილობის ევროპაში აღიარებულ პრინციპებს ემყარება. აღნიშნული პრინციპები კი ევროპის სოციალურ ქარტიაშია ასახული და მოიცავს შრომის უსაფრთხო და სამართლიან პირობებს, სამართლიან ანაზღაურებას, პროფკავშირების ჩამოყალიბებისა და თავშეყრის უფლებას, მიგრანტი მუშების დაცვასა და დახმარებას, ასევე ტრეფიკინგის შემთხვევების თავიდან არიდებას.
ასე რომ, იმის მტკიცება, თითქოს კანონპროექტის IV თავი ასოცირების ხელშეკრულებისა და სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის მოთხოვნების შესრულებას ემსახურება, სიმართლეს არ შეესაბამება. საკითხი კი კვლავაც რჩება საქართველოს შიდა პოლიტიკური დებატების თემად, დებატებისა, რომელიც უნდა დაიწყოს ხელმისაწვდომი მტკიცებულებების მიმოხილვით და ისეთი დაინტერესებული მხარეების ჩართვით, როგორიცაა: ინვესტორები და ბიზნეს საზოგადოება, სამოქალაქო საზოგადოების ლიდერები, კვლევითი ცენტრები, შესაბამისი სამთავრობო ორგანოები და სამინისტროები.
მოთხოვნის რეგისტრაციის პროცედურა: გავლენა ადგილობრივ დამსაქმებლებზე
IV თავში შემოთავაზებული 7-დღიანი პროცედურა და გამონაკლისი საქმიანობების სია მიუთითებს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ძალისხმევაზე ეს კანონი ადგილობრივი დამსაქმებლისათვის, რაც შეიძლება, უმტკივნეულო გაეხადა. თუმცა, მას შემდეგ, რაც პროექტი კანონად გადაიქცევა და აღსრულება (ზედმეტად) გულმოდგინე ბიუროკრატიული პერსონალის ხელში გადავა, მისი არასწორი ინტერპრეტაციის რისკი იზრდება.
ერთ საშიშროებას სამინისტროს მიერ შემოთავაზებული შესაფერისი კანდიდატების რაოდენობასთან დაკავშირებული გაურკვევლობა წარმოადგენს. მაგალითად, მონაცემთა ბაზიდან უცხო ქვეყნის მოქალაქის დაქირავების ნებართვის მოსაპოვებლად 100 „შესაფერისი კანდიდატის“ განხილვა და თითოეულის შესახებ დასაბუთებული უარის“ წერილობითი ფორმით მომზადება ნამდვილად მეტისმეტი იქნებოდა.
კანონი ასევე არ აკონკრეტებს, რა ფორმით უნდა შეაფასონ დამსაქმებლებმა სამინისტროს შემოთავაზებული კანდიდატები. არავინ იცის, საკმარისი იქნება თუ არა მხოლოდ მიწოდებული ინფორმაციის განხილვა თუ ინტერვიუების ჩატარებაც სავალდებულო იქნება, თეორიული დავალებებით უნდა შეფასდნენ კანდიდატები თუ პრაქტიკულით... ნათელი და კონკრეტული სახელმძღვანელო პრინციპების არარსებობა ბიზნესებს მინიმუმ მოთხოვნაზე დაუსაბუთებელი უარის საფრთხეს, უკიდურეს შემთხვევებში კი ჯარიმებითა და სასამართლო პროცესებითაც კი ემუქრება.
შეძლებს კი ეს კანონი დასახული მიზნების მიღწევას?
თუ სამინისტოროს მიერ კანონპროქტისათვის თანდართული განმარტებითი ბარათით ვიმსჯელებთ, შრომითი მიგრაციის კანონი ემსახურება ბარიერის შექმნას იმგვარი არაკვალიფიციური მუშახელის შემოდინების წინააღმდეგ, რომელიც უსამართლო კონკურენციას გაუწევდა ადგილობრივ მუშახელს, შეამცირებდა ხელფასებს და გაზრდიდა უმუშევრობას.
ჩვენ არ ვიცით და არც სამინისტროს წარმოუდგენია რაიმე მტკიცებულება იმისა, თუ რამდენადაა დაბალკვალიფიციური უცხოური კადრების იმიგრაცია „პრობლემა“ და რამდენად ამძაფრებს ეს უმუშევრობას ქვეყანაში. მეორე მხრივ, ეჭვი არავის ეპარება იმაში, რომ კვალიფიციურ ქართულ მუშახელს დაცვა არ სჭირდება. მოგების მიღების სტიმულით მოტივირებული კერძო ბიზნესები თავადვე შეეცდებოდნენ ეპოვათ ძვირი უცხოელი კარდების შემცვლელი ადგილობრივი კვალიფიციური ქართველები.
სამწუხაროდ, განზრახვის მიუხედავად, კანონის მოქმედება შრომის ბაზრის მხოლოდ დაბალკვალიფიციური სეგმენტით არ შემოიფარგლება. ამის ნაცვლად, იქმნება ზედმეტი ბიუროკრატია უცხოელი აღმასრულებელი და ფინანსური დირექტორების, საინფორმაციო ტექნოლოგების, ეკონომისტების, არქიტექტორებისა და იურისტების, საბანკო და ბიზნეს სფეროების განვითარების სპეციალისტების დაქირავების მსურველთათვისაც მაშინ, როცა სამუშაოს მაძიებელთა ბაზაში მსგავსი პროფესიული კვალიფიკაციისა და გამოცდილების მქონე კადრების პოვნა თითქმის შეუძლებელია.
ასე რომ, საქართველოს მომავალში წვლილის შეტანის მსურველი საერთაშორისო პროფესიონალების გულითადი დახვედრის ნაცვლად, შრომითი მიგრაციის კანონი გვთავაზობს უაზრო პროცედურას, რომელსაც არც დასაქმების ხელშეწყობა შეუძლია. დასაქმებისა და ეკონომიკური ზრდის ნაცვლად, ეს ახალი კანონი მხოლოდ ბიუროკრატიის ახალ ფენას შექმნის. ეს უკანასკნელი კი აუცილებლად "დაიცავს“ სამუშაო ადგილებს, ოღონდ შექმნისგან!
როგორი მოქმედებს კანონი საქართველოს საინვესტიციო გარემოზე?
ასევე აუცილებლად უნდა ითქვას კანონპროექტის შემოთავაზების დროზეც. მაშინ, როცა მომხმარებელთა და ბიზნესის განწყობა რეკორდულად დაბალ მაჩვენებელზე დაეცა, უცხოურ ინვესტიციებსა და ექსპერტიზას საქართველოს ეკონომიკისათვის საკვანძო როლის თამაში შეუძლია. რუსეთიდან, უკრაინიდან და საბერძნეთიდან გზავნილების კლება და ავტომობილების რეექსპორტის ბიზნესის ჩავარდნა, რომელიც დაბალკვალიფიციური მუშახელის შემოსავლის წყაროს წარმოადგენდა, ქართველ პოლიტიკოსებს დამატებით საფიქრალს უჩენს. ნათელია, რომ ქვეყანამ ბოლოსდაბოლოს უნდა დაიწყოს ტექნოლოგიური განვითარება. ამისთვის კი იმდენი უცხოური კაპიტალი და ცოდნაა საჭირო, რამდენის მოზიდვაც შესაძლებელია.
მაგალითად, რუსთავის მეტალურგიულმა ქარხანამ სულ ცოტა ხნის წინ დიდი ინვესტიცია ჩადო ტექნოლოგიების აღდგენა-მოდერნიზაციაში. სისტემის მოდერნიზაციასა და გადაიარაღებაში ქარხანამ 15 მილიონ დოლარზე მეტი დააბანდა. ამის შემდეგ კი დასაქმება 450 სამუშაო ადგილით, 2 100-მდე გაზარდა. მეტალურგიულ ქარხანაში საკვანძო ტექნოლოგიურ ფუნქციებს 25 უცხოელი (ძირითადად, უკრაინელი მეტალურგიის ექსპერტები) ასრულებს. უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ კანონი, რომელიც 2014 წლის პირველ სექტემბერს შევიდა ძალაში, გამოწვევა აღმოჩნდა ქარხნის მენეჯმენტისთვის, რომელსაც თავისი 25 უცხოელი თანამშრომლისა და მათი ოჯახის წევრებისათვის ვიზებსა და ბინადრობის მოწმობებზე ზრუნვა მოუწია. შრომითი მიგრაციის ინიცირებული კანონპროექტი კი, დიდი ალბათობით, კიდევ უფრო დიდ თავის ტკივილს გაუჩენს კომპანიას და ცხადია, არანაირ სარგებელს მოუტანს მის არც მენეჯმენტს, არც ინვესტორებს და არც რუსთავის უმუშევრებს.
ეს ნამდვილად არ არის ის, რაც საქართველოს სჭირდება, ყოველ შემთვევაში ამ ვითარებაში...
საქართველოს მეტი, უკეთესი ეკონომისტი სჭირდება!
საქართველოს მთავრობა უკეთეს შედეგს მიაღწევდა, შრომის ბაზართან დაკავშირებით ქართველი და არაქართველი ეკონომისტების აზრი რომ მოესმინა. ფაქტების, მტკიცებულებებისა და ალტერნატივების განხილვის გარეშე ძნელად თუ მიიღება სწორი გადაწყვეტილება. მცდარი პოლიტიკა კი ქვეყნის ეკონომიკის შენელებას გამოიწვევს, რაც საქართველოსთვის სავალალო შედეგებს მოიტანს.
პირველი, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრომ, ყოველ შემთხვევაში ჯერჯერობით, ვერ წარმოადგინა იმის დამადასტურებელი საბუთი, რომ დაბალკვალიფიციური უცხოური მუშახელი ქართულს ჩანაცვლების საფრთხეს უქმნის. საჭიროა ფაქტები და ემპირიული მტკიცებულებები.
მეორე, ნებისმიერმა კანონპროექტმა შემუშავებისას უნდა გაიაროს რეგულირების ზეგავლენის შეფასების ეტაპი, როცა მოხდება ყველა შესაძლო ალტერნატივის აწონ-დაწონა დანახარჯებისა და სარგებლიანობის ანალიზის კუთხით.
მოთხოვნა უცხოურ მუშახელზე, როგორც ქართულ შრომის ბაზარზე დეფიციტური კვალიფიკაციების ინდიკატორი
დღესდღეობით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების და ასევე შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო ქართულ შრომის ბაზართან დაკავშირებით დიდ ინფორმაციულ ვაკუუმში ოპერირებენ. მთავრობის მიერ დროგამოშვებით შეკვეთილი გამოკითხვების შედეგად მოპოვებული ინფორმაცია ხშირ შემთხვევაში დაბალი ხარისხისაა (ამ ტიპის გამოკითხვებისთვის დამახასიათებელი დაბალი გამოხმაურების გამო) და სწრაფად ძველდება. მშობლები, სტუდენტები და საგანმანათლებლო დაწესებულებებიც ასევე განიცდიან ინფორმაციის დეფიციტს შრომის ბაზარზე მოთხოვნილი კვალიფიკაციების შესახებ. ამის შედეგად კი ვიღებთ არარელევანტურ პროფესიებზე (მენეჯმენტი, სამართალი) ჩარიცხულ უამრავ სტუდენტს.
უცხოური მუშახელის მეშვეობით კი მთავრობას შეეძლებოდა მექანიზმის შემუშავება, რომელიც დროულად და რეგულარულად მიაწვდიდა ინფორმაციას ქართული შრომის ბაზარზე კვალიფიკაციების დეფიციტის შესახებ. კერძოდ, თუკი საქართველო იმ ადამიანებისგან, რომლებზეც დროებითი ბინადრობის მოწმობას გასცემს, დასაქმების შემთხვევაში, ინტერნეტით ბაზაში საკუთარი კვალიფიკაციის შეყვანას მოითხოვდა, ამ მონაცემებით ეკონომისტები შეძლებდნენ პოლიტიკური და განათლების გადაწყვეტილებების მიმღებთა დახმარებას.
მესამე, ეკონომისტები შეძლებდნენ შემოეთავაზებინათ არატრადიციული გადაწყვეტა. ერთი ალტერნატივა იქნებოდა რეგისტრაციის „მსუბუქი“ პროცედურა მხოლოდ იმ საქმიანობისათვის, რომლის ანაზღაურებაც რაღაც ზღვარს (მაგალითად, 1000 ლარი თვეში) ქვემოთაა. ამით უცხოელი პროფესიონალები მეტისმეტი ტვირთისგან გათავისუფლდებოდნენ. კიდევ ერთი შესაძლებლობა იქნებოდა არსებული ლიბერალური წესების შენარჩუნება და ამავდროულად შრომის ბაზარის მონიტორინგის მექანიზმის შემუშავება განათლებისა და პროფესიული გადაწყვეტილებების მიმღებთათვის ადექვატური ინფორმაციის მიწოდების მიზნით (იხილეთ ჩანართი).
დამატებითი ანალიზი საქართველოს შრომის ბაზრის მომავლის, საინვესტიციო და ბიზნეს გარემოს შესახებ სერიოზული საჯარო დისკუსიის კარგი დასაწყისი იქნებოდა. ამგვარი დისკუსიები ხომ ასე აუცილებელია. ხოლო გაკვეთილი ევროკავშირისკენ საქართველოს გამალებული კანონშემოქმედებითი სწრაფვიდან არის ის, რომ ქართულ სამოქალაქო და ბიზნეს საზოგადოებას შეუძლია მტკიცედ და ორგანიზებულად საკუთარი შეხედულებებისა და ინტერესების დასაცვად ხმის ამაღლება. და, როგორც ჩანს, ამჯერადაც მთავრობას მათი მოსმენა მოუწევს.

On September 1, 2014, the Georgian society woke up to a very unpleasant reality – after years of extremely welcoming visa regime which put the country on the map as an attractive tourist and foreign direct investment destination, a new migration law regulating foreigners admission and stay in Georgia came into effect. Business owners, foreign students, employees of large and small companies, and even residents of Georgia’s border areas found themselves in a very uncertain situation, dealing with a small, often anonymous army of bureaucrats charged with interpreting and implementing the new law.
According to government officials, the hasty adoption of the new regulations was driven by the desire to quickly fulfill the requirements of the new Georgia-EU Visa Liberalization plan, which prescribed improvements in migration management. In the rush to tick off this box, the new law was drafted by the Ministry of Justice and passed by the Georgian Parliament without any consultations with Georgian businesses, the Georgian expatriate community, or civil society. Moreover, subsequent clarifications issued by EU officials and analysis by Transparency International, suggest that the new law went above and beyond what was implied by the Visa Liberalization plan with the EU.
Understandably, the new legislation was met with public uproar. People soon found out that not only a small bunch of foreigners had been affected. The law imposed a heavy burden on Georgian businesses and NGOs that rely on expatriate staff for leadership and professional knowhow, as well as universities serving thousands of international students. Design faults and numerous implementation disasters (such as the appearance of racial profiling) created a strong popular backlash, prompting PM Gharibashvili to step in on October 8, issuing an apology and vowing to rectify the situation.
Needless to say, much of the pain and embarrassment could have been spared, had Georgian government officials consulted other key stakeholders while drafting the law. Such consultations – a standard practice in many EU nations – are not yet part of Georgia’s legislative culture. And, sadly, they were NOT mandated by the EU as part of its Association Agreement (AA) with Georgia. This omission seems like a great opportunity missed to create the space for Georgia’s civil society organizations – the mainstays of grassroots democracy in EU’s lingo – to participate in, and contribute to, the complicated and potentially painful process of implementing the AA.
Unfortunately, the legislative saga is far from over. Only last week, the Georgian business community learned that a new law on labor migration, drafted by the Georgian Ministry of Labor, Health and Social Assistance (MOLHSA), is being considered by the Georgian Parliament.
One part of this law addresses very legitimate and important concerns about labor trafficking and proposes measures to regulate companies purporting to ‘help’ Georgians obtain work abroad.
However, another part of the proposed law (Chapter IV) raises a big red flag for Georgian businesses. This part aims to protect the Georgian labor market from the threat of non-qualified foreign labor invading the country and displacing Georgian workers.
Specifically, Chapter IV of the draft labor migration law includes the following provisions:
Several questions must be asked:
To what extent, if at all, is this protectionist measure required by the EU Visa Liberalization plan? What are the practical implications of the proposed registration procedure for Georgia’s businesses? Is it likely to achieve its stated objectives? And, finally, what are its implications for the country’s competitiveness and investment climate?
To address the first question, we reviewed publically available documents and made inquiries with the EU delegation. To the best of our understanding, the Visa Liberalization plan places no specific requirements on Georgia’s internal labor market regulations. According to a senior official with the EU delegation in Georgia, “as far as the EU is concerned, Member States are allowed to regulate access to employment of foreigners from third countries as they see fit”.
What is required under the Visa Liberalization plan is a labor migration law, which adheres to the principles of labor mobility in Europe. These principles are outlined in the European Social Charter and advocate safe working conditions, fair pay, right to organize, right for protection and assistance to migrant workers, in particular, to prevent cases of human trafficking and abuse, etc.
Thus, claims that Chapter IV of the draft labor migration law is driven by the AA or the Visa Liberalisation plan are simply not founded in reality. This matter is left for Georgia’s internal policy debate, a debate that should begin with a review of the available evidence, involving all key stakeholders: investors and business community, civil society leaders, think tanks, relevant governmental organizations, and ministries.
The 7-day procedure proposed by Chapter IV – and the list of exemptions provided by the law – reflects an effort by MoHLSA policymakers to water down the law, or at least make its application as painless as possible for Georgian employers. Nevertheless, once signed into law and taken up by (over)zealous bureaucratic personnel, the procedure of registering requests with MoHLSA carries very significant risks of mis- and over-interpretation.
In particular, we are worried by the lack of specificity concerning the number of supposedly suitable candidates to be proposed by MoHLSA. Reviewing 100 “suitable candidates” from the MoHLSA database of jobseekers may be quite burdensome, particularly if for the purpose of receiving permission to hire a foreigner, businesses would have to furnish “well-grounded written rejection” letters for each candidate.
The law does not specify how employers are supposed to review MoHLSA-proposed job candidates. For instance, would it be sufficient to review their files? Would an interview be mandatory? Should candidates be offered practical or theoretical tests? In the absence of clear guidance, businesses may face the risk of having their requests unjustly denied, not to mention the prospect of fines and lawsuits.
Judging by the “explanatory note” attached by MoHLSA to the draft, the proposed labor migration law is conceived as a barrier for the entry of low-paid, unqualified foreign workers who would “unfairly” compete with Georgians, depressing wages and increasing unemployment.
We don’t know – and MoHLSA has furnished no evidence – whether or not low-skill labor migration to Georgia is indeed a “problem” in the sense of exacerbating Georgian unemployment. There is no doubt on anybody’s mind, however, that qualified Georgian workers are hardly in need of any protection. Driven by the selfish profit motive, private businesses would resort to hiring more expensive foreign specialists only in the absence of reasonably qualified Georgian workers.
Unfortunately, contrary to its intention, the law does not target the low-skill segment of the labor market. Instead, it creates unnecessary red tape for the employment of foreign CEOs and CFOs, IT engineers and agronomists, architects and corporate lawyers, banking and business development specialists whose professional qualifications and experience are no match for those of Georgian unemployed registered in the MoHLSA database of jobseekers.
Thus, instead of welcoming international professionals willing to contribute to Georgia’s future, the new labor migration law proposes a ridiculous procedure that cannot and will not promote employment. Instead of generating employment and economic growth, the new law will merely add a layer of bureaucracy “protecting” jobs from being created!
Something must also be said about the timing of the proposed new legislation. With consumer and business confidence at record low levels, foreign investment and expertise are a crucial lifeline for the Georgian economy. The fall in remittances from Russia, Ukraine and Greece, and the collapse of low-skill car re-export activities raise the stakes for Georgian policymakers. Evidently, the country must go through a process of technological upgrading, and for that, it needs as much foreign capital and know-how as it can attract.
Rustavi Metallurgical Plant (RMP), to take one example, has recently undertaken a major investment to restore and modernize its technological base. By investing more than $15million in a systematic modernization and re-equipment program, RMP added 450 jobs, bringing the plant’s total local employment to 2,100 workers. Key technological functions at RMP are performed by 25 foreigners (mostly Ukrainian metallurgy experts) who also build the capacity of local staff. The new migration law, coming into effect on 1 September 2014, presented the plant’s management with unprecedented challenges of arranging visas and residency permits for its 25 Ukrainian staff and their family members. The new labor migration law will likely bring even more pain and no gain for RMP management, its investors, or Rustavi’s unemployed.
This is not what Georgia needs at this juncture…
Georgia can do much better by inviting Georgian (and international!) economists to lend their opinions and inform the labor market debate. A failure to review factual evidence and consider viable policy alternatives will result in very serious repercussions at a time when Georgia can ill afford an economic slowdown.
First, MoLHSA has so far failed to furnish any evidence concerning its assertion that low-skilled foreign workers are displacing Georgian workers. This or any other factual assertion should be backed by empirical evidence.
Second, any draft law should undergo a rigorous Regulatory Impact Assessment (RIA), taking stock of each alternative from the point of view of its costs and perceived benefits.
"Demand for foreign workers as an indicator of skill deficits in the Georgian labor market" At present, Georgia’s Ministry of Education and Science and MoHLSA operate in an information vacuum concerning Georgian labor market dynamics. Expensive surveys commissioned from time to time by the government provide low-quality information (because of the low response rate in this type of survey), which quickly gets outdated. Parents, students, and educational institutions are also lacking information about actual labor market demand, resulting in excessive enrollment in irrelevant subjects (management, law, etc.). A mechanism to provide timely and regular information concerning skill deficits in the Georgian labor market could be established by requiring foreign workers who apply for temporary residency permits (after they come to Georgia and get employed) to feed their professional qualifications into an online database. The resulting data could be studied by economists, helping inform policy decisions and educational choices. |
Third, economists could also help generate unorthodox policy solutions. One alternative scenario might involve the introduction of a “light” registration procedure only for jobs paying below a certain threshold level (say, 1000GEL/month), thus exempting foreign professionals from excessive red tape. Yet another possibility would be to maintain the current (liberal) rules for employing foreigners, regardless of their qualifications, while creating a mechanism to monitor the labor market situation and help inform education policy decisions and occupational choices (see box).
Further analysis would serve as a good starting point for a serious public discussion on the future of the Georgian labor market, investment, and business climate. Such discussion is indispensable. If there is one lesson learned from the rushed attempts to legislate Georgia’s way into the EU, it is that the Georgian civil society and business community have proven to be strong, organized, and ready to speak out in defense of their views and interests. And this time it looks like the government may be willing to listen.