2014 წლის ოქტომბერში, საქართველოს პარლამენტის მიერ მიღებული ვიზის ახალი რეგულაციების ამოქმედებიდან ცოტა ხანში, სეულში, სამხრეთ კორეის დედაქალაქში მომიწია ჩასვლა. უკანა გზაზე, სეულის აეროპორტში უსიამოვნო სიურპრიზი მელოდა. ახალგაზრდა ბორტ-გამცილებელმა შეამოწმა ჩემი (ისრაელის) პასპორტი და განმიცხადა, რომ, არსებული სისტემის მიხედვით, სტამბოლის რეისზე დავიშვებოდი მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუკი წარმოვადგენდი საქართველოს ბინადრობის მოწმობას ან შევიძენდი კორეაში უკან დასაბრუნებელ ბილეთს.
– მაგრამ მე დიდი ხანია საქართველოში ვცხოვრობ და უკან დაბრუნება აქამდე არასდროს ყოფილა პრობლემა, – შევეპასუხე მე.
ბორტ-გამცილებელმა ბოდიში მომიხადა შექმნილი დისკომფორტისათვის და ავტომოპასუხის ხმით გამიმეორა: „სისტემის მიხედვით, მგზავრს უნდა ჰქონდეს კორეაში დასაბრუნებელი ბილეთი ან საქართველოს ბინადრობის მოწმობა.“
სახლში დაბრუნების გაათკეცებული სურვილით შეპყრობილმა მოლაპარაკებების მორიგი რაუნდის წამოწყება გადავწყვიტე.
– კი მაგრამ, არ შეიძლება ეგ სისტემა ცდებოდეს? – გავიბრძოლე მე.
– ჩვენ ყოველთვის ვემორჩილებით სისტემას! – ისეთი მტკიცე, ავტომოპასუხის ხმით მითხრა, მივხვდი, რომ საუბრის გაგრძელებას აზრი აღარ ჰქონდა.
ჩემდა საბედნიეროდ, საფულეში აღმომაჩნდა ბინადრობის (სრულიად ახალი) მოწმობა და შევძელი გამოფრენა, მაგრამ მისი ნათქვამი „ჩვენ ყოველთვის ვემორჩილებით სისტემას!“ გონებაში ჩამრჩა. ჩამრჩა, რადგან აღნიშნული ფრაზა ჭეშმარიტებას ღაღადებს კორეელი (როგორც ჩრდილოეთ, ისე სამხრეთ) ხალხის წესრიგისა და მორჩილებისადმი მიდრეკილების ღრმად ფესვგადგმული ტრადიციის შესახებ. იგივე ლოგიკით, ფრაზა – „ჩვენ ყოველთვის ვემორჩილებით სისტემას!“ – თავის თავში გულისხმობს ყველაფერს, რაც საქართველოში პირიქითაა.
მორჩილებასა და წესრიგს უდავოდ აქვს თავისი უპირატესობები. ამის დასადასტურებლად შეგვიძლია შევხედოთ ერთ სულ მოსახლეზე მშპ-ის დინამიკას სამხრეთ კორეასა და საქართველოში.
წყარო: მსოფლიო ბანკი, მსოფლიოს განვითარების ინდიკატორები
1965 წელს, საქართველო და კორეა ერთნაირად ღარიბი ქვეყნები იყო. მშპ ერთ სულ მოსახლეზე საქართველოში 1,266, ხოლო კორეაში 1,285 აშშ დოლარი იყო (დათვლილია 2005 წლის აშშ დოლარში). ფორბსის მიხედვით, „2004 წელს სამხრეთ კორეა შეუერთდა ტრილიონიანი მსოფლიო ეკონომიკების კლუბს და დღესდღეობით მე-12 ადგილს იკავებს უდიდეს ეკონომიკებს შორის“. ამჟამად, სამხრეთ კორეის რეალური მშპ, ერთ სულ მოსახლეზე გაანგარიშებით, შეადგენს 24,000 აშშ დოლარს (2005 წლის აშშ დოლარში), რაც, მსყიდველობითი უნარის პარიტეტის მიხედვით, 7-ჯერ აღემატება საქართველოს მაჩვენებელს.
სამხრეთ კორეის „სასწაულებრივ“ მოდერნიზაციას, ინდუსტრიალიზაციასა და ექსპორტზე ორიენტირებულ ზრდას ხშირად ადარებენ დასავლეთ გერმანიის ეკონომიკურ „სასწაულს“ (Wirtschaftswunder), თუმცა პრეზიდენტ პაკ ჩონ ხის (1961-1979) ავტორიტარული რეჟიმი და ინდუსტრიული პოლიტიკა, ალბათ, ფაშისტური გერმანიის რეჟიმს უფრო მოგვაგონებს მეორე მსოფლიო ომის დაწყებამდე და მიმდინარეობისას. ორივე შემთხვევაში სახელმწიფო აქტიურად იყო ჩართული ეკონომიკის ამბიციურ დაგეგმვაში, თანამშრომლობდა ძლიერ ბიზნეს-ელიტებთან (ოჯახების მიერ კონტროლირებულ ინდუსტრიულ კონგლომერატებთან, კორეის შემთხვევაში, ე.წ. „ჩებოლებთან“), ავიწროვებდა და ანადგურებდა პროფკავშირებს[1], ახორციელებდა საგანმანათლებლო და ინფრასტრუქტურულ პროექტებს ქვეყნის მასშტაბით, უზრუნველჰყოფდა საკრედიტო გარანტიებს, სანაცვლოდ კი მკაცრად მოითხოვდა, რომ ყველა ეკონომიკური აქტივობა შესაბამისობაში ყოფილიყო ქვეყნის ეროვნულ ინტერესებთან.
როგორც ვიკიპედიაშია აღწერილი:
„მთავრობისა და ჩებოლების თანამშრომლობა იყო 1960-იან წლებში დაწყებული ზრდისა და შთამბეჭდავი წარმატების საფუძველი. იმისათვის, რომ ქვეყნის ორიენტაცია სამომხმარებლო საქონელი და მსუბუქი მრეწველობა მძიმე, ქიმიური და იმპორტის ჩამნაცვლებელი წარმოებით შეეცვალათ, პოლიტიკური ლიდერები და ორგანიზატორები მჭიდროდ თანამშრომლობდნენ ჩებოლების ლიდერებთან. მთავრობა სთავაზობდა ინდუსტრიული გაფართოების გეგმებს, ჩებოლები კი ახორცილებდა მათ... ჩებოლებით მართულმა ინდუსტრიალიზაციამ დააჩქარა კაპიტალისა და ეკონომიკურად მომგებიანი აქტივობების შეზღუდული რაოდენობის კონგლომერატების ხელში თავმოყრის პროცესი“.
ამ რაკურსიდან კარგად ჩანს, რომ სამხრეთ კორეის სასწაული სხვა არაფერია, თუ არა „სისტემისადმი მორჩილება“ – პარტიის ინდუსტრიული პრიორიტეტებისათვის ფეხის აწყობა, უცხოური ტექნოლოგიის უწყვეტი დანერგვა, უზარმაზარი ზეწოლის პირობებში ფუნქციონირებისათვის მზაობა, და ბოლო (მაგრამ არა უკანასკნელი) დღევანდელი მოხმარებისა და „კარგი ცხოვრების“ მსხვერპლად გაღება დაპირებული უკეთესი მომავლისათვის.
დარონ აჯემოღლუ, ფილიპ აგიონი და ფაბრიციო ზილიბოტი თავიანთ შრომებში ყურადღებას ამახვილებენ იმ (აუცილებელ) ცვლილებებზე, რაც კომპანიებმა (შესაბამისად, ქვეყნებმაც) უნდა განიცადონ გლობალური ტექნოლოგიების ლიმიტთან მიახლოებისას. ძირითადი მახასიათებელი, რაც მათ მოდელებს აერთიანებს, არის ის, რომ კომპანიები საბოლოოდ იმიტაციიდან (ინვესტიციისა და უკვე არსებული ტექნოლოგიების დანერგვიდან) უნდა გადავიდნენ ინოვაციაზე.
იმიტაცია ყველაზე ეფექტურია (სამხრეთ კორეის მსგავსად) დიდ, ვერტიკალურად ინტეგრირებულ კომპანიებში, ხისტი იერარქიული სტრუქტურითა და დისციპლინირებული მუშახელით. ინოვაცია კი კომპანიებისგან მოითხოვს მცირე მასშტაბებს, ჰორიზონტალურ იერარქიასა და მეტ აქცენტს აუთსორსინგზე. ინოვაციის აუცილებელი წინაპირობაა წახალისების სისტემა, რომელიც ხელს უწყობს ექსპერიმენტებს და პატიობს შეცდომებს. თუკი ჩავთვლით, რომ „საჭიროება“ არის გამოგონების დედა, მაშინ „დისციპლინის“ ნაკლებობა და ახალი იდეების გენერირებისა და მეთოდების მოსინჯვის თავისუფლება არის მისი „მამა“.
დან სენორისა და საულ ზინგერის ბესტსელერი “The Start-Up Nation” მოგვითხრობს მეწარმეებისა და ინჟინრების სითამამეზე, როგორც ძირითად ფაქტორზე, რომელმაც 1990-იან წლებში ისრაელი ტექნოლოგიური ინოვაციების კერად აქცია. ამ წიგნში აღწერილი ერთ-ერთი თვალსაჩინო მაგალითია ინტელის ისრაელის წარმომადგენლობის მნიშვნელოვანი ავტონომიურობა კომპანიის გლობალური იერარქიისგან და მისი გამბედაობა, კომპანიის მთავარი ოფისები დაერწმუნებინა, უარი ეთქვათ „საათივით აწყობილ სისტემაზე“ მეხსიერების ბარათის არქიტექტურის სასარგებლოდ, რომელიც აქცენტს პორტაბელურობასა და ენერგო-ეფექტურობაზე აკეთებდა.
„უთანხმოებისა და დებატების კულტურის განვითარება“ უაღრესად მნიშვნელოვანი იყო დოვ ფრომანისათვის, ისრაელში ინტელის წარმომადგენლობის დამფუძნებლისათვის:
„ლიდერის მიზანი უნდა იყოს წინააღმდეგობის გაწევის უნარის მაქსიმიზაცია, რათა წაახალისოს განსხვავებული აზრის არსებობა. როცა ორგანიზაცია კრიზისშია, შეიძლება თავად წინააღმდეგობის გაწევის უნარის ნაკლებობა იქცეს პრობლემად. ეს შეიძლება ნიშნავდეს, რომ ცვლილება, რომლის განხორციელებასაც ცდილობ, არ არის საკმარისად რადიკალური... ან ოპოზიციამ იატაკქვეშ გადაინაცვლა,“ – ციტირებენ ფრომანს სენორი და ზინგერი.
მნიშვნელოვანია, გავიაზროთ, რომ „დისციპლინის“ ნაკლებობა ორლესული მახვილივითაა. ცხადია, ისრაელის მეამბოხე სული, ავტორიტეტებისადმი დაუმორჩილებლობა და „სისტემის“ გაცურების უნარი ცა და დედამიწასავით განსხვავდება კორეის კონფუციანური შემართებისგან. ეს არის მთავარი ფაქტორი, რამაც განაპირობა, ერთის მხრივ, ისრაელის, როგორც ე.წ. „დამწყები ქვეყნის“ აღმასვლა, მეორეს მხრივ კი, მისი მარცხი, დამწყები კომპანიები (ე.წ. სტარტაპები) ისეთ ტექნოლოგიურ გიგანტებად გარდაექმნა, როგორებიცაა კორეული სამსუნგი, ელ-ჯი და ჰიუნდაი.
რამდენიმე წლის წინ შემთხვევით ვნახე ძალიან საინტერესო ქართული სოციალური რეკლამა, რომელშიც ერთმანეთთან კონტრასტულად იყო ნაჩვენები ქართული ხალხური ცეკვის (შენელებული კადრები) გასაოცარი ჰარმონიულობა და ქაოსი თბილისის ქუჩებში (ზემოდან გადაღებული დაჩქარებული კადრები).
მსოფლიო ღირებულებათა კვლევის მიხედვით, ქართველები საკუთარ თავს უფრო ტრადიციულებად და რელიგიურებად (შესაბამისად, 92% და 95%) თვლიან, ვიდრე სამხრეთ კორეელები (შესაბამისად, 22% და 30%). ქართველები აფასებენ თავიანთ მრავალსაუკუნოვან ტრადიციებსა და რელიგიურ მოძღვრებებს, მაგრამ „სისტემის მორჩილება“ მათთვის უცხოა.
როგორც წესი, ქართველებს სძულთ მკაცრი კანონები (მაგალითად, სამსახურში დროზე მისვლა) და არ ენდობიან არცერთ „სისტემას“. ამით შეიძლება აიხსნას, თუ რატომ უთმობენ ნაკლებ ყურადღებას “სისტემის“ არქიტექტორები – ქართველი კანონმდებლები – ახალი კანონებისა და რეგულაციების სრულყოფას. მართლაც, რატომ უნდა შეიწუხო თავი, თუ ეს ყველაფერი (მაგალითად, ევროკავშირის ბიუროკრატიის საამებლად მიღებული კანონები), დიდი ალბათობით, მხოლოდ ქაღალდზე დარჩება.
რა გასაკვირია, რომ ქართველთა თავისუფლებისადმი სიყვარული გამოიხატება მათ შეუდარებელ შემოქმედებითობაში. ქართული მხატვრობა და ქანდაკება, საშემსრულებლო ხელოვნება, კინო და მწერლობა ნამდვილად მსოფლიო დონისაა. თუმცაღა, ცუდი მენეჯმენტის გამო, ქართველები, იტალიელების მსგავსად, ვერ ახერხებენ, კომერციულ წარმატებად აქციონ ეს ყველაფერი.
დაბოლოს, ქართველები ძალიან ნიჭიერი ხალხია, რაც კარგად ჩანს საბჭოთა პერიოდში მათი სამეცნიერო მიღწევებით. ქართველი ფიზიკოსები, მათემატიკოსები, მიკრობიოლოგები და ქირურგები საბჭოთა ელიტის აღიარებული ლიდერები იყვნენ. თუმცა დღეს საქართველოს სამეცნიერო მიღწევები მოკრძალებულია და გაუმჯობესების ნიშნებიც არ შეიმჩნევა. მეტიც, საკუთარი შესაძლებლობების გადაჭარბებული შეფასება და ბევრი ქართველი მამაკაცის "საპრეზიდენტო" მისწრაფებები, სუსტ განათლების სისტემასთან ერთად უმუშევრობის მაღალ და სამუშაო ეთიკის დაბალ დონეს განაპირობებს.
მიუხედავად იმისა, რომ პოტენციალი არსებობს, ამგვარი წინააღმდეგობების არსებობის პირობებში, საქართველოში იმიტაციით გამოწვეულ სწრაფ ზრდას (სამხრეთ კორეის მაგალითზე) ან ინოვაციურ ბუმს (ისრაელის მაგალითზე) არ უნდა ველოდოთ.

Back in October 2014, soon after the introduction of new visa regulations by the Georgian government, I visited Seoul, the capital of South Korea. An unpleasant surprise awaited me on the way back home at the Seoul airport. The young stewardess checked my (Israeli) passport and informed me that, according to the system, I will not be allowed to board the flight (to Istanbul) unless I show a Georgian residence card or buy a return ticket.
“But I live in Georgia, and it has never been a problem to come back, nobody ever checked my ticket”, I argued.
The stewardess apologized for the inconvenience but insisted – in a very pleasant Siri-ish voice: “According to the system, one has to have a return ticket or a Georgian residence card.”
Desperate to go back to my Tbilisi home, I initiated another round of negotiations.
“Look”, I said, “couldn’t there be a mistake in your system?”
“WE ALWAYS FOLLOW THE SYSTEM”, said Siri, demonstrating the futility of any further attempts to negotiate.
Ultimately, I managed to get on the flight because I found my (brand new) residence card among many other cards in my wallet, but this phrase – WE ALWAYS FOLLOW THE SYSTEM - stuck with me. It stuck because it seemed to encapsulate a quintessential truth about Korea (both South and North) – a deeply rooted tradition that “celebrates conformity and order”, as one observer put it. By the same token, “we always follow the system” is a great shorthand for everything that Georgia is not.
Conformity and order clearly have their advantages. One way to establish this is to plot South Korea’s GDP per capita growth over time alongside with that of Georgia.
While South Korea’s “miraculous” modernization, industrialization, and export-led growth are often compared to West Germany’s Wirtschaftswunder, President Park Chung Hee’s (1961-1979) authoritarian rule and industrial policies carry a much closer resemblance to those implemented by fascist Germany before and during the Second World War. In both cases, the state engaged in ambitious economic planning while co-opting powerful economic elites (family-controlled industrial conglomerates known as “chaebols” in Korea’s case), suppressing and destroying trade unions [1], engaging in nation-wide education and infrastructure projects, providing credit guarantees, but demanding, in return, that all economic activity should serve the national interest, however, defined.
As described on Wikipedia:
“Government-chaebol cooperation was essential to the subsequent economic growth and astounding successes that began in the early 1960s. Driven by the urgent need to turn the economy away from consumer goods and light industries toward heavy, chemical, and import-substitution industries, political leaders and government planners relied on the ideas and cooperation of the chaebol leaders. The government provided the blueprints for industrial expansion; the chaebol realized the plans. … the chaebol-led industrialization accelerated the monopolistic and oligopolistic concentration of capital and economically profitable activities in the hands of a limited number of conglomerates.”
When seen through this prism, South Korea’s miracle appears to be all about “FOLLOWING THE SYSTEM”: toeing the party line on industrialization priorities; relentlessly adapting foreign technology; willing to function under enormous pressure to perform in one’s studies and work; and, last but not least, sacrificing consumption and a “good life” today for the promise of a better future.
In a series of papers spanning several years, Daron Acemoglu, Philippe Aghion, and Fabrizio Zilibotti dwell on the changes firms (and, by implication, countries) must undergo as they get closer to the global technology frontier. A core feature of their models is the need for firms to eventually switch from imitation (investment and adaption of existing technologies) to innovation.
Whereas imitation is most effective in (South Korea-style) large, vertically integrated firms with a rigid hierarchical structure and disciplined workforce, innovation requires a smaller size of firms, a flatter hierarchy, and greater reliance on outsourcing. Innovation is also preconditioned on a system of incentives that encourages experimentation and forgives mistakes. If “need” is viewed as the mother of invention, a lack of “discipline” and the freedom to generate new ideas and try new practices may be portrayed as its “father”.
The Start-Up Nation, a bestselling book by Dan Senor and Saul Singer, describes the chutzpa of Israeli’s entrepreneurs and engineers as one of the key factors behind Israel’s astounding success as a hub of technological innovation since the 1990s. An eye-opening example in the book is that of Intel’s Israeli development unit having sufficient autonomy with Intel’s global hierarchy and the guts to engage the company’s headquarters in a fight over abandoning the dominant “clock speed doctrine” in favor of a new chip architecture emphasizing portability and energy efficiency.
“To cultivate a culture of disagreement and debate” was considered critically important for Dov Frohman, the founder of Intel Israel:
“The goal of a leader”, Frohman is quoted by Senor and Singer, “should be to maximize resistance – in the sense of encouraging disagreement and dissent. When an organization is in crisis, lack of resistance can itself be a big problem. It can mean that the change you are trying to create isn’t radical enough… or that the opposition has gone underground…”
It is important to realize that a lack of “discipline” is a double-edged sword. Indeed, Israel’s rebellious ethos, disrespect of authority, and the tendency to trick “the system” set it oceans apart from Korea’s Confucian spirit. It is at once a key factor behind Israel’s rise to prominence as a “start-up nation” and its failure to transform a larger number of its startups into global tech giants such as Korea’s Samsung, LG, or Hyundai.
A beautiful social TV ad, which I chanced to see several years ago, contrasted the incredible harmony of Georgia’s folk dance (shown in slow motion) with the chaos on Tbilisi’s streets (played on fast-forward, view from above).
Georgians consider themselves much more traditional and religious (92% and 95%, respectively) than South Koreans (22% and 30%), according to World Value Survey. Yet, while Georgians value time-honored traditions and religious commandments, “following the system” is not in the Georgian book.
As a rule, Georgians hate rigid rules (such as coming to work on time) and do not trust any “system”. This may explain why the architects of the “system” - Georgian lawmakers – seem to pay so little attention to fine-tuning new laws and regulations. Indeed, why bother if these laws and regulations (such as those designed to please EU bureaucrats) are likely to stay on paper.
The Georgians’ love of freedom does translate, as may be expected, into incredible creativity. Georgian painting and sculpture, performing arts, film-making, and writing are truly world-class. Yet, not properly managed, they fail to translate into commercial success, comparable to Italy’s.
Finally, Georgians are a very talented people as witnessed by their outstanding scholarly achievements in Soviet times. Georgian physicists, mathematicians, microbiologists, and medical surgeons were recognized leaders of the Soviet elite. Today, however, Georgia’s scholarly achievements are extremely modest and demonstrate no signs of improvement. Moreover, combined with unrealistic expectations about own abilities and “presidential” aspirations on the part of many Georgian males, poor education translates into very high unemployment and poor work ethic.
While the potential is certainly there, these contradictions do not bode well for fast catch-up growth through imitation (South Korean-style), or Israel-inspired innovation boom.