COVID-19-ის პანდემიამ ეკონომისტებს არაერთი კითხვა გაუჩინა, თუმცა მკვლევრების უმეტესობა აქცენტს განვითარებულ ეკონომიკებსა და ვირუსის მიერ ეკონომიკისთვის მიყენებულ „იარებზე“ აკეთებს. თუმცა, აღმოჩნდნენ ისეთებიც, ვინც დაინტერესდა, როგორ განვითარდება ქალაქები პანდემიის შემდეგ. ამ ეკონომისტების დაკვირვებით ეპიდემიის ეპიცენტრი გახდა დიდი, ტურისტული ქალაქები. მათგან განსხვავებით, პატარა ქალაქები შედარებით გადაურჩა ვირუსს. ვირუსისგან ნაკლებად დაზარალდა სოფლის ტიპის დასახლებებიც, თუმცა, რეგიონებს შორის განსხვავებაც საკმაოდ დიდია.
ყველაზე საინტერესო მაინც ისაა, რომ ყველანი რეალური ექსპერიმენტის მომსწრენი გავხდით: ადამიანები იძულებული გახდნენ, დისტანციურად იმუშაონ. ბევრი შეეჩვია კიდეც ცხოვრების ასეთ სტილს. პანდემიამდე ადამიანები ყოველდღე დადიოდნენ ოფისში სამუშაოდ, თუნდაც სახლში მუშაობის ალტერნატივა ჰქონოდათ. რა შეიცვლება პანდემიის შემდეგ? რამდენად რეალურია, რომ პანდემიის დასრულების შემდეგ ეს ადამიანები სოფლად ან სხვა ქალაქებში დასახლდებიან და თბილისში მხოლოდ უკიდურესი საჭიროების შემთხვევაში ჩამოვლენ? ამ ეტაპზე დანამდვილებით რამის თქმა ძნელია. მეცნიერების დაკვირვებით, წინა ეპიდემიებს (რომელთა ნაწილი კოვიდზე მომაკვდინებელი იყო) შედარებით მოკლევადიანი ეფექტი ჰქონდა და ადამიანებმა მალევე დაიწყეს ქალაქის ცენტრში დაბრუნება. მცირე გამონაკლისებს თუ არ ჩავთლით, ეს ტრენდი ნარჩუნდებოდა საუკუნეების განმავლობაში. ავიღოთ თბილისი: 2014 წლამდე არსებული დაღმავალი ტრენდის (რისი მიზეზიც ცნობილია) შემდეგ, ქალაქის მოსახლეობა სტაბილურად იზრდება,. შეიძლება კოვიდმა ეს ტენდენცია შეცვალოს? ტენდენციის შეცვლა (რადგან ქვეყნის მოსახლეობის ერთი მესამედი უკვე თბილისში ცხოვრობს) ან შენელება, თუკი ასეთი რამ საერთოდ შესაძლებელია, კარგი იქნებოდა ქალაქის ინფრასტრუქტურისთვის, რომელიც, აშკარა წნეხის ქვეშაა. ეს მნიშვნელოვანი კითხვებია და მათი აქტუალურობა კიდევ უფრო მწვავედ დადგა მას შემდეგ, რაც მთავრობამ დეცენტრალიზაციის სტრატეგია დაამტკიცა. როგორც კი სტრატეგია დაკანონდება, ის თბილისს (და სხვა მუნიციპალიტეტებსაც) მომავალ გამოწვევებთან გამკლავების საშუალებას მისცემს, თუმცა შესაძლოა კოვიდმა ამ გამოწვევების ბუნება და მასშტაბი სრულიად შეცვალოს.
რას გვეუბნებიან ეკონომისტები?
ურბანული ცენტრებისკენ მიგრაცია ე.წ. სივრცითი დანაწევრების სიმპტომი და ხანდახან შედეგიცაა. ამ კონცეფციის ზუსტად განსაზღვრა რთულია, თუმცა ვიცით, რომ ის სათავეს 60-იანი წლების ბოლოდან იღებს, როდესაც ეკონომისტებმა აღმოაჩინეს, რომ შეძლებული ოჯახები ქალაქის ცენტრს გარეთ (ყურადღება მიაქციეთ „გარეთ“) გადიოდნენ. კომპანიებმაც საქმიანობა გარეუბნებში გადაიტანეს და მათ, ვისაც ამის შესაძლებლობა ჰქონდა, სამსახურთან ახლოს დასახლდა. ღარიბ მოსახლეობას ასეთ უბნებში ცხოვრების საშუალება აღარ ჰქონდა, ამიტომ შედარებით იაფი ქალაქების ცენტრისკენ მიგრირება დაიწყეს, სადაც დასაქმების შესაძლებლობები ნაკლები იყო. ასე მივიღეთ მანკიერი წრე, რომელიც მალევე შეწყდა, რადგან ახალგაზრდა მოსახლეობას ქალაქის ცენტრებში იაფი და მოდური ბინები და აქტიური კულტურული ცხოვრების შესაძლებლობები იზიდავდა და იქ ცხოვრებისკენ უბიძგებდა. შედეგად, „გასვლის“ ტენდენცია შეიცვალა და კვლავ დაიწყო ქალაქების ზრდა. მიუხედავად ამისა, დღემდე მიღებულია, რომ საქმიანობის ცენტრებს შორის დიდი მანძილი ზრდის უმუშევრობისა და სიღარიბის ალბათობას. სწორედ ამიტომ პერიფერია, ძირითადად, უფრო ღარიბი და და სტიგმატიზებულიც კია. მაგრამ ახლა კოვიდმა ადამიანებს დაანახა, რომ მუშაობა სახლიდანაც შეიძლება და ინტერნეტ-კავშირიც სტაბილურია, ამიტომ შეიძლება ბევრი რამ შეიცვალოს. შეიძლება ამან ქალაქების ზრდაზე იმოქმედოს? არსებობს მთელი რიგი ფაქტორებისა, რომლებმაც შეიძლება შეანელოს ან სულაც მიმართულება შეუცვალოს ამ ტენდენციას.
ფაქტორები, რამაც შეიძლება ქალაქის ცენტრების ზრდას ხელი შეუწყოს, არის:
- მთელი რიგი სამუშაოს მუდმივად დისტანციურად შესრულება შეუძლებელია, ბევრი მათგანი კი ადამიანებს შორის უშუალო კონტაქტს მოითხოვს, დროგამოშვებით მაინც;
- სოფლის ტიპის დასახლებებში ინფრასტრუქტურა ჯეროვნად განვითარებული არ არის საიმისოდ, რომ დიდი ნაკადების შემოდინებას უპასუხოს (მაგ. არ არის საკმარისი სკოლები, საავადმყოფოები, ინტერნეტი და სხვ.);
- ქალაქები მაინც მიიზიდავს მაღალკვალიფიციურ ახალგაზრდებს, რომელთაც ქალაქის კულტურულ ცხოვრებაში ჩართვა სწყურიათ (რომ აღარაფერი ვთქვათ მეგობრობისა და პარტნიორული ურთიერთობების დიდ ბაზარზე).
ისეთ ფაქტორებზეც შეგვიძლია ვისაუბროთ, რაც, პირიქით, ქალაქის ცენტრიდან გასვლისკენ უბიძგებს ადამიანებს, რაღაც პერიოდით მაინც. ეს ფაქტორებია:
- ხალხმრავალ აქტივობებში მონაწილეობისადმი გულგრილი დამოკიდებულება (საზოგადოებრივი ტრანსპორტი, კინოთეატრები, რესტორნები და სხვ.);
- შემოსავლის დაკარგვა, რის გამოც შეძლებული წყვილები ურბანული უძრავი ქონების ბაზარზე ვეღარ მონაწილეობენ;
- სამსახურებრივი მიზეზების გამო ხანდახან ქალაქში ყოფნის საჭიროებამ შეიძლება ადამიანებს ორი სახლის ქონაზე ხელი ააღებინოს, თუნდაც ქალაქის ბინა არც ისეთი დიდი იყოს.
საქართველოს შემთხვევა
საქართველოს შემთხვევაში ორი კითხვაა მნიშვნელოვანი: 1) გვაქვს თუ არა მნიშვნელოვანი სივრცითი დანაწევრება, რაც თბილისს გარეთ ცხოვრებას არარეალურს გახდიდა? 2) რა გავლენა ექნება კოვიდის ექსპერიმენტს მგზავრობის ქცევაზე გრძელვადიან პერიოდში?
ფაქტია, საქართველოში სივრცითი დანაწევრება არსებობს, შეიძლება სხვა ქვეყნების მსგავსად მწვავე არ არის, მაგრამ ის არსებობს. 2016 წლამდე ჩატარებულმა რამდენიმე კვლევამ აჩვენა, რომ არსებობს ეკონომიკური დანაწევრებაც, რასაც რეგიონების ურბანიზაციის დონეებს შორის განსხვავებები იწვევს; არც რეგიონების მიხედვით სივრცითი კლასტერები არ გვაძლევს მოულოდნელ შედეგებს. მართალია, მონაცემები მწირია და ამ კვლევებიდან მიღებული შედეგების ინტერპრეტაციის დროს სიფრთხილე უნდა გამოვიჩინოთ, მაგრამ დასკვნები მოულოდნელი არ არის: ეკონომიკური თვალსაზრისით, თბილისი ქვეყნის დანარჩენ ნაწილებზე უკეთეს მდგომარეობაშია. 2020 წლის აპრილში გერმანელ ეკონომისტთა გუნდმა ISET-ის კვლევით ინსტიტუტთან ერთად გააანალიზა საქართველოში შემოსავლების განაწილება და სიღარიბე. ისინიც იმავე დასკვნამდე მივიდნენ, მცირე თავისებურების დამატებით. მართალია, თბილისს საქართველოში ყველაზე მაღალი მშპ აქვს ერთ სულ მოსახლეზე გაანგარიშებით, თუმცა ზრდის ტემპი ყველაზე დაბალი აქვს და ქვეყნის სხვა რეგიონები ნელ-ნელა ეწევიან.
ცხადია, ყველაფერი ეკონომიკური სურათიდან არ გამომდინარეობს. მაგალითად, არ ვიცით, საქართველოს მოსახლეობის გადმოსახედიდან, რამდენად მნიშვნელოვანია კოვიდთან დაკავშირებული ფაქტორები, რომლებზეც ზემოთ ვისაუბრეთ, ჩვენ მიერ დასმულ მეორე კითხვასთან მიმართებაში. დასაქმების მასშტაბს რაც შეეხება, ქვეყნის შიდა კონკურენტუნარიანობა გადამწყვეტი იქნება. მსოფლიო ბანკმა 2020 წელს ჩაატარა კვლევა, რომელმაც გამოავლინა „თბილისს გარეთ ეკონომიკური საქმიანობის მეორადი კვანძები“, რაც, ცხადია, მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ადამიანების მოზიდვაში, რომელთაც ასეთ კვანძებში ცხოვრება ურჩევნიათ. თუმცა ჯერ ისევ რთულია იმის შეფასება, თუ როგორი საერთო ეფექტი ექნებათ ამფაქტორებს: შეანელებს, დააჩქარებს თუ სულაც შეცვლის დედაქალაქისკენ ზოგად მიგრაციას.
მხოლოდ ეკონომიკური შესაძლებლობებით ვერ ავხსნით, რა იზიდავს ბიზნესებსა თუ ადამიანებს ამა თუ იმ ადგილისკენ. სხვა ფაქტორები – რამდენად განვითარებული, მდიდარი, პერსპექტიული, კომფორტული ან, სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, „საცხოვრებლად ვარგისია“ გარემო – მნიშვნელოვან როლს ასრულებს იმაში, თუ როგორ გვესმის კეთილდღეობა და ცხოვრების ხარისხი. ამგვარად, „ცხოვრებადობის“ ინდიკატორები შეიძლება დაგვეხმაროს იმის გაგებაში, რა ფაქტორები უშლით ხელს ადამიანებს თბილისს გარეთ ცხოვრებაში. ეს ინდიკატორები შეიძლება ადგილობრივ დონეზე ცვლილების კატალიზატორი გახდეს. ამ ინდიკატორის საზომი შეიძლება იყოს ჯანმრთელობა, გარემო, კულტურა, განათლება, გენდერული მიკერძოება და სხვ. ეს ინდიკატორები განსაზღვრავდა, საქართველოში არსებული სივრცითი დანაწევრება ნაწილობრივ მაინც თუ გამოსწორდებოდა და ამავდროულად თბილისიკენ მიგრაციის ნაკადს.
დაბოლოს, ამ საკითხის შესწავლა ნამდვილად ღირს: ჩვენ ყველას გვყავს კოლეგები, რომლებიც პანდემიის დროს თბილისს გაერიდნენ და დისტანციურად (მაგ. ბათუმიდან) მუშაობენ. ვიცი, რომ ჩემი ნაცნობები კმაყოფილები არიან და თბილისს ხანდახან თუ ესტუმრებიან.

COVID and the City – A Spatial Fracture in Georgia?
The COVID pandemic raises a vast number of questions for economists, though researchers have mostly focused on advanced economies and on the economic ‘scarring’ that the virus has inflicted. Not all, however, as a few economists have been interested in the likely evolution of cities after the pandemic. They observe that some cities, in particular travel hubs, have been epidemic hotspots, while many others, usually smaller, have been reasonably spared. More rural areas have also been less affected, although with strong variation across regions.
Importantly, there was also an exceptional real-life experiment: people were forced to work remotely. Many have since become accustomed to this way of life. Before COVID, they would go to their offices as a matter of routine, even when given the opportunity to work from home. Will this change? Once the pandemic is over, is it possible that these same people will decide to settle in the countryside, or another city, with the occasional trip to Tbilisi when strictly necessary? At present, it is not entirely obvious. Most scholars observe that past epidemics (some of which proved much more deadly than COVID) led to a short exodus, followed by a resumption in the trend towards large city centers. That trend, except for a few years every now and then, has been going on for centuries. Take Tbilisi: except before 2014 (for known reasons) when the population declined, the size of the city has since been steadily increasing. Could COVID change this? If the trend could be reversed (one-third of the population lives in Tbilisi already) or even slowed, it would be good news for an urban infrastructure that is clearly under pressure. These questions are significant but their relevance has been exacerbated under the recent adoption of a decentralization strategy by the authorities. Once translated into law, it will give Tbilisi (and other subnational governments) the means to face future challenges, however, COVID may have changed the nature and magnitude of these challenges.
WHAT DO ECONOMISTS TELL US?
Migration to city centers is a symptom and sometimes a result of the so-called spatial fracture. The concept is hard to define, but its origins go back to the late sixties when economists observed migration to outside city centers (note ‘outside’) by well-off families. Firms had established their activities in the suburbs, and those that could afford it settled near their employment. The poorer populations could no longer afford to live in those neighborhoods and migrated to cheaper houses in city centers where there were fewer job opportunities. This instigated a vicious cycle. It soon stopped though as cheap and fancy flats in city centers, combined with the prospect of an active cultural life, attracted the young population and helped them settle in. The trend had reversed, and cities started growing again. Still, it is generally agreed that a greater distance to poles of activity increases the likelihood of unemployment and poverty. As a consequence, remote areas are typically poorer and even stigmatized. But now that COVID has taught people to work from home, and that internet connections are reliable, things may have changed. Could it have an impact on the growth of cities?1 There are certain factors that could at least change the speed of the trend, perhaps even its direction.
Factors conducive to city center growth include:
• Not too many jobs can be performed remotely on a permanent basis and most require some in-person contact from time to time;
• Amenities in rural areas are not always sufficiently developed, especially if a large-scale influx of people (leaving Tbilisi) must be absorbed (schools, hospitals, even the internet, etc.);
• Cities will continue to be attractive to highly skilled young people who hope to avail themselves of the cultural activities on offer (notwithstanding the market for friendship and partners).
At the same time, there are factors that will act as a repellent to living in city centers, at least in the medium term, such as:
• A reluctance to take part in any activity that involves large crowds (public transport, movie theatres, restaurants, etc.);
• The loss of income experienced by wealthy couples, which may prevent them from entering (or re-entering) the urban real estate market;
• The need to stay in the city at times, for work-related reasons, may just prevent people from maintaining two residences, even if a flat in the city is not too large.
THE CASE OF GEORGIA
There are two main questions that must be asked: i) is there an important spatial fracture in Georgia that could make it unrealistic to settle outside Tbilisi?; and ii) how will the COVID experiment impact Georgian commuting habits in the long term?
There is certainly a spatial fracture in Georgia, but it is not necessarily more acute than in other countries. A few studies before 2016 observe an economic fracture, though it is largely explained by the difference in the degree of urbanization across regions; spatial clustering by region does not yield surprising results either. Even if poor data implies that the results obtained from these studies must be interpreted with caution, the evidence is not surprising: Tbilisi is economically better off than other parts of the country. More recently (April 2020), a German Economic Team, in collaboration with ISET, analyzed income distribution and poverty in Georgia. Their conclusion was the same, but with a twist. Tbilisi still has the highest GDP per capita in Georgia, however, it also has the slowest growth rate in the country: other regions are catching up.
Of course, not all is economics-related. Regarding the second question, for example, the relative importance of COVID-related factors (such as those listed above) from the Georgian public perception is not yet known. As for the scope for employment, subnational competitiveness will be key. In a recent study, the World Bank (2020) identifies “secondary nodes of economic activity outside Tbilisi”, which certainly play an important role in attracting people who would possibly prefer to settle in these nodes. Yet how all these factors will combine to slow, accelerate, or even reverse general migration to the capital is still difficult to assess.
Whatever may determine the attraction of a particular place for businesses and people relies not solely on economic opportunities. Other factors, such as how connected, rich, stimulating, comfortable, or in other words, how ‘livable’ the environment is, play a significant role in our perception of well-being and quality of life. Thus, tracking indicators of livability could offer a better understanding of the hidden constraints of settling outside Tbilisi, even with good internet access. Indicators of livability can become a catalyst for change at the local level. Its pillars would be health, environment, culture, education, and gender bias, amongst other things. They would certainly determine whether the spatial fracture in Georgia will at least partially heal, while also determining the flow of migration to Tbilisi.
Ultimately, it is a subject worth studying: we all have colleagues who have decided to stay away from Tbilisi during the pandemic and work from another place (e.g., Batumi). Those I know seemed to have enjoyed it and sometimes even come back for a visit.
[1] note that some economists (but very few) have considered the possibility of whether cities could disappear entirely (as does Clifford D. Simak in his novel, City), although this seems unlikely.