„რულეტი საღამოს ექვს საათამდე. ყველაფერი წაგებულია, — აღნიშნავდა ლევ ტოლსტოი 1857 წლის 14 ივლისს. ეს სიტყვები არც მოსკოვში დაწერილა და არც პეტერბურგში“, წერს ელიზაბეტ ნოი. „ეს იყო ბადენ-ბადენში. ტოლსტოიმ იმ ღამეს ოხვრით დახურა თავისი დღიური“.
„ტოლსტოი არ იყო ერთადერთი გენიალური მწერალი, რომელიც რუსეთიდან ათასობით მილის მოშორებით გაემგზავრა წყლებზე სამკურნალოდ და რულეტის მაგიდასთან თამაშის მღელვარების განსაცდელად... უკან კი ცარიელი ჯიბეებით დაბრუნდა.
ყველა აქეთ მოემართებოდა: დიდი რეალისტი ივანე გონჩაროვიც და ახალგაზრდა ენთუზიასტი და ბალადების რითმის ოსტატი ვასილი ჟუკოვსკიც. ნიკოლაი გოგოლმა, ბადენ-ბადენის სტუმრობისას, დაასკვნა, რომ „აქ სერიოზულად ავად არავინაა. დამსვენებლები მხოლოდ გასართობად ჩამოდიან.“
რუსების ბადენ-ბადენით გატაცებამ ორ საუკუნეზე მეტ ხანს გასტანა. ცხადია, ეს ყველაფერი 1793 წელს, ბადენის პრინცესა ლუიზას ალექსანდრე პირველზე ქორწინებით დაიწყო. ტენდენციას ხელი შეუწყვეს რუსმა ლიტერატურულმა გიგანტებმაც, რომლებიც აქტიურად ისვენებდნენ სამკურნალო წყლებით განთქმულ ქალაქში. მათ ნაწარმოებებშიც მოვლენები ხშირად ბადენ-ბადენში ვითარდებოდა. სწორედ ამ ქალაქის ცხელი წყაროები, მდიდრული სასტუმროები, დოღები და რა თქმა უნდა, კაზინოები ქმნიან კონტექსტს ტოლსტოის „ანა კარენინაში“, ტურგენევის „კვამლში“ და დოსტოევსკის „მოთამაშეში“. რაკი მე-19 საუკუნის კლასიკოსებს რუსეთში დღემდე აქტიურად კითხულობენ, ბადენ-ბადენი კვლავაც რჩება რუსი ტურისტებისათვის სასურველ დასასვენებელ ადგილად.
იმავე ალექსანდრეს 1803 წლის ბრძანებით დაიწყო მინერალური წყლების რესურსების განვითარება და კურორტების დაარსება უფრო ახლოს, ახლადმოპოვებულ ჩრდილოეთ კავკასიაში. კიდევ 20 წელი და საზოგადოებრივ ინფრასტრუქტურაში მოზრდილი ინვესტიცია დასჭირდა მეფეს კავკასიაში მინერალური წყლების ზონის აყვავებისთვის. ამ წლების განმავლობაში შენდებოდა გზები, პარკები და ბულვარები, აბაზანები და სასტუმროები.
ეს განვითარება ასახულია მე-19 საუკუნის კიდევ ერთი გამოჩენილი კლასიკოსის, ლერმონტოვის „ჩვენი დროის გმირში“ (1840). ნაწარმოებში მოქმედება პიატიგორსკში ვითარდება. სხვათა შორის, ლერმონტოვი სწორედ აქ მოკლეს დუელში, ერთი წლის შემდეგ. ბულგაკოვის „ოსტატსა და მარგარიტაში“ ნახსენებია ნარზანი, უმაღლესი ხარისხის მინერალური წყალი, რომელიც კისლოვოდსკში 1894 წლიდან ისხმება. სწორედ ეს წყალი გახლავთ ქართული ბორჯომის მთავარი კონკურენტი ყოფილი საბჭოთა კავშირის ქვეყნებში.
თვით საქართველო, რუსეთის სპა ტურიზმისა და მინერალური წყლების რუკაზე მე-19 საუკუნის 20-იანი წლების ბოლოს ჩნდება. სწორედ ამ დროს აღმოაჩინა ბორჯომის წყაროები მიმდებარე ველზე დისლოცირებულმა რუსულმა სამხედრო ნაწილმა. ბრენდის შემდგომი ისტორია მჭიდროდ უკავშირდება რუსეთის მეფის ოჯახს, რომელმაც 1850 წელს მინერალური წყლის პარკისა და ჩამომსხმელი ქარხნის მშენებლობა დააფინანსა. რაკი ბორჯომი თანდათან იხვეჭდა სახელს, მთავრობამ სასახლეების, პარკებისა და სასტუმროების მშენებლობა დაიწყო, ისეთი სტუმრების განსათავსებლად, როგორიც იყო სამეფო ოჯახი და რუსული კულტურის გიგანტები: ანტონ ჩეხოვი და პეტრე ჩაიკოვსკი. ხაშური-ბორჯომის რკინიგზის გახნამ (1894 წელს) დამატებითი ბიძგი მისცა კურორტის განვითარებას, შეამოკლა რა სამგზავრო დრო თბილისამდე. იმავე წელს კავკასიის მეფისნაცვალმა, დიდმა მთავარმა მიხეილ რომანოვმა ჩამომსხმელი ქარხანაც გახსნა. სხვათა შორის, ეს უკანასკნელი დაქორწინებული ყოფილა პრინცესა სესილი აუგუსტეზე ... ბადენიდან.
ქუთაისიდან 7 კილომეტრით მოშორებული წყალტუბო, დღემდე, ამიერკავკასიის ყველაზე დიდი სპა კურორტია. მისი განვითარება 1925 წელს დაიწყო. თუმცა წყალტუბოს არსებობას რუს მონარქებს კი არა, საბჭოთა ცენტრალურ მგეგმავებს უნდა ვუმადლოდეთ. 1931 წლის საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის მთავრობის დადგენილებით, წყალტუბო უმაღლესი კლასის სპა კურორტად და ბალნეოთერაპიის ცენტრად გამოცხადდა. ქალაქის დაგეგმარება იცვლებოდა და იხვეწებოდა შენების პროცესში, 1933 წლიდან 1983 წლამდე. დაახლოებით 1955 წელს წყალტუბო საკავშირო მნიშვნელობის სპა კურორტად გადაიქცა. 80-იანი წლების ბოლოს კი ეს გახლდათ ყველაზე პოპულარული ტურისტული მიმართულება მთელს საბჭოთა კავშირში. ქალაქისთვის დამახასიათებელია სტალინის პერიოდის ურბანული დაგეგმარების ნეოკლასიცისტური არქიტექტურული დიზაინი. წყალტუბოს 22 სანატორიუმი (სულ 5,800 საწოლი) ერთ დროს მშვენიერ პარკსა და ამ პარკში არსებულ რეკრეაციისა და ბალნეოლოგიურ დაწესებულებებს წრიულად ერტყმის გარს. საბჭოთა პერიოდში, პირდაპირ მატარებელს მოსკოვი-წყალტუბო ათასობით ტურისტი ჩამოჰყავდა მთელი საბჭოთა კავშირიდან, საკმაოდ შეღავათიან ფასად.
საქართველოს ტურისტული დანიშნულების ქვეყნად გადაქცევის მცდელობები ბოლო თვეებში შეფერხდა. საერთაშორისო შემოსვლების რიცხვი, რომელიც ყოველ სამ წელიწადში ორმაგდებოდა (გასაოცარი ტემპით!) 2003-2012 წლებში, 2014 წელს არ გაზრდილა. 2015 წლის ორი თვის მონაცემებით კი, მაჩვენებელმა კლებაც კი დაიწყო. თუმცა, საერთაშორისო შემოსვლების რიცხვში სატვირთოს მძღოლები და ტრანზიტული მოგზაურებიც შედიან და როგორც ჩანს, კლება ძირითადად მათზე აისახა, რადგან გასულ წელს ტურისტების რაოდენობა დაახლოებით 7%-ით გაიზარდა. მიუხედავად ზრდისა, აშკარაა, რომ ტურიზმის ინდუსტრიამ დაკარგა ის ტემპი, რომლითაც 2014 წლამდე ვითარდებოდა.
საქართველოს, როგორც სატრანზიტო კორიდორისა და ტურისტული მიმართულების მიმზიდველობაზე რამდენიმე ფაქტორმა იმოქმედა უარყოფითად. პირველი და ყველაზე მნიშვნელოვანი იყო ორ მთავარ სავაჭრო პარტნიორს, რუსეთსა და უკრაინას შორის მიმდინარე კონფლიქტი. ასევე იმოქმედა აზერბაიჯანში მეორადი ავტომობილების რეექსპორტის ძალიან შემცირებამაც. მეორე მნიშვნელოვანი ასპექტი იყო ბოლოდროინდელი ცვლილებები სავიზო და იმიგრაციის პოლიტიკაში, რაც, ცხადია, ხელს ნამდვილად არ შეუწყობს საქართველოს ტურიზმის ცენტრად გადაქცევას. ქვეყნის პირველი ეროვნული კონკურენტუნარიანობის ანგარიში 2013 წელს სიამაყით ამახვილებდა მკითხველის ყურადღებას სახელმწიფოს ვარსკვლავურ მიღწევებზე, მოეხსნა ყოველგვარი შეზღუდვა როგორც ქვეყანაში, ისე მისი გავლით მოგზაურობაზე. კერძოდ, როგორც ანგარიშში ეწერა, საქართველოს „არ აქვს სავიზო რეჟიმი 90-მდე ქვეყანასთან; დანარჩენების უმრავლესობის მოქალაქეებისათვის კი შესაძლებელია ვიზისა (და ბოლო დრომდე, ბოთლი ღვინისაც!) მიღება საზღვარზევე.“ ამ მხრივ, მდგომარეობა, ცოტა არ იყოს, გართულდა 2014 წლის სექტემბრიდან.
მაგრამ, მთავარი კითხვა, რომელიც უნდა დავსვათ, არის შემდეგი: რამდენად უნდა გვაღელვებდეს საერთაშორისო შემოსვლებისა და ტურისტების რაოდენობის ამგვარი ცვლილება?
ერთი რამ, რომლის შენიშვნაც საკმაოდ მარტივია, არის ის, რომ უცხოელთა შემოსვლები უკიდურესად კონცენტრირებულია მოკლე პერიოდის, ივლისისა და აგვისტოს განმავლობაში.
ტურიზმი ქმნის სეზონურ სამუშაო ადგილებსა და არის უცხოური ვალუტის შემოდინების წყარო. თუმცა მასიური შემოსვლების ასეთი მკვეთრი სეზონური პიკები უარყოფით გარეგან ეფექტს უქმნის გარემოს და იწვევს კურორტების გადატვირთულობას. აღნიშნული ტენდენცია ასევე ცუდად მოქმედებს მასპინძლობის ინდუსტრიაზე, ამცირებს რა ფიზიკურ და ადამიანურ კაპიტალში (რომელიც 12-დან 10 თვის მანძილზე უმოქმედო ან უკეთეს შემთხვევაში, არასათანადოდ დატვირთულია) ინვესტირების სტიმულებს.
ასე რომ, საქართველოს მთავრობას უნდა აღელვებდეს საერთაშორისო შემოსვლების არა წლიური რიცხვები, არამედ ტურისტების რაოდენობა არასეზონურ პერიოდებში. სწორედ ამ ასპექტში წყალტუბოს, ისევე როგორც საირმესა და სხვა სპა კურორტებს, მნიშვნელოვანი როლის თამაში შეუძლია.
მოდით, შევეშვათ ილუზიებს. საქართველოს სპა მომსახურებების ბუნებრივი ბაზრები სულაც არაა დასავლეთ ევროპა ან ჩრდილოეთ ამერიკა. მდიდარი ტურისტები ამ რეგიონებიდან საერთაშორისო შემოსვლების მიზერულ 3%-ს შეადგენს. თანაც, ცოტა მათგანმა თუ იცის საქართველოს ბალნეოლოგიური პოტენციალისა და ბორჯომისა და სხვა ქართული „უცნაური გემოს მქონე მარილიანი“ წყლების გასაოცარი სამკურნალო თვისებების შესახებ.
რეალური ბაზარი პოსტსაბჭოთა სივრცეა: ცენტრალური აზია, რუსეთი, უკრაინა და ბელარუსი. ტურისტებისთვის ამ ქვეყნებიდან საქართველო ყოველთვის დარჩება მისტიურ ადგილად. ამას საირმეს გამოცდილება ადასტურებს. კურორტს სიცოცხლე კერძო ქართული ბიზნესისა და მსოფლიო ბანკის თანამშრომლობის წყალობით დაუბრუნდა 2012-2013 წლებში. მას შემდეგ საირმეში აქტიურად ისვენებს ყაზახი ტურისტების უწყვეტი ნაკადი. რაკი კურორტს მასიური მარკეტინგის საშუალება არ აქვს, სტუმრები ძირითადად კვლავაც დსთ-ს ქვეყნებიდან ჩამოდიან.
წყალტუბოს, ბორჯომს/ბაკურიანს, ახტალას და სხვა წყლისა და ტალახის აბაზანებით განთქმულ კურორტებს ახლა თბილისში განიხილავენ, როგორც საქართველოში წელიწადის ყველა დროის ტურიზმის ინდუსტრიის განვითარებისაკენ გადასადგმელ შემდეგ დიდ ნაბიჯს. განვითარების გეგმებსა და მარკეტინგულ გათვლებზე ფიქრი უკვე დაწყებულია, ახლა კი მთავრობა საკითხით დაინტერესებული უცხოელი და ადგილობრივი ინვესტორების მოძიებას ცდილობს.
აუცილებლად უნდა ნახოთ, ინტერვიუ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე ქეთი ბოჭორიშვილთან MIPIM-ის 2015 წლის გამოფენაზე. მისი გამოსვლა კარგად ასახავს საქართველოს მთავრობის მიდგომასა და მთავარ გზავნილებს ამ მიმართულებით.
ტურიზმისა და მასპინძლობის ინდუსტრიის მრავალი ასპექტი მასშტაბის ეფექტსა და მინიმალურ ზღვარს უკავშირდება. მაგალითად, თანამედროვე სათხილამურო საბაგიროში ინვესტირებისათვის საჭიროა ყოველდღიური მომხმარებლების გარანტირებული მინიმალური რაოდენობა;კურორტს უნდა ჰქონდეს მინიმუმ 800 ადამიანის განთავსების საშუალება იმისათვის, რომ საქმეში ტურისტული სააგენტო ჩაებას; რეგულარული მგზავრების გარანტირებული მინიმალური რაოდენობაა საჭირო კომერციული ავიახაზისთვის ახალი რეისის დასამატებლად. კერძო ინვესტიციები სასტუმროებსა და სხვა ტურისტულ დაწესებულებებში უნდა ერწყმოდეს საჯარო ინვესტიციებს საჰაერო და სახმელეთო ტრანსპორტის ინფრასტრუქტურაში; კომუნიკაციის, წყლისა და საკანალიზაციო სისტემებში.
წყალტუბო ამ ყოველივეს კლასიკური მაგალითია. ერთი მხრივ, კურორტი სარგებლობს ეროვნული სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესების შედეგად. ქუთაისის აეროპორტი, რკინიგზის დაგეგმილი მოდერნიზება და აღმოსავლეთ-დასავლეთის ავტომაგისტრალი წყალტუბოზე უკვე დადებითად აისახება. მეორე მხრივ, მთავარი ძალისხმევა ინდივიდუალური ინვესტორების ქმედებების შეხმატკბილებისკენ უნდა მიიმართოს. ერთდროულად სანატორიუმების განახლება (უმრავლესობა ფაქტიურად განადგურებულია), ახალი გასართობი პარკების, სავაჭრო ცენტრების, სამორინეებისა და კომფორტული გარემოს შექმნისთვის მნიშვნელოვანი სხვა დაწესებულებების აშენება სასარგებლო იქნებოდა ყველა მხარისთვის. რაკი ყველაფერი ასე დაკავშირებულია ერთმანეთთან, მთავრობაც და პოტენციური ინვესტორებიც მიიღებენ ან ყველაფერს, ან არაფერს. ასე რომ, წყალტუბო არის როგორც გამოწვევა, ასევე დიდი პოტენციალის მქონე ტურისტული მიმართულება.

“Roulette until six in the evening. Lost everything”, notes Leo Tolstoy on July 14, 1857. He did not pen these words in Moscow or St Petersburg”, writes Elizabeth Neu. “It was in Baden-Baden that Tolstoy closed his diary with a sigh that night.”
“Tolstoy was not the only literary genius to have traveled thousands of miles from Russia to take the waters and enjoy the thrill at the roulette tables… and to leave with empty pockets. They all flocked here: the great realist Ivan Goncharov and the enthusiastic young ballad rhymer Vasili Zhukovsky. Nikolai Gogol came too and observed that “nobody here is seriously ill. They only come to amuse themselves.”
The Russian craze about Baden-Baden survived for more than two centuries – apparently, ever since Princess Louise of Baden’s marriage to Alexander I in 1793 – thanks to Russian literary giants who flocked to this spa town and made it the setting of their novels. The town’s hot springs, luxury hotels, horse races, and, of course, the casino provide the context for Tolstoy's Anna Karenina, Turgenev's Smoke, and, perhaps most famously, The Gambler by Dostoevsky. And, as 19th-century classics continue to be widely read in Russia, Baden-Baden remains a destination of choice for Russian tourists of today.
The same Alexander I is signed on a decree (1803), paving the way for the development of mineral water resources and the establishment of spa resorts closer to home, in the newly acquired areas north of the Great Caucasus range. It took another 20 years and considerable investment in public infrastructures such as roads, parks and boulevards, baths, and hotels for spa towns to spring up and flourish in the Caucasus Mineral Water zone established by the Tsar.
Reflecting this development, another famous 19th-century Russian classic, A Hero of our Time (1840) by Lermontov, is set in the spa resort of Pyatigorsk (where Lermontov found his death in a duel only a year later). Bulgakov’s Master and Margarita contains references to Narzan – a premium mineral water bottled in Kislovodsk since 1894, which happens to be the main rival of the Georgian Borjomi on the former Soviet Union market.
Georgia itself appears on the Russian spa tourism and mineral water map in the late 1820s, with the discovery of Borjomi springs by a Russian army unit stationed in the eponymous valley. The brand’s further history is closely associated with the Tsar’s family, which financed the construction, in 1850, of a mineral water park, and commissioned the first bottling plant. With Borjomi water gaining recognition, the government began building palaces, parks, and hotels to accommodate visitors, including members of the royal family and Russian culture greats such as Anton Chekhov, and Piotr Tchaikovsky. The opening of the Khashuri-Borjomi railroad (1894) provided a further impetus, shortening travel time to Tbilisi and allowing for the launch (in the same year) of a bottling plant by the Governor-General of Caucasia, Grand Duke Mikhail Romanov (incidentally, married to Princess Cecily Auguste of … Baden).
Located about 7km from Kutaisi, Tskaltubo is by far the largest spa town south of the Great Caucasus Range. With its development beginning in 1925, Tskaltubo owes its existence not to Russian monarchs, but to Soviet planners. In 1931, a decree by the government of the Georgian Soviet Socialist Republic designated Tskaltubo as a premium spa resort and balneotherapy center. Built according to a series of master plans continuously modified and adapted between 1933 and 1983, Tskaltubo rises to prominence as an all-Union spa resort around 1955. By the end of the 1980s, it becomes a top tourist destination serving the entire USSR market. Conforming to the Stalin era’s urban planning and neoclassicist architectural designs, Tskaltubo’s 22 sanatoriums (a total of 5,800 beds) form a circle around a once beautiful park, recreation, and balneology facilities. A daily Moscow-Tskaltubo train provided a low-cost transportation option for thousands of tourists and patients from all over the USSR.
The efforts to develop Georgia as a major tourist destination appear to have stalled in recent months. The number of international arrivals to Georgia, which has been doubling every 3 years between 2003 and 2012 (a stunning pace!) has not grown in 2014. Data for the first two months of 2015 even suggest a decline. While the number of “tourists”, as opposed to truck drivers and other “travelers” transiting through Georgia, did increase by about 7% in 2014, this does not change the fundamental fact that Georgia’s tourism industry is losing great momentum it had enjoyed up until 2014.
Several factors combined reduce Georgia’s attractiveness as a transit corridor and tourism destination. First and foremost, Georgia is affected by the conflict between Russia and Ukraine, two of its major trade and tourism partners, as well as the drastic (but hopefully temporary) reduction in car re-exports to Azerbaijan. Second, however, Georgia’s future as a tourism hub is clearly not helped by the recent changes in visa and migration policies. Georgia’s first National Competitiveness Report (NCR 2013) proudly dwelled on the country’s stellar record in lifting restrictions on travel to and through the country.” In particular, the report goes, Georgia “has no visa regime with almost 90 nations; citizens of most other countries can be issued visas (and, until recently, also bottles of wine!) at the border.” Well, things got quite a bit more complicated since September 2014.
But, and this is a key question to ask, should we really be all that concerned with the overall number of international arrivals, or even tourists?
One thing to note is that foreign arrivals are extremely concentrated in a very short period around July and August.
While creating seasonal jobs and bringing foreign currency, such a sharp seasonal peak in mass tourism carries many negative externalities by straining the environment and creating congestion. The highly pronounced seasonal pattern also negatively affects the hospitality industry by reducing incentives to invest in physical capital and skills (which remain idle or underemployed for 10 out of 12 months).
Thus, the Georgian government should be advised to worry NOT about the sheer number of international arrivals, but rather about the number of tourists visiting the country in the offseason period. And this is precisely where Tskaltubo, as well as Sairme and other spa resorts, fit in.
Let there be no illusions. The natural market for Georgia’s spa services is not Western Europe or North America. Relatively wealthy Western European and American tourists account for a meager 3% of all international arrivals to Georgia, and few, if any, of them are aware of Georgia’s potential in balneotherapy or the great curative qualities of Borjomi and other Georgia’s “strangely tasting” and “salty” waters.
The real market is the former USSR – Central Asia, Russia, Ukraine, and Belarus – for which Georgia and the Caucasus will be forever covered by a shroud of mystery. The experience of Sairme, a spa resort brought back to life in 2012/13 through a Public-Private Partnership involving the World Bank and a private Georgian business, proves this point. Sairme enjoys a steady stream of visitors from Kazakhstan and has been actively pursuing other Eurasian markets. It does not have the resources to invest in a massive marketing campaign outside the CIS.
Tskaltubo, Borjomi/Bakuriani, Akhtala, and other water and mud spa resorts are now being seen in Tbilisi as the next big thing in the development of Georgia’s all-season tourism industry. Having commissioned master plans and marketing “teasers”, the government is currently on the lookout for foreign and domestic investors interested in the sector. A must-see interview with Keti Bochorishvili (a Deputy Minister of Economy and Sustainable Development) at the MIPIM 2015 Expo, provides a good idea of the Georgian government’s approach and message in this regard.
There are many aspects of the hospitality and tourism industry that create so-called scale effects and threshold effects. For example, a minimum number of daily users is needed to justify investment in a modern ski lift; a resort location must have at least 800 beds to be able to engage a major travel agency; a minimum number of regular passengers is required for a commercial airline to offer a new route. Private investment in hotels and other tourist amenities must be synchronized with public investment in infrastructures such as air and ground transportation, communication, water, and sewage systems.
Tskaltubo is a classical case in point. On the one hand, the resort benefits from improvements in the national transport infrastructure – the new Kutaisi airport, the expected upgrading of the railway system, and the East-West highway. Yet, a major effort would be required to synchronize the actions of individual investors in the renovation of existing sanatoria (the majority of which are lying in ruins) and the construction of new amusement parks, shopping centers, casinos, and other essential amenities. Given how interconnected everything is, potential investors and the government are locked in an all-or-nothing situation. Hence, the challenge and the great opportunity.