განვითარების პრაქტიკოსთა დიდი ნაწილი იზიარებს მოსაზრებას, რომ სიცოცხლისუნარიანი მცირე და საშუალო საწარმოები არსებითია ქვეყნის ეკონომიკის სიჯანსაღისათვის. ამ არგუმენტის თანახმად, მცირე და საშუალო საწარმოების სექტორი გადამწყვეტია, რადგან ის ქმნის სამუშაო ადგილებს და არის სამეწარმეო ნიჭის კერა. დამატებით, მცირე და საშუალო საწარმოები ხშირად არის ახალი, სწრაფად მზარდი ინდუსტრიების წყარო, რაც ხელს უწყობს ფასების შემცირებისა და ხარისხის განვითარების კონკურენციას დიდ და ძველ კომპანიებთან, რომლებიც ბატონობენ ბაზარზე საქართველოს მსგავს პატარა ქვეყნებში.
მაგალითად, 2011 წლის რეპორტში, რომელიც Dalberg Global Development Advisors-მა მოამზადა ევროპის საინვესტიციო ბანკისთვის, პირდაპირ წერია, რომ „განვითარებად ქვეყნებში მცირე და საშუალო საწარმოები არის ეკონომიკური სისტემის ფუნდამენტური ნაწილი, რომელიც გადამწყვეტ როლს თამაშობს ზრდის, ინოვაციისა და კეთილდღეობის გაგრძელებაში“. თუ მცირე და საშუალო საწარმოების სექტორი ვერ მოახერხებს მსგავსი ფუნდამენტური როლის შესრულებას, ეს მხოლოდ იმიტომ, რომ:
„...მათ მკაცრად ეზღუდებათ წვდომა მათი ზრდისა და გაფართოებისთვის საჭირო კაპიტალზე. განვითარებადი ქვეყნების მცირე და საშუალო საწარმოების თითქმის ნახევარი კაპიტალზე წვდომას ასახელებს ძირითად ხელისშემშლელ ფაქტორად. მათ, შესაძლოა, მართლაც არ ჰქონდეთ წვდომა ადგილობრივი ბანკების ფინანსებზე ან იდგნენ ძლიერ არახელსაყრელი სასესხო პირობების წინაშე... ბანკებს განვითარებად ქვეყნებში, თავის მხრივ, აბრკოლებს მსესხებელთა შესახებ ინფორმაციისა და საკანონმდებლო მხარდაჭერის სიმწირე, რათა დაკავდნენ მცირე და საშუალო საწარმოების სექტორის სესხებით. საბოლოო შედეგი კი არის გამართულად მოქმედი სასესხო ბაზრის არარსებობა... რაც უარყოფითი შედეგია განვითარებადი ქვეყნების ინოვაციის, ეკონომიკური ზრდისა და მაკროეკონომიკური მოქნილობისთვის“.
თუ დაფინანსების ხელმისაწვდომობა მართლაც არის ძირითადი შემაფერხებელი ფაქტორი მსგავსი საწარმოების განვითარებისთვის, ლოგიკური პოლიტიკური დიაგნოზი იქნება სექტორის სუბსიდირება ან სხვა ფორმებით წახალისება.
საქართველოს მთავრობის მიერ სოფლის მეურნეობის მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის 2012 წლიდან უზრუნველყოფილი „იაფი კრედიტი“ წარმოადგენს სწორედ ამ სახის პოლიტიკურ პასუხს.
მაგრამ რა მოხდება, თუ აღმოჩნდება, რომ დაფინანსება არ არის შემაფერხებელი შეზღუდვა (როგორც ამას ამტკიცებს ქართველ ბანკირთა უმეტესობა პირად საუბრებში)? რა ხდება, თუ სანაცვლოდ, მცირე და საშუალო საწარმოების განვითარებას აფერხებს კარგი ახალი ბიზნეს-იდეების ან მენეჯერული უნარ-ჩვევების ნაკლებობა?
გამოდის, ასეთ შემთხვევაში სუბსიდიები (რომელიც ფინანსდება უფრო დიდი და წარმატებული ბიზნესებიდან ამოღებული გადასახადებიდან) ტყუილად იფლანგება. ამ შემთხვევაში ხეირობს არა სამუშაო ადგილები, ინოვიაცია ან პროდუქტიულობა, არამედ ზარალი.
მიუხედავად მათი სიმრავლისა, ამ ეტაპზე მცირე და საშუალო საწარმოები არიან ქართული ეკონომიკის შედარებით მცირე მოთამაშეები. 2012 წელს მათი წილი მთლიან ბიზნეს-ბრუნვაში მხოლოდ 17 % იყო. მათი წილი ბიზნესის სექტორის მთლიანი პროდუქტიულობის ღირებულებაში ოდნავ მაღალი, დაახლოებით, 18% იყო. ძალიან მნიშვნელოვანია, ვიცოდეთ, რომ ქართულ მცირე და საშუალო საწარმოებს ახასიათებთ შედარებით მცირე სამუშაო პროდუქტიულობა, განსაკუთრებით, ყველაზე პატარა კომპანიებს.
იმისთვის, რომ გავიგოთ, თუ რატომ არ არის მცირე და საშუალო საწარმოები საქართველოს ზრდის ძირითადი მამოძრავებელი ძალა, უნდა გავითვალისწინოთ, რომ მათი უმეტესობა დაკავებულია ძალიან შეზღუდული რაოდენობის, დაბალ-პროდუქტიული საქმიანობით, როგორიცაა, მაგალითად, ფერმერობა, დალაქობა, სავაჭრო და სატრანსპორტო მომსახურება და სხვ. სფეროები, რომლებშიც ზრდა საბოლოოდ შეზღუდულია.
მცირე და საშუალო საწარმოების თვითშეზღუდული ბუნება ცხადი გახდება, თუ გავაანალიზებთ თბილისის ტაქსის მომსახურების ბაზარს. რაც უფრო და უფრო მეტმა სოფლელმა დაიწყო თბილისში ტაქსის ტარება, ტაქსის ფასები იმდენად დაეცა, რომ ოდნავ თუ აღემატება დაბალპროდუქტიული სასოფლო-სამეურნეო სამუშაოებიდან მიღებულ შემოსავალს. ამან, შესაბამისად, ახალ მძღოლებს (და მათ დანჯღრეულ ჟიგულებს) შეუმცირა ან სრულიად გაუქრო ბაზარზე შემოსვლის სტიმული.
სწორედ ამ მიზეზის გამო მცირე და საშუალო საწარმოების სექტორის სესხებზე მომუშავე ისეთი მიკროსაფინანსო ორგანიზაციები, როგორიცაა, მაგალითად, (ყველაზე ცნობილი) Grameen Bank ბანგლადეშში, შეიძლება გახდნენ საკუთარი (საწყისი) წარმატების მსხვერპლნი. ტაქსის შემთხვევის მსგავსად, როგორც კი მსგავსი საწარმეობის რაოდენობა მიაღწევს კრიტიკულ ბარიერს, მათ მიერ დაწესებული ფასები ჩამოიშლება. შედეგი კი როგორც გამსესხლებლის, ისე მსესხებლისთვის, ერთი იქნება – კრახი.
ამგვარად, არსებული თეორიისგან განსხვავებით, სწორედ დიდი ქართული კომპანიები არიან პასუხისმგებელნი სამუშაო ადგილების, ეკონომიკური ღირებულების შექმნაზე, და, რაც მთავარია, ექსპორტზე. უფრო მეტიც, ქართველ მწარმოებელთა მიერ მიღწეული ვერტიკალური ინტეგრაციის მასშტაბი და ხარისხი, როგორც ჩანს, გადამწყვეტ როლს ასრულებს მათ შემთხვევაში, გაუძლონ კონკურენციას ძალიან დიდ (და ხშირად სუბსიდირებულ) საერთაშორისო ბიზნესებთან, რაიმე სახის მნიშვნელოვანი სატარიფო ან არასატარიფო დაცვითი მექანიზმების არარსებობის პირობებში.
ამ თვალსაზრისით შესანიშნავი მაგალითია შპს ჩირინა, რომელიც ამჟამად ქვეყანაში მეფრინველეობის უმსხვილესი საწარმოა. სიმონ ეპლბისა და ერიკ ლივნის (Competitiveness of Georgian Agriculture: Investment Case Studies) ანგარიშის თანახმად, ჩირინა წარმოადგენს უნიკალურ გინფილდ-ინვესტიციას, რომელიც წამოიწყო, დააფინანსა და მართავს ბატონი რევაზ ვაშაკიძე, ქართულ-რუსული დიასპორის ცნობილი წარმომადგენელი. ბატონმა ვაშაკიძემ, რომელმაც თავისი კაპიტალი რუსულ ქიმიურ წარმოებაში მოღვაწეობით დააგროვა, გადაწყვიტა საკუთარი ქონების ნაწილი საქართველოში შემოიტანოს და ინვესტიცია ჩადოს თანამედროვე, სრულად ინტეგრირებულ მეფრინველეობის საწარმოში, რომელიც კონკურენციას გაუწევს იაფფასიან იმპორტირებულ პროდუქციას, რომელიც ქართულ ბაზარზე 2013 წლამდე დომინირებდა.
ჩირინა, რომელიც ისრაელის Agrotop-მა 2011-2013 წლებში დააპროექტა და ააშენა როგორც ციხე, არის უნიკალური ვერტიკალური კომპლექსი. მისი პროდუქტები – ახალი და გაყინული ქათამი, რომელიც ბიუბიუს ბრენდის სახელით იყიდება – უკვე იკავებს საქართველოს ფრინველის საერთო მოხმარების დაახლოებით 1/6-ს.
ჩირინა, რომელმაც 2015 წლის დასაწყისში გააორმაგა თავისი წარმოება, გახდება საქართველოს საკვების ინდუსტრიის უდიდესი მოთამაშე, შექმნის რა ასობით სამუშაო ადგილს, გააერთიანებს სოფლის მეურნეობის ქართველ მწარმოებლებს თავისი მიწოდების ქსელქვეშ, შეამცირებს ფასებს და გააფართოებს ქართულ ბაზარზე არსებული პროდუქტების რაოდენობასა და ხარისხს.
ჩირინას მაგალითი გვიჩვენებს, რომ განვითარების არსებული ნარატივისგან განსხვავებით, ტექნოლოგიური სიახლეების, სამუშაო ადგილების შექმნისა და მცირე და საშუალო საწარმოების განვითარების საქმეში საქართველოს წარმატების გასაღები შეიძლება ხელთ სწირედ დიდ, კარგად ინვესტირებულ საკვების გადამამუშავებელ და მწარმოებელ ბიზნესებს ეპყრათ. მოსაზრება, რომ საქართველომ უნდა მოახდინოს მცირე და საშუალო საწარმოების განვითარების პრივატიზება (დიდი საწარმოების ხარჯზე) დაახლოებით იმას ჰგავს, ვირს ურემი წინიდან შეაბა.
ჩირინას მფლობელი, რეზო ვაშაკიძე საკმაოდ პირდაპირია ამ საკითხთან დაკავშირებით. მისი აზრით, საქართველოს მთავრობა აგრარულ პოლიტიკას იყენებს მისი სოციალური პოლიტიკის მიზნების განსახორციელებლად:
„მიმდინარე პოლიტიკა გულისხმობს მცირე მეწარმეთა მხარდაჭერას, რომლებიც მოსახლეობის თითქმის 50 პროცენტს წარმოადგენენ. მე მესმის ასეთი ქმედების პოლიტიკური მნიშვნელობა, მაგრამ ფერმერთა ამხელა მასის გადამზადება და სუბსიდირება აუცილებლად გამოიწვევს რესურსების გაფლანგვას. ჩემი აზრით, აქცენტი უნდა გაკეთდეს საშუალო და დიდ საწარმოებზე, რომლებიც გააერთიანებს მცირე ბიზნესებსა და მეწარმეებს თავიანთი მიწოდების ქსელში ან უზრუნველყოფენ ალტერნატიულ დასაქმებას გადამუშავებისა თუ მომსახურების სფეროში. სამწუხაროა, რომ ევროკავშირი და სხვა დონორები მხარს უჭერენ ასეთ მცდარ მიდგომას“.

Is Small (And Medium) All That Beautiful?
Most development practitioners subscribe to the view that vibrant small-and-medium enterprises (SMEs) are crucial for the health of a country’s economy. The SME sector is crucial, the argument goes because it creates employment and serves as a hotbed of entrepreneurial talent. Additionally, SMEs are often seen as a source of new, fast-growing industries, contributing to a price-reducing and quality-improving competition with large and old firms that tend to dominate markets in small countries such as Georgia.
For example, a 2011 report prepared for the European Investment Bank by Dalberg Global Development Advisors, bluntly states that “SMEs are a fundamental part of the economic fabric in developing countries, and they play a crucial role in furthering growth, innovation, and prosperity”. If SMEs fail to perform the kind of fundamental role that is expected of them it is because unfortunately:
… they are strongly restricted in accessing the capital that they require to grow and expand, with nearly half of SMEs in developing countries rating access to finance as a major constraint. They might not be able to access finance from local banks at all, or face strongly unfavorable lending conditions…. Banks in developing countries are in turn hampered by the lack of lender information and regulatory support to engage in SME lending. The overall result is the absence of a well-functioning SME lending market, … with negative consequences for innovation, economic growth and macro-economic resilience in developing countries.”
Now, if access to funding is indeed the key binding constraint for SME development, the logical policy prescription would be to subsidize and otherwise encourage lending (or grants) to SMEs.
The “cheap loans” provided by the Georgian government for agricultural SMEs since late 2012 illustrate exactly this kind of policy response.
GEORGIAN SMES: SMALL, AND NOT GROWING
But what if funding is NOT a binding constraint (as most Georgian bankers would say in a private conversation)? What if, instead, SME development is hampered by a lack of good new business ideas or management skills?
In this case, subsidies (paid for by taxes levied on larger and more successful businesses) will result in waste. Not jobs, not innovation, not productivity gains, but waste.
For the moment, SMEs are relatively small players in the Georgian economy, even though their numbers are large. In 2012, the share of SMEs in total business turnover was only about 17%. Their share in total production value in the business sector was only slightly higher, at about 18%. Very importantly, Georgian SMEs exhibit relatively low labor productivity, especially among the smallest firms.
To understand why SMEs do not serve as an engine of Georgia’s growth, one should consider that most Georgian SMEs are engaged in a very limited range of low-productivity activities such as farming, barbershops, trade and transportation services, etc., any growth in which is ultimately self-limiting.
The self-limiting nature of SME growth becomes evident if one cares to analyze the taxi service market in Tbilisi. As more and more villagers started driving taxis in Tbilisi, taxi fares went down to a level only slightly above earnings in the low-productivity agricultural jobs, therefore reducing or completely eliminating the incentives for the arrival of new drivers (and their shoddy Ladas).
For this very reason, microfinance institutions specialized in lending to SMEs, such as (most famously) the Grameen Bank in Bangladesh, may easily become victims of their own (initial) success. Just like in the taxi example, once the number of similar enterprises hits a critical threshold, the fees they could charge collapse. The result is bankruptcy for both lenders and borrowers.
WAGER ON THE STRONG (AND LARGE)!
Thus, contrary to the established theory, it is the large Georgian firms that are mainly responsible for the creation of jobs, production of economic value, and, most certainly, exports. Moreover, the size and degree of vertical integration achieved by Georgian manufacturers turn out to be crucial for their ability to withstand competition from very large (and often subsidized) international businesses in the absence of any significant tariff or non-tariff protection.
An excellent case in point is Chirina Ltd, currently one of the largest poultry producers in the country. As reported by Simon Appleby and Eric Livny (Competitiveness of Georgian Agriculture: Investment Case Studies), Chirina represents a unique greenfield investment initiated, financed, and managed by Mr. Revaz Vashakidze, a prominent member of the Georgian Russian diaspora. Having earned his personal wealth in the Russian chemical industry, Mr. Vashakidze chose to repatriate a part of his fortune to Georgia in order to invest in a modern, fully integrated poultry production plant able to compete with cheap imports of frozen meat products, which had dominated the Georgian market until 2013.
Designed and built as a turnkey project by Israel’s Agrotop in 2011-2013, Chirina is a unique vertically integrated complex. Its products – fresh and frozen chicken meat sold under the BiuBiu brand – already account for about 1/6 of Georgia’s total consumption of poultry.
With a doubling of its processing capacity in early 2015, Chirina is poised to become a major food industry player in Georgia, creating hundreds of jobs, integrating Georgian agricultural producers into its supply base, applying downward pressure on prices, and expanding the range and quality of products available to Georgian consumers.
• Until recently, the company employed around 250 workers in its farming and food processing activities located Gamarjveba and Sartichala, not too far from Tbilisi. With additional broiler farms becoming operational in early 2015, Chirina was able to almost double its production and sales while significantly increasing employment.
• Crucially for Georgia’s social policy agenda, Chirina, directly contributes to the creation of many additional jobs by upstream suppliers of agricultural inputs and downstream retail partners, all of which happen to be SMEs. For example, Chirina’s marketing and sales strategy involve an exclusive partnership with a distribution company operating a large fleet of mobile retail kiosks.
• Finally, Chirina contributes to the wellbeing of Georgian consumers by bringing to the market affordable, high quality, and fresh poultry meat substituting for low-quality, mass-produced frozen products imported from Turkey and Brazil.
Chirina’s example suggests that, contrary to the established development narrative, the key to Georgia’s success in technological upgrading, job creation, and SME development may be held by large, well-invested food processing and manufacturing businesses. The notion that Georgia should prioritize SME development (at the expense of large enterprises) is akin to putting the cart before the horse.
Rezo Vashakidze, the owner of Chirina is quite blunt on this point. In his view, the Georgian government is using agrarian policy to achieve social policy objectives:
The current policy is to support smallholders, who are almost 50% of the population. While I understand the political significance of doing so, training and subsidizing such a large mass of subsistence farmers will inevitably lead to a waste of resources. In my opinion, the emphasis should be on medium and large businesses, which would integrate smaller businesses and smallholders into their supply chains or provide alternative employment in processing and services. It is unfortunate that the EU and other donors are supporting such a wrong approach.