ვინ უნდა მეთვალყურეობდეს კომერციული ბანკების საქმიანობას საქართველოში? ამჟამად ეს პასუხისმგებლობა ეკისრება ქვეყნის ეროვნულ ბანკს. თუმცა საქართველოს პარლამენტი მალე განიხილავს ახალ კანონპროექტს, რომელიც, დამტკიცების შემთხვევაში, ეროვნულ ბანკს ჩამოართმევს სამეთვალყურეო როლს და გადასცემს დამოუკიდებელ სააგენტოს, რომელიც ანგარიშს უშუალოდ პრემიერ-მინისტრს ჩააბარებს. ამავდროულად, საქართველოს პრეზიდენტმა, გიორგი მარგველაშვილმა განაცხადა, რომ ამ კანონმდებლობის პარლამენტის მიერ დამტკიცების შემთხვევაში, ვეტოს დაადებს კანონპროექტს და მოიყვანა ეკონომიკური არგუმენტები.
მაშ ასე, რატომ გამოიწვია ამ კონკრეტულმა კანონპროექტმა პოლიტიკური დაპირისპირებები? რატომ უნდა საქართველოს პარლამენტს ქვეყნის ფინანსური არქიტექტურის ძირეული შეცვლა მაინცდამაინც ახლა, როდესაც მომხმარებელთა და ბიზნესის ნდობის მაჩვენებელი ასეთი დაბალია და ამდენი გაურკვევლობა არსებობს ეკონომიკასთან დაკავშირებით?
წარდგენილი რეფორმები უნდა განვიხილოთ ქვეყნის მმართველი ქართულ ოცნების კოალიციასა და ეროვნული ბანკის ხელმძღვანელობას შორის გაჩაღებული პოლიტიკური „სიტყვების ომის“ კონტექსტში, რაც მას შემდეგ მიმდინარეობს, რაც 2014 წლის დეკემბერში ქართულმა ლარმა დაიწყო გაუფასურება აშშ დოლართან მიმართებაში.
ვინაიდან საქართველოს ჯერ კიდევ აქვს დიდწილად დოლარიზებული ეკონომიკა, სადაც სესხების ნახევარზე მეტი დენომინირებულია აშშ დოლარში, პოლიტიკური ელიტა მოექცა უზარმაზარი და პოპულარული წნეხის ქვეშ, „შეაჩეროს“ ლარის ვარდნა დოლართან მიმართებაში.
ამავე დროს, სრულად სარგებლობდა რა საკუთარი დამოუკედებლობის სტატუსით, ეროვნულ ბანკს არ სურდა ამ წნეხის ფონზე დანებება. ეროვნული ბანკი ამტკიცებდა, რომ ლარის გარკვეულ დონემდე გაუფასურება გარდაუვალი იყო. ერთის მხრივ, ქვეყანა იღებს ნაკლებ უცხოურ ფულს ექსპორტიდან, რაც განაპირობა ზოგიერთ პარტნიორ ქვეყანაში (აზერბაიჯანში, სომხეთში, უკრაინაში, რუსეთში) ქართულ ნაწარმზე მოთხოვნის დაცემამ. მეორეს მხრივ, უცხოელები დებენ ნაკლებ ინვესტიციას და საზღვარგარეთ სამუშაოდ წასული ქართველები გზავნიან ნაკლებ ფულს. ყველაფერი ეს ბუნებრივად იწვევს ყველა უცხოური ვალუტის გამყარებას ლართან მიმართებაში.
ლარის ღირებულების გასამყარებლად არსებობს რამდენიმე გზა. შეიძლება გაიზარდოს საქართველოს ექსპორტი ან გაუმჯობესდეს უცხოური ინვესტიციების კლიმატი. ეს იქნებოდა იდეალური სცენარი, რომელიც არავითარ მსხვერპლს არ მოითხოვს. მაგრამ ამისი ალბათობა რეგიონული ეკონომიკური შენელების ფონზე არც ისე მაღალია. არსებობს რამდენიმე სხვა შესაძლებლობა: (1) ქართველებს (საოჯახო წარმოებებს, კომპანიებსა და მთავრობას) შეუძლიათ დაიწყონ ნაკლები უცხოური პროდუქციის შეძენა და ამგვარად უცხოური ვალუტის მოთხოვნის შემცირება ბაზარზე. (2) ეროვნულ ბანკს შეუძლია დაიწყოს მიმოქცევაში არსებული ლარის რაოდენობის შემცირება, რათა წაახალისოს ვალუტის ღირებულება (მაგალითად, საპროცენტო განაკვეთის გაზრდით). ორივე სცენარი საკმაოდ მტკივნეულია და შეიძლება გამოიწვიოს მცირე ზრდა ან რეცესია.
ეროვნულმა ბანკმა გააფრთხილა მთავრობა, რომ ლარის გაუფასურებასთან ნებისმიერი სხვა საშუალებებით ბრძოლის, ამ კონკრეტულ შემთხვევაში კი ბაზარზე აშშ დოლარის სიმცირის ქვეყნის უცხოური ვალუტის სარეზერვო ფონდიდან შევსების, მცდელობას ექნება კატასტროფული შედეგები, დაახლოებითი ისეთი, როგორიც ვალუტის ლათინო-ამერიკული კრიზისი იყო.
ეროვნული ბანკი, ასევე, ამტკიცებდა, რომ გაუფასურების მიუხედავად, ინფლაციის დონე არ იზრდება და იმ ზღვარზე ბევრად დაბლაა, როდესაც საჭიროა მონეტარული პოლიტიკის ჩარევა. მსგავს კონტექსტში გაცვლითი კურსის გამოსწორების ნებისმიერი მცდელობა მხოლოდ წაახალისებს სპეკულიანტებს.
მართლაც, უცხოური ვალუტის სარეზერვო ფონდი არც იმდენად დიდია, რომ თავს ხშირი (და მასობრივი) ჩარევის უფლება მივცეთ. ის უახლოვდება იმ კრიტიკულ ზღვარს, რომელიც შეესაბამება 3 თვის იმპორტის ღირებულებას. თუ ეროვნული ბანკი ეცდება გაცვლითი კურსის დარეგულირებას, სპეკულიანტები ლარის სესხებით და შემდეგ გაყიდვით ფსონს გაუფასურების სასარგებლოდ დადებენ. ამგვარად ისინი სწრაფად იყიდიან ქვეყნის უცხოური ვალუტის რეზერვებს საფონდო ბირჟაზე. როდესაც რეზერვები ამოიწურება, ეროვნულ ბანკს მოუწევს კურსის რეგულირებაზე უარის თქმა, რასაც მოყვება გაუფასურება. სპეკულიანტები კი მიიღებენ დიდ მოგებას უცხოური ვალუტის გაყიდვით, რადგან კურსი ამ შემთხვევაში ბევრად მაღალი იქნება იმ რეგულირებულ ტარიფზე, რითიც მათ შეიძინეს ეს ფული.
მიუხედავად იმისა, რომ ეს არგუმენტები კარგადაა ცნობილი მთელი მსოფლიოს საბანკო ექსპერტებისა და მაკროეკონომისტებისთვის, მათ მაინც ვერ მოახდინეს შთაბეჭდილება ქართველი კანონმდებლებზე. დაიწყო საუბრები იმაზე, რომ ქართული კომერციული ბანკები, მოგების მიღების მიზნით, მანიპულირებდნენ გაცვლითი კურსით, ეროვნული ბანკი კი თვალს ხუჭავდა ამაზე.
ზოგიერთმა კანონმდებელმა (მაგალითად, თამაზ მეჩიაურმა, ბიუჯეტისა და ფინანსების კომიტეტის თავმჯდომარემ) გააკრიტიკა კიდეც ეროვნული ბანკი, რომ იგი არ წარმოადგენს მმართველი კოალიციის ინტერესებს. წარდგენილი კანონპროექტი ეროვნული ბანკისთვის ბანკების მეთვალყურეობის ფუნქციის ჩამორთმევის შესახებ შეიძლება გაგებულ იქნას, როგორც პარლამენტის ცუდი გადაწყვეტილების მიღების მცდელობა, რათა უცხოური ვალუტის გაცვლით ტრანზაქციებზე (და ლარის ღირებულებაზე) კონტროლის აღებით დაამშვიდოს საზოგადოება.
მართლაც, ეროვნული ბანკის ქმედებები შეიძლება არ შეესაბამებოდეს მმართველი კოალიციის მოკლევადიან პოლიტიკურ ინტერესებს. მაგრამ საქმეც სწორედ ეს არის – არც უნდა შეესაბამებოდეს. მიზეზი, რის გამოც ეროვნული ბანკის ხელმძღვანელს ხანგრძლივი ვადით ირჩევენ, ისაა, რომ იგი მთავრობისგან დამოუკიდებელი იყოს. ეს არის დიდი ხნის საერთაშორისო პრაქტიკა, რათა თავიდან ავიცილოთ წმინდა პოლიტიკური მოსაზრებებით განპირობებული მონეტარული პოლიტიკის არასწორი გადაწყვეტილებები. მონეტარული პოლიტიკის მთავარი მიზანი უნდა იყოს ქვეყნის გრძელვადიანი ინტერესების სამსახური და არა მოკლევადიანი მიზნების მიღწევა.
გარდა ამისა, საქართველოში ცოტა თუ იაზრებს, რომ 2014-2015 წლებში ქართული ლარი გაცილებით უარეს მდგომარეობაში შეიძლება აღმოჩენილიყო. მაგრამ მათ შეძლეს. განსაკუთრებით, თუ გავითვალისწინებთ გარე ზეწოლას, თუნდაც რუსული რუბლის, უკრაინული გრივნისა და ბევრი სხვა სავაჭრო პარტნიორის ვალუტების უკიდურეს გაუფასურებას. ფაქტი, რომ საქართველომ არ დაკარგა თავისი რეზერვების დიდი ნაწილი გარდაუვალი გაუფასურების შერბილების პროცესში, ადასტურებს ეროვნული ბანკის პროფესიონალიზმს სავალუტო ბაზარზე სიტუაციის გამკლავების მხრივ.
წარდგენილი კანონპროექტის გასვლის შემთხვევაში, რა იქნება შესაძლო ეკონომიკური შედეგები? ამ კითხვაზე პასუხის გაცემა რთულია, განსაკუთრებით ზემოთ აღწერილი პოლიტიკური კონტექსტის გათვალსწინებით.
ერთი მხრივ, ფინანსური სექტორის მართვის მოდელი, სადაც მაკრო (მონეტარული პოლიტიკა) და მიკრო (ბანკების მეთვალყურეობა) ფუნქციები დანაწევრებულია ინსტიტუციებს შორის, არ არის ახალი. მსგავსი მოდელის შემოღებას არ ექნება „რევოლუციური“ შედეგი. მეორეს მხრივ, ამჟამინდელ ქართულ კონტექსტში ამ პოლიტიკურ ზომებს შეიძლება მოყვეს გაუთვალისწინებელი და ძალიან უსიამოვნო შედეგები.
ცხადია, OECD-ის ქვეყნებში, როგორიცაა ავსტრალია, კანადა, მექსიკა, საბანკო სისტემის მეთვალყურეობას საფონდო ბირჟასთან ერთად ახორციელებს ცალკეული, დამოუკიდებელი სააგენტო. თუმცა, ნუ დაგვავიწყდება, რომ ყველა ამ ქვეყანას აქვს მოქნილი გაცვლითი კურსი და სამეთვალყურეო მოდელის მათი არჩევანი გამორიცხავს ეროვნული ვალუტის ღირებულების კონტროლის მცდელობას.
ამავე დროს, OECD-ის ბევრი სხვა ქვეყანა არჩევს ბანკების მეთვალყურეობისა და მონეტარული პოლიტიკის „კომბინირებულ“ ან „შერეულ“ სისტემას. ამ სისტემების ფარგლებში ბანკის მეთვალყურეობა არის მთლიანად ცენტრალური ბანკის მოვალეობა ან ინაწილებს მას სხვა სააგენტოებთან. ამერიკის შეერთებული შტატები არის „შერეული“ სისტემის მაგალითი, სადაც მეთვალყურეობის ფუნქცია განაწილებულია სამ ცალკეულ სააგენტოს შორის: ფედერალურ რეზერვს (აშშ-ის ცენტრალური ბანკი), ფედერალური დეპოზიტის სადაზღვევო კორპორაციასა (Federal Deposit Insurance Corporation) და ვალუტის მაკონტროლებელთა ოფისს (Office of the Controller of the Currency) შორის. ეს უკანასკნელი შედის აშშ-ის სახელმწიფო სახაზინო დეპარტამენტის დაქვემდებარებაში.
მეთვალყურეობის სხვადასხვა სისტემის დადებითი და უარყოფითი მხარეები დიდი ხანია განხილვის თემაა აკადემიურ წრეებში. თუმცა ამ დებატების მიზანი არის არა ვალუტის სტაბილიზაციის ზომების, არამედ სისტემური საბანკო ჩავარდნების პრევენცია. მაგალითად, ზოგიერთი ეკონომისტი ამტკიცებს, რომ კომბინირებულმა სისტემამ (ცენტრალური ბანკი მეთვალყურეობს კომერციულ ბანკებს) შეიძლება გამოიწვიოს ინტერესთა კონფლიქტი – ცენტრალური ბანკს შეიძლება აიძულონ, შეინარჩუნოს დაბალი საპროცენტო განაკვეთი, რათა გადაარჩინოს ქვეყნის სუსტი ბანკები. სხვები კი ამტკიცებენ, რომ კომბინირებული სისტემა უკეთესია ფინანსური სტაბილურობის უზრუნველყოფის თვალსაზრისით, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც ცენტრალური ბანკი თამაშობს „უკანასკნელი კრედიტორის“ როლს – იღებს პასუხისმგებლობას, გადაარჩინოს ბანკები, რომლებიც განიცდიან დროებით სირთულეებს.
ქართულ შემთხვევაში წარდგენილი კანონმდებლობის გავლენა მინიმალურიც რომ იყოს, მასთან დაკავშირებული ყველაზე დიდი პრობლემა შეიძლება იყოს კომერციული ბანკების ტრანზაქციებზე კონტროლის გამკაცრების მცდელობა და ეროვნული ბანკისთვის მონეტარულ პოლიტიკასთან დაკავშირებული ზოგიერთი მნიშვნელოვანი ფუნქციის ჩამორთმევა.
თუ ახალი კანონმდებლობის უპირველესი მიზანი არის ვალუტის სტაბილურობის მხარდაჭერა, მაშინ მათ უნდა ესმოდეთ, რომ ეს არ დაეხმარება მათ მიზნის მიღწევაში. უფრო მეტიც, მათმა ქმედებებმა შეიძლება დააზაროლოს ფინანსური სისტემა. კერძო ბანკები შეიძლება შიშობდნენ, რომ ახალდაარსებული „დამოუკიდებელი სააგენტო“ რეალურად შეიძლება სულაც არ იყოს დამოუკიდებელი და რომ ისინი დადგებიან მეტი კრიტიკისა და პოლიტიკურად მოტივირებული შეზღუდვების წინაშე.
ზემოთ მოყვანილი მოსაზრებების გათვალისწინებით, უკეთესი იქნება, თუ პარლამენტი პასუხისმგებლობით მოეკიდება საკითხს. ნებისმიერი (გაურკვეველი) მოკლევადიანი პოლიტიკური სარგებლის მიღების მცდელობის ნაცვლად, მან მეტი მნიშვნელობა უნა მიანიჭოს ქვეყნის გრძელვადიანი ეკონომიკური პოლიტიკის მიზნებს ქართველი ხალხის კეთილდღეობისთვის.

Stirring Trouble in the Georgian Banking Sector
Who should be supervising the activities of commercial banks in Georgia? Currently, this responsibility lies with the country’s National Bank. However, the Georgian parliament will soon be deciding on new legislation, which, if passed, could take away the supervisory role from NBG and transfer it to an independent agency reporting directly to the prime minister. At the same time, the President of Georgia, Giorgi Margvelashvili vowed to veto the bill, if it is passed by the Parliament, citing economic concerns.
So, why does this particular piece of legislation ignite political battles? And why does the Parliament want to shake up the country’s financial architecture now, when consumer and business confidence is at such low levels, and when there is so much uncertainty about the real economy?
THE POLITICAL CONTEXT
The proposed reforms must be seen in the context of the political “war of words” between the ruling Georgian Dream coalition and the National Bank’s leadership, which has been ongoing ever since the Georgian Lari started to slide against the US dollar in December 2014,
Since Georgia is still largely a dollarized economy, with more than half of all loans denominated in USD, the political establishment came under huge popular pressure to “stop” the slide of the Lari against the dollar.
At the same time, taking full advantage of its independent status, the National Bank did not want to give in under pressure. NBG argued that a certain degree of currency devaluation was inevitable. On the one hand, the country is receiving less foreign cash from exports, caused by lower demand for Georgian goods in several partner countries – Azerbaijan, Armenia, Ukraine, Russia. On the other hand, foreigners are investing less, and Georgians working abroad are sending less money back home. All of this naturally leads to a strengthening of all major currencies against the Lari.
There are several ways Lari value could bounce back. Georgia’s exports may increase, or the foreign investment climate may improve. This would be the ideal scenario, requiring no sacrifices. But the likelihood of this against the backdrop of regional economic slowdown is not very high. There are several other possibilities:  first, Georgians (households, firms, and the government) can start buying fewer foreign goods, and thus reduce the demand for foreign currency on the market.  Secondly, NBG can start reducing the amount of lari in circulation to support the currency value (via an increase in interest rates for example). Both scenarios are more painful and can lead to lower growth or a recession.
The National Bank warned that any attempt to fight devaluation by any other means, namely by trying to supplement the lack of USD on the market with the country’s foreign exchange reserves, would have disastrous consequences, such as a Latin American-style currency crisis.
The NBG argued, in addition, that inflation is not picking up despite devaluation, remaining well below the rate that would require monetary policy intervention. In such a context any attempt to fix the exchange rate would only encourage speculators.
Indeed, Georgia’s foreign reserve levels are currently not so high as to allow frequent (and massive) interventions. They are nearing the critical threshold of 3 months worth of imports. If the National Bank tries to fix the exchange rate, the speculators will bet on depreciation by borrowing and selling lari, quickly buying up the country’s stock of foreign currency reserves. Once reserves run out, the National Bank will have to abandon the fixed-rate, and devaluation will follow. The speculators will then make a nice profit from selling foreign currency at a much higher price (in Lari terms) than the fixed-rate at which they have bought it initially.
While these arguments are well known to bank experts and macroeconomists worldwide, they failed to impress the majority of Georgian legislators. The allegations that commercial banks were manipulating the exchange rate for their own profit, while the NBG was turning a blind eye, started gaining momentum.
Some legislators (e.g. Tamaz Mechiauri, chairman of the budget and finance committee) even criticized the National Bank on the grounds that NBG does not represent the interests of the ruling coalition. The current proposal to take away the bank supervisory functions from NBG may therefore be interpreted as an ill-advised attempt by the Parliament to appease the public by gaining some control over foreign exchange transactions (and the value of the Lari).
Indeed, the actions of the National Bank may not be in line with the ruling coalition’s short-term political interests. But that is precisely the point - they should not be. The very reason the National Bank’s leadership has long term tenure is to ensure its independence from the government. This is a long-standing international practice to safeguard against bad monetary policy decisions driven by purely political considerations. The main goal of the monetary policy should be to serve the country’s long terms interests, not to meet the short-term goals.
Besides, few people in Georgia realize that things could have been much worse for the Georgian lari in 2014-2015. But they could. Especially if one looks at the external pressures – such as deep depreciation of the Russian ruble, Ukrainian hryvnia, and a number of other trade partner currencies. The fact that Georgia did not lose much of its foreign reserves in the process of smoothing out the inevitable deprecation, attests to the professionalism of NBG in handling the situation on the currency market.
THE ECONOMIC FALLOUT
If the proposed legislation is passed, what are the likely economic consequences? It is a difficult question to answer, especially given the political context I outlined above.
On the one hand, the financial sector governing model, where the macro (monetary policy) and micro (bank supervision) functions are separated between institutions is not new. Introducing such a model need not have any “revolutionary” consequences at all.
On the other hand, in the current Georgian context, these policy measures may have unintended and very unpleasant consequences.
Surely, in many OECD countries, such as Australia, Canada, Mexico, the supervision of a banking system, along with the securities market, is handled by a separate independent agency. Note, however, that all of these countries have a flexible exchange rate regime, and their choice of supervision model is not tied to an attempt to control the national currency value.
At the same time, many other OECD countries favor a “combined” or “mixed” system in bank supervision and monetary policy. Under these systems, bank supervision is the responsibility of a central bank either entirely or shared between the central bank and other agencies. The United States is an example of such a “mixed” system, where supervisory functions are divided between as many as three separate agencies: the Federal Reserve (US central bank), FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation), and the OCC, an office within the US Treasury Department.
The pros and cons of different supervisory systems have been the subject of debate within academic circles. Yet, the context of this debate is the prevention of systemic bank failures, not currency stabilization measures. For example, some economists argue that a combined system (central bank supervises commercial banks) may lead to a conflict of interest– e.g. the central bank may be pressured to maintain low-interest rates in order to save the country’s ailing banks. Others, however, argue that the combined system is better for ensuring financial stability, especially when the central bank plays the role of the “lender of last resort”, i.e. takes on the responsibility to rescue the banks that experience temporary difficulties.
In the Georgian case, even if the impact of the proposed legislation is likely to be minimal, the greatest concern about the proposal is that it may be a back door attempt to tighten control over commercial banks’ transactions and to take some important monetary policy functions away from the National Bank.
If the primary objective of those behind the new legislation is to help stabilize the currency, then they have to understand that it will not help achieve this goal. Moreover, their actions might backfire and destabilize the financial system. Private banks may fear that the established “independent agency” may not in fact be independent and that they will face more scrutiny and politically motivated restrictions.
Given the above considerations, the Parliament would be well advised to act in a responsible manner. Rather than trying to achieve any (uncertain) short-term political gains, it should give more weight to the country’s long-term economic policy objectives for the good of the Georgian people.