„ლეკვი ლომისა სწორია, ძუ იყოს, თუნდა ხვადია,“ – შოთა რუსთაველი
კომპანიის მართვაში ქალების ჩართვა სასარგებლოა კომპანიის საქმიანობისთვის. მაგალითად, გავლენიანი Catalyst-ის ანგარიშის (დედააზრი: კორპორაციული მუშაობა და საბჭოში ქალების წარმომადგენლობა) თანახმად: „კომპანიებს, რომელთაც მიაღწიეს [გენდერულ] მრავალფეროვნებას, საშუალოდ, სხვა კომპანიებზე უკეთესი ფინანსური შედეგები აქვთ“. კერძოდ, მათ დაადგინეს, რომ კომპანიები, რომელთა დირექტორთა საბჭოში წარმოგენილია მეტი ქალი, სჯობნიან კომპანიებს, რომელთა დირექტორთა საბჭოებში ქალების რაოდენობა მცირეა, ისეთი ინდიკატორებით, როგორიცაა, მაგალითად, გაყიდვებიდან მიღებული შემოსავალი (ROS), კაპიტალიდან მიღებული შემოსავალი (ROE) და ინვესტირებული კაპიტალი (ROI).
მიუხედავად იმისა, რომ Catalyst ყურადღებას ამახვილებს ქალების როლზე ძალიან დიდი (Fortune 500) კომპანიების მართვაში, ცნობილი ფაქტია, რომ ქალებს წამყვანი როლი აქვთ მიკრო ფინანსებშიც. მუჰამად იუნუსის გრამენ ბანკის საკრედიტო ოპერაციები, რომელიც ღარიბი ბანგლადეშელებისთვის მიკროსესხების მიცემის მიზნით შეიქმნა, მკვეთრად მიმართულია ქალებისკენ – კრედიტების 97% გაიცემა ქალებზე. კატარინ ესტი 2013 წელს გამოცემულ წიგნში „ოცდაშვიდი დოლარი და ერთი ოცნება“ ამტკიცებს, რომ ქალები კაცებთან შედარებით ბევრად უკეთ იყენებენ მცირე სესხებს. სანამ მამაკაცები აღებული თანხის რაღაც ნაწილს მაინც ხარჯავენ სიგარეტსა და ალკოჰოლზე, ქალები ამ თანხას ინვესტიციებში (ფერმის საქონელი და სხვ.) იყენებენ, რაც უკეთეს შედეგს აძლევს მათ (შემოსავალი სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობიდან, სესხის გადახდის შესაძლებლობა, პირადი ჰიგიენისა და ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუმჯობესება).
თუ ასე ხდება ბანგლადეშში, სადაც, ცენტრალური დაზვერვის სამსახურის World Factbook-ის მონაცემებით, მუშახელის 47% დასაქმებულია სოფლის მეურნეობაში, საქართველო რატომ უნდა იყოს გამონაკლისი? ამიტომ, ფრიად გაუგებარია, რომ ლიდერი ქალების როლი ქართულ სოფლის მეურნეობაში დღემდე უგულებელყოფილია. მაგალითად, ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში საქართველოს მთავრობის მიერ დარეგისტრირებული სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების წევრთა მხოლოდ ერთი მეოთხედია ქალი. ბევრ ასეთ კოოპერატივს აფინანსებს ევროპის სამეზობლო პროგრამა სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარებისთვის“ (ENPARD) რომის მიზანიც, სხვა მრავალთა შორის, არის ქართველი მცირე მიწის მფლობელთა სიცოცხლისუნარიანობისა და პროდუქტიულობის ხელშეწყობა. მაგრამ შესაძლებელია კი ამ მისიის შესრულება ქართველი გმირი ქალების სრული ჩართულობის გარეშე?
ქალები სოფლის მეურნეობაში მსოფლიოსა და საქართველოში
კარგად ცნობილი ფაქტია, რომ ქალები მთავარ როლს თამაშობენ განვითარებადი ქვეყნების სოფლის მეურნეობისა და სოფლის ეკონომიკაში. სოფლელი ქალები უძღვებიან უამრავ საოჯახო თუ ფერმერულ საქმიანობას, მათ შორის, სახლის მოვლას, საკვების გადამუშავებას, ცხოველების მოვლას, სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტების მოყვანასა და გაყიდვას. მიუხედავად იმისა, რომ მსგავსი საქმიანობა ფორმალურად (სტატისტიკურად) არ ითვლება „ეკონომიკურად აქტიურ სამუშაოდ“, მას მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს სოფლად მცხოვრებთა კეთილდღეობის საქმეში (FAO, 2011 წ.).
ამ მხრივ არც საქართველო არ არის გამონაკლისი. შეიძლება ფორმალური სტატისტიკა ამტკიცებდეს, რომ კაცებს წამყვანი როლი უკავიათ სოფლის მეურნეობის სექტორში, მაგრამ ქართული სინამდვილე სხვაზე მეტყველებს. მერსი ქორის მიერ ჩატარებულ ერთ-ერთ ბოლო კვლევაში ასახულია სამცხე-ჯავახეთის სოფლებში მცხოვრები ქალების სეზონური ყოველდღიურობა. მთელი წლის განმავლობაში ქალები უვლიან ცხოველებს, მათ შორის, ღორებს, ქათმებსა და მეწველ ძროხებს. გაზაფხულზე ეხმარებიან კაცებს მიწის დამუშავებაში, ზაფხულში აქტიურად არიან ჩართული საზაფხულო ხვნა-თესვაში, თოხნასა თუ მორწყვაში. შემოდგომაზე კი ეხმარებიან მოსავლის აღებაში.
გარდა ამისა, მოსავლის აღების პერიოდის დამთავრების შემდეგ, ქალები საზამთროდ ამზადებენ ხილის ჩირსა თუ ბოსტნეულის მწნილებს. რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, სწორედ მათ მიაქვთ ფერმაზე დამზადებული პროდუქტი ბაზარზე და საკმაოდ დამოუკიდებლები არიან აღებული თანხის რეინვესტირებასა თუ ოჯახისთვის საჭირო ნივთების შეძენის შესახებ გადაწყვეტილების მიღებაში.
ISET-ის მიერ ახლახან დასავლეთ საქართველოში ჩატარებულმა კვლევამ აჩვენა, რომ ფერმერულ საქმიანობაში ჩართული კაცებისა და ქალების პროცენტულ მაჩვენებელს შორის სხვაობა ძალიან მცირეა (იხ. ცხრილი). შესაძლო გამონაკლისებია ქიმიკატების გამოყენება და ტრანსპორტირება.
ეს ცხრილი გვიჩვენებს, რომ ფერმერული საქმიანობა ნაწილობრივ, სრულად თუ არა, ზღუდავს სოფლად მცხოვრები ქართველი ქალების დასვენების დროს. ქართველი კაცებიც სრულ განაკვეთზე მუშაობენ თავიანთ ფერმებზე, თუმცა ისინი უფრო სეზონურ სამუშაოებში (ხვნა, თესვა, მკა, თიბვა და სხვ.) არიან ჩართული, საოჯახო საქმეებსა და ბავშვების მოვლას კი მთლიანად ქალებს ანდობენ, იქნება ეს დედა, ცოლი თუ შვილი.
ქართველი გუთნისდედის ისტორია
სიმბოლურია, რომ გუთნის გამწევს ქართულად „გუთნისდედა“ ჰქვია. კავკასიური მითის თანახმად, სადაც ეს ენა აღმოცენდა, გუთნის გამწევი იყო ქალი, რომელიც მიუძღოდა გუთანში შებმულ წყვილ ხარს. ეს ტრადიცია დღემდე ცოცხალია მაღალმთიან საქართველოში, მაგალითად, თუშეთში. სანამ მამაკაცები ცხვრის სამწყემსად დადიოდნენ, ქალები იღებდნენ პასუხისმგებლობას ყველა დანარჩენ საქმეზე, მათ შორის გუთანზეც.
როგორც ფრანგი ისტორიკოსი, ფერნანდ ბროდელი აღნიშნავს, ქალებისა და კაცების როლები აგრარულ საზოგადოებაში დამოკიდებულია გაბატონებულ სასოფლო-სამეურნეო ტექნოლოგიაზე. ძირითადი განსხვავება მათ შორის, როგორც წესი, ისაა, მძიმე გუთანს იყენებენ (რომელიც მოითხოვს სხეულის ზედა ნაწილის ძალას) თუ თოხს. უფრო მეტიც, არსებობს ემპირიული მტკიცებულება (იხ. ალეინა, ნანი და ჯულიანო, 2012 წ.), რომ ძველ სასოფლო-სამეურნეო მეთოდებს ჰქონდა ძალიან მყარი შედეგები. მაგალითად, მეგუთნეთა შთამომავალი ქალები (თოხის გამომყენებელთაგან განსხვავებით) ნაკლებად მუშაობენ საკუთარ სახლს გარეთ.
ქვეყნის მთიანი რელიეფის გამო, გუთანი არ იყო ფართოდ გავრცელებული საქართველოს სოფლის მეურნეობაში. როგორც ენათმეცნიერული ანალიზი, ისე უძველესი ტრადიციები, ცხადჰყოფს, რომ ქალები უაღრესად მნიშვნელოვან როლს ასრულებდნენ ქვეყნის სოფლის მეურნეობაში. ქართულ სოფლებში ნიადაგის დამუშავების სეზონი იწყებოდა უნიკალური რიტუალით, რომელშიც მთავარ როლს ქალები ასრულებდნენ. თუშეთში ქალები თხრიდნენ პირველ ორმოს, რათა „მიწა გამოეღვიძებინათ“, ხარის მარჯვენა რქაზე კი სანთელს ანთებდნენ. ქალები, ასევე, აცხობდნენ სამკუთხა ხმიადს, რომელსაც ხარს აჭმევდნენ. ზოგან ხარები მინდვრებში ფეხმძიმე ქალს მიჰყავდა, რაც ნაყოფიერების სიმბოლოდ ითვლებოდა (სიხარულიძე, 2014 წ.).
ქართულმა სოფლის მეურნეობამაც გაიარა ტექნოლოგიური ცვლილებების პროცესი, რამაც, ბევრ სხვა რამესთან ერთად, გამოიწვია „გუთნისდედის“ ხელობის მასკულინიზაცია. ეს ცვლილება ბევრად უფრო გამოხატული იყო ბარად, სადაც ძირითადად სწორედ მძიმე გუთანს იყენებდნენ. თუმცა ქართველი ქალები კვლავ განაგრძობდნენ მნიშვნელოვანი როლის თამაშს ქართულ სოფლის მეურნეობასა თუ საზოგადოებაში. ისტორიულად, საქართველოში კაცებს ხშირად უწევდათ სამშობლოს დაცვა (და მისთვის სიკვდილიც), ამ დროს ქალებს ევალებოდათ სარჩო-საბადებლის მოპოვება, ბავშვების მოვლა და, რაც მთავარია, ქართველი ერის გადარჩენა.
წინსვლა: მომავალი (ქალი) ლიდერების განათლება
მიუხედავად ქალების აქტიური როლისა სასოფლო-სამეურნეო წარმოებაში, მათი დასაქმებისა და მენეჯერული გადაწყვეტილების მიღების უფლებები კითხვის ნიშნის ქვეშ დგას სწორედ იმ ქართველ საზოგადოებაში, რომელიც სოფლის მეურნეობაში სპეციალიზდება. მაგალითად, გასულ წელს, ISET-ის მიერ ENPARD-ის პროექტის ფარგლებში აბაშაში, სენაკში, ხობში, ცაგერში, ჩოხატაურში, ლანჩხუთსა და ოზურგეთში ჩატარებული საბაზისო კვლევის თანახმად, ქართული სოფლის მოსახლეობის 63% მიიჩნევს, რომ „როდესაც სამუშაო მწირია, კაცებს უნდა ჰქონდეთ მეტი უფლება, ვიდრე ქალებს“.
საქსტატის 2013 ანგარიშის თანახმად, საქართველოს სოფლებში კაცების მიერ მართული ოჯახობების რაოდენობა თითქმის ორჯერ აღემატება ქალების მიერ მართულ ოჯახობებს. 2012 წელს ქართული ფერმების თითქმის 30%-ზე ნაკლებს ხელმძღვანელობდა ქალი, რაც 2%-ით ნაკლებია 2009 წლის მაჩვენებელზე. გამოდის, წინსვლის ნაცვლად, უკან მივდივართ.
ქართული სოფლის მეურნეობის სექტორში ქალების წახალისებისა და მოტივაციისთვის ძალიან ბევრი გზა შეიძლება გამოინახოს. კარგი დასაწყისია განათლება და პროფესიული სწავლება. არსებობს საკმაო რაოდენობის ექსპერიმენტული მტკიცებულება, რომ ტრადიციულ, მასკულინურ საზოგადოებებში ქალები თავს არიდებენ კონკურენციას. შედეგი კი არის გენდერული უფსკრული განათლების მიღებასა და სამუშაო ძალაში მონაწილეობაში, რასაც კიდევ უფრო ამწვავებს მამაკაცების უარყოფითი დამოკიდებულება ქალი მუშახელის მონაწილეობისადმი („ქალი უნდა იჯდეს სახლში“). მსგავსი კვლევები გვთავაზობს არაერთ ეფექტურ გზას ქალების წახალისებისა და პროფესიული კვალიფიკაციებისთვის.
მაგალითად, ქალების ჩართულობის მაჩვენებლის გაზრდა შესაძლებელია, თუ მათ უბრალოდ მივაწვდით ინფორმაციას პროფესიული განათლების ტრენინგის შესაძლო სარგებლის შესახებ. ბემანი, დაფლო, პანდი და ტოპალოვა თავიანთ ბრწყინვალე კვლევაში (2012) გვაჩვენებენ, როგორ შეუძლიათ ლიდერ ქალებს, შეცვალონ ახალგაზრდა ქალების დამოკიდებულება. შემთხვევითობის პრინციპით შერჩეულ სოფლებში, სადაც ახალგაზრდა ქალებს სანიმუშოდ ჰყავთ ქალი ლიდერები, გენდერული უფსკრული მისწრაფებებში შემცირდა ერთი მეოთხედით, ხოლო გენდერული სხვაობა განათლების მიღებაში სრულად აღმოიფხვრა!
რა თქმა უნდა, დონორების მიერ დაფინანსებულ, ENPARD-ის მსგავს პროექტებს შეუძლია დიდი წვლილი შეიტანოს გენდერული პრობლემების გადაჭრაში. მაგალითად, ქალთა ჩართულობა კოოპერატივების საქმიანობაში შეიძლება წახალისდეს ქალების მიერ წარმატებით მართული ფერმებისა და ფერმერული ორგანიზაციების შესახებ მაგალითების მოყვანით. ქალებს შეიძლება დაენიშნოთ სტიპენდიები საჭირო მენეჯერული უნარ-ჩვევების შესაძენად. დაბოლოს, კოოპერატივების მართვაში ქალების მონაწილეობა შეიძლება, ასევე, გახდეს ერთ-ერთი კრიტერიუმი ტექნიკური მხარდაჭერისა და გრანტების მოპოვებისთვის.
იმედია, საქართველო კიდევ ერთხელ შეძლებს საკუთარი გუთნისდედების ძალის გამოყენებას ყველას სასიკეთოდ. რა თქმა უნდა, ეს გულისხმობს არსებული სტერეოტიპების შეცვლას, რაც მოითხოვს ფართო და კარგად კოორდინირებულ საგანმანათლებლო საქმიანობას, რომლის არც თუ მცირე ნაწილი შეიძლება იყოს ENPARD.

“The lion's whelps are equal be they male or female” – Shota Rustaveli
Giving women voice in company management may prove beneficial for performance. For instance, according to an influential Catalyst report, The Bottom Line: Corporate Performance and Women’s Representation on Boards, “companies that achieve [gender] diversity and manage it well attain better financial results, on average, than other companies.” In particular, they find that firms with the most women board directors outperform those with the least on such indicators as return on sales (ROS), return on equity (ROE), and invested capital (ROI).
While the Catalyst focused on the role of women in the governance of very large (Fortune 500) companies, women are also known to be a leading force in microfinance. Founded by Muhammad Yunus to provide Bangladesh's poor with microloans, Grameen Bank’s lending operations were heavily biased toward women – 97% of all credit recipients were female. In her 2013 book Twenty-Seven Dollars and a Dream, Katharine Esty argues that women are comparatively better at exploiting small loans than males. While men tend to waste at least some of the money on alcohol and tobacco, women use it for investment (in farm animals, etc.), resulting in better outcomes (revenue from agricultural activities, ability to repay the loan, improvement in personal hygiene and health).
If all this is true for Bangladesh, where, according to the CIA World Factbook, 47% of the labor force is employed in agriculture, why should Georgia be any different? It is therefore quite disconcerting that the role of female leadership has so far been overlooked in Georgia’s agriculture. For instance, females are only one-fourth of the membership in agricultural cooperatives that have been registered over the past couple of years by the Georgian government. Many of these are supported by the European Neighbourhood Programme for Agriculture and Rural Development (ENPARD) Initiative which seeks, among other things, to promote the livelihoods and productivity of Georgian smallholders. But, can this mission be successfully accomplished without fully engaging Georgia’s heroic women?
It is well established that women play a key role in the agricultural and rural economies of developing countries. Rural women manage a myriad of household and farming activities including housekeeping, food processing, caring for animals, producing and marketing agricultural crops. While these activities do not count towards “economically active employment” in the formal (statistical) sense of the term, they significantly contribute to the wellbeing of rural households (FAO, 2011).
Georgia is no exception to this rule. Formal statistics may show that men have a leading role in the agricultural sector, but Georgia’s reality looks quite different. A recent study by Mercy Corps documents the seasonal routines undertaken by rural women in the Samtskhe-Javakheti region. All year round, women look after the animals, including pigs, chickens, and milking cows. In spring, women help men in land preparation and cultivation, while also being actively involved in summertime weeding, hoeing and irrigation. In autumn, women help with harvesting.
Additionally, after the harvest season is over, women make preserves by pickling, drying, and processing fruits and vegetables. Most importantly, they are the ones to take farm products to the market and have quite a bit of independence in deciding how to reinvest the money or use it for current family needs.
A recent survey ISET undertook in Western Georgia finds that there is only a tiny difference between the percentages of men and women involved in different farming activities (see table). Possible exceptions are the application of chemicals and transportation.
What this data mask, however, is that farming activities limit, if not completely eliminate, the leisure time of rural women in Georgia. Georgian men also work full time on their farms, yet they tend to specialize in seasonal works (ploughing, planting, harvesting, hay production, etc.), leaving all housekeeping chores and childcare to the women: their mothers, wives, and daughters.
Rather symbolically, the Georgian term for ‘ploughman’ is gutnis deda, or ‘plow mother’ (gutani is Georgian for plough and deda for mother). According to a Caucasian myth in which this language originates, the ploughman was actually a woman driving a pair of plough bulls. This tradition is still alive in the Georgian highlands, e.g. in Tusheti. While men are herding the sheep, women would take over most other responsibilities, including ploughing.
As noted by the French historian Fernand Braudel, the roles of men and women in an agrarian society depend on the dominant farming technology. A key distinction is typically made between communities that adopt the heavy plough (which requires upper-body strength) and those that use the hoe. Moreover, there is empirical evidence (see Aleina, Nunn, and Giuliano (2012)) that ancient agricultural methods have very enduring effects. For instance, women who are descendants of plough-users (as opposed to hoe-users) tend to work less outside of their homes.
The plough was not as prevalent in Georgia’s ancient agriculture due to its mountainous relief. Not only linguistic analysis, but also ancient traditions suggest that Georgian women were extremely important in the country’s agriculture. In Georgian villages, the beginning of the tilling season used to involve unique rituals and preparations in which women played a key role. In Tusheti, women would start by digging out a bit of soil to “wake up the land”, and light candles on the right horn of the bull. Women also baked a triangular khmiadi (unleavened bread), a small piece of which was fed to the bulls. In some places, the bulls would be led into the fields by a pregnant woman – a symbol of fertility (Sikharulidze, 2014).
Georgian agriculture has also gone through a process of technological change, triggering, among other things, a gradual masculinization of the ‘plow mother’ profession. This change was more pronounced in the lowlands, where the heavy plough was particularly useful. Yet, Georgian women continued to play a key role in Georgian agriculture and society. Too often in Georgia’s turbulent history men were called upon to defend (and die for) their homeland, leaving it up to the women to produce food, raise children, and, ultimately, ensure the Georgian nation’s survival.
Despite the active role women play in agricultural production, their rights to employment and subsequent managerial decisions are questioned in those very Georgian communities that specialize in agriculture. For instance, according to a baseline survey, ISET conducted last year in Abasha, Senaki, Khobi, Tsageri, Chokhatauri, Lanchkhuti, and Ozurgeti as part of the ENPARD project (ISET participates in the CARE-led ENPARD consortium), 63% of rural Georgians think that “when jobs are scarce, men should have more right to a job than women.”
According to the 2013 count by GeoStat, the number of male-headed households is approximately twice as high as women-headed households in Georgia’s rural areas. Less than one third (about 30%) of Georgian farms were headed by women in 2012, 2 percentage points less than in 2009. Thus, instead of advancing, we are going back.
There could be many ways to promote women to positions of decision-making and influence in Georgian agriculture and society. A good place to start is education and vocational training. There is considerable experimental evidence that, in traditional male-dominated societies, women typically shy away from the competition. The result is a gender gap in educational attainment and labor force participation, which is exacerbated by a negative male attitude towards female labor force participation (“the woman should stay at home”). The same body of research, however, suggests a number of effective ways to boost women’s aspirations and professional qualifications.
For instance, female enrollment rates can be increased if one simply informs them about expected returns to vocational training. In a fascinating study, Beaman, Duflo, Pande, and Topalova (2012) report how female leadership can change young women’s perceptions. In (randomly selected) villages where young women had an opportunity to observe female leaders as role models the gender gap in aspirations was reduced by one quarter and the gender gap in educational attainment was completely eradicated!
It goes without saying that donor-financed projects, such as ENPARD, could greatly benefit by incorporating lessons learned from state-of-the-art development research on gender mainstreaming. For instance, female participation in the coop movement could be boosted by evidence on the success of women-led farms and farmer organizations. Women could be targeted with scholarships to acquire relevant managerial skills. Finally, female participation in the governance of coops could also be made a criterion for technical support and grants.
Hopefully, Georgia will once again find the ways to utilize the power of its gutnis dedas to the benefit of all. In the end, this is about changing existing stereotypes, which will require a broad and well-coordinated educational effort of which ENPARD cannot be but a small part.