2015 წლის 20 აგვისტოს ძლიერმა სეტყვამ გაანადგურა მოსავალი და ინფრასტრუქტურა აღმოსავლეთ კახეთში. მხოლოდ ყვარელში სეტყვამ 1300 ჰექტარი საფერავი და 1000 ჰექტარი რქაწითელი გაანადგურა, რითიც 500-ზე მეტი გლეხი დააზარალა. ეს მხოლოდ ნაწილია ბოლო წლებში მომხდარი ბუნებრივი კატასტროფებისა, რაც ქართველ გლეხებს დაატყდათ თავს. ყველაზე სერიოზული შემთხვევა მოხდა 2012 წლის ივლისში, როდესაც ძლიერმა წვიმამ, ქარმა, სეტყვამ და წყალდიდობამ დააზიანა ათასობით ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო მიწა კახეთში, სახურავი გადახადა სახლებს და მნიშვნელოვნად დააზიანა რეგიონის ინფრასტრუქტურა.
მართალია, ბუნებრივი კატასტროფების თავიდან აცილება შეუძლებელია, მაგრამ გლეხებს შეუძლიათ გამოიყენონ ისეთი ტექნოლოგიები, როგორიცაა სეტყვის საწინააღმდეგო ბადეები ან სარწყავები, რათა მინიმუმამდე დაიყვანონ დანაკარგი. მათ შეუძლიათ მოსავლის დივერსიფიცირებისა და ტერიტორიების გაზრდის მეშვეობით თავი დაიზღვიონ ბუნების მიერ მიყენებული დანაკარგისგან. მართალია, ეს დიდ ხარჯებთან არის დაკავშირებული, მაგრამ რისკების შემცირების ასეთი ზომები დაეხმარებათ მათ უფრო სტაბილური გახადონ თავისი შემოსავალი. დაბოლოს, აგრო დაზღვევა შეიძლება გამოყენებულ იქნას როგორც რისკების შემცირების დამატებითი საშუალება ისეთი ძლიერი სტიქიური უბედურებების შემთხვევაში, როგორიცაა ადრეული ყინვები, წყალდიდობა, გვალვა, ქარიშხალი.
2014 წლამდე აგრო დაზღვევის შესახებ საქართველოში თითქმის არავის არაფერი სმენოდა. დაზღვევის ნაცვლად, ქართველი გლეხების აბსოლუტურ უმრავლესობას ერჩია რუსული რულეტი ეთამაშა დედაბუნებასთან. ისინი ყოველთვის ასე იქცეოდნენ, რადგან არასოდეს ჰქონდათ ხელზე საკმარისი თანხა, უგულებელყოფდნენ რისკებს და... მუდამ მთავრობის დახმარების იმედად იყვნენ.
2014 წელს ქვეყნის მთავრობამ დაიწყო სუბსიდირებული აგროდაზღვევის პროგრამის პილოტირება იმის იმედით, რომ ბაზარს ახალ „წონასწორობაში“ გადაიყვანდა. იმ წელს თითქმის 21,000 პოლისი „გაიყიდა“ სიმბოლურ ფასად, რომელიც რეალური ფასის მხოლოდ 6%-ს შეადგენდა (დარჩენილ 94%-ს, როგორც წესი, მთავრობა ფარავდა). თუმცა ერთი წლის შემდეგ, როგორც კი მთავრობამ სუბსიდიის მოცულობა 55%-მდე შეამცირა, გაყიდული პოლისების რაოდენობა 3,500-ზე ქვემოთ დაეცა (იხ. ცხრილი #1).
ცხრილი #1. აგრო დაზღვევის პილოტი, 2014-2015 წლების შედარება
წყარო: სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო (APMA).
2015 წელს გაყიდული პოლისების რაოდენობის ასეთ მკვეთრ ვარდნას სხვა მიზეზებიც ჰქონდა. სუბსიდიის მოცულობა არა მხოლოდ შემცირდა 94-დან 55%-მდე, არამედ ის ხელმისაწვდომი გახდა მხოლოდ მცირემიწიანი ფერმერებისთვის (ამით აიხსნება დაზღვეული მიწების რაოდენობის მკვეთრი შემცირებაც). ცხადია, 2015 წლის ბოლომდე სადაზღვევო პოლისები კიდევ გაიყიდება, მაგრამ აშკარაა, რომ პილოტმა ვერ მოიტანა მდგრადი შედეგები.
უნდა დაისვას ორი კითხვა: რატომ ვერ მოხერხდა აგრო დაზღვევის ბაზრის შექმნა, რომელზეც სუბსიდიის სახით გადასახადის გადამხდელთა 10 მილიონ ლარზე მეტი დაიხარჯა? და შეუძლია თუ არა საქართველოს მთავრობას, უკეთ იმუშაოს ამ მიმართულებით?
MIT-ის პროფესორები, ესტერ დუფლო და აბიჯიტ ბანერჯი თავიანთ 2011 წლის ბესტსელერში „სიღარიბის ეკონომიკა“ ამტკიცებენ, რომ ღარიბი სოფლების ოჯახობათა მართვა ჰგავს ჰეჯირების ფონდის მართვას რისკების შემცირების ისეთი თანამედროვე საშუალებების გარეშე, როგორიცაა დაზღვევა, ოფციონები, ფიუჩერსები და სხვ. უფრო მეტიც, ჰეჯირების ფონდის მენეჯერებს (ან ადამიანებს, რომლებიც შემოსავლის კიბის შუა რგოლს წარმოადგენენ) შეუძლიათ გაუმკლავდნენ შემოსავლების მცირე ნეგატიურ შოკებს, ღარიბ ოჯახობებს კი ამის ფუფუნება არ აქვთ. შემოსავლების მცირედით შემცირებაც კი ნიშნავს, რომ მათ უნდა შეამცირონ საკვებზე, ჯანმრთელობასა თუ განათლებაზე დახარჯული თანხების რაოდენობა.
დუფლოსა და ბანერჯის აზრით, რისკების სამართავად ღარიბები მიმართავენ ჰეჯირების პრიმიტიულ სტრატეგიებს, რაც ხელს უშლით მათ, დაეუფლონ სპეციალობას და გახდნენ უფრო პროდუქტიულები. მსგავსი სტრატეგიების მაგალითებია: გაფართოებულ ოჯახებს შორის ურთიერთდახმარება, ნაკვეთებისა და მოსავლის დივერსიფიცირება (ამგვარად ამცირებენ წარმოების მასშტაბის ეკონომიკისგან მიღებულ მოგებას), მაღალშემოსავლიანი ჰიბრიდული თესლების მსგავს სარისკო ინოვაციებში ძვირადღირებული ინვესტიციების ჩადებისთვის თავის არიდება. მიუხედავად იმისა, რომ მსგავსი სტრატეგიები ძალიან მნიშვნელოვანია მაღალი რისკების (მაგ. ამინდთან დაკავშირებული მოვლენების) დროს, ისინი ძვირი ჯდება და გლეხებს სიღარიბეში ტოვებს.
აგრო დაზღვევას შეუძლია გაათავისუფლოს ღარიბი გლეხები მსგავსი პრიმიტიული ჰეჯირების საჭიროებისგან და საშუალება მისცეს მათ, დაკავდნენ უფრო პროდუქტიული საქმიანობით. წესით, ღარიბებმა უნდა გამოიყენონ აგრო დაზღვევა, როგორც კი ამის საშუალება მიეცემათ. თუმცა, როგორც ბანერჯი და დუფლო აღნიშნავენ, რეალობა სრულიად საწინააღმდეგოა. რობერტ თაუნსენდისა და მისი თანაავტორების აზრით, შესაძლებლობის არსებობის შემთხვევაში, მცირე შემოსავლების მქონე ინდოელი გლეხების მხოლოდ 5-10% იზღვევს თავს გვალვისგან, მიუხედავად იმისა, რომ ისინი სწორედ ნალექებს ასახელებენ რისკების მთავარ მიზეზად. დინ კარლანის აზრით, ხშირად გლეხებს არ სურთ დაზღვევის შეძენა, მაშინაც კი, როდესაც მისი ფასი თითქმის ნულის ტოლია ან ბევრად დაბალია მის რეალურ ფასზე. ბუნებრივად ისმის კითხვა: რატომ არის ასეთი დაბალი მოთხოვნა დაზღვევაზე ღარიბ გლეხებში?
ბანერჯი და დუფლო ამას რამდენიმე მიზეზით ხსნიან. პირველი არის, როგორც მას ავტორები უწოდებენ, „მოთხოვნით მოვაჭრე“ (ე. წ. demand-wallah” argument), რომელიც ძალიან კარგად ესადაგება ქართულ რეალობას. როდესაც 2012 წლის ივლისში სეტყვა მოვიდა (საბედისწერო საპარლამენტო არჩევნებამდე სულ რაღაც სამი თვით ადრე), კახელმა გლეხებმა მიიღეს დაახლოებით 150 მილიონი ლარის კომპენსაცია: 50 მილიონი ლარი მთავრობის ფონდებიდან, დანარჩენი 100 მილიონი ლარი კი ყოფილი პრემიერ-მინისტრის, ივანიშვილის ფონდიდან. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, შეიძლება კახელი გლეხები რუსულ რულეტს ეთამაშებიან ბუნებას, მაგრამ ამას ფუჭი მასრებით დატენილი იარაღით აკეთებენ!
საქართველოში აგრო დაზღვევა ნადმვილად არ არის იაფი. მიმდინარე ფასებით, ქართული თხილის მწარმოებელი, რომელიც ფლობს 1.5 ჰექტარ მიწას, ვალდებული იქნებოდა, ეყიდა დაზღვევა, რომელიც, მთავრობის მიერ სუბსიდირების შემთხვევაში, მისი შემოსავლის 2.4% ეღირებოდა, მსგავსი სუბსიდიის არარსებობის შემთხვევაში კი – 6.1%. ამიტომ არ არის გასაკვირი, რომ საქართველოს მთავრობის მიერ დაპირებული გარანტირებული დახმარების გათვალისწინებით, გლეხებს არ აქვთ ძლიერი მოტივაცია, შეიძინონ დაზღვევა და, რაც კიდევ უფრო ცუდია, შეამცირონ საკუთარ სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობასთან დაკავშირებული რისკები. თუმცა მედალს მეორე მხარეც აქვს, არსებული აგრო დაზღვევის მიზერული მოცულობის გათვალისწინებით, არც დაზღვევის პროვაიდერებს არ აქვთ ძლიერი მოტივაცია, ინვესტიცია ჩადონ კვლევასა და მონაცემთა ანალიზში, ან განავითარონ ახალი, ქართულ ბაზარზე მორგებული პროდუქტები.
დაზღვევის ბაზრის გამართულ მუშაობას კიდევ ბევრი რამ უშლის ხელს. მაგალითად, შეიძლება გლეხები არ ენდობოდნენ სადაზღვევო პროვაიდერებს ან არ ჰქონდეთ სათანადო ცოდნა დაზღვევის კონცეფციის შესახებ. უფრო მეტიც, მათ შეიძლება არ სურდეთ საკუთარი, ისედაც მწირი რესურსები მიანდონ მათ, თუ გავითვალისწინებთ არაპროფესიონალ გაყიდვების აგენტებსა და დანაკარგების შემფასებლებთან ურთიერთობის გამოცდილებას. მაგრამ, რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, საქართველოს მთავრობის მცდელობას, დანერგოს აგრო დაზღვევა, აქამდე ხელს უშლიდა თავად მთავრობის საქციელი, დაეხმაროს დაუზღვეველ გლეხებს. რა თქმა უნდა, საარჩევნო წელს!
მიუხედავად იმისა, რომ გლეხებს ზოგადად არ სურთ დაზღვევის შეძენა, მაინც შეიძლება მარტივი „ხრიკებით“ ვაიძულოთ ისინი, დაიზღვიონ თავი. მაგალითად, ფილიპინებში ჩატარებულ ექსპერიმენტში შემთხვევითობის პრინციპით შერჩეულ მონაწილეებს სთხოვდნენ საკუთარი ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ კითხვარის შევსებას. როდესაც შემდეგ მათ სთავაზობდნენ ჯანმრთელობის დაზღვევას, მათ, ვინც მონაწილეობა მიიღო გამოკითხვაში, ბევრად უფრო მეტად სურდათ დაზღვევის შეძენა.
ფერმერული კოოპერატივები შეიძლება იყოს მნიშვნელოვანი ინსტრუმენტი ფერმერთა იძულებისთვის, თავი დაიზღვიონ რისკებისგან. მაილს კიმბალი იყო პირველი, ვინც 1988 წელს შექმნა ფერმერთა კოოპერატივები, როგორც თვითმამოძრავებელი ერთეული, რომელსაც შეეძლო საკუთარი წევრების დაზღვევით უზრუნველყოფა. საქართველოში მთავრობისა და ENPARD-ის ინიციატივით უკვე გადაიდგა პირველი ნაბიჯები ამ მიმართულებით. თუმცა უფრო მეტიც შეიძლება გაკეთდეს.
კერძოდ კი, როგორც კარლანმა და მისმა თანაავტორებმა (2013 წ.) აჩვენეს, საუკეთესო შედეგის მიღწევა შესაძლებელია, თუ საგრანტო წახალისებასთან ერთად დაზღვევის ქონა სავალდებულო გახდება. მართალია, გლეხების შემთხვევაში ასეც ხდება, მაგრამ მსგავსი პოლიტიკა შეიძლება განსაკუთრებით ეფექტური იყოს ფერმერთა კოოპერატივების შემთხვევაში, რომელთაც სურთ, სპეციალიზდნენ და სიახლეები შეიტანონ კონკურენტულ საბაზრო გარემოში. ამჟამად ENPARD-ის მიერ მხარდაჭერილი კოოპერატივების დიდი უმრავლესობა არ არის დაზღვეული. შესაბამისი ტრენინგისა და საგრანტო წახალისებების უზრუნველყოფით, ENPARD-ს შეუძლია დააგვირგვინოს ქართული მთავრობის ინიციატივა და ერთხელ და სამუდამოდ აღმოფხვრას უსარგებლო რუსული რულეტის პრაქტიკა, რომელიც ახშობს ქართული სოფლის მეურნეობის განვითარებას.

On August 20, 2015, a strong hailstorm hit Georgia, devastating crops and infrastructure in eastern Kakheti. In Kvareli alone, the hailstorm destroyed about 1,300ha of Saperavi and 1,000ha of Rkatsiteli grapes, affecting more than 500 families. This was only one in a string of natural disasters striking Georgian farmers in recent years. One of the worst calamities occurred in July 2012, when heavy rain, strong winds, hail, and floods damaged thousands of hectares of arable land in Kakheti, ripping roofs and destroying vital infrastructure.
While natural disasters cannot be prevented, farmers can use technological solutions, such as hail nets or irrigation, to minimize crop losses. Not to put all eggs in one basket, they may choose to hedge against localized weather-related losses by diversifying crops and growing locations. While coming at a cost, such risk mitigation measures would help reduce income variability. Finally, crop insurance could be used as a complementary risk-mitigation tool in case of extreme weather events such as early freezes, floods, droughts, and hurricanes.
Yet, until 2014, agricultural insurance was almost unheard of in Georgia. Instead of buying insurance, the vast majority of Georgian farmers preferred to play Russian roulette with Mother Nature. They did so being chronically short on liquidity, underestimating risks, and … counting on a government bailout.
In 2014, the Georgian government started piloting a heavily subsidized crop insurance scheme in the hope of shifting the market to a new “equilibrium”. Almost 21,000 policies were “sold” in that year at a symbolic price equal to about 6% of the actual cost (the government covered the remaining 94%, on average). Yet, one year later the number of policies sold plummeted to less than 3,500, as soon as the government reduced the amount of subsidy to 55% (see Table 1 below).
Table 1. Agricultural Insurance Pilots, 2014 vs. 2015
There were also other reasons for the dramatic drop in the number of policies sold in 2015. Not only was the subsidy reduced from 94 to 55%, but also it was made available only to smallholders (this also explains the even larger drop in the amount of land insured). And, of course, some more insurance policies may be sold until the end of 2015. Nevertheless, it is already clear that the pilot has failed to produce sustainable results.
Two questions must be asked: why more than 10mln GEL in taxpayers’ money spent on subsidies failed to jump-start the agricultural insurance market? And, can the Georgian government do any better?
In their 2011 bestseller Poor Economics, two MIT professors Esther Duflo and Abhijit Banerjee argue that managing a poor rural household is akin to the responsibility of running a hedge fund, yet doing so in the absence of modern risk mitigation instruments, such as insurance, options, futures, etc. Moreover, while hedge fund managers (or people in the middle of the income ladder) can afford small negative income shocks, for poor households even a small drop in income would require cuts in basic food, housing, health, and education expenditures.
According to Duflo and Banerjee, to manage risk, the poor engage in primitive hedging strategies that prevent them from specializing and achieving productivity gains. Examples of such strategies are: mutual help within extended families, plot and crop diversification (thus forfeiting any gains from economies of scale in production), and abstention from costly investment in (risky) innovations such as higher yield hybrid seeds. While essential in the presence of severe downside risks (e.g. related to weather events), these strategies are costly and keep the farmers entrapped in poverty.
Agricultural insurance could relieve poor farmers from the need to engage in primitive hedging and in this way help them to specialize in more productive activities. This being the case, the poor could be expected to flock to agricultural insurance, whenever available. Yet, as Banerjee and Duflo point out, the opposite is true. According to Robert Townsend and coauthors, when given the opportunity, only 5 to 10% of low-income Indian farmers insure themselves against drought, even though they identify precipitation as a major source of risk. According to Dean Karlan, farmers are often not willing to purchase insurance even when its price is close to zero and much lower than the actuarially fair price. The natural question to ask is why there is such a low demand for insurance among poor farmers?
Banerjee and Duflo identify several factors. The first among these is what the authors call a “demand-wallah” argument, which very well applies to the Georgian situation. When hit by hailstorms and winds in July 2012 (just three months before the fateful parliamentary elections), Kakhetian farmers received around GEL 150 million in compensation, including GEL50 million in government funds and another GEL100 million from ex-Prime Minister Ivanishvili’s foundation. In other words, Kakhetian farmers may have been playing Russian Roulette with natural disasters, yet they did so with a gun loaded with blanks!
Agricultural insurance is not a cheap proposition in Georgia. At the going rates, a Georgian hazelnut grower owning 1.5ha would be asked to pay an insurance premium equal to 2.4% of his/her income, if subsidized by the government, and 6.1%, if not. It is, therefore, not surprising that given an implicit bailout guarantee by the Georgian government, farmers have no strong incentives to purchase insurance, and, even more detrimentally, mitigate risk in their farming practices. On the other side of the coin, given the meager size of the agricultural insurance pie, insurance providers have little incentive to invest in research and data analysis or come up with innovative products that are a better fit for the Georgian market.
There are, of course, many factors standing in the way of an orderly insurance market. For example, farmers may not trust insurance providers and lack a proper understanding of the insurance concept. Moreover, they may be reluctant to commit their scarce resources given their experience in dealing with unskilled sales agents and loss adjusters. But, above everything else, the Georgian government’s efforts to roll out agricultural insurance have thus far been undermined by its own (implicit) commitment to bail out uninsured farmers. Certainly in an election year!
Despite their general unwillingness to purchase insurance, farmers might be nudged towards insuring themselves with the help of simple behavioral “tricks”. For example, in an experiment conducted in the Philippines, randomly selected participants were asked to fill in a questionnaire about their health status. When subsequently offered health insurance, those who answered the survey, were significantly more likely to buy insurance.
Farmer cooperatives may also be an important instrument of nudging farmers to insure against risks. Miles Kimball was the first in 1988 to acknowledge and model farmers’ cooperatives as a self-enforcing body able to provide insurance to its members. In Georgia, the first steps have been already taken towards this end by the Georgian government and the EU’s ENPARD initiative. However, more can be done.
In particular, as has been shown by Karlan et al (2013), the best results could be achieved by combining grant incentives with the requirement to acquire insurance. While true in the case of individual farmers, the same policy could be particularly effective in the case of farmer cooperatives seeking to specialize and innovate in a competitive market environment. At present, the vast majority of ENPARD-supported cooperatives are not insured. By providing relevant training and grant incentives, ENPARD could complement the Georgian government’s efforts to prevent the hollow Russian Roulette practice from stifling development in Georgian agriculture