„რა თქმა უნდა, არსებობს, – უპასუხა პროფესორმა დანეკამ, – ხაფანგი-22.
ქართული ღვინის ინდუსტრიისთვის 2013 და 2014 წლები წარმატებული იყო, რადგან კვლავ გაიხსნა რუსული ბაზარი. ექსპორტი და ყურძნის ფასი უეცრად გაიზარდა. დივერსიფიკაციის შესახებ საუბრების მიუხედავად, სულ რაღაც 2 წელიწადში რუსეთის წილი ქართული ღვინის საერთო ექსპორტში 0-დან 68%-მდე გაიზარდა.
გრაფიკი #1: ქართული ღვინის ექსპორტის ღირებულება (მიმდინარე აშშ დოლარი)
მოთხოვნა შავ ყურძენზე, რომლითაც მზადდება რუსულ ბაზარზე განსაკუთრებით პოპულარული ნახევრად ტკბილი ღვინოები, წარმოუდგენლად გაიზარდა. ექსპორტიორები ერთმანეთს ეჯიბრებოდნენ სტალინის საყვარელი ხვანჭკარას რუსული მარკეტების დახლებზე დადებაში, რის გამოც ალექსანდროულის ჯიშის ყურძნის (რომლითაც მზადდება ხვანჭკარა) ფასმა რვა ლარს მიაღია.
თქმაც არ არის საჭირო, რომ ღვინისა და ყურძნის გაზრდილი ფასები არის საუკეთესო სტიმული ვენახებსა და გადამუშავების მოცულობაში დამატებითი ინვესტიციების ჩადებისთვის, რაც ისევ და ისევ რუსეთის წისქვილზე ასხამს წყალს. სულ რაღაც სამ წელიწადში ყურძნის წარმოება გაორმაგდა: თუ 2012 წელს 144,000 ტონა ყურძენი მოვიდა, 2015 წელს 290,000 ტონის აღებას ელოდებიან.
2015 წელს, რუსულ ბაზარზე დაფიქსირებული მკვეთრი ვარდნის შემდეგ, ქართველი გლეხებისა და ღვინის მწარმოებლებისთვის მიყენებული დარტყმა პირდაპირპროპორციულია წინა 2 წლის განმავლობაში მათ მიერ მიღებული მოგებისა. ყურძნის ფასი მკვეთრად დაეცა, ამჯერად იგი ოდნავ თუ აღემატება 2012 წლამდელ ფასებს. საფერავი დაახლოებით 82 თეთრი ღირს, რითიც მკვეთრად ჩამოუვარდება 2014 წლის ფასს (1,94 ლარი).
კახელი გლეხები ისევ გამოდიან ქუჩაში მარნების მიერ მათთვის შეთავაზებული ფასების გასაპროტესტებლად და მთავრობისგან მოითხოვენ მეტ სუბსიდიას. თუ გავითვალისწინებთ, რომ საქართველოში არჩევნები ახლოვდება, სავარაუდოდ მიიღებენ კიდეც!
ყველამ კარგად იცოდა, აღმავლობა დსთ-ისა და რუსეთის ბაზარზე მოიცავდა მნიშვნელოვან კომერციულ რისკებს ქართული ღვინის ინდუსტრიისთვის. თავდაპირველი პრობლემა ისაა, რომ საქართველომ (და მისმა ღვინოებმა) შეიძლება კიდევ ერთხელ დაკარგოს რუსეთის კეთილგანწყობა, რაც კიდევ ერთხელ გამოიწვევს ქართულ ექსპორტზე სატარიფო და არასატარიფო შეზღუდვების დაწესებას. პოლიტიკას რომ თავი დავანებოთ, რუსეთის ბაზარზე ასეთი დამოკიდებულებით, ცხადია, საქართველო დგება რისკის წინაშე, ამ ბაზარზე დაფიქსირდეს მოულოდნელი ვარდნა.
მიუხედავად ამ კარგად დასაბუთებული ეჭვებისა, რუსული ბაზრის გახსნის შემდეგ, პარადოქსული ხაფანგი-22 სიტუაცია მაინც შეიქმნა, ვინაიდან ღირებულებათა ჯაჭვის კერძო მოთამაშეთა უმრავლესობამ დაკარგა მოტივაცია, საკუთარი ღვინის (და საქართველოს!) მარკეტინგში ჩადოს ინვესტიცია რუსეთისა და დსთ-ის ფარგლებს მიღმა. ევრაზიულ ვაკუუმში გაყიდული თითოეული ღვინის ბოთლის შემდეგ ისინი ზეიმობდნენ და დამატებით ინვესტიციებს დებდნენ ყურძნის მოსავალსა და გადამუშავების მოცულობაში. და ვაღიაროთ, რომ კერძო ქართული მარნები გიჟები იქნებოდნენ, სხვაგვარად რომ მოქცეულიყვნენ, რადგან არც ერთი მათგანი არაა საკმარისად დიდი, რომ ჩაერთოს ქართული მეღვინეობის საოცარი ისტორიის ახალ ბაზრებზე გატანისთვის საჭირო მასობრივ საერთაშორისო კამპანიაში.
რთულია, ქართული კერძო კომპანიები დავადანაშაულოთ რუსულ ბაზარზე ხელახლა შესვლაში. ალბათ, ყველაზე საშინელი შეცდომა საქართველოს მთავრობამ დაუშვა, რომელმაც ვერ მოახერხა შავი დღისთვის თადარიგის დაჭერა.
ცხრილი #1: ყურძნის ფასები და სუბსიდიები, 2013-2015 წლები
2013 | 2014 | *2015 | |
საშუალო სუბსიდია კილოგრამზე (ლარი) | 0.36 | 0.28 | 0.27 |
კილოგრამის საშუალო ფასი (სუბსიდიის ჩათვლით) | 1.12 | 1.34 | 0.73 |
სუბსიდიის საშუალო წილი ფასში (%) | 33% | 25% | 38% |
გადამუშავებული პროდუქციის სრული მოცულობა (ტონა) | 89,849 | 117,861 | 92,653 |
დახარჯული საჯარო სახსრები (მლნ. ლარი) | 32.0 | 33.0 | 24.8 |
*2015 1 ოქტომბრისთვის (ყურძნის მოსავლის დიდი ნაწილი უკვე აღებულია).
წყარო: საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტრო და ღვინის ეროვნულ სააგენტო.
ამგვარად, კერძო სექტორის ჩართვისა და ახალ ბაზრებზე ქართული ღვინის პოპულარიზების მიზნით კარგად გაწერილი მარკეტინგული კამპანიის (რომელიც შეიძლება დაფინანსებულიყო გაზრდილი მოგებიდან) კოორდინირების ნაცვლად, საქართველოს მთავრობამ ათობით მილიონი ლარი დახარჯა სექტორის სუბსიდირებაზე სწორედ მაშინ, როდესაც ფული ყველაზე ნაკლები პრობლემა იყო. როცა ყურძნის ფასები გაიზარდა, მთავრობამ მხოლოდ ოდნავ შეამცირა სუბსიდიის მოცულობა (საშუალოდ, 36-დან 28 თეთრამდე). თუმცა ღვინის მწარმოებლებსა და გლეხებზე დახარჯულმა გადასახადის გადამხდელთა თანხის სრულმა რაოდენობამ (2013 წლის შემდეგ, რაც სუბსიდიის მიღებისთვის საჭირო მინიმალური ზღვარი (10ჰა) გაუქმდა) გადააჭარბა 30 მილიონ ლარს როგორც 2013, ისე 2014 წელს.
რამხელა დანაკარგია!
მიუხედავად იმისა, რომ ქართული ღვინის სექტორს არ აქვს დიდი წილი ქვეყნის საერთო ექსპორტში (ან მშპ-ში), ის უაღრესად მნიშვნელოვანია ძალიან ბევრი ქართველი გლეხის კეთილდღეობისთვის. თან, თუ გავითვალისწინებთ, რამდენი დრო სჭირდება ყურძნის მოყვანასა და შემდეგ ღვინის სახით მაღაზიებში შეტანას, ეს სექტორი უაღრესად მგრძნობიარეა მოთხოვნის მხარეს მომხდარ ყოველგვარ ცვლილებაზე. ამიტომ აუცილებლად სჭირდება დაზღვევა.
გასაგებია, რომ საქართველოს უახლეს ისტორიაში ყველა მთავრობა ცდილობდა, დახმარებოდა მცირემიწიან გლეხებს, რათა თავიდან აეცილებინა სოციალური თუ ეკონომიკური კრიზისი. მსგავსი პოლიტიკით ღვინის წარმოებისთვის დამახასიათებელი რისკები ეკონომიკის სხვა სექტორებზეც ვრცელდება.
აქამდე ვერცერთმა ქართულმა მთავრობამ ვერ მოახერხა ღვინის სექტორის დაცვა მოთხოვნის მხარის მკვეთრი რყევებისგან, რაც 1985-1988 წლებში გორბაჩოვის მიერ შემოღებული მშრალი კანონის შემდეგ გამუდმებით თავს ატყდება ხოლმე ამ სექტორს. მსგავსი დაზღვევის მიღწევა შესაძლებელია, ერთის მხრივ, ქართული ღვინის ექსპორტის დივერსიფიკაციით და, მეორეს მხრივ, ისეთი ახალი და ტრადიციული პროდუქტების რეკლამირებით, როგორიცაა ორგანული და კოშერის ღვინოები, ჭაჭა, ბრენდები და ჩურჩხელაც კი. რისკების შემცირება, ასევე, შესაძლებელია ადგილობრივად ბრენდირებულ პროდუქტებსა და აგრო-ტურიზმში ინვესტიციების ჩადებით, იაპონური პოლიტიკის – „ერთი სოფელი ერთი პროდუქტი“ – მსგავსად.
დაბოლოს, რას იტყვით ჩინეთზე? ათობით მცირე ჩინური კომპანია ცდილობს, ქართული ღვინო შეიტანოს ჩინეთში და შედეგები საკმაოდ შთამბეჭდავია. თუმცა პრობლემები, რის წინაშეც ეს კომპანიები დგანან, შეიძლება მოკლედ შეჯამდეს: ინფორმაციის ნაკლებობა. საშუალო სტატისტიკურმა ჩინელმა მომხმარებელმა უბრალოდ არ იცის, რომ არსებობს ქვეყანა, სახელად საქართველო, იმ ფაქტზე რომ აღარაფერი ვთქვათ, რომ სწორედ აქ იწყება ღვინის ისტორია. როგორც გამოკითხვებიდან გავიგეთ, ქართული ღვინის ერთ ან ორ კონტეინერს შეიძლება ერთი წელი დასჭირდეს დისტრიბუციისთვის (ისიც მეგობრებისა და ნათესავების მეშვეობით), რადგან მსხვილი ჩინელი ბითუმად მოვაჭრეები იშვიათად იღებენ საკუთარ თავზე შედარებით უცნობი პროდუქტის ბაზარზე შეტანის რისკს.
ქართულმა მთავრობამ ახლახანს გახსნა ოფისი პეკინში, რათა რეკლამა გაუწიოს საქართველოს, როგორც ღვინის ქვეყანას. მსგავსი ინვესტიცია საერთაშორისო მარკეტინგში, რა თქმა უნდა, წინ გადადგმული ნაბიჯია, მაგრამ ბევრად მეტია საჭირო. კახელი მიხოსგან განსხვავებით, სახელმწიფოს მთელი მსოფლიოს მასშტაბით აქვს 58 საელჩო (თითქმის ყველა მათგანი პოტენციურ ღვინის ბაზრებზე). ამიტომ უმჯობესია, თუ მთავრობა სუბსიდიებზე დახარჯული თანხის ნაწილს გამოიყენებს დიპლომატიური ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესებისა და ქართული ღვინის მწარმოებელთა რეკლამირებისთვის (სხვათა შორის, ამ გზით ის საკუთარ თავსაც დაიზღვევს კახელი გლეხების ყოველწლიური გამოსვლებისგან).

Joseph Heller, Catch 22
The red grape varieties – providing the raw material for semi-sweet wines that are particularly popular on the Russian market – soared to hitherto unthinkable levels. For example, as exporters vied to place Stalin’s favorite Khvanchkara wine on the Russian supermarket shelf, the Alexandrouli grape variety, from which it is made, fetched a price of about 8 GEL per kg.
Needless to say, higher wine and grape prices provided powerful stimuli for additional investment in vineyards and processing capacity, putting even more eggs into the Russian basket. In just three years, grape production more than doubled from 144,000 tons in 2012 to about 290,000 tons in 2015 (expected harvest of this year).
With the Russian market sharply contracting in 2015, the amount of pain inflicted on the Georgian farmers and winemakers has been directly proportionate to the windfall gains they made in the previous two years. Grape prices fell to levels only slightly higher than prior to 2012. Saperavi, Georgia’s main red variety, is currently trading at roughly 82 tetri per kg, well less than half of the peak value (1.94GEL, on average) it achieved in 2014.
Kakhetian farmers are once again taking it to the streets, protesting over the prices offered to them by the wineries, and lobbying for higher government subsidies. And given that Georgia is entering an election year, they are likely to be successful.
The fact that overexposure to the CIS and Russian markets carried with it significant commercial risks for the Georgian wine industry was on everybody’s minds ever since the first shipment of Georgian wine crossed the Russian border in summer 2013. Initially, the main concern was that Georgia (and its wines) would once again fall out of favor with Russia, leading to the re-introduction of tariff and non-tariff restrictions on Georgian exports. But, even leaving politics aside, it was clear that having the entire industry depend on Russia subjected Georgia to the (uninsured) risk of a sudden downturn in that particular market.
Yet, despite these well-justified concerns, a paradoxical Catch 22 situation was created with the opening of the Russian market since most private actors in the value chain lost any incentives to invest in marketing their wines (and Georgia!) outside Russia and CIS. With every bottle of wine sucked into the Eurasian vacuum, they were busy celebrating and investing in additional grape growing and processing capacity. And, let’s face it, private Georgian wineries would have been crazy doing anything else since, taken alone, none of them have sufficient size to engage in the kind of massive international campaigning that would be required to introduce the fabulous story of Georgia’s winemaking to new markets.
While it is difficult to blame private companies for re-capturing the Russian market, perhaps the worst mistake was committed by the Georgian government, which failed to seize on the opportunity to prepare for the rainy day (which came sooner than anybody expected).
Table 1: Grape Prices and Subsidies, 2013-2015
| 2013 | 2014 | *2015 | |
| Average subsidy per kg (GEL) | 0.36 | 0.28 | 0.27 |
| Average price per kg (including subsidy) | 1.12 | 1.34 | 0.73 |
| Average share of subsidy in price (%) | 33% | 25% | 38% |
| Total volume processed (ton) | 89,849 | 117,861 | 92,653 |
| Total public funds spent (mln GEL) | 32.0 | 33.0 | 24.8 |
*as of 1 October 2015 (most of the grape harvest is finished). Source: Ministry of Agriculture and National Wine Agency
Thus, instead of engaging the private sector and coordinating a well-targeted marketing campaign (that could be financed by some of the windfall profits) to promote Georgian wines to new markets, the government spent tens of millions of lari on subsidizing the industry at a time when money was its least concern. As grape prices soared, the government slightly reduced the subsidy from 36 to 28 tetri per kg (on average). However, the total amount of taxpayers’ money thrown at wine producers and farmers (including, since 2013, not only smallholders but also large farmers cultivating more than 10ha) exceeded 30mln GEL in both 2013 and 2014.
What a waste!
While not representing a very large share in Georgia’s total exports (or GDP), the wine sector is of key significance for the livelihoods of the vast majority of Georgian farmers. At the same time, given how long it takes to go from grape seed to placing a bottle in a grocery cart, it is a sector that is extremely sensitive to changes in demand. Hence, the need for some sort of insurance.
Understandably, all governments in Georgia’s recent history were eager to provide price support and subsidize smallholder farmers in order to prevent a social and political crisis. Such a policy is equivalent to spreading the risks that are specific to winemaking over all the other sectors of the economy.
What the Georgian governments have failed to achieve thus far, however, is to properly insure the industry against extreme demand fluctuations which have been plaguing it since Gorbachev’s anti-alcohol campaign of 1985-1988. Such insurance can only be achieved through greater diversification of Georgian wine exports, on the one hand, and promotion of new and traditional products such as organic and kosher wines, Chacha, brandies, and even Churchkhelas, on the other. Risks could also be reduced by investing in locally branded products and agritourism through a Japanese-style “one village-one-product” policy.
Finally, what about China? Almost a dozen small Chinese companies are currently trying to bring Georgian wine to China and the results are showing. Yet, the challenge these companies are facing can be summarized in one word: information. The average Chinese consumer is simply unaware of a country called Georgia, let alone its being at the origin of the world’s wine history. As we have learned through interviews, one or two containers of Georgian wine may take a year to distribute (through friends and relatives) as large Chinese wholesalers would rarely take upon themselves the risk of placing a relatively unknown product.
The Georgian government has recently established an office in Beijing to promote Georgia’s brand as a country. Such investment in international marketing is, of course, a great step forward, but many more (smart) steps would be needed. The government has 58 embassies (all of them in potential wine markets) across the globe. Mikho the wine-maker from Kakheti does not have a single embassy. It would therefore be highly beneficial for the government to take some of the money wasted on subsidies and, instead, make use of its diplomatic infrastructure to promote Georgian wine-makers around the world. (Incidentally, in this way, the government will also buy its own image insurance against regular farmer protests in Kakheti.)