უმრავლესობა, ვინც მედიაში ვმუშაობთ და, ალბათ, მიკერძოებული არ ვიქნები, თუკი ვიტყვი, რომ ისინი განსაკუთრებით, ვინც ბიზნესმედიაში ვმუშაობთ, მოუთმენლად ველოდებოდით, როდის დაინერგებოდა ჩვენს ქვეყანაში რეგულირების ზეგავლენის შეფასების (RIA) მექანიზმი, რომელსაც – მათ შორის, ჩვენგან – ითხოვს ყველა მნიშვნელოვანი საერთაშორისო ხელშეკრულება, რომელსაც საქართველოც უერთდება.
პირადად ჩემს მოლოდინს ორი მთავარი მიზეზი ჰქონდა. პირველი – RIA მომცემდა შესაძლებლობას, უფრო მკაფიოდ გამეცნობიერებინა ხელისუფლების ლოგიკა, როდესაც ის რეფორმის გატარებას გადაწყვეტდა, და მეორე – RIA მომცემდა შესაძლებლობას, ამა თუ იმ რეფორმის შესახებ მემსჯელა რიცხვებით, ტენდენციებით და საერთაშორისო გამოცდილების გათვალისწინებით. ორივე ამ შემთხვევაში, BMG, როგორც მედია, უფრო სანდო და უკეთესი ინსტრუმენტი გახდებოდა მოქალაქეების წინაშე ხელისუფლების ანგარიშვალდებულების გასაზრდელად.
ამიტომ, როდესაც ISET-მა ამ ძალიან საინტერესო პროექტში მონაწილეობის მიღება შემომთავაზა, წამით არ მიყოყმანია. ვფიქრობ, ამ ტიპის თანამშრომლობა მკვლევრებსა და ჟურნალისტებს შორის და ერთობლივი რესურსის შექმნა ძალიან მნიშვნელოვანია. თან ყოველთვის სასიამოვნოა წერა, როცა სანდო მონაცემები და სტატისტიკა ხელმისაწვდომია – თავადაც ნახავთ, რომ ამ ბლოგში ჩემი ძირითადი რესურსი რეფორმეტრის და მედიატორის ანგარიშები იქნება. დამატებულ ღირებულებას ქმნის ის ფაქტიც, რომ მუშაობის პროცესში ნებისმიერ მომენტში მიგიწვდება ხელი პროფესიონალი მკვლევრის ჩართულობასა და უკუკავშირზე. ჩემ შემთხვევაში მადლობა მარიამ ლორთქიფანიძეს ეკუთვნის.
თუმცა, თემას რომ დავუბრუნდეთ – სიტყვა რეფორმა ტყუილად არ მიხსენებია. ამ ტერმინის რომელი განმარტებაც უნდა აიღოთ, გეტყვით, რომ ცვლილება რეფორმად მხოლოდ მაშინ შეიძლება ჩაითვალოს, როცა სისტემა, კანონი თუ ორგანიზაცია ისეთი ტიპის ცვლილებებს გადის, რაც მას უფრო თანამედროვედ და ეფექტიანად აქცევს. ამდენად, რეფორმის მიზანი არამხოლოდ ცვლილება უნდა იყოს, არამედ ამ ცვლილების კონკრეტული შედეგიც – გაუმჯობესება.
ჟურნალისტიკაში პირველკურსელებს ხშირად ვუხსნი ხოლმე, რომ 5W-ის (who, what, when, where, why) პრინციპით უნდა იხელმძღვანელონ, ასეა RIA-ს შემთხვევაშიც. კანონპროექტის ინიციატორს უწევს, ხუთ მთავარ კითხვას უპასუხოს, სანამ საერთოდ დაიწყებს რეფორმაზე მუშაობის პროცესს. ეს ხუთი კითხვაა: რა არის პრობლემის არსი? რა არის პოლიტიკის მიზანი? საჭიროა თუ არა ჩარევა? რა არის პრობლემის მოგვარების დანახარჯი და სარგებელი? ალტერნატივებს შორის რა არის გადაწყვეტის საუკეთესო გზა?
შეიძლება თქვათ, რა საჭიროა ამდენი ბიუროკრატია, როცა კითხვები ამდენად პროგნოზირებადია – ისედაც ამაზე არ უნდა ფიქრობდეს კანონპროექტის ინიციატორი და, მით უმეტეს, ხელისუფალი, როცა ცვლილებებს გეგმავს?! შეიძლება, მაგრამ მერწმუნეთ – საკუთარი გამოცდილებით გეტყვით – დაწერილი თუ აკრეფილი ტექსტი მეტად გვაძლევს შინაარსის გაცნობიერების შესაძლებლობას. თან მისი გადამოწმება ყოველთვის შესაძლებელია.
რეგულირების ზეგავლენის შეფასება (RIA) სწორედ ის ინსტრუმენტია, რომელიც ამოწმებს და აფასებს კანონის შესაძლო სარგებელს, დანახარჯებსა და შედეგებს.
საქართველოში RIA-ს ინსტრუმენტის დანერგვაზე მუშაობა აქტიურად 2018 წლიდან დაიწყო, მექანიზმის ინსტიტუციონალიზაცია კი 2020 წელს მოხდა. 2010 წლიდან მოყოლებულ პერიოდს თუ შევხედავთ, თვალნათლივ ჩანს, რომ ზეგავლენის წინასწარი შეფასების სპორადული მცდელობები ადრეც ყოფილა, თუმცა RIA-ს რაოდენობების მატება ცალსახად ამ ინსტრუმენტისთვის პრიორიტეტის მინიჭების ზრდას ემთხვევა.
გრაფიკი 1. რეგულირების ზეგავლენის შეფასების ანგარიშების რაოდენობა (2010-2022 წწ)
ჯამში, 2010-2022 წლებში სულ 59 RIA-ა ჩატარებული. იმის გათვალისწინებით, რომ როგორც მარტივი, ისე კომპლექსური RIA მაინც მოითხოვს სხვადასხვა ტიპის ანალიზური სისტემის ცოდნას (მაგალითად: ხარჯთსარგებლიანობის ანალიზი; ხარჯთეფექტიანობის ანალიზი; მრავალკრიტერიუმიანი ანალიზი; დისკონტირება) – 59 – ეს რიცხვი, ალბათ, არც ბევრია და არც ცოტა. თუმცა, იმის საშუალებას კი ნამდვილად გვაძლევს, რომ გავაანალიზოთ, ვინ და როდის იყენებს RIA-ს.
კანონის და მთავრობის დადგენილების მიხედვით, დღეს კანონპროექტზე RIA-ს შესახებ ანგარიშის წარდგენის ვალდებულება აქვს მხოლოდ მთავრობას და ისიც იმ შემთხვევაში, თუ თავად არის კანონპროექტის ინიციატორი, ან თუ თავად თვლის საჭიროდ, რომ აღმასრულებელი ხელისუფლების დაწესებულების მიერ კანონპროექტის მომზადებისას RIA ჩატარდეს. ყველა სხვა შემთხვევაში, პროექტის ავტორი ან ინიციატორი რეგულირების ზეგავლენას საკუთარი სურვილით აფასებს.
ამასთან, საქართველოს კანონმდებლობით RIA ითვალისწინებს გამონაკლისებსაც, როცა მისი ჩატარების ვალდებულება საერთოდ არ არსებობს. RIA-ს ვალდებულება არ ვრცელდება, მაგალითად, იმ კანონპროექტებზე, რომლებიც ეხება სახელმწიფო უსაფრთხოების, საბიუჯეტო (მათ შორის, წლიური საბიუჯეტო კანონი), აგრეთვე თავდაცვის, პენიტენციური, არასაპატიმრო სასჯელ-აღსრულებისა და პრობაციის საკითხებს. ამ ნაწილში ჩემთვის, როგორც მედიის წარმომადგენლისთვის, მნიშვნელოვანია, რომ საგამონაკლისო წესების ბოროტად გამოყენება არ მოხდეს და სხვადასხვა რეფორმის სხვადასხვა გავლენის ერთმანეთთან დაკავშირებაც შევძლოთ.
ამ გზაზე კიდევ ერთი გამოწვევა უკვე ჩატარებული RIA-ს დოკუმენტების საჯაროობაც არის.
ჩემთვის, როგორც BMGTV-ის ტელეპროექტ ‘ანალიტიკას’ ავტორისა და წამყვანისთვის გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს RIA-ს ანგარიშების გამჭვირვალობას და ხელმისაწვდომობას. ამ კუთხითაც ბევრი რამ არის გასაუმჯობესებელი.
აქვე გაგიზიარებთ ჩემს გამოცდილებას. RIA-ს ინსტიტუციონალიზაციის მონიტორინგისთვის ყველაზე კარგი რესურსი დღეს რეფორმეტრია – უმრავლესი სტატისტიკა, რაც ამ ბლოგშია, მათზე დაყრდნობითაა წარმოდგენილი, ხოლო ყველაზე კარგი რესურსი ამ ეტაპზე საჯაროდ ხელმისაწვდომი RIA-ს დოკუმენტების შესასწავლად MediaTOR-ია, სადაც ბევრი რეფორმის შესახებ არსებული საჯაროდ ხელმისაწვდომი RIA ერთ სივრცეშია თავმოყრილი.
ისევ 2010-2022 წლებში ჩატარებული RIA-ების რაოდენობას რომ დავუბრუნდეთ და საჯაროდ ხელმისაწვდომი ანგარიშების პროცენტულ განაწილებას შევხედოთ, დავინახავთ, რომ RIA-ს ანგარიშების 18% საჯარო არ არის.
გრაფიკი 2. საჯაროდ ხელმისაწვდომი რეგულირების ზეგავლენის შეფასების ანგარიშების წილი
საჯარო ინსტიტუტების ინიციატივით 17 RIA-ა ჩატარებული, უმრავლესობა – 42 – კი სხვადასხვა ინსტიტუტმა მოამზადა.
გრაფიკი 3. რეგულირების ზეგავლენის შეფასების ანგარიშების რაოდენობა განმახორციელებელი უწყების მიხედვით
აქ გამწევი ძალა ძირითადად დონორები არიან, ვინაიდან მათ მიერ მხარდაჭერილი პროექტების უმრავლესობას რეგულირების ზეგავლენის წინასწარი შეფასება კონტრაქტით მოეთხოვება. ეს მონაცემები წარმოდგენას გვიქმნის იმის შესახებ, რომ RIA ჯერ ქვეყანაში ბოლომდე ინსტიტუციონალიზებული არ არის.
ეკონომიკის სექტორების რეიტინგს რომ ვადგენდეთ, ასეთ სურათს მივიღებდით: ტოპ 3 დარგი რეგულირების ზეგავლენის ყველაზე მეტი ანგარიშით იქნებოდა ენერგეტიკა (12), შრომის ბაზარი (9) და სოფლის მეურნეობა (6)
ცხრილი 1. რეგულირების ზეგავლენის შეფასების ანგარიშები სფეროების მიხედვით
სფერო | რეგულირების ზეგავლენის შეფასების ანგარიშების რაოდენობა |
ენერგოსექტორი | 12 |
შრომის ბაზარი | 9 |
სოფლის მეურნეობა | 6 |
გარემოს დაცვა | 4 |
საგადასახადო პოლიტიკა | 4 |
სოციალური პოლიტიკა | 4 |
კერძო სექტორის განვითარება | 4 |
ჯანდაცვის პოლიტიკა | 3 |
ადამიანის უფლებების დაცვა | 3 |
კაპიტალის ბაზარი | 2 |
სივრცითი დაგეგმარება | 2 |
ტურიზმი | 2 |
სახელმწიფო შესყიდვები | 1 |
კომუნიკაციები | 1 |
ტრანსპორტი | 1 |
სპორტი | 1 |
მომხმარებელთა დაცვა | 1 |
აქაც ნათლად ჩანს, რომ ლიდერობენ ის სფეროები, რომელთა განვითარებაშიც დონორთა ჩართულობა მაღალია.
ტოპ სამეულს თუ შეხედავთ, ის პრაქტიკულად ასახავს იმ სამ ძირითად მიმართულებას, სადაც RIA-ს ჩატარება დამატებულ ღირებულებას ქმნის. ესენია: სოციალური, ეკონომიკური და გარემოსდაცვითი მიმართულებები – თითქმის ყველაფერი, რაც გავლენას ახდენს თითოეული ჩვენგანის და პრაქტიკულად ყველა ტიპის ბიზნესის გამართულ ფუნქციონირებასა და კეთილდღეობაზე.
მთავარი, რაც ჩვენ, როგორც ბიზნესმედიას, გვაკლია დღეს არსებულ პოლიტიკურ რეალობაში, ეს რეფორმებსა და მათ გავლენებზე რიცხვებში მსჯელობაა – მონეტიზება იმისა, თუ რა შეიძლება მოუტანოს ამა თუ იმ რეფორმამ ჩვენს ქვეყანას და მის მოქალაქეებს. ამ კუთხით ისევ დონორები აქტიურობენ. მაგალითად, USAID ამ ეტაპზე ჩართულია 10 სხვადასხვა ხარჯთსარგებლიანობის ანალიზის მომზადებაში. ამ ეტაპზე რაც ვიცით, ის არის, რომ სამი რეფორმის – გადახდისუუნარობის და საგადასახადო რეფორმები და შესყიდვების შესახებ კანონი – ხარჯთსარგებლიანობის ანალიზის მიხედვით, ამ სამი რეფორმის მონეტარული ეფექტი მომდევნო 10 წლის განმავლობაში დაახლოებით 2.5 მილიარდი ლარი იქნება.
შედეგთან ერთად, RIA-ს ეფექტიანობისთვის მნიშვნელოვანია თავად პროცესიც. მათ შორის, ეფექტის მონიტორინგი და შეფასება. მაქსიმალური ინკლუზიურობის გარეშე RIA-ს დოკუმენტს უვიწროვდება თვალსაწიერი, რაც ამცირებს მის სანდოობას, რაც, თავის მხრივ, მას არა გზამკვლევ, არამედ უსარგებლო დოკუმენტად აქცევს. ფართო კონსულტაციების გამართვა ამ მიდგომის მთავარი ამოსავალია – ამის გარეშე, RIA-ს ეფექტიანობის მიღწევა შეუძლებელი იქნება.
როგორც ჟურნალისტებს ვუხსნი ხოლმე 5W-სთან ერთად, ყოველთვისაა დასასმელი კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი კითხვა – How? მის გარეშე, სტატია თუ რეპორტაჟი სრულყოფილი ვერ გამოვა. აქაც ასეა – სანამ ინკლუზიურობა, გამჭვირვალობა, მონიტორინგი პრიორიტეტად არ იქცევა, მანამდე ყოველთვის მოიძებნება შესაძლებლობა, მნიშვნელოვანი ინიციატივები, რომლებიც საბოლოო ჯამში, თითოეულ ჩვენგანს ეხება, რეგულირების ზეგავლენის შეფასების გარეშე დამტკიცდეს; ჩვენი მაყურებელი თუ მკითხველი კი ისევ მხოლოდ ემოციებს აფასებდეს და არა – პოტენციურ, მაგრამ რეალობასთან მაქსიმალურად დაახლოებულ პერსპექტივას.

The majority of those of us who work in the media, and I am probably not being biased if I say particularly those of us who work in the business media, were eagerly awaiting the implementation of the Regulatory Impact Assessment (RIA) mechanism in our country.
Personally, I had two primary expectations. First, RIA would allow me to better comprehend the reasoning behind a government's decision to implement reform, and second, RIA would allow me to discuss any reform using statistics, trends, and international experience. In both instances, BMG as a media outlet would gain credibility and become a more effective instrument for increasing government accountability to citizens.
When ISET offered me the opportunity to participate in this extremely interesting initiative, I did not hesitate for a moment. I consider this form of collaboration between researchers and journalists and the development of a shared resource to be crucial. Also, it is always nice to write when reliable data and statistics are available; the ReforMeter and MediaTOR reports will serve as my primary source in this blog. The fact that you have access to the involvement and feedback of a professional researcher at any time during the work process also contributes to the creation of value. In my case, I would like to express my gratitude toward Mariam Lortkipanidze.
However, to return to the subject, I did not mention reform by accident. Regardless of how this term is defined, I believe that a change is considered a reform only when a system, law, or organization undergoes modifications that render it more modern and effective. Thus, the objective of the reform should not only be changed but also the tangible outcome of this change, namely, development.
As I frequently explain to first-year journalism students that they should adhere to the 5W principle (who, what, when, where, and why), the same is true for RIA. Before beginning the process of working on the reform, the bill's supporters must address five fundamental questions: What is the difficulty? What is the policy's objective? Is intervention necessary? What are the costs and benefits associated with resolving the issue? Which alternative offers the greatest solution?
You might ask, "Why is there so much bureaucracy needed when the questions are so predictable? Should not the bill's initiator, and even more so the government, consider this when planning changes?" Perhaps, but I can tell you from personal experience that written or typed text provides us with a greater opportunity to comprehend the subject matter. Furthermore, it is always verifiable.
A Regulatory Impact Assessment (RIA) investigates and evaluates the potential benefits, costs, and effects of a law.
In Georgia, implementation of the RIA tool began in 2018, and the mechanism was institutionalized in 2020. If we examine the period since 2010, it is evident that there have been sporadic attempts to conduct a regulatory impact assessment in the past, despite the fact that the increase in the number of RIAs coincides with the increased prioritization of this tool.
Chart 1. Number of regulatory impact assessment reports (2010-2022)
Between 2010 and 2022, a total of 59 RIAs were conducted. Considering that both simple and complex RIA still require knowledge of various types of analytical systems (such as cost utility analysis, cost effectiveness analysis, multi-criteria analysis, and discounting) – 59 – this number is likely neither excessive nor insufficient. However, it does allow us to determine who is using the RIA and when.
According to the law and the government's decree, only the government is required to submit an RIA report for the draft law, and only if it, itself, has initiated the draft law. In all other instances, the author or initiator of the initiative independently and voluntarily evaluates the regulatory impact.
In addition, Georgian legislation provides for exceptions in which there is no obligation to conduct the RIA. The RIA requirement does not apply, for instance, to draft laws relating to national security, budget (including the annual budget law), defense, penitentiary, non-custodial sentences, and probation issues. In this component, it is crucial for me as a media representative not to violate the norms on exceptions and to be able to link the various effects of various reforms to each other.
Another obstacle to this journey is the public availability of previously conducted RIA reports.
Transparency and accessibility of RIA reports are of utmost significance to me as an author and host of the BMGTV television project "Analytics." There is much room for improvement in this regard as well.
I shall describe my experience below. ReforMeter is currently the best resource for monitoring the institutionalization of RIAs; most of the statistics used in this blog are based on its data. At the same time, MediaTOR is currently the best resource for researching publicly available RIA reports, as it compiles many of those RIA reports into a single source.
Looking at the number of RIAs conducted between 2010 and 2022 and the percentage distribution of publicly available reports, we discover that 18% of RIA reports are not available to the public.
Chart 2. Share of publicly available RIA reports
Only the minority of the RIAs were done on the initiative of public institutions, with the remaining 42 prepared by other institutions.
Chart 3. Number of regulatory impact assessment reports by implementing agency
Since the majority of the initiatives, they support are contractually obligated to conduct a pre-regulatory impact assessment, it is primarily the donors who are the driving force behind this initiative.
These data indicate RIA is not yet completely institutionalized in the country.
If we were to rank the sectors of the economy, the top three sectors with the highest number of RIA reports would be the energy sector (12), the labor market (9), and agriculture (6).
Table 1. Regulatory impact assessment reports by sector
SECTOR | NUMBER OF RIA REPORTS |
Energy sector | 12 |
Labor market | 9 |
Agriculture | 6 |
Environmental protection | 4 |
Tax policy | 4 |
Social policy | 4 |
Private sector development | 4 |
Healthcare policy | 3 |
Human rights protection | 3 |
Capital market | 2 |
Spatial planning | 2 |
Tourism | 2 |
State procurement | 1 |
Communications | 1 |
Transport | 1 |
Sports | 1 |
Consumer protection | 1 |
Based on this, it is evident that the leaders are sectors with a high level of donor involvement.
Looking at the top three, they practically reflect the three primary areas where performing RIA adds value – these are the social, economic, and environmental sectors – that is, essentially everything that influences the smooth operation and well-being of each of us as individuals and practically all types of businesses.
In today's political reality, what we lack most as business media is a discussion of reforms and their quantitative effects – a quantification of what a given reform can bring to our country and its citizens. Donors remain engaged in this regard. For instance, USAID is now involved in the preparation of ten distinct cost-benefit analyses. According to the cost-benefit analysis of the three reforms - the insolvency and tax reforms, and the procurement law - the monetary effect of these reforms over the next ten years will be approximately 2.5 billion GEL.
In addition to the outcome, the process itself is crucial to the efficacy of RIA, including impact monitoring and evaluation. Without maximal inclusiveness, the RIA document becomes limited in scope, which diminishes its credibility and makes it not a guide but an ineffective document. This strategy relies on extensive consultation; without it, RIA effectiveness cannot be attained.
As I explain to journalists with 5W, there is always another critical question to ask: How? The article or report will be incomplete without it. It is the same here: unless inclusivity, openness, and monitoring become a priority, there will always be an opportunity to approve key initiatives that will eventually impact each of us, without assessing regulatory impact. And our viewers or readers would still only assess emotions and feelings, and not a perspective, that is closest to reality.