მათე მოციქულის, როგორც გადასახადების ამკრეფის, საქმიანობა ალბათ ყველაზე მეტად საძულველი პროფესია იყო ძველ დროში. სამუშაოზე თავის დანებებისა და იესოს მიმდევრად გახდომით მათემ ალბათ ერთ-ერთი უდიდესი პიროვნული მეტამორფოზა განიცადა, რაც კი შეიძლება მოხდეს ადამიანის ცხოვრებაში. ცხადია, თანამედროვე გადასახადის ამკრეფებს იესოს გზით სიარულს ვერ მოვთხოვთ. თუმცა ექსპერიმენტულ ეკონომიკაში დაგროვილი ცოდნის გამოყენებით, მათ შეუძლიათ პროფესიის სოციალური სტატუსისა და პროფესიის მიმართ ნდობის ამაღლება, რაც თავის მხრივ გადასახადების შეგროვების გაუმჯობესებას გამოიწვევს როგორც საქართველოში, ისე დანარჩენ მსოფლიოში.
როგორც წინა სტატიაში განვიხილეთ, 2003 წლის რევოლუციის შემდეგ კორუფციის წინააღმდეგ გამოცხადებული ბრძოლისა და რეფორმების შედეგად საქართველოს საგადასახადო სისტემა მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა. შედეგად, ჩრდილოვანი ეკონომიკის ზომა ქვეყანაში შემცირდა, თუმცა არა ისე, როგორც მოსალოდნელი იყო. მსოფლიო ბანკის მიერ ჩატარებული კვლევის მიხედვით, თუ 1999 წელს საქართველოში ჩრდილოვანი ეკონომიკის წილი 68.3% იყო (შევარდნაძის მმართველობის ზენიტის წელი), 2007 წელს 62.1%-მდე შემცირდა (ვარდების რევოლუციიდან ოთხი წლისთავზე). ექვსი პროცენტი 8 წელიწადში მართლაც რომ წინსვლაა, თუმცა…
ჩრდილოვანი ეკონომიკის სიცოცხლისუნარიანობის ახსნა იმ მარტივი ფაქტორის გათვალისწინებით შეიძლება რომ ჩრდილოვანი ეკონომიკის მნიშვნელოვან ზომას მოქალაქეების მიერ გადასახადებისგან თავის არიდების გარდა მსხვილი ბიზნესების მიერ ლეგალური ხრიკების მეშვეობით საგადასახადო კანონმდებლობის გვერდის ავლა წარმოადგენს, რაც ოფშორულ ზონებში კომპანიის ფინანსების გადამისამართებისა და საგადასახადო ვალდებულებების შემცირების გზით ხდება. კანონმდებლობის ჩარჩოებიდან გაუსვლელობის გამო გადასახადების თავიდან არიდების ასეთ ფორმასთან ბრძოლა განსაკუთრებით ძნელი ხდება საგადასახადო ვალდებულებების ნებაყოფლობითი შესრულებისათვის საჭირო მოტივაციის არარსებობის პირობებში.
ნებაყოფილობითი საგადასახადო ვალდებულებების შესრულების გაზრდის ერთი გზა შეიძლება იყოს მთავრობის მიერ საკუთარი რეპუტაციის გაუმჯობესება და სამოქალაქო მომსახურების ხარისხის ზრდა. თუ კომპანიებს (და მოქალაქეებს), ეცოდინებათ, რომ მათი სახსრები გამჭვირვალე და ეფექტური საგადასახადო ადმინისტრაციის გავლით საზოგადოებრივი კეთილდღეობის ამაღლებას ხმარდება, შეიძლება გადასახადების პატიოსნად გადახდის მეტი სურვილი გაუჩნდეთ.
უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ გადასახადების გადახდის ნებაყოფლობითი ასპექტი უფრო ძლიერი იქნება დეცენტრალიზებული ფისკალური სისტემის პირობებში, რა შემთხვევაშიც ადგილობრივად მოკრეფილი გადასახადების ნაწილი მაინც დაიხარჯება ადგილობრივ ინფრასტრუქტურულ, საგანმანათლებლო და ა. შ. პროექტებზე. ძვირადღირებული საგადამხდელო კონსულტანტების დაქირავების ნაცვლად ადგილობრივმა ბიზნესებმა შეიძლება ადგილობრივ ბიუჯეტში დამატებითი თანხის გადახდა არჩიონ, თუ ისინი ამ აქტივობიდან მნიშვნელოვან სარგებლობას მიიღებენ.
[გაუგებრობის თავიდან ასაცილებლად გვინდა აღვნიშნოთ, რომ ფისკალური დეცენტრალიზაცია (ფისკალური ფედერალიზმი) არ ნიშნავს ცენტრალიზებული საგადასახადო სისტემის მოშლას, რომლითაც საქართველო ასე ამაყობს. ამ შემთხვევაში იგულისხმება რაიონში აკრეფილი გადასახადებით ამავე რაიონში მიმდინარე საზოგადოებრივი პროექტების დაფინანსების შესაძლებლობა].
სამწუხაროდ, საქართველოს ფისკალური სისტემა ზედმეტად ცენტრალიზებულია, რაც ამცირებს ადგილობრივი მმართველობის სტიმულს, განავითაროს ადგილობრივი ბიზნესი. შედეგად, არც ადგილობრივი ბიზნესები ზრუნავენ რაიონულ თუ მუნიციპალურ ბიუჯეტში თანხების მობილიზებაზე და იდეებისა და ნოუჰაუს გაზიარებაზე. მაგალითად, სასტუმრო რუმზი არის გადასახადების ყველაზე დიდი გადამხდელი და მთავრობის მიერ კონტროლირებადი საქართველოს გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიის (სგწკ) ერთადერთი კლიენტი ყაზბეგის რაიონში. თუმცა რუმზის მიერ გადახდილი გადასახადები არ რჩება ყაზბეგში, რაც მარტივად ხსნის, თუ რატომ არის სასტუმროსთან მისასვლელი გზა საშინელ მდგომარეობაში და რატომ არაფერი არ მოიმოქმედა სგწკ-მ 2014 წლამდე ქრონიკული წყალმომარაგების პრობლემის მოსაგვარებლად, რასაც სასტუმროსა და ადგილობრივ მაცხოვრებლებს შორის ურთიერთობის გაფუჭება მოჰყვა.
ასეთი მიდგომა ნებაყოფლობითი საგადასახადო ვალდებულებების შესრულების გაზრდის მიზნით, რა თქმა უნდა, არ გამოდგება.
კომპანიები ზრუნავენ საკუთარ რეპუტაციაზე. სტარბაქსის, გუგლის და ამაზონის სახალხო დემონიზაციამ გადასახადებისთვის თავის არიდების გამო, ამ კომპანიების სწრაფვა გადასახადების მინიმიზაციისკენ მნიშვნელოვნად შეამცირა. როდესაც 2013 წლის მაისში UK Uncut-ის მსგავსმა აქტივისტებმა სტარბაქსის 40 კაფეში მჯდომარე აქცია მოაწყვეს, კომპანიის აღმასრულებელი ფინანსური დირექტორი იძულებული გახდა, ვრცელი ახსნა-განმარტებები გაეკეთებინა, კომპანიამ კი დიდი ბრიტანეთის კორპორატიული გადასახადების გადახდის შესახებ გადაწვეტილება მიიღო (პირველად 2008 წლის შემდეგ). „ჩვენ არსად არაფრის მანიპულაციას არ ვეწევით და ვზრუნავთ ჩვენს მომხმარებელზე,“ – განმარტავდა კომპანია.
რეპუტაციის შენარჩუნების უფრო ელეგანტური მეთოდი წარმოადგინა ბრიტანულმა FairTax-მა. გადასახადებისგან თავის არიდებისთვის კომპანიების სახალხო დემონიზაციის ნაცვლად Fair Tax სოციალური პასუხისმგებლობისა და ეთიკური ქცევის მქონე კომპანიებს პოზიტიური სტიმულით აჯილდოებს. იმ კომპანიებს, რომლებიც გადასახადების დეკლარირების, გადასახადების გადახდისა და გამჭვირვალობის ელემენტარულ კრიტერიუმებს დააკმაყოფილებენ, Fair Tax სერთიფიკატს ანიჭებს. Fair Tax-ის სერთიფიკატის მიღების მთავარი სტიმული არის რეპუტაცია. როგორც ბრიტანეთის კოოპერატივების გენერალურმა მდივანმა, ედ მაიომ განაცხადა: „მომხმარებლები, რომლებიც გადამხდელებიც არიან, უპირატესობას ანიჭებენ ისეთ კომპანიებს, რომლებიც იხდიან იმდენს, რამდენიც ევალებათ“. Fair Tax-მა დიდი გამოხმაურება ჰპოვა ბრიტანეთში – 50-ზე მეტმა პარლამენტის წევრმა სახალხოდ დაუჭირა მხარი ამ იდეას. 2015 წელს, ენერგიისა და კომუნიკაციების კომპანია SSE, ლონდონის ბირჟაზე აქციებით მოვაჭრე ყველაზე მსხვილი 100 კომპანიიდან გახდა პირველი, რომელმაც წარმატებით გაიარა აპლიკაციის პროცესი და მიიღო Fair Tax-ის სერთიფიკატი.
საქართველოში გაზეთმა FINANCIAL-მა დაამკვიდრა კომპანიების კორპორატიული და სოციალური პასუხისმგებლობის სფეროში წარმატების წახალისების პრაქტიკა. იქნებ დადგა დრო, გამოვავლინოთ და წავახალისოთ ის კომპანიები, რომლებიც სამართლიანად იხდიან გადასახადებს და ამ გზით მოვახდინოთ სოციალური ზეწოლა იმ კომპანიებზე, რომლებიც გადასახადებს თავს არიდებენ. ბრიტანული Fair Tax მოხარული იქნები, ამ იდეის განხორციელებაში დაგვეხმაროს.
ნორვეგიის ეკონომიკური სკოლის მკვლევრების, კრისტინა ბოტის, ალექსანდრე კაპელენისა და ერიკ სორენსენინის მიერ ახლახან ჩატარებულმა საველე ექსპერიმენტმა საგადასახადო კულტურის ამაღლების კიდევ ერთი განსხვავებული მიდგომა გამოავლინა. უცხოური საგადასახადო სისტემების მიერ მოწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე ნორვეგიის გადამხდელთა ავტორიტეტმა (ნგა) დაადგინა, რომ 2011 წელს ნორვეგიის საზღვრებს გარეთ გამომუშავებული შემოსავლის 51% დეკლარირება არ მომხდარა და დაახლოებით 22,000 მოქალაქემ არ გადაიხადა გადასახადები. ნგა-სთან თანამშრომლობით, ნორვეგიის ეკონომიკური სკოლის გუნდმა ორგანიზება გაუკეთა საველე ექსპერიმენტს ქვეყნის მასშტაბით, რომლის მიზანი იყო გადასახადების თავიდან არიდების მიზეზების კვლევა და გადასახადების გადახდაზე მორალური მოტივაციისა და გამაფრთხილებელი ინფორმაციის მიწოდების შედარებითი უპირატესობის გამოვლენა.
ამისათვის ნგა-მა რვა სხვადასხვა ტიპის წერილი გაუგზავნა გადასახადის არგადამხდელებს. ამ კვლევის მთავარი შედეგი ის იყო, რომ მოქალაქეებმა, რომლებმაც მიიღეს მორალური არგუმენტების შემცველი წერილი (რომელიც შეიცავდა მთავრობის მიერ სამოქალაქო მომსახურების, ჯანმრთელობის, განათლებისა და მეცნიერული კვლევის დაფინანსების ამსახველ სურათებს), მნიშვნელოვნად გაზარდეს დეკლარირებული შემოსავლების რაოდენობა. ასევე მოიქცნენ ის მოქალაქეებიც, რომლებმაც მიიღეს წერილი, სადაც საგადასახადო ავტორიტეტის მიერ მოქალაქის მხრიდან გადასახადების თავიდან აცილების ფაქტის შესახებ ინფორმირებულობაზე იყო საუბარი. თუმცა, როგორც აღმოჩნდა, მორალურ მოტივაციას ეფექტი აქვს ე. წ. შიდა საზღვარზე (რაც იწვევს დეკლარირებული შემოსავლის სიდიდის ზრდას), მაშინ, როდესაც დანაშაულში გამოჭერის შიში მოქმედებს ე. წ. გარე საზღვარზე, რაც იმ გადამხდელების წილს ზრდის, რომლებიც თუნდაც მცირე, მაგრამ დადებითი შემოსავლის დეკლარირებას ახდენენ.
ეს და სხვა შედეგები წარმოდგენილი იყო კიევში ევროპული კომისიის საერთო კვლევითი ცენტრის მიერ ორგანიზებულ კონფერენციაზე სახელწოდებით „როგორ გავზარდოთ საგადასახადო ვალდებულებების შესრულება – ახალი მეთოდები და იდეები ყოფაქცევითი ეკონომიკიდან“. კონფერენციას ესწრებოდნენ საქართველოს შემოსავლების სამსახურის უფროსი, გიორგი თაბუაშვილი და ISET-ის მკვლევარი, ლაშა ლანჩავა. კონფერენციაზე მიღებული შთაბეჭდილებებიდან გამომდინარე, ბატონმა თაბუაშვილმა საერთაშორისო ექსპერტებისა და ლაშა ლანჩავას დახმარებით გადაწყვიტა სხვადასხვა საკომუნიკაციო სტრატეგიების გამოცდა საქართველოში ნებაყოფლობითი საგადასახადო ვალდებულებების შესრულების გაზრდის მიზნით.
შემუშავებულ იქნა ექსპერიმენტული კომუნიკაციის ორი სტრატეგია:
i) მორალური შთაგონების წერილი, რომელიც ხაზს უსვამს გადასახადების გადახდის მნიშვნელობას ისეთი სამოქალაქო პროექტების დასაფინანსებლად, როგორიცაა პოლიცია, ჯანდაცვა, განათლება, პენსიები და სხვ. (მორალური ექსპერიმენტული პირობა);
ii) სატელეფონო კომუნიკაცია, რომლის დროსაც შემოსავლების სამსახურის აგენტი ატყობინებს გადამხდელს, რომ ის მოხვდა მონიტორინგის ჯგუფში და სთავაზობს დახმარებას საგადასახადო დოკუმენტების სწორად შევსებისთვის (სატელეფონო ექსპერიმენტული პირობა).
გადასახადებთან დაკავშირებული ლიტერატურის გათვალისწინებით, ეს ექსპერიმენტული პირობები გამოყენებულ იქნა ორი კატეგორიის გადამხდელთა მიმართ: ერთნი, რომლებიც არასდროს იხდიდნენ გადასახადებს (A ჯგუფი) და მეორენი, რომლებიც არასწორად ადეკლარირებდნენ საკუთარ შემოსავლებს (B ჯგუფი).
გადასახადის გადახდაზე ზემოაღნიშნული ექსპერიმენტული ჩარევის მიზეზ-შედეგობრივი კავშირის გამოსავლენად საჭიროა, დავრწმუნდეთ, რომ ის გადამხდელები, რომლებთანაც კონტაქტი მოხდა წერილის და ტელეფონის მეშვეობით (ექსპერიმენტული ჯგუფი), არიან მსგავსი იმ გადამხდელებისა, რომლებთანაც კონტაქტი არ მომხდარა (საკონტროლო ჯგუფი). უკანასკნელი პირობის შესრულების საუკეთესო ვარიანტია ექსპერიმენტული და საკონტროლო ჯგუფების შემთხვევითი შერჩევა. რადგან ამ შემთხვევაში შემთხვევით შერჩევას ადგილი არ ჰქონია, ლანჩავამ გამოიყენა ე.წ. Propensity Score Matching (PSM) მეთოდი საკონტროლო ჯგუფის შესარჩევად. ეს არის სტატისტიკური მეთოდი, რომელიც ახდენს დაკვირვებადი ცვლადების (როგორიცაა ასაკი, ოჯახის წევრების რაოდენობა, ოჯახის წევრების საშუალო შემოსავალი და დასაბეგრი სიმდიდრის ღირებულება) გამოყენებას, რათა მოახდინოს ექსპერიმენტულ ჯგუფში შემავალი გადამხდელების მსგავსი პიროვნებების მოძებნა საკონტროლო ჯგუფში. ექსპერიმენტის შედეგები ნაჩვენებია პირველ ცხრილში, რომელშიც შეჯამებულია ორი ექსპერიმენტის საშუალო ეფექტი ექსპერიმენტულ ჯგუფში მყოფ გადამხდელებზე (ATT).
ცხრილი 1. საშუალო ექსპერიმენტული ეფექტი (ATT).
| ექსპერიმენტული პირობა | ყველა | A ჯგუფი (გადასახადების არგადამხდელები) | B ჯგუფი (გადასახადების არგადამხდელები) | |||
| #დაკვირვება | ATT | #დაკვირვება | ATT | #დაკვირვება | #ATT | |
| მორალური | 103 | 44.71* | 77 | 64.48* | 27 | -18.10 |
| სატელეფონო | 136 | 58.20* | 100 | 67.24* | 28 | 14.80 |
შენიშვნა: * მიუთითებს 1%-იან მნიშვნელობის დონეს.
როგორც ვხედავთ, მორალურ და სატელეფონო ჩარევას ჰქონდა დადებითი და მნიშვნელოვანი ეფექტი გადასახადების გადახდაზე, რამაც, შესაბამისად, 64 და 67 ლარი შეადგინა A ჯგუფის გადამხდელებში. საინტერესოა ის ფაქტი, რომ არცერთ ექსპერიმენტულ ჩარევას A ჯგუფის გადამხდელებში შედეგი არ ჰქონია. ძირითადი შედეგი არის ის, რომ მორალური და სატელეფონო კომუნიკაცია მუშაობს გარე საზღვარზე, მოქმედებს მათზე, ვინც გადასახადებს არ იხდიდა. ერთი დამატებითი დაკვირვება ისაა, რომ მორალურ ჩარევას ისეთივე შედეგი აქვს, როგორც სატელეფონო კომუნიკაციას – ორი ეფექტი ერთმანეთისგან სტატისტიკურად განურჩეველია.
ეს შედეგები ცხადად ამართლებს საქართველოში საგადასახადო კულტურის ამაღლების ეროვნული სტრატეგიის ფარგლებში გაწეულ ძალისხმევას. გამოყენებული კომუნიკაციის მეთოდები ხარჯეფექტურია და ამასთანავე პიროვნული თავისუფლების მაქსიმალური დაცვით ხორციელდება. იქიდან გამომდინარე, რომ კომუნიკაცია გარკვეულ ხარჯებთან მაინცაა დაკავშირებული, მიღებული შედეგების საფუძველზე შემოსავლების სამსახურს შეიძლება რეკომენდაცია გაეწიოს, რომ მომავალში კომუნიკაცია მიმართოს A ჯგუფის გადამხდელებზე.
დაბოლოს, საქართველოს მართმადიდებელ ეკლესიას, როგორც ყველაზე პატივსაცემ ინსტიტუტს ქვეყანაში, შეუძლია თავისი წვლილი შეიტანოს მრევლში საგადასახადო მორალის ამაღლების კუთხით, თუ ის გაორმაგებული ძალისხმევით იქადაგებს ქრისტეს სწავლებას: „მიეცი კეისარსა კეისრისა“. ეს მესიჯი განსაკუთრებით წარმატებული მაშინ იქნება, თუ კეისარი (ამ შემთხვევაში ქართველი გადასახადების შემგროვებელი) ისწავლის ყოფაქცევით ეკონომიკას და ჰუმანური სახით წარსდგება გადამხდელების წინაშე.

Apostle Matthew was a tax collector in Galilee – perhaps the most hated occupation in the ancient world. By quitting his job and deciding to follow Jesus, Mathew accomplished one of the greatest transformations possible in a person’s life. Modern tax inspectors are certainly not expected to follow Jesus. However, by following insights from behavioral economics, they may gain respect and social status while also improving tax collection, in Georgia and elsewhere around the world.
As discussed in our previous article, Georgia’s tax administration has improved quite significantly following a massive crackdown on corruption and a series of reforms implemented after the Rose Revolution of 2003. As a result, the Georgian shadow economy has indeed shrunk, but not by as much as one might have expected. According to a World Bank study, Georgia’s shadow economy declined from 68.3% in 1999 (at the pinnacle of Shevardnadze's rule) to 62.1% in 2007 (four years after the glorious Rose Revolution). Six percent in 8 years is certainly an improvement, but…
Anyone puzzled by the resilience of shadow economic activities should understand that being in the “shadow” is not necessarily about plain tax evasion. Equally important is tax avoidance (a variety of tactics used by corporations to shift profits to tax havens or otherwise legally reduce their tax liability). Being legal, tax avoidance is very difficult to fight in the absence of motivation for voluntary compliance.
One way to increase voluntary compliance might be to invest in the government’s own image and quality of public services. Corporations (and individuals) might be more willing to pay taxes knowing that their contributions are used for good purposes by a benevolent, lean, and efficient administration.
It is worth noting that voluntary compliance may be stronger in a decentralized fiscal system in which at least some share of locally collected taxed is visibly contributing to the quality of local infrastructure, public schooling, etc. Rather than hiring expensive tax consultants, a business might just as well contribute a bit more to the local budget, if it sees any tangible benefits from doing so.
[To avoid any misunderstanding, fiscal decentralization (or fiscal federalism) is not about breaking a centralized tax payment system of which Georgia may be proud; it is about linking the amount of taxes collected in a region to the amount of public funding it is able to spend on local needs].
Unfortunately, Georgia’s fiscal system is overly centralized, killing the incentives of local government to cultivate local businesses, and those of local businesses to reciprocate by contributing resources, ideas, and know-how. For example, the Rooms hotel is by far the largest taxpayer in the Kazbegi municipality and the only paying client of the government-controlled United Water Supply Company (UWSC). Yet, none of its taxes remain in Kazbegi, which helps explain the poor quality of the road leading to the hotel and the fact that, until 2014, UWSC did nothing to prevent chronic water shortages that poisoned the hotel’s relationship with the community.
This is clearly not the way to strengthen voluntary compliance.
Corporations do care about their reputation. The fact that Starbucks, Google, and Amazon came under fire and were publically vilified for tax avoidance in the UK may have reduced their appetite for tax minimization. Thus, when in May 2013 grassroots movements, such as UK Uncut, staged sit-ins at 40 Starbucks branches, what followed was a series of lengthy explanations by the company’s global CFO, and a decision to pay corporate tax in the UK (for the first time since 2008). We do not manipulate anything, anywhere, insisted the company, but we listen to our customers.
A more elegant method to exploit reputational considerations of businesses is presented by Fair Tax UK. Instead of naming and shaming companies for tax avoidance, Fair Trade provides positive stimuli for socially responsible and ethical behavior. Companies are awarded Fair Tax Mark if they cooperate with Fair Tax experts and meet basic criteria of tax reporting, tax payment, and transparency. The incentives for applying for Fair Tax Mark are reputational. Ed Mayo, Secretary General of Co-operatives UK puts it well: “All it takes is for consumers, people who are taxpayers themselves, to back the companies that pay what they owe”. Fair Tax found widespread support in the UK as over 50 MPs endorsed the idea. SSE, a British supplier of energy, phone, and broadband services, became the first FTSE100 company to apply and qualify for Fair Tax Mark in 2015.
In Georgia, FINANCIAL has a practice of recognizing businesses for success in areas such as corporate social responsibility (CSR). It might as well be time to recognize those Georgian corporations that contribute their fair share to society and thus put consumer pressure on those who practice dodging. The Fair Tax UK team will be happy to help us get started.
A recent randomized field experiment conducted by Kristina Bott, Alexander Cappelen, and Erik Sørensenin from the Norwegian School of Economics demonstrates yet another possibility to increase the citizens’ tax morale. Based on reports from foreign tax authorities, the Norwegian Tax Authorities (NTA) established that at least 51% of income earned outside of Norway in 2011 never reappeared on Norwegian tax returns, and around 20,000 tax residents were classified as tax evaders in this fiscal year. In collaboration with NTA, the NHH team conducted a nationwide randomized field experiment to study the reasons for tax evasion and the relative importance of the probability of detection and moral motivation.
Shortly after sending the pre-populated tax returns for 2012, the NTA mailed eight different treatment letters randomly assigned to people in the pool of tax evaders. A key finding was that self-declared incomes for 2012 were significantly increased by letters containing a moral argument for paying taxes (including visual aids highlighting the government sponsorship of public services, health, education, and scientific research) or a reference to the fact that the tax authorities know that this person has previously misreported. Further, the team found that moral motivation mainly works on the intensive margin (increasing the amounts of self-reported income), whereas the probability of detection works also on the extensive margin, increasing the share of individuals self-reporting any positive amount of income.
These and other results have been recently presented at the workshop “How to Increase Tax Compliance – New Tools and Insights from Behavioral Economics” organized by the Joint Research Centre of the European Commission in Kyiv. The workshop was attended by Giorgi Tabuashvili, head of the Georgian Revenue Service (RS), and ISET Policy Institute’s Lasha Lanchava. Inspired by what he heard, Mr. Tabuashvili came up with the idea to engage international experts and Dr. Lanchava in piloting and testing the effectiveness of different communication strategies targeting potential tax avoiders in Georgia.
Two communication treatments were tried and evaluated:
In line with the literature on tax evasion, these treatments were applied to two different categories of taxpayers: those who did not pay taxes at all (Group A), and those who paid but are likely to have filed their taxes incorrectly (Group B).
To estimate the causal impact of the intervention on voluntary tax payments it was necessary to make sure that those contacted either by mail or telephone (treatment group) are more or less similar to those who did not receive any communication (control group). In principle, the best way to assure such similarity is to randomly assign people to treatment and control groups. Since randomization could not be performed in this case, to establish proper controls for each type of treatment, Lanchava established control groups using the so-called Propensity Score Matching (PSM) procedure. This statistical technique uses observable characteristics (such as age, number of family members, the average income of family members, and value of taxable wealth) to match taxpayers that have not been treated to similar ones among the treated. The results of the experiment are shown it Table 1 which summarizes the average effects of the two treatments on the treated (ATT).
| Treatment | All | Group A | Group B | |||
| #obs | ATT | #obs | ATT | #obs | #ATT | |
| Moral treatment | 103 | 44.71* | 77 | 64.48* | 27 | -18.10 |
| Telephone treatment | 136 | 58.20* | 100 | 67.24* | 28 | 14.80 |
Notes: * indicate significance level at 1% level
As can be seen, the moral and telephone treatments had a positive and significant impact on tax payments by individuals in group A (those who have not been paying taxes) – by about 64 and 67 GEL, respectively. Interestingly, neither treatment had any significant effect on those in group B. The immediate takeaway from this is that the moral and telephone treatments work on an extensive margin, affecting those who do not pay taxes at all. One additional observation is that the effect of moral treatment is as good as telephone communication – the two treatment effect estimates are statistically indistinguishable.
These results provide support for a national strategy aimed at increasing voluntary tax compliance in Georgia. Communication interventions of the kind evaluated in our pilot are cost-effective and not overly intrusive. Given that communication is costly, our policy recommendation for the Revenue Service would be to focus on Group A taxpayers only.
Finally, there might be scope for the Georgian Orthodox Church – by far the most respected public institution in the country – to play a role in elevating the tax morale of the Georgian churchgoer population by more forcefully preaching the message “Render unto Caesar the Things that Are Caesar's”. This message may go down particularly well if Caesar – the Georgian tax inspector, in our case, – learns behavioral economics and acquires a human face.