„რატომ ვეცემით, ბრუს? წამოდგომა რომ ვისწავლოთ,“ – თომას ვეინი შვილს (ბეტმენი).
წინა წლებში საქართველოს მთავრობა ამაყობდა, რომ საქართველოს წამყვანი ადგილი ეკავა მსოფლიო ბანკის ბიზნესის კეთების სიმარტივის ინდექსში. ინვესტორებმა, პოლიტიკოსებმა თუ ეკონომიკის მიმომხილველებმა ეკონომისტის მსგავს გამოცემებში დაიწყეს სვეტების დამატება , სადაც ნახავდით მთელგვერდიან რეკლამებს, თუ რატომ არის საქართველო „განსხვავებული“ ყოფილ საბჭოთა ქვეყნებს შორის, როდესაც საქმე ბიზნესის კეთებას ეხება. ფრაზა „საქართველო განსხვავებულია, რადგან ბოლო 5 წელია ჩვენ ვართ მსოფლიო ბანკის #1 რეფორმატორი ქვეყანა“ თავისთავად ამბობს ყველაფერს.
ქვეყნის სამართლებრივი დამოუკიდებლობისა და საკუთრების უფლებების უკეთ დაცვის მიზნით საქართველოს ახალი მთავრობის მიერ გატარებული ენერგიული ქმედებების შედეგად, საქართველო ბიზნესის კეთების რეიტინგში 2013 წელს #9, 2014 წელს კი #8 ადგილზე იყო. თუმცა მომდევნო ორ წელიწადში ქვეყნის რეიტინგი დაეცა და 2015 წელს #15 გადაინაცვლა, 2015 წელს კი – #24.
რა მოხდა?
საქართველოს მიღწევები (იხ. გრაფიკი) ბიზნესის კეთების სიმარტივის ინდექსში ძალიან ჰგავს კონკიას ამბავს. 2006 წელს ქვეყანა მე-100 ადგილზე იყო, მაგრამ სწრაფი და ეფექტური რეფორმების დამსახურებით 2010 წელს მე-10 ადგილზე გადაინაცვლა და გაუსწრო ბევრ ეკონომიკურად ისეთ ძლიერ ქვეყანას, როგორიცაა გერმანია და შვეიცარია. ბოლო უკანდახევის მიუხედავად, საქართველო კვლავ ინარჩუნებს ყველაზე სწრაფი რეფორმატორის სტატუსს ბიზნესის კეთების სიმარტივის ინდექსში. მას ფეხდაფეხ მიჰყვება რუანდა (საინტერესოა, რომ რუანდის უდიდესი კიგალის ბანკის თავმჯდომარე არის ცნობილი ქართველი ბანკირი, ყოფილი პრემიერ-მინისტრი და ISET-ის თავმჯდომარე, ლადო გურგენიძე).
და მაინც, რეალურად რას ნიშნავდა ეს მიღწევები? როგორ შეიძლება, საქართველო გერმანიაზე წინ ყოფილიყო ეკონომიკური მუშაობის რომელიმე ინდიკატორის მიხედვით?
დამაჯერებელი პასუხის არქონის გამო ბიზნესის კეთების მეთოდოლოგია ყოველთვის იყო მსოფლიო ბანკის შიდა თუ გარე წრეების მკაცრი კრიტიკის ობიექტი. უპირველეს ყოვლისა, ინდექსი ნაკლებად შეესაბამება მის სარფიანად გაყიდვად სახელწოდებას. რეალურად, 2014 წლამდე, ბიზნესის კეთება ზომავდა მთავრობისგან თავისუფლებასა და მისი რეგულაციების ეფექტურობას (კლასიკური მაგალითია ბიზნესის დარეგისტრირებისთვის საჭირო დღეების რაოდენობა). თუმცა ბიზნესის კეთების სიმარტივის შესაფასებლად (ბიზნესის რეგისტრირებისგან განსხვავებით) უნდა შევხედოთ ბევრ სხვა ფაქტორს, რომელთაც ბიზნესის კეთების ინდექსი „სიმარტივის მიზნით“ უგულებელყოფდა. ასეთებია, მაგალითად:
• ინფრასტრუქტურის ხარისხი
• წარმოების საშუალებათა და სერვისების მიმწოდებელთა არსებობა
• შიდა და გარე ბაზრების ზომა
• მუშახელის ხარისხი (უნარ-ჩვევები და ეთიკა)
• ფინანსებზე წვდომა
• საკუთრების უფლებები
დამაბრკოლებელი რეგულაციებისა და ზედმეტი ბიუროკრატიის მოსპობის მიუხედავად, საქართველომ ოდნავადაც კი ვერ მოახერხა პროგრესის მიღწევა „ბიზნესის კეთების“ იმ ფაქტორებთან დაკავშირებით, რომლებიც მოითხოვს გულმოდგინე მშენებლობასა და მოვლას და არა რევოლუციურ ქმედებებს. რეგულაციების გაუქმება და კორუმპირებული საჯარო მოხელეების დათხოვნა ადვილია, თუ ამისი პოლიტიკური ნება არსებობს. სამუშაო ძალის ხელახლა განათლებას კი მთელი თაობები სჭირდება.
უნდა აღინიშნოს, რომ ქართველმა რეფორმატორებმა მართლაც გაატარეს არაერთი უაღრესად წარმატებული და კონსტრუქციული რეფორმა, როგორიცაა, მაგალითად, თითქმის ყველა საჯარო მომსახურების გადატანა ელექტრონულ პლატფორმაზე და საოცრად ეფექტური იუსტიციის სახლების გახსნა. თუმცა უამრავი გაუმჯობესების მიუხედავად, საქართველოს ინფრასტრუქტურა ჯერ კიდევ სინათლის წლებით ჩამორჩება გერმანიისას; მისი ერთი ციდა ბაზარი ჯერ კიდევ არ არის მიმზიდველი მულტინაციონალური კომპანიებისთვის, რომლებიც საკუთარი მოგების მაქსიმიზაციას ცდილობენ. ვინც არ უნდა გადაწვიტოს საქართველოში ინვესტიციების ჩადება (ემოციური თუ სხვა მიზეზების გამო), მაინც მოუწევს ინვესტიციების ჩადება საკუთარი მიწოდების ჯაჭვისა და სერვისების შექმნაში, რადგან ადგილობრივი მიმწოდებლებისგან ბევრს არაფერს არ უნდა ელოდოს.
ბიზნეს-გარემოში არსებულმა ბევრმა ხარვეზმა ვერ შეაჩერა საქართველოს წინსვლა ბიზნესის კეთების სიმარტივის ინდექსის სათავეებისკენ. მათ ვერ შეაჩერეს საქართველო ერთი მარტივი მიზეზის გამო: 2014 წლამდე ინდექსი მეტწილად უგულებელყოფდა ან მხედველობაში არ იღებდა ბევრ ისეთ ფაქტორს, რაც ბიზნესებს რეალურად აინტერესებს. ამიტომ, მიუხედავად იმისა, რომ 2015 და 2016 წლების ინდექსის მონაცემებში საქართველოს პოზიციის გაუარესებას კარგად იყენებს ოპოზიციური პარტია საკუთარ გამოსვლებში, ერთადერთი, რასაც ეს მიანიშნებს, არის ცვლილებები მსოფლიო ბანკის მეთოდოლოგიაში. დიახ, ეს არის ცვლილება, რომელმაც ბოლოს და ბოლოს, თითქმის ათწლიანი კრიტიკის შემდეგ, ეს ინდექსი მიუახლოვა თავისივე სახელწოდებას.
მსოფლიო ბანკის პრეზიდენტის მიერ დანიშნულმა დამოუკიდებელმა კომიტეტმა 2012 წლის ოქტომბერში გადახედა ბიზნესის კეთების მეთოდოლოგიასა და პრაქტიკას. 2013 წლის ივნისში გამოქვეყნებულ დასკვნით ანგარიშში გამოთქმულია შეშფოთება როგორც ბიზნესის კეთების ინდიკატორების მოცულობასა და რელევანტურობაზე, ისე მისი მცდარად ინტერპრეტირების საფრთხეზეც. თუმცა კომიტეტის რეკომენდაციით, ბიზნესის კეთების ინდექსი შენარჩუნდა გარკვეული მოდიფიკაციებით მეთოდოლოგიაში, ინსტიტუციურ წყობაში, სახელწოდებასა და კომუნიკაციის სტრატეგიაში. ბოლო 2 წლის განმავლობაში მეთოდოლოგია მართლაც განახლდა. მოსალოდნელია გარკვეული ცვლილებები მომდევნო წელსაც.
მიუხედავად იმისა, რომ განახლებული მეთოდოლოგია ინარჩუნებს იმავე ძირითად სტრუქტურას, დამატებული იქნა ახალი ინდიკატორები (მაგ.: მიწის ადმინისტრირების სისტემების ხარისხი, მშენებლობის რეგულაციებისა და კონტროლის ხარისხი, ელექტროენერგიის მიწოდების სანდოობა და სამართლებრივი პროცესების ხარისხი). ახალი ინდიკატორები ყურადღებას ამახვილებს საკანონმდებლო თუ ინფრასტრუქტურული საკითხების ხარისხზე, რომელთა გაუმჯობესება ბევრად უფრო რთულია საქართველოს მსგავსი განვითარებადი ქვეყნებისთვის. მაგალითად, „საზღვრებს მიღმა ვაჭრობის“ რეიტინგში საქართველომ 78-ე ადგილზე გადაინაცვლა მას შემდეგ, რაც 2016 წელს ეს ინდიკატორი შეიცვალა, რათა უკეთ ასახოს ქართული ვაჭრობის რეალური სტრუქტურა.
მისი სიმარტივისთვის (და ალბათ მისი წყალობით) ძველი ბიზნესის კეთების ინდექსი ასრულებდა ერთ სასარგებლო ფუნქციას. ის მოტივაციას აძლევდა მთავრობებს, გაეტარებინათ დერეგულაციების რეფორმები და გაეუმჯობესებინათ არსებული კანონმდებლობის ხარისხი. ის ასრულებდა ამ ფუნქციას, რადგან 2014 წლამდე მოიცავდა უმეტესწილად მთავრობის კონტროლქვეშ მყოფ სფეროებს. მთავრობას, რომელსაც სურდა, კარგად წარმოჩენილიყო ინდექსში, შეეძლო ეს ძალიან მოკლე დროში გაეკეთებინა. და ბევრი მთავრობა, მათ შორის საქართველოსიც, ასეც იქცეოდა.
მაგალითად, საქართველოს წარმატების შემდეგ, აზერბაიჯანის მთავრობამ უზარმაზარი ნაბიჯები გადადგა ბიზნესის კეთების მიმართულებით. გახადა თუ არა ამან აზერბაიჯანი ჭეშმარიტად კარგი ქვეყანა ბიზნესის კეთებისთვის? არა, ის ისევ ისეთი კორუმპირებული და კლანურია, როგორც მანამდე. თუმცა ცოტა, მაგრამ ბევრად უფრო ეფექტური რეგულაციების შემოღება მაინც კარგი მოვლენა იყო აზერბაიჯის ბიზნესებისა და მოქალაქეებისთვის.
არც ერთ მთავრობას არ შეუძლია უცაბედად გააუმჯობესოს საკუთარი პოზიცია ისეთ ბევრად უფრო ყოვლისმომცველ ინდექსებში, როგორიცაა მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის მიერ შექმნილი გლობალური კონკურენციის ინდიკატორები (GCI). GCI-ში პროგრესი მტკივნეულად ნელია, რადგან მოითხოვს უამრავ ინვესტიციას ინფრასტრუქტურაში, ინოვაციურ სისტემებში, თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმებებში და სხვ. შედეგად, GCI არ არის ისეთივე ეფექტური არაშორსმჭვრეტელიი მთავრობების მოტივირებისას, რომელთაც მხოლოდ სწრაფი შედეგების მიღწევა სურთ (მომდევნო არჩევნებამდე). ის განსაკუთრებით სუსტია საქართველოს მსგავსი განვითარებადი ქვეყნების მთავრობების მოტივირებაში, რომელიც ვერასდროს ვერ მიაღწევდა მოწინავე პოზიციებამდე ინფრასტრუქტურისა თუ სამუშაო ძალის კვალიფიკაციის ხარისხის ინდიკატორის მიხედვით.
გართულებული და უფრო რეალისტური ბიზნესის კეთების ინდექსი სავარაუდოდ დაკარგავს იმ ყურადღებას, რაც მას საქართველოსა თუ სხვა განვითარებად ქვეყნებში აქვს, სადაც ის თავის გამოჩენის ერთადერთი შესაძლებლობა იყო. და მაინც, ბიზნესის გარემოს გარკვეულ განხორციელებად ასპექტებზე ყურადღების გამახვილებით ის კვლავ ითამაშებს მნიშვნელოვან როლს კარგი მმართველობის რეფორმების წახალისებაში.
ბიზნესის კეთების განახლებულ ინდექსში საქართველოს უკანდახევამ შეიძლება მოუსპოს მთავრობას ტრიბუნებიდან თავის ქების შესაძლებლობა. ამავე დროს, ახალი მეთოდოლოგია იძლევა საქართველოს კონკურენციის გაძლიერებისთვის მნიშვნელოვან სფეროებში მიმდინარე პროგრესის ხაზგასმისა და მონიტორინგის საშუალებას. ზოგიერთ ასეთ სფეროში არსებული გაუმჯობესება (ხელშეკრულების აღსრულება, სამართლებრივი პროცესების ხარისხი და ელექტროენერგიის მიწოდების სანდოობა) უკვე ასახულია ბიზნესის კეთების 2016 წლის ანგარიშში. დამატებითი პროგრესი შეიძლება მიღწეულ იქნას მჭიდრო ეკონომიკური კავშირებისა და საქართველოსა და ევროკავშირს შორის კიდევ უფრო გამარტივებული „საზღვრებს მიღმა ვაჭრობით“.
მარტივად რომ ვთქვათ, ბიზნესის კეთების 2016 წლის ანგარიში არის არა დაბრკოლება, არამედ შესაძლებლობა საქართველოსთვის, კიდევ ერთხელ „ისწავლოს წამოდგომა“.

“Why do we fall, Bruce? So we can learn to pick ourselves up” – Thomas Wayne to his son (Batman).
The Georgian Government’s pride and joy of the previous years has been its high standing in the World Bank’s Ease of Doing Business index. Investors, policymakers, and economy-watchers around the world have opened editions of magazines like The Economist to see full-page advertisements about why Georgia is ‘different’ among Post-Soviet countries when it comes to doing business. A line such as “Georgia is different because we are the World Bank’s number 1 reformer for 5 years” said it all.
Georgia’s Doing Business ranking peaked at #9 and 8 in the world in 2013 and 2014, respectively, after vigorous actions by the new Georgian administration to strengthen judicial independence and better secure property rights. In the following two years, however, Georgia went down in the Index: to #15 last year, and to 24 in the most recent ranking released on October 26, 2015.
What could possibly go wrong?
Source: Doing Business Original Publications, 2006-2016
Georgia’s performance (see chart) in the Ease of Doing Business index is a Cinderella story. In 2006, the country ranked in 100th place, but, thanks to a rapid and effective reform process, by 2010 it climbed all the way to 10th position, ahead of some of the most eminent economic powers in the world, such as Germany and Switzerland. Despite recent setbacks, Georgia maintains its official title as the fastest reformer in the Ease of Doing Business over the past 12 years, closely followed by Rwanda (incidentally, Rwanda’s largest bank, Bank of Kigali, is chaired by a prominent Georgian banker, former PM and ISET’s chair, Lado Gurgenidze).
But what did this achievement mean in reality? How could Georgia be possibly ranked ahead of Germany on any conceivable indicator of economic performance?
For lack of a convincing answer, Doing Business methodology has always been subject to harsh criticism from within and outside the World Bank Group. First and foremost, the Index grossly under-delivers relative to its well-selling name. De facto, until 2014, Doing Business had been measuring freedom from, and (to some extent) efficiency of government regulations (a classical example is # of days to register a business). Yet, to measure how easy it is to do business (as opposed to registering a business), one would have to look at many other factors which Doing Business had ignored ‘for simplicity’. Such are things like, for example:
While slashing suffocating regulations and redundant bureaucracy, Georgia could not achieve nearly as much progress on any “doing business” factors that require patient construction and nurturing rather than swift revolutionary actions. Removing regulations – and even corrupt officials – is an easy task, provided the political will is there. Re-educating the entire labor force takes generations.
To do justice to Georgia’s reformers, they did implement a number of highly successful constructive reforms such as moving almost all government services to online platforms and opening amazingly efficient public service halls. Yet, despite a lot of improvement, Georgia’s infrastructure is still light years away from Germany; its peanut-sized market is still hardly an attraction for multinational companies seeking to maximize the bang for their buck; whoever decides to invest in Georgia – for emotional or any other reasons – would still have to invest in own supply chain and services, given that very little would be available from local providers; and so on and so forth.
The many shortcomings in its business environment did not stop Georgia from progressing to almost the very top of the Ease of Doing Business Index. They did not stop Georgia from progressing for one simple reason: until 2014, the Index had largely ignored or discounted many of those things that businesses really care about. And by the same token, while Georgia’s seemingly worse performance in the Ease of Doing Business in 2015 and 2016 certainly works great inserted into an opposition party’s stump speech, the only thing it reflects is a change in the World Bank’s methodology. Yes, a change that, finally, after almost a decade of criticism, brings the methodology of Doing Business a bit closer to what its name actually implies.
An independent panel, appointed by the President of the World Bank, reviewed the methodology and practice of Doing Business in October 2012. The resulting report issued in June 2013 expressed concerns about both coverage and relevance of Doing Business indicators, as well as its potential to be misinterpreted as a one-size-fits-all template for development. Nevertheless, a recommendation was made to retain the Doing Business report with some modifications to its methodology, institutional structure, name, and communication strategy. The methodology had been retooled over two years, in 2014 and 2015, with some additional changes expected in the coming years.
The revised methodology, while maintaining the same basic structure, adds new indicators (e.g. quality of land administration systems, quality of construction regulations and controls, reliability of electricity supply, and quality of the judicial process). These new indicators focus on the quality of regulation or infrastructure issues that are more challenging for developing countries, such as Georgia. To take another example, Georgia has been downgraded to 78th on “trading across borders” after this indicator has been revamped in 2016 to better reflect the actual structure of Georgian trade.
For all its simplicity – and maybe thanks to it – the good old Doing Business Index did perform a useful function. It motivated governments to implement deregulation reforms and improve the quality of existing regulations. It was able to perform this function because, until 2014, it covered areas that are mostly under direct government control. A government that wanted to look good on the Index could do so in a very short time. And many governments, starting with Georgia, jumped on the opportunity to do so.
For example, Azerbaijan made huge strides in Doing Business after its government became envious of Georgia’s success. Did it make Azerbaijan a truly good country for doing business? No, it is still as corrupt and as clan-dominated as ever before. However, having fewer and more efficient regulations was a good thing for Azeri businesses and citizens.
No government can instantly improve its ranking on far more comprehensive indices such as the Global Competitiveness Indicators (GCI) compiled by the World Economic Forum. Progress in GCI is painstakingly slow because it requires a lot of investment in things like infrastructure, innovation systems, free trade agreements, etc. Hence, GCI is not as effective in motivating myopic governments that are only interested in achieving quick results (before the next elections). It is particularly weak in incentivizing governments of developing countries, such as Georgia, which by definition would never be able to top the world on the quality of infrastructure or labor qualification.
A more complex and realistic Doing Business is likely to lose in the amount of attention it is getting in Georgia and elsewhere in the developing world where it provided governments with a unique opportunity to shine. Still, by keeping its focus on certain actionable aspects of the business environment it will continue to perform an important role in promoting good governance reforms.
The fact that Georgia went back in the new Doing Business may deny Georgian officials a platform to sing the praises of a top-10 ease-of-doing-business economy. At the same time, the new methodology helps highlight and monitor progress in areas that are key for strengthening Georgia’s competitiveness. Improvement in some of these areas (contract enforcement, quality of judicial processes, and reliability of electricity supply) is already reflected in the 2016 Doing Business report. Additional progress may be achieved thanks to closer economic ties and easier ‘trade across borders’ between Georgia and the EU.
Put simply, rather than constituting a setback, the 2016 Doing Business Report should be seen as an opportunity for Georgia to “learn how to pick itself up” once more.