წყლის ხარისხი 21-ე საუკუნეში გლობალურ პრობლემად იქცა. გაეროს მდგრადი განვითარების მე-6 მიზნის მონაცემების თანახმად, მსოფლიოში საყოფაცხოვრებო ჩამდინარე წყლების მხოლოდ 56% იფილტრება. მიუხედავად ამისა, ქვეყნების უმრავლესობა (განსაკუთრებით კი განვითარებადი ქვეყნები) რეგულარულად არ აგროვებს წყლის ხარისხის შესახებ მონაცემებს. ეს ნიშნავს, რომ თითქმის სამი მილიარდი ადამიანის ჯანმრთელობა პოტენციურად საფრთხის ქვეშაა. გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამის შეფასებით, მოსახლეობის სწრაფი ზრდა, ურბანიზაცია, გაზრდილი ეკონომიკური აქტივობა, სოფლის მეურნეობის სექტორის გაფართოება და ღია წყლის ობიექტებში ჩაშვებული დაუმუშავებელი კანალიზაციის რაოდენობის შესამჩნევი ზრდა ზედაპირული წყლების დაბინძურების საგანგაშო ზრდის მთავარი მიზეზია
ზედაპირული წყლების დაბინძურება მნიშვნელოვანი პრობლემაა საქართველოში, განსაკუთრებით, ისეთ ურბანიზებულ ქალაქში, როგორიც თბილისია. მტკვარი ქვეყნის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი მდინარეა. საქართველოში, მდინარე მტკვრის აუზის ნაწილში, წყლის ძირითადი მომხმარებლები არიან ფერმერები, სამრეწველო სექტორი, მუნიციპალიტეტები და ენერგეტიკის სექტორი. მიუხედავად ამისა, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს
წყლის დაბინძურების გამომწვევი კიდევ ერთი მიზეზი არის ჩამდინარე წყლების გამწმენდი სადგურების ნაკლებობა. გარდაბანში ამჟამად მხოლოდ ერთი გამწმენდი სადგურია, რომელიც მხოლოდ პირველად მექანიკურ წმენდას ატარებს და ემსახურება თბილისისა და რუსთავის მუნიციპალური ჩამდინარე წყლების გაწმენდას. უფრო მეტიც, თბილისში არსებული საკანალიზაციო სისტემები და ჩამდინარე წყლების გამწმენდი სადგურები მე-20 საუკუნის შუა პერიოდშია აშენებული. როგორც ავტორები ტაბატაძე და სხვ.
OECD-ის 2021 წლის ანგარიში ხადყოფს, რომ გაუფილტრავი საკანალიზაციო წყლები დაბინძურების გამომწვევი ერთ-ერთი ყველაზე დიდი პრობლემაა საქართველოში. აღსანიშნავია, რომ ბოტკინი (ჰეპატიტი ა) და ტიფი კვლავ ვრცელდება გაუფილტრავი კანალიზაციის წყლის მოხმარების გამო.
მდინარე მტკვრის თბილისის ნაწილი ძირითადად ამონიუმით (ამონიუმის იონი) არის დაბინძურებული. „გაეროს ეკონომიკური კომისია ევროპისთვის“ (UNECE)-ს ერთ-ერთი ანგარიშის თანახმად, 2009-2015 წლებში ამონიუმის კონცენტრაციის მაჩვენებელი რამდენჯერმე აღემატებოდა ადამიანის ჯანმრთელობისა და წყლის ეკოსისტემების შენარჩუნების ევროკავშირის უსაფრთხოების სტანდარტით დადგენილ მაჩვენებელს. წყალში ამონიუმის მაღალი დონე ორგანული ნაერთების არსებობაზე მიუთითებს, რომელთა უმეტესობა გაუფილტრავი საკანალიზაციო ნარჩენებისგან მოდის. საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთი დადგენილებით, ამონიუმის აზოტის მაქსიმალური ერთჯერადი კონცენტრაციის (MAC) მაჩვენებელი 0,4 მგ/ლ-მდეა, თუმცა 2009-2015 წლებში დაფიქსირებული რეალური საშუალო დონე ამ მაჩვენებელს აღემატება.
მდინარეში მიკროორგანიზმების და ორგანული ნარჩენების შემცველი დიდი მოცულობის ჩამდინარე წყლების ჩადინება იწვევს მდინარის წყლის ხარისხის ქიმიური და ბიოლოგიური მაჩვენებლების გაუარესებას, არღვევს წყლის ეკოსისტემების ბიომრავალფეროვნებას და იწვევს მიკრობიოლოგიურ დაბინძურებას. წყალში ორგანული ნივთიერებების დონე განისაზღვრება ბიოლოგიური ჟანგბადის მოთხოვნით (BOD). აღნიშნული მაჩვენებელი გვაწვდის ინფორმაციას ორგანული ნივთიერებების დაშლის შემდეგ წყალში ჟანგბადის საკმარისი დონის არსებობის შესახებ. საშუალოდ, ევროკავშირის დაუბინძურებელი მდინარეების ბიოლოგიური ჟანგბადის მოთხოვნის (BOD) მაჩვენებელი 1 მგ/ლ-ზე ნაკლებია. ხოლო 2009-2015 წლებში მდინარე მტკვრის გასწვრივ, ოთხ სხვადასხვა წერტილში გაზომილი ბიოლოგიური ჟანგბადის მოთხოვნის (BOD) წლიური კონცენტრაცია მნიშვნელოვნად აღემატებოდა 1 მგ/ლ-ს. საინტერესოა, რომ ეროვნული კანონმდებლობის მიხედვით, ბიოლოგიური ჟანგბადის მოთხოვნის (BOD) მაქსიმალური ერთჯერადი კონცენტრაციის (MAC) მაჩვენებელი ოდნავ აღემატება 5.5 მგ/ლ-ს, რაც წარმოდგენილია ქვემოთ მოცემულ გრაფიკზე წითელი ჰორიზონტალური ხაზით. ამრიგად, ჯერ კიდევ საჭიროა მდინარის ქიმიური და ბაქტერიოლოგიური მონიტორინგი და თანმიმდევრული, კომპლექსური კვლევა შემდგომი მონაცემების მოპოვებისა და, ამავდროულად, წყლის რესურსების მართვის საწყისი გეგმის კორექტირებისთვის.
გრაფიკი 2. ჟანგბადის ბიოქიმიური მოხმარება – საშუალო წლიური კონცენტრაციის მაჩვენებელი მდინარე მტკვარში 2009-2015 წლებში
წყარო: გაეროს ეკონომიკური კომისია ევროპისთვის (2015); სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების (SEA) საპილოტე პროექტი საქართველოში: SEA-ს ნარჩენების მართვის 2016-2030 წლების ეროვნული სტრატეგია (2016-2030); და 2017-2020 წწ სამოქმედო გეგმა.
დაბინძურება, რომელიც, ძირითადად, სასუქებისა და პესტიციდების დიფუზური გავრცელებითაა გამოწვეული, სერიოზული პრობლემაა სოფლის მეურნეობის სექტორშიც. ნიადაგში მინერალიზაცია გავლენას ახდენს მოსავლიანობაზე იმდენად, რამდენადაც მაღალი მინერალიზაცია ხელს უშლის მცენარეთა მიერ საკვები ნივთიერებების და წყლის შეწოვას. სასოფლო-სამეურნეო კულტურების უმეტესობა მგრძნობიარეა მინერალების მიმართ, რაც მთლიანი მოსავლის 20-50%-ის განადგურებას იწვევს. მინერალიზაციის მაღალი დონით გამოწვეული პრობლემები ყველაზე გავრცელებულია აღმოსავლეთ საქართველოში, სადაც ქვეყნის სასოფლო-სამეურნეო ფართობის დაახლოებით 40%-ია. მდინარე მტკვრის ტერიტორიაზე არსებული ნიადაგის დაახლოებით 10% განიცდის მინერალიზაციას (სოფლის მეურნეობის სამინისტრო & საქართველოს მელიორაცია, 2017-2025).
საქართველოს მდინარეების დაბინძურებაში მნიშვნელოვან როლს ასრულებს მძიმე მეტალები. ზოგიერთი მათგანი ტოქსიკურიც კი არის[1] და მტკვარში ჩაედინება ინდუსტრიულ ნარჩენებთან ერთად. 2009-2015 წლებში მეტალურგიული და ქიმიური ქარხნებიდან მდინარეში ჩამდინარე ნარჩენებში ლითონის შემცველობა 100-ჯერ აღემატებოდა საქართველოს მთავრობის მიერ განსაზღვრულ მაქსიმალურ ერთჯერად კონცენტრაციას (MAC). ახალი სტრატეგიული დოკუმენტი კი (ნარჩენების მართვის 2022-2026 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმა) კვლავაც არ გამოქვეყნებულა.
წყლის ხარისხის სასურველი დონის მისაღწევად აუცილებელია, საჯარო დაწესებულებებმა მოითხოვონ გარემოსდაცვითი პოლიტიკის განხორციელება. შესაძლოა, არსებობდეს წყლის რესურსების მრავალი ეკონომიკური მხარდაჭერის ინსტრუმენტი, მაგ., წამახალისებელი სატარიფო პროგრამები, სავაჭრო და მდგრადობის სისტემები. კონკრეტულად, წამახალისებელი სატარიფო პროგრამები მომხმარებელს მიანიშნებს, რომ წყლის რესურსების ეფექტური გამოყენება შესაძლოა მათთვის სარგებლის მომტანი იყოს; ფასების გამოთვლა კი შესაძლებელია ფიქსირებული განაკვეთით ან ინდივიდუალურად, მოხმარებული წყლის ოდენობის მიხედვით. სავაჭრო სისტემები ეხება წყლის მოხმარების უფლებების ყიდვა-გაყიდვას (წყალზე წვდომის უფლებას), ხოლო მდგრადობის სისტემები უზრუნველყოფენ ექსტრემალური მოვლენებით გამოწვეული ზიანის მინიმუმამდე შემცირებას და წყლის ხარისხის შენარჩუნებას. ამ ინსტრუმენტებიდან ზოგიერთი ამჟამად გამოიყენება საქართველოში, მაგ., საყოფაცხოვრებო ტარიფები საზოგადოებრივი წყლის სისტემებისთვის (მოიცავს მხოლოდ ადმინისტრაციულ ხარჯებს), კომერციული სექტორისა და ორგანიზაციებისათვის განკუთვნილი ტარიფები და სარწყავი ტარიფები. მიუხედავად იმისა, რომ ეს ინსტრუმენტები არ შეესაბამება არსებულ წყლის რესურსებთან დაკავშირებულ კანონმდებლობასა და ნორმატიულ აქტებს, მათი გამოყენების აუცილებელი წინაპირობაა, რომ არსებობდეს წყლის რესურსების რეგულირების სამართლებრივი სისტემა, აგრეთვე, მონიტორინგის სისტემა ინდივიდუალურ დონეზე წყლის ნაკადებისა და ნარჩენი წყლების აღსარიცხად. თუმცა, მდინარე მტკვრის შემთხვევაში, ეს ორი პირობა არ დაკმაყოფილდა – მაგალითად, არ ხორციელდება ამოღებული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების წყლის აღრიცხვა და საქართველოში არ არსებობს ზედაპირული წყლების ლიცენზირების სისტემა. ასეთი ინსტრუმენტების არარსებობა იწვევს წყლის ხარისხის შესახებ მონაცემების ნაკლებობას. შესაბამისად, წყლის სათანადო პოლიტიკის შემუშავება ან განხორციელება ჯერ კიდევ შეუძლებელია.
ინვესტიცია ისეთ ინფრასტრუქტურაში, როგორიცაა კანალიზაციის გამწმენდი სადგურები, აუცილებელია ადამიანის ჯანმრთელობაზე, წყლის ეკოსისტემებსა და გარემოზე მავნე ზემოქმედების შესამცირებლად. მიუხედავად იმისა, რომ ისტორიულად წყლის ინფრასტრუქტურის მშენებლობა და განვითარება ცენტრალური მთავრობების მიერ სუბსიდიებით ფინანსდებოდა, საჯარო ფინანსურმა შეზღუდვებმა და გაუმჯობესებულ წყლის სისტემებზე გაზრდილმა მოთხოვნამ ხელი შეუწყო წყლის რესურსების მართვის საბაზრო ეკონომიკური მხარდაჭერის ინსტრუმენტების ინტეგრაციას. ამდენად, წამახალისებელი სატარიფო პროგრამები და სახელმწიფოს ჩართულობა ერთობლივად, შესაძლოა, შედეგის მომტანი იყოს წყლის რესურსების ეფექტური გამოყენებისათვის. საზოგადოებრივი წყალმომარაგების კუთხით, წყლის რესურსების სრული ღირებულების ანაზღაურება ნიშნავს იმას, რომ წყალმომარაგების ტარიფები უნდა დაწესდეს წყალმომარაგებასთან დაკავშირებული ყველა ხარჯის გათვალისწინებით.
კიდევ ერთი ინიციატივაა დაბინძურების გადასახადის დაწესება. ამგვარი გადასახადი უნდა შემუშავდეს ისე, რომ მოიცავდეს საზოგადოებაზე დაწესებულ ყველა იმ ფინანსურ და ეკონომიკურ ხარჯს და იმ გარემოს, რომელშიც ხდება ნარჩენებისა და ნებისმიერი დამბინძურებლების ჩაშვება. გარდა ამისა, ეკონომიკური მხარდაჭერის ინსტრუმენტები შესაძლოა გამოიყენებოდეს რესურსების სიმცირის დასადგენად, მაგ., ხარჯების გათვალისწინების მიზნით. მაშასადამე, წამახალისებელმა სატარიფო პროგრამებმა შეიძლება ხელი შეუწყოს წყალმომარაგების ძვირადღირებული ტექნოლოგიების დანერგვის თავიდან აცილებას, საინჟინრო ინფრასტრუქტურის საჭიროების შემცირების გამო.
იმისათვის, რომ საქართველოში განახლდეს არსებული ჩამდინარე წყლების ფილტრაციის სისტემები და აშენდეს ახალი ინფრასტრუქტურა, რომლის საშუალებითაც ჯანმრთელობაზე წყლის დაბინძურებით გამოწვეული მავნე ზემოქმედების შემცირებაა შესაძლებელი, საჭიროა დიდი ძალისხმევისა და პოლიტიკური ნების გამოჩენა. გარდა იმისა, რომ ეს, უპირველეს ყოვლისა, გააუმჯობესებს წყლის ხარისხს თბილისში, სარგებელს მოუტანს წყლის მომხმარებლებს რუსთავსა და აზერბაიჯანშიც.
თავდაპირველად, აუცილებელია შემუშავდეს მდინარე მტკვრის წყლის რესურსის ინტეგრირებული მართვის გეგმა და სრულად აღიწეროს დაბინძურების წერტილოვანი წყაროები. გაცვეთილი გამწმენდი ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაცია, საკანალიზაციო და სანიაღვრე სისტემების განახლება და ახალი ობიექტების შემოღება უზრუნველყოფს მტკვრის წყლის ხარისხის ეტაპობრივ გაუმჯობესებას.
დაბინძურების შემცირების სტიმულირების მიზნით, რეკომენდებულია ზედაპირული წყლების აღების გადასახადების, დაბინძურების გადასახადების და უკანონო ნარჩენების გადაყრისთვის ჯარიმის შემოღება. გარდა ამისა, დამატებული ღირებულების გადასახადის შემცირება კომპანიებისთვის, რომლებიც წყლის დაზოგვის სხვადასხვა ტექნოლოგიებს იყენებენ, კიდევ უფრო მეტად წაახალისებს მოთხოვნებთან შესაბამისობას. ამრიგად, მთლიანობაში, განხორციელების პროცესის სანდოობისათვის საჭიროა ძლიერი ინსტიტუტები, მეტი ძალისხმევა და ინფრასტრუქტურა.
MEPA. (2019). National Report on the State of the Environment of Georgia 2014-2017. Tbilisi: MEPA.
Tabatadze, M., Dvalishvili, N., & Elizbarashvili, M. (2016). The Impact Of Tbilisi Used Water On Ecochemical State Of Small Rivers Of The City. Tbilisi: Aerul si Apa: Componente ale Mediului.
UNECE. (2015). SEA for the National Waste Management Strategy (2016-2030) and Action Plan (2016-2030). Tbilisi: UNECE.
UN-Water. (2016). Towards a Worldwide Assessment of Freshwater Quality. Genève: UN-Water.
[1] ყველაზე ტოქსიკურია დარიშხანი, ბარიუმი, სპილენძი, კადმიუმი, რკინა, ტყვია, მანგანუმი, ნიკელი, მოლიბდენი, ვერცხლი და თუთია.

Water pollution in the Mtkvari River
Water quality has become a global concern in the twenty-first century. Data from the United Nations’ Sustainable Development Goal 6 suggests that only 56% of the world’s domestic wastewater is treated. However, the majority of countries (especially developing nations) do not gather water quality data on a regular basis. This implies that the health of almost three billion people is potentially at risk. According to a UNEP assessment, rapid population growth, urbanization, intensified economic activity, the expansion of agriculture, and a notable increase in the amount of untreated sewage discharged into bodies of open water are the main causes behind this alarming rise in surface water pollution (2016). Moreover, future water-related issues caused by these anthropogenic impacts may well be fueled by climate change, resulting in increased water temperatures, melting glaciers, disruptions in the water cycle, and extreme weather events. Consequently, this combined could have significant negative effects on human health with the intensification of waterborne diseases.
THE SITUATION IN GEORGIA
Pollution of surface water is a notable problem in Georgia, especially in urbanized areas such as Tbilisi. The Kura is one of the most important rivers in the country – within the Georgian part of the Kura River Basin, farmers, the industrial sector, municipalities, and the energy sector each act as major water users. While, according to MEPA (2019), the main source of pollution is municipal wastewater, which pollutes rivers downstream of cities with organic matter, suspended solids, ammonia, detergents, and nitrates from the fertilizer industry.
The lack of wastewater treatment plants is a further contributing factor to water pollution. Currently, only one treatment plant exists in Gardabani, which provides only primary mechanical treatment and serves municipal wastewater treatment for Tbilisi and Rustavi. Moreover, the existing sewage systems and wastewater treatment facilities were constructed in the mid-twentieth century in Tbilisi. As Tabatadze et al. (2016) note, a major part of the wastewater system is not even attached to the collection system and therefore sewage flows directly into the Mtkvari River.
The 2021 OECD Water Policy Outlook report reveals that untreated sewage is one of the most prominent pollutants in Georgia. Notably, diseases such as Botkin’s disease (hepatitis A) and typhoid are still spread by untreated sewage water.
AMMONIA
The Mtkvari River in Tbilisi is mainly polluted with ammonia (ammonia ion), and according to one UNECE report, between 2009-2015 the concentrations of ammonia were several times higher than the EU safety standards for both the maintenance of human health and of aquatic ecosystems. High levels of ammonia are a key indicator of organic compounds in the water, most of which originate from untreated sewage. Under one resolution of the Georgian government, the Maximum Allowable Concentration (MAC) of ammonia nitrogen is up to 0.4 mg/l, nevertheless, the real average levels exceeded this indicator in 2009-2015.
ORGANIC POLLUTION
The discharge of large volumes of wastewater containing microorganisms and organic waste leads to the degradation of the chemical and biological indicators of river water quality, biodiversity loss in aquatic ecosystems, and microbiological contamination. Organic matter levels in water are expressed as the biological oxygen demand (BOD) and provide information regarding the presence of sufficient oxygen levels within a water body after the decomposition of organic matter. On average, unpolluted rivers in the EU have a BOD of below 1 mg/l, while the average annual concentration of BOD, measured in four different locations across the Mtkvari River, was largely much higher than 1 mg/l between 2009-2015. Interestingly, according to the national legislation the MAC of BOD slightly exceeds 5.5 mg/l, as represented by the red horizontal line on the graph below. Chemical and bacteriological monitoring and the consistent, complex research of the river are thus still required to access further data and to adjust the initial water management plan along the way.
Figure 2. Biochemical oxygen consumption – Average annual concentration in the Mtkvari River between 2009-2015
Source: The United Nations Economic Commission for Europe (2015); SEA Pilot Project in Georgia: SEA for the National Waste Management Strategy (2016-2030); and the Action Plan (2016-2020).
AGRICULTURAL AND INDUSTRIAL POLLUTION
Diffusion of pollution is also a serious problem in the agricultural sector, predominantly caused by fertilizers and pesticides. Soil salinity affects yield, as it interferes with plant nutrients and water uptake. Additionally, most species of the crop are salinity-responsive, resulting in losses ranging from 20% to 50% of the total yield. Such salinity problems are most prevalent in eastern Georgia, which covers approximately 40% of the country’s agricultural acreage. While approximately 10% of the land is affected by salinity in the Mtkvari River area (MEPA & Georgian Amelioration, 2017-2025).
Heavy metals play a significant role in the pollution in Georgian rivers, some of which are even noxious,[1] and they enter the Mtkvari River from untreated industrial waste. Between 2009-2015, discharge from metallurgical and chemical plants into the river contained a metal composition exceeding the MAC defined by the Georgian government by 100 times. While the new strategic document (the National Waste Management Action Plan 2022-2026) has not yet been published.
ECONOMIC INSTRUMENTS WHICH TACKLE WATER DEGRADATION
To achieve the desired level of water quality, public institutions are required to initiate the implementation of environmental policies. Economic policy instruments (EPIs) for water resources can vary and may include incentive pricing programs, trading systems, and resilience management systems. Specifically, incentive pricing programs signal to customers that efficient usage of water resources can be beneficial, where prices can consist of a fixed rate or an adjusting rate depending on the amount used. Trading systems are concerned with the buying and selling of water rights (water access entitlements). While resilience management systems ensure that damage from extreme events is minimized, and that water quality is preserved. Some of these instruments are presently used in Georgia, for example, residential tariffs for public water systems (covering only administrative costs), tariffs for the commercial sector and organizations, and tariffs for irrigation. Although these instruments do not align with existing water laws and regulations, the prerequisites for applying EPIs are that a legal system of regulation for water resources should be well established and that a monitoring system must be in place to meter water flows and wastewater discharges at the individual level. However, these two conditions have not been met for the Mtkvari River – for instance, the extraction of water for agricultural uses is not measured, and there is no surface water licensing system in Georgia. The absence of such instruments results in a lack of water quality data. Consequently, sound water policies still cannot be determined or executed.
Investment in infrastructure, such as sewage treatment plants, is necessary to reduce the impacts on human health, aquatic ecosystems, and the environment. While the construction and development of water infrastructure have historically been funded by central governments through subsidies, public financial constraints and increased demand for improved water systems have encouraged the integration of market-based economic policy instruments for water resource management. Thus, incentive-pricing mechanisms and government intervention can work simultaneously toward the effective use of water resources. In terms of public water supply, recovering the full cost of the resources means that tariffs for water service supply should be set to incorporate all water provision costs.
Another incentive-based EPI is a pollution tax. This should be designed to incorporate all the financial and economic costs imposed on society and the environment into which waste and any pollutants are discharged. In addition, EPIs can also signal the scarcity of water resources, e.g., to internalize resource costs. Incentive pricing might therefore help avoid the costly expansion of water supply technologies via the reduced need for a heavily engineered infrastructure.
CONCLUSION AND RECOMMENDATIONS
In Georgia, major effort and political will are each required for upgrading the existing wastewater treatment systems and building new infrastructure that can reduce the health impacts of water pollution. While this would primarily ensure improved water quality in Tbilisi, it would also benefit water users downstream in Rustavi and Azerbaijan.
Initially, it is essential to develop an integrated water management plan for the Mtkvari River together with a complete inventory of the point sources of water pollution. The rehabilitation of worn-out treatment infrastructure, updating the sewerage and drainage systems, and the introduction of new facilities would thereafter ensure that water quality in the Mtkvari would gradually be restored.
In order to create disincentives for polluting, the introduction of abstraction charges for surface water, pollution charges, and fines for the dumping of illegal waste are highly recommended. Moreover, reducing VAT for companies that adopt water-saving technologies would create an additional incentive for compliance. Thus, on the whole, the credibility of the implementation process requires a combination of strong institutions, reinforcement, and infrastructure.
BIBLIOGRAPHY
MEPA. (2019). National Report on the State of the Environment of Georgia 2014-2017. Tbilisi: MEPA.
Tabatadze, M., Dvalishvili, N., & Elizbarashvili, M. (2016). The Impact Of Tbilisi Used Water On Ecochemical State Of Small Rivers Of The City. Tbilisi: Aerul si Apa: Componente ale Mediului.
UNECE. (2015). SEA for the National Waste Management Strategy (2016-2030) and Action Plan (2016-2030). Tbilisi: UNECE.
UN-Water. (2016). Towards a Worldwide Assessment of Freshwater Quality. Genève: UN-Water.
[1] The most toxic of which are arsenic, barium, copper, cadmium, iron, lead, manganese, nickel, molybdenum, silver, and zinc.