24 ნოემბერს, თურქეთის საჰაერო ძალების გამანადგურებელმა ჩამოაგდო რუსული სუ-24, რომელიც შემთხვევით აღმოჩნდა თურქეთის საჰაერო სივრცეში. ერთი პილოტი მოკვდა, მეორე სამაშველო ოპერაციის დროს დაიღუპა. ვლადიმერ პუტინმა ეს ფაქტი ზურგში ლახვრის ჩაცემად მონათლა, მიუხედავად იმისა, რომ თავად ყური არ ათხოვა თურქეთის გაფრთხილებებს მისი საჰაერო სივრცის დარღვევასთან დაკავშირებით. თურქეთის პრეზიდენტმა, რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა უდარდელად განაცხადა, რომ ამ ფაქტის გამო ბოდიშს თურქეთი კი არა, რუსეთი უნდა იხდიდეს. მომხდარის შემდეგ გამართულ პრესკონფერენციებს ბევრი დაძაბულობა მოჰყვა, ორივე მხარე ერთმანეთისგან მკვეთრად განსხვავებულ ვერსიებს ყვებოდა და ერთმანეთს სერიოზული ეკონომიკური და პოლიტიკური შედეგებით ემუქრებოდა.
პრეზიდენტმა პუტინმა თურქეთის საჰაერო თავდაცვის სისტემის ნაცვლად იერიში თურქულ სასტუმროებთან გაფორმებულ შეთანხმებებზე, სოფლის მეურნეობისა და ტექსტილის მრეწველობაზე მიიტანა. 28 ნოემბერს გამოქვეყნდა პუტინის ბრძანებულება #583, რომელშიც საუბარია შემდეგზე:
• თურქეთიდან იმპორტის შერჩევითი შეზღუდვა;
• თურქული ბიზნესების რუსეთში მოღვაწეობის შერჩევითი შეზღუდვა;
• რუსული კომპანიების მიერ თურქული პერსონალის/კონსულტანტების აყვანის შერჩევითი შეზღუდვა (ძალაში შედის 2016 წლის 1 იანვრიდან);
• თურქი ტურისტებისა და ბიზნეს-ვიზიტორებისთვის სავიზო შეზღუდვების დაწესება;
• რუსული ტუროპერატორების მიერ თურქეთში სამოგზაურო პაკეტების გაყიდვების შეწყვეტა;
• თურქეთში ჩარტერული რეისების აკრძალვა და ემბარგო სხვადასხვა თურქულ პროდუქტებსა და კომპანიებზე.
30 ნოემბერს რუსულმა მთავრობამ გამოსცა ბრძანება, რომლის თანახმადაც ოფიციალურად აიკრძალა ჩარტერული რეისები, შემცირდა სატრანსპორტო გადაზიდვების რაოდენობა და ემბარგო დაწესდა შემდეგ სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტებზე:
• გაყინული ფრინველის ხორცი (ქათამი და ინდაური);
• სანელებლები
• ბოსტნეული (ახალი პომიდორი, კიტრი, ხახვი, ყვავილოვანი კომბოსტო და ბროკოლი)
• ხილი (ფორთოხალი, მანდარინი, ყურძენი, ვაშლი, მსხალი, გარგარი, ატამი, ქლიავი და კენკროვნები).
სავარაუდოდ, რუსეთის მიერ თურქულ ბიზნესზე, ვაჭრობასა და მოგზაურობაზე დაწესებული შეზღუდვები სერიოზულ გავლენას მოახდენს თურქულ ეკონომიკაზე. რუსეთი მნიშვნელოვანი საექსპორტო დანიშნულებაა თურქეთის სოფლის მეურნეობისა და ქსოვილების მრეწველობისთვის (2014 წელს შეადგინა 6 მილიარდი აშშ დოლარი ანუ მთლიანი თურქული ექსპორტის 3.7%). კიდევ უფრო მნიშვნელოვანია მომსახურების სფერო: გასულ წელს, თურქეთმა რუსეთში ტურიზმისა და სამშენებლო ბიზნესიდან 9.7 მილიარდი აშშ დოლარი მიიღო. 2014 წელს 4.4 მილიონზე მეტი რუსი ტურისტი (მთლიანი ტურისტების დაახლოებით 12%) ეწვია თურქეთს და, რუსეთის ცენტრალური ბანკის მონაცემებს თუ დავუჯერებთ, დაახლოებით 6.6 მილიარდი აშშ დოლარი დახარჯა.
უშუალო დარტყმებს რომ თავი დავანებოთ, ორივე მხარეს შეუძლია ერთმანეთისთვის ზიანის მიყენება, მაგრამ სასწორზე გაცილებით მეტი დევს როგორც თურქეთისთვის, ისე რუსეთისთვის, თუნდაც ახალი მილსადენი და ატომური ენერგიის პროექტები...
საერთაშორისო სანქციები დიდი სიკეთეა მესამე ქვეყნის მიმწოდებლებისა და საეჭვო შუამავლებისთვის. ბედის ირონიაა, რომ 2014 წელს თურქეთმაც იხეირა რუსეთის მიერ ევროკავშირისთვის დაწესებული სანქციებით. ორ ქვეყანას შორის სასოფლო-სამეურნეო ვაჭრობამ 4 მილიარდ აშშ დოლარს მიაღწია, რადგან თურქულმა თხილმა და ხილ-ბოსტნეულმა დაიკავა სანქციების შედეგად გამოთავისუფლებული ადგილი რუსულ ბაზარზე. შედეგად, თურქეთის წილი რუსეთის სოფლის მეურნეობის იმპორტში 20%-მდე გაიზარდა. ერდოღანმა 2015 წლის სექტემბერში, რუსეთში სტუმრობისას ისაუბრა ამბიციურ გეგმაზე ორმხრივი ვაჭრობის 100 მილიარდ აშშ დოლარამდე გაზრდასთან დაკავშირებით. „ჩვენ ამას 2023 წლისთვის მივაღწევთ,“ – განაცხადა ერდოღანმა მოსკოვის საკათედრო მეჩეთის გახსნაზე.
მას შემდეგ, რაც თურქეთი პუტინის რისხვის ქვეშ მოექცა, ბევრი ქვეყანა თუ კომპანია იბრძვის თურქულ კომპანიებზე, პროდუქტებსა და მომსახურებებზე დაწესებული ემბარგოს შედეგად გამოთავისუფლებული ადგილების ასათვისებლად. ამ ორ ქვეყანას შორის მოქცეული საქართველოც იბრძვის რეგიონის უახლესი გეოპოლიტიკური უთანხმოებიდან სარგებლის სანახავად.
თურქეთის მიერ რუსული სუ-24-ის ჩამოგდებამდე ცოტა ხნით ადრე, ეგვიპტეში, სინაის უდაბნოში ჩამოვარდა რუსული სამგზავრო თვითმფრინავი A321, რის შემდეგაც მილიონობით რუსი ტურისტი გაურკვეველ სიტუაციაში აღმოჩნდა. Start-Up Israel-ის ვებგვერდზე შეხვდებით სტატიას სათაურით „ეგვიპტისა და თურქეთის თამაშიდან გასვლით ისრაელს იმედი აქვს, რომ რუს ტურისტებს მოიზიდავს“. მართლაც, ისრაელი იყო ერთ-ერთი პირველი ქვეყანა, რომელმაც დაიწყო მკვდარ ზღვაზე მდებარე ერთადერთი საზღვაო კურორტის, ეილათის პოპულარიზება, როგორც სინაისა და ანტალიის ალტერნატივა. რუსი ტურისტების ეილათში მოსაზიდად ისრაელმა დაიწყო საჯარო სახსრებით მარკეტინგის დაფინანსება რუსეთში. ისრაელი ევროპულ ავიაკომპანიებს სთავაზობს 45 ევროს ფასდაკლებას თითოეულ მგზავრზე, რომლებიც დაფრინავენ ახლომდებარე ოვდაჰის აეროპორტში.
საქართველო რუსი ტურისტების მოსაზიდად არაფერს არ აკეთებს, რადგან თითის განძრევაც არ სჭირდება. 2015 წლის პირველი 8 თვის განმავლობაში დაახლოებით ნახევარი მილიონი რუსი ტურისტი შემოვიდა ქვეყანაში რაც 12%-ით მეტია წინა წლის იგივე პერიოდთან შედარებით. საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის მონაცემებით, რუსეთი უკვე მეოთხე ადგილს იკავებს ვიზიტორების სიაში (თურქეთის, აზერბაიჯანისა და სომხეთის შემდეგ), 2014 წელს მასზე მოდიოდა საქართველოს მთლიანი ვიზიტორების 15%. რა მოხდება, თუ საქართველო ცოტა უფრო მეტს მოინდომებს?
არსებული გეოპოლიტიკა განსაკუთრებით სარფიანია საქართველოს ტურიზმის ინდუსტრიისთვის. შეიძლება ქართული კურორტები და სასტუმროები ვერ შეედრება თურქულს, მაგრამ საქართველოს შეუძლია შესთავაზოს ბევრი სხვა გასართობი, როგორიცაა კაზინო, სათხილამურო სპორტი, მინერალური წყლები და გამაჯანსაღებელი კურორტები. გეოგრაფიული სიახლოვე და დაბალი ფასები საქართველოს მიმზიდველს ხდის რუსი ტურისტებისთვის, რომლებიც დააზარალა რუსული რუბლის გაუფასურებამ. და რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, საქართველო წარმოუდგენლად ძლიერი ბრენდია ყოფილი საბჭოთა კავშირის ქვეყნებში, სადაც ადამიანებს ჯერ კიდევ ნოსტალგიური დამოკიდებულება აქვთ ქართულ სტუმარმასპინძლობაზე, მთებზე, მრავალხმიან მუსიკაზე, სუფრასა თუ ღვინოზე.
მაშინ, როდესაც დაახლოებით 7 მილიონმა რუსმა ტურისტმა ჯერ კიდევ არ იცის, სად დაისვენოს, საქართველომ უნდა მოახერხოს მათი ჩამოყვანა და მათთვის საუკეთესო სერვისის შეთავაზება, რათა უზრუნველყოს სტაბილური ტურისტული ბიზნეს-გარემოს ჩამოყალიბება. ამისთვის საჭიროა კარგად დაგეგმილი კამპანია, მათ შორის, მაგალითად, საჯაროდ დაფინანსებული მარკეტინგი, ფასდაკლებები და სუბსიდიები ავიაკომპანიებისთვის და დამატებითი ინვესტიციები წყალტუბოსა და ბორჯომის მსგავსი ტურისტული კურორტების გამოცოცხლებისთვის. გრძელვადიან პერიოდში საქართველოს ინტერესში შედის დამატებითი სატრანსპორტო კავშირების გახსნა, მათ შორის ოდესღაც სიცოცხლისუნარიანი სარკინიგზო და სატრანსპორტო მარშრუტები აფხაზეთის გავლით.
ერთი შეხედვითაც კი ძალიან ადვილად აღმოაჩენთ საინტერესო ანომალიებს საქართველოს 2014-2015 წლების სავაჭრო ბალანსში. მაგალითად, 2015 წლის პირველი ცხრა თვის განმავლობაში კალმახის ექსპორტ-იმპორტმა დაახლოებით 450,000 აშშ დოლარით გადააჭარბა მის 2014 წლის ღირებულებას. ყველა დამატებითი იმპორტი მოდის ნორვეგიიდან და დანიიდან, რომელთაც რუსეთმა სანქციები დაუწესა. ყველა დამატებითი ექსპორტი შედის (დიახ, სწორად გამოიცანით!) რუსეთში.
რუსეთის მიერ ევროკავშირისთვის სანქციების დაწესების წყალობით, ნორვეგიული და დანიური კალმახის რებრენდინგი და რეექსპორტი რუსეთში სარფიანი ბიზნესი უნდა იყოს. რუსული ხილის, ბოსტნეულისა და ტექსტილის რებრენდინგი და რეექსპორტი რუსეთში შეიძლება გახდეს ახალი დიდი მოვლენა ქართული ეკონომიკაში. საოცარი დამთხვევაა, რომ თურქული ტექსტილის ქარხნები სოკოებივით მომრავლდა დასავლეთ საქართველოში, რადგან თურქ მწარმოებლებს სურთ, მოიპოვონ დამატებითი ექსპორტის კვოტები ევროკავშირში (რომელსაც საქართველო არ იყენებდა). როგორც ჩანს, 2016 წლის 1 იანვრიდან ეს ქარხნები გადავლენ 24/7 სამუშაო რეჟიმზე, ოღონდ ამჯერად მათი საექსპორტო დანიშნულება ევროკავშირის ნაცვლად რუსეთი იქნება.
ამჟამად საქართველოს არ შეუძლია საკუთარი საჭიროებების მომარაგება თუნდაც ისეთი მარტივი სათბურის პროდუქტებით, როგორიცაა კიტრი და პომიდორი. არსებულ ნაპრალს ავსებს ბევრად უფრო ეფექტური თურქული ბიზნესები. სამწუხაროდ, მასობრივი ინვესტიციისა და რეორგანიზაციის საჭიროების გათვალისწინებით, საქართველოს ფერმერები, სავარაუდოდ, ვერ მოახერხებენ, ისარგებლონ თურქულ ხილ-ბოსტნეულზე რუსეთის მიერ დაწესებული სანქციებისგან შექმნილი ნაპრალით. ბაზარზე გრძელვადიანი წვდომის გარანტიების არარსებობის შემთხვევაში, რასაც რუსული სანქციები ვერ უზრუნველყოფს, მსგავს ინვესტიციას არ აქვს აზრი.
მაშინ, როდესაც გამჭრიახი მოვაჭრეები სარგებლობენ რუსული სანქციებით და რეექსპორტზე შეაქვთ თურქული პროდუქტები რუსეთში, ქართველი ფერმერები (განსაკუთრებით ისინი, ვინც ინვესტიციებს დებენ თანამედროვე სასათბურე ტექნოლოგიებში) მოექცევიან დამატებითი წნეხის ქვეშ, როგორც კი თურქი კონკურენტები დაიწყებენ დამატებითი (და უფრო მაღალი ხარისხის) პროდუქტების დამპინგს ქართულ ბაზარზე. თუ ამ სიტუაციას არ დაარეგულირებს ეფექტური ანტიდამპინგური კანონი, მსგავსი წნეხის გამო საუკეთესო ქართველი მწარმოებლები შეიძლება ბაზრიდან გავიდნენ, რაც ნამდვილი კატასტროფა იქნება ქვეყნისთვის.

On November 24th, a Turkish Air Force fighter jet shot down a Russian SU-24 that briefly strayed into its airspace. One pilot was killed, and another member of the Russian military perished in the rescue attempt. Vladimir Putin called the event a “stab in the back” even though he had turned his back on Turkish warnings about incursions into its airspace. Turkish President, Recep Tayyip Erdogan, facetiously stated that Turkey would not apologize for the event and that Russia should be the one apologizing. The press conferences that followed produced a lot of hot air, with both sides presenting starkly different accounts of what happened and promising each other grave economic and political consequences.
Rather than targeting Turkish air defenses, President Putin’s promise of “grave consequences” translated into a spate of measures boycotting Turkey’s all-inclusive hotel deals, agriculture, and textiles. Published on November 28, Putin’s Ukaz #583 included the following measures:
• Selective restrictions on imports from Turkey;
• Selective restrictions on Turkish businesses to operate in Russia;
• Selective restrictions on the hiring of Turkish personnel/consultants by Russian companies (from January 1);
• Visa restrictions on Turkish tourists and business travelers;
• Guidance for Russian tour operators to stop selling Turkish travel packages;
• Guidance for the Russian government to ban charter flights to/from Turkey, and develop a list of Turkish products and companies falling under the Russian embargo.
On November 30, the Russian government issued a decree officially establishing a ban on charter flights, reducing the number of licenses for road cargo transportation, and providing a list of agricultural products falling under the embargo, including:
• Frozen poultry (chicken and turkey),
• Carnations,
• Vegetables (fresh tomatoes, cucumbers/cornichons, onion, cauliflower, and broccoli)
• Fruits (citruses, such as oranges and tangerines; grapes, apples and pears, peaches and apricots, plums and strawberries).
Russia-imposed restrictions on business, trade, and travel relations with Turkey are likely to inflict considerable damage on the Turkish economy. Russia is an important export destination for Turkey’s agriculture and textile industries (worth $6 bln or 3.8% of total Turkish exports in 2014). Even more significant are services: last year, Turkey exported a total of $9.7 bln of (mainly) tourism and construction services. In 2014, more than 4.4 mln Russian tourists (about 12% of total tourists) visited Turkey, spending about $6.6 billion, according to Russia’s Central Bank data.
In addition to any immediate pain both parties are able to inflict on each other, a lot more is at stake for Turkey and Russia, including major new pipeline and nuclear energy projects…
International sanctions are a great boon for third-country providers and … shady intermediaries. Ironically, in 2014, Turkey has been itself a beneficiary of counter-sanctions Russia imposed on the EU. Agricultural trade between the two countries surged to $4 bln as Turkish nuts, fruit, and veggies occupied some of the extra space created by the withdrawal of European products, bringing Turkey’s share in Russia’s agricultural imports to 20%. Visiting Russia in September of this year, Erdogan shared an ambitious plan to bring bilateral trade to $100 billion. “We have set such an aim by 2023," he said at the opening of Moscow’s Cathedral Mosque.
With Turkey coming under Putin’s fire, many countries and companies are vying to occupy the extra space to be created by the Russian embargo on Turkish companies, goods, and services. Situated right between the two conflicting parties, Georgia also stands to benefit from the region’s newest geopolitical spat.
The downing of the Russian SU-24 by Turkey came less than a month after the Russian Airbus A321 passenger jet crashed over Egypt’s Sinai desert, leaving millions of Russian tourists up for grabs. “With Turkey and Egypt out, Israel looks to woo Russian tourists” runs a headline on the Start-Up Israel website. Indeed, Israel was one of the first countries to promote Eilat, the country’s only Red Sea resort, as a viable alternative to Sinai and Antalya. To draw Russian tourists to Eilat, Israel is spending public funds to boost marketing efforts in Russia and offers a rebate of 45 euros per passenger to European carriers flying into the nearby Ovdah airport.
Georgia does not go out of its way to attract Russian tourists… because it does not have to. Almost half a million Russian tourists visited Georgia in the first 8 months of 2015, a 12% increase compared to the same period of last year. According to the Georgian National Tourism Administration (GNTA), Russia already ranks fourth in the number of visitors (after Turkey, Azerbaijan, and Armenia), accounting for 15% of all travelers to Georgia in 2014. What if Georgia tries a bit harder?
Current geopolitics create an especially lucrative opportunity for Georgia’s hospitality industry. Georgia’s beaches and hotels may not be comparable with those of Turkey and Egypt, but Georgia can offer many more entertainment options, including casinos, ski, mineral water, and spa resorts. Geographic proximity and moderate prices give Georgian attractions an edge for budget tourists affected by the ruble’s devaluation. Most importantly, however, Georgia is a tremendously powerful brand everywhere in the former USSR where people are still nostalgic for Georgia’s fabled hospitality, its mountains, polyphonic singing, supras, and wines.
With up to 7 million Russian tourists still wondering where to go, Georgia must act to bring them in and deliver top-class service and experience to secure repeat business. What would be required is a well-orchestrated campaign, including, for instance, a publicly financed marketing effort, rebates and subsidies for budget airlines, and additional investment in revitalizing all-season touristic spa destinations, such as Tskaltubo and Borjomi. In the longer run, it would be in Georgia’s interest to open up additional transport connections, including the once vital train and road routes running through Abkhazia.
Even a quick glance at Georgia’s 2014-15 trade data may discover some interesting anomalies. For instance, the exports and imports of trout in the first 9 months of 2015 have exceeded their 2014 values by exactly the same amount of about $450,000. All extra imports come from Norway and Denmark, which are subject to Russian sanctions. All extra exports go to, yes, you may have guessed, Russia.
Owing to its existence to Russian anti-EU sanctions, re-packaging and re-exporting Norwegian or Danish trout to Russia must be a lucrative business. Repackaging and re-exporting Turkish fruit, veggies, and textiles to Russia may be the next big thing in the Georgian economy. Incidentally, Turkish textile factories started mushrooming in western Georgia as Turkish producers scrambled for additional export quotas to the EU (which Georgia was not utilizing). It looks like from January 1, 2016, these factories will switch to 24/7 operation, with Russia – not the EU – as their main export destination.
At present, Georgia is unable to competitively supply its own needs even in the most basic greenhouse products, such as cucumbers and tomatoes, with the gap in fresh agricultural products being supplied by the much more efficient Turkish businesses. Unfortunately, given the need for massive investment and reorganization, Georgia’s farmers are unlikely to be able to fill in the void created by the Russian sanctions on Turkish fruits and veggies. Such investment will not make sense in the absence of long-term market access assurances, which Russian sanctions cannot provide.
While shrewd traders are likely to take advantage of the Russian sanctions by repackaging and re-exporting banned Turkish products, Georgian farmers – particularly those investing in modern greenhouse technologies – are likely to come under additional pressure the moment Turkish competitors start dumping additional (and higher quality) agricultural produce on the Georgian market. Unless moderated through effective anti-dumping regulations, such pressure may cause the best Georgian producers to go out of business. A true nightmare scenario.