რამდენიმე წლის წინ, მამაჩემმა, რომელიც ენთუზიასტი ბლოგერია, დაწერა სტატია კიევის უწესრიგო რეკლამების პრობლემაზე, რამაც წალეკა ქალაქი. კედლები, ღობეები, განათების ბოძები, ავტობუსის გაჩერებები და ტროტუარებიც კი აჭრელებული იყო განცხადებებით, რომლებიც რეკლამას უკეთებდა ყველაფერს დედამიწის ზურგზე. ქაღალდისა და წებოს ნარჩენებით მოსვრილი ჩვენი კორპუსის შესასვლელი სევდიანი სანახავი იყო.
ჩვენი მეზობელი, ასაკიანი ქალი გმირულად იბრძოდა კედლებისა და ფანჯრების ჩარჩოების ჩამოსარეცხად, რაც სიზიფეს შრომა უფრო იყო. სუფთა კედლები თითქოს მაგნიტივით იზიდავდა ახალ განცხადებებს და ასე გრძელდებოდა დაუსრულებლად.
ერთ დღეს მამაჩემმა გადაწყვიტა, სხვა ხერხისთვის მიემართა. ფანერის ნაჭრითა და ფიცრებით ააწყო განცხადებების კუსტარული დაფა და კორპუსის შესასვლელთან დაკიდა. სასწაულმაც არ დააყოვნა და რამდენიმე დღეში დაფაზე გაჩნდა პირველი განცხადება, კორპუსის კედელი და კარი კი ხელუხლებელი იყო...
მამა ენათმეცნიერია და ეკონომიკისა ბევრი არაფერი გაეგება, თუ სტუდენტობისას წაკითხულ კარლ მარქსის „კაპიტალს“ არ ჩავთვლით. თუმცა ამჯერად ის ჭეშმარიტი ეკონომისტივით მოიქცა – ეკონომიკური სტიმულის შემოღებით გადაჭრა პრობლემა, რომელიც ეკონომიკაში კოორდინაციის თამაშთა კატეგორიას მიეკუთვნება. განცხადებების დაფა გახდა ის, რამაც „მოთამაშეებს“ (ამ შემთხვევაში კორპუსის მაცხოვრებლებსა და განმცხადებლებს) ქცევის შეცვლისკენ უბიძგა. ყოველ შემთხვევაში, ჩვენი კორპუსისთვის განცხადებების დაფა აღმოჩნდა მარტივი და ჭკვიანური ალტერნატივა, რამაც წარმატებით ჩაანაცვლა „იდუმალი“ განმცხადებლების დევნისა და დასჯის შრომატევადი საქმე.
ამ ზამთარს, როდესაც კვლავ ვესტუმრე მშობლებს, კიდევ ერთხელ შემახსენა თავი საზოგადოებრივი პრობლემების მოგვარებისას ეკონომიკური სტიმულის გამოყენების ძალამ. ძაღლის ყოლა დღეს ძალიან პოპულარულია კიევში. ძაღლებს, ძირითადად, ჩვენ მეზობლად მდებარე ტბის გარშემო ბილიკებზე ასეირნებენ. პრობლემა ისაა, რომ ძაღლების პატრონები იშვიათად თუ იწუხებენ თავს „ნარჩენების“ დასასუფთავებლად, რაც მნიშვნელოვან დისკომფორტს ქმნის, რომ აღარაფერი ვთქვათ საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის სერიოზულ საფრთხეზე. თუმცა ამჯერად ტბის მიმდებარე ტერიტორია შეცვლილი დამხვდა. უწინდელზე ბევრად სუფთა იყო. გაჩნდა მწვანე პოსტები ზედ მიმაგრებულ რკინის ყუთებითა და ფერადი ნიშნებით. რკინის ყუთები ორი სახისაა, ერთში პოლიეთილენის პარკები დევს, მეორე ნაგვისთვისა. პოსტზე მიმაგრებული ნიშნები ძაღლის პატრონებს უხსნის მოწყობილობის გამოყენების წესებს და მოუწოდებს პასუხისმგებლობისა და საზოგადოებრივი შეგნებისკენ.
ვერ აღგიწერთ, როგორი გახარებული ვიყავი, როგორც ეკონომისტი და როგორც მოქალაქე. როგორც ეკონომისტი, გავხდი ზოგადი კოორდინაციის პრობლემის ელეგანტურად გადაწყვეტის მოწმე. როგორც მოქალაქე, კიდევ ერთხელ დავრწმუნდი, რომ საზოგადოების უკეთესობისკენ შეცვლისკენ ხშირად მცირე ძალისხმევაც საკმარისია. ადამიანები ქვეცნობიერად მიდრეკილნი ვართ სილამაზისა და წესრიგისკენ, თუმცა ხშირად უბრალოდ გვეზარება მცირე ძალისხმევის გამოჩენა.
დღეს უკვე თბილისში ვარ, ყოველდღე დავდივარ ვაკესა და ვერაზე. ორივე საშუალო კლასის უბანია, სადაც ძაღლის ყოლა სულ უფრო პოპულარული ხდება. ძაღლების „ნარჩენები“ აქაც პრობლემაა, რაც მოსალოდნელიც იყო. მე, რა თქმა უნდა, მაღიზიანებს ძაღლების პატრონები, რომლებიც თავს არ იწუხებენ, თან ატარონ პარკი ცხოველების მოსაქმებულის ასაღებად. თუმცა იმასაც ვხვდები, რომ ასეთი ქცევის დასჯა არ არის პრობლემის მოგვარების ყველაზე ეფექტური გზა. იქნებ „ძაღლების სადგომები“ იყოს გამოსავალი? შეიძლება! თუმცა ერთ რამეში დარწმუნებული ვარ, მთავრობისა და ქალაქის მერიის ლოდინს არავითარი აზრი არ აქვს. საბოლოოდ ყველაფერი დამოკიდებულია მოქალაქეებზე, რომლებიც მეტი პასუხისმგებლობით უნდა მოეკიდონ საზოგადოებასა და გარემოს. პასუხისმგებლობის აღება რთულია, მაგრამ სცადეთ, საოცარი გრძნობაა!

Some years ago my dad, who is an avid blogger, wrote a piece about a plague of disorderly advertising that was choking Kyiv. Notices promoting everything under the sun were plastered on the walls, fences, lamp-posts, in metro cars, on the bus stops, even on the pavement. Our own building’s entrance was a sad sight – always covered with debris of paper and glue.
Our neighbor, an elderly lady, labored heroically to wash off the wall and the door frame every now and then, but it was a Sisyphean task. The clean wall only served as a magnet for new advertisements, and the cycle continued.
One day my father decided to do something different. With a piece of plywood and a few planks he put together a makeshift notice board and hung it outside the building entrance. A few days later something almost magical happened – the first notices appeared on the board, but the wall and the door were clean…
My dad is a linguist, and his acquaintance with economic theory goes as far as reading Karl Marx’s “Capital” in his early student years. But this time he indeed acted as an economist – he solved a problem in mechanism design, a problem which belongs to the class of coordination games in economics. The notice board provided a focal point that allowed the “players” – the building residents and the advertisers – to coordinate on a mutually beneficial equilibrium. At least for our building, the notice board was an easy and smart alternative to the laborious task of hunting down and punishing the “ghost” advertisers.
This winter when I was visiting my parents I was again reminded of the power of mechanism design to solve public nuisance problems. Dog ownership is very popular these days, and the path around our neighborhood lake serves as the main dog promenade. The problem is that dog owners rarely bothered to pick up waste after their pets, creating a major inconvenience, not to mention a serious public health hazard. This winter, however, the area around the lake looked different. It was much cleaner than I had ever seen it before. There also appeared green posts with metal bins and colorful signs attached to them. The bins were of two kinds – one contained a bag dispenser and another served as a wastebasket. The sign on the post provided instructions on how to use the contraption, also reminding the dog owners to be responsible and community conscious.
I can tell you I was overjoyed more than I could express in words – both as an economist and a citizen. As an economist, I witnessed another elegant solution to the common coordination problem. As a citizen, I was reminded that only a small action is sometimes required to transform the face of our community for the better. As human beings, we may be instinctively drawn to beauty and order, but most of the time we are too lazy to make an effort to pursue them.
Nowadays I am back in Tbilisi, taking daily walks in Vake and Vera. Both are middle-class neighborhoods, boasting high rates of dog ownership, and, predictably, plagued by the same dog waste problem. I am of course irritated by the dog owners who don’t bother to carry plastic bags or clean up after their pets, but I also realize that policing and prosecuting such behavior is probably not the most efficient way to deal with the problem. Perhaps “pet stations” will provide the solution? They might! I am only certain of one thing – it will be useless to wait for the government or the city hall to take the first steps. Ultimately everything depends on the citizens who should take responsibility for their community and their environment. Taking responsibility may be hard, but try it – it is a powerful feeling.