2021 წლის 15 თებერვლიდან რუსეთში ხორბლის, ჭვავის, სიმინდისა და ქერის ექსპორტზე დაწესებული კვოტები ამოქმედდა. ძალაში შევიდა საბაჟო ტარიფები და ამკრძალავი ბეგარაც საბაჟო ღირებულის 50%-ის ოდენობით.
ზოგადად, ქვეყნის მიერ ექსპორტზე საბაჟო ტარიფისა თუ კვოტის დაწესება პროტექციონისტური პოლიტიკის ნაწილია და ხშირ შემთხვევაში მიმართულია ადგილობრივი მწარმოებლებისა და ბაზრების დაცვისკენ. საექსპორტო კვოტა რაოდენობრივი შეზღუდვის სახეს წარმოადგენს და გულისხმობს გარკვეული პერიოდის განმავლობაში კონკრეტული პროდუქტისა თუ მომსახურების ექსპორტზე რაოდენობრივი თუ მოცულობითი შეზღუდვების დაწესებას ადგილობრივი მომხმარებლებისთვის ამ პროდუქტისა თუ მომსახურების ფასების დაბალი დონის შენარჩუნების მიზნით. კვოტისგან განსხვავებით, საბაჟო ტარიფის დაწესება სახელმწიფო შემოსავლის მიღების წყაროს წარმოადგენს, რომელიც შემდეგ შესაძლოა ადგილობრივ მწარმოებლების გაძლიერების მიზნით დაიხარჯოს. ტრადიციულად, საექსპორტო შეზღუდვების დაწესება ექსპორტიორი ქვეყნისთვის ადგილობრივი მიწოდების ზრდასა და ადგილობრივი ფასების შემცირებას ნიშნავს, რაც იმპორტიორი ქვეყნისთვის იმპორტის გაძვირებასა და მოთხოვნის შემცირებაში აისახება. თეორიაში განხილულია ამ ეფექტის ორი მთავარი მიზეზი:
აღსანიშნავია ისიც, რომ იმპორტის გაძვირებამ იმპორტიორ ქვეყანაში შესაძლოა, ადგილობრივი წარმოების ზრდას შეუწყოს ხელი.
გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) მონაცემებით, 2019 წელს ხორბლის ყველაზე დიდი მწარმოებელი მსოფლიოში ჩინეთი იყო, რომლის წილიც მთლიან წარმოებაში 17% იყო , მას მოჰყვება ინდოეთი (14%), რუსეთი (10%), აშშ (7%) და საფრანგეთი (5%). საქართველოში ხორბლის იმპორტის დიდი ნაწილი რუსეთიდან ხორციელდება. 2020 წელს ხორბლის მთლიანი იმპორტის 95%-ს რუსული ხორბალი შეადგენდა, ამერიკული ხორბლის იმპორტი კი მხოლოდ 4% იყო. 2012-2015 წლებში შედარებით დიდი რაოდენობით ხორბლის იმპორტი ხდებოდა ყაზახეთიდან და უკრაინიდანი, თუმცა ის მალევე ჩაანაცვლა რუსულმა ხორბალმა (საქსტატი, 2021), რაც არაა გასაკვირი, ვინაიდან საქართველოს ძირითად პარტნიორებში რუსეთი ხორბლის წარმოების დონითაც გამოირჩევა (იხ. დიაგრამა 1).
დიაგრამა 1. ხორბლის წარმოება იმპორტიორ ქვეყნებში, 2010-2019
აღსანიშნავია რომ, ზოგადად, იმპორტირებული ხორბლის რაოდენობაცა და ღირებულებაც 2010-2020 წლებში დაღმავალი ტრენდით ხასიათდება (იხ. დიაგრამა 2), რაც შესაძლოა ადგილობრივი წარმოების და, მაშასადამე, თვითუზრუნველყოფის კოეფიცინტის ზრდით აიხსნას (2010 წელს – 6% და 2019 წელს – 15%) (საქსტატი, 2021).
დიაგრამა 2. იმპორტირებული ხორბლის და მესლინის რაოდენობა და ღირებულება, 2010-2020
დაღმავალი ტრენდით ხასიათდება ხორბლის საშუალო საიმპორტო ფასიც (HS1001), რომელიც 2012-2020 წლებში 1 ტონაზე 190 დოლარიდან 280 დოლარამდე მერყეობდა. ბოლო ორი წლის განმავლობაში იგი 2016 წლის მინიმალურ ფასს მოუხლოვდა და 2019 წელს 213 აშშ დოლარი/ტონა, ხოლო 2020 წელს – 219 აშშ დოლარი/ტონა შეადგინა. შედარებით უფრო მაღალია მაგარი ხორბალის (გარდა სათესლე ხორბლისა, HS100119) საიმპორტო ფასი, რამაც 2019 წელს 226 აშშ დოლარი/ტ შეადგინა, ხოლო 2020 წელს გაიზარდა და 252 აშშ დოლარი/ტ გახდა (Trade Map, 2021).
ხორბლით ვაჭრობის შესახებ მონაცემების მიმოხილვამ აჩვენა, რომ საქართველო რუსეთის ბაზარზეა დამოკიდებული და საიმპორტო ბაზრების დივერსიფიკაციის დონე დაბალია. ამიტომ, რუსეთის მიერ ვაჭრობაზე შეზღუდვების დაწესებამ შეიძლება საქართველოში პურისა და პურ-პროდუქტების გაძვირება გამოიწვიოს. ამგვარი შედეგის თავიდან ასაცილებლად საქართველოს მთავრობამ შემდეგ ზომებს მიმართა:
მიუხედავად განხორციელებული ღონისძიებებისა, ხორბლისა და ფქვილის მწარმოებელთა ასოციაციის განმარტებით, შეზღუდვების დაწესების გამო ასოციაციამ მარაგები გაზარდა, ხოლო სუბსიდირების პროგრამის დახმარებით ყოველდღიური მოხმარების პურზე ფასი ჯერჯერობით შენარჩუნებულია. თუმცა შეზღუდვების გამო მოსალოდნელია ხორბლის ფასების ზრდა. პურის წარმოებისთვის საჭირო ნედლეულის გაძვირება კი მომავალში პურის ფასზეც აისახება. აღსანიშნავია, რომ საქართველოში პურის მწარმოებლები უკვე აპრილიდან პურის გაძვირებას გეგმავენ. ამის მიზეზად ისინი ელექტროენერგიის გაზრდილ ტარიფსა და საწვავისა და საფუარის გაძვირებას ასახელებენ.
პურის ფასის შესანარჩუნებლად რეკომენდირებულია:
არანაკლებ მნიშვნელოვანია უკრაინის ბაზარიც. უკრაინაში მეტი ხორბალი იწარმოება, ვიდრე ყაზახეთში. ამასთან, უკრაინის წარმოებაცა და ექსპორტიც ბოლო 10 წელია აღმავალი ტრენდით ხასიათდება. ისევე როგორც რუსეთისთვის, უკრაინისთვის ძირითადი საექსპორტო ბაზრებია ეგვიპტე, ბანგლადეში და თურქეთი, ხოლო საქართველოს ძალზე უმნიშვნელო პოზიცია აქვს უკრაინის საექსპორტო ბაზრებს შორის. მნიშვნელოვანია უკრაინის ბაზრების უკეთ შესწავლა და მთავრობასთან და კერძო სექტორთან თანამშრომლობა.

On February 15th 2021, export quotas on wheat, rye, maize, and barley entered into force in Russia. Russia also imposed customs tariffs and prohibitive duties amounting to 50% of customs value on these products.
In general, the introduction of customs tariffs or quotas on exports is a part of a protectionist policy and is, more often than not, directed towards the protection of local producers and markets. Export quotas entail restrictions on the number of specific goods and services within an outlined period of time with the aim of maintaining low prices on respective goods for local consumers. Unlike quotas, customs tariffs are imposed as a means of generating state revenue, which may subsequently be spent on strengthening local producers. Traditionally, imposing export restrictions translates into growth of local supply and price reduction in exporter states, which is mirrored by an increase in prices of imports and a decrease in demand from importer states. In theory, there are two central factors for this effect:
It is also worth noting that an increase in import prices may support the growth of local production in importer states.
According to data from the UN Food and Agriculture Organisation (FAO), in 2019 China was the biggest producer of wheat with a 17% share of global production followed by India (14%), Russia (10%), the US (7%), and France (5%). Georgia imports most of its wheat from Russia. In 2020, 95% of total wheat imports came from Russia, with 4% imported from the US. In the period of 2012-2015 Georgia imported large quantities of wheat from Kazakhstan and Ukraine, however, Russian wheat quickly replaced these markets (Geostat, 2021), which is not surprising, as Russia outperforms Georgia's other trading partners in terms of wheat production (Table 1).
Figure 1. Wheat production in importer countries (2010-2019)
It is significant that, in general, both quantity and prices of imported wheat were characterised by a downward trend in the period of 2010-2020 (Table 2), which can be explained by increased local production and, thus, a rise in self-sufficiency coefficient (2010 – 6% and 2019 – 15%) (Geostat, 2021).
Figure 2. Quantity and value of imported wheat and meslin, 2010-2020
Wheat import prices (HS1001), which fluctuated from $190-280 per tonne in the period of 2012-2020, show a downward trend. During the last two years the price reached its minimum and amounted to $213 and $219 per tonne in 2019 and 2020 respectively. Import prices of hard wheat are relatively higher (except for wheat seeds, HS100119), reaching $226 and $252 per tonne in 2019 and 2020 respectively (Trade Map, 2021).
A review of wheat trading statistics revealed that Georgia is dependent on the Russian market, with a low level of market diversification. Therefore, the imposition of trade restrictions by Russia may result in a rise in the prices of bread and pastry in Georgia. In order to avoid such outcomes, the Government of Georgia took the following measures:
According to the Association of Wheat and Flour Producers, due to the import restrictions, the Association has increased its storage of wheat, for the time being maintaining bread prices with the support of the subsidy programme. However, due to the aforementioned restrictions, an increase in wheat prices is expected. The increase in input prices will, thus, be reflected in an increase in bread prices. It should be noted that bread producers in Georgia plan to increase bread prices starting from April. They state that the price of bread is likely to increase due to higher prices on petrol and yeast, as well as increased electricity tariffs.
In order to maintain bread prices, it is recommended to:
The Ukrainian market is of no less significance. Ukraine produces more wheat than Kazakhstan. Additionally, during the recent decades, both production and exports of Ukrainian wheat are characterised by an upward trend. For both Russia and Ukraine, the main export markets include Egypt, Bangladesh, and Turkey, with the Georgian market taking a minor position among Ukraine’s wheat export markets. It is important to better research the Ukrainian market and cooperate with both state and private sector representatives in Ukraine.