ყველასთვის ცნობილია, რომ საქართველოს მოსახლეობის თითქმის ნახევარი სოფლის მეურნეობაშია ჩართული, მაშინ, როდესაც მოხმარებული საკვების დაახლოებით 60% იმპორტირებულია. საკვების იმპორტის მაღალ მაჩვენებელსა და საკვების უსაფრთხოებას ხშირად განიხილავენ ქართველი პოლიტიკოსები და მედია. თუმცა ხშირ შემთხვევაში ყურადღების მიღმა რჩება კვების მრავალფეროვნებასთან დაკავშირებული საკითხები და არაჯანსაღი, მწირი რაციონით გამოწვეული პრობლემები.
კვლევები აჩვენებს, რომ ქართულ რაციონში კალორიების მთავარი წყარო არის პური, რომელზეც მოდის ადამიანთა მიერ მიღებული კალორიების 63%. ეს მაჩვენებელი თითქმის ორჯერ აღემატება განვითარებული ქვეყნების მაჩვენებელს. შედარებისთვის, მაგალითად, აშშ-სა და დიდ ბრიტანეთში სახამებლის შემცველი საკვებიდან (მაგ.: პური) მიღებული ენერგია არის მთლიანი მიღებული კალორიების 25-30%. ნამიბიის, ინდოეთისა და შრი-ლანკის მსგავს ქვეყნებში სახამებლის შემცველი საკვებიდან მიღებული ენერგია დაახლოებით 60%-ს შეადგენს (საქართველოს მსგავსად). ძალიან ღარიბ ქვეყნებში, მაგ.: მოზამბიკში, ბანგლადეშსა და ლესოთოში, ეს მაჩვენებელი 80%-ს აჭარბებს, რის გამოც ამ ქვეყნების მოსახლეობას მალნუტრაციის (ცუდი კვების) სერიოზული პრობლემები აქვს.
ჯანსაღი კვების შეფასების კიდევ ერთი საზომი არის ე.წ. კვების რაციონის მრავალფეროვნების მაჩვენებელი (Dietary Diversity Score (DDS)), რომელიც ასახავს რამდენად დივერსიფიცირებულია ადამიანის კვების რაციონი. აღნიშნული საზომის თანახმად, ჯანსაღი რაციონი უნდა შეიცავდეს პროდუქტებს 10 სხვადასხვა საკვები კატეგორიიდან.
ცხრილი #1. საკვების კატეგორიები:
1. მარცვლეული | 6. ხორცი |
2. კვერცხი | 7. რძე და რძის პროდუქტები |
3. თევზი და ზღვის პროდუქტები | 8. ზეთი და ცხიმები |
4. პარკოსნები | 9. ბოსტნეული |
5. თხილი და კაკალი | 10. ბოლქვნაყოფები |
წყარო: FAO-ის მონაცემები
რაციონის მრავალფეროვნების ქულა გვიჩვენებს, საკვები პროდუქტების რამდენ ჯგუფს მოიხმარს ოჯახი, ამ ოჯახის წევრი და მოსახლეობის სხვადასხვა ჯგუფი – ქალები და ბავშვები.
ცხრილი #2. კვების მრავალფეროვნების მაჩვენებელი საქართველოში
S) for Georgia
DDS | დაბალი შემოსავალი | საშუალო შემოსავალი | მაღალი შემოსავალი |
HDDS (შინამეურნეობები) | 4.87 | 5.37 | 5.71 |
IDDS (ფიზიკური პირები) | 4.77 | 4.95 | 4.99 |
WDDS (ქალები) | 4.58 | 4.87 | 4.85 |
შენიშვნა: ნაკლებად დივერსიფიცირებული რაციონი (Low DD) ნიშნავს, რომ ადამიანი იღებს 3 კატეგორიის საკვებს, საშუალოდ დივერსიფიცირებული რაციონი (Medium DD) – იღებს 4-5 კატეგორიის საკვებს, რაციონის დივერსიფიკაციის მაღალი დონე (High DD) – იღებს 6 კატეგორიის საკვებს. წყარო: OXFAM-ისა და ელკანას მიერ საქართველოში ჩატარებული ნუტრიციის ეროვნული კვლევა.
OXFAM-ისა და ელკანას მიერ საქართველოში ჩატარებული ნუტრიციის ეროვნული კვლევის მიხედვით, საქართველოში ოჯახებისა და ადამიანების უმეტესობას აქვს საშუალოდ დივერსიფიცირებული კვების რაციონი (Medium DD, ე.ი. ყოველდღიურად იღებს 4-5 კატეგორიის საკვებს. 10-17 წლის ბავშვების 50%-ზე მეტი, საშუალოდ, იღებს 5 კატეგორიის საკვებს (მარცვლეული, ზეთი და ცხიმები, ბოსტნეული, რძე და რძის პროდუქტები, ბოლქვნაყოფები). მხოლოდ მდიდარი ოჯახის ბავშვები (ოჯახების 33%) იღებენ 7 სხვადასხვა კატეგორიის საკვებს (დამატებით ხილსა და ხორცს). ამავე დროს, ქალების 50%-ზე მეტი იღებს საკვების 4 კატეგორიას (მარცვლეული, ზეთი და ცხიმები, ბოსტნეული, რძე და რძის პროდუქტები), ისეთ ოჯახებშიც კი, სადაც საშუალოდ 5 სხვადასხვა კატეგორიის საკვებს მოიხმარენ. ეს ნიშნავს, რომ ერთსა და იმავე ოჯახშიც კი საკვების განაწილება არათანაბარია და ქალის რაციონი ნაკლებად დივერსიფიცირებულია.
იგივე გამოკითხვის თანახმად, ქართველებს აქვთ აუცილებელი საკვები ნივთიერებების დეფიციტი. ადამიანებს საქართველოში არ აქვთ წვდომა ვიტამინებით მდიდარ ხილზე, პროტეინების, რკინისა და ა ვიტამინის შემცველ ხორცსა და თევზეულზე. მოსახლეობის მხოლოდ 35% იღებს რკინით მდიდარ ცხოველურ საკვებს, მოხმარება კიდევ უფრო დაბალია ქალებსა (33%) და მოზარდებში (34%). მიკრო და მაკრო-ელემენტებს ანაცვლებს ცხიმებისა და შაქრის ჭარბი მოხმარება.
ეკონომისტებისთვის ადამიანთა არჩევანს, როგორც წესი, განაპირობებს გარკვეული ოპტიმიზაციის პრობლემის გადაჭრის სურვილი. კვების შემთხვევაში, ადამიანების წინაშე მდგარი ოპტიმიზაციის პრობლემა მდგომარეობს შემდეგში: როგორ უნდა მოხდეს საკვებზე დანახარჯების მინიმიზაცია გარკვეული კვებითი მოთხოვნილებების დაკმაყოფილების გათვალისწინებით (მაგ.: გარკვეული რაოდენობის კალორიებისა და საკმარისი რაოდენობის ნივთიერებების, მაგ.: რკინის, პროტეინის, ც ვიტამინისა და სხვ. მოხმარების უზრუნველყოფით)? მოკლევადიან პერიოდში გადარჩენისთვის კალორიები უფრო მნიშვნელოვანია ვიდრე სხვადასხვა ნივთიერებები – ადამიანებს სჭირდებათ, დარწმუნდნენ, რომ არ აკლიათ ენერგია. ნივთიერებათა ბალანსი მოკლევადიან პერიოდში ნაკლებად მნიშვნელოვანია. ამიტომ, როგორც წესი, ღარიბი ადამიანები მოიხმარენ ცოტა პროდუქტს, რაც საჭიროა კალორიების საჭირო რაოდენობის მისაღებად (გაიხსენეთ, რომ ძველად ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპა ხშირად ცხოვრობდა პურზე, ყველსა და რამდენიმე სახის ბოსტნეულზე).
თანამედროვე ეკონომიკურმა კვლევებმა აჩვენა, რომ შემოსავლის ზრდასთან ერთად ადამიანები იმდენად არ ზრდიან კალორიების მიღებას, რამდენადაც საკებზე ზოგად ხარჯებს. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, რაც უფრო მდიდრდებიან ადამიანები, მით უფრო მრავალფეროვან საკვებს მოიხმარენ, თუმცა კალორიული ღირებულება უცვლელი რჩება. ამ აღმოჩენას ამართლებს ქართული მონაცემებიც – ფაქტია, რომ მდიდარი ოჯახები, ღარიბებთან შედარებით, მოიხმარენ პროდუქტებს მეტი კატეგორიიდან.
საქართველოში ღარიბი ოჯახი საკვებზე ხარჯავს მთლიანი ხარჯების 65%-ს. მოსახლეობის ნახევარი შემოსავლის 50%-ზე მეტს ხარჯავს საკვებზე და, შესაბამისად, იძულებულია, უარი თქვას მრავალფეროვან საკვებზე. უფრო მაღალი შემოსავლის მქონე ოჯახს, რა თქმა უნდა, შეუძლია საკუთარ თავს უფრო მრავალფეროვანი რაციონის მიღების უფლება მისცეს. და მაინც, შემოსავალი არ არის ერთადერთი ფაქტორი, რაც გავლენას ახდენს იმაზე, თუ რას ჭამს ხალხი. კვებაზე სათანადო ინფორმაციის ნაკლებობა, მავნე ჩვევები და კულტურული ნორმები, ასევე, გავლენას ახდენს საზოგადოების მიერ ნაკლებად მრავალფეროვანი რაციონის მიღებაზე.
წიგნში „სიღარიბის ეკონომიკა“ აბჰიჯიტ ვ. ბანერჯი და ესტერ დუფლო გვაწვდიან ძალიან საინტერესო დასკვნებს, როგორ იღებს ღარიბი ხალხი (რომელთათვისაც საკვებზე მოდის მთლიანი მოხმარების 50-70%) გადაწყვეტილებას საკვებზე თანხების დახარჯვასთან დაკავშირებით. ემპირიული მტკიცებულებები გვიჩვენებს, რომ იმ ადამიანებსაც კი, რომლებიც არ მოიხმარენ საკმარის საკვებს, არ სურთ დამატებითი შემოსავლის დახარჯვა საკვებზე. თუმცა, კვლევის თანახმად, თვით ყველაზე ღარიბებს შორისაც კი, საკვებზე ხარჯები ბევრად უფრო ნაკლებად იზრდება, ვიდრე მთლიანი ბიუჯეტი.
რაც კიდევ უფრო საინტერესოა, საკვებისთვის განკუთვნილი ფული არ იხარჯება კალორიებისა და ნივთიერებების მაქსიმალური რაოდენობის მიღებაზე. ინდოეთში, მაროკოსა და სხვა ქვეყნებში ჩატარებულმა კვლევებმა აჩვენა, რომ მსყიდველობითი უნარის ზრდა ყოველთვის არ ნიშნავს უკეთეს კვებას, რადგან არსებობს უამრავი ე. წ. „იაფფასიანი ფუფუნება“, რაც კონკურენციას უწევს საკვებს. „იაფფასიანი ფუფუნების“ მაგალითებია ტელევიზორი, მობილური ტელეფონი, კომპიუტერი – ნივთები, რომელთაც ბევრი ადამიანი საკვებზე მეტ მნიშვნელობას ანიჭებს. საკვების კიდევ ერთი „მეტოქე“ არის სხვადასხვა სოციალურ ღონისძიებებზე ხარჯები, როგორიცაა, მაგალითად, ქელეხი, ქორწილი, დაბადების დღე და სხვ. ხშირად ადამიანები იძულებული არიან, დახარჯონ ფული ასეთ ღონისძიებებზე, სოციალური წნეხისა თუ ბუნებრივი სურვილის გამო, ჰქონდეთ საინტერესო ცხოვრება იქ, სადაც არ არის კინო-თეატრები, საკონცერტო დარბაზი და მაღაზიებიც კი.
მეტ-ნაკლებად ნათელია, რატომ არ ხარჯავენ ადამიანები მთელ შემოსავალს საკვებზე (მაშინაც კი, როცა ძალიან სჭირდებათ კვება), მაგრამ მნიშვნელოვანია, გავიაზროთ, რომ სრულფასოვან კვებას განსაკუთრებით დიდი მნიშვნელობა აქვს ადამიანთა ორი კატეგორიისთვის, რომლებიც თავად არ წყვეტენ, რა ჭამონ: ჯერ არდაბადებული და მოზარდი ბავშვები. კარგი კვება ადრეულ ასაკში ზრდის ადამიანის პროდუქტიულობას და, მაშასადამე, მის შემოსავალს.
არსებული ტექნოლოგიური მიღწევები საშუალებას გვაძლევს, ვიყიდოთ შედარებით იაფი, მაგრამ ნივთიერებებით მდიდარი საკვები. დღეს ბევრ ქვეყანაში იოდიზირებული მარილი ან ფორტიფიცირებული ფქვილი (იხ. "ფქვილის სავალდებულო ფორტიფიკაცია საქართველოში: შვება თუ ტვირთი ღარიბებისთვის?“) ხელმისაწვდომია, მიუხედავად იმისა, რომ ხალხი შეიძლება არ ითხოვდეს მას. მნიშვნელოვანია, მთავრობამ გაიგოს, რომ სათანადო კვების პოლიტიკა არ ნიშნავს მხოლოდ საკვების ადეკვატური რაოდენობის უზრუნველყოფას. საკვების ხარისხი ასევე მნიშვნელოვანია.
საქართველო უფრო განვითარებულია ვიდრე ბევრი ღარიბი ქვეყანა, რომელიც ჯერ კიდევ ებრძვის შიმშილსა და გაუნათლებლობას, თუმცა ჩვენი შემოსავლებისა და განათლების უფრო მაღალი დონე, როგორც ჩანს, არ ნიშნავს უკეთეს კვებას ბავშვებისა და მოზარდებისთვის. FAO-ის მონაცემებით, საქართველოში 5 წელს ქვემოთ ბავშვების 11.3%-ს აქვს ზრდასთან დაკავშირებული პრობლემები. ეს ფაქტი უკვე მეტყველებს სათანადო კვებაში ინვესტიციებისადმი ყურადღების ნაკლებობაზე, რომელიც ისეთივე მნიშვნელოვანია როგორც ინვესტიცია განათლებაში. ორივე მათგანი ქმნის მომავალი თაობისა და, შესაბამისად, ქვეყნის მომავალს.

It is a well-known fact that nearly a half of the Georgian population is involved in agriculture, while Georgia imports around 60% of all the food it consumes. High food import share and food security are important issues for Georgia, widely discussed among the policymakers and in the media. One issue that remains largely in the shadows of public attention is Georgia’s struggle with nutritional deficiencies and unhealthy, undiversified diets.
Surveys show that bread is one of the main sources of calories in Georgian diets, accounting for as much as 63% of individuals’ caloric intake. This is about twice as much as the benchmark value in developed countries. To compare, in countries such as the United States and the UK the share of dietary energy supply from starchy foods (i.e. bread or equivalent) is about 25-30% of the total caloric intake. In countries like Namibia, India, Shri Lanka the share of energy coming from starchy foods is around 60% (similar to Georgia). In very poor countries, like Mozambique, Bangladesh, Lesotho this share exceeds 80%, which makes their population extremely vulnerable to malnutrition.
Another measure of national dietary health is the so-called Dietary Diversity Score. The idea behind this measure is that a healthy diet must involve the consumption of food products from different food categories, such as the 10 categories indicated in the table below.
Table 1. Food categories
| 1. Cereals | 6. Meat |
| 2. Eggs | 7. Milk and dairy products |
| 3. Fish and sea products | 8. Oils and fats |
| 4. Leguminous | 9. Vegetables |
| 5. Nuts and hazelnut | 10. Tubers and roots |
Source: Based on FAO
The Dietary Diversity Score (DDS) indicates how many of these food groups are consumed on the level of a household, by an individual in a household, and also by different groups of the population - women and children. The table below presents some of the DDS scores for Georgia.
Table 2. Dietary Diversity Scores (DDS) for Georgia
| DDS | Low wealth tertile | Medium wealth tertile | High wealth tertile |
| HDDS (Households) | 4.87 | 5.37 | 5.71 |
| IDDS (Individuals) | 4.77 | 4.95 | 4.99 |
| WDDS (Women) | 4.58 | 4.87 | 4.85 |
Note: Low DD – consuming 3 food groups out of 10; Medium DD – consuming 4-5 food groups out of 10; High DD – consuming 6 food groups out of 10.
Source: National Nutrition Survey conducted by OXFAM in Georgia and ELKANA
According to the National Nutrition Survey conducted by OXFAM and Elkana, most Georgian HHs and individuals have medium DDS and consume 4-5 food groups daily. As to children, more than 50% of children aged from 10 to 17 years old consume on average 5 food groups (cereals, oils and fats, vegetables, milk and dairy products, tubers, and roots) and only children in high wealth HHs (top 33% of households) consume 7 food groups (fruit and meat in addition to the abovementioned 5 foods). At the same time, more than 50% of women in the households consume just 4 food groups (cereals, oils and fats, vegetables, milk, and dairy products), even in those families where an average number of consumed food groups is 5. This signals that there is an unequal distribution of food in the households of the same tertile and that women’s diet is less diversified.
According to the same survey, Georgians experience a deficit in essential nutrients. People in Georgia lack access to vitamin-rich fruits, as well as meat and fish containing protein, iron, and vitamin A. Only around 35% of the population consumes iron-rich animal products and consumption is even lower in women and adolescents (33% and 34% respectively). Instead, micro and macro elements are replaced by excess consumption of fats and sugar.
For economists, people’s choices generally stem from some type of optimizing behavior. In the case of diet, the optimization problem that people solve is that of minimizing cost (or expenditure on food), subject to certain dietary requirements (e.g. consuming a certain number of calories and sufficient amount of nutrients such as iron, protein, vitamin C, etc.). For short-term survival, calorie requirements are more important than nutrient requirements – people need to make sure that they do not starve for energy, but nutrient balance is less crucial in the short run. Thus, poor people will tend to consume only a few foods to derive the needed amount of calories (recall that in the old days, people in Central and Eastern Europe often survived on bread, cheese, and just a few types of vegetables).
Modern economic research shows that as incomes rise, people will not increase their calorie intake as much as they will increase their general spending on food. In other words, as people become richer, they would prefer to consume a greater variety of foods with the same caloric value. This finding is consistent with the Georgian data – we can see that high-wealth households generally consume more food groups than poor households.
In Georgia spending on food accounts for 65% of the total spending among poor households. Half of the population spends more than 50% of their income on food and thus sacrifices food diversity. Households with higher income can of course afford more diversified diets; and yet, income is not the only factor affecting what people eat. Lack of proper information on nutrition, bad habits, and cultural norms are among the factors that influence poor dietary choices among the population.
In their book “Poor Economics” Abhijit V. Banerjee and Esther Duflo provide very interesting insights into how poor people (for whom food comprises 50% – 70% of total consumption) make decisions about spending on food. Empirical evidence shows that even those people who are not consuming enough food are not willing to spend all extra income on food. If all extra money were devoted to food, then food spending should go up proportionally faster than total spending. However according to the research even among the very poor people, food expenditures increase much less than one for one with the budget.
What is even more interesting is that the money devoted to food is not spent to maximize the calories or micronutrients intake. Studies in India, Morocco, and some other countries showed that an increase in purchasing power does not always result in better nutrition because there are too many other things, the so-called “cheap luxuries”, which are competing with food. Examples of cheap luxuries are TVs, mobile phones, computers – things that are considered by many people to be more important than food. Another “competitor” to food is the spending on various social events like funerals, weddings, birthdays, etc. Frequently people are forced to spend on these types of events because of social pressure or a very natural desire to lead an interesting life in a place where there are no movie theaters, concert halls, or even shops.
Although the reasons why people do not spend all their income on food (even when they desperately need food) are more or less clear, it is vital to realize that the benefits of good nutrition are particularly important for two categories of people who do not decide what they eat: unborn babies and young children. Good nutrition at an early age increases lifetime earnings by making people more productive.
Current technological advances allow for purchasing relatively cheap and at the same time nutritional food. Nowadays, in many countries iodized salt or fortified food (read our blog “Mandatory Flour Fortification in Georgia: a Boon or a Burden for the Poor?") is available, but not always demanded by the population. It is critical for the government to understand that proper food policy is not only about ensuring an adequate amount of food. The nutritional quality of food is often as important.
In spite of the fact that Georgia is more developed than many poor countries that are still struggling with hunger and illiteracy, our higher incomes and education levels do not seem to translate into better nutrition for kids and adults. According to FAO, the percentage of kids under five who are stunted (reduced growth rate in human development) in Georgia is as high as 11.3%. This fact signals the lack of attention to investment in proper nutrition, which is as important as investment in education. Both shape the future of the next generation and hence the future of the country.