2014 წელს ამოქმედდა საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ხელმოწერილი ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმება (DCFTA), რომელსაც ბევრის აზრით უდიდესი მნიშვნელობა ჰქონდა ქართველი მეწარმეებისა და საკვების/სასმელების მწარმოებლებისთვის. თუმცა სკეპტიკურად განწყობილნი ამტკიცებდნენ, რომ: 1) GSP+ სავაჭრო შეთანხმებით საქართველოს უკვე შეეძლო ევროკავშირში 7000-ზე მეტი პროდუქციის შეტანა კვოტებისა და საბაჟო ტარიფების გარეშე, 2) ძალიან ცოტა ექსპორტიორმა მოახერხა აღნიშნული შეღავათებით სარგებლობა.
ქართული ღვინისა და ალკოჰოლის ექსპორტი არის ამისი საუკეთესო მაგალითი. ევროკავშირის ბაზარი ერთ-ერთი უმსხვილესი სამომხმარებლო ბაზარია მსოფლიოში, თუმცა მასზე ქართული ღვინის ექსპორტის ძალიან მცირე წილი მოდის (იგულისხმება როგორც ბოთლებში ჩამოსხმული ღვინო, ისე კასრისა და ცისტერნების ღვინოებიც). ითვლება, რომ საქართველო ტრადიციულად რუსეთზე ორიენტირებული ღვინის მწარმოებელი ქვეყანაა, როგორც ქვემოთ მოცემული გრაფიკიდანაც ვხედავთ.
სხვათა შორის, 2013-2014 წლები იყო წარმატებული ქართული ალკოჰოლური სასმელების მწარმოებლებისთვის, რადგან ამ წელს კვლავ გაიხსნა რუსეთის ბაზარი და გაზრდილმა მოთხოვნამ განაპირობა ქართულ ღვინოს გაყიდვების მოცულობისა და ფასების ზრდა.
როგორც #2 და #3 გრაფიკები აჩვენებს, ევროკავშირთან შედარებით, რუსეთის ბაზარზე გადის უფრო დაბალი ფასის მქონე ქართული ღვინო. აღსანიშნავია, რომ ევროკავშირის ბაზარზე შესული ქართული ღვინოები მეტწილად მოიცავს პრემიუმ და სუპერ-პრემიუმ ღვინოებს, რასაც ასახავს ქართული ღვინის ექსპორტის ერთი ჰექტოლიტრის ბევრად მაღალი საშუალო ფასი ევროკავშირის ბაზარზე. მიუხედავად ამისა, 2013-2014 წლებში ევროკავშირის ბაზრისთვის ქართული ღვინის ხარისხის გაუმჯობესების მოტივაცია დაეცა, რადგან მწარმოებლებს კვლავ გაეხსნათ გზა ბევრად ნაცნობი რუსული ბაზრისკენ. მხოლოდ რამდენიმე გამჭრიახმა ოპერატორმა შეინარჩუნა კონტრციკლური მიდგომა, გამოიყენეს რა რუსული ბაზრიდან მიღებული შემოსავალი აგრესიული ევროპული და აზიური მარკეტინგის კამპანიებისთვის.
ევროპულ ბაზარზე შესვლა მართლაც უდიდესი გამოწვევაა ქართველი მწარმოებლებისთვის. ევროპელ მომხმარებლებს, განსაკუთრებით დასავლეთ და სამხრეთ ნაწილში, უკვე აქვთ კარგად ჩამოყალიბებული გემოვნება და ხშირ შემთხვევაში სვამენ ერთი და იმავე ბრენდის ღვინოს ასეულობით წლის განმავლობაში. ასეთი დამოკიდებულების შეცვლა ადვილი არ იქნება. ლეგენდარული გამონათქვამი ევროპის „ღვინის ტბა“ ნიშნავს, რომ ხშირ შემთხვევაში, ევროპაში მაგიდის ღვინო უფრო იაფია ვიდრე მინერალური წყალი. საქართველო კონკურენციას ვერ უწევს ბაზრის ამ სეგმენტის სხვა მოთამაშეებს, რადგან არ აქვს საკმარისი სუბსიდიები ან ღვინის წარმოება ვერ აღწევს საქართველოში მასშტაბის ეკონომიას.
ამიტომ უაღრესად მნიშვნელოვანია საქართველოს მომავალი ეკონომიკური განვითარებისთვის, რომ ევროკავშირთან გაფორმებული DCFTA განვიხილოთ პირველ და არა უკანასკნელ ნაბიჯად საქართველოს საერთაშორისო ვაჭრობის რესტრუქტურიზაციის საქმეში!
ეს ჩინეთია, უგნურო!
DCFTA-ის მოლაპარაკებების პროცესის დასრულების, უსაფრთხოების სტანდარტების გაზრდისა და ევროკავშირის მოთხოვნებთან შეუსაბამობების აღმოფხვრის შემდეგ, საქართველო უკვე ინსტიტუციურად არის აღჭურვილი, გააფორმოს მსგავსი შეთანხმებები არა მხოლოდ ევროკავშირთან, არამედ ჩინეთთან, სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიის ქვეყნებთან, სამხრეთ კორეასთან, იაპონიასთან, ავსტრალიასთან, ახალ ზელანდიასთან, ინდოეთსა და ჩრდილოეთ ამერიკასთან.
ჩინეთი არის ერთ-ერთი ყველაზე სწრაფად მზარდი ღვინის ბაზარი მსოფლიოში, რომელიც ათწლეულის ბოლოსთვის გახდება ყველაზე მსხვილი ღვინის მომხმარებელი ქვეყანა. XXI საუკუნის დასაწყისამდე ჩინეთი მოიხმარდა მცირე რაოდენობის, ადგილობრივად წარმოებულ, ძალიან დაბალი ხარისხის ღვინოს. სტატიის ერთ-ერთ ავტორს ახლაც კარგად ახსოვს, 2000 წელს, შანხაიში როგორ იყიდა ერთი ბოთლი „დიდი კედელი“, რომელსაც საჩუქრად მოჰყვებოდა ზედ დაკრული ერთი ქილა კოკა-კოლა. მწარმოებელი გვირჩევდა ღვინისა და კოკა-კოლის ერთმანეთში გაზავებას, რათა ღვინო დასალევად ვარგისი გამხდარიყო, სხვაგვარად ღვინოს ავეჯის საპრიალებლის გემო ჰქონდა.
სულ რაღაც 15 წელიწადში ღვინის სმა ძალიან პრესტიჟული გახდა ჩინეთში, რადგან იგი განათლებულობასთან ასოცირდება. ჩინეთს მალე ექნება ერთ-ერთი უდიდესი ვენახებით გაშენებული ტერიტორია მსოფლიოში. ვენახის მართვისა და ღვინის წარმოების ხარისხი საგრძნობლად გაუმჯობესდა. გაიზარდა ღვინის იმპორტი, რომლის ერთი მესამედიც ფრანგულ ღვინოზე მოდის. თუმცა ჩვენ განსაკუთრებული ყურადღება უნდა დავუთმოთ ახალი მსოფლიოს ექსპორტიორთა წარმატებას, მაგალითად ავსტრალიას, რომელმაც ისარგებლა იმ ფაქტით, რომ ბევრი ჩინელი მომხმარებელი ჯერ კიდევ იყალიბებს მყარ ჩვევებს ღვინის წარმოშობის ქვეყნის შესახებ.
ქართველი ღვინის ექსპორტიორებს უკვე აქვთ თავიანთი წილი ჩინურ ბაზარზე, თუმცა ეს წილი საკმაოდ მცირეა. ღვინის იმპორტის ტარიფი ჩინეთში 14.%-ია. FTA-ის მოლაპარაკებები ჩინეთთან მოხსნის ამ ტარიფს, რაც ხელს შეუწყობს ქართული ღვინის ექსპორტს ამ უაღრესად მომგებიან ბაზარზე. ძალიან საინტერესოა, რომ ჰექტოლიტრის საშუალო ფასის მიხედვით, საფრანგეთ იკავებს ყველაზე მაღალი ფასის სეგმენტს აღმოსავლეთ აზიის ბაზარზე, ქართული და ავსტრალიური ღვინოები იკავებენ რესპექტაბელურ ნიშას შემდეგ იარუსზე, რომელთაც ბევრად მაღალი ფასი აქვს, ვიდრე ჩილეს ან სამხრეთ აფრიკის ღვინოებს.
სარკინიგზო ტრანსპორტის ეფექტიანობის გაზრდა კასპიის რეგიონიდან ჩინეთამდე არის კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი გზა, რაც გაუადვილებს ქართველ ექსპორტიორებს აღმოსავლეთ აზიის ბაზრებზე შესვლას. უფრო სწრაფ და იაფ სარკინიგზო ტრანსპორტს შეუძლია ქართული ღვინის ექსპორტს მოუპოვოს კონკურენტული უპირატესობა სამხრეთ აფრიკასთან, აფრიკასთან, ავსტრალიასა და დასავლეთ ევროპასთან შედარებით, რომლებიც იძულებულნი არიან, საზღვაო გადაზიდვებს დაეყრდნონ.
ვისწავლოთ ავსტრალიის მაგალითზე
ავსტრალიელი ექსპორტიორების მკაცრი ხარისხის მართვის, ეროვნული და რეგიონული ბრენდინგისა და აგრესიული ექსპორტის მარკეტინგის მეშვეობით, ავსტრალიური ღვინო, საშუალოდ, ბევრად უკეთეს ფასად იყიდება, ვიდრე ბევრი მათი კონკურენტისა. ჩვენი შედარებისთვის უნდა გავითვალისწინოთ, რომ, როგორც საქართველოში, ისე ავსტრალიაში, ღვინის სექტორის სუბსიდირება თითქმის არ ხდება. საქართველო ინარჩუნებს ყურძნის ფასის ქვედა ზღვარს მცირე მიწის მფლობელთა მიერ წარმოებული ყურძნისთვის, მაგრამ არ არსებობს მნიშვნელოვანი სუბსიდია კომერციული მასშტაბის მევენახეებისთვის.
ჯერ კიდევ ძალიან ადრეა, რომ დავინახოთ ავსტრალიასა და ჩინეთს შორის 2015 წლის დეკემბერში გაფორმებული DCFTA-ის ეფექტი, თუმცა ამ შეთანხმებამ მნიშვნელოვნად შეუმცირა ხარჯები ავსტრალიური ღვინის ჩინელ დისტრიბუტორებს (14%-იანი ტარიფი არ მოქმედებს ავსტრალიურ ღვინოებზე), რაც საშუალებას აძლევს მათ, ფასდაკლებების მეშვეობით, მოიპოვონ ბაზრის წილი, გააუმჯობესონ მარჟები ან გამოიყენონ ორივე სტრატეგია ერთდროულად.
აზიისა და ოკეანეთის რეგიონის ღვინის 6-მილიარდიანი იმპორტს ზრდის ჯერ კიდევ დიდი პოტენციალი აქვს. მეტიც, ღვინის მწარმოებელ ქვეყნებს, გარდა საფრანგეთისა, მათ შორის საქართველოსაც, აქვთ შანსი, მოიპოვონ ბაზრის წილი ახალბედა ღვინის მომხმარებელთა შორის, რომელთაც ჯერ ჯვარი არ დაუწერიათ ევროპულ ღვინოებზე.
სულ რაღაც 20 წლის წინ, ავსტრალიურ ღვინოს აზიაში არავინ იცნობდა. ახლა ის ფართოდ არის გავრცელებული. საექსპორტო ბაზრების წახალისება დროთა განმავლობაში განვითარდა, მარნებსა და ყურძნის მწარმოებლებს დაუწესდათ მოსაკრებელი, რომლითაც ფინანსდება საექსპორტო ბაზრების კვლევა, ვენახების შესწავლისა და განვითარების, ბიოუსაფრთხოების პროგრამები მთავრობასთან თანამშრომლობით.
ბრენდი „ავსტრალია“ ახლა კარგად არის ცნობილი და მომხმარებლები უკვე იგებენ ხელმისაწვდომი პროდუქციის მრავალფეროვნებას ამ ბრენდის ქვეშ. მაგალითად, ერთი ბოთლი ღვინის ფასი სუპერმარკეტების ქსელში Yellowtail, მერყეობს 5-დან 3000 დოლარამდე. ისეთ რეგიონულ სახეობებს, როგორიცაა ბაროსას ველი, მარგარეტის მდინარე და რუთერგლენი, უკვე ცნობენ მომხმარებლები.
ავსტრალიის გამოცდილების მნიშვნელობა საქართველოსთვის სცდება მხოლოდ ღვინოსა და ალკოჰოლს. საქართველო იყენებს ექსპორტის წახალისების ჭკვიანურ სტრატეგიას, რომელსაც სექტორი მთავრობასთან თანამშრომლობით ახორციელებს. ჩვენ შეგვიძლია ავიღოთ ბაზრის წილი თხილის და ბევრი ისეთი ნიშური პროდუქტის მიმართულებით, როგორიცაა კივი, კენკროვნები, თაფლი და მაყვალი. საქართველოსთვის წარმატებული მარკეტინგის სტრატეგიის არსებითი კომპონენტები შეიძლება იყოს ეროვნული ბრენდინგი, DCFTA-ის მოლაპარაკებებსა (და არა სუბსიდიებში!) და ტრანსპორტში ჩადებული ძალისხმევა.
რომ შევაჯამოთ, ევროკავშირთან გაფორმებული DCFTA არის შესანიშნავი წინსვლა, რომელმაც შეიძლება დამატებითი სარგებელი მოუტანოს ქართველ ექსპორტიორებს ძალიან მიმზიდველ სამომხმარებლო ნივთების ბაზარზე. თუმცა ის თავისთავად უნდა იყოს არა უკანასკნელი, არამედ პირველი შეთანხმება, რომელსაც ქვეყანა გააფორმებს სხვა არატრადიციულ ბაზრებთან.

The Deep and Comprehensive Free Trade Agreement between Georgia and the EU, brought into effect in 2014, was hailed at the time by many as being of great importance to Georgian manufacturers and food/beverage producers. Yet, skeptics commented that 1) Georgia had already had more than 7000 articles duty-free and quota-free under the pre-existing GSP+ trade terms granted by the EU for many years, and 2) very few exporters had been able to take advantage of these concessions.
Georgia’s wine and spirits exports are an excellent case in point. While constituting the largest consumer market in the world, the EU makes up a small proportion of Georgia’s exports of wine (including not only bottled wines but also cask wines and bulk wine in flexitanks). Traditionally, Georgia has been a very Russia-focussed wine production country, as the following charts indicate.
Incidentally, 2013 and 2014 were boom years for Georgian alcohol producers: the Russian market reopened in 2013 and pent-up demand for Georgian wine meant that both sales volumes and prices increased.
As can be seen from visual comparison charts 2 and 3, Russia is a lower price market for Georgian wine than the EU. Characteristically, the mix of Georgian wines reaching the EU market includes a larger proportion of premium and super-premium wines as indicated by the much higher average price per hectolitre Georgian wine exports fetch in the EU. Despite that, in 2013-14, the urgency for diversifying into higher quality products and challenging new EU markets was dulled by the lure of familiar markets in Russia. Only a few shrewd operators maintained a counter-cyclical approach, leveraging their Russian sales revenues into aggressive European and Asian marketing campaigns.
Indeed, entering the European market is a great challenge for Georgian producers. European consumers, especially in the West and South of the continent, have quite well-defined preferences and in many cases have been drinking the same wines from the same appellations for hundreds of years. Changing those preferences will not be easy. The proverbial “wine lake” of Europe means that table wine in Europe is cheaper than mineral water in many cases. Georgia does not effectively compete in this market segment, lacking the subsidies or economies of scale to do so.
Yet, crucially important for the future of Georgia’s future economic development, the DCFTA with the EU must be seen as only the first - not last -- step in restructuring Georgia’s international trade!
Having gone through the process of DCFTA negotiations, increasing safety standards, and dealing with non-compliance to satisfy the EU, Georgia is now institutionally equipped to push through deals not only with the EU but with China, ASEAN, South Korea, Japan, Australia, New Zealand, India, and NAFTA.
One of the fastest-growing centers of wine consumption in the world, China is poised to exceed Russia as a wine-consuming country before the end of this decade. Until early this century, what little wine that was consumed in China was mostly domestic and of very poor quality. One author of this article can vividly remember buying a bottle of “Great Wall” Cabernet in 2000 in Shanghai, which had a can of Coca-Cola taped to the neck of the bottle as a free gift. The serving suggestion was to blend the two, which would make the wine almost drinkable; otherwise, it tasted like furniture polish.
In only 15 years, wine drinking has become a prestigious activity in China, indicating sophistication. China will soon have one of the largest areas under vine in the world. Vineyard management and winemaking quality are dramatically improved. Wine imports have also boomed, with over a third accounted for by French wine. Yet, we should pay special attention to the success of New World exporters, such as Australia, taking advantage of the fact that many Chinese consumers have yet to establish fixed habits regarding the country of origin of their wines.
Georgian wine exporters have been capturing market share in China, from a very low base. Import tariffs on wine imports into China are 14%. Negotiating an FTA with China will eliminate this tariff, boosting Georgian wine exports into this lucrative market. It is interesting to observe that France commands the highest premium in the East Asian markets, judging by the average price per hectolitre commanded by exporters, yet and Georgian and Australian wines fit a respectable niche in the next tier, commanding significantly higher prices than Chilean or South African wines.
Raising the efficiency of rail transport from Georgia across the Caspian to China is another important way to promote Georgia exports to East Asia. Faster and cheaper rail transport could put Georgian wine exports at a competitive advantage over those from South America, Africa, Australasia, and Western Europe, which have to rely on sea freight.
Australian exporters have been able to capture significantly better prices on average than most of their competitors, through rigorous quality management, national and regional branding, and aggressive export marketing. Importantly for our comparison, both Georgia and Australia are (almost) zero-subsidy jurisdictions. Georgia maintains floor prices for grapes produced by smallholders, but there is no substantial subsidy for commercial-scale vignerons.
It is still too early to see the effect on Australia’s Free Trade Agreement with China, effective December 2015, yet this FTA has significantly reduced the cost of Australian wine to Chinese distributors (the tariff of 14% of the Cost-Insurance-Freight value is now abolished for Australian wine) which allows flexibility for discounting to capture market share, improving margins, or a mix of these strategies.
$6 billion a year wine import trade in the Asia Pacific region still has plenty of growth potential. Moreover, for wine producers in countries other than France, Georgia included, the opportunity exists to capture market share amongst first-time wine drinkers who are not yet firmly wedded to European wines.
Only 20 years ago, Australian wine was unknown in Asia. Now it is ubiquitous. The export market promotion has evolved over time, with levies imposed upon wineries and grape growers to fund export market development, vineyard R&D, and biosecurity programmes with government co-operation.
Brand “Australia” is now well known, and consumers understand the diversity of products available under that umbrella, from the supermarket “critter wines” like Yellowtail at $5 to $3000/bottle Penfolds Grange. Regional/appellation identities like Barossa Valley, Margaret River, and Rutherglen are understood by consumers within the larger national wine identity.
The significance of Australia’s experience for Georgia goes well beyond wine or alcohol. Provided Georgia uses a smart export promotion strategy, one led by industry with government co-operation, we can capture market share in nuts and many niche products like Kiwifruit, blueberries, honeyberries, and blackberries. Essential components of a successful marketing strategy for Georgia would be national branding, effort invested in negotiating Free Trade Agreements (not subsidies!), and transport.
To sum up, the EU DCFTA is an excellent development that may yield incremental gains for Georgian exporters, from a low baseline, in very attractive consumer goods markets. However, it should not be seen as an end unto itself, but the first of many Free Trade Agreements negotiated with non-traditional markets.