დაახლოებით სამი წლის წინ ISET Economist-ის ბლოგის ერთ-ერთ სტატიაში განვიხილეთ დეპოზიტების დაზღვევის იდეა და მისი განხორციელების გზები საქართველოში. დღეს დეპოზიტების დაზღვევის სქემა არა აბსტრაქტული იდეა, არამედ კარს მომდგარი რეალობაა. სულ ცოტა ხნის წინ საქართველოს ფინანსთა სამინისტრომ განიხილა ქვეყანაში დეპოზიტების დაზღვევის სისტემის განხორციელების კანონპროექტი.
კანონპროექტის თანახმად, საქართველოში საბანკო დეპოზიტები მაქსიმუმ 5,000 ლარით იქნება დაზღვეული.
დეპოზიტების დაზღვევის პროგრამა ბანკებისთვის დამატებით ხარჯებს გულისხმობს. თითოეული კომერციული ბანკი ვალდებული იქნება, გადაიხადოს ერთჯერადი საწევრო გადასახადი. გარდა ამისა, მათ მოუწევთ ყოველთვიური გადასახადის გადახდა, დაზღვეული თანხის გარკვეული პროცენტის ოდენობით (როგორც ლარში, ისე უცხოურ ვალუტაში განთავსებულ დეპოზიტებზე. ლარში დაზღვეულ დეპოზიტებზე გადახდილი პროცენტი უფრო დაბალი იქნება, ვიდრე დოლარში განთავსებული დეპოზიტების პროცენტი).
ახალი კანონპროექტი ბაზრის ყველა მოთამაშისთვის სასიამოვნო არ იქნება. სავარაუდოდ, მსხვილი ბანკები ყველაზე ნაკლები ენთუზიაზმით შეხვდებიან ამ სქემას. მათი უკმაყოფილების მიზეზი აშკარაა: ისინი იღებენ დეპოზიტების ყველაზე დიდ წილს, შესაბამისად, მათ მოუწევთ ყველაზე მეტი თანხის გადარიცხვა დაზღვევის პროგრამაში. მეტიც, ძირითადად სწორედ ამ ბანკებს მოუწევთ გადახდა იმ სიკეთისთვის, რასაც არხეინად, უსასყიდლოდ იღებდნენ მთელი ამ დროის განმავლობაში. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, საჯარო ინსტიტუტები, ფინანსური კრიზისის შემთხვევაში, პოლიტიკური სტაბილურობის სახელით, გამოვლენ და „გადაარჩენენ“ სისტემურ ბანკებს. აღნიშნული მიდგომა გაიზიარა საქართველოს ეროვნულმა ბანკმაც, რომელსაც საკმაოდ მყარად ეპყრო ხელთ ბანკების ზედამხედველობის სადავეები და ცდილობდა დაეცვა ისინი გამოუსწორებელი რისკების გაწევისგან.
უფრო პატარა ზომის ბანკებს, სავარაუდოდ, მეტად მოეწონებათ დეპოზიტების დაზღვევა. დეპოზიტებთან დაკავშირებული რისკების შემცირების სქემა საშუალებას მისცემს მათ, ბევრად უფრო წარმატებულად გაუწიონ კონკურენცია კერძო სადეპოზიტო ფონდებს, თუნდაც დაზღვეული თანხების თვალსაზრისით.
ამ თვალსაზრისით სასარგებლო იქნება, კიდევ ერთხელ შევისწავლოთ დეპოზიტების დაზღვევასთან დაკავშირებული მსოფლიო გამოცდილება და ამ სქემის მოსალოდნელი შედეგები საქართველოში.
როგორც უკვე ვახსენეთ, დეპოზიტების დაზღვევის სქემა შეიძლება იყოს გამოხატული (კანონის მანდატით) ან დაფარული (ბანკებისა და საჯარო ინსტიტუტების საერთო გაგებით). დეპოზიტების დაზღვევის დაფარული სისტემა მოქმედებს მსოფლიოს 104 ქვეყანაში. დეპოზიტების დაზღვევის გამოხატულმა სისტემამ შეიძლება აგვარიდოს ან მნიშვნელოვნად შეამციროს ბანკების გაკოტრების შემთხვევები ისეთ ქვეყნებშიც კი, რომელთაც ძლიერი ფინანსური ინსტიტუტები აქვთ. თუმცა არსებულმა გამოცდილებამ გვაჩვენა, რომ გამოხატული სისტემის არასწორად გამოყენების შემთხვევაში, კერძო ბანკებს ეძლევათ სტიმული, გასწიონ არასასურველი რისკები და დააჩქარონ ფინანსური კრიზისი (ეს მოვლენა ეკონომიკაში ცნობილია „მორალური საფრთხის“ სახელით). საინტერესოა, რომ, თუ აშშ-სა და კანადაში დეპოზიტების დაზღვევის გამოხატული სისტემა დიდი დეპრესიის შემდეგ მოქმედებს, ბევრმა ევროპულმა ქვეყანამ მხოლოდ 1990-იანი წლების დასაწყისიდან დაიწყო მისი შემოღება. ამის ნაცვლად, ბანკები ეყრდნობოდნენ მთავრობის გარანტიების არაცხად გაგებას. ამ ტიპის დაზღვევის სისტემის მქონე ქვეყანა გარკვეული აქტივობების მეშვეობით მიანიშნებს არაცხად გარანტიებზე (მაგალითად, ცენტრალური ბანკი მკაცრად აკონტროლებს ბანკის ლიკვიდურობასა და რისკებს). 2008 წელს, მსოფლიო ფინანსური კრიზისის ადრეულ ეტაპზე, ბევრმა ევროპულმა ქვეყანამ გაზარდა დეპოზიტების დაზღვევის ლიმიტი 20,000-დან 100,000 ევრომდე. გარკვეული დროის განმავლობაში ზოგიერთი მთავრობა ულიმიტო გარანტიებსაც კი გასცემდა და დებდა პირობას, რომ არც ერთ ბანკს არ მისცემდა ჩავარდნის საშუალებას. აშშ-ის დეპოზიტების დაზღვევის ფედერალურმა კორპორაციამაც (United States Federal Deposit Insurance Corporation – FDIC) ერთიანად გაზარდა დეპოზიტების დაზღვევის ლიმიტი 100,000-დან 250,000 აშშ დოლარამდე.
გარდა იმისა, რომ დეპოზიტების დაზღვევის სქემა გავლენას ახდენს სტიმულებზე, იგი ცვლის სესხებისა და ანაბრების ფარდობით ფასს, რითიც გავლენას ახდენს სარგებლის განაკვეთის გავრცელებაზე.
ემპირიული მტკიცებულებები მოწმობს (კარაპელა და დი ჯორჯო, 2003 წ.), რომ დეპოზიტების დაზღვევის გამოხატული სისტემა მთელ ქვეყანაში ზრდის სესხებისა და ანაბრების სარგებლის განაკვეთის გავრცელებას საბანკო სექტორში. დეპოზიტების სარგებლის განაკვეთი ეცემა, როგორც კი დეპოზიტები უსაფრთხო ხდება და, შესაბამისად, საშუალებას აძლევს ბანკებს, დაწიონ სადეპოზიტო განაკვეთები. კიდევ უფრო საინტერესო არის ის, რომ სარგებლის განაკვეთები სესხებზეც იზრდება.
კარაპელა და დი ჯორჯო სესხების განაკვეთების ზრდას „მორალურ საფრთხეს“ უწოდებენ. დეპოზიტის დაზღვევა ზრდის კერძო ბანკების სტიმულს, ინვესტიცია ჩადონ სარისკო აქტივობებში, რომელიც, საშუალოდ, ზრდის სესხის გაცემის განაკვეთებს. ამ ჰიპოთეზის დასამტკიცებლად კარაპელამ და დი ჯორჯომ დაადგინეს, რომ კარგი ინსტიტუციური ხარისხის მქონე ქვეყნებს აქვთ შედარებით დაბალი სარგებლის განაკვეთის გავრცელება.
დენიზის, ასლისა და მინის ბევრად ახალმა ნაშრომმა (2013 წ.) შეისწავლა დეპოზიტების დაზღვევასა და ბანკების რისკებს შორის ურთიერთობა მსოფლიო ფინანსური კრიზისის დროს. აღნიშნული კვლევის თანახმად, ქვეყნებში, რომლებიც იყენებენ დეპოზიტების დაზღვევის გამოხატულ სისტემას, საბანკო და სისტემური რისკები უფრო დაბალი იყო კრიზისის დროს. შედეგები გვაფიქრებინებს, რომ დაზღვევის სისტემას თან ახლავს მნიშვნელოვანი სტაბილურობის ეფექტი. მეტიც, მათ დაადგინეს, რომ კარგად ფუნქციონირებად ზედამხედველობის სისტემას შეუძლია, შეასუსტოს დეპოზიტების დაზღვევის საბანკო რისკების გვერდითი მოვლენები.
საქართველოში დეპოზიტების დაზღვევის გამოხატული სისტემის დანერგვის მიზანი არის დეპოზიტორთა ნდობის მოპოვება და ბანკების გაკოტრების თავიდან აცილება. გარდა ამისა, კანონმდებლებს იმედი აქვთ, რომ დაზღვევა გაზრდის ბანკებში დანაზოგების რაოდენობას, რაც, თავის მხრივ, მოაგვარებს ქვეყანაში არსებული კერძო დანაზოგების მრავალწლიან გადაუჭრელ პრობლემას.
თიბისი ბანკისა და ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის მიერ 2016 წელს ჩატარებულმა ერთობლივმა კვლევამ „ფინანსური ცნობიერების“ შესახებ გამოავლინა საქართველოს მოსახლეობის დამოკიდებულება საკუთარი დანაზოგების მიმართ.
აღნიშნული კვლევის თანახმად, გასულ წელს რესპოდენტთა 35%-მა მოახერხა თანხის დაზოგვა. მათმა უმეტესობამ (47%) შეინახა თანხა ნაღდი ფულის სახით, დაახლოებით 32%-მა კი თანხა დეპოზიტზე განათავსა. ეს ციფრები უაღრესად საინტერესოა შემდეგი მიზეზის გამო: 2011 წელს საქართველოში ჩატარებულმა დანაზოგებისადმი დამოკიდებულების შეფასების კვლევამ მოგვცა თითქმის იდენტური შედეგები იმ ადამიანების ქცევასთან დაკავშირებით, რომლებმაც დააგროვეს თანხა. დამზოგველთა 38% დადო თანხა საბანკო დეპოზიტზე, მაშინ, როდესაც 47%-მა თანხა სხვაგან შეინახა. მთავარი განსხვავება 2011 და 2016 წლებში ჩატარებულ კვლევებს შორის ისაა, 2011 წლის შემდეგ თითქმის ორჯერ მეტმა ადამიანმა შეძლო თანხის შენახვა (თუ 2011 წელს 16%-მა მოახერხა თანხის შენახვა, 2016 წელს უკვე 35%-მა მოახერხა თანხის დაზოგვა)!
მეტიც, 2011 წლის გამოკითხვამ დაადგინა, რომ გამოკითხულთა 60% გამოთქვამდა სურვილს, თანხა განეთავსებინა ბანკში, თუ ბანკს ექნებოდა დეპოზიტების დაზღვევის სისტემა. ამავდროულად, 2016 წლის გამოკითხვის მონაწილეთა 79% მზადაა, თანხა ანდოს ბანკს. კვლევის შედეგებიდან გამომდინარე, გაგვიჭირდება, შევაფასოთ, რამდენად შეიცვლება დანაზოგებისადმი დამოკიდებულება რეფორმის შემდეგ, მაგრამ გვაქვს საფუძველი, ოპტიმისტურად განვეწყოთ ახალი კანონის ეფექტისადმი.
ცხადია, უნდა გავითვალისწინოთ, რომ დეპოზიტების დაზღვევას შეიძლება ჰქონდეს ორი ეფექტი: 1) მან შეიძლება შეამციროს დეპოზიტების რისკი (ბანკების დეპოზიტების მიწოდების მრუდი გადაიტანოს მარჯვნივ, რაც შეამცირებს დეპოზიტების განაკვეთს, მაგრამ სავარაუდოდ გაზრდის დეპოზიტების მოცულობას). ის უარყოფით გავლენას მოახდენს დეპოზიტების მოთხოვნაზეც, კიდევ უფრო შეამცირებს დეპოზიტების განაკვეთებსა და დეპოზიტების მოცულობას (ასეთ შემთხვევაში, დეპოზიტების დაზღვევის თანხის გადახდა დაეკისრება ბანკებს). ვინაიდან ეს ეფექტები სრულიად საპირისპირო მიმართულებებით მუშაობს, შეიძლება გაუგებარი იყოს, საბოლოოდ რამდენად შეიცვლება დეპოზიტების მოცულობა. საინტერესო იქნება, რა შედეგებს მივიღებთ საქართველოში.
შესაძლოა, დეპოზიტების დაზღვევა დადებითი წინსვლა იყოს და სწორად წარმართვის შემთხვევაში, შეიძლება გაზარდოს დანაზოგებისა და ინვესტიციების რაოდენობა ქვეყანაში. მთავარია, სისტემა სწორად იმართებოდეს.
თუ ქვეყანა ვერ შეძლებს ძლიერი საბანკო რეგულაციების ან რისკების წინააღმდეგ ფრთხილად შედგენილი დეპოზიტების დაზღვევის სისტემის უზრუნველყოფას, ძლიერ ცენტრალურ ბანკთან ერთად, მაშინ დეპოზიტების დაზღვევის გამოხატული სისტემის შემოღება მხოლოდ კატასტროფამდე მიგვიყვანს. ბანკების გაკოტრების პრობლემის მოგვარების ნაცვლად ის გამოიწვევს „მორალურ საფრთხეებს“.
შედეგად, საქართველოს ეროვნული ბანკისა და მთავრობისთვის სანდო დეპოზიტების დაზღვევის პროგრამის შექმნა, რომელიც ძლიერი და მყარი ფინანსური სისტემის გარანტიაა, მხოლოდ პირველი ნაბიჯია.

More than three years ago the ISET Economist blog discussed the idea of deposit insurance and how this idea may apply to Georgia. Today, the deposit insurance scheme is not merely an abstract idea, but a fast-approaching reality. Recently, the Ministry of Finance of Georgia discussed a draft law on implementing the deposit insurance system in the country.
According to the draft, all bank deposits in Georgia will be insured for up 5,000 GEL.
The deposit insurance program comes at a cost for banks. Each commercial bank will be obliged to pay a one-time membership fee. On top of that, they will have to pay a monthly fee equal to a certain percentage of the insured deposits (including both GEL and the foreign currency deposits. The percentage paid on GEL insured deposits will be lower than for foreign currency denominated deposits).
The new draft law does not please all the market players. Predictably, large commercial banks are least enthusiastic about the scheme. The reason they are unhappy is quite clear: as largest deposit takers, they will have to contribute the largest amounts towards the insurance program. Moreover, these banks will be in essence paying for something they were quite confidently “getting for free” all this time – the implicit understanding that the government institutions would, for political stability reasons, step in and rescue large, systemic banks in case of a financial crisis. This understanding was also shared by the National Bank of Georgia, which held the reigns of bank supervision quite tightly in its hands, trying to prevent banks from taking undue risks.
Smaller banks, on the other hand, are more likely to be in favor of deposit insurance. By lowering the deposit risk, the scheme will allow them to more successfully compete for private deposit funds, at least up to the insured amounts.
In light of this, it will be useful to once again briefly survey the global experience with deposit insurance, as well as the likely outcomes of this scheme for Georgia.
As we mentioned already, the deposit insurance schemes can be either explicit (mandated by law) or implicit (based on a shared understanding between banks and government institutions). The former has already been adopted by nearly 104 countries around the world. Explicit deposit insurance can prevent, or at least significantly reduce, cases of bank runs, even in countries with strong financial institutions. Yet, the evidence also suggests that if explicit insurance is not used properly, it can give incentives to private banks to take unnecessary risks and accelerate financial crisis (this predicament is known as a “moral hazard” problem in economics). Interestingly, while in Canada and the United States explicit deposit insurance was in place since the Great Depression, many European countries did not use this type of insurance until the early 1990s. Instead, banks relied on the implicit understanding of government guarantees. Under this type of insurance, a country signals implicit guarantees through certain activities (for example, through Central Bank strictly monitoring banks’ liquidity and risks). In 2008, in the early stages of the global financial crisis, many European countries increase the limits of insured deposits from 20,000 to 100,000 Euros, and for a short period of time, some governments were even giving unlimited guarantees, pledging that they will not allow a single bank to fail. The United States Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) also increased the deposit insurance limit from 100,000 USD to 250,000 USD at that time.
Besides influencing incentives, a deposit insurance scheme alters the relative price of lending and borrowing, thus affecting the interest rate spread.
According to empirical evidence (Carapella and Di Giorgio, 2003), the existence of explicit deposit insurance increases lending and borrowing interest spread in the banking sector across countries. The deposit interest rates go down, as deposits are made safer and hence allow banks to lower deposit rates. What is more interesting is that the interest rates on loans increase as well.
The authors interpret the lending rates to increase as evidence of the moral hazard problem - deposit protection increases incentives for private banks to invest in riskier activities, which, on average, increases lending rates. In support of this hypothesis, Carapell and Di Giorgio find that countries with good financial institutional quality tend to exhibit lower lending and borrowing spread.
More recent work by Deniz A., Asli D., and Min Z. (2013) studied the relationship between deposits insurance and bank risk during the recent global financial crisis. According to this study in countries with explicit deposit insurance, bank and systemic risks were lower during the financial crisis. The results suggest that the insurance system offered significant stabilization effects. Moreover, they found that a well-functioning supervision system can alleviate the adverse effects of deposit insurance on bank risk in good times.
Implementation of the explicit deposit insurance system in Georgia should work to ensure depositors’ confidence and prevent bank runs. Additionally, the lawmakers hope that the insurance will increase the amount of savings in banks, helping solve the long-standing private savings problem in Georgia.
Some clues about the baseline savings behavior of the Georgian population can be drawn from the recent Financial Literacy survey, 2016 (performed by the TBC bank, in cooperation with ISET-PI).
According to the 2016 survey, 35% of respondents managed to save some money during last year. The majority of them (nearly 47%) saved money in cash, and nearly 32% saved money on deposits. These numbers are very interesting for the following reason: a Savings Behavior Assessment Survey performed in Georgia in 2011 found nearly identical results regarding the behavior of people who saved any money – 38% of savers put their money in the bank deposits, whereas 47% saved money elsewhere. The main difference between the 2011 and the 2016 survey is that the percentage of the population who saved any money nearly doubled since 2011 (from 16% of respondents to 35%)!
Moreover, the 2011 survey found that 60% of respondents were willing to put money in the bank if deposit insurance was offered. At the same time, 79% of respondents in the 2016 survey said that they are willing to entrust their money to the banks. From these responses, it is difficult to judge how much the savings allocation behavior will actually change following the reform, but there are reasons to be optimistic about the effect of the new law in this regard.
Of course, one has to keep in mind that insuring deposits can engender two effects: first, it can reduce the deposit risk (shifting the supply curve of bank deposits to the right – which will lower the deposit rates, but likely increase the volume of deposits). It can also affect the demand for deposits negatively, lowering the deposit rates even further and reducing the volume of deposits (in this case, the deposit insurance fee acts as a tax on banks). As these effects work in opposite directions, it may be unclear how much the volume of deposits will ultimately change. It will be interesting to observe which effect will dominate in Georgia.
To conclude, deposit insurance seems to be a positive development and, if managed correctly, can increase savings and investment in the country. The key is to ensure that the system is properly managed.
If a given country cannot guarantee strong banking regulations or a carefully designed deposit insurance with safeguards against risk, in addition to a strong financial supervisory body to manage banks and provide resolution to failed banks, then introducing explicit deposit insurance will only be a recipe for disaster. Instead of solving the problem of bank runs, it will invite a host of moral hazard-related problems.
Hence, for the National Bank of Georgia and for the Georgian government the hard work of building a reliable deposit insurance program that guarantees a strong and stable financial system is only beginning.