ტემპელჰოფერ ფელდი ბერლინელების საყვარელი საზოგადოებრივი სარეკრეაციო სივრცეა. ტემპელჰოფერ ფელდი უბრალო პარკი როდია. ის არის პარკი, რომელიც აეროპორტის ადგილას გაშენდა. 2008 წელს, როდესაც თითქმის ნახევარსაუკუნოვანი ტემპელჰოფერის აეროპორტი დაიხურა, ბერლინმა ქალაქის ცენტრში, 386 ჰექტარზე (!) გადაჭიმული ღია სივრცე სარგებლობისთვის საზოგადოებას გადასცა. დღეს აქ ექვსკილომეტრიანი საველოსიპედე, გორგოლაჭებით სასიარულო და სარბენი ბილიკია, ბარბექიუსთვის 2.5 ჰექტარია გამოყოფილი, ძაღლის სასეირნოდ – დაახლოებით 4 ჰექტარი, ხოლო პარკის სტუმრებისთვის – უზარმაზარი, თვალუწვდენელი საპიკნიკე სივრცე. პარკში ყველაფერია, რაზეც ჩვენ, თბილისის მაცხოვრებლებს, მხოლოდ ოცნება თუ შეგვიძლია.
სულ ახლახანს ხელი მოვაწერე ელექტრონულ პეტიციას, რომელიც მოხალისეებმა შეადგინეს და რომელიც ითხოვს, თბილისის ყოფილი იპოდრომის ტერიტორია შენარჩუნდეს სარეკრეაციო ზონად: თბილისის მაცხოვრებლებისთვის გაჩნდეს ერთგვარი მინი ტემპელჰოფერის პარკი. იმედი ბოლომდე არ მაქვს გადაწურული, თუმცა ვფიქრობ, გაგვიჭირდება ამ 62-ჰექტარიანი ტერიტორიის დასაცავად კოლექტიური ძალების გამონახვა, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც მეორე მხარეს გაცილებით უკეთ ორგანიზებული და მდიდარი დეველოპერები დგანან, რომლებიც დიდი ხანია მიწის ამ ნაკვეთს ნერწყვმომდგარნი შეჰყურებენ. თუ სცენარი ასე პესიმისტურად განვითარდება, მაშინ თბილისი დარჩება დაბინძურებულ ქალაქად... მანქანების და არა ადამიანების ქალაქად: ცათამბჯენებით, ქაოტური მშენებლობით, ჯეროვანი ურბანული დაგეგმარებისა და ზონირებაზე ცხადი წესების გარეშე, თითო-ოროლა სათამაშო მოედნით, კიდევ უფრო ნაკლები მწვანე სივრცით... მართლაც რომ სევდიანია ჩვენი ქალაქის ამბავი.
ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის ქალაქის დაბინძურების მონაცემთა ბაზის (2016 წ.) მიხედვით, ურბანულ გარემოში მცხოვრები ადამიანების 80% სუნთქავს ჰაერს, რომლის დაბინძურების დონეც აჭარბებს ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის მიერ დადგენილ ზღვარს (მონაცემთა ბაზაში შესულია 103 ქვეყნის 3000 ქალაქი). გასაკვირი არ არის, რომ MP10 მონაცემების მიხედვით, თბილისი 473-ე ადგილს იკავებს ყველაზე დაბინძურებულ ქალაქებს შორის. MP2.5 მონაცემების მიხედვით, თბილისს 571-ე ადგილი უჭირავს. თბილისის წლიური საშუალო MP10-სთვის 55 გ/მ3-ია, ხოლო MP2.529-თვის – გ/მ3; მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის ჰაერის ხარისხის სახელმძღვანელოს მიხედვით, ამ მაჩვენებლებმა არ უნდა გადააჭარბოს 20-სა და 10 გ/მ3, შესაბამისად.
ახლახანს კიდევ უფრო გამიმძაფრდა პესიმიზმი თბილისის მომავალთან დაკავშირებით. ორი თვე გავიდა მას შემდეგ, რაც თბილისის პარტიზანულმა მებაღეობამ პროტესტის ახალი ტალღა წამოიწყო თბილისის საკრებულოსთან. ამჯერად მათი პროტესტი გამოიწვია თბილისის ცენტრში საუკუნოვანი ხეების მოჭრამ 42-სართულიანი ცათამჯენის ასაშენებლად. პროტესტის მონაწილეები მერისა და საკრებულოსგან ითხოვდნენ, მერიის ეკოლოგიისა და გამწვანების საქალაქო სამსახური კვალიფიციური პერსონალით დაეკომპლექტებინათ და ეს შემთხვევა ჯეროვნად გამოძიებულიყო. დღემდე არავითარი (თვალსაჩინო) ნაბიჯი არ გადადგმულა, რაც გვიჩენს კითხვას, არის კი საზოგადოებრივი ინტერესის დაცვა მერიის საზრუნავი?
ჰაერის ხარისხი, ისევე, როგორ პარკები და სარეკრეაციო სივრცეები, „საჯარო რესურსების“ კატეგორიას მიეკუთვნება, რომლებზეც საზოგადოების ნებისმიერ წევრს თანაბრად მიუწვდება ხელი. საზიარო ბუნების გამო, ამგვარი რესურსები თავის თავში გარკვეულ ტრაგიკულ ელემენტს ატარებს: როდესაც ადამიანები მხოლოდ საკუთარ ინტერესს მივდევთ, საჯარო რესურსების ჭარბად გამოყენებისა და მათი გამოფიტვისკენ ვართ მიდრეკილები, რადგან ვფიქრობთ, რომ მხოლოდ ჩვენ ვიქცევით ასე. ერთი ხის მოჭრა, შესაძლოა, არც ისე დიდი ამბავი იყოს „მოვლენათა გაცილებით დიდ სქემაში“. თუმცა, თითოეულმა ჩვენგანმა რომ (მხოლოდ) ერთი ხე მოჭრას, ყველანი უსაზღვროდ დავზარალდებით.
„საჯარო საკუთრების“ პრობლემის ყველაზე სწორხაზოვანი გადაწყვეტაა საჯარო რესურსზე (მაგალითად, პარკზე) საკუთრების უფლების გადაცემა გარეშე პირისთვის – კერძო მესაკუთრის ან სახელმწიფოსთვის, რომელიც გარანტირებულად დაიცავს მას და დროთა განმავლობაში შეზღუდავს მის საკუთრებაში ან მართვაში მყოფ რესურსზე წვდომას მაქსიმალური ამონაგების მიღების მიზნით. ქართველმა ხალხმა არჩევანი საჯარო მართვაზე შეაჩერა და თავიანთი საჯარო რესურსების მოვლა-პატრონობის პასუხისმგებლობა საქართველოს მთავრობას დააკისრა, რათა მან მაქსიმალურად გაზარდოს საზოგადოებრივი კეთილდღეობა და თავიდან აგვაცილოს საზიარო რესურსების ტრაგედია.
გრაფიკი 1: ატმოსფერული ჰაერის დაბინძურება შერჩეულ ქალაქებში. ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაცია, მაისი, 2016 წ.
მაშასადამე, იდეალურ სამყაროში, რომელსაც ბრძენი სახელმწიფო ინსტიტუტები და კეთილმოსურნე ადგილობრივი მთავრობები მართავენ, თბილისის მაცხოვრებლები მშვიდად უნდა იყვნენ – მათი საჯარო რესურსები, პარკები და სარეკრეაციო სივრცეები კარგად არის დაცული. ის რომ რეალურ ცხოვრებაში საქმე სხვაგვარადაა, ერთ რამეზე მიუთითებს: საქართველოს სახელმწიფო ბიურაკრატიას: ა) არ აქვს უნარი, მართოს ჩვენი საჯარო რესურსები ან (ბ) არ სურს, დაიცვას საზოგადოებრივი ინტერესი (ნაცვლად, იცავს ვინმეს კერძო ინტერესს) და ხალხს სუფთა ჰაერით სუნთქვის საშუალებას უსპობს. ფაქტობრივად, (ა) და (ბ) ვარიანტები ურთიერთგამომრიცხავი არ არის.
დეველოპმენტი და მშენებლობა ყოველთვის ეკოლოგიური გარემოს ან კულტურული მემკვიდრეობის (საჯარო რესურსის კიდევ ერთი სახე) დაზიანების ხარჯზე არ მიმდინარეობს. საკრებულოს, შესაძლოა, ჰქონდეს მიზეზი, თუ რატომ ფიქრობს, რომ რამდენიმე ძველი ხის მოჭრით ან თბილისის მთავარ სარეკრეაციო ზონაში დეველოპმენტით ეკონომიკურ ზრდასა და სამუშაო ადგილების შექმნას შეუწყობს ხელს. ასეც რომ იყოს, თბილისის მაცხოვრებლებს უფლება აქვთ, მიიღონ სრული ინფორმაცია, რა სიღრმისეულ ეკონომიკურ ანალიზს ატარებს მერია ისეთ მგრძნობიარე საკითხებზე გადაწყვეტილების მიღებამდე, როგორიცაა ქალაქის მთავარი სარეკრეაციო ადგილის ბედი. მათ აქვთ უფლება, იცოდნენ, ითვალისწინებს თუ არა მერია მათ ჯანდაცვისა და დასვენების საჭიროებებს, როდესაც გასცემს ქალაქის ცენტრში ესოდენ მიმზიდველ სამშენებლო ნებართვებს.
ტემპელჰოფერ ფელდი კარგი მაგალითია, თუ როგორ შეიძლება ნაყოფი გამოიღოს სამოქალაქო აქტივიზმა რეალურ ცხოვრებაში. 2011 წლის ადგილობრივ არჩევნებში ბერლინის ყოფილმა მერმა კლაუს ფოფერაითმა საზოგადოებას შესთავაზა, ამ სივრცეში ახალი კომერციული წერტილები და ოფისები, 4700 სახლი და დიდი საჯარო ბიბლიოთეკა განეთავსებინათ. პროექტის ავტორები ირწმუნებოდნენ, რომ პარკის მხოლოდ 25% განაშენიანდებოდა, ხოლო 230 ჰექტარი კვლავ სარეკრეაციო ზონად დარჩებოდა. მისი პროგრამა, ხალხს იმასაც ჰპირდებოდა, რომ ახალ საცხოვრებელ კორპუსებში ხელმისაწვდომი ბინები იქნებოდა.
მიუხედავად ამისა, ბერლინელებმა უარი თქვეს კლაუს ფოფერაითის შემოთავაზებაზე, მათ საყვარელ ტემპელჰოფერ ფელდზე დიდი მშენებლობა გაჩაღებულიყო. მწვანე სივრცის შენარჩუნებაზე გამართულ რეფერენდუმში, თითქმის 65%-მა შემოთავაზებული გეგმის წინააღმდეგ მისცა ხმა. ამ რეფერენდუმში ბერლინელებმა ხმა მისცეს არამხოლოდ ერთი კონკრეტული მწვანე სივრცის შენარჩუნებას, არამედ ცხადად გამოხატეს თავიანთი ნება: ისინი ქალაქის მწვანე მომავალს ირჩევენ.
აი, ეს გვაკლია თბილისში. თბილისის მაცხოვრებლები არ ვართ მიჩვეულები ჩვენი ნების გამოხატვას და დაცვას; ზედმეტად დიდ ყურადღებას ვუთმობთ არჩევნებს და გვავიწყდება მოქალაქეებივით მოქცევა. თბილისის ყოფილი იპოდრომის სარეკრეაციო ზონად შენარჩუნების პეტიციას მხოლოდ 8,000-მა ადამიანმა მოაწერა ხელი, 8000-მა 1.1 მილიონი მაცხოვრებლიდან. როგორც ჩანს, საზიარო რესურსების ტრაგედია აქვეა, ჩვენს გონებაში.

Tempelhofer Feld is a beloved communal recreation area of Berliners. Tempelhofer Feld is not just a park. It is a park built instead of an airport. In 2008, when the almost century-old Tempelhofer airport was closed, the city of Berlin declared the centrally located, 386-hectare (!) open space for public use. Today, the area has six-kilometer cycling, skating, and jogging trail, a 2.5-hectare barbeque area, a dog-walking field covering around four hectares, and an enormous picnic area for visitors – everything we, Tbilisi citizens, can only dream of.
Just recently, I signed an online petition initiated by volunteers about preserving Tbilisi’s former hippodrome as a recreational zone, a kind of mini-Templehofer field for Tbilisi residents. I am not completely hopeless, but we may not have the collective power to protect this 62-hectare territory in central Tbilisi against the much better organized and wealthier developers, who have been coveting this piece of land for more than a decade. If this pessimistic scenario unfolds, Tbilisi will remain polluted… a city for cars, not people: towers, unregulated construction everywhere, no proper urban planning, no clear zoning rules, few playgrounds, even fewer green spaces… A sad story indeed.
According to the World Health Organization’s city pollution database (2016), more than 80% of people living in urban areas that monitor air pollution are exposed to air quality levels that exceed the WHO limits (the database covers 3,000 cities in 103 countries). Not surprisingly, using MP10 data, Tbilisi ranks #473 as one of the most polluted cities. Using MP2.5 data, Tbilisi ranks #571. Tbilisi’s annual mean values for MP10 stand at 55 g/m3 and at 29 g/m3 for MP2.5, while according to WHO’s Air Quality Guidelines they should not exceed 20 and 10 g/m3, respectively.
My pessimism regarding Tbilisi’s future was reinforced recently. Two months have passed since Guerrilla Gardening Tbilisi started a new wave of protests at Tbilisi City Hall. Their protest was triggered by the felling of century-old trees in the city center in order to construct a 42-story tower. Protesters demanded from the Mayor and the City Hall that its Ecology and Landscaping department be staffed with qualified personnel and this case be properly investigated. So far, no (visible) action has been taken, making one wonder whether it is the public interest that City Hall is mainly after.
The quality of air, as well as parks and recreational areas, fall into the category of “common resources” that are equally accessible to all members of society. There is an element of tragedy embedded in the notion of such resources precisely because of their shared nature: when following their own self-interest (and nothing else), individuals have the tendency to overuse and deplete common resources simply because they think that, well, it is only them doing it. Felling one tree may not be such a big deal in the “grand scheme of things.” But if everyone cuts (just) one tree, we will all suffer enormously.
The most straightforward solution to this “tragedy of the commons” is to grant property rights over a common resource (say, a park) to an external authority – a private owner or the state, who will make sure to protect and restrict access to the resource they own or manage in order to maximize (private and public!) gains over time. The Georgian people have opted for the public management solution, granting the State of Georgia the responsibility of managing their common resources in order to maximize social welfare and avoid a tragedy of the commons.
Thus, in an ideal world, governed by wise state institutions and a benevolent local government, Tbilisi citizens should be assured that their common resources, such as national parks and recreation areas, are well protected. The fact that they do not suggest that Georgia’s state bureaucracy a) lacks the ability to manage our common resources, or (b) is not willing to serve the common good (serving somebody’s private interests instead), leaving people with no fresh air to breath. In fact, options (a) and (b) are not mutually exclusive.
Development and construction do often come at a cost to the environment or cultural heritage (another type of common resource). City Hall may have reasons to believe that felling a few old trees or redeveloping a major recreation area in Tbilisi can promote economic growth, job creation, etc. That being so, Tbilisi citizens have the right to get a proper account of the in-depth economic analysis City Hall undertakes before deciding on such sensitive matters as the fate of the city’s only major recreation area. They have the right to know whether their health and recreation needs are being properly taken into account when awarding lucrative construction licenses in the city’s center.
Tempelhofer Feld is a good example of how citizen activism can work in reality. During the 2011 local elections, former Berlin mayor Klaus Wowereit proposed to use the field to locate new commercial areas and offices, 4,700 homes, and a large public library. Planners promised they would only build on 25% of the site, leaving 230 hectares as a recreational area. His program included a promise that the new apartment blocks would include affordable housing.
BUT, Berliners rejected Klaus Wowereit’s plan for large-scale property development on their beloved Tempelhof Feld. In a referendum aimed at preserving the green space, almost 65% voted against the proposed development plans. In this referendum, Berliners voted not only for preserving one particular green space; they clearly stated their preference for a green future for their city.
This is what we lack in Tbilisi. Tbilisi citizens are not used to stating and defending their preferences; they are overly focused on partisan elections and forget to act as citizens. Apparently, only 8,000 people signed the petition for preserving Tbilisi’s former hippodrome area as a recreational zone; 8,000 out of 1.1 mln residents. Thus, the tragedy of commons appears to be right there, in our minds.