გასულ კვირას სომხეთის პრეზიდენტის ოფიციალური ვიზიტი იმედისმომცემი განცხადებით დასრულდა: ჯერ კიდევ 2014 წელს საქართველოსა და სომხეთის მთავრობების მიერ დამტკიცებული ინფრასტრუქტურული პროექტის „მეგობრობის ხიდის“ მშენებლობა 2017 წელს დაიწყება და ორ წელიწადში დასრულდება. საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა და სომხეთის პრეზიდენტმა ორ ქვეყანას შორის ეკონომიკური და სავაჭრო ურთიერთობების გაღრმავების სხვა შესაძლებლობებსა და ამ პროცესში ბიზნეს-საზოგადოების ჩართვის გზებზეც იმსჯელეს.
ამ სულისკვეთებამ შეიძლება ბევრი გააკვირვოს, რადგან ამ ორმა ქვეყანამ ხომ ბოლო დროს რეგიონული ინტეგრაციის პოლიტიკაში სხვადასხვა გეზი აიღო. თუ 2015 წელს სომხეთი შეურთდა რუსეთის მიერ მართულ ევრაზიის ეკონომიკურ კავშირს შეუერთდა, 2014 წლის ივნისში საქართველომ ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ ხელშეკრულებას მოაწერა ხელი. 2015 წელს მკვეთრად შემცირდა ამ ორ ქვეყანას შორის ვაჭრობა (იხ. გრაფიკი #1) გამოხატული აბსოლუტური მაჩვენებლებით (29%-ით, აშშ დოლარში) და სომხური საქონლის წილით საქართველოს მთლიანს სავაჭრო მოცულობაში (4.35%-დან 3.58%-მდე). ბუნებრივად ჩნდება კითხვა: რა ბედი ელის „მეგობრობის ხიდს“? ის სომხეთს, რუსეთსა და ევრაზიის კავშირის ქვეყნებს შორის სატრანზიტო გზად გადაიქცევა თუ მართლაც საქართველოსა და სომხეთს შორის სტრატეგიული სავაჭრო და ეკონომიკური პარტნიორობის გაღმავების ინსტრუმენტი გახდება.
გრაფიკი #1: საქართველოსა და სომხეთს შორის ვაჭობის მოცულობა
საქართველოსა და სომხეთის ეკონომიკებს შორის არსებული ბევრი მსგავსება განპირობებულია გეოგრაფიული, ისტორიული და ანთროპოლოგიური გარემოებებით, რომლებიც, ვაჭრობის შემსწავლელი ეკონომისტების თანახმად, ქმნის ეკონომიკური ინტეგრაციის გაღრმავებისთვის სახარბიელო პირობების უნიკალურ ერთობლიობას. საერთაშორისო ვაჭრობის გრავიტაციული მოდელი პირველად იან ტინბერგენმა შეიმუშავა 1962 წლის ნაშრომში „მსოფლიო ეკონომიკის ფორმირებაში მსოფლიო სავაჭრო ნაკადების ანალიზი“. ის ორ ქვეყანას შორის მთლიანი ვაჭრობის მოცულობის ასახსნელად ქვეყნის მთავარ მახასიათებლებს იყენებს. მოდელის მიხედვით, ქვეყნებს შორის ვაჭრობა პროპორციულია მათი მშპ-ით გამოხატული ზომების და უკუპროპორციულია ორ ქვეყანას შორის გეოგრაფიული მანძილისა. მიუხედავად იმისა, რომ ეს ორი მაჩვენებლი მნიშვნელოვანია, ისინი არ აღმოჩნდა საკმარისი, რომ აეხსნათ მსოფლიოში სავაჭრო ნაკადების ტენდენციები. შედეგად, დროთა განმავლობაში, მოდელმა უფრო მრავალფეროვანი ცვლადები შეიძინა (მაგ.: საერთო ენა, საერთო საზღვრები, გეოგრაფიული დახშულობა, კუნძული, მიწის ფართი, საერთო ქვეყანა, პრეფერენციათა საზოგადო სისტემა, საერთო წილი პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებში, საერთო ვაჭრობა ყველა პარტნიორთან, პარტნიორობა ევროკავშირთან, თავისუფალი სავაჭრო ხელშეკრულება დასავლეთ ამერიკასთან და სხვ.). ამ ცვლადების მეშვეობით შესაძლებელი გახდა ქვეყნებს შორის სავაჭრო ნაკადების უკეთ ახსნა.
საქართველო და სომხეთი ძალიან ახლო მეზობლები არიან გეოგრაფიულად და ისტორიულად, აქვთ საერთო საზღვრები, სომხეთისთვის საქართველო ერთადერთი ქვეყანაა, საიდანაც უცხოური ბაზრებზე შეუძლია გავიდეს, ორივე ქვეყანას მსგავსი ეკონომიკური სტრუქტურა აქვს; გრავიტაციული მოდელის მიხედვით, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ ორივე ქვეყანას შეუძლია, იხეიროს ორმხრივი ვაჭრობისთვის არსებული საკმაოდ ძლიერი „გრავიტაციული ველით“.
საქართველო და სომხეთი სხვა ქვეყნებისთვის მნიშვნელოვანი დანიშნულების წერტილებია ექსპორტის თვალსაზრისით, ექსპორტისთვის კიდევ უფრო ხელსაყრელ პირობებს ქმნის 1995 წელს ხელმოწერილი ორმხრივი თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება. ამ ხელშეკრულებით, რომელიც დღემდე მოქმედებს, მოხსნილია ყველანაირი ტარიფი თუ ქვოტა სავაჭრო საქონელზე, ასევე, ხელშეკრულება უშვებს საქონლის უფასო ტრანზიტს. ახლახანს ორმა ქვეყანამ ურთიერთგამომრიცხავი სავაჭრო ხელშეკრულებები დადო: საქართველომ ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ ხელშეკრულება ევროკავშირთან, სომხეთმა – ევრაზიის კავშირთან. ეს ხელშეკრულებები უმალვე პირდაპირ აისახება ამ ორ ქვეყანას შორის არსებულ სავაჭრო პირობებზე, რადგან თითოეულს სხვადასხვა სატარიფო თუ არასატარიფო პოლიტიკა აქვს.
საქართველოს და სომხეთს შორის დადებული თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება პრინციპულად არათავსებადია ევრაზიის კავშირის წევრობასთან, თუმცა ამ ხელშეკრულების მუხლი საქართველოს ნებას რთავს, თავისუფალი ვაჭრობა იქონიოს სომხეთთან, ამისთვის საჭიროა მხოლოდ ის, რომ ძალაში იყოს თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება. თუმცა საქართველო უტარიფოდ მხოლოდ ადგილობრივი პროდუქტის გატანას შეძლებს სომხეთში. საზღვარგარეთ წარმოებული საქონლის რე-ექსპორტს გაზრდილი ტარიფი შეეხება. თითოეულ ქვეყანას ვალდებულება აქვს აღებული, 2020-2022 წლისთვის დააკმაყოფილოს საქონლის კონკრეტული სტანდარტები. ამ სტანდარტებით შექმნილი არასატარიფო ბარიერიებით კი ქართველ და სომეხ ექსპორტიორებს გაეზრდებათ სტანდარტების დაცვის ხარჯი გრძელვადიან პერიოდში.
გერმანელ ეკონომისტთა ჯგუფი საქართველო 2016 წლის ანგარიშში „ვაჭრობა საქართველოსა და სომხეთს შორის: ჩვეულებრივი ბიზნესი?“, ამტკიცებს, რომ საქართველოსა და სომხეთის განსხვავებული სავაჭრო მიმართულებები საქართველო-სომხეთის სავაჭრო დინამიკაზე აისახება მოკლევადიან და გრძელვადიან პერიოდში. ცხრილში #1 შეჯამებულია, რა მოკლევადიან და გძელვადიან გავლენას იქონიებს სატარიფო და არასატარიფო ბარიერები ადგილობრივი საქონლის ექსპორტსა და უცხოური საქონლის რეექსპორტზე. მოკლევადიან პერიოდში, გაზრდილი ტარიფი შეეხება მხოლოდ რამდენიმე უცხოეთში წარმოებულ საქონელს, შესაბამისად, ტარიფები მინიმალურ ან ნულოვან გავლენას იქონიებს სომხეთში საქონლის ჯამურ ექსპორტზე. არასატარიფო ბარიერები, მაგალითად, გამკაცრებული საბაჟო პროცედურები ევრაზიის კავშირის არაწევრი ქვეყნებისთვის, უარყოფით ზღვრულ გავლენას იქონიებს. გრძელვადიან პერიოდში, მეორე მხრივ, რეექსპორტზე ტარიფების გაუქმებას დამატებითი უარყოფითი შედეგი მოაქვს საქართველოს ექსპორტისთვის. საქართველო სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი სატრანზიტო გზაა სომხეთის ექსპორტისთვის, ამიტომ, დიდი ალბათობით, საქართველო-სომხეთის თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება ძალაში დარჩება. ასეთ შემთხვევაში კი საქართველო კვლავ ისარგებლებს სომხეთის ბაზარზე უტარიფო წვდომით. ამასთანავე, საქართველოს მოუწევს დააკმაყოფილოს ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ ხელშეკრულების სტანდარტები, ხოლო სომხეთი შემოიღებს ევრაზიის კავშირის რეგულაციებს, ამ ყველაფრით კი ექპორტიორებს გაეზრდებათ სტანდარტის დაცვის ხარჯი, განსაკუთრებით სოფლის მეურნეობის დარგში, რადგან ხელშეკრულებებში სხვადასხვა სასაქონლო სტანდარტი და უვნებლობის მოთხოვნებია ჩადებული. ეს მნიშვნელოვან გავლენას იქონიებს საქართველოსა და სომხეთს შორის ვაჭრობაზე.
ცხრილი #1. გავლენის შეჯამება, გერმანელ ეკონომისტთა ჯგუფი (2016 წ.)
გერმანელ ეკონომისტთა ჯგუფი თანახმად, საქართველოს ექსპორტის სტრუქტურაში სომხეთში ექსპორტის კლება ნაწილობრივ უკვე აიხსნება ევრაზიის კავშირში სომხეთის წევრობით. 2014 წელს საქართველოს მთლიანი ექსპორტის 9.8% სომხეთზე მოდიოდა, 2015 წელს ეს მაჩვენებლი 7.1%-მდე დაეცა. ამ ცვლილების 77% გამოიწვია რეექსპორტის, უმეტესად მეორადი მანქანების რეექსპორტის, შემცირებამ. ავტორების თქმით, ამის მიზეზია ფინანსური და ადმინისტრაციული ტვირთის ზრდა ევრაზიის კავშირის საბაჟო საზღვრებზე.
სომხებსა და ქართველებს შორის გაუარესებულ ეკონომიკურ ურთიერთობებს კიდევ უფრო ამწვავებს ერთმანეთის მიმართ უნდობლობა. კავკასიის ბარომეტრის – კავკასიის კვლევითი რესურსცენტრის მიერ ჩატარებული ყოველწლიური გამოკვლევის – თანახმად, სომხებს ურჩევნიათ, ბიზნესი რუსებთან წამოიწყონ, ვიდრე ქართველებთან, იმავე აზრზე არიან ქართველებიც (იხ. გრაფიკი #2). საბედნიეროდ, ახალგაზრდა ქართველ და სომეხ თაობაში მნიშვნელოვნად მცირეა იმ რესპონდენტთა წილი, რომელიც არ ემხრობა ერთმანეთთან საქმის დაჭერას.
გრაფიკი #2. რამდენად მისაღებია ქართველებისა და სომხებისათვის ბიზნესის კეთება ერთმანეთთან და რუსეთთან
ევროკავშირთან თავისუფალი ვაჭრობა დაეხმარება საქართველოს, მოიზიდოს პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია იმ საქონლის წარმოებაში, რომელიც ექსპორტზე გავა ევროკავშირის ბაზარზე. სომხეთისთვის საქართველომ, შესაძლოა, შეასრულოს გადასახადებისგან თავისუფალი პლატფორმის როლი, საიდანაც სომხეთი შეძლებს ექპორტზე გაიტანოს ევროკავშირისთვის გამიზნული საქონელი და მომსახურება. საექსპორტო პლატფორმაში ინვესტიცია შეიძლება მთელ პროდუქციის ჯაჭვში ჩაიდოს ან მხოლოდ მის ზოგიერთ ელემენტში (არ არის აუცილებელი, ეს იყოს წარმოების საბოლოო ეტაპი). ინვესტიციის ტიპი (სექტორი, წარმოების ფაზა) დამოკიდებული იქნება კონკრეტული შემთხვევის შესაბამის „ადგილწარმოშობის“ წესებზე (მაგ.: საქართველოს, ევროკავშირის ან/და სხვა ქვეყნების წილი საბოლოო პროდუქტის ღირებულებაში), საქართველოს შედარებით უპირატესობაზე საწარმოო ფაქტორებში (შრომა, მიწა, წყალი, ენერგია, ბუნებრივი რესურსები) და, რა თქმა უნდა, ინვესტორების ნოუ-ჰაუზე.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს მთლიან პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციაში ჯერ კიდევ მოკრძალებული წილი უჭირავს (0.77% 2015 წელს) სომხეთიდან შემოსულ პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებს, მაჩვენებელი შესამჩნევად გაიზარდა 2014 და 2015 წლებში გასულ წლებთან შედარებით (157%-იანი ზრდა 2012-2013 წლებთან შედარებით). მეტია დროა საჭირო იმის დასადგენად, შენარჩუნდება თუ არა ინვესტიციის ნაკადის ეს მოკლევადიანი ზრდა და შეიძლება თუ არა ის საექსპორტო პლატფორმას მივაწეროთ.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველომ და სომხეთმა ბოლო დროს განსხვავებული სავაჭრო პოლიტიკა აირჩიეს, მათ ძლიერი პოზიცია აქვთ და შეუძლიათ, კარგად გამოიყენონ ეკონომიკურ-პოლიტიკური პარტნიორობით შექმნილი შესაძლებლობები. თუ ყურადღების მიღმა დავტოვებთ გაუარესებულ საგარეო პირობებს და ზემოთ აღნიშნულ სისუსტეებს, მათ, შესაძლოა, დააბრკოლონ ამ ქვეყნების ეკონომიკური განვითარება. გამომდინარე აქედან, ვიმედოვნებთ, „მეგობრობის ხიდი“ საქართველოსა და სომხეთის მთავრობებს უბიძგებს, შეიმუშაონ ეკონომიკური ინტეგრაციის ურთიერთშეთანხმებული პოლიტიკა, დააკავშირებს ქართველ და სომეხ ბიზნესებს და მისცემს მათ საშუალებას, გამოიყენონ თითოეული ქვეყანაში არსებული შესაძლებლობები; მეტიც, მეგობრობის ხიდი საქართველოს მაღაზიებს მსოფლიოში მეორე საუკეთესო (სან-ფრანცისკოს შემდეგ) წყლითაც მოამარაგებს დილიჟანიდან (რუბიკ ხაჩიკიანი, 1977 წ.).

The official visit of the Armenian President last week was concluded by a splashy announcement that the building of the “Friendship Bridge,” a new infrastructure project approved by the Georgian and Armenian Governments in late 2014, will start construction in 2017, and will be completed in under two years. The Georgian Prime Minister and the Armenian President have reportedly discussed a range of other opportunities to deepen the economic and trade relations between the two countries and support business community engagement in this process.
This excitement might come as a surprise in these times of diverging paths of the regional integration policies of the two countries. In 2015, Armenia joined the Russian-led customs union – the Eurasian Economic Union (EaEU), while Georgia had already signed a Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA) with the EU (June 2014). 2015 also saw a drastic decline in trade volume between the two (see Figure 1 below), in absolute terms (-29%, in USD), and in the share of Armenian goods in Georgia’s total trade volume (from 4.35% to 3.58%). The question naturally arises: will “Friendship Bridge” end up being mostly a transit route between Armenia, Russia, and the rest of the EaEU, or will it serve as a tool for strategic trade and economic partnership between Georgia and Armenia.
Figure 1. Trade Volume between Georgia and Armenia
Many similarities between the Georgian and Armenian economies have emerged from geographical, historical, and anthropological circumstances, which according to trade economists create a unique set of favorable conditions for deeper economic integration. The gravity model of international trade was first introduced by Jan Tinbergen in the paper, “An analysis of world trade flows, in shaping the world economy” in 1962, which uses key country characteristics to explain overall trade volume between two countries. According to the model, trade between two countries is proportional to their respective sizes, measured by their GDP, and is inversely proportional to the geographic distance between these countries. Though important, these two characteristics proved to be incomplete in terms of explaining trends in trade flows across the world. As a result, over time the model acquired a more diverse set of variables (such as common language, common borders, landlocked, island, land area, common country, GSP (Generalized System of Preferences), joint FDI stocks, joint trade with all partners, partnership with EU, NAFTA, etc.) which served to better explain trade flows between countries.
According to the gravity model, given that Armenia and Georgia are geographically and historically very close neighbors, with common borders, and that for Armenia, Georgia provides unique access to foreign markets, and that both countries have very similar economic structures, we can infer that they both benefit from quite a strong “gravitational field” for bilateral trade.
Both Georgia and Armenia have been an important destination for the other country’s exports, supported by the bilateral Free Trade Agreement (FTA), signed in 1995. The FTA, effective to date, precludes any tariffs or quotas on products traded and allows for the free transit of goods. Recent commitments to mutually exclusive free trade agreements, DCFTA for Georgia, and EaEU for Armenia will have the most immediate implications on trade terms between the two countries due to the tariff and non-tariff barriers each agreement entails.
The FTA between Georgia and Armenia is by definition in conflict with EaEU membership, but an explicit clause in the agreement allows Georgia to trade freely with Armenia as long as the FTA remains effective. However, Georgia will only be able to export domestic products tariff-free to Armenia. Re-exports of foreign-produced goods will be subject to increased tariffs. In the long run, non-tariff barriers erected through product standards to which each country is committed to complying with by 2020-2022 may lead to increased compliance costs for both Georgian and Armenian exporters.
The German Economic Team-Georgia (GET), in the 2016 report “Trade between Georgia and Armenia: Business as Usual?”, claims that the different trade orientations will have short- and long-term consequences for Georgian-Armenian trade dynamics. Table 1 below summarizes short-term and long-term consequences for both tariff barriers (TB) and non-tariff barriers (NTB) on exports of domestic and re-exports of foreign goods. In the short-term, higher tariffs will be imposed on only a few foreign-produced goods, so tariff barriers will have low to no negative impact on total exports to Armenia. Non-tariff barriers, such as more demanding customs procedures for non-EaEU countries, are expected to bring about the marginal negative impact. In the long run, on the other hand, the elimination of tariff exceptions for re-exports will cause an additional negative impact on exports from Georgia. Due to Georgia’s strategic importance as a transit route for Armenia’s exports, it is highly likely that Georgia-Armenian FTA will remain effective, in which case Georgia will continue to benefit from duty-free access to the Armenian market. However, since Georgia will conform to DCFTA standards, and Armenia will apply EaEU regulations, the compliance costs for exporters will increase, mainly in the agriculture sector, because of the different product standards and safety requirements the agreements entail. This is expected to have a considerable negative impact on trade between Georgia and Armenia.
Table 1. Summary of Impact Analysis based on GET (2016)
According to the GET, part of the decline in export structure in Georgia can already be explained by Armenia’s EaEU membership. In 2014, 9.8% of total Georgian exports were directed to Armenia, while in 2015, this number dropped to 7.1%. 77% of this decline was due to a drop in re-exports, mostly of used cars, which according to the authors, resulted from increased administrative and financial burdens at the EaEU customs border.
The deteriorating economic ties of Armenians and Georgians are exacerbated by noticeable distrust of each other. According to the Caucasus Barometer, an annual survey conducted by the Caucasus Research Resource Center, more Armenians, as well Georgians, approve of doing business with Russians rather than with each other (see Figure 2). Luckily, the share of respondents who do not approve of doing business with each other is significantly smaller for the young generation of Georgians and Armenians.
Figure 2. Approval of Georgians and Armenians Doing Business with Each Other and Russians
Georgia’s duty-free access to the EU carries the promise of attracting Foreign Direct Investment (FDI) in the production of goods for export to the EU market. For Armenia, Georgia can serve as a duty-free “export platform” for EU-oriented goods and services. Export-platform investment can be done by setting up an entire production chain or some elements of it (not necessarily the final stage of production). The type of investment (sector, production phase) will depend on the “Rule of Origin” regulations that apply in each specific case (i.e. the share of Georgia, EU, and/or other eligible countries in the final value of the product), Georgia’s comparative advantages in production inputs (labor, land, water, energy, natural resources), and, of course, investors’ know-how.
While still comprising a minor share (0.77% in 2015) of Georgia’s total FDI, 2014 and 2015 saw a remarkable increase in Armenian FDI relative to previous years (157% increase over 2012-2013). More time is required to see whether this short-term surge in investment flows is maintained and could be attributed to export-platform investment.
Despite recent evidence pointing to diverging paths of trade policies, Georgia and Armenia have significant strengths that can be utilized in order to take advantage of the opportunities their economic and political partnership makes available. If left unattended, adverse external circumstances and the weaknesses discussed above could take a toll on the economic development of these countries. Therefore, we hope that the “Friendship Bridge” will bring together the Georgian and Armenian governments to work on coordinated policies of economic integration, connect Georgian and Armenian businesses to take advantage of the opportunities each country has to offer, and supply Georgian shops with the second-best water in the world (after San-Francisco) from Dilijan (Rubik Khachikyan, 1977).