მამაჩემი ხშირად მიყვებოდა იმ დროზე, როდესაც საბჭოთა კავშირის ეკონომიკამ რყევა დაიწყო და ახალდაბადებული კაპიტალიზმის ქაოსში საჯარო რესურსების დატაცება დაიწყეს. ეს პერიოდი, როგორც წესი, მედროვე ოლიგარქების გამოჩენასთან ასოცირდება. საქართველოში შექმნილი გარემოების გამოყენება შეძლეს ბიზნესმენებმაც, რომელთა შორის თურქებიც იყვნენ.
1977 წელს ამერიკული ჟურნალი „ტენესელი“ წერდა: „საბჭოთა ლურჯი ჯინსები, შესაძლოა, ჯინსებს ჰგავს, მაგრამ ეს იმას არ ნიშნავს, რომ ისინი მართლაც ჯინსებია... ჯინსების „შიმშილი“ რუსეთში და მისი დაკმაყოფილება ქვეყნის ერთ-ერთი ყველაზე მწვავე პრობლემად რჩება“. მამა მიყვებოდა, როგორ გამდიდრდნენ თურქი მოვაჭრეები 80-იანი წლების ბოლოს საქართველოში ჯინსების, ბიუსჰალტერების და სხვა ტანსაცმლის შემოტანით და როგორ ცვლიდნენ ამ საქონელს ძვირფას მეტალებსა თუ სხვა ძვირადღირებულ ნივთებში. ცოტა მოგვიანებით, როდესაც საბჭოთა ეკონომიკა საბოლოოდ დაინგრა, დაიწყო ქარხნების ძარცვა და ლითონის ჯართად გატანა ექსპორტზე ჩალის ფასად. ამ „ექსპორტის“ დიდი ნაწილი თურქეთში მიდიოდა, რომელიც გეოგრაფიულად ყველაზე ბუნებრივი დანიშნულების ადგილი იყო. სანაცვლოდ, თურქებს საქართველოში თავიანთი ტექსტილის პროდუქცია შემოჰქონდათ. დასავლური ტანსაცმელი მეტად პრესტიჟულად ითვლებოდა და, შესაბამისად, მასზე დიდი მოთხოვნა იყო საბჭოთა და პოსტ-საბჭოთა სივრცეში. შედეგად, თურქული ტექსტილის ინდუსტრია სწრაფად განვითარდა და უკვე მე-20 საუკუნის დასასრულს საკმაო წარმატებასაც მიაღწია საერთაშორისო სარბიელზე.
თუმცა მუდმივი არაფერია...
უნდა აღინიშნოს, რომ ტექსტილის ინდუსტრია შრომატევადია და ძალიან დამოკიდებულია იაფ მუშახელზე, განსაკუთრებით კი ე.წ. CMT (ჭრა-კერვისა და საბოლოო სახის მიცემის) საწარმოო პროცესზე. ქვეყანას მხოლოდ იმ შემთხვევაში შეუძლია ჰქონდეს ტექსტილის ინდუსტრია, თუ სექტორს ყველაზე იაფ მუშახელს შესთავაზებს. როგორც კი ეკონომიკა განვითარების გზას დაადგება, ტექსტილის მწარმოებლები პირველები დატოვებენ ქვეყანას. ამ მხრივ, არც თურქეთი აღმოჩნდა გამონაკლისი. 2000-2010 წლებში თურქეთში ტანსაცმლისა და ტექსტილის ინდუსტრია ყველაზე მსხვილი და საუკეთესო შედეგების მქონე სექტორებს შორის იყო. 2009 წელს ქვეყანაში 56 000 ტანსაცმლის და ტექსტილის კომპანია ფუნქციონირებდა, რომლებიც დაახლოებით 2 მილიონ ადამიანს ასაქმებდა. ინდუსტრიაზე თურქეთის ჯამური ექსპორტის 18.6% მოდიოდა (ცენტრალური სადაზვერვო სააგენტო, საერთაშორისო სავალუტო ფონდი, მსოფლიო ეკონომიკის მიმოხილვა, 2009 წ.).
თუმცა, როგორც მოსალოდნელი იყო, 2009-2013 წლებში თურქეთში ხელფასები თითქმის გაორმაგდა. შედეგად, ქვეყანამ შედარებითი უპირატესობა დაკარგა. გარდა ამისა, უკვე 2005 წლიდან დაღმასვლა შესამჩნევი გახდა, ვინაიდან მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციამ გააუქმა ყველა კვოტა მის წევრ სახელმწიფოებს შორის ტექსტილის ვაჭრობაზე. თუ აღნიშნული ცვლილება კონკურენტუნარიანი ინდუსტრიისთვის სარგებლის მომტანი იქნებოდა, თურქეთისთვის პირიქით აღმოჩნდა: ტექსტილის ინდუსტრიამ ბაზრის წილი დაკარგა, რაშიც გამოვლინდა კიდეც სექტორის დაუცველობა.
იგივენაირად, მაგრამ გაცილებით დიდი მასშტაბებით, განვითარდა მოვლენები ევროპაში ინდუსტრიული რევოლუციის შემდეგ. ტექსტილის წარმოება ინდუსტრიალიზაციის ბირთვი იყო. ორთქმავლის გარდა, იმ პერიოდის ყველა სხვა მნიშვნელოვანი გამოგონება, მაგალითად, ძაფის სართავი დაზგა და საქსოვი დაზგა ტანსაცმლის ინდუსტრიაში მოხდა. მიუხედავად ამისა, მე-19 საუკუნეში, ევროპაში ტექსტილის წარმოებამ განუზომელი ზეწოლა განიცადა, რამაც მძიმე მდგომარეობაში ჩააგდო ამ სექტორში დასაქმებული ადამიანები.
ევროპის ტექსტილის ინდუსტრიის აგონია მეორე მსოფლიოს ომის შემდეგ დასრულდა და დღეს ევროპაში თითქმის აღარ აწარმოებენ ტექსტილს.
ბოლო წლებში საქართველოს ერ-ერთი რეგიონი, აჭარა, იაფი მუშახელის წყალობით, კარგი თავშესაფარი აღმოჩნდა თურქეთის მოხეტიალე ტექსტილის ინდუსტრიისთვის. როგორც დიაგრამა გვიჩვენებს, 2000 წლების შუიდან, საქართველოს ტექსტილის და ტანსაცმლის ინდუსტრია იზრდება, როგორც გამოშვებული პროდუქციის, ისე დასაქმებული ადამიანების რაოდენობის მხრივ. ეს დადებითი ტენდენცია განსაკუთრებით თვალსაჩინო გახდა 2015 წელს, როდესაც თურქეთმა საბოლოოდ დაკარგა უპირატესობა ხარჯების თვალსაზრისით.
სავარაუდოდ, ეს სახარბიელო სიტუაცია ქართული ტექსტილის ინდუსტრიაში მომდევნო წლებშიც შენარჩუნდება. ცოტა ხნის წინ, ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო ხელშეკრულება ევროკავშირთან საქართველოს არ აძლევდა უფლებას, ბაჟის გარეშე გაეტანა ტანსაცმელი და ტექსტილი ექსპორტზე, რადგან წარმოებაში გამოყენებული ნედლეული ძირითადად თურქული წარმოშობის იყო. 2016 წლის ოქტომბერში შედგა შეთანხმება, რომელიც იძლევა „დიაგონალური კუმულაციის“ უფლებას, სავაჭრო ტერმინებით რომ ვისაუბროთ. შედეგად, ახლა საქართველოს შეუძლია, ევროპაში ექსპორტზე გაიტანოს ტექსტილი ნიშნით „დამზადებულია საქართველოში“, მიუხედავად მასში გამოყენებული თურქული ნედლეულისა.
როგორც მოსალოდნელი იყო, ინვესტორების რეაგირებამაც არ დააყოვნა! 2016 წლის 2 ნოემბერს, თურქეთის ENA Textile-მა, მსოფლიოში ცნობილი ბრენდის, “ზარას“ ქვეკონტრაქტორმა განაცხადა, რომ ააშენებს ტანსაცმლის სამკერვალოს დასავლეთ საქართველოს პატარა ქალაქ ოზურგეთში. სამკერვალო დაახლოებით 1000 ადამიანს დაასაქმებს (ისინი გადამზადდებიან პროფესიულ კოლეჯ „ჰორიზონტში“), რაც საკმაოდ დიდი რიცხვია პატარა ქალაქისთვის, რომლის მოსახელობაც 15 000-ია. სულ რაღაც ორი დღის შემდეგ კი სხვა წამყვანმა თურქულმა ბრენდებმა „პენტიმ“ და „დაგიმ“ დაიწყეს საუბარი ქუთაისში ტანსაცმლის სამკერვალოს მშენებლობაზე.
როგორ მოიქცევა საქართველო, როდესაც მოხეტიალე ტექსტილის ინდუსტრია დატოვებს მას და გზას გააგრძელებს? თურქეთისთვის ტექსტილის ინდუსტრიის დაღმასვლა გარკვეულ წილად „კრეატიულიც“ აღმოჩნდა, რადგან მწარმოებელმა შეძლეს ღირებულებათა ჯაჭვში წინ წაწეულიყვნენ, განეახლებინათ საწარმოო საშუალებები და დაბალმომგებიანი ჭრა-კერვის საწარმოო პროცესიდან მოდის დიზაინში გადასულიყვნენ, შეექმნათ ახალი მოდა და ხარისხიანი სავაჭრო ნიშნები და მაღალშემოსავლიან მომხმარებელზე გასულიყვნენ.
მსოფლიო არენაზე თურქული მოდის გამოჩენაში საკმაო წვლილი მიუძღვის ისეთ სახელმწიფო ინიციატივებს, როგორიც არის Turquality (თურქული ხარისხი). როგორც თურქული კულტურის ჟურნალი წერს, ეს კამპანია 2005 წელს დაიწყო, რათა მთელ მსოფლიოში პოპულარიზაცია გაეწია „წამყვანი ბრენდების დიზაინებისთვის, მათ შორის „სარარასთვის“, „კოლინსისთვის“, “დამატ თვინისთვის“, „კოტონისთვის“, „მაჩკასა“ და „მავისთვის“. სტამბოლის ტექსტილის და ტანსაცმლის ექსპორტიორთა ასოციაციების პროგრამები, ასევე, მერსედეს-ბენცის მოდის კვირეული სტამბოლში ადასტურებს, რომ მოდის ინდუსტრია ნელ-ნელა ტემპს კრეფს თურქეთში.
საქართველოს შეუძლია და კიდეც უნდა მისდიოს თურქეთის მაგალითს. მრავალწლიანი მცდელობის შემდეგ, ქართველები ნელ-ნელა ამტკიცებენ საერთაშორისო ასპარეზზე, რომ ქვეყანაში მოდის ტალანტი არსებობს. მაგალითად, საქართველოში დაბადებული დიზაინერი, დემნა გვასალია 2015 წელს პარიზში ბალენსიაგას, მსოფლიოს ერთ-ერთი წამყვანი მოდის სახლის, კრეატიულ დირექტორად დაინიშნა. კიდევ უფრო მნიშნველოვანია, რომ გვასალია უფრო ფართომასშტაბიანი მოძრაობის სიმბოლოა. წარსულში საქართველოს მხოლოდ თითზე ჩამოსათვლელი დიზაინერები ჰყავდა, დღეს კი უამრავი ახალი სახელია ასპარეზზე.
საქართველოს მთავრობამ, ნაცვლად იმისა, რომ დაელოდოს, როდის დატოვებს მის ეკონომიკას ჭრა-კერვის სექტორი (ან როდის გახდება ის რობოტიზებული), შეუძლია, ისარგებლოს მომენტით და დაიწყოს კამპანია „დიზაინი შექმნილია საქართველოში“. ამგვარად ის ქართველების თანდაყოლილ ნიჭს მოდისა და ტანსაცმლის მომგებიანი ინდუსტრიისკენ მიმართავს.

The Textile Industry Stopping by in Georgia
My dad used to tell me stories about the exciting period when the Soviet Union’s economy started faltering and public resources were suddenly up for grabs in the chaos of capitalism that emerged. While this period is usually associated with the appearance of crafty oligarchs, in Georgia also less wily businessmen could exploit the circumstances, among them many Turks.
As the American journal, The Tennessean wrote in 1977: “Soviet blue jeans may look like jeans, but that doesn't mean they are… One of the country's most exasperating problems is trying to satisfy the Russian hunger for jeans.” In the late 1980s, my father observed how Turkish traders made fortunes by bringing jeans, women’s bras, and other chintzy clothes to Georgia and exchanging them for precious metals and other valuables. A bit later, when the Soviet economy had entirely collapsed, the infamous asset-strippers entered the scene: whole factories were dismantled and exported as scrap metals for a penny on the dollar. Many of these “exports” went to Turkey, which was geographically the most natural destination. In turn, the Turks sold their textile products in Georgia, as Western apparel was considered a highly prestigious and therefore desired commodity by Soviet and post-Soviet consumers. As a result, the Turkish textile industry experienced a boom, having its heyday around the turn of the millennium.
But no party lasts forever…
GOING WITH THE PRODUCTION COSTS
From an economic perspective, having a strong textile industry is a double-edged sword due to its heavy dependency on low labor costs, particularly when it comes to the most labor-intensive CMT activities (cut, make and trim). A country will have a textile industry only so long as it offers the cheapest labor. Once economic development sets in, textile producers will be the first to leave. Turkey was not an exception to this general rule. Between 2000 and 2010, the apparel and textile industry were among the largest and best-performing sectors of the Turkish economy. By 2009, the country operated 56,000 apparel and textile companies which employed around two million people. The industry’s exports accounted for 18.69% of Turkey's total exports (CIA World Factbook, IMF World Economic Outlook, 2009).
Yet, between 2009 and 2013, Turkish salaries almost doubled, leading to the country’s loss of its cost advantage. The creeping demise of Turkey’s textile industry became already visible in 2005 when the World Trade Organization eliminated all quotas in textile trading between its member nations: a competitive industry would have benefited from such a development, yet the Turkish textile industry lost market share, demonstrating its vulnerability.
A similar development could be observed on a much larger scale following the Industrial Revolution in Europe. Textile production was at the heart of industrialization, and except the steam engine, most other important inventions of that period related to clothes, like the Spinning Jenny, the Spinning Mule, and the Roberts Loom. Yet, already in the 19th century, textile production in Europe had come under enormous pressure, leading to hardship among those employed in the sector, as described in the verses of Heinrich Heine’s poem The Silesian Weavers (published in Karl Marx’s Vorwärts! newspaper in 1844): “Their gloom-enveloped eyes are tearless, They sit at the spinning wheel, snarling cheerless… A curse on God to whom we knelt when hunger and winter cold we felt… A curse on the king, The wealthy men's chief Who was not moved by our grief, Who wrenched the last coin from our hand of need, And shot us, screaming like dogs in the street!" (translation by Sasha Foreman).
The agony of the European textile industry came to an end in the aftermath of the Second World War, and today there are virtually no textile producers anymore in Europe.
A WARM WELCOME IN GEORGIA
Offering cheaper labor to neighboring Turkey, Georgia’s Adjara region became the natural destination of the wandering textile industry in recent years. As the diagram shows, starting in the mid-2000s, the Georgian textile and apparel industry has experienced an upsurge, both in terms of output and the number of employed. This positive development has become particularly visible by 2015 when Turkey eventually lost its cost advantage.
The situation is likely to remain bright for Georgian textile producers in future years. Until recently, Georgia’s DCFTA agreement with the EU did not allow us to export apparel and textiles tariff-free, as the raw materials used in the production were mostly of Turkish origin. In October 2016, however, an agreement was concluded, allowing what is called in trade lingo “diagonal cumulation”. As a result, Georgia can now start exporting textile products to Europe labeled as Made in Georgia despite having Turkish inputs.
Not surprisingly, investors promptly reacted to this news! On November 2, 2016, Turkey’s ENA Textile, a sub-contractor of the world-renowned brand ZARA, announced its decision to build a clothing factory in the small town of Ozurgeti in Western Georgia. The factory will employ around 1,000 persons (to be trained at the “Horizonti” VET college), a huge number for a small town with about 15,000 inhabitants. Two days later, other leading Turkish brands, Penti and Dagi, started discussions about the construction of clothing factories in Kutaisi.
DESIGN IN GEORGIA!
What will Georgia do when the errant textile production moves on? For Turkey, the ‘destruction’ of its textile industry turned out to be at least somewhat ‘creative’, as some textile manufacturers managed to move up the value chain by upgrading their production capabilities and moving from the low-margin cut-make-and-trim (CMT) activities into fashion design, successfully introducing new styles and quality labels, targeting high-end customers.
Much of the growing global profile of Turkish fashion is thanks to government initiatives such as Turquality. As described by the Turkish Culture Magazine, this campaign was launched in 2005 to promote “the designs of key brands, including Sarar, Colin’s, Damat Tween, İpekyol, Koton, Machka, and Mavi – around the world. Further programmes from the Istanbul Textile and Apparel Exporter Associations (ITKIB) and the high-profile Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul are also demonstrating Turkey’s burgeoning style credentials.”
Georgia could and should follow Turkey’s example. After years of strife for international recognition, Georgians start proving that there is fashion talent in this country. For example, in 2015, a Georgia-born designer Demna Gvasalia was appointed to the position of Creative Director at the Paris-based Balenciaga, one of the world’s foremost fashion houses. Importantly, Gvasalia is but a symbol of a large movement. While in the past, one could count successful Georgian designers on the fingers of one hand, it has now become difficult to keep track of all the new names!
Rather than wait for the CMT industry to move on (or become robotized), the Georgian government could use the current momentum to launch a “Designed in Georgia” branding campaign and in this way channel Georgians’ innate creativity into the lucrative fashion design and clothing industry.