პროტექციონიზმსა და იმპორტის შეზღუდვას მხარდამჭერები ყველა ქვეყანაში ჰყავს. არც საქართველოა გამონაკლისი. ცოტა ხნის წინ დავესწარი შეხვედრას, სადაც ანტიდემპინგური კანონმდებლობის საჭიროება განიხილებოდა. შეხვედრის ორგანიზატორები იყვნენ “საქართველოს ადვოკატები დამოუკიდებელი პროფესიისათვის,“ „მმართველობა ზრდისთვის“ (G4G) და “თავისუფალი ბაზრის ადვოკატირების ორგანიზაცია“ (FreMa). სხვადასხვა სექტორის წარმომადგენლებმა ერთმანეთში გავცვალეთ საკუთარი მოსაზრებები ანტიდემპინგური კანონმდებლობის შესაძლო შედეგების შესახებ. ეკონომისტის გადმოსახედიდან, მიმაჩნია, რომ ვიდრე მსგავს კანონს მივიღებთ, აუცილებელია რამდენიმე ფაქტორის გათვალისწინება. ანტიდემპინგური რეგულაციის მომხრეები, როგორც წესი, სამუშაო ადგილების დაცვაზე აპელირებენ, თუმცა ყურადღების მიღმა ტოვებენ ფასების შესაძლო ზრდას, ადგილობრივი კომპანიების შემცირებულ კონკურენტუნარიანობას საერთაშორისო ბაზრებზე და სხვა უარყოფით ფაქტორებს.
როგორც საქართველოს მთავრობა აცხადებს, ანტიდემპინგური კანონის პროექტი უკვე მზად არის, თუმცა ეკონომიკის სამინისტრო მაინც აანალიზებს ახალი რეგულაციის თანმდევ რისკებს. “ანტიდემპინგური კანონმდებლობა შემუშავებულია მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის რეგულაციების შესაბამისად. მიუხედავად ამისა, ყველამ უნდა გავიაზროთ, რომ ეს კანონი პანაცეა არ არის“, – განაცხადა დიმიტრი ქუმსიშვილმა, საქართველოს ვიცე-პრემიერმა. კანონპროექტის დეკლარირებული მიზანია, დაიცვას ადგილობრივი პროდუქცია იმპორტირებული საქონლისგან, რომელიც „ნორმალურ ფასზე“ იაფად იყიდება.
ანტიდემპინგის იდეა სათავეს ამერიკის შეერთებული შტატებიდან იღებს. 1916 წელს აშშ-ის კონგრესმა მიიღო ანტიდემპინგური აქტი სათაურით „უსამართლო კონკურენცია“ (Unfair Competition). ანტიდემპინგური კანონი ეფექტურად გამოიყენეს რამდენიმე შემთხვევაში, რითაც, ბუნებრივია, ადგილობრივმა მწარმოებლებმა იხეირეს. მას შემდეგ ამ ტიპის რეგულაციის მხარდამჭერების რაოდენობა ნელ-ნელა გაიზარდა, განსაკუთრებით კი ვაჭრობის ფართომასშტაბიანი ლიბერალიზაციის შემდეგ, რადგან ამ უკანასკნელის შედეგად ადგილობრივი ინდუსტრიები უფრო დიდი ზეწოლის ქვეშ ექცევიან.
| ანტიდემპინგის ძირითადი მომხმარებლები | ანტიდემპტინგის ძირითადი სამიზნე ქვეყნები | ||
| ინდოეთი | 38 | ჩინეთი | 63 |
| ბრაზილია | 35 | სამხრეთ კორეა | 18 |
| ავსტრალია | 22 | ინდოეთი | 15 |
| აშშ | 19 | ჩინეთის ტაიპეი | 13 |
| ევროკავშირი | 14 | აშშ | 11 |
| მექსიკა | 14 | მალაიზია | 10 |
| კანადა | 13 | ტაილანდი | 9 |
| ინდონეზია | 12 | ევროკავშირი | 8 |
| თურქეთი | 12 | თურქეთი | 8 |
წყარო: www.antidumpingpublishing.com
ყველაზე ხშირად ანტიდემპინგური ღონისძიებები ტრადიციულ, კაპიტალტევად სექტორებში ხორციელდება, მაგალითად, როგორიცაა: მეტალურგია, ქიმიური მრეწველობა, მანქანათმშენებლობა და სხვა. ეს სექტორები თავისი არსით მოუქნელები არიან, უჭირთ ადაპტირება შეცვლილ გარემოებებთან და მათი ფიქსირებული ხარჯებიც მაღალია. როგორც წესი, ამ სექტორებში დიდია დასაქმებული ადამიანების რაოდენობაც, რაც საკითხს სოციალურ მნიშვნელობასაც ანიჭებს.
მთავრობები, როგორც წესი, ანტიდემპინგურ ზომებს იღებენ სპეციალურ გამოძიებაზე დაყრდნობით. კვლევა იწყება მაშინ, როდესაც შესაბამისი სახელმწიფო ორგანო ადგილობრივი ინდუსტრიისგან არგუმენტირებულ საჩივარს მიიღებს. შესაბამისი სააგენტო ცდილობს, დაადგინოს იყიდება თუ არა იმპორტირებული საქონელი წარმოების ქვეყანაში არსებულ ფასზე იაფად. ამ ტიპის გამოძიებას იმპორტიორის წინააღმდეგ საფუძვლიანი მტკიცებულებების მოპოვება ჭირდება, რაც საკმაოდ დიდ ადამიანურ და ინსტიტუციურ რესურსებთან არის დაკავშირებული.
სხვათაშორის, ცოტა ხნის წინ საქართველო თავად იყო დეპმინგში ეჭვმიტანილი. 2015 წელს ევროკომისიამ წამოიწყო გამოძიება საქართველოდან იმპორტირებულ მანგანუმის ოქსიდებზე. ადგილობრივ ფასებზე სანდო მონაცემების არარსებობის გამო, საქართველოდან ექსპორტირებული საქონლის ფასები შედარდა ამერიკის შეერთებული შტატების ფასებთან, რომელშიც გათვალისწინებული იყო წარმოების ფასი, გაყიდვები, ზოგადი და ადმინისტრაციული ხარჯები და მოგება საქართველოში. 2016 წლის ბოლოს მომჩივანს სარჩელის გამოტანა მოუხდა, რადგან გამოძიებამ დემპინგის მტკიცებულება ვერ მოიპოვა და საქმეც დაიხურა.
დავუბრუნდეთ საქართველოში ანტიდემპინგური კანონის საჭიროებას. დემპინგის საფრთხის შეფასებისას უნდა გავითვალისწინოთ ჩვენი ბაზრის მცირე მასშტაბი და ისიც, რომ საქართველოს გავლენა უმნიშვნელოა მსოფლიო ბაზარზე, ყველა სექტორში. ამიტომ მცირეა ალბათობა იმისა, რომ საქართველო მისი სავაჭრო პარტნიორებისგან გამიზნული დემპინგის სამიზნე გახდეს. მითუმეტეს, ბოლო 25 წლის მანძილზე არ დაფიქსირებულა არცერთი შემთხვევა, სადაც დემპინგის მკაფიო ნიშნები გამოკვეთილიყო. დემპინგური საქონლის აღრევა, ძირითადად, იაფ იმპორტთან ხდება, რაც ადგილობრივი მწარმოებლების ნაწილს არასდროს ახარებს, მაგრამ მომხმარებლებისთვის და იმ მწარმოებლებისთვის, რომლებიც ამ საქონელს თავიანთი პროდუქციის ნედლეულად იყენებენ, სარგებლის მომტანია.
აღსანიშნავია, რომ ანტიდემპინგური ღონისძიებების მხარდამჭერები, როგორც წესი, სვამენ კითხვას იმის თაობაზე, სამართლიანია თუ არა იმპორტიორთა ფასები, რაც არასწორია. ჩემი აზრით, უნდა ვსვამდეთ სხვა კითხვას: შედის თუ არა კონკრეტული მეწარმის დაცვა ეროვნულ ინტერესებში? იმ შემთხვევაშიც კი, თუ იმპორტიორების ფასები „არასამართლიანია“, პროტექცია, შესაძლოა, სულაც არ იყოს ეროვნული ინტერესების შესაბამისი.
ანტიდემპინგურ რეგულაციაზე ფიქრისას არ უნდა დაგვავიწყდეს, რა გავლენა ექნება მას ბიუროკრატიაზე. მხოლოდ კანონი საკმარისი არ არის. როგორც ზემოთ ვახსენე, ანტიდემპინგური ზომები მიიღება სიღრმისეულ გამოძიებაზე დაყრდნობით. ამას კი კარგად მომზადებული კადრები და ძლიერი ინსტიტუტები სჭირდება. „ანტიდემპინგი არის ბიუროკრატიული და არა სამართლებრივი პროცესი,“ – ამბობს ფინგერი წიგნში „ანტიდემპინგი: როგორ მუშაობს და ვის ვნებს“. ამიტომ ის აუცილებლად გაზრდის ბიუროკრატიას და კორუფციის რისკს. დღეს საქართველოს მთავარი ამოცანა ბიზნეს-გარემოს გაუმჯობესება, ინვესტიციების მოზიდვა და ეკონომიკის სწრაფი ზრდა არის. გამომდინარე აქედან, ნებისმიერ ახალ რეგულაციას დიდი სიფრთხილით უნდა მოვეკიდოთ, რათა არ გავაუარესოთ ბიზნეს-კლიმატი ქვეყანაში.
შეჯამებისთვის, ანტიდემპინგური კანონის ავტორებმა მხედველობაში უნდა მიიღონ არამხოლოდ კონკრეტული ჯგუფის სარგებელი, არამედ გავლენა ბაზრის სხვა მოთამაშეებზე და მათთვის მიყენებული ზარალი. ანალიზი ცხადად უნდა იძლეოდეს სურათს პოტენციური დანაკარგებისა და დანახარჯების შესახებ და უნდა გამოიკვეთოს ის ჯგუფი, ვისაც ეს ხარჯები დაეკისრება. მაგალითად, თუ იმპორტულ საქონელს ადგილობრივი მრეწველობა ნედლეულად იყენებს, იმპორტის გაძვირებით, ხარჯები, საბოლოო მომხარებელთან ერთად, მათთვისაც გაიზრდება. ცხადია, რომ მთავრობა მუდამ იქნება ადგილობრივი მწარმოებლების, დაინტერსებული ჯგუფების და ლობისტური ორგანიზაციების ზეწოლის ქვეშ, რომლებიც იმპორტზე შეზღუდვების დაწესებას მოითხოვენ. თუმცა, ვიდრე მთავრობა რაიმე სახის შეზღუდვას შემოიღებს, საჭიროა დეტალურად ანალიზი იმისა, იმსახურებს თუ არა ეს შეზღუდვა ლიბერალური ეკონომიკური კურსიდან გადახვევას.

Protectionism and any kind of import restrictions have supporters in every country, and Georgia is no exception. Recently, I attended a lunch meeting on the need for an antidumping law, organized by Georgian Lawyers for Independent Professions, Governing for Growth (G4G), and the Society of Free Individuals. Participants from different sectors and institutions presented their views on the possible economic consequences of antidumping regulations currently being discussed by the Georgian government. From an economist’s perspective, I believe there are a number of factors to be considered and analyzed before the final decision to adopt the law is made. The rationale behind anti-dumping duties is to save domestic jobs, but they can also lead to higher prices for domestic consumers and reduce the competitiveness of domestic companies on international markets.
According to the Government of Georgia, a draft law on antidumping is now complete, but the Ministry of Economy is still considering the risks of the new regulation. “The Antidumping Law is elaborated in accordance with the WTO regulations. However, everyone should realize that this law is not a panacea,”1 said Dimitry Kumsishvili, Vice Prime Minister of Georgia. The stated purpose of the draft law is to help ensure competition by imposing protective measures on imported goods that the government believes are sold below “normal value,” defined as the market price in the exporting country.
The idea of antidumping finds its roots in the United States, where the Antidumping Act was enacted by the US Congress under the heading of "Unfair Competition" in 1916. Once antidumping was effectively applied in a number of cases involving troublesome imports, and local producers benefited from it, supporters of this type of regulation started to grow, especially after wide-scale trade liberalization which put competing domestic industries under bigger pressure.
Main users of antidumping | Main targets of antidumping | ||
India | 38 | China | 63 |
Brazil | 35 | South Korea | 18 |
Australia | 22 | India | 15 |
USA | 19 | Chinese Tapei | 13 |
EU | 14 | USA | 11 |
Mexico | 14 | Malaysia | 10 |
Canada | 13 | Thailand | 9 |
Indonesia | 12 | EU | 8 |
Turkey | 12 | Turkey | 8 |
Source: www.antidumpingpublishing.com
It is also interesting to analyze the sectors involved in antidumping investigations. The main appeals happen in traditional capital-intensive industry sectors, such as metallurgy, chemicals, machinery, etc., due to the inflexibility and high fixed costs of these industries. Usually, these sectors are also quite labor-intensive, hence very sensitive from a social policy perspective.
Governments usually impose antidumping duties based on investigations. An antidumping investigation occurs when the proper state agency, upon a valid complaint from local industry, tries to determine whether imported goods are being sold at below-the-price in the producer country, i.e. being 'dumped'. These investigations require significant human and institutional resources in order to gather solid evidence of antidumping against suspected importers.
Recently, Georgia itself became a suspect in an antidumping case when, in 2015, the EU Commission initiated an anti-dumping proceeding concerning imports of certain manganese oxides originating in Georgia. In the absence of reliable data on domestic prices, export prices from Georgia in the EU were compared to the prices in the United States of America and to the constructed normal value which takes into account the estimated manufacturing costs, sales, general and administrative costs, and profit in Georgia. At the end of 2016, the complainant had to withdraw their claim, since the investigation had not brought to light any evidence of dumping, and the case was closed.
Going back to the need for an antidumping law in Georgia, in evaluating the threats of dumping, we have to take into account the size of the local market and the insignificant role of the country on the world market in all industries. It is very doubtful that Georgia faces a genuine threat of dumping from its trade partners. During the last 25 years, there has been no evidence of dumping, aside from the cheap import of various products which are never welcomed by local producers, but which do benefit consumers and producers who use the imports as inputs to their own production.
Supporters of antidumping usually question whether the pricing practices of foreign firms are fair, which, in my opinion, is the wrong question to ask. Before enacting any antidumping law, we should be asking whether it is in the national interest to provide protection for domestic producers. Even if importers’ prices are “unfair,” that does not necessarily mean that protection is in the national interest.
In addition, while thinking of antidumping regulation, we must not forget its impact on bureaucracy. As mentioned above, antidumping actions are based on comprehensive investigations, requiring well-trained staff and a strong institutional setup. “Antidumping is a bureaucratic, not a legal process,”2 says Finger in Antidumping: How it Works and Who Gets Hurt, and it will definitely increase compliance costs and the risk of corruption. The main goal of Georgia at this moment is to improve the business environment in order to promote foreign direct investments and economic growth. Therefore, any kind of new regulation must be considered carefully.
To summarize, lawmakers should analyze not only the benefits created for particularly interested groups but also the costs and losses for other players on the market. Procedures should be clear about the costs of the requested protection, and the identities of the persons or groups who will bear those costs. For instance, if the targeted imports are needed materials, more expensive import means higher costs for producers, and will possibly affect domestic jobs. It is obvious that the government will always be under pressure from local producers, interested groups, and lobby organizations demanding import limitations, but before imposing any restrictions they must review such potential issues in detail and decide whether they deserve relief from the liberalization policy.