“ბაყაყი 20000 კვერცხს დებს, თუმცა მხოლოდ რამდენიმე აღწევს დუმფარაზე ჯდომისა და სადილად კოღოების მირთმევის ასაკს. აი, ასეთი ტიპის მარცხზე ვსაუბრობთ,” – ასე აღწერს „ნიუსვიკში“ ახლახანს გამოქვენებული სტატიის ავტორი იმ მარცხის სიხშირეს, რომელიც თან ახლავს თითზე ჩამოსათვლელ, 1 მილიარდზე მეტად შეფასებულ, ზღაპრული ტექნოლოგიური სტარტაპების გამოზრდას. წარმატების ისტორიებში სულ უფრო ხშირად გვხვდება თავი, რომელიც მარცხზე მოგვითხრობს. ეს ისტორიები მეწარმეთა ახალ თაობებს სტიმულს აძლევს, სცადონ, მარცხი განიცადონ, კვლავ სცადონ და წარმატებას მიაღწიონ.
ეკონომიკა, რამდენადაც ვიცით, რესურსების ეფექტურად გადანაწილებას გულისხმობს. რესურსები მოძრაობენ შუმპეტერის დესტრუქციული წესით, რათა, ბაზრის მადასა და განწყობასთან ფეხასაწყობად, შეიქმნას ინოვაციური პროდუქტები და მომსახურებები. რეგულაციურ გარემოს შეუძლია, უზრუნველყოს რესურსების სწრაფი შესვლა-გამოსვლა ბაზრებზე და, ამგვარად, გააუმჯობესოს პროცესიც. ასე რომ, თუ პროცესში საკანონმდებლო სისტემა შემაფერხებელ ფაქტორად გვევლინება, დამნაშავე მხოლოდ და მხოლოდ ინსტიტუტების არქიტექტორებში უნდა ვეძებოთ.
საქართველოში ბიზნესის დაფუძნებას ერთ კვირაზე ნაკლები სჭირდება, ხოლო ბიზნესიდან გამოსვლამ და რესურსების ახალი წამოწყებისთვის განთავისუფლებამ კი შეიძლება წლები წაიღოს. რეგიონში და მის ფარგლებს მიღმაც საქართველოს წამყვანი რეფორმატორის რეპუტაცია აქვს, მიუხედავად ამისა, საერთაშორისო მაჩვენებლების მიხედვით, ის სტაბილურად უკან არის გადახდისუუნარობის საკანონმდებლო ჩარჩოს თვალსაზრისით. მაგალითად, საქართველო „ბიზნესის კეთების“ გადახდისუუნარობის ინდიკატორის მიხედვით 106-ე ადგილზეა. საქართველო ჩამორჩება ნიგერიას, მონღოლეთსა და უზბეკეთს. ხშირად ნახსენებ მეთოდოლოგიაში შეტანილ ცვლილებებს არაფერი აქვს საერთო იმ ფაქტთან, რომ საქართველოში გადახდისუუნარობის კანონი ხარვეზიანია და, მიუხედავად პოლიტიკოსების არაერთი დაპირებისა, მისი გაუმჯობესების ნიშნებიც არ ჩანს.
კანონი გადახდისუუნარობაზე არეგულირებას ურთიერთობას მსესხებლებს (მეწარმეებსა და აქციონერებს) და კრედიტორებს (ბანკებსა და სხვა ინსტიტუტებს, რომლებიც სესხს ფულით ან აქტივების მეშვეობით გასცემენ) შორის, როდესაც მსესხებელს ნებისმიერი მიზეზით აღარ შეუძლია ვალდებულებების შესრულება. უამრავი მტკიცებულება არსებობს, რომ ქვეყნის გამართულ გადახდისუუნარობის საკანონმდებლო ჩარჩოსა და ეკონომიკურ შედეგებს შორის დადებითი კორელაციაა. თუმცა გადახდისუუნარობის ოპტიმალური ჩარჩო კანონმდებლობა დამოკიდებულია ქვეყნის სამართლებრივ ისტორიასა და სხვა მახასიათებლებზე. ეკონომიკაში ნობელის პრემიის 2016 წლის ლაურეატი, ოლივერ ჰარტი, რომელიც აღიარებულია კონტრაქტების თეორიაში შეტანილი წვლილისთვის, ამტკიცებს, რომ, მიუხედავად უნივერსალური, ყველა ქვეყნისთვის გამოსადეგი საერთო გადახდისუუნარობის კანონების არარსებობისა, არსებობს ზოგადი პრინციპები, რომლებიც ყველა კანონმა უნდა დააკმაყოფილოს. ის გამოჰყოფს სამ მიზანს, რის მიღწევასაც უნდა ცდილობდეს კანონი.
მიზანი 1. სხვა ყველა თანაბარ პირობებში, გადახდისუუნარობის კარგი პროცედურით საწარმომ ეფექტიანი ფაქტობრივი შედეგი უნდა მიიღოს.
სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, გადახდისუუნარობის პროცედურის შედეგი ეფექტიანია, თუ სიცოცხლისუნარიანი კომპანია რეორგანიზდება, არასიცოცხლიუნარიანი კი დატოვებს ბაზარს. ასევე, მნიშვნელოვანია, კრედიტის ამოღების მაჩვენებელი იყოს მაღალი, ხოლო გაკოტრების პროცედურასთან დაკავშირებული ფინანსური და დროითი ხარჯი – დაბალი. გაკოტრების მაღალი ხარჯები აფერხებს არაეფექტური ფირმების ლიკვიდაციას და გამოთავისუფლებული რესურსების ეფექტურად გამოყენებას. დასუსტებული ფირმებისთვის ბაზრიდან გასვლის შესაძლებლობის მიცემა აჯანსაღებს ეკონომიკას და სარგებელი მოაქვს მთელი საზოგადოებისთვის.
მიზანი 2. გადახდისუუნარობის კარგი პროცედურა სესხს უნდა უნარჩუნებდეს მაკავშირებლის როლს, რაც გამოიხატება გადახდისუუნარობის რეჟიმში მყოფი მენეჯერებისა და აქციონერების ადეკვატურად დაჯარიმებაში.
გადახდისუუნარობის რეჟიმი ფინანსური წესრიგის დამყარების მექანიზმია. გადახდისუუნარობის რბილი მექანიზმებით ინვესტორებს გაეზრდებათ რისკი, თუ საქმე ცუდად წავა. გამომდინარე აქედან, გადახდისუუნარობის რბილი რეჟიმების მქონე ქვეყნებში ინვესტიციის ჩადებას მხოლოდ მაღალრისკიანი ინვესტორები მოისურვებენ. ნაკლებრისკიანი სისტემა მეტ ინვესტორს უბიძგებდა სამეწარმეო საქმიანობის დაწყებას და, შესაბამისად, ეკონომიკასაც წაახალისებდა.
საერთაშორისო სავალუტო ფონდის „მეთოდური და ეფექტური გადახდისუუნარობის პროცედურების სახელმძღვანელოს“ მიხედვით, მიუღებელია გადახდისუუნარობის კანონის აღქმა როგორც პროკრედიტორი ან პრომსესხებელი. მნიშვნელოვანი არის ის, თუ რამდენად ეფექტურად ახორციელებს ამ წესებს ძლიერი ინსტიტუციური ინფრასტრუქტურა. ეფექტურად და თანმიმდევრულად გამოყენებული პრომსესხებლური კანონი უფრო მეტ ნდობას მოიპოვებს ფინანსურ ბაზრებზე, ვიდრე არაპროგნოზირებადი პროკრედიტორული კანონი.
მიზანი 3. გადახდისუუნარობის კარგი პროცედურა იცავს აქტივებზე უფლების აბსოლუტურ პრიორიტეტულობას, აქციონერებს კი უნდა დარჩეთ საწარმოს ღირებულების მხოლოდ გარკვეული ნაწილი.
აქციონერებისთვის გარკვეული ღირებულების შენარჩუნება მათ უმცირებს სტიმულს, მაღალრისკიანი გადაწყვეტილებები მიიღონ აქციონერების სახელით ან შეაყოვნონ გადახდისუუნარობაზე განაცხადის შეტანა.
ამ ზოგადი პრინციპების შესაბამისად, „ბიზნესის კეთების“ გადახდისუუნარობის ინდიკატორი მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის გადახდისუუნარობის რეჟიმებს აფასებს იმის მიხედვით, თუ რამდენად შეუძლიათ მათ ყველაზე ეფექტიანი შედეგის მიღება. საქართველოს შედეგი შეგვიძლია შევადაროთ ევროპის და შუა აზიის რეგიონს (ეთგო-ის მაღალშემოსავლიანი ქვეყნების გამოკლებით) შემდეგ ინდიკატორებში: ამოღების მაჩვენებელი, რომელიც ზომავს, დაცულმა კრედიტორებმა ყოველ გაცემულ ერთ დოლარზე რამდენი ცენტი ამოიღეს გადახდისუუნარობის რეჟიმში მყოფი ფირმიდან გადახდისუუნარობის პროცედურების დამთავრების შემდეგ; დრო, რომელიც კრედიტორებს დასჭირდათ სესხის ამოსაღებად, გამოსახული კალენდრულ წლებში; და პროცესის ხარჯი, გამოსახული, როგორც მსესხებლის საწარმოს ღირებულების პროცენტი. გადახდისუუნარობის საქმის შედეგად, დიდი ალბათობით, საწარმო თანდათან გაიყიდება, ნაცვლად იმისა, რომ საწარმომ იმუშაოს რესურსების სრულ ამოწურვამდე. ეს კი უარყოფითად მოქმედების ამოღების კოეფიციენტზე.
ძალიან თვალსაჩინოა სხვაობა შედეგებში, როდესაც საქმე მიდგება „გადახდისუუნარობის ჩარჩო კანონმდებლობის სიძლიერის ინდექსზე“. საქართველოს გადახდისუუნარობის რეჟიმს ყველა სუბინდექსში საგრძნობლად დაბალი მაჩვენებელი აქვს, განსაკუთრებით კი რეორგანიზაციის პროცედურების ინდექსში. ეს კი ნიშნავს, რომ ის მინიმალურად შეესაბამება რეორგანიზაციისა და რესტრუქტურიზაციის საერთაშორისოდ აღიარებულ პრაქტიკას – და კრედიტორის მონაწილეობის ინდექსში, რაც იმაზე მიანიშნებს, რომ გადახდისუუნარობის საქმეში კრედიტორები შეზღუდულად მონაწილეობენ.
| გადახდისუუნარობის აღმოფხვრის ინდიკატორები | საქართველო | ევროპა და შუა აზია | OECD (მაღალშემოსავლიანი ქვეყნები) |
| ამოღების კოეფიციენტი | 39.5 | 38.2 | 73 |
| დრო (წელი) | 2 | 2.2 | 1.7 |
| ხარჯი (საწარმოს %) | 10 | 13.1 | 9.1 |
| შედეგი (0 თანდათან გაყიდვა, 1 – რესურსების ამოწურვამდე ფუნქციონირება) | 0 | 0 | 1 |
| გაკოტრების ჩარჩო კანონმდებლობის სიძლიერის ინდექსი (0-16) | 6 | 9.9 | 12.1 |
| ქვეკომპონენტები | |||
| პროცედურის დაწყების ინდექსი (0-3) | 1.5 | - | - |
| მსესხებლის აქტივების მართვის ინდექსი (0-6) | 3.5 | - | - |
| რეორგანიზაციის პროცედურის ინდექსი (0-3) | 0 | - | - |
| კრედიტორების მონაწილეობის ინდექსი (0-4) | 1 | - | - |
წყარო: მსოფლიო ბანკის ბიზნესის კეთების ინდექსი 2017
საკითხთან პირდაპირ და ირიბად დაკავშირებული სხვა მხარეების შეფასებებიც შეესაბამება „ბიზნესის კეთების“ რეიტინგებს. „შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს“ პროექტის „მმართველობა ზრდისთვის“ მიერ გამოქვეყნებული ანგარიშის მიხედვით, არსებული „კანონი უარყოფითად მოქმედებს პრიორიტეტული დაცული მსესხებლების უფლებებზე და არც იმდენად მოქნილ ჩარჩოს ქმნის, რომ „რეაბილიტაცია“ გამოსადეგი სტრატეგია იყოს მსესხებლისთვის ან კრედიტორისთვის.” გერმანელ ეკონომისტთა გუნდი გამოჰყოფს ორ მთავარ ასპექტს, სადაც საქართველო ვერ ახერხებს, მისდიოს საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკას. პირველი ასპექტია ის, რომ სისტემა აქცენტს აკეთებს გადახდისუუნარო კომპანიის ლიკვიდაციაზე, ნაცვლად მისი რეაბილიტაციისა. მეორე ასპექტია გადახდისუუნარობის საქმეების მართვის შეზღუდული ინსტიტუციური უნარი, მაგალითად, ქვეყანაში არ არსებობს გადახდისუუნარო კომპანიის კერძო მმართველის პროფესია (რომელიც დროებით მართავს კომპანიას, სანამ ის გადახდისუუნარობის რეჟიმშია).
ბოლო წლებში საქართველოს საერთო სარეგულაციო გარემოზე დაკვირვებით, რთულია ავხსნათ, რატომ დაგვჭირდა ამდენი დრო ამ კონკრეტული მიმართულების გასავითარებლად და მის საერთაშორისო სტანდარტებთან მისაახლოებლად. ქვემოთ მოცემული გრაფიკი გარკვეულ მინიშნებას იძლევა ამ კითხვაზე. გრაფიკზე გამოსახული წერტილები აღნიშნავს საშუალო მანძილს საზღვრამდე ქვეყანათა თითოეული ჯგუფისთვის „ბიზნესის კეთების“ თითოეული ინდიკატორით. მანძილი საზღვრამდე არის ქულა, რომელიც ზომავს, რა მანძილითაა დაშორებული თითოეული ეკონომიკა საზღვრიდან ანუ საუკეთესო შედეგიდან, რომელიც გამოვლინდა თითოეულ ინდიკატორში, ყველა ეკონომიკაში „ბიზნესის კეთების“ მოდელში 2005 წლის შემდეგ. თუ უკეთ დავაკვირდებით განსხვავებას ეგთო-ის მაღალშემოსავლიანი ქვეყნებისა და ნაკლებად მდიდარი ქვეყნების ქულებს შორის, აღმოვაჩენთ, რომ ქულებს შორის განსხვავება ყველაზე დიდია „გადახდისუუნარობის აღმოფხვრის“ მაჩვენებელში. ეს ცხადად უჩვენებს ამ რეგულაციის კომპლექსურობას. შედეგების გაუმჯობესებისთვის გაცილებით მეტია საჭირო, ვიდრე მარტივი კანონების ხელახლა დაწერა და ეკონომიკის სხვადასხვა სექტორის დერეგულაცია. ის საჭიროებს ინსტიტუციურ განვითარებას და შესაძლებლობების მასშტაბურ გაძლიერებას. კერძოდ, გადახდისუუნარობის საქმეების სირთულიდან და გადაუდებლობიდან გამომდინარე, საჭიროა, არსებობდნენ ისეთი ეფექტური მოსამართლეები და საქმეთა მმართველები, რომელთაც გავლილი აქვთ ადეკვატური ტრენინგები კომერციულ და ფინანსურ საკითხებში, ასევე, გაკოტრების საქმის სპეციფიკურ იურიდიულ საკითხებში (საერთაშორისო სავალუტო ფონდი).
განხორციელების სირთულეს თან ერთვის პოლიტიკური ეკონომიკის საკითხები, რომლებიც წამოიშვება გარდამავალ პერიოდში, როდესაც ქვეყანა აპირებს გადახდისუუნარობის ჩარჩო კანონმდებლობის რეფორმირებას. მსესხებლები და კრედიტორები უფრო ეფექტიანი პროცედურების მომხრენიც რომ იყვნენ, თუ ძველი პირობებით შეთანხმებული სესხები არსებობს, შესაძლოა, მოკლე დროში არ მოხერხდეს ეფექტიან სისტემაზე გადასვლა (ჰარტი, 2000 წ.). ამასთან, უერთიერთსაწინააღმდეგო ინტერესებმა, შესაძლოა, ხელი შეუშალოს პოლიტიკის დროულად შემუშავება-განხორციელებას და სარეგულაციო დაპირისპირებებიც კი გამოიწვიოს.
ბევრი ქვეყანა ადგება სარეგულაციო ჩარჩოს და ინსტიტუციური ინფრასტრუქტურების განახლების ამ რთულ გზას. „ბიზნესის კეთების“ ანგარიშების მიხედვით, განვლილი სამი წლის განმავლობაში რეფორმატორებს შორის ყველაზე პოპულარული ტენდენციებია:
- რესტრუქტურიზაციის ახალი პროცედურის შემოღება;
- წარმატებული რეორგანიზების შანსების გაუმჯობესება;
- კრედიტორების უფლებების გაძლიერება.
რომ შევაჯამოთ, არაეფექტური გადახდისუუნარობის ჩარჩო-კანონმდებლობით გამოწვეული ეკონომიკური დანახარჯები საკმაოდ დიდია და აისახება მსესხებლებისთვის მაღალ საპროცენტო განაკვეთებში, ინვესტორების გულგრილობაში; პოტენციური მეწამეები და ის მეწარმეები, რომელთაც უდროოდ, თავიდან დაწყების შანსის გარეშე, უხდებათ ბაზრის დატოვება, წყვეტენ ეკონომიკურ საქმიანობას. ბაზრის თანამედროვე ტენდენციებთან დასაწევად საქართველომ უნდა შექმნას – და რაც შეიძლება, სწრაფად – ისეთი რეგულაციური გარემო, სადაც მარცხიც კი ხელმისაწვდომი ალტერნატივა იქნება.

Failure is Always an Option! Or is it?
“The type of failure we’re talking about is like how frogs lay 20,000 eggs so a few wind up as adults sitting on a lily pad sucking down mosquito dinners” is how the author of the recent Newsweek article describes the rate of failure it takes to breed a handful of unicorns-tech startups valued at more than $1 billion. Failure has increasingly become a chapter in success stories; stories that inspire a new generation of entrepreneurs to try, fail, try again, and succeed.
Economics, as we have come to know it, is about the efficient allocation of resources. Resources move in a Schumpeterian destructive fashion to create innovative products and services to keep up with the appetite and sentiments of the market. The regulatory environment has a mandate to smooth the process by ensuring fast entry and fast exit of resources, so when the legal system becomes a stumbling block in the process, there is no one to blame but the institutional architects.
While it virtually takes less than a week to establish a business in Georgia, it might take several wasteful years to exit and free up the resources for a fresh start. Despite its reputation as a leading reformer in the region and beyond, Georgia steadily lags behind on international indicators assessing the insolvency framework in the country, e.g. Georgia is currently ranked 106th on the Doing Business Resolving Insolvency indicator, behind Niger, Mongolia, and Uzbekistan. Often-cited changes in methodology have nothing to do with the fact that the insolvency law in Georgia is manifestly bad, and despite continued promises from policy-makers, there are no signs of recovery.
Insolvency law guides the relationship between debtors such as entrepreneurs and shareholders, and creditors, such as banks and other institutions which lend in cash or in-kind, when debtors for whatever reason are unable to meet their obligations. Evidence illustrating a positive correlation between the strength of a country’s insolvency framework and economic outcomes is abundant, but an optimal insolvency framework depends on the legal background and other specificities of the country. 2016 Nobel prize laureate in Economics, Oliver Hart, recognized for his contribution to contract theory, argues that while there are no one-size-fits-all insolvency laws, there are general principles that every law should satisfy. He identifies three specific goals the law should try to accomplish.
Goal 1. Ceteris Paribus, a good insolvency procedure should deliver an ex-post efficient outcome.
In other words, the efficient outcome of an insolvency procedure is achieved when viable firms reorganize, while unviable firms exit the market. High recovery rates for creditors and low costs in terms of financial and time expenses of insolvency proceedings are also important. High insolvency costs discourage liquidation of inefficient firms and divert freed-up resources into productive use. Letting ailing firms exit increases the robustness of the economy, benefiting the whole society.
Goal 2. A good insolvency procedure should preserve the bonding role of debt by penalizing managers and shareholders adequately in insolvency states.
An insolvency regime is a tool to achieve financial discipline. Lenient insolvency procedures increase the risk of investors in case things go awry. Therefore, only high-risk investors will be willing to invest in countries with weak insolvency regimes. Lower downside risks would encourage a higher variety of investors to engage in entrepreneurial activities and therefore stimulate the economy.
According to the International Monetary Fund’s Orderly and Effective Insolvency Procedures Guidelines, the degree to which insolvency law is perceived as pro-creditor or pro-debtor is irrelevant. What matters is the extent to which these rules are effectively implemented by strong institutional infrastructure. A pro-debtor law that is applied effectively and consistently will generate greater confidence in financial markets than an unpredictable pro-creditor law.
Goal 3. A good insolvency procedure should preserve the absolute priority of claims, except that some portion of value should possibly be reserved for shareholders.
Reserving a portion of value for shareholders decreases the incentives for high risk-taking on behalf of shareholders in order to avoid insolvency or delay an insolvency filing.
Congruent with these general principles, the Doing Business Resolving Insolvency indicator evaluates insolvency regimes around the world in terms of their ability to secure the most efficient outcomes. Georgia’s performance is comparable to the Europe and Central Asia (ECA) region (excluding OECD high-income countries) on indicators such as: the recovery rate, which measures how many cents were collected out of the dollar by secured creditors from an insolvent firm at the end of the insolvency proceedings; the time needed for creditors to recover their credit, recorded in calendar years; and, the cost of the proceedings, recorded as a percentage of the value of the debtor’s estate. The outcome of an insolvency proceeding is most likely to be a piecemeal sale, rather than a sale as a going concern, which adversely affects the recovery rate.
The gap in performance is pronounced when it comes to the Strength of Insolvency Framework Index. In all sub-indices, Georgia’s insolvency regime scores remarkably low, particularly so for the Reorganization Proceeding Index, indicating its minimal compliance with internationally accepted practices for reorganization and restructuring, and for the Creditor Participation Index, indicating limited participation of creditors in insolvency proceedings.
Resolving Insolvency Indicators Georgia ECA OECD (high income)
Recovery Rate 39.5 38.2 73
Time (Years) 2 2.2 1.7
Cost (%of estate) 10 13.1 9.1
Outcome (0 as piecemeal sale and 1 as going concern) 0 0 1
Strength of insolvency framework index (0-16) 6 9.9 12.1
Component indices
Commencement of Proceedings Index (0-3) 1.5 - -
Management of Debtor's Assets Index (0-6) 3.5 - -
Reorganization Proceedings Index (0-3) 0 - -
Creditor Participation Index (0-4) 1 - -
Source: World Bank Doing Business 2017
Assessments of other direct and indirect stakeholders are consistent with the Doing Business ratings. According to the assessment report produced by USAID project, “Governing for Growth (G4G) in Georgia,” the current “law adversely affects the rights of senior secured creditors, largely ignores the rights of unsecured creditors, and does not provide a flexible enough framework for “rehabilitation” to be a useful strategy for either debtors and creditors.” The German Economic Team assessment identifies two key aspects in which the Georgian framework fails to conform to international best practices. The first key aspect is that its main focus is on the liquidation of insolvent companies, rather than on rehabilitation. The second aspect concerns the limited institutional capacity to manage insolvency cases, such as an absence of an established profession of private insolvency officeholders (temporary management while the company is engaged in insolvency proceedings).
Observing the overall regulatory performance of Georgia in recent years, it is difficult to explain what has taken us so long to develop in this particular area and bring it up to international standards. The chart below could offer a hint to solving this puzzle. The dots of the chart illustrate the average distance to frontier (DTF) scores for each group of countries by each Doing Business indicator. The DTF score measures the distance of each economy to the “frontier,” which represents the best performance observed on each of the indicators across all economies in the Doing Business sample since 2005. Looking closely at the difference in DTW scores between OECD High-Income Countries and less affluent countries, one can observe that the gap between the scores is the largest for the Resolving Insolvency indicator. This is a clear illustration of the complexity in this regulatory area. Improving performance goes beyond redrafting simple laws and deregulating different sectors of the economy, and requires institutional development and capacity building on a larger scale. In particular, given the complex and pressing nature of insolvency proceedings, effective implementation calls for judges and case administrators who are efficient, and adequately trained in commercial and financial matters, and the specific legal issues raised by insolvency proceedings (IMF).
The complexity of implementation is exacerbated by political economy issues that arise in transition periods whenever a country considers reforming its insolvency framework. Even if debtors and creditors jointly favor more efficient procedures, this may not be the case in the short run in the existence of debts negotiated under previous terms (Hart, 2000). Pressure from conflicting interests can also delay policy design and implementation processes, and create regulatory frictions.
Many countries are embarking on this challenging route to upgrade their regulatory framework and institutional infrastructures. According to the Doing Business reports, the most popular trends among reformers in the past three years include:
- Introducing a new restructuring procedure
- Improving the likelihood of successful reorganization
- Strengthening creditors’ rights
To summarize, the economic costs of an ineffective insolvency framework are substantial and are realized through higher interest rates for borrowers, investor reluctance, and loss of economic activity by potential entrepreneurs or entrepreneurs that have to prematurely leave the market without a chance for a fresh start. To catch up with modern market dynamics, Georgia needs to create a regulatory framework where a failure is an affordable option, and do it fast.