მიუხედავად ქვეყანაში მიმდინარე გაზიფიცირების პროცესის სწრაფი ტემპებისა, შეშა კვლავაც რჩებია შინამეურნეობათა ძირითად საწვავად. საქართველოს ენერგეტიკული ბალანსის თანახმად1, 2014 წელს შინამეურნეობებმა საქართველოში 19,131 ტერაჯოული ბიოსაწვავი და ნარჩენები (ძირითადად შეშა) მოიხმარეს. შეშის წილი შინამეურნეობის მიერ მოხმარებულ ჯამურ ენერგიაში 38%-ს შეადგენს.
ნახაზი 1. შეშა საქართველოს შინამეურნეობების ენერგიაზე მოთხოვნის თითქმის 40%-ს აკმაყოფილებს
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემების მიხედვით, საქართველოში ხე-ტყის ჭრით მიღებულმა მოცულობამ 2014 წელს 670,241 კუბური მეტრი შეადგინა, დამატებით კი 45,443 კუბური მეტრი ხე-ტყე იქნა მოჭრილი. არსებული მონაცემები მნიშვნელოვნად ჩამოუვარდება საქართველოს ახალგაზრდა ენერგეტიკოსთა ასოციაციის მიერ ჩატარებული გამოკითხვით2 (2014 წ.) მიღებულ შედეგებს. გამოკითხვის შედეგების ანალიზით დადგინდა, რომ 2014 წელს საქართველოს მოსახლეობამ საყოფაცხოვრებო მიზნებისათვის მოიხმარა 4.6 მილიონი კუბური მეტრი შეშა. ერთის მხრივ, შეშის მიწოდებას (ოფიციალური მონაცემები რა მოცულობის ხე-ტყე მოიჭრა) ხოლო, მეორეს მხრივ, შეშაზე მოთხოვნას (საქსტატის ენერგეტიკული ბალანსი, შინამეურნეობათა ენერგო გამოკითხვის შედეგები) შორის დიდი სხვაობა უტყუარად მიუთითებს, რომ არალეგალური ხე-ტყის ჭრა თითქმის 10-ჯერ აღემატება ოფიციალურ მონაცემებს.
საქართველოს ახალგაზრდა ენერგეტიკოსთა ასოციაციის მიერ ჩატარებული გამოკითხვის თანახმად, მოსახლეობა შეშას ძირითადად გასათბობად მოიხმარს. შეშის მოხმარება განსაკუთრებით დიდია სოფლებში, სადაც მოსახლეობის 96% შეშას მოიხმარს საცხოვრისის გათბობის მიზნით.
საცხოვრისის გათბობისათვის შეშა უალტერნატივო საწვავია სოფლებში
მიუხედავად იმისა, რომ ზოგიერთ დასახლებებში ხელმისაწვდომია ალტერნატიული ენერგიის წყაროები (ბუნებრივი გაზი3, ელ. ენერგია), მოსახლეობის დიდი ნაწილი უპირატესობას მაინც შეშას ანიჭებს.
მიუხედავად იმისა, რომ ოჯახებს ბუნებრივ გაზთან წვდომა აქვთ, მათი ნაწილი მაინც მოიხმარს შეშას სხვადასხვა საყოფაცხოვრებო მიზნებისათვის
შეიძლება ითქვას, რომ სოფლად შეშის ძირითად საწვავად გამოყენება (ძირითადად საცხოვრისის გათბობის მიზნებისათვის) გამოწვეულია არა ალტერნატიული ენერგიის წყაროზე ხელმიუწვდომლობით, არამედ მისი სიიაფით4. ქალაქში, სადაც შეშის მოპოვების ფასი შედარებით მაღალია და შეშაზე ხელმისაწვდომობაც მეტწილად შეზღუდულია (განსაკუთრებით დედაქალაქში), ბუნებრივი გაზი გათბობაზე ენერგომოთხოვნილების დაკმაყოფლიების ძირითად საშუალებას წარმოადგენს.
საქართველოს ახალგაზრდა ენერგეტიკოსთა ასოციაციის მიერ ჩატარებული გამოკითხვით მიღებული შედეგები მიუთითებს შეშის არაეფექტიან წვაზეც. როგორც ცნობილია, შეშის წვა, თუ მისი სინესტე (ე.წ. moisture) მაღალია, ნაკლებ ენერგიას გამოყოფს და, შესაბამისად, მეტი შეშის მოხმარებაა საჭირო საკმარისი სითბოს მისაღებად. კვლევის შედეგების თანახმად, მოსახლეობა ძირითადად მოიხმარს ახლადმოჭრილ შეშას, რომლის საშუალო ტენიანობა 53%-ს5 აღწევს.
მოსახლეობა ძირითადად მოიხმარს ახლადმოჭრილ შეშას
(ნახაზზე ნაჩვენებია მოსახლეობის ის ნაწილი, რომელმაც 2014 წელს მოიხმარა დაწვამდე შესაბამისი პერიოდით ადრე მოჭრილი ხე)
შედეგად, გალდავა ი. და სხვების (2014 წ.) შეფასებით, საქართველოში 2014 წელს შინამეურნეობებმა მოიხმარეს 4.6 მილიონი კუბ.მ. შეშა და მისი მეშვეობით დაიკმაყოფილეს 16,969 ტერაჯოულ ენერგიაზე6 მოთხოვნა.
შეშის მოხმარება შეიძლება ყოფილიყო გაცილებით ნაკლები მისი ეფექტიანი მოხმარების პირობებში (მოჭრილი ხე-ტყის მშრალ ადილზე შენახვით და შემდგომი მოხმარებით, ეფექტიანი ღუმელებით არსებული ღუმელების ჩანაცვლებით). დღესდღეობით საქართველოში არ არსებობს დასაბუთებული გეგმა, რომლის განხორციელებაც შეამცირებდა შეშაზე მოთხოვნას, ერთი მხრივ, მისი ეფექტიანი გამოყენებით, ხოლო, მეორე მხრივ, ალტერნატიული საწვავით ჩანაცვლების წახალისებით. ფაქტი კი ერთია, შეშაზე არსებული მოთხოვნასა და შეშის წლიურ მწარმოებლურობას შორის დიდი სხვაობა, სხვა თანაბარ პირობებში, გამოიწვევეს ტყის ფონდის შემცირებას და ეს საკითხი კვლავ აქტუალური იქნება საქართველოში.
1 დაწვრილებით იხილეთ www.geostat.ge
2 აღნიშნული კვლევა ჩატარდა 2014 წელს, USAID-ის ფინანსური მხარდაჭერით, საქართველოს ახალგაზრდა ენერგეტიკოსთა ასოციაციის მკვლევარების მიერ.
3 საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის 2015 წლის ანგარიშის თანახმად, ბუნებრივ გაზზე წვდომა აქვს შიანმეურნეობების 80%-ს, ხოლო ელექტროენერგიაზე წვდომა თითქმის 100% შეადგენს.
4 სოფლებში, მოსახლეობა გარდა ნაყიდი შეშისა, საწვავად მოიხმარს საკუთარ ეზოში მოჭრილ ხეებს და ნაყარ (მდინარეს მოყოლილ) ნარჩენებს.
5 სუმბაძე ნ., პირველი ი., გალდავა ი., გაჩეჩილაძე ზ., ფავლენიშვილი ლ., გალდავა გ., „საქართველოს შინამეურნეობათა მდგრადი ენერგო მოხმარების წახალისების პოლიტიკა“.
6 2014 წლის საქართველოს ენერგეტიკული ბალანსისგან 10% გასხვავება, შესაძლოა, გამოწვეული იყოს მეთოდლოგიური განსხვავებებით. ასევე, ასოციაციის კვლევაში შეშის გარდა სხვა ბიოსაწვავი არაა გათვალისწინებული.

Despite the fast pace of installing gas infrastructure throughout the country, wood remains a major household fuel in Georgia. According to Georgia’s energy balance1, in 2014, Georgian households consumed 19,131 Terajoules2 of biofuel and waste (mainly wood). The share of wood in total energy consumed by households was 38%.
Chart 1. Wood satisfies almost 40% of households’ demand on energy in Georgia
According to the National Statistics Office of Georgia, in 2014, the total volume of logging in was 670,241 cubic meters of wood/timber. In addition, 45,443 cubic meters of wood were cut. These estimates are far lower than the data received from the survey carried out by the Association of Young Professionals in Energy of Georgia (AYPEG)3 (2014). Their survey results revealed that in 2014, the population of Georgia consumed 4.6 million cubic meters of wood for household purposes. The large gap between wood supply (official data on logged wood) and wood demand (energy balance of Geostat, results of the household survey) clearly indicate that illegal logging exceeds the official estimates by a factor of ten.
According to the survey carried out by AYPEG, the population uses wood mainly for heating purposes. Wood consumption is especially high in largely rural areas, where 96% of the population consumes wood for heating purposes.
Figure 2. Wood is still - by far - the most used heating source in villages
Despite the fact that alternative energy sources are available in certain rural areas (natural gas4, electricity), the majority of the population prefers wood.
Figure 3. Wood consumption for various household purposes
It can be assumed that the major reason why wood remains the main fuel in rural areas is not because of limited access to alternative energy sources, but rather, the low price of wood5. In urban areas, where wood production is costlier and access to wood is relatively limited (especially in the capital), natural gas is the major source for heating.
The results of the survey carried out by the AYPEG also indicate that burning wood is not efficient. It is established that burning wood releases less energy if the moisture level of the wood is high and therefore, more wood needs to be consumed to receive sufficient energy. According to the survey results, the population mainly consumes newly cut wood, and the average moisture level of such wood is 53%6.
Figure 4. Age of Wood Consumed by Households in Georgia
(This 2014 chart shows the population sector that consumed wood before the period necessary to pass from cutting to burning)
As a result, Galdava, I. et al (2014) estimate that in 2014, Georgian households consumed 4.6 million cubic meters of wood, and with this satisfied the demand on 16,969 Terajoules of energy7.
Wood consumption could be much lower if the consumption conditions were improved (storing wood in dry places, replacing existing stoves with effective stoves, etc.). Currently, however, Georgia has no reasonable plan for reducing the internal demand for wood by promoting efficient consumption of wood and replacing wood with alternative fuels. One resulting problem is that a large gap between the annual production of wood and wood demand will, other things being equal, result in the progressive reduction of Georgian forests, an issue that is becoming increasingly challenging to address, and will have profound implications on the long-term development perspectives of the country.
1 See details on www.geostat.ge
2 A Terajoule is a measure of energy and amounts to 1012 Joules or about 0.278 GWh.
3 This study was carried out in 2014 by the researchers of the Association of Georgia’s Young Energy Specialists, with financial support from USAID.
4 According to the 2015 report of Georgia’s Energy and Water Supply National Commission, 80% of households have access to natural gas and 100% - to electricity.
5 In villages, the population consumes trees cut in their gardens and waste (brought by the rivers) in addition to the purchased wood.
6 Sumbadze N., Pirveli I., Galdava I., Gachechiladze Z., Favlenishvili l., Galdava G., The Policy of Promoting Sustainable Energy Consumption among Georgia’s Households.
7 10% deviation from Georgia’s Energy Balance in 2014 could be caused by the differences in methodology. Also, the research of the association does not consider any biofuel other than wood.