ვაკე ყოველთვის ითვლებოდა თბილისის ერთ-ერთ ყველაზე პრესტიჟულ უბნად და „ვაკელობა,“ გაუგებარი მიზეზებით, მაღალ სოციალურ სტატუსთან ასოცირდება. სურათზე: ვაკის პარკი, თბილისის თითზე ჩამოსათვლელ პარკთაგან ერთ-ერთი და, შესაბამისად, ვაკის ფასეული აქტივი. შეიძლება, ვაკის მაცხოვრებლები სწორედ ვაკის პარკში ყოველდღე სეირნობის გამო არიან ასეთი განსაკუთრებულები.
უძრავი ქონების ბაზრის ლაბორატორიის – ISET-ის, თიბისი ბანკისა და ჯამპსტარტის ერთობლივი პროექტის – უკანასკნელი ანგარიშის თანახმად, 2016 წელს უძრავი ქონების ბაზარი შესამჩნევად გაიზარდა. გაზრდილია როგორც ბაზარზე მოწოდებული ახალი უძრავი ქონების, ისე დარეგისტრირებული ტრანზაქციების რაოდენობა. 2015 წელთან შედარებით, გასულ წელს თბილისში საცხოვრებელი უძრავი ქონების მიწოდება 54.3%-ით (რაოდენობა) და 86.8%-ით (ფართი) გაიზარდა. ხოლო საჯარო რეესტრში დარეგისტრირებული ტრანზაქციების რაოდენობა 37.5%-ით გაიზარდა. ფასები, მეორეს მხრივ, შედარებით სტაბილურია და არ ჩანს უახლოეს მომავალში მათი შემცირების რაიმე ნიშნები.
უძრავი ქონების ბაზრის ეს ტენდენცია იმაზე მიუთითებს, რომ უძრავი ქონების ბაზარზე იზრდება არამხოლოდ მიწოდება, არამედ მოთხოვნაც. მთელ დედაქალაქში გაჩნდა ახალი შენობები, ეს კი იმაზე მიგვანიშნებს, რომ ინვესტორები ამ ბაზრიდან მნიშვნელოვან ამონაგებს ელიან. თავის მხრივ, მყიდველებიც საკმარისად აქტიურები არიან, რომ ბაზრის ამგვარი ზრდა შეინარჩუნონ. თუმცა, ნაკლებად ცხადია, რამდენად ხელმისაწვდომი და ინკლუზიურია ამჟამინდელი უძრავი ქონების ბაზარი საშუალო ქართველისთვის.
საცხოვრებლის ხელმისაწვდომობის ინდექსი ერთ-ერთი მთავარი ფაქტორია, რომელიც აჩვენებს ქვეყნის სოციო-ეკონომიკურ სტაბილურობას და განვითარებას. საცხოვრებელი მრავალი ქართველის ფინანსური კეთილდღეობის ნაწილია, ამიტომ სახლის ფლობა – საცხოვრებლის ხელმისაწვდომობა – მნიშვნელოვანი საკითხია. საცხოვრებლის ხელმისაწვდომობის ინდექსი შესანიშნავი გზაა იმის დასადგენად, რამდენად ხელმისაწვდომია ტიპური ქართველისთვის საცხოვრებელი და როგორ იცვლება სურათი დროთა განმავლობაში. ინდექსი აჩვენებს უძრავი ქონების ბაზარზე მიმდინარე ცვლილებებს საცხოვრებლის ფასებში, იპოთეკურ სესხებზე საპროცენტრო განაკვეთებში, ასევე, ასახავს ცვლილებებს მოსახლეობის შემოსავლებში.
ინდექსი, ჩვეულებრივ, ზომავს საოჯახო მეურნეობის მედიანურ შემოსავალს იმ შემოსავალთან მიმართებით, რაც საჭიროა საშუალო მედიანური ფასის მქონე სახლის შესაძენად. ჩვენ ინდექსის მეთოდოლოგია მოვარგეთ საქართველოს მონაცემების ხელმისაწვდომობის გათვალისწინებით. ჩვენ შემთხვევაში, ინდექსი ზომავს ტიპური საოჯახო მეურნეობის საშუალო შემოსავალს (რაც, როგორც წესი, უფრო მაღალია, ვიდრე მედიანური შემოსავალი) იმ შემოსავალთან მიმართებით, რაც საჭიროა თბილისში ტიპური ბინის შესაძენად.
ნახაზზე მოცემულია ინდექსი გასული ოთხი წლისთვის. 2016 წლის შესაბამისი ცვლადებით, ინდექსი 39.5-ის ტოლია, რაც ნიშნავს, რომ საშუალო ქართული საოჯახო მეურნეობის შემოსავალი დასაქმებიდან მხოლოდ 39.5%-ია იმ შემოსავლისა, რაც საჭიროა იმისთვის, რომ ავიღოთ იპოთეკური სესხი თბილისში ტიპური ბინის შესაძენად. ინდექსი ოთხივე წელს შედარებით სტაბილურია და მნიშვნელოვნად ნაკლებია 100-ზე.
ალბათ, იმის გაგება უფრო საინტერესოა, რა ყოველთვიური შემოსავალი უნდა ჰქონდეს თქვენს ოჯახს, რომ ხელი მიუწვდებოდეს თბილისში ტიპური ბინის შესაძენად საჭირო სესხზე და, ამასთან, კიდევ დარჩეს ნორმალურად ცხოვრებისთვის საჭირო ფული. ნორმალურად ცხოვრების ასპექტი ჩვენს გათვლებში იმით არის გარანტირებული, რომ, ჩვენი დაშვებით, იპოთეკურ სესხზე ყოველთვიურმა გადასახადმა არ უნდა გადააჭარბობს საოჯახო მეურნეობის შემოსავლის 30%. თუმცა ეს დაშვება შეიძლება სრულად არ მართლდებოდეს ქართველების შემთხვევაში. ამ ქვეყანაში უძრავი ქონების შეძენა დაზოგვის ერთ-ერთი მთავარი ინსტრუმენტია, შესაბამისად, ოჯახები მზად არიან, თავიანთი შემოსავლის უფრო დიდი ნაწილი გაიღონ იპოთეკური სესხის გადასახდელად. ამის გათვალისწინებით, ჩვენ საჭირო შემოსავლების დათვლისას იპოთეკური სესხის ტვირთის მაჩვენებლად ავიღეთ 30-50%.
რუქაზე ნაჩვენებია იმ შემოსავლების დიაპაზონი, რაც საჭიროა თბილისის თითოეულ უბანში ბინის შესაძენად. გათვლები გაკეთებულია 80 კვადრატული მეტრის ტიპურ ბინაზე, თითოეულ უბნისთვის აღებულია 2016 წლის საშუალო ფასი, ასევე, გათვლებში გამოყენებულია 2016 წლის საშუალო საპროცეტო განაკვეთი 10-წლიან იპოთეკურ სესხზე უცხოურ ვალუტაში. ჩვენი შეფასებით, ოჯახის ყოველთვიური შემოსავლი უნდა იყოს 3,251-5,418 ლარი, რომ მან შეძლოს თბილისში ბინის შეძენა. თუმცა ზოგიერთ უბანში, მაგალითად, გლდანში, სამგორში, ნაძალადევსა და ისანში, ნაკლები შემოსავალიც კმარა – 2,079-4,299 ლარი. თბილისის ყველაზე პრესტიჟულ უბნებში, მაგალითად, მთაწმინდაზე ან ვაკეში, ბინის შესაძენად თქვენი ოჯახის შემოსავალი უნდა იყოს 3,164-6,594 ლარი თვეში! სწორედ ამდენი გჭირდებათ რომ გახდეთ „ვაკელი“, ყველაზე სანატრელი სტატუსი უძრავი ქონების ლაბორატორიის მიხედვით – 2016 წელს ტრანზაქციების რაოდენობა ყველაზე მეტად (60%-ით) სწორედ ვაკეში გაიზარდა.
შემოსავლის დიაპაზონი, რაც საჭიროა „ვაკელობის“ ან, ზოგადად, „თბილისელობისთვის“ საკმაოდ მაღალია – ის, საშუალოდ, ოთხჯერ აღემატება ისეთი ტიპური ქართული საოჯახო მეურნეობის შემოსავალს, სადაც ორი ზრდასრულია დასაქმებული. სოციო-ეკონომიკური შედეგების დეტალურად განხილვის გარეშეც ნათელია, რომ დიდი გზა გვაქვს გასავლელი, ვიდრე საქართველოს უძრავი ქონების ბაზარი განვითარდება და გახდება ინკლუზიური.
1 2016 წელს 80 კვადრატული მეტრი ტიპური ბინის საშულო ფასი იყო 865 აშშ დოლარი კვადრატული მეტრზე, 10-წლიანი უცხოურ ვალუტაში გასაცემი იპოთეკური სესხის საპროცენტო განაკვეთი 9.2% და ოჯახის საშუალო თვიური შემოსავალი 1,937 ლარი.

Vake has always been one of the most prestigious districts in Tbilisi and being a “Vakeli” has been associated with high social status for no obvious reasons. In the picture: Vake Park, one of a few green places in Tbilisi and thus a big asset for the Vake district. Maybe having an opportunity to walk every day in this park makes people living in Vake so special.
The recent publication of the Real Estate Laboratory (REM Lab), a joint project of ISET, TBC Bank, and JumpStart, reports a remarkable growth in the real estate market in 2016. The growth was observed in the number of new properties supplied, as well as in the number of transactions registered. Compared to 2015, last year the residential real property supply in Tbilisi grew by 54.3% (in units) and 86.8% (in the area), while the number of transactions registered by the public registry increased by 37.5%. Prices, on the other hand, remain relatively stable, with no indication of decreasing any time soon.
These developments in the real estate market are evidence that not only supply but also demand for real estate is on the rise. New buildings have appeared all around the capital, indicating that investors anticipate a significant return from this market. Buyers in return seem to be active enough to support this market growth, but it is less clear how affordable and inclusive the current real estate market is for an average Georgian.
Housing affordability is one of the key factors that can indicate the socioeconomic stability and development of a country. Because housing is a big part of many Georgians’ financial well-being, the ability to access homeownership – housing affordability – is an important topic. The HAI is a great way to understand how affordable the housing market is or isn’t for the typical Georgian, and how that compares over time. HAI can capture changes that take place in a real estate market, such as housing prices, market interest rates on the mortgage loan, as well as changes in the incomes of the population.
In the primary source of methodology, the index measures median household income relative to the income needed to purchase a median-priced house. We adapted this index to Georgia based on the availability of data. In our exercise, HAI measures the average income (which is typically higher than the median income) of a typical household relative to the income needed to purchase a typical apartment in Tbilisi.
On the graph, we show the HAI for the last four years. With relevant variables for 20161, HAI equals 39.5, which indicates that the average Georgian household income from employment is only 39.5% of what a household should receive to be able to take out a mortgage loan for a typical apartment in Tbilisi. The index has remained relatively stable and far below 100 for all four years observed.
It is probably more interesting to understand how much monthly income your family should have to afford a mortgage loan on a typical apartment in Tbilisi and still have money available for a decent life. The aspect of a decent life in our calculations is guaranteed by the assumption that the monthly payment on a mortgage loan should not exceed 30% of a household's monthly income. However, this assumption maybe not be totally true for Georgians. The purchase of real estate is one of the main instruments of savings in the country, thus a family may be willing to dedicate a higher portion of their monthly incomes to mortgage loan payments. Taking this into account, we calculate qualifying incomes for the burden of mortgage loans in the range of 30-50%.
The map below shows the range of qualifying incomes required to afford an apartment in each district of Tbilisi. For this calculation, we used a typical apartment of 80 square meters, the average price per square meter for indicated districts, and the average interest rate for a 10-year mortgage loan in foreign currency for 2016. According to our estimates, a family should earn between 3,251 and 5,418 GEL per month on average to afford a house or apartment in Tbilisi. However, some districts allow for a lower-income range, such as Gldani, Samgori, Nadzaladevi, and Isani – between 2,079 and 4,299 GEL. To afford a house in the most prestigious districts of Tbilisi, such as Mtatsminda or Vake, your family income should fall in the range of 3,164 to 6,594 GEL per month! That is how much it takes to become “Vakeli,” the most sought-after status according to the REMlab – the highest increase in 2016, 60.0% in the number of transactions, was registered in Vake.
Income ranges that make “Vakeloba” or in general, “Tbiliseloba” affordable are remarkably high, on average four times higher than the average income of a typical Georgian household with two working adults. Without discussing details of socioeconomic consequences, it is a clear signal that we have a long way to go to reach a thriving and inclusive real estate market in Georgia.
1 In 2016, the price of a typical apartment of 80 square meters averaged $865 per square meter, the interest rate on a 10-year mortgage loan in foreign currency was 9.2%, and the average monthly salary of a family amounted to 1,937 GEL.