სოფელი ჩხაკაურა ბახმაროს ცნობილი კურორტისკენ მიმავალ გზაზე, გურიის მთებში მდებარეობს. ეს დასახლება არამხოლოდ ულამაზესი ბუნებით იწონებს თავს, არამედ მშრომელი მოსახლეობითაც, რომელთაგან რამდენიმე უკვე გაგაცანით ჩვენს ბლოგში, რომელიც სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივის, „სამეგობრო 2014-ის“ წარმატებულ ისტორიაზე მოგითხრობთ. მეთევზეებმა ეს კოოპერატივი ოფიციალურად 2014 წელს დაარეგისტრირეს და მას შემდეგ ის სულ უფრო მეტ წარმატებას აღწევს. კოოპერატივს კარგი კავშირები აქვს ბაზართან, როგორც აღჭურვილობის და ნედლეულის მომწოდებლებთან (უკუკავშირი), ისე – რესტორნებთან, სასტუმროებთან, ბითუმად მოვაჭრეებსა და ადგილობრივ მომხმარებლებთან (პირდაპირი კავშირი).
როგორც ამ მოკლე დოკუმენტურ ვიდეოშია ნაჩვენები, ENPARD-ის მიერ დაფინანსებული კოოპერატივი „სამეგობრო 2014“ ხელს უწყობს და თავადაც იღებს სარგებელს ადგილობრივი ბაზრის განვითარებისგან. კოოპერატივის წევრები ნელ-ნელა გაიცნეს ღირებულებათა ჯაჭვის სხვა მონაწილეებმა და მათ შორის მტკიცე ურთიერთობები ჩამოყალიბდა. კოოპერატივის ერთ-ერთი წევრი, ოთარ გიორგაძე აღნიშნავს: „არავინ მიცნობდა მე... დღეს ჩვენ გვიცნობენ და კოოპერატივს მეტად ენდობიან“. დღეს კოოპერატივი რეგულარულად აწვდის კალმახს ქუთაისის ყველაზე პოპულარულ სუპერმარკეტების ქსელს „გურმანს“. კარგად განვითარებული კავშირები ერთ-ერთი მთავარი ფაქტორია, რის გამოც კოოპერატივი „სამეგობრო 2014“ სიცოცხლისუნარიანი ბიზნესმოდელი გახდა.
ათწლეულების წინ, ეკონომისტმა ალბერტ ო. ჰირშმანმა ყურადღება გაამახვილა ეკონომიკის ზრდის წახალისებაში კავშირების მნიშვნელობაზე. სოფლის მეურნეობის თანამედროვე ღირებულებათა ჯაჭვებისთვის სულ უფრო მეტად არის დამახასიათებელი ჰორიზონტული და ვერტიკალური კავშირები. ჯაჭვის ერთ დონეზე მყოფ მონაწილეებს შორის ჰორიზონტული კავშირის კარგი მაგალითია ფერმერული კოოპერატივები. ვერტიკალური კავშირები კი მყარდება ღირებულებათა ჯაჭვის სხვადასხვა რგოლის მონაწილეებს (მაგ.: ფერმერსა და გადამამუშავებელს) შორის. ლიტერატურა განასხვავებს ვერტიკალური კავშირის ორ ტიპს – უკუ და პირდაპირ კავშირებს1. უკუკავშირი ყალიბდება მაშინ, როდესაც ჩნდება ახალი მოთხოვნა შუალედურ ნედლეულზე საბოლოო პროდუქციის საწარმოებლად. მაგალითად, როდესაც სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივს სათბურში მოჰყავს მარწყვი, კოოპერატივის წევრებმა შეიძლება შეიძინონ სათბურის ასაშენებლი მასალები, წვეთოვანი ირიგაციის სისტემა, ნერგები ან სასუქი. ეს დამატებით უწყობს ხელს ამ ნედლეულის ბაზრების განვითარებას და, იმედია, ნედლეულის მიმწოდებლები, საბოლოოდ, შეძლებენ, მიაღწიონ მასშტაბის მეტ ეკონომიას წარმოებასა და დისტრიბუციაში და შეამცირონ ხარჯები (წარმოების ხარჯები, რითაც, თავის მხრივ, ფერმერებს შეუმცირდებათ ნედლეულის ხარჯი). პირდაპირი კავშირი ყალიბდება მაშინ, როდესაც თავად წარმოებული პროდუქტია ნედლეული. პირდაპირი კავშირის მაგალითია კავშირი მევენახეს ან მევენახეების კოოპერატივსა და ღვინის მწარმოებელს შორის, რომელიც მათგან ყურძენს შეისყიდის ადგილობრივი თუ საექსპორტო ბაზრისთვის ღვინის საწარმოებლად. ქვემოთ მოცემულ გრაფიკზე ნაჩვენებია ჰორიზონტული და ვერტიკალური კავშირები.
გრაფიკი: ღირებულებათა ჯაჭვის ჰორიზონტული და ვერტიკალური კავშირები
თუმცა კავშირების ჩამოყალიბება ადვილი საქმე არ არის.
ჰორიზონტული კავშირების (მაგ. კოოპერატივების) ჩამოსაყალიბებლად ბევრი გამოწვევის გადალახვაა საჭირო: ფერმერებს შორის ნდობის ჩამოყალიბება, თანამშრომლობის ხარჯი (შეხვედრების ორგანიზება, გადაწყვეტილებების მიღება და სხვ.) და დამოუკიდებელი მოთამაშის პრობლემა, სხვა მრავალს შორის. რაც შეეხება ვერტიკალურ კავშირებს, აქ გვხვდება ნედლეულის მიმწოდებლისა და პროდუქტის შემსყიდველის მოძიების ხარჯი. ზოგიერთ შემთხვევაში, უკუ კავშირების ჩამოყალიბებას ხელს უშლის შეზღუდვები კრედიტზე, ეს განსაკუთრების აბრკოლებს დამწყებ სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებს (რადგან მათ არ აქვთ საგირავნო ქონება, გამართული აღრიცხვიანობა და სხვ.). კონტრაქტების დადებასა და ახალ რეგულაციებთან შესაბამისობაში ყოფნას ტრანზაქციის სხვა ხარჯებიც ახლავს თან. ამ უკანასკნელის მაგალითია საკვების უვნებლობის და მიკვლევადობის მოთხოვნები, რომლებიც დღეს გვხვდება თანამედროვე სასოფლო-სამეურნეო ღირებულებათა ჯაჭვებში მთელ მსოფლიოში. განვითარებად ქვეყნებში ღირებულებათა ჯაჭვის მონაწილეებს ხშირად ძალიან ძვირი უჯდებათ ამ მოთხოვნებთან შესაბამისობა. მეორე მხრივ, ასეთი მოთხოვნები კავშირების განვითარების მთავარი განმაპირობებლებია, რადგან გულისხმობს ძლიერ ურთიერთდამოკიდებულებას ღირებულებათა ჯაჭვის მონაწილეებს შორის. დაბოლოს, მარეგულირებელი რეჟიმის მიუხედავად, ბევრი მომხმარებელი ითხოვს, რომ რეგულარულად მიიღონ კონკრეტული რაოდენობა იმ პროდუქტებისა, რომელსაც ყიდულობენ და შემდეგ აწვდიან საბოლოო მომხმარებლებს. განვითარებად ქვეყნებში მცირე ზომის ფერმერებს არ შეუძლიათ ამ გამოწვევებთან გამკლავება. ერთ ფერმერს განცალკევებულად არ შეუძლია ბიზნესწრის ჩამოყალიბება, სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტების რაოდენობასა და ხარისხზე მზარდი მოთხოვნის დაკმაყოფილება, თუმცა ამ გამოწვევებიდან ზოგიერთის დაძლევა შესაძლებელია კოოპერატიულად – მაგალითად, სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების ჩამოყალიბებით.
სამ წელიწადზე მეტია, საქართველოს მთავრობა და დონორები ევროკავშირის მეთაურობით, ხელს უწყობენ საქართველოში სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარებას. ჩვენ ეს ინიციატივა დეტალურად განვიხილეთ რამდენიმე ბლოგში. ქვეყანაში ბევრი სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივი ჩამოყალიბდა და ზოგიერთმა უკვე გადალახა მთავარი გამოწვევები, რაც თან ახლავს კარგი ჰორიზონტული კავშირების შექმნას. თუმცა კვლავ გამოწვევად რჩება კოოპერატივების სიცოცხლისუნარიანობა. ერთ-ერთი ფაქტორი, რაც ამ მიმართულებით წარმატების მისაღწევად არის საჭირო, კარგი ვერტიკალური ინტეგრაციაა.
საქართველოში რამდენიმე წამატებულმა კოოპერატივმა უკვე შეძლო სტაბილური უკუ და პირდაპირი კავშირების შექმნა. ზოგიერთ შემთხვევაში, ასეთი კავშირები თავად კოოპერატივის შიგნით ყალიბდება, როდესაც კოოპერატივი ჩართულია ღირებულებათა ჯაჭვის რამდენიმე ეტაპში. მეორე დონის კოოპერატივების ჩამოყალიბება დამატებით შეუწყობს ხელს ქართულ სასოფლო-სამეურნეო ღირებულებათა ჯაჭვში სიცოცხლისუნარიანი კავშირების ჩამოყალიბებას.
სამეგობრო 2014-ის წარმატებული ბიზნესმოდელი ასე შეიძლება შეჯამდეს:
• ეკონომიკურად ორმხრივად მომგებიან ურთიერთობაზე დაფუძნებული ძლიერი კავშირები (როგორც ჰორიზონტული, ისე ვერტიკალური) ღირებულებათა ჯაჭვში. ჩვენი კალმახის კოოპერატივი სწორედ ასეთი შემთხვევაა, მისი თითოეული წევრი იღებს სარგებელს კოოპერატივის წევრობიდან, ერთობლივად ნედლეულის შესყიდვით თუ კალმახის გაყიდვით.
• უფრო მაღალი ღირებულების მქონე ბაზრებზე შესვლა და ღირებულებათა ჯაჭვის უფრო მომგებიანი ფუნქციების შესრულება. საქართველოში კალმახის სექტორში ღირებულებათა ჯაჭვი მოკლეა (უმეტესად სრულდება „თეფშის ზომის“ თევზის, შემწვარის ან მოხარშულის, მოხმარებით), თუმცა იზრდება წარმოების მოცულობა და ამასთან, კოოპერატივმა შემოსავლის წყაროც გაამრავალფეროვნა. კერძოდ, მათ გამოჰყავთ ქვირითი და ლიფსიტები, ამ უკანასკნელს კი შემდეგ სხვა ფერმერებზე ჰყიდიან. გარდა ამისა, კოოპერატივის წევრები საკალმახეების ირგვლივ კოტეჯებს აშენებენ და გეგმავენ, სტუმრებს გაუწიონ ტურისტული მომსახურება, უგემრიელესი კალმახის კერძების შეთავაზების ჩათვლით.
დასკვნის სახით, შეიძლება ითქვას, რომ ჰორიზონტული კავშირები, როგორებიცაა ფერმერული კოოპერატივები, კარგი დასაწყისია, თუმცა საკმარისი არ არის. ქართულ სოფლის მეურნეობაში სიცოცხლისუნარიანი ბიზნესმოდელების გასავითარებლად არსებითია კარგი ვერტიკალური კავშირების ჩამოყალიბება და ჯაჭვში დამატებითი ღირებულების შექმნა. თანამედროვე ღირებულებათა ჯაჭვები ორიენტირებულია არა შიდა კონკურენციაზე, არამედ ერთმანეთთან მეტად ინტეგრაციასა და ნამცხვრის უფრო დიდი ნაჭრის მოსაპოვებლად ერთად მუშაობაზე.
1 ალბერტ ო. ჰირშმანმა უკუ და პირდაპირი კავშირის კონცეფციები პირველად გამოიყენა ნაშრომში „ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია“ (1958 წ.), იელის უნივერსიტეტის პრესა.

The village of Chkhakaura is located en route to the famous Bakhmaro resort in the Gurian Mountains. This settlement is not only in a picturesque environment but also the home of hard-working people, some of whom we introduced in our success story about the agricultural cooperative “Samegobro 2014”. Since their registration as a formal cooperative back in 2014, this group of fish farmers is becoming increasingly successful. The cooperative is well-linked to local markets, both with regards to purchasing equipment and inputs (a “backward” linkage), as well as with restaurants, hotels, wholesalers, or local customers (a “forward” linkage).
As illustrated in a short documentary, the ENPARD-financed cooperative “Samegobro 2014” is both contributing to and benefiting from local market development as a result of forming their cooperative. The cooperative members started to become known by other actors of the value chain and form persistent links with them. As one member of the cooperative, Otar Giorgadze mentioned: “No one knew me....now, they know us, and the cooperative looks more reliable”. Today, the cooperative is regularly selling trout to one of the most popular supermarket chains in Kutaisi, “Gurmani”. The well-established connections are one of the crucial factors as to why the “Samegobro 2014” cooperative became a sustainable business model.
Decades ago, the economist Albert O. Hirschman highlighted the importance of linkage effects in encouraging economic growth. Modern agricultural value chains are increasingly characterized by well-developed horizontal and vertical linkages. Farm cooperatives are a good example of horizontal linkages formed between actors at the same level of a chain. Vertical linkages, in comparison, are formed between actors at different levels of a value chain (e.g., between farmer and processor). The literature distinguishes between two types of vertical linkages – the backward and forward linkages. A backward linkage is developed when there is a new demand for intermediate inputs for the production of final outputs. For instance, when an agricultural cooperative is producing strawberries in a greenhouse, members of the cooperative may procure greenhouse construction materials, drip irrigation, seedlings, or fertilizers. This further catalyzes the development of these input markets, hopefully leading input suppliers to achieve greater economies of scale in production or distribution, thereby lowering costs (lowering production cost which in turn might reduce input expenditure for farmers). A forward linkage is developed when the product itself serves as an intermediate input downstream. An example of a forward linkage would be the business linkage between a grape-producing farmer or a cooperative and a winemaker who purchases these grapes and produces wine for the local or export markets. The graph below illustrates horizontal and vertical (backward and forward) linkages.
Graph: horizontal and vertical linkages in the value chain.
However, forming linkages is not an easy task.
Horizontal linkages (e.g. cooperatives) are faced with many challenges, including trust among farmers, the cost of cooperation (coordinating meetings, making decisions, etc.), and a free-riding problem, among others. As for challenges in developing vertical linkages, there are search costs of finding potential input suppliers or product buyers. In some cases, credit constraints may prevent the formation of a backward linkage, especially for start-up agricultural cooperatives as are common in Georgia (due to a lack of collateral, ill-prepared bookkeeping, etc.). There are also other transaction costs related to the formation of contracts as well as complying with some new regulatory environments. Examples of the latter are various food safety and traceability requirements found in modern agricultural supply chains around the world. In developing countries, such regulations are often too costly for value chain actors to comply with. On the other hand, such requirements are the main drivers of linkage developments, because they imply higher interdependence among value chain actors. Lastly, regardless of the regulatory regime, many customers require a certain quantity of products supplied on a regular basis for the products they purchase and sell to final consumers. In developing countries, most small-scale farmers are not up to these challenges. However, while one farmer in isolation can hardly develop business networks and meet the increasingly high quantity and quality standards for agricultural products, some of the challenges may be overcome through collective action such as forming agricultural cooperatives.
For more than three years, the government of Georgia and donors led by the European Union have been supporting the development of agricultural cooperatives across the country, an initiative we have previously discussed in detail in several blog articles. While many agricultural cooperatives were formed in the country and some of them already overcame the main challenges of forming good horizontal linkages, the main challenge of making these cooperatives sustainable still remains. One of the key success factors for this is having good vertical integration in the chain.
Several successful cooperatives in Georgia have already managed to form stable backward and forward linkages. In some cases, such vertical linkages are even formed inside of cooperatives when a cooperative is involved in several stages of a value chain. The formation of second-level cooperatives will further contribute to developing sustainable linkages in Georgian agricultural value chains.
The successful business model of the “Samegobro 2014” cooperative could be summarized as follows:
• The strong value chain linkages (both horizontal and vertical) that are based on win-win economic relationships. This is definitely the case for our trout cooperative, wherein each and every member is benefiting from being a member of the cooperative, be it in purchasing inputs or selling trout together.
• Seek to access higher-value markets and more profitable functions within the value chains. Although the trout sector has a short value chain in Georgia (and mostly ends at the “plate size” trout consumption, being either fried or boiled), besides the increased production volume, the cooperative also diversified its income source. Namely, they started making their own roe and fries and selling the fries to other farmers. In addition, the cooperative members are building cottages around the trout ponds and plan to offer visitors touristic services, including delicious trout dishes for lunch.
In conclusion, horizontal linkages such as farm cooperatives are a good start, but not enough. Having good vertical linkages and adding higher value in the chain is essential for the development of sustainable business models in Georgian agriculture. The modern value chains are not about competing on their own, but about being more integrated into the chain and working together for “a bigger pie”.
This article has been produced with the assistance of the European Union under the European Neighbourhood Programme for Agriculture and Rural Development (ENPARD) and Austrian Development Cooperation, in partnership with CARE. Its content is the sole responsibility of ISET-PI and can in no way be taken to reflect the views of the European Union, Austrian Development Cooperation, and CARE.