მეტი თანასწორობა მეტი ზრდისთვის
ჯერ კიდევ XII საუკუნეში წერდა კაცებისა და ქალების თანასწორობაზე უდიდესი ქართველი პოეტი, შოთა რუსთაველი. რამდენად ვიზიარებთ მის იდეებს დღეს?
ქვეყანაში გენდერული თანასწორობა კონსტიტუციით არის უზრუნველყოფილი. შესაბამისად, კაცებსა და ქალებს თანაბარი უფლებები აქვთ მიწის ფლობაზე, მემკვიდრეობის მიღებაზე. თუმცა საქართველოში, ისევე, როგორც ბევრ განვითარებად ქვეყანაში, მიწის საკუთრების საკითხებს დიდწილად კულტურული ფასეულობები განსაზღვრავს. ქართული ტრადიციებიდან გამომდინარე, ნაკლებად სავარაუდოა, რომ მიწა მემკვიდრეობით ქალს დარჩეს. მიწა ფასეული აქტივია და ტრადიციებით ის კაცს რჩება, რათა უზრუნველყოფილი იყოს ოჯახის კეთილდღეობა. მეორე მხრივ, ხალხი თვლის, რომ ქალების უფლება მიწაზე უნდა შეიზღუდოს, რომ მიწა დარჩეს ოჯახშის საკუთრებაში. გარდა ამისა, ხშირად ხალხს ჰგონია, რომ კაცებს უფრო შეუძლიათ ფერმაში მუშაობა, ვიდრე ქალებს.
რატომ არის ეს პრობლება
როდესაც სოფლის მეურნეობის დაბალპროდუქტიულობაზე ვსაუბრობთ, ყოველთვის აღვნიშნავთ ტექნოლოგიური ინოვაციებისა და განათლების ნაკლებობას, სოფლის მეურნეობაში გამოცდილი პროფესიონალების დეფიციტს და არაერთ სხვა მიზეზებს, თუმცა დაბალი პროდუქტიულობის მიზეზად იშვიათად განვიხილავთ გენდერულ და სოციალურ უთანასწორობას.
სურსათის და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის მიერ ჩატარებულ კვლევაში ნათქვამია, რომ, ქალებს და კაცებს თანაბრად რომ მიუწვდებოდეთ ხელი მიწასა და სხვა რესურსებზე, სოფლის მეურნეობის მთლიანი გამოშვება გაიზრდებოდა განვითარებად ქვეყნებში. ეს კი მსოფლიოში შიმშილს 12-17%-ით შეამცირებდა (სურსათის და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაცია, 2011 წ.).
სხვა კვლევებითაც დასტურდება, რომ ქალების პოტენციალი ჯეროვნად გამოყენებული არ არის. განვითარებადი ქვეყნების უმეტესობაში გენდერული უთანასწრობა რეალურ ხარჯებს იწვევს, რადგან იკარგება სოფლის მეურნეობის უფრო დიდი გამოშვების, სასურსათო  უსაფრთხოებისა და ეკონომიკური ზრდის პოტენციალი. ნედლეულსა და რესურსებზე კონტროლის კაც და ქალ ფერმერებს შორის განაწილებაში ცვლილებების შეტანა არამხოლოდ მნიშვნელოვნად გაზრდის პროდუქტიულობას, სურსათის და საკვების უსაფრთხოებას, არამედ დადებით გავლენას იქონიებს განათლების შედეგებზე (თინა დ. ბეშელი, 2016 წ.).
მეტიც, კლასენის და ლამანას კვლევის თანახმად, სამუშაო ძალაში ქალების მონაწილეობის ზრდა დადებითად აისახება ეკონომიკურ ზრდაზე.
ინოვაციების და ტექნოლოგიების დანერგვა ზრდის პროდუქტიულობას სოფლის მეურნეობაში და განაპირობებს მდგრად განვითარებას. ამ თემაზე არსებული ლიტერატურის მიხედვით, განსხვავდება ტექნოლოგიების ათვისების მაჩვენებელი ქალებს და კაცებს შორის, რადგან განსხვავდება მათი როლები, ძალაუფლება და უფლებები ოჯახში (ა. ერდევიკი, 2015 წ.).
სიტუაცია საქართველოში
საქართველოში სოფლის მეურნეობის სექტორში ყველაზე მეტი ადამიანია დასაქმებული – სამუშაო ძალის 45%. მიუხედავად ამისა, საქართველოს სოფლის მეურნეობას არასახარბიელო შედეგები აქვს (მისი წილი მშპ-ში 9%-ია) და პროდუქტიულობა ძალიან დაბალია.
საქსტატის მონაცემებით, სასოფლო-სამეურნეო საწარმოებში 2015 წელს დასაქმებული იყო 2635 ქალი და 9204 კაცი. აგრარულ საწარმოებში კაცების საშუალო ხელფასი (613 ლარი) 35%-ით უფრო მაღალია, ვიდრე ქალების ხელფასი (455 ლარი).
ცხრილი: საოჯახო მეურნეობების მიერ დამუშავებული მიწის ფართობის განაწილება (სქესის ან ფერმის მეთაურის მიხედვით).
2010 2011 2012
მთლიანი მიწის ფართობი (იჯარით აღებული მიწის ჩათვლით ქალები კაცები ქალები კაცები ქალები კაცები
22 78 21 79 20 80
წყარო: საქსტატი
მიუხედავად იმისა, რომ სასოფლო-სამეურნეო საწარმოებში ქალების დასაქმება დაბალია, ქალების მონაწილეობა ფერმერულ საქმიანობაში გაცილებით მაღალია. უმეტესად, საოჯახო ფერმაში ქალების შრომა არ არის ანაზღაურებული. კომპლექსური საოჯახო საქმის გარდა, ქალები ჩართული არიან სოფლის მეურნეობის კულტურების წარმოებაში, მოსავლის აღებაში, სოფლის მეურნეობის პროდუქტების გადამუშავებაში, გაყიდვაში, საქონლის მოვლაში, საკვების დამუშავება-მომზადებაში, ოჯახის წევრებზე ზრუნვასა და სახლის მოვლაში.
ზოგადად, კაცები უფრო ჩართული არიან ფერმის მართვასა და ფინანსების გადანაწილებასთან დაკავშირებული საქმეების დაგეგმვასა და მეთვალყურეობაში.
კაცებსა და ქალებს შორის საქმის ასეთი უთანასწორო განაწილების მიზეზი რესურსების არათანაბარ განაწილებაში უნდა ვეძებოთ. ქალსა და კაცს შორის უთანასწორობა სხვადასხვა რესურსის ფლობის თვალსაზრისით აისახება ფერმერებში ქალების დაბალ წილში. საქართველოს ფერმერთა ასოციაციას 1971 ფერმერი წევრი ჰყავს, მათგან მხოლოდ 24%-ია ქალი.
როგორც ცხრილშია ნაჩვენები, 2012 წელს ქართული მიწის მხოლოდ 20%-ს ამუშავებდნენ ქალები. ტრადიციულად, ქონება მამაკაცის საკუთრება ხდება, ამიტომ ქალებს ნაკლები სტიმული და შესაძლებლობა აქვთ, მისდიონ მდგრად სასოფლო-სამეურნეო პრაქტიკას.
მაგალითად, ტექნოლოგიების დანერგვა დადებითად არის დაკავშირებული ფერმერის კეთილდღეობასთან: მდიდარ ფერმერს რისკების აღების მეტი შესაძლებლობა აქვს და ამიტომ მეტია შანსი, რომ მათ ახალი ტექნოლოგიები მოსინჯონ. ქალები ნაკლებ მიწას ფლობენ და, შესაბამისად, ნაკლებად მდიდრები არიან საერთო ჯამში, ამიტომ, ნაკლები შანსია, რომ მათ რიკსი იტვირთონ. გარდა ამისა, ქალებს, ვისაც არ აქვს მიწა, უჭირთ ბანკიდან სესხის აღება, რადგან არ გააჩნიათ უზრუნველყოფა მიწის სახით.  ფინანსებზე შეზღუდული წვდომა არ აძლევს მათ საშუალებას, განავითარონ ფერმერული საქმიანობა და აითვისონ ახალი ტექნოლოგიები, კაცებს კი, მათგან განსხვავებით, გაცილებით ადვილად მიუწვდებათ ხელი კრედიტსა და ტექნოლოგიებზე.
როგორ გამოვასწოროთ მდგომარეობა
გენდერული უთანასწორობა მიწასა და სხვა რესურსზე ფლობის თვალსაზრისით აფერხებს სოფლის მეურნეობის მდგრად და ინკლუზიურ განვითარებას.
საერთაშორისო ორგანიზაციები, რომლებიც საქართველოში სოფლის მეურნეობის დარგში მუშაობენ, ცდილობენ, გააუმჯობესონ ქალების ჩართულობა ფერმის მართვაში და ზოგადად, მათი მონაწილეობა დასაქმებაში. მათ ამ კუთხით სხვადასხვა პროგრამა წამოიწყეს.
თუმცა, ამ საკითხს სათანადო ყურადღება არ ეთმობა მთავრობის მხრიდან. უფრო დიდი ეკონომიკური ზრდის მისაღწევად და სოფლად შრომის ბაზრის ეფექტურობის გასაუმჯობესებლად საჭიროა უფრო მეტი პოლიტიკური ინტერვენციები. საჭიროა ისეთი პოლიტიკის შემუშავება, რომელიც გავლენას იქონიებს იმ ეკონომიკურ სტიმულებსა და სოციალურ ნორმებზე, რომლებიც განსაზღვრავს, შეუძლია თუ არა ქალს მიწის ფლობა, მუშაობა, გადაწყვეტილების მიღება დარა ტიპის სამუშაო შეუძლია შეასრულოს ქალმა. ადამიანებმა უნდა გაითავისონ, რომ მიწის მემკვიდრეობითი მიღება დამოკიდებული უნდა იყოს არა სქესზე, არამედ იმაზე, თუ რამდენად არის ოჯახის წევრი დაინტერესებული სოფლის მეურნეობითა და ფერმერობით.

Back in the 12th century, one of the greatest Georgians, Shota Rustaveli, was writing about equal rights for men and women in his poem. Do we share his ideas today?
The Georgian constitution has a guarantee of gender equality in the country. Accordingly, men and women have equal rights to land ownership, and the right to inherit land is the same for both sexes. However, in Georgia, as in many developing countries, land ownership issues are very much influenced by cultural values. Georgian traditions make it less likely that land will be inherited by the daughter. The land is a valuable asset, and traditions drive land to be left to a male relative in order to somehow ensure the well-being of the family. On the other side, people believe that women’s ownership rights to land should be restricted in order to assure that it will stay within the family. Also, people often assume that a man has more ability to do farm work than women.
When we speak about low agricultural productivity, we always point at lack of technological innovations and education, shortage of skilled professionals in agriculture, and other reasons, but we do not necessarily consider gender and social disparities as one of the reasons for low productivity.
In a study done by the Food and Agricultural Organization (FAO), it is stated that if women and men had equal access to land and other resources, total agricultural output could be raised in developing countries, which, in turn, could decrease hunger in the world by 12-17%. (FAO, 2011).
Different research also confirms the untapped potential of women’s contributions. Gender inequality in different sectors in most developing countries may create real costs to society in terms of unused potential in achieving higher agricultural output, food security, and economic growth. A change in the distribution of inputs and/or control over resources between female and male farmers could not only significantly increase productivity and food and nutrition security, but could also positively affect education outcomes. (Tina D. Beuchelt, 2016)
Furthermore, according to research done by Klasen and Lamanna (2009), increased female participation in the labor force has a positive impact on economic growth.
Adoption of innovations and technologies leads to improved productivity growth in agriculture and sustainable development. According to the literature on this issue, women and men have different rates of technology adoption in agriculture, because of the different roles, power, and rights in the household. (A. Eerdewijk 2015)
Georgian agriculture remains the largest employer in the country, with around 45% of the workforce employed in this sector. In spite of this, the Georgian agricultural sector is underperforming (share of agriculture in total GDP is around 9%) and productivity is very low.
According to Geostat data, 2,635 women and 9,204 men were employed in agricultural enterprises in 2015. Men’s average monthly wages in Agri enterprises (613 GEL) were 35% higher than a woman’s wage (455 GEL).
Table: Distribution of Land Area Operated by Holdings(by Sex of Farmer or Head of Farm)
| 2010 | 2011 | 2012 | ||||
| Total land area(including leased land) | Women | Men | Women | Men | Women | Men |
| 22 | 78 | 21 | 79 | 20 | 80 | |
| Source: Geostat.ge | ||||||
Even though women’s employment in agricultural enterprises is low, women’s participation in farm activities is much higher. Women are largely not working paid jobs within the household farm. Beyond complex household work, women are mostly involved in producing agricultural crops, harvesting, processing agricultural products, selling agricultural products, taking care of animals, processing and preparing food, caring for family members, and maintaining their homes.
Men are generally more involved in planning and supervising all the activities related to farm management and finance allocation.
The roots why we have such unequal distribution of activities among men and women might be found in the resource allocation between them. Unequal ownership of different resources is reflected in a lower share of woman farmers in Georgia. The Georgian Farmers Association has 1,971 farmer members, out of which 24% are women.
As shown on the table, only 20% of Georgian land was operated by women in 2012. Since property rights traditionally favor men, women might not have strong incentives or the ability to adopt sustainable farming practices.
For instance, the adoption of new technologies may be positively linked to the level of farmers’ wealth, as wealthier farmers have a better ability to bear risks, and it is, therefore, more likely that they might try new technologies. Since women own less land and are therefore less wealthy overall, they may be less likely to assume this risk. In addition, women who do not own land cannot use it as collateral, and it is hard for them to obtain credit from banks. Restricted access to finance does not allow them to develop their farm activities and adopt new technologies, compared to men who have easier access to credit and technology.
Gender inequalities in access to land or other resources may be hindering sustainable and inclusive agricultural development.
International organizations that work in the agriculture field in Georgia try to improve women’s involvement in farm management and employment in general. They have introduced several different programs in this regard.
However, this issue is not fully addressed by the government and might require policy interventions to achieve higher economic growth and to improve the efficiency of rural labor markets. Policies should be introduced in order to influence the economic incentives and social norms that determine whether women own land, whether they can work and be decision-makers, and the type of work they can perform. People should understand that inheritance of land should not be based on gender, but rather on those family members who are most interested in agriculture and farming.