მთელი მსოფლიო ინტენსიურად არის გადართული ტექნოლოგიურ ინოვაციისადმი სწრაფვაზე. არც საქართველოა ამ მხრივ გამონაკლისი. ადგილობრივი უნივერსიტეტები ცდილობენ, შექმნან ფაბ-ლაბები (ფაბრიკაციის ლაბორატორიები – მცირე ზომის სახელოსნოები, სადაც ადამიანს ციფრული ფაბრიკაციის საშუალება ეძლევა), მთავრობამ კი დააარსა საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტო, რათა ხელი შეუწყოს სტარტაპების და ტექნოლოგიური კომპანიების შექმნას. გარდა ამისა, ქვეყანაში ჯერ კიდევ საკმაოდ დიდი რაოდენობით (60-ზე მეტი) ყოფილი საბჭოთა სამეცნიერო ინსტიტუტი არსებობს, რომლებიც დამოუკიდებლად ან სხვადასხვა საჯარო თუ კერძო უნივერსიტეტების ბაზაზე ფუნქციონირებენ. მიუხედავად სამეცნიერო ინსტიტუტების ასეთი დიდი რაოდენობისა, საქართველოს, როგორც წესი, საკმაოდ დაბალი ადგილი უჭირავს რეიტინგებში სამეცნიერო პუბლიკაციებისა და ერთ სტატიაზე ციტირებების (რაც, h-ინდექსით იზომება) რაოდენობის მიხედვით. საქართველო, უმეტესად, რეიტინგის შუაშია და ჩამორჩება აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების უმეტესობას. გარდა ამისა, ჯერჯერობით ინოვაციურ სექტორში ჩადებული ინვესტიციები არ გადაქცეულა წარმატების ისტორიებად, რომლებსაც მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს ქვეყნის განვითარებაში და რომლებიც ახალი თაობის დიდ ნაწილს იზიდავს. საბუნებისმეტყველო მეცნირებებში ან ინჟინერიაში ბაკალავრის ხარისხს მხოლოდ 27% იღებს, მაგისტრისას კი – მხოლოდ 20%.
მიუხედავად ამ მძიმე ფონისა, არსებობს მაგალითები, რომლებიც სწორი მიმართულებით მოძრაობენ. ერთი ასეთი მაგალითი გიორგი ელიავას სახელობის ბაქტერიოფაგიის, მიკრობიოლოგიის და ვირუსოლოგიის ინსტიტუტია. ინსტიტუტმა შეძლო გადარჩენოდა საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდგომ ტრავმულ გარდამავალ პერიოდს და შეენარჩუნებინა სამეცნიერო პროფილი მსოფლიოში. გასული ხუთი წლის განმავლობაში ორ ათეულზე მეტი პუბლიკაციით საერთაშორისო ჟურნალებში ინსტიტუტი თავისი კვლევითი მიმართულებით მსოფლიოში დღესაც ავტორიტეტული კვლევითი ცენტრია. ელიავას ინსტიტუტის მაგალითი კიდევ უფრო საინტერესოა, რადგან ნელ-ნელა ახერხებს თავისი სამეცნიერო კვლევების კომერციალიზაციას და ამით წვლილი შეაქვს საკუთარი ბიზნესმოდელის მდგრად განვითარებაში.
უკვე 90 წელზე მეტია, რაც ინსტიტუტის კვლევის მთავარი მიმართულებაა ბაქტერიოფაგების შერჩევა და განვითარება. ეს ერთადერთი ინსტიტუტია მსოფლიოში ასეთი გამოცდილებით. ბაქტერიოფაგები არის ვირუსები, რომლებიც კონკრეტულ ბაქტერიას ესხმიან თავს, ისე, რომ არ აზიანებენ ადამიანს (ცხოველს ან მცენარეს). ანტიბიოტიკებისგან განსხვავებით, ბაქტერიებს გაცილებით უჭირთ ბაქტერიოფაგების მიმართ რეზისტენტულობის გამომუშავება. ჩვენ გარშემო უამრავი ფაგია, სწორედ ამიტომ, ბაქტერიამ რეზისტენტულობა კიდეც რომ გამოიმუშაოს, მკვლევრები მის წინააღმდეგ მარტივად გამოიყენებენ იმ ფაგს, რომლის მიმართაც ბაქტერიას იმუნიტეტი არ აქვს. თანამედროვე სამყაროსთვის სულ უფრო პრობლემური ხდება ანტიბიოტიკების რეზისტენტულობა. ინსტიტუტმა ამ ფონზე, როგორც ჩანს, ძალიან კარგ ნიშას მიაგნო.
ინსტიტუტის ისტორია დაგვეხმარება, უკეთ ჩავწვდეთ მათი წარმატების მიზეზებს. ინსტიტუტი დააარსა ბაქტერიოფაგიის კვლევის ორმა პიონერმა: ქართველმა გიორგი ელიავამ და ფრანგ-კანადელმა ფელიქს დერელმა. ამ ორმა მეცნიერმა საქართველოში შექმნა ფაგის კვლევისა და ფაგის თერაპიის მსოფლიო ცენტრი. სამწუხაროდ, ინსტიტუტის აშენების შემდეგ მისი ქართველი დამფუძნებელი საბჭოთა რეპრესიების მსხვერპლი გახდა და ის სიკვდილით დასაჯეს 1937 წელს. მისი სიკვდილის შემდეგ პროფესორი ფელიქს დერელი აღარ დაბრუნებულა საქართველოში. მიუხედავად ასეთი ტრაგიკული მოვლენებისა, ბაქტერიოფაგული კვლევა გაგრძელდა და გახდა ანტიბიოტიკების ეფექტური ალტერნატივა იმ დროს, როდესაც რკინის ფარდის მიღმა მწირი რაოდენობით შემოდიოდა ანტიობიოტიკები. ამ დროს ინსტიტუტი ექვემდებარებოდა საბჭოთა კავშირის ცენტრალურ ხელისუფლებას და ძალიან კარგ დაფინანსებასაც იღებდა. 1991 წელს საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადების შემდეგ, გარდამავალ პერიოდში, ინტიტუტის დაფინანსება მკვეთრად შემცირდა, რამაც საფრთხე შეუქმნა მის ფიზიკურ გადარჩენას. მიუხედავად უდიდესი სირთულეებისა, ელიავას ინსტიტუტის მეცნიერებმა მოახერხეს, შეენარჩუნებინათ ინსტიტუტის მემკვიდრეობის უმეტესი ნაწილი და ნელ-ნელა დაიწყეს დაფინანსების ალტერნატიული წყაროების ძიება, სხვადასხვა გრანტის მისაღებად განაცხადების შეტანა, საერთაშორისო სამეცნიერო თანამშრომლობებისა და პარტნიორობების დამყარება. გარდა სამეცნიერო თანამშრომლობისა, მკვლევრებმა გააფართოვეს ინსტიტუტის პორტფელი და შემოსავლის წყაროები. დაიწყეს დიაგნოსტიკური მომსახურების გაწევა, ბაქტერიოფაგების გასაყიდად წარმოება და პაციენტების მკურნალობა, რითაც დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში შექმნეს პირველი წარმატებული მაგალითი მეცნიერების კომერციალიზაციისა. 2000-იანი წლების დასაწყისიდან თბილისში მთელი მსოფლიოდან დაიწყო ხალხმა ჩამოსვლა, რათა ემკურნალათ ანტიობიოტიკების მიმართ რეზისტენტული ბაქტერიული ინფექციებისთვის. ეს ყველაფერი დაეხმარა ინსტიტუტის მეცნიერებს, გაეგოთ მათ კვლევასთან დაკავშირებულ რომელ ძირითად სერვისებს ჰქონდა განვითარების ყველაზე დიდი პოტენციალი.
იმისათვის, რომ უზრუნველეყო საქმიანობის სიცოცხლისუნარიანობა და მომსახურების გაწევა, ინსტიტუტმა დაიწყო მეცნიერების კომერციალიზაციის მოდელის დანერგვა და გამოიყენა ვისკონსინის უნივერსიტეტის მაგალითი (ვისკონსინის ტექნოლოგიური ინოვაციების ინიციატივა). ეს მოდელი გულისხმობს მომგებიანი ორგანიზაციების კონსორციუმის შექმნას, რომელიც საქმიანობს არამომგებიანი ფონდის ქოლგის (ამ შემთხვევაში, ელიავას ფონდის) ქვეშ. ფონდი, თავის მხრივ, დაარსებულია ინსტიტუტისა და მისი მეცნიერების მიერ. დღეს ელიავას კონსორციუმი შედგება შემდეგი ერთეულებისგან: (i) „ელიავა ბიოპრეპარეიშენს” – აწარმოებს ბაქტერიოფაგებს, (ii) „ელიავა მედია პროდაქშენს“ – აწარმოებს ბიოლოგიურ ნიადაგებს, (iii) ელიავას ანალიტიკურ-დიაგნოსტიკური ცენტრი – უწევს დიაგნოსტიკურ მომსახურებას პაციენტებს, (iv) ელიავას ფაგოთერაპიის ცენტრი – უწევს პაციენტებს მკურნალობას კონკრეტული ბაქტრეიოფაგებით, და (v) ელიავას ინსტიტუტის ავტორიზებული აფთიაქი – ყიდის ინსტიტუტის მიერ შექმნის და “ბიოპრეპარეიშენსის” მიერ ნაწარმოებ პრეპარატებს.
მიუხედავად იმისა, რომ ინსტიტუტი წარმატებით გაუმკლავდა გარდამავალი პერიოდის სიძნელეებს და საქმიანობის ფუნქციონალური მოდელი შეიმუშავა, მის წინაშე მდგარი გამოწვევები ჯერ კიდევ არ დასრულებულა. დღეს ინსტიტუტი შემოსავალს იღებს ადგილობრივი და საერთაშორისო პაციენტების მკურნალობიდან და წამლების ადგილობრივად დამზადებისგან, თუმცა ამ ტიპის საქმიანობიდან მიღებული შემოსავალი შედარებით შეზღუდულია და არ იძლევა მასშტაბის მნიშვნელოვნად გაზრდის შესაძლებლობას. ეს კი საჭიროა გრძევადიანი სიცოცხლისუნარიანობისთვის. სწორედ ამიტომ ელიავას ინსტიტუტის შემდგომი ნაბიჯი უნდა იყოს საკუთარი საერთაშორისო ბრენდის გამოყენება და პროდუქტებისა და მომსახურების საერთაშორისო ბაზრებზე გატანა. გლობალურ ბაზარზე ბაქტერიოფაგების გატანა იოლი საქმე როდია, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც განვითარებული ქვეყნების ბაზრებზე მას კონკურენციას უწევს ანტიბიოტიკების ინდუსტრია. ელიავას ინსტიტუტი უკვე ათ წელიწადზე მეტია, რაც ცდილობს, შეერთებული შტატების და ევროკავშირის ბიუროკრატიული პროცედურები გაიაროს, რათა მათგან მიიღოს უფლება ფაგოთერაპიით მკურნალობის პრაქტიკაზე.
ერთ-ერთი ხელშემწყობი რამ იქნებოდა საქართველოს მთავრობის მიერ მათთვის დახმარება, დაეძლიათ გლობალურ ბაზრებზე ბაქტერიოფაგების კომერციალიზაციის წინაშე არსებული სირთულეები. მეორე ინიციატივა, რაც დაეხმარებოდა ინსტიტუტს, არის ბაქტერიოფაგების სხვადასხვა დარგში (ჯანდაცვა, სოფლის მეურნეობა, ვეტერინარია და სხვ.) გამოყენების პოპულარიზაცია საქართველოში.
ელიავას ინსტიტუტი ნათელი მაგალითია იმისა, რომ მნიშვნელოვანია ინოვაციურ სამეცნიერო კვლევასთან დაკავშირებული პროდუქტებისა და მომსახურებების კომერციალიზაციისთვის იმედისმომცემი ნიშების მიგნება სამეცნიერო კვლევითი ინიციატივების მდგრადობის უზრუნველსაყოფად. პროდუქტებისა და მომსახურების მომგებიან ნიშურ ბაზრებზე გაყიდვა ხელს უწყობს სამეცნიერო კვლევას და უზრუნველყოფს სამეცნიერო ინსტიტუტის გადარჩენას გრძევადიან პერიოდში, მაშინაც კი, როდესაც არ არსებობს განსაკუთრებული სახელმწიფო ან კერძო მხარდაჭერა. ეს გაცილებით სიცოცხლისუნარიანი სტრატეგიაა იმ სიტუაციებში, სადაც მწირია კერძო და საზოგადოებრივი დაფინანსება. ეს უკეთესია, ვიდრე საჯარო სახსრების ისეთ მიმართულებებში დახარჯვა, რომლებსაც არ გააჩნიათ რაიმე სახის შედარებითი უპირატესობა. მეორე საინტერესო გაკვეთილი ელიავას ინსტიტუტის მაგალითად არის ის, რომ დაარსდა არამომგებიანი ქოლგა ორგანიზაცია, რათა გააკონტროლოს იმავე მეცნიერების მომგებიანი საქმიანობა, რომლებიც სამეცნიერო ინსტიტუტში მუშაობენ (ამგვარად, ისინი ინარჩუნებენ კონტროლს ნოუჰაუზე და მათი კვლევისგან მიღებული მოგების ნაწილზე). შედეგად, მეცნიერებს მეტი მოტივაცია აქვთ, იმუშაონ მთელი ორგანიზაციის საკეთილდღეოდ. ბოლო გაკვეთილი კი ის არის, რომ, როდესაც ელიავა ინსტიტუტის მსგავსი ორგანიზაცია წარმატებული აღმოჩნდება, მთავრობამ ხელი უნდა შეუწყოს მას პროდუქტებისა და სერვისების კომერციალიზაციაში. მრავალ „ინოვაციურ იდეას“ შორის გამარჯვებულის გამოვლენას (რაც მთავრობას ყოველთვის არ შეუძლია) სჯობს, დავეხმაროთ „დამწყებ გამარჯვებულებს“, ეროვნულ საზღვრებს გაცდნენ და საერთაშორისო ბაზრებზე გავიდნენ, რაც გააუმჯობესებს ქვეყანაში მეცნიერების მდგომარეობას და ხელს შეუწყობს მის ეკონომიკურ განვითარებას.

Commercializing Science: Story of the Phage
All over the world, the quest for technological innovation is proceeding with great intensity. Georgia is not an exception. While local universities are trying to build fab-labs (fabrication laboratories – small-scale workshops offering personal digital fabrication), the government has established the Georgian Innovation and Technology Agency (GITA) to support the creation of start-ups and tech companies. In addition, there are still a large number (more than 60) of still-operating former Soviet scientific institutions, either working independently or under different public and private universities. Despite such a large number of scientific Institutes, however, Georgia ranks usually quite low when looking at the number of scientific publications, and at the number of citations per article (as measured by the h-index), typically around the middle of the ranking and behind most eastern European countries. Furthermore, so far, investments in the innovation sector have failed to translate into success stories that contribute substantially to the development of the country and attract the majority of the younger generation. Only 27% of the bachelor and 20% of the master’s degree graduates have backgrounds in natural sciences or engineering1.
Amidst this apparently dismal landscape, however, there are a few stories that seem to be moving in the right direction. One such story is that of the George Eliava Institute of Bacteriophages, Microbiology, and Virology (the Institute). The Institute managed to survive the traumatic transition period following the fall of the Soviet Union and to sustain its scientific profile around the world. With more than two dozen publications in international journals over the last five years, it is still a brand name around the world in its own sphere of research. The case of the Eliava Institute is becoming even more fascinating as it is slowly managing to commercialize its scientific research and contribute to the sustainable development of its business model.
For over 90 years now, the key research area of the Institute has been the selection and development of bacteriophages. The Institute is the only institution in the world with such a track record. Bacteriophages are viruses that attack specific bacteria while ignoring (and is therefore harmless to) the human (or animal, or plant) host. Unlike antibiotics, bacteria have a much harder time developing resistance against bacteriophages. Moreover, even if they manage to develop some resistance, because of the extremely large number of phages around us, researchers must just look for another phage against which bacteria have no immunity. As antibiotic resistance is increasingly becoming a problem in the modern world, the Institute, it seems, has found a very good niche for its operations.
HOW DID IT ALL START?
A bit of history about the Institute can help better explain the essence of their success. The Institute was founded by two pioneers of bacteriophage research: Georgian George Eliava and French-Canadian Felix D’Herelle. The two scientists created a World Centre of Phage Research and Phage Therapy in Georgia. Unfortunately, after building the Institute, its Georgian founder became a victim of Soviet repressions and was executed in 1937. After his death, Prof. Felix D’Herelle never returned to Georgia. Despite this unfortunate series of events, however, bacteriophage research continued, becoming a viable alternative to the initially scarce supply of antibiotics behind the Iron Curtain. The Institute was very well endowed, funded, and managed by the central government of the Soviet Union. When Georgia became independent in 1991, during the transition period, the lack of funding became dramatic, endangering the physical survival of the Institute. Despite the great difficulties, however, the scientists from the Eliava Institute managed to protect most of the Institute’s heritage and slowly started to search for alternative sources of funding, applying for different grants and building international scientific collaborations and partnerships. In addition to scientific collaborations, the researchers broadened the Institute’s portfolio and revenue sources by providing diagnostic services and by producing bacteriophages for sale and for treating patients, creating one of the first successful examples of science commercialization in the history of independent Georgia. From the beginning of the 2000s people from around the world started coming to Tbilisi to be treated for antibiotic-resistant bacterial infections. All this helped the scientists at the institute to better understand which core services connected to their research had the greatest development potential.
THE DEVELOPMENT OF THE “ELIAVA INSTITUTE MODEL”
To ensure the sustainability of its activity and the provision of these services, the Institute started implementing a model for the commercialization of science-based on one used by the University of Wisconsin (The Wisconsin Technology Innovation Initiative). This model entails building up a consortium of for-profit organizations working under the umbrella of a non-profit foundation (in this case, the Eliava Foundation), that itself is founded by the institute and its scientists. Today the Eliava consortium consists of: (i) Eliava BioPreparations – manufacturing bacteriophages, (ii) Eliava Media Production – manufacturing of biological media, (iii) Eliava Analytical-Diagnostic Center – providing diagnostic services to patients, (iv) Eliava Phage Therapy Center – providing treatment services with specific bacteriophages, and (v) Eliava Institute Authorized Pharmacy – selling medications elaborated by the Institute and produced by BioPreparations.
Although the Institute has been successful in surviving the hardships of the transition period and came out of it with a working model of operations, the challenges it faces are not over yet. While the Institute is currently benefiting from revenues associated with the treatment of local and international patients, and from the local commercialization of its preparations, the potential revenues from this type of operations are relatively limited and do not allow for a substantial increase in scale, which is necessary for long-term sustainability. The next step for the Eliava Institute is, therefore, to capitalize on its international brand name and to bring its products and services to international markets. Putting bacteriophages on the global market is not an easy task, however, especially considering the strength of the – competing – antibiotics industry in developed countries. The Eliava Institute has been trying for more than a decade now to get through the bureaucratic procedures of the United States and of the European Union regarding the approval of bacteriophage therapy.
One of the things that could help would be obtaining support from the Georgian government to remove the existing obstacles to the commercialization of bacteriophages on global markets. Another initiative that could be of assistance is the promotion of bacteriophage applications in different areas (human health, agriculture, veterinary and others) inside Georgia.
LESSONS TO BE LEARNED
A clear lesson that can be learned from the case of the Eliava Institute is that it is important to identify promising niches for the commercialization of products and services related to innovative scientific research, to help achieve sustainability of scientific research initiatives. The sale of products and services in profitable niches can both support scientific research and ensure the survival of the institution in the longer term, even in the absence of substantial public support, and constitutes a much more viable strategy in situations characterized by scarcity of public and private funding. This solution is also preferable to the expansion of public spending over areas in which there are no substantial comparative advantages. Another interesting lesson that can be learned from the experience of the Eliava Institute is that when an umbrella not-for-profit organization is founded to control for-profit activities conducted by the same scientists that work in the scientific institution (allowing them to retain control of the know-how and portions of the profits generated by their own research), they have a greater incentive to work for the success of the whole enterprise. A final lesson worth emphasizing is that, whenever an organization such as the one put in place by the Eliava Institute proves successful, the government should consider supporting its efforts to commercialize its products and services. This is not so much about “picking the winners” among the numerous “innovative ideas” in the country (which the government is not always in the best position to do), but about helping the “emerging winners” grow beyond their national dimension and reach international markets, potentially contributing simultaneously to the improvement of the scientific standing of the country, and to its economic development.