2014 წელს საქართველომ და ევროკავშირმა ხელი მოაწერეს ასოცირების შეთანხმებას, რომლის ნაწილია ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმება საქართველოსა და ევროკავშირს შორის. ეს შეთანხმება საქართველოს სოფლის მეურნეობის პროდუქციას ახალ საექსპორტო შესაძლებლობებს უქმნის. თუმცა ევროკავშირის ბაზარს სურსათის უვნებლობის მკაცრი მოთხოვნები აქვს, რაც ართულებს ამ შესაძლებლობების სრულად გამოყენებას. ეს განსაკუთრებით ეხება ცხოველური წარმოშობის პროდუქტებს, რომლებიც მკაცრად რეგულირდება. ქართულმა მატყლმა გასულ წელს წარმატებით დააკმაყოფილა საჭირო სტანდარტები და გახდა პირველი ცხოველური პროდუქტი, რომელიც საქართველოდან გაერთიანებული სამეფოს ბაზარზე (რომელიც ჯერჯერობით კვლავ ევროკავშირის წევრია) ექსპორტზე გავიდა. ეს ნამდვილად წარმატებაა!
წარსულში მატყლის წარმოება შემოსავლის მნიშვნელოვანი წყარო იყო ქართველი მეცხვარეებისთვის. საბჭოთა კავშირის პერიოდში, საქართველოს 2 მილიონზე მეტი ცხვარი ჰყავდა (დღევანდელ პოპულაციაზე დაახლოებით ორჯერ მეტი), რისთვისაც ზამთრის საძოვრებად კასპიის ზღვის მიმდებარე ტერიტორიაც კი გამოიყენებოდა. კარგად იყო განვითარებული მატყლის გადამუშავება და ტექსტილის ინდუსტრია, ერთი კილო ნედლი მატყლის ფასი კი 12-15 მანეთს შეადგენდა. საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ, საქართველოს მოაკლდა ზამთრის საძოვრები, რადგან ქვეყანას აღარ მიუწვდებოდა ხელი კასპიის ზღვის მიმდებარე საძოვრებზე; გარდა ამისა, ცხვრის პროდუქტებმა დაკარგა ტრადიციული საბჭოთა ბაზარიც. სხვა ბევრი ინდუსტრიის მსგავსად, მატყლის წარმოებაც ჩამოიშალა.
დღეს, ცხვრის ფერმების მთავარი შემოსავალია ცოცხალი ცხვრის (თოხლის)და ცხვრის ყველის (განსაკუთრებით, თუში მეცხვარეებისთვის) გაყიდვა, მატყლს უმნიშვნელო როლი უკავია ფერმერთა შემოსავლებში (კოჭლამაზაშვილი და სხვები, 2014 წ.). საქართველოში მხოლოდ ორი მოქმედი გადამამუშავებელი ფაბრიკაა, ორივე ძველი, საბჭოთა დროინდელი დანადგარებით...
საქსტატის მონაცემებით, 2016 წელს საქართველომ აწარმოა 2,000 ტონა მატყლი (საშუალოდ, 2.4 კგ. მატყლი ერთ ცხვარზე). 2016 წელს ნაპარსი მატყლის მთელი რაოდენობიდან 50%-ზე მეტი (1,062 ტონა) გავიდა ექსპორტზე როგორც ნედლი მატყლი შემდეგ ქვეყნებში: თურქეთი (77%), უკრაინა (10%), ინდოეთი (9%), გაერთიანებული სამეფო (2%) და პაკისტანი (2%).
ფასები განსხვავდება საექსპორტო პარტნიორების მიხედვით. 2016 წელს ყველაზე მაღალი ფასი გადაიხადა გაერთიანებულმა სამეფომ ($773/ტონა), შემდეგ მოდის უკრაინა ($694/ტონა), ინდოეთი ($641/ტონა), თურქეთი ($463/ტონა) და პაკისტანი ($389/ტონა). საშუალოდ, 2016 წელს ექსპორტებული ერთი ტონა მატყლის ფასი 507 აშშ დოლარი იყო. 2016 წელს საქართველოს ბაზარზე მუშაობდა 5 ექსპორტიორი კომპანია, მათგან ორს ეჭირა ბაზრის 78%.
საქართველოს მატყლის დარჩენილი ნაწილი გამოყენებული იყო ადგილობრივად შალის ნივთების საწარმოებლად, თუმცა დიდი ნაწილი უბრალოდ განადგურდა (დაწვეს ან გადაყარეს). რესურსების ამგვარი ფლანგვა არამხოლოდ ეკონომიკური პრობლემაა, არამედ გარემოსაც აზიანებს...
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოდან ნედლი მატყლის ექსპორტი იზრდება და სულ უფრო დივერსიფიცირებული ხდება (ევროკავშირის ჩათვლით), ქართული მატყლის ფასი იკლებს. საქართველოს მეცხვარეთა ასოციაციის ხელმძღვანელის, ბექა გონაშვილის ინფორმაციით, ფერმერები კილოგრამ ნედლ მატყლში 30-40 თეთრს იღებენ, რაც გაპარსვისა და ტრანსპორტირების ხარჯებსაც კი ვერ ფარავს. ამის გამო, ფერმერებს არ აქვთ მოტივაცია, აწარმოონ მაღალი ხარისხის მატყლი. მეტიც, ბევრ შემთხვევაში ფერმერები მატყლს წვავენ ან ყრიან. სიტუაცია მხოლოდ მაშინ გამოსწოდება, როცა ფასი გაიზრდება... როგორ შეიძლება ამის მიღწევა?!
მატყლის საწარმო „თუშეთმა“ ნაწილობრივ შეძლო ამ მოჯადოებული წრის გარღვევა. კომპანია ერთ კილოგრამ კარგი ხარისხის მატყლში 1 ლარს იხდის და ფერმერებიც მოტივირებული არიან, მაღალი ხარისხის პროდუქტი აწარმოონ. თუმცა დღეს ამ ქარხანას წელიწადში მხოლოდ 25-30 ტონა მატყლის შეძენა შეუძლია, რაც ზღვაში წვეთია ქართული მატყლის მთლიანი რაოდენობის ფონზე. „მეტი მოთხოვნაა დამუშავებულ მატყლზე (გარეცხილი, შეღებილი, დართული, მოთელილი), მაგრამ ამ მოთხოვნას ვერ ვაკმაყოფილებთ, რადგან მატყლის გარეცხვისა და გაშრობის სიმძლავრეები შეზღუდული გვაქვს (ასევე, მოძველებული სართავი მანქანების გამო),“ – ამბობს დიტო არინდაული, შპს თუშეთის დირექტორი.
კოჭლამაზაშვილისა და სხვების (2014 წ.) მტკიცებით, მატყლის ინდუსტრიის განვითარება შექმნის სამუშაო ადგილებს, შემოსავალს მოუტანს სოფლის მაცხოვრებლებს და ნაკლებ ზიანს მიაყენებს საქართველოს ბუნებას. თუშურ ცხვარს უხეში მატყლი აქვს, რაც ხალიჩებისა და თექისთვის კარგი ნედლეულია (თუმცა საერთაშორისო ბაზარზე უხეში მატყლის ფასი დაბალია). მატყლის გადამუშავების ტექნიკა ძალიან ძველია და კვლავ ფართოდ გავრცელებულია სოფლად მცხოვრებ ქალებში. გარდა ამისა, კოლეჯები და სკოლები ამზადებენ და ყიდიან მატყლის პროდუქტებს – შალის წინდებს, ქუდებს, სუვენირებს, ტრადიციულ ნაბადს, თექის ნაწარმს და სხვ. მოთხოვნა ნახევრად დამუშავებულ მატყლზე იზრდება, რადგან შალის ტანსაცმელი და აქსესუარები პოპულარული ხდება ქართველებსა და ტურისტებში. ქართული მატყლის პროდუქტები საერთაშორისო ყურადღებასაც იპყრობს. მაგალითად, ორმა თუშმა დამ გახსნა სკოლა „მწყემსის სახლი“ იტალიაში, რომში, სადაც ასწავლიან შალის ნაწარმის დამზადებას. მათ მიერ დამზადებულ ნაბდებს, რომლებზეც ხატებია მოთელილი, იყენებენ საქართველოს პატრიარქი ილია მეორე და რომის პაპი ფრანცისკი. გარდა ამისა, დებმა ქოთილაიძეებმა ახლახანს თბილისის მერსედესის მოდის კვირეულის ფარგლებში იმუშავეს ჩანთების ბრენდთან TL-180, რომელიც ეკუთვნის პარიზში მოღვაწე ფრანგ და იტალიელ დიზაინერებს.
ამასთან, ახალი ტექნოლოგიები უხეშ მატყლს იყენებს სამშენებლო ინდუსტრიაში. მატყლი ბუნებრივი ბოჭკოა, კარგი თერმოიზოლაციური თვისებების გამო ენერგოეფექტურია. ამიტომაცაა, რომ „ჰაიდელბერგ ცემენტ ჯორჯია“ უკვე რამდენიმე წელია, თანამშრომლობს მატყლის გადამამუშავებელ საწარმო თუშეთთან.
ხელისუფლება და დონორები უნდა დაეხმარონ ამ სექტორს ახალი პროდუქტების შექმნასა და ახალ ბაზრებზე გასვლაში. ეს დამატებით ღირებულებას შესძენს ქართულ მატყლს. დამატებითი ღირებულების მქონე პროდუქტების შექმნის შემდეგ, თანაბრად მნიშვნელოვანია ამ ღირებულების სამართლიანად განაწილება ღირებულებათა ჯაჭვის მონაწილეებზე. სოფლის მეურნეობის სხვა ღირებულებათა ჯაჭვების მსგავსად, მთავარია მონაწილეებს შორის კოორდინაციის და თანამშრომლობის გაუმჯობესება. მაგალითად, დამატებითი ღირებულების შექმნისა და მისი სამართლიანი განაწილების კარგი გზაა მატყლის კოოპერატივების შექმნა. ასეთ კოოპერატივებში ფერმერებს შეეძლებათ, ერთად გაპარსონ, შეაგროვონ, დაახარისხონ, დაამუშაონ და ბაზარზე გაიტანონ მატყლი. ეს, სავარაუდოდ, შეუმცირებს მათ ხარჯებს და მეტ ღირებულებას შესძენს მათ პროდუქციას. ერთობლივი მარკეტინგი მათ მეტ სავაჭრო ძალაუფლებას შეჰმატებს და უკეთესი ფასების მიღების შესაძლებლობას გაუჩენს.
ჯერჯერობით საქართველოში არც ისე ბევრი მატყლის კოოპერატივია. ერთი მაგალითია მატყლის მპარსავი კოოპერატივი, რომელიც თუშ მეცხვარეებში ჩეხეთის რესპუბლიკის კარიტასის დახმარებით რამდენიმე წლის წინ ჩამოყალიბდა. მატყლის ღირებულებათა ჯაჭვში კოორდინაციის პრობლემის გადასაჭრელად იმავე დონორმა ახლახანს გადაწყვიტა, ხელი შეუწყოს მთლიანი ღირებულებათა ჯაჭვის განვითარებას – დაეხმაროს მატყლის გადამამუშავებელ კომპანია „თუშეთს“, დააკავშიროს ის ჯერ მატყლის მპარსავ კოოპერატივებთან და შემდეგ მატყლის საბოლოო ნაწარმის მწარმოებელ საწარმოებთან, რათა ადგილობრივად იწარმოოს დამატებითი ღირებულების მქონე პროდუქტები, ამბობს კარიტასში პროექტის მენეჯერი, ანზორ გოგოთიძე.
ასეთი ინიციატივები უნდა დაჩქარდეს, რომ მატყლის დანაკარგი თავიდან ავიცილოთ. მატყლის ექსპორტის ზრდა (ევროკავშირის ბაზარზე ექსპორტის ჩათვლით, რასაც დიდად შეუწყო ხელი სხვა დონორმა, შვეიცარიის განვითარების სააგენტომ და განახორციელა მერსი ქორფსმა), მატყლის გადამუშავების და ტექსტილის ინდუსტრიის განვითარება ამ დაკარგულ რესურსს კვლავ ეკონომიკაში დააბრუნებს, შექმნის მეტ სამუშაო ადგილს და შემოსავლებს ქვეყანაში. იმედი ვიქონიოთ, რომ ქართული მატყლი კვლავ გახდება „ოქროს საწმისი“ კოლხეთის იმ ოქროსმატყლიანი ვერძის მსგავსად, რომელზეც მოგვითხრობს ცნობილი მითი არგონავტების შესახებ.
ი. კოჭლამაზაშვილი, ლ. სორგი, ბ. გონაშვილი, ნ. ჭანტურია და ფ. მამარდაშვილი (2014 წ.): ქართული ცხვრის სექტორის ღირებულებათა ჯაჭვის ანალიზი. კვლევა ჩატარდა Heifer International-ისთვის.

Back in 2014, Georgia and the European Union (EU) signed an Association Agreement, which included the Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) between the EU and Georgia. While this agreement creates new opportunities for Georgia’s agricultural exports, high food safety standards in the EU market make it difficult to fully utilize these opportunities. This is particularly true for products of animal origin, which are subject to strict regulations. The necessary standards were successfully met last year for Georgian wool (fleece), and it became the first animal product to be exported from Georgia to the United Kingdom market (which is still a member of EU – for now). This is success, indeed!
Wool production was an important source of income for Georgian sheep farmers in the past. During the Soviet era, Georgia had more than 2 million sheep (around twice today’s sheep population), which used the winter pastures along the Caspian Sea. Wool processing and the textile industry were well-developed, and the price of greasy wool was 12-15 Manet per kg. After the dissolution of the Soviet Union, Georgia experienced a shortage of winter pastures, because it lost access to pastures along the Caspian Sea; moreover, the country also lost the traditional Soviet market for sheep products. Like many other industries, wool manufacturing collapsed.
Today, the main source of income for sheep farms is the sale of lambs and sheep cheese (specifically for Tushetian shepherds), while wool plays an insignificant role in income generation for farmers (Kochlamazashvili et al, 2014). There are only two operational processing factories in Georgia, with old, Soviet era machines…
According to Geostat, Georgia produced 2,000 tons of wool in 2016 (on average, 2.4 kg wool per sheep). From the total amount of sheared wool in 2016, more than 50% (1,062 tons) was exported as a greasy wool to the following countries: Turkey (77%), Ukraine (10%), India (9%), the United Kingdom (2%), and Pakistan (2%).
Prices differed across export partners. The United Kingdom paid the highest price ($773/ton) in 2016, followed by Ukraine ($694/ton), India ($641/ton), Turkey ($463/ton) and Pakistan ($389/ton). On average, the exported wool price in 2016 was $507 per ton. Five wool exporter companies operated on the Georgian market in 2016, and two of them hold a market share of 78%.
The rest of Georgia’s wool was partly used domestically to make woolen garments, while big chunks of wool were wasted (either burnt or trashed). This waste of resources is not only an economic problem, but also harms the environment…
Even though there has been some success in increasing and diversifying Georgia’s greasy wool exports, including in the EU, the price of Georgian wool has been on a decreasing trend. According to the head of the Shepherds Association of Georgia, Beka Gonashvili, farmers are getting 30-40 tetri per kilogram of greasy wool, which does not cover even the cost of shearing and transportation. This demotivates farmers to produce good quality wool, and even worse in some cases – farmers burn or throw away the wool. The situation can only be changed if price of wool becomes higher… How can this be done?!
One wool-processing factory, “Tusheti,” has partly managed to break this vicious circle. This company pays one lari per kilogram of good quality wool, and farmers are motivated to deliver a high-quality product. However, currently this factory can purchase only 25-30 tons a year, which is a drop in the ocean, considering total wool production in Georgia. “There is more demand for processed wool (washed, dyed, yarn, felt, etc.), however, we cannot meet the demand due to our limited capacity for wool washing and our drying facility (as well as the old machinery used for spinning and yarn making),” says the director of Ltd Tusheti, Dito Arindauli.
According to Kochlamazashvili et al (2014), wool industry development can bring jobs and income for rural people and less environmental damage to Georgia’s nature. Tushuri sheep breed has coarse wool, which provides good material for carpet and felt-making (however, price of coarse wool is low on the international market). Wool processing techniques are very old, and still a widespread tradition among rural women in Georgia. In addition, colleges and schools make wool products for sale – woolen socks, hats, souvenirs, traditional thick felt, etc. The demand for semi-processed wool is on an upward trend, because woolen clothes and accessories are becoming popular among Georgians, as well as tourists. Georgian wool products are also getting international attention. For instance, two Georgian sisters from Tusheti, opened a woolen garment making school named “Shepherd’s House” in Rome, Italy. Their felt cloaks with icons on it are used by the Patriarch of Georgia, Ilia II, and Pope Francis, the Bishop of Rome. Moreover, the Kotilaidze sisters recently worked with a bag brand TL-180 (a French-Italian designers’ brand based in Paris) for the Mercedes-Benz Fashion Week Tbilisi.
In addition, new technologies suggest that coarse wool is a good material for the construction industry. Not only is it a natural fiber, it has good thermal insulation qualities, which makes it energy efficient. The Heidelberg Cement Georgia has already been cooperating with the wool processing company Tusheti for several years.
The government and donors should help this sector in developing new products and new markets that would add value to Georgian wool. After creating value-added products, equally important is that this value is fairly distributed across the value chain actors. As with all agricultural value chains, the key is better coordination and cooperation between actors. For example, both adding value and fair distribution of margins could be addressed by forming wool cooperatives. Farmers in such cooperatives might be able to shear, collect, classify, process and market the wool together, which would potentially lower their costs and/or create higher value. Joint marketing will also create better bargaining power and prices for the farmers.
So far, there are not many wool cooperatives in Georgia. One example is the wool shearing cooperative that was established in the Tushetian community with the support of Caritas Czech Republic a couple of years ago. In order to address the coordination failure along the wool value chain actors, this donor recently decided to facilitate the entire value chain development – to support the wool processing company Tusheti, as well as connect it with wool shearing cooperatives and later to woolen garment making enterprises, in order to produce added value products locally, according to the project manager at Caritas, Anzor Gogotidze.
Those initiatives should be accelerated to avoid wasting wool. Increased wool export (including export to the EU market, which was highly facilitated by another donor, the Swiss Agency for the Development and Cooperation (SDC) and implemented by Mercy Corps) and the development of the wool processing and textile industry could bring this wasted resource back into the economy, creating more jobs and income for the country. Let’s hope that Georgian wool will become the “Golden Fleece” again, as it was in the famous myth on Jason and Argonauts, told of the gold-haired winged ram held in Colchis (one of the earliest Georgian formation).
*Kochlamazashvili, I., Sorg, L., Gonashvili, B., Chanturia, N. and Mamardashvili, Ph. (2014): Value Chain Analysis of the Georgian Sheep Sector. Study elaborated for Heifer International.