65 წლის ნიკოლოზ მ-მ სოფელ ჯიხაიშიდან 2012 წელს დაახლოებით 15,000 ლარის ინვესტიცია ჩადო 8.5 ჰა თხილის ბაღში, იმ იმედით, რომ ერთ დღეს მისი წამოწყება მომგებიან ბიზნესად იქცეოდა. ნიკოლოზს საქმე მართლაც კარგად მისდიოდა, სანამ მყრალი ხოჭო, იგივე აზიური ფაროსანა, როგორც მას ქართველები ეძახიან, არ გამოჩნდა მის ბაღში. ნიკოლოზი ჰექტარზე 800-1000 კგ. მოსავლის აღებას ელოდა, მაგრამ ხოჭოს შემოსევამ მოსავალი 30-35%-ით შეამცირა, რამაც ჰექტარზე 1000 ლარზე მეტით აზარალა. სოფლად მცხოვრები ოჯახისათვის, რომლის საშუალო წლიური ხელფასი 11,000 ლარია, 9,000 ლარის დაკარგვა დიდი დარტყმაა.
ნიკოლოზის შემთხვევა ყველაზე უარესი როდია; დასავლეთ საქართველოში ფაროსანა არამხოლოდ თხილს, არამედ სხვა კულტურებსაც შეესია. ყველაზე დიდი ზიანი აფხაზეთის რეგიონის ფერმებს მიადგა.
„გარდა იმისა, რომ ფაროსანამ დიდი ზიანი მიაყენა თხილის ხეებს, მან მთელი ხეხილიც გაანადგურა, განსაკუთრებით მანდარინი, ფეიხოა და სიმინდი,“ – ამბობს 67 წლის მარიკა კ. აფხაზეთის რეგიონის სოფელ რეპიდან.
იგივე სიტუაციას აღწერს გურიის სოფლის, ჭიანეთის მკვიდრი 65 წლის ირაკლი ლ., რომელიც 0.2 ჰა თხილის ბაღიდან 500 კგ. მოსავლის აღებას ელოდა, მაგრამ მხოლოდ 60 კგ. მოსავალი აიღო. „თხილის გული დამპალი ან ცარიელი იყო. შემგროვებელ პუნქტში, თუ 15 შემთხვევით ამორჩეული თხილიდან 5-ის მარცვალი კარგი გამოდგებოდა, 1 კილოგრამში 0.5 ლარს იხდიდნენ. რეალურად, თითოეულ საღ გულში 0,10 ლარს იღებდი. შესაბამისად, თუ 10-იდან 3 იყო კარგი, კილოგრამში 0.3 ლარს მიიღებდი. ეს ძალიან დაბალი ფასია.“ იყო შემთხვევები, როდესაც შემგროვებლებმა უარი თქვეს მოსავლის მიღებაზე, რადგან ეჭვობდნენ, რომ მოსავალი უხარისხო იყო ან ფერმერები არ დათანხმდნენ თხილის ასეთ დაბალ ფასად გაყიდვაზე.
ფაროსანას სამშობლოდ ითვლება აღმოსავლეთ აზია. ეს მავნებელი ერჩის ხეხილსა და ბოსტნეულს, აზიანებს მათ ზედაპირს და ფოთლებს. მწერი გვიან გაზაფხულზე (მაისის ბოლო, ივნისის დასაწყისი) აქტიურდება და შემოდგომის მეორე ნახევრამდე აზიანებს კულტურებს. როგორც კი აცივდება, მავნებელი სახლებსა და შენობებში ინაცვლებს, სადაც ზამთარს აფარებს თავს. ფაროსანა ძალიან სწრაფად მრავლდება, რის გამოც დროის მოკლე მონაკვეთში დიდი პოპულაციები ჩნდება.
საქართველოში აზიური ფაროსანა პირველად 2015 წელს გამოჩნდა და დღეისთვის უკვე დიდი ზიანი მიაყენა კულტურებს დასავლეთ საქართველოში. მთავრობამ მავნებელთან საბრძოლველად უკვე გადადგა გარკვეული ნაბიჯები, მაგრამ ფერმერთა უმეტესობას ეჭვი შეაქვს ამ ნაბიჯების დროულობასა და ეფექტურობაში.
იმისათვის, რომ მოსახლეობა უკეთ გაეთვითცნობიერებინა ფაროსანას მიერ გამოწვეულ საფრთხეებში, საქართველოს სურსათის ეროვნულმა სააგენტომ, ფაროსანას შემოსევის მიხედვით, საქართველოში გავრცელებული კულტურები სამ კატეგორიად დაყო (იხ. გრაფიკი 1). სამწუხაროდ, ყურძენი და თხილი – ქვეყნის ყველაზე მნიშვნელოვანი სასოფლო-სამეურნეო საექსპორტო საქონელი – ყველაზე რისკიან ჯგუფში მოხვდა. თხილის მწარმოებლებმა უკვე მნიშვნელოვანი ზარალი ნახეს და, თუ ამ ზამთარს მწერს ეფექტურად ვერ გაუმკლავდებიან, მავნებელი, შესაძლოა, ქვეყნის სხვა ნაწილშიც გავრცელდეს და კიდევ ერთი შემოსავლიანი კულტურა – ყურძენი – დააზიანოს.
თხილის მწარმოებლებს თუ დავუჯერებთ, წელს თხილისთვის საუკეთესო წელი არ იყო; არასახარბიელო ამინდის გამო თხილს სხვადასხვა სოკოვანი დაავადება შეეყარა. ფაროსანას შემოსევამ სიტუაცია გააუარესა და, საბოლოოდ, თხილის ექსპორტი მკვეთრად შემცირდა როგორც ღირებულების, ისე რაოდენობის მხრივ.
გრაფიკი 2. თხილის ექსპორტის სტატისტიკა
წელი ჯერ არ დასრულებულა, მაგრამ ცხადია, 2017 წლის მაჩვენებლები წინა წლებთან შედარებით გაცილებით დაბალი იქნება. 2017 წელს იანვრიდან სექტემბრამდე საქართველომ 50 მლნ. აშშ დოლარის ღირებულების თხილი გაიტანა ექსპორტზე, 2016 წლის იმავე პერიოდში – 116 მლნ. აშშ დოლარის, რაც 57%-იანი შემცირებაა. მართალია, ექსპორტის შემცირების ერთადერთი მიზეზი ფაროსანა არ არის, თუმცა აშკარაა, რომ ძალიან დიდი როლი ითამაშა თხილის ექსპორტის შემცირებაში, როგორც ღირებულების, ისე რაოდენობის მხრივ.
1990-იანი წლების შუაში და 2000-იან წლებში ფაროსანამ დიდი ზიანი მიაყენა ჩრდილოეთ ამერიკასა და ევროპას. ფაროსანას პირველი პოპულაცია ევროპაში 2007 წელს შვეიცარიაში შენიშნეს. რაც შეეხება ევროპის სხვა ქვეყნებს, ფაროსანას პოპულაციები გვხვდება იტალიაში, საფრანგეთში, საბერძნეთში, უნგრეთში, სერბეთსა და რუმინეთში. სულ ახლახანს ამ სიას ბულგარეთი და რუსეთიც შეემატა.
აშშ-ში ფაროსანა შემთხვევით გავრცელდა 1998 წელს და შემდეგ 40 შტატს მოედო. მწერმა შედარებით სერიოზული პრობლემები გამოიწვია ექვს შტატში, ნაკლებად სერიოზული – 13-ში. ფაროსანამ 2010 წელს დიდი ზიანი მიაყენა სასოფლო-სამეურნეო კულტურებს და არასასიამოვნო ეკონომიკური შედეგებიც მოუტანა ფერმერებს. ამ ეპიდემიის დროს ქვეყანამ ერთ წელიწადში 37 მლნ. აშშ დოლარზე მეტი დაკარგა მხოლოდ ვაშლის მოსავალში ატლანტის ოკეანის სანაპიროზე. ატმის მოსავლის 100% დაიკარგა მერილენდში, 60-90% – ნიუ ჯერსიში. ფაროსანა კვლავ აზიანებს ტკბილი სიმინდის, წიწაკის, პომიდვრისა და ბადრიჯნის ნათესებს აშშ-ში.
ფაროსანას პოპულაციასთან გამკლავება რთულია, რადგან დღეს ცოტაა ეფექტური პესტიციდი, რომელიც მათ წინააღმდეგ გამოიყენება. მკვლევრები ცდილობენ, მოძებნონ ფაროსანას პოპულაციების გაკონტროლების ეფექტური გზები, მაგრამ ყველაზე ეფექტური მეთოდების გამოსავლენად მეტი ექსპერიმენტის ჩატარებაა საჭირო.
საქართველოსა და მთელ მსოფლიოში ფაროსანასთან ბრძოლის ყველაზე გავრცელებული მეთოდია ინსექტიციდების გამოყენება. თუმცა უახლესმა კვლევამ აჩვენა, რომ ფაროსანა ზოგიერთი გავრცელებული ინსექტიციდის მიმართ რეზისტენტული გახდა. ამ აღმოჩენის შემდეგ დაიწყეს ისეთი ახალი ინსექტიციდების გამოყენება, როგორიცაა ოქსამლი, რომელმაც საველე ცდების დროს ფაროსანის 96% გაანადგურა.
კიდევ ერთი საშუალებაა ქიმიური ნაერთის, კაოლინიტის (კაოლინის თიხა) გამოყენება ვაშლში. ეს ქიმიური ნივთიერება ყველაზე ეფექტურად იცავს ვაშლს ფაროსანასგან. სამწუხაროდ, კაოლინიტი ეფექტურია მხოლოდ ვაშლის შემთხვევაში და ვერ იცავს სხვა კულტურებს.
მკვლევრები თვლიან, რომ მნიშვნელოვანია ფაროსანას ბუნებრივი ბიოლოგიური მტრის აღმოჩენა. მათ დაასკვნეს, რომ Trissolcus japonicas (პარაზიტი ბზიკი, რომელსაც „ბზიკ სამურაისაც“ ეძახიან) ფაროსანას პირველი მტერია. აზიაში Trissolcus japonicas-მა მოძებნა და გაანადგურა ფაროსანას კვერცხების 60-90%, რაც ნამდვილად იმედისმომცემი შედეგია. თუმცა, თუ საქართველოში (ან ნებისმიერ სხვა, არამშობლიურ ქვეყანაში) შემოვიყვანთ მწერის ბიოლოგიურ მტერს, არსებობს რისკი, რომ თავად ეს მწერი გახდეს ინვაზიური მავნებელი და იგივე პრობლემები გამოიწვიოს, რასაც ფაროსანა იწვევს. სწორედ ამიტომ მკვლევრებს ურჩევნიათ, ჯერ ქვეყნის მკვიდრი ბიოლოგიური მტერი აღმოაჩინონ და მხოლოდ იმ შემთხვევაში შემოყვანონ რაიმე ახალი სახეობა, თუ სხვა გზა არ არის. ფაროსანასთან ბრძოლაში შეიძლება მკვიდრი მტაცებლების, კრაზანების და ჩიტების გამოყენება.
საქართველოს მთავრობა ინსექტიციდების გამოყენებას ასუბსიდიებს და გეგმავს, მავნებელთან საბრძოლველად ბიოლოგიური მტერი გამოიყენოს, რათა შემდეგი ზაფხული ქართველ ფერმერებს ფაროსანას მორიგ კოშმარად არ ექცეთ.

Nikoloz M., 65, from the Imeretian village of Jikhaishi, invested around 15,000 GEL into his 8.5 ha hazelnut orchard in 2012, hoping that one day his initiative would turn into a profitable business. Nikoloz was on his way to success up until this year, before the stink bug, or Asian pharosana, as Georgians call it, appeared in his orchard. While Nikoloz expected to harvest 800 kg – 1000 kg of hazelnuts per ha, the stink bug infestation reduced his harvest by 30-35%, resulting in a loss of more than 1,000 GEL per ha. For a rural household with average annual earnings of 11,000 GEL, losing up to 9,000 GEL is a big deal.
Yet Nikoloz’s case is not the worst; in West Georgia, pharosana invaded not only hazelnuts, but other crops as well. Farms in the Abkhazia region saw the biggest damage.
“In addition to causing severe damage to hazelnut trees, pharosana destroyed all the fruit trees, particularly tangerines and feijoa. It damaged maize as well,” – said Marina K, 67, village Repi, Abkhazia region.
A similar situation was described by a native of the Gurian village Chanieti, Irakli L, 65, who expected to get 500 kg from his 0.2 ha hazelnut orchard, but got only 60 kg. “The hazelnut kernels were either rotten or empty, and if at the collection point 5 kernels out of 15 randomly picked hazelnuts were good, then you would get 0.50 GEL/kg. You were basically getting 0.10 GEL per each good kernel. Thus, if only 3 out of 10 were good, you would end up with 0.30 GEL/kg, which is an extremely low price.” There were even cases when collectors refused to receive the harvest, suspecting low quality, or farmers did not agree to sell hazelnut for such a low price.
Pharosana is native to East Asia. It is an agricultural pest which attacks fruit trees and vegetables, damaging the surface and leaves of the crop. The insect becomes active in late spring (late May – beginning of June) and attacks crops till the middle of fall. Once the weather becomes colder, the pest moves to houses and structures which become its shelter during the winter. Pharosana reproduce very fast, resulting in big populations within the short period of time.
Asian pharosana firstly appeared in Georgia in 2015, and by now has severely damaged crops in West Georgia. The Government has already undertaken some measures to fight the pest, however, most farmers are concerned with timeliness and the effectiveness of those measures.
In order to increase the population’s awareness about the threats posed by pharosana, the National Food Agency (NFA) of Georgia divided the crops prevalent in Georgia into three categories based on their exposure to pharosana (Figure 1). Unfortunately, grapes and hazelnuts – the most important agricultural export commodities of the country – ended up in the riskiest group. Hazelnut producers have already experienced significant losses, and if during this winter effective fighting measures are not identified, the pest might spread to the rest of the country, threatening yet another cash crop of Georgia – grapes.
According to the hazelnut producers, the current year was not the best year for hazelnuts, which suffered from various fungal diseases due to unfavorable weather conditions. The pharosana invasion worsened the situation, and in the end, hazelnut exports dropped dramatically in both value and quantity.
Figure 2. Hazelnut export statistics
The current year is not yet over, however, it is clear that the figures for 2017 are extremely low compared to previous years. From January to September 2017, Georgia exported 50 mln. USD worth of hazelnuts, whereas in 2016, the export value for the respective period was 116 mln. USD, resulting in a 57% drop in export values. While the pharosana is not the only cause of this drop, it played an extremely large role in the reduction of hazelnut exports in both physical and monetary terms.
Pharosana emerged as a very damaging invasive insect in North America and Europe in the mid-1990s and 2000s. The first established population of pharosana in Europe was identified in Switzerland in 2007. As to other European countries, there are established BMSB populations in Italy, France, Greece, Hungary, Serbia, and Romania. Bulgaria and Russia joined the list of countries with high number of sting bugs just recently.
In the US, where the pharosana was accidentally introduced in 1998, it has been detected in 40 states, causing relatively serious agricultural problems in six states, and nuisance problems in thirteen others. Pharosana has already resulted in a significant damage to agricultural crops and associated unpleasant economic impacts to growers in 2010, during an outbreak that led to a one-year loss in excess of $37 million across the mid-Atlantic in apples alone, as well as 100% losses to peaches in Maryland, and 60-90% losses of peaches in New Jersey. Pharosana continues to damage sweet corn, pepper, tomato, eggplant and okra plots in the US.
Managing pharosana populations is challenging because there are currently few effective pesticides that are labeled for use against them. Researchers are looking into ways to effectively control pharosana populations, but more experiments need to be conducted in order to identify the most effective measures.
Using insecticides is the most common measure applied against pharosana in Georgia and all over the world. However, recent research has shown that pharosana become resistant to some of the common insecticides. This fact has led to trials of new insecticides such as Oxamyl which resulted in 96% mortality rates during field trials.
Yet another measure is to use the chemical compound kaolinite (Kaolin clay) for apples. This chemical is considered to be the most efficient method to protect apples from pharosana. Unfortunately, kaolinite is only effective on apples and does not protect other crops.
Researchers emphasize the importance of discovering so-called native biological enemies of the pharosana, and have concluded that Trissolcus japonicas – a parasitoid wasp also known as “samurai wasp” - is a primary predator for the pharosana. Trissolcus japonicus searched for and destroyed 60–90% of BMSB eggs in Asia, which is definitely a promising result. However, if a biological enemy is introduced in Georgia (and in any other non-native country), there is a risk that the newly introduced insect will become an invasive pest and cause problems similar to those caused by pharosana. That is why researchers prefer to first identify biological enemies native to the country, and introduce something new only if there is no other alternative. Native predators such as wasps and birds can serve as a viable tool for fighting pharosana.
In Georgia so far, the Government has subsidized the use of insecticides and is considering the introduction of a biological enemy in order to ensure that next summer does not turn into yet another pharosana nightmare for Georgian farmers.