ჰაერის ხარისხი საქართველოში. ჩვენი მდგომარეობა
თუ მთავრობის წარმომადგენელი, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაცია, კვლევითი ინსტიტუტი ან უბრალოდ შეწუხებული მოქალაქე ხართ, რომელსაც გარემოს მდგომარეობაზე გული შეგტკივათ, ეკოლოგიური ეფექტიანობის ინდექსი (Environmental Performance Index – EPI) თქვენთვის საინტერესო უნდა იყოს. EPI ორ წელიწადში ერთხელ ქვეყნდება და გვიყვება არასასიამოვნო სიმართლეს თითოეული ქვეყნის ტრაექტორიასა და მათი მუშაობის ეფექტიანობაზე. რეიტინგი შეულამაზებლად გვიჩვენებს, რამდენად ასრულებენ ან არ ასრულებენ ქვეყნები მდგრადი განვითარების მიზნებითა (Sustainable Development Goals – SDG) თუ სხვა დამატებითი საერთაშორისო შეთანხმებებით ნაკისრ ვალდებულებებს. EPI კარგი ინდიკატორია პოლიტიკის გამტარებლებისთვის, მიხვდენენ, რისი გაკეთებაა საჭირო გარემოსა და მოქალაქეებზე უარყოფითი ზემოქმედების გამოსასწორებლად. მაშ, რა არის EPI და რას ამბობს ინდექსის 2018 წლის შედეგები საქართველოზე? არსებობს რომელიმე ინდიკატორი, რომელიც უნდა გვაღელვებდეს?
რას გვეუბნება EPI?
EPI არის სია, რომელსაც იელისა და ჰარვარდის უნივერსიტეტები მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის დახმარებით ადგენენ. 2002 წლიდან დღემდე EPI აქვეყნებს მონაცემებს, თუ რა მდგომარეობაა სხვადასხვა ქვეყანაში ეკოლოგიური ეფექტიანობის კუთხით. ახლახან გამოქვეყნებულ სიაში მოცემულია 180 ქვეყნის ქულები, რომლებიც ასასხავს თუ რამდენად სიცოცხლისუნარიანია ეკოსისტემა (მაგ. ბუნებრივი რესურსების სერვისების დაცვა)  და რამდენად ჯანსაღი გარემოა (მაგ. პროგრესი ჰაერის დაბინძურებაში ან სასმელი წყლის რესურსების დაცვა, რამაც შეიძლება ზიანი მიაყენოს ადამიანის ჯანმრთელობას, თუ არ მივხედავთ) ქვეყანაში. ეს ორი კატეგორია იყოფა 10 ჯგუფად (მაგ. ტყეები, ჰაერის ხარისხი, წყლის რესურსები). თავის მხრივ, ეს 10 ჯგუფი აერთიანებს 24 ინდიკატორს. მაგალითად, ტყის საფარის დაკარგვა არის ინდიკატორი ტყეებისთვის (რომელიც შედის გარემოს სიჯანსაღის კატეგორიაში), ჩამდინარე წყლების წმენდა არის ინდიკატორი წყლის რესურსებისთვის (მიეკუთვნება ეკოსისტემის სიცოცხლისუნარიანობის კატეგორიას). ყველა მიზანს, ჯგუფსა და ინდიკატორს მინიჭებული აქვს ინდივიდუალური ქულა, რომელთა საფუძველზეც ხდება საბოლოო ქულის დათვლა. EPI-ის ვებ-გვერდზე შეგიძლიათ იხილოთ სრული სქემა, რომელზეც წარმოდგენილია 2 მიზანი, 10 ჯგუფი და მათი 24 ინდიკატორი. ინდექსის მაღალი გამჭვირვალობა ეხმარება ამ საკითხით სიღრმისეულად დაინტერესებულ პოლიტიკის გამტარებლებს, მიიღონ საჭირო ინფორმაცია კონკრეტულ წელს ქვეყანაში ეკოლოგიური მდგომარეობის შესახებ. აქ წარმოდგენილია თითოეული ინდიკატორის ანალიზის დროს გამოყენებული რესურსები, მათ შორის ინფორმაცია იმ საერთაშორისო ორგანიზაციებზე, რომელთაც მიაწოდეს მონაცემები ან საკუთარი წვლილი შეიტანეს ვრცელი კვლევითი სამუშაოებით.
2018 წლის შედეგების ზედაპირული შესწავლისას გამოიკვეთა, რომ ყოფილი საბჭოთა კავშირის ქვეყნებს შორის ყველაზე მაღალი ქულა თურქმენეთს აქვს (იხ. ცხრილი 1). თურქმენეთმა კარგი შედეგები აჩვენა, განსაკუთრებით გარემოს სიჯანსაღის ინდიკატორებით. საქართველომ რეიტინგში 94-ე ადგილი დაიკავა (111-ე ადგილზე იყო 2016 წელს) და გარემოს სიჯანსაღის კატეგორიაში უფრო მაღალი ქულა მიიღო, ვიდრე ეკოსისტემის სიცოცხლისუნარიანობის კატეგორიაში. მეორეს მხრივ, ყოფილი საბჭოთა კავშირის დანარჩენ ქვეყნებთან შედარებით, აზერბაიჯანმა ყველაზე მაღალი ქულა მიიღო ეკოლოგიური სიცოცხლისუნარიანობის კატეგორიაში, ეკოლოგიური სიჯანსაღის კატეგორიაში მიღებულ ქულასთან შედარებით. პირველ ცხრილში ყოფილი საბჭოთა კავშირის ქვეყნებს ვადარებთ 2018 წლის  მოწინავე ქვეყანას, შვეიცარიას. შედარებითი სია ერთი შეხედვით ლამაზად კი გამოიყურება, მაგრამ შეიძლება არაერთი მოულოდნელობა დავინახოთ.
ცხრილი 1. ყოფილი საბჭოთა კავშირის ქვეყნები და შვეიცარია EPI-ის წლევანდელ რეიტინგში.
ქვეყანა
EPI – 2018 წლის რეიტინგი
(2016 წლის რეიტინგი)
ეკოლოგიური ეფექტიანობის ინდექსი, ქულა
გარემოს სიჯანსაღის ქულა
(2018 წლის რეიტინგი)
ეკოსისტემის სიცოცხლისუნარიანობის ქულა
შვეიცარია 1 (16) 87,42 93.57 (18) 83.32 (1)
თურქმენეთი 38 (84) 66.10 73.53 (49) 61.15 (52)
ბელარუსი 44 (35) 64.98 69.55 (67) 61.94 (48)
აზერბაიჯანი 59 (31) 62.33 48.55 (124) 71.52 (7)
სომხეთი 63 (37) 62.07 56.85 (109) 65.56 (27)
საქართველო 94 (111) 55.69 57.10 (108) 54.75 (82)
უკრაინა 109 (44) 52.87 64.44 (87) 45.16 (139)
მოლდავეთი 112 (55) 51.97 60.29 (102) 46.42 (127)
უზბეკეთი 136 (118) 45.88 50.67 (118) 42.69 (146)
თუმცა, პირველ რიგში, უნდა გავარკვიოთ, რას გვეუბნება ინდექსი. უპირველეს ყოვლისა, ის გვიჩვენებს, რამდენად შორს ან ახლოს არის ესა თუ ის ქვეყანა გარემოსდაცვითი პოლიტიკის მიზნების მიღწევისგან. თუ ქვეყანა დაბალ ქულას იღებს EPI-ის ინდექსში, მან რამდენიმე მიმართულებით უნდა გააძლიეროს მუშაობა. EPI-ის ინდექსის შედგენისას განსაკუთრებულ სირთულეს წარმოადგენს მონაცემების სიმწირე, განსაკუთრებით ისეთ სფეროებში, როგორიცაა წყლის რესურსების მართვა, ბიომრავალფეროვნების დაკარგვა და სოფლის მეურნეობა. EPI-ის გუნდმა გადაწყვიტა, გააუმჯობესოს მონაცემების შეგროვების, ვერიფიკაციისა და ანგარიშგების პროცედურები. ამ პრობლემის საინტერესო გადაწყვეტა იქნებოდა მონაცემების ძლიერი  გლობალური სისტემის შექმნა, რამაც შეიძლება შედეგად მოიტანოს „...მდგრადი განვითარების გამოწვევების უკეთესი მართვა“ (EPI, 2018 წ.). თუმცა მსგავსი სისტემის შექმნა არაერთ სირთულესა და გამოწვევასთანაა დაკავშირებული, რომელთა გადაჭრაც შესაძლებელია მთელი რიგი დაინტერესებული მხარეების (მაგალითად, მკვლევარების, სამოქალაქო და კერძო სექტორის, მთავრობების) მონაწილეობით (მსოფლიო ბანკი, დისკუსიის კანონპროექტი, 2017 წ.). ზემოაღნიშნული ხარვეზების მიუხედავად, რომლებიც ართულებს პროექტის განხორციელებას, მთავრი დასკვნა, რომელიც წლევანდელ ანგარიშში გამოიკვეთა არის ის, რომ ქვეყნები ვერ ახერხებენ ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესებას. გაზრდილი ურბანიზაცია კიდევ უფრო ართულებს ამ პროცესს. მაშ, რა შეიძლება ითქვას ქულაზე, რომელიც საქართველოს მიენიჭა ჰაერის ხარისხის  შეფასებისას?
ჰაერის დაბინძურების მთავარი პრობლემა
ინდუსტრიალიზაციის წყალობით, უფროდაუფრო რთული ხდება ვისუნთქოთ სუფთა, მყარი ნაწილაკების, გოგირდის დიოქსიდისა და სხვა ნივთიერებებისგან თავისუფალი ჰაერი. საკითხს კიდევ უფრო ართულებს ის ფაქტი, რომ ბინძურდება არამხოლოდ შენობების გარეთ არსებული გარემო, არამედ შინამეურნეობები ზიანს აყენებენ შიდა საცხოვრებელ გარემოსაც მყარი საწვავის გამოყენებით  (მაგ. საკვების მომზადება ცეცხლზე და სხვ.). საქართველოსა და ყოფილი საბჭოთა კავშირის ქვეყნებში პრობლემის სრული მასშტაბის გასაგებად წარმოგიდგენთ ორ გრაფიკს. პირველ გრაფიკზე ნაჩვენებია იმ ადამიანების წილი, რომელთაც შეხება აქვთ PM2.5-თან იმ რაოდენობასთან, რომელიც აჭარბებს ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (World Health Organization – WHO) მიერ დადგენილ ნორმას. მეორე გრაფიკზე კი მოცემულია შინამეურნეობების მყარი საწვავების გამოყენების შედეგად დაკარგული სიცოცხლის წლების რაოდენობა. PM2.5 დამაბინძურებელი არის მცირე, მაგრამ მომაკვდინებელი მყარი ნაწილაკი, რომელიც შეიძლება წარმოიქმნას წვის შედეგად, რაც იწვევს სერიოზულ რესპირატორულ პრობლემებსა და გულსისხლძარღვთა დაავადებებს (WHO, 2006a, EPI, 2018 წ.).
გრაფიკი 1. 2015 წელს საქართველომ 17.5%-ით გადააჭარბა PM2.5-თან შეხების WHO-ის მიერ დადგენილ ნორმას. წყარო: ჯანმრთელობის შეფასების ინსტიტუტის ორიგინალი მონაცემები (EPI-ის ტექნიკური დანართი, 2018 წ.).
გრაფიკი 2. საქართველოს შემთხვევაში, 2016 წელს შინამეურნეობების მიერ საწვავების გამოყენების შემთხვევების გამო 100.000 ადამიანის 1106 წლის სიცოცხლე დაიკარგა, რამაც ქვეყანა ყოფილ საბჭოთა კავშირის ქვეყნებს შორის მოწინავედ აქცია. წყარო: ჯანმრთელობის შეფასების ინსტიტუტის ორიგინალი მონაცემები (EPI-ის ტექნიკური დანართი, 2018 წ.).
მცირე გამონაკლისებს თუ არ ჩავთვლით, აშკარაა, რომ ბევრ ქვეყანაში PM2.5-თან შეხების მაჩვენებლი არათუ მცირდება, არამედ იზრდება. როგორც 1-ლი გრაფიკიდან ვხედავთ, ამ ქვეყნებში ჰაერის დაბინძურების დონე აჭარბებს კიდეც 2008 წლის WHO-ის მიერ დადგენილ ნორმას. და მაინც, რეალურად სად დგას საქართველო WHO-ის მიერ დადგენილ ნორმასთან მიმართებაში? თუ გავითვალისწინებთ, რომ 2015 წელს ქვეყნის რიგით მოქალაქეს შეხება ჰქონდა 15 µg/მ3 PM2.5-თან (გაზომილია საშუალო წლიური კონცენტრაცია), რასაც მე-2 ცხრილში წარმოდგენილი ინფორმაციაც ადასტურებს, მაშინ ფაქტია, რომ საქართველოში ჰაერის ხარისხი ჯერ კიდევ ცუდია. WHO-მ დაადგინა, რომ 10 µg/მ3 PM2.5-თან შეხების შემთხვევაში, სადაც ნდობის მაჩვენებელი 95%-ია, არსებობს კავშირი ამ დონესა და გულისა და ფილტვების დაავადებებით გამოწვეულ სიკვდილიანობას შორის. ყველაზე დაბალი დონე დაფიქსირდა 2009 წელს (11 µg/მ3 PM2.5), თუმცა საქართველო მაშინაც აჭარბებდა WHO-ის მიერ დადგენილ ჰაერის ხარისხის ნორმას.
ჰაერის ცუდი ხარისხით გამოწვეული შედეგების საჩვენებლად EPI-მა წარმოადგინა 2000-2016 წლების მონაცემები და დაითვალა ცუდი ჰაერის ხარისხის გამო დაკარგული სიცოცხლის წლების რაოდენობა. როგორც მე-2 გრაფიკზე ვხედავთ, შთამბეჭდავი ოთხნიშნა რიცხვით საქართველო ლიდერია ყოფილი საბჭოთა კავშირის ქვეყნებს შორის (2016 წელი), სადაც 100,000 მაცხოვრებელზე 1,1107 სიცოცხლის წელი დაიკარგა. საბედნიეროდ, მე-2 გრაფიკზე ვხედავთ, რომ 2000 წლიდან დაკარგული სიცოცხლის წლების კლების მყარი ტენდენცია შეიმჩნევა, არამხოლოდ საქართველოში, არამედ ყოფილი საბჭოთა კავშირის დანარჩენ ქვეყნებშიც. მაშ, რა უნდა გავაკეთოთ გამონაბოლქვის შესამცირებლად? შესაძლებელია კონკრეტულ მიზნებზე კონცენტრირება?
ცხრილი 2. შუალედური მიზნები და ჰაერის დაბინძურების ნორმების საშუალო წლიური კონცენტრაცია.
შუალედური მიზანი
PM2.5 (µg/მ3)
შერჩეული დონის საფუძველი
1 (IT-1) 35 ჰაერის ხარისხის ნორმასთან შედარებით, ეს დონეები გრძელვადიან პერიოდში  დაახლოებით 15%-ით გაზრდის სიკვდილიანობის რისკს.
2 (IT-2) 25 IT-1 დონესთან მიმართებაში, ჯანმრთელობის სხვა უპირატესობების გარდა, ეს დონეები დაახლოებით 6%-ით (2-11%) ამცირებს ნაადრევი სიკვდილიანობის რისკს
3 (IT-3) 15 IT-2 დონესთან მიმართებაში, ჯანმრთელობის სხვა უპირატესობების გარდა, ეს დონეები დაახლოებით 6%-ით (2-11%) ამცირებს სიკვდილიანობის რისკს.
ჰაერის ხარისხის ნორმა 10 ეს არის ყველაზე დაბალი დონე, რომელზეც, კარდიოპოლმონალური და ფილტვის კიბოთი გამოწვეული სიკვდილიანობა იზრდება 95%-იანი ნდობის მაჩვენებლით, PM2.5-თან გრძელვადიანი შეხების შედეგად.
WHO-ის მიერ მომზადებული ცხრილი, რომელშიც ნაჩვენებია ჰაერის ხარისხის ნორმები და მყარი ნაწილაკების ემისიის შუალედური მიზნები. ერთეული: საშუალო წლიური კონცენტრაცია. ეს ნორმები არ უნდა გავიგოთ როგორც ზღვარი, რადგან ვერც სტანდარტი და ვერც ნორმები ვერ დააკმაყოფილებს შეხების იმ დონეს, რომელიც უარყოფითად არ მოქმედებს ადამიანის ჯანმრთელობაზე. წყარო: WHO (Ed.). (2006a, გვ. 11).
მაშ, რა უნდა ვქნათ?
ვინაიდან არც შუალედური მიზნები და არც WHO-ის ჰაერის ხარისხის ნორმა არ არის ზღვარი, მთავრობამ უნდა გამოიყენოს ისეთი დოკუმენტი, როგორიცაა საქართველოსა და ევროპას შორის გაფორმებული ასოცირების შესახებ შეთანხმება. ასოცირების შესახებ შეთანხმებაში საუბარია 2008/50/EC დირექტივაზე, რომლის მიზანიც ევროპაში ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესებაა. მინიმალურ დონედ განსაზღვრულია 24 µg/მ3 PM2.5 წლიური საშუალო. ამ დონეების ფარგლებში დირექტივა ადგენს ზღვრის შეფასების ზედა (70%) და ქვედა (50%) დონეებს. რამდენად ახლოს არის საქართველო ამ დონეებთან? 2015 წელს ქვეყანაში PM2.5-თან შეხების დონე 15 µg/მ3 იყო (EPI-ის მონაცემთა ბაზას თუ დავუჯერებთ), რაც საქართველოს სადღაც შუაში ათავსებს. რა თქმა უნდა, კარგია, რომ საქართველო უკვე წლებია ასრულებს დირექტივით გათვალისწინებულ მიზნებს (PM2.5-თან შეხების დონე 23 µg/მ3-ს ქვემოთაა). მართალია, საქართველო ჯერ არ ჩამოცდენია 10 µg/მ3-ს, მაგრამ 2009 წელს უკვე მიაღწია დირექტივით გათვალისწინებულ ყველაზე დაბალ ზღვარს.
დღემდე ჰაერის ხარისხი რჩება ერთ-ერთ იშვიათ ინდიკატორად, რომლის შესრულებაც უჭირთ საქართველოსა თუ მსოფლიო ლიდერებს, რაც EPI-ის ამ 2018 წლის შედეგებმაც აჩვენა. WHO-ისა და ჯანმრთელობის შეფასების ინსტიტუტის მიერ 2013 წელს ჩატარებული კვლევის თანახმად, ჰაერის დაბინძურების გამო, ყოველწლიურად 5.5 მილიონი ადამიანი იღუპება ნაადრებად (მსოფლიო ბანკი და ჯანმრთელობის შეფასების ინსტიტუტი, 2016 წ., გვ. 22). აუცილებელია, პოლიტიკის გამტარებლებმა ერთობლივად სცადონ პრობლემის მოგვარება.
ბოლოს, შეჯამების სახით, დავამატებდი, რომ EPI უნდა იყოს ინდიკატორული ხელსაწყო, რომლის თითოეული შედეგი უნდა იყოს კატალიზატორი პოლიტიკის გამტარებლებისთვის, კიდევ უფრო გააუმჯობესონ და სრულყონ გარემოზე ზემოქმედების შემცირებისკენ მიმართული ღონისძიებები. ინდექსის გამჭვირვალობის წყალობით, პოლიტიკის გამტარებლებს შეუძლიათ გამოიყენონ EPI-ის გუნდის მიერ მომზადებული სხვადასხვა დოკუმენტი. დაგროვილი მონაცემები საშუალებას იძლევა, შეიქმნას ამა თუ იმ ქვეყნისა და მათი ინდივიდუალური შედეგების მკაფიო სურათი. ეს მონაცემები წარსულში გაკეთებული ჩანაწერების ანოტაციაც შეიძლება გახდეს.

Air Quality in Georgia. How Are We Doing?
If you are a governmental stakeholder, civil society organization, research institute, or a concerned citizen pondering the state of the environment, the biennial Environmental Performance Index (EPI) tells an inconvenient truth regarding the trajectory of each country and its performance. The rankings provide unpolished results concerning countries and their commitments, or lack thereof, to the Sustainable Development Goals (SDGs) and other complementary international agreements. The EPI list should provide signposts for policymakers to fathom what actions are needed to reverse negative impacts on the environment and its citizens. So, what is EPI and what does this year’s result say about Georgia? Is there any specific indicator that we all should feel concerned about?
WHAT DOES EPI TELL YOU?
The EPI, a list produced by prestigious Universities such as Yale and Columbia with support from the World Economic Forum, has been presenting data on various countries and their performance since 2002. The current list reveals the scoring of 180 countries and their individual performance regarding Ecosystem Vitality (the protection of, e.g. natural resource services) and Environmental Health (e.g., progress in air pollution or protection of drinking waters that can endanger human health if not considered). These two categories are divided into 10 groups in total (e.g. Forest, Air Quality, and Water Resources), and in turn, these groups constitute 24 indicators altogether. For example, Tree Cover Loss is an indicator for Forest (which is subcategorized under Environmental Health), and Waste Water treatment is an indicator for Water Resources (subcategorized under Ecosystem Vitality). All objectives, groups, and indicators are given individual points that constitute the final score. For a complete scheme where the two objectives, 10 groups, and their 24 indicators are presented, see the EPI website. What makes the EPI a pedagogical tool for any policymaker who wishes to look more closely at this year’s result (or for that matter, all EPI lists since its inception), is the immense transparency offered. For each analyzed indicator, one will find a set of sources used such as international organizations that provided data or contributed with extensive research.
Scratching the surface of this year’s result, we note that Turkmenistan ranked the highest amongst the Former Soviet Union (FSU) countries, see Table 1. They performed well, especially with regard to Environmental Health indicators. Georgia ranks in 94th place (it was in 111th place in 2016) and scores a bit higher in Environmental Health than in Environmental Vitality. Azerbaijan, on the other hand, had the highest scores in Environmental Vitality, compared to their performance in Environmental Health, among all the FSU countries. As summarized in Table 1, the FSU countries are compared with this year’s top country, Switzerland. Although a comparative list as shown is easy on the eyes, there may be an unexpected, glitch in this comparison.
Table 1. Compilation of FSU countries and Switzerland regarding their scores in this year’s EPI ranking.
Country
EPI – ranking 2018
(ranking 2016)
Environmental Performance Index, score
Environmental Health, score
(ranking 2018)
Environmental Vitality, score
Switzerland 1 (16) 87,42 93.57 (18) 83.32 (1)
Turkmenistan 38 (84) 66.10 73.53 (49) 61.15 (52)
Belarus 44 (35) 64.98 69.55 (67) 61.94 (48)
Azerbaijan 59 (31) 62.33 48.55 (124) 71.52 (7)
Armenia 63 (37) 62.07 56.85 (109) 65.56 (27)
Georgia 94 (111) 55.69 57.10 (108) 54.75 (82)
Ukraine 109 (44) 52.87 64.44 (87) 45.16 (139)
Moldova 112 (55) 51.97 60.29 (102) 46.42 (127)
Uzbekistan 136 (118) 45.88 50.67 (118) 42.69 (146)
But first, what does the ranking tell you? Primarily, it tells you how far, or close to, a country is to achieve environmental policy objectives. If a country scores low on EPI it needs to scale up its efforts in several areas. The downfall – the glitch  for the EPI project is the lack of data especially in areas such as water management, biodiversity loss, and agriculture. The EPI team has made an urgent call to improve data collection, verification, and reporting. A compelling solution to this would be to create an enhanced global data system that could result in “…better management of sustainable development challenges.” (EPI, 2018). However, establishing such a system is paired with some difficulties and challenges, which need to be jointly met by a range of stakeholders such as researchers, the civil and private sectors, and governments (WorldBank, Discussion Draft, 2017). Despite the highlighted weaknesses that challenge the project, the main finding of this year concerns the inability across nations to improve air quality. This is exacerbated by increased urbanization.  So, what can be said regarding Georgia’s scoring in air quality?
THE MAJOR CONCERN ABOUT AIR QUALITY
The basic need to breathe fresh air, free from particulate matter, sulfur dioxide, and the like, has been constantly challenged also thanks to industrialization. What complicates the issue is that it is not only outdoor air that is at stake but also the indoor environment due to household solid fuels (use of indoor fires for cooking etc.). To fully grasp the magnitude of the problem for Georgia and the FSU countries, I will present two figures showing the proportion of people exposed to PM2.5 that exceeds WHO’s guidelines (Figure 1) and the numbers of lost lives (Figure 2) due to exposure of household solid fuels. The PM2.5 pollutant is a small but deadly particulate matter that can derive from combustion sources, causing severe breathing problems as well as cardiovascular disorders (World Health Organization, 2006a; EPI, 2018).
Figure 1. Georgia exceeded WHO’s guidelines with 17.5 % of PM2.5 exposure in 2015.
Figure 2. For the case of Georgia, the use of household fuels causes in 2016 that out of 100’000 inhabitants’ 1106 life years were lost, making the country the leading nation amongst FSU countries.
With a few exceptions, it is quite clear that instead of a steady decline in exposure to PM2.5, many countries are recording increasing numbers. As seen in Figure 1, they are even exceeding the current level of pollution compared to 2008 levels. But how far off is Georgia regarding the guidelines outlined by WHO, really? Considering that the typical Georgian citizen was exposed to 15 µg/m3 of PM2.5 in 2015 (measured in mean annual concentration) and cross-checking this number with the information provided in Table 2, Georgian air quality is still poor. With exposure at even 10 µg/m3 of PM2.5 WHO has established, with a 95% confidence rate, the connection between these levels and mortality caused by heart and lung diseases. At the lowest level recorded in 2009 (11 µg/m3 of PM2.5), Georgia still exceeded the WHO air quality guideline.
In order to highlight the consequences of bad air quality, the EPI has provided a data set stretching from 2000-2016, estimating the number of life-years lost as a consequence of poor air quality. As can be seen in Figure 2, Georgia tops the FSU countries with a staggering four-digit number (the year 2016), with 1,107 life years lost per 100,000 persons. Fortunately, as noted in Figure 2, a steady decline of life-years lost can be registered from the year 2000 and onwards, not just for Georgia but also all FSU countries. So, what can be done to curb the emissions? Are there any specific targets to focus on?
Table 2. Interim targets and AQGs in annual mean concentrations.
Interim target
PM2.5 (µg/m3)
Basis for the selected level
1 (IT-1) 35 These levels are associated with about a 15% higher long-term mortality risk relative to the AQG level.
2 (IT-2) 25 In addition to other health benefits, these levels lower the risk of premature mortality by approximately 6% [2–11%] relative to the IT-1 level.
3 (IT-3) 15 In addition to other health benefits, these levels reduce the mortality risk by approximately 6% [2-11%] relative to the -IT-2 level.
Air quality guideline (AQG) 10 These are the lowest levels at which total, cardiopulmonary and lung cancer mortality have been shown to increase with more than 95% confidence in response to long-term exposure to PM2.5.
Adjusted table showing air quality guidelines and interim targets for particulate matter emissions set by WHO. Unit: annual mean concentrations. The guidelines should not be seen as thresholds as neither standards nor guidelines will meet levels of exposure that have no adverse effects on human health. Source: World Health Organization (Ed.). (2006a, p. 11).
SO, WHAT CAN BE DONE?
As neither the interim targets nor the air quality guidelines (AQGs) from WHO should be used as thresholds, the government should consult stipulated documents such as The European Associate Agreement (AA) with Georgia. The AA refers to Directive 2008/50/EC, which aims to improve ambient air quality in Europe. This directive settles the requirements for the assessment of concentrations regarding ambient air quality. The limit value is set to 24 µg/m3 of PM2.5 annual average. Within these limits, the directive has outlined an upper and lower assessment threshold of 70 % of the limit value and 50 % of limit value, respectively. Would Georgia be even close to reaching any of these values? With an exposure level of 15 µg/m3 of PM2.5 in 2015 (as recorded in the EPI-dataset), Georgia somehow places itself in the middle. The good news is, of course, that Georgia is fulfilling the objectives spelled out by the directive and has done so for many years (below 24 µg/m3 of PM2.5). Although Georgia has not yet gone below 10 µg/m3 of PM2.5, it did already reach the directive’s lower assessment threshold in 2009.
To this day, air quality remains one of the few indicators that both Georgian leaders and world leaders seem to struggle greatly with, as shown by this year’s EPI. A study conducted in 2013 by WHO and the Institute for Health Metrics and Evaluation suggests that air pollution causes 5.5 million early deaths per year worldwide (World Bank & Institute for Health Metrics and Evaluation, 2016, p. 22). It is imperative that policymakers join forces to curb this pressing issue once and for all.
As a final note and reminder, I wish to stress that the EPI should serve as an indicative tool, and each individual result can work as a catalyst for policymakers to further improve and perfect actions that will reduce environmental impacts. Thanks to the EPI’s transparency, policymakers can in fact consult the various documents provided by the EPI team. This enables a fairer picture of each country and their individual result, with the help of aggregated data, and can also serve as an annotation of past records.