2018 წლის ფეხბურთის მსოფლიო ჩემპიონატი კარს მოგვადგა, რაც ყველგან და ყველაფერში იგრძნობა. ჯგუფები თითქმის დაკომპლექტებულია, ახალი მაისურები უკვე იყიდება და გულშემატკივრებიც ამზადებენ ფეხბურთის საყურებელ ადგილებს. ეს მსოფლიო ჩემპიონატისთვის ტრადიუცილი მზადებაა. თუმცა ჩემთვის და, ალბათ, თქვენთვისაც, საინტერესოა ის ფაქტი, რომ ფეხბურთმა გავლენა მოახდინა განათლებაზე, უფრო კონკრეტულად კი, ფინანსურ განათლებაზე. კითხვაზე, რა კავშირშია ერთმანეთთან ფეხბურთი და ფინანსური განათლება, პასუხი არის ფინანსური ფეხბურთი. სანამ თამაშში საკუთარი თავის გამოცდას დააპირებთ, ცოტა ინფორმაციას მოგაწვდით. ფინანსური ფეხბურთი არის VISA-ს პროექტი, რომელიც მსოფლიოს თითქმის 40 ქვეყანაში ხორციელდება. ეს არის ინტერაქტიული თამაში, რომელიც საშუალებას აძლევს ახალგაზრდებს (და არამხოლოდ), თან გაერთონ და თან საკუთარი ფინანსური ცოდნა შეამოწმონ. გასულ კვირას VISA-მ საქართველოს ეროვნულ ბანკთან ერთად დაიწყო ფინანსური ფეხბურთის ქართული ვერსია. გახსნის ღონისძიება პანელური დისკუსიით დაიწყო, სადაც პანელისტებმა ფინანსური განათლების პოპულარიზებისთვის გაწეულ სამუშაოებზე ისაუბრეს. მათ ისიც აღნიშნეს, რომ დღემდე საფუძვლიანად არც ერთი ფინანსური განათლების პროგრამის ეფექტიანობა არ შეფასებულა. სწორედ ამ ფაქტმა გადამაწყვეტინა უკვე პილოტირებული ფინანსური განათლების პროექტის ეფექტიანობის შეფასება.
მოდით, ცოტა ხნით დავივიწყოთ ფინანსური ფეხბურთი, რადგან ის სულ ახლახანს დაიწყო და ამ ეტაპზე კვლევის ჩატარება შეუძლებელია. თუმცა საქართველოს ეროვნული ბანკისა და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს წყალობით, გვაქვს სკოლა-ბანკი, ფინანსური განათლების პროექტი, რომელიც კვლევას ნამდვილად საჭიროებს.
სკოლა-ბანკი არის პროექტი, რომელიც ეროვნულმა ბანკმა Child and Youth Finance International-სა (CYFI) და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით განავითარა. პროექტის მიზანია, ხელი შეუწყოს ბავშვებსა და ახალგაზრდებს და მისცეს მათ წვდომა შესაბამის საბანკო პროდუქტებსა და ეკონომიკურ-სამოქალაქო განათლებაზე.
როგორც ფინანსური განათლების ეროვნულ სტრატეგიაშია ხაზგასმული, ფინანსური განათლების საფუძველი ადრეულ ასაკშივე უნდა ჩაიყაროს, რადგან ამ ასაკში უფრო ადვილია პირადი ფინანსების მართვის უნარ-ჩვევების გამომუშავება და მისი ჩვევად ქცევა. გრძელვადიან პერსპექტივაში, ახალგაზრდების ფინანსურ განათლებაში ინვესტიციის განხორციელებით შესაძლებელი ხდება სასარგებლო უნარ-ჩვევების გამომუშავება, რაც აუცილებელია უკეთესი ფინანსური გადაწყვეტილებების მიღებისთვის. მაგალითად, სეკიტამ (Sekita, 2011) შეაფასა ფინანსური განათლების პროგრამის დადებითი გავლენა იაპონურ სკოლებში და დაადგინა, რომ, თუ ადამიანები ბავშვობაში რეგულარულად აკეთებენ დანაზოგს, მეტი შანსია, ზრდასრულ ასაკში უკვე ჰქონდეთ პენსიაზე გასვლის კონკრეტული გეგმა.
2017 წლის ოქტომბერ-დეკემბერში სკოლა-ბანკის პილოტირება მოხდა თბილისის, რუსთავისა და მცხეთის 11 საჯარო სკოლაში. სკოლა-ბანკის საპილოტე პროექტი ძირითადად აქცენტს აკეთებდა სწავლების კომპონენტზე. სწავლების მოდულში შედიოდა 15 საკითხი, რომლებიც ეხებოდა პირად ფინანსებს, მომხმარებლის უფლებებსა და პასუხისმგებლობებს და საბანკო სექტორთან დაკავშირებულ სხვა საკითხებს.
სკოლა-ბანკის პროექტის ეფექტიანობა შეფასდა პრე და პოსტ ტესტების საშუალებით. ფინანსური განათლების დონის შეფასების სტანდარტული მეთოდოლოგია გულისხმობს ფინანსური განათლების შესახებ კითხვებზე სწორი პასუხების რაოდენობას (Hung et al. (2009), Kalwij et al. (2017)). ჩვენ შემთხვევაშიც, ფინანსური განათლება შევაფასეთ ფინანსური განათლების 6 შეკითხვაზე გაცემული სწორი პასუხების რაოდენობის მიხედვით.
შეკითხვა 1. დამოკიდებულება: მე ვფიქრობ, რომ ფულის დაზოგვა სასარგებლოა;
შეკითხვა 2. ქცევა: მე რეგულარულად ვინახავ ფულს უსაფრთხო ადგილას;
შეკითხვა 3. ქცევა: ყოველთვის ყურადღებით ვგეგმავ, თუ როგორ და რაში დავხარჯო ფული;
შეკითხვა 4. ცოდნა: მე ვიცი თუ რას გულისხმობს ძირითადი ფინანსური ცნებები, როგორიცაა დეპოზიტი და საბანკო ბარათები;
შეკითხვა 5. ცოდნა: დავუშვათ, რომ 10 მეგობარს 250 ლარი და 50 თეთრი მისცეს. თუკი მეგობრებმა თანაბრად უნდა გაიყონ ეს თანხა, რამდენი შეხვდება თითოეულ მათგანს?
შეკითხვა 6. ცოდნა: დავუშვათ, რომ დეპოზიტზე განათავსე 100 ლარი, ხოლო საპროცენტო განაკვეთი წლიური 2%-ია. რა თანხა დაგიგროვდება დეპოზიტზე 5 წლის შემდეგ თუ თანხას ამ პერიოდის განმავლობაში ხელს არ ახლებ?
1-4 შეკითხვები არის ლიკერტის სკალით გაზომილი(ეს სკალა გამოიყენება ამა თუ იმ საკითხისადმი ადამიანთა დამოკიდებულების საჩვენებლად), რომლებზე პასუხებიც შეიძლება იცვლებოდეს საერთოდ არ ვეთანხმებიდან სრულად ვეთანხმებიმდე. ისეთი პასუხები, როგორიცაა „ვეთანხმები“ და „სრულად ვეთანხმები“ ითვლება „სწორ“ პასუხებად, ხოლო „საერთოდ არ ვეთანხმები,“ „არ ვეთანხმები“ და „სულ ერთია“ პასუხები ითვლება „არასწორ“ პასუხებად. ეს 6 შეკითხვა მოიცავს ფინანსური განათლების სამივე კომპონენტს. ესენია: ფინანსური დამოკიდებულება, ფინანსური ქცევა და ფინანსური ცოდნა.
გრაფიკი 1. სწორი პასუხების განაწილება პრე-ტესტის შემთხვევაში (მონაწილეობა მიიღო 232 რესპონდენტმა)
პრე-ტესტის შედეგების მიხედვით, ფინანსური განათლების განაწილება აჩვენებს, რომ სტუდენტების უმეტესობამ კითხვებს სწორად უპასუხა. განაწილება მარცხენა მხარეს იხრება, მხოლოდ ერთმა სტუდენტმა უპასუხა არასწორად ყველა შეკითხვას. საშუალოდ, შეკითხვების 68%-ზე მივიღეთ სწორი პასუხები, რაც იმას ნიშნავს, რომ საშუალოდ ექვსიდან ოთხ კითხვაზე გაიცა სწორი პასუხი.
მონაცემები არ გვაძლევს შესაძლებლობას, უფრო დახვეწილი მეთოდები გამოვიყენოთ; თუმცა აქცენტს ვაკეთებთ საშუალო მნიშვნელობების შედარებებზე, რათა სკოლა-ბანკის პროექტის ეფექტიანობა შევაფასოთ. არც ის უნდა დაგვავიწყდეს, რომ პრე და პოსტ-ტესტების პასუხების რაოდენობა განსხვავებულია. ეს იმას ნიშნავს, რომ 232 სტუდენტი კი ჩაერთო სკოლა-ბანკის პროექტში, მაგრამ მხოლოდ 161 დაამთავრა კურსი. კლასის დატოვების ზუსტი მიზეზი არ არის ცნობილი, მაგრამ ამან შეიძლება გავლენა მოახდინოს შედეგების ინტერპრეტაციაზე. როგორც ზემოთ უკვე ვახსენეთ, ჩვენ შევაფასეთ ფინანსური განათლების დონე სკოლა-ბანკის პროექტის დაწყებამდე და დასრულების შემდეგ სხვადასხვა ქვეჯგუფში. საშუალოდ, ფინანსური განათლების დონე მნიშვნელოვნად გაიზარდა, რაც იმას ნიშნავს, რომ სკოლა-ბანკის პროექტის შემდეგ, მოსწავლეებმა ფინანსური განათლების შესახებ კითხვების 77%-ს უპასუხეს სწორად, მაშინ, როდესაც სკოლა-ბანკის პროექტის დაწყებამდე იგივე მაჩვენებელი 68% იყო. კვლევამ აჩვენა, რომ ფინანსური განათლების ასეთ გაუმჯობესებას განაპირობებს ფინანსური ცოდნისა და დამოკიდებულების მკვეთრი გაუმჯობესება, თუმცა გავლენა ფინანსურ ქცევაზე (პასუხები კითხვებზე: მე, რეგულარულად, ვინახავ ფულს უსაფრთხო ადგილას და ყოველთვის ყურადღებით ვგეგმავ, თუ როგორ და რაში დავხარჯო ფული) ძალიან შეზღუდულია. ეს შედეგები თანხმობაშია უკვე არსებულ კვლევებთან (Batty et al. (2015), Kalwij et al. (2017)), რომლებმაც დაასკვნა, რომ მოკლევადიან პერიოდში ფინანსური განათლების პროგრამები ხელს უწყობს ფინანსური ცოდნისა და დამოკიდებულების გაჩენას, თუმცა დრო სჭირდება იმას, რომ ფინანსური უნარ-ჩვევები ფინანსურ ქცევაში გადავიდეს.
ცხრილი 1. ფინანსური განათლების დონე სკოლა-ბანკის დაწყებამდე და დასრულების შემდეგ (სწორი პასუხების პროცენტული რაოდენობა) სხვადასხვა ქვეჯგუფებში
| საშუალო | გოგო | ბიჭი | დედაქალაქი | სხვა ქალაები | მე-7 კლასი | მე-8 კლასი | აქვს დეპოზიტი | არ აქვს დეპოზიტი | მონაწილეთა რაოდენობა | |
| სკოლა-ბანკის დაწყებამდე | 68% | 68% | 68% | 71% | 65% | 69% | 67% | 76% | 67% | 232 |
| სკოლა-ბანკის შემდეგ | 77% | 77% | 76% | 84% | 71% | 80% | 74% | 77% | 77% | 161 |
| სხვაობა | 9%*** | 9%*** | 8%*** | 13%*** | 6%** | 11%*** | 7%** | 1% | 10%*** |
*** მნიშვნელოვანია 1%-ზე, ** მნიშვნელოვანია 5%-ზე, * მნიშვნელოვანია 10%-ზე
წყარო: ავტორის გამოთვლები
სკოლა-ბანკის პროექტის დაწყებამდე და დასრულების შემდეგ, ბიჭებისა და გოგოების ფინანსური განათლების დონე თითქმის ერთნაირი იყო. ეს საინტერესოა, თუმცა კვლების მეთოდოლოგიის გამო ვერ ვიტყვით, რომ გოგოებსა და ბიჭებს ზოგადად ერთნაირი განათლების დონე აქვთ და რომ გენდერული უთანასწორობა არ არსებობს. სკოლა-ბანკი არ არის სავალდებულო კურსი და მასში მონაწილეობა მიიღეს მხოლოდ იმ მოსწავლეებმა, რომელთაც ეს საკითხი აინტერესებთ. ეს იმას ნიშნავს, რომ მეტ-ნაკლებად შერჩეულ იქნა მოსწავლეები, რომელთაც მსგავსი ინტერესი და მსგავსი საწყისი ფინანსური განათლების დონე აქვთ. ჩვენ დავადგინეთ, რომ ფინანსური განათლების დონე სტატისტიკურად მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა ორივე ჯგუფში. სკოლა-ბანკის პროექტის დაწყებამდე გოგოებმაც და ბიჭებმაც კითხვების 68%-ს უპასუხეს სწორად, პროექტის დასრულების შემდეგ კი სწორად გაცემული პასუხების რაოდენობა 77%-მდე გაიზარდა.
უნდა აღინიშნოს, რომ სკოლა-ბანკის პროექტის დაწყებამდე ფინანსური განათლების დონეებს შორის სხვაობა თბილისისა და სხვა ქალაქების (რუსთავისა და მცხეთის) სკოლებს შორის 6 პროცენტული პუნქტი იყო. კურსის დასრულების შემდეგ ფინანსური განათლების დონე მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა ორივე ქვეჯგუფში. საინტერესო ის არის, რომ საშუალოდ, თბილისის სკოლის მოსწავლეების ფინანსური განათლების დონე უფრო მეტად გაუმჯობესდა (13 პროცენტული პუნქტით), ვიდრე რუსთავისა და მცხეთის (6 პროცენტული პუნქტით). ამგვარად, თბილისისა და სხვა ქალაქების მოსწავლეების ფინანსური განათლების დონეებს შორის სხვაობა მნიშვნელოვნად გაიზარდა. ამ უთანასწორობის ზუსტი მიზეზის დადგენა ამ მონაცემების საფუძველზე შეუძლებელია, საჭიროა მეტი კვლევა, რათა დავადგინოთ, რატომ იყო პროექტი ნაკლებად ეფექტიანი თბილისს გარეთ (სტუდენტების, მასწავლებლების თუ სხვა ადმინისტრაციული თუ ტექნიკური მიზეზების გამო)?
ვინაიდან სკოლა-ბანკი იყო პირველი ფორმალური ფინანსური განათლების კურსი, რომელიც სკოლაში ისწავლებოდა, ჩვენ დავადგინეთ რომ მე-7 და მე-8 კლასის მოსწავლეთა ფინანსური განათლების დონე თითქმის ერთნაირია და 67-69%-ს შორის მერყეობს. სკოლა-ბანკის პროექტის შემდეგ, ფინანსური უნარ-ჩვევების გაუმჯობესების დონე უფრო მაღალი იყო მე-7 კლასის მოსწავლეების (11 პროცენტული ერთეულით) შემთხვევაში, ვიდრე მე-8 კლასის მოსწავლეების (7 პროცენტული ერთეულით) შემთხვევაში.
უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ მოსწავლეებმა, რომელთაც აქვთ საბანკო დეპოზიტი, საშუალოდ, პრეტესტში კითხვების 76%-ს გასცეს სწორი პასუხი, იგივე მაჩვენებელი მხოლოდ 67% იყო საბანკო დეპოზიტის არმქონე მოსწავლეების შემთხვევაში. სკოლა-ბანკის პროექტის შემდეგ დგინდება, რომ საბანკო დეპოზიტის მქონე მოსწავლეთა ფინანსური განათლების დონე თითქმის არ შეცვლილა, სამაგიეროდ დეპოზიტის არმქონე მოსწავლეთა ფინანსური განათლების დონე მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა. შედეგად, დავინახეთ, რომ სკოლა-ბანკის პროექტის დასრულების შემდეგ, ამ ორი ჯგუფის მოსწავლეთა ფინანსური განათლების დონეები გათანაბრდა.
საბანკო დეპოზიტის ქონასა და ფინანსურ განათლებას შორის დადებით ურთიერთდამოკიდებულებას ადასტურებს ჩვენი ემპირიული მოდელიც. ხელმისაწვდომი მონაცემების სიმწირის გამო, ჩვენ ვერ ვასკვნით, რომ საბანკო ანგარიშის ქონასა და მაღალ ფინანსურ განათლებას შორის არსებობს მიზეზშედეგობრივი კავშირი, თუმცა მეტი შანსია, რომ საბანკო ანგარიშის მქონე მოსწავლეებს უფრო მეტი ფინანსური განათლება ჰქონდეთ. მეორეს მხრივ, შეიძლება არსებობდეს გარეგანი ფაქტორები, რომლებიც განსაზღვრავენ როგორც ბავშვების ფინანსურ განათლებას, ისე ბავშვებისათვის საბანკო დეპოზიტის ქონას. არსებული ლიტერატურა ძირითადად ყურადღებას ამახვილებს ეკონომიკურ სოციალიზაციაზე. ეკონომიკური სოციალიზაცია დიდწილად ეფუძნება ოჯახის როლს ბავშვებისთვის ფულისა და პირადი ფინანსების სწავლებაში (Lunt and Furnhain, 1996). მშობლების როლი ამ პროცესში გადამწყვეტია. მშობლები ეხმარებიან ბავშვებს შემნახველი ანგარიშის გახსნაში და ასწავლიან მათ, რამდენად მნიშვნელოვანია დანაზოგი (Mandel, 2010; Kim et. al, 2011). ამ გადმოსახედიდან, ბავშვების ეკონომიკურ სოციალიზაციაზე ყველაზე მეტ გავლენას ახდენს მშობლების ინდივიდუალური გადაწყვეტილება. ეს შეიძლება სიმართლე იყოს საქართველოს შემთხვევაშიც. 13-14 წლის ასაკში ისეთ ფინანსურ გადაწყვეტილებას, როგორიცაა საბანკო დეპოზიტის გახსნა, ბავშვები დამოუკიდებლად არ იღებენ, ამისთვის მშობლის თანხმობაა საჭირო. საბანკო ანგარიშის ქონა ნიშნავს, რომ მშობლებმა გადაწყვიტეს, შვილებისთვის თანხა დაზოგონ. ამგვარად, ასეთ გადაწყვეტილებას მეტწილად განსაზღვრავს მშობლების და არა ბავშვების ფინანსური განათლების დონე.
მიუხედავად იმისა, რომ პირდაპირი ცოდნა გადადის მშობლიდან შვილებზე, არსებული ლიტერატურა ხაზს უსვამს ფინანსურ პროდუქტებზე ადრეული წვდომის მნიშვნელობას ბავშვების ფინანსურ განათლებაში. უფრო კონკრეტულად, როდესაც ბავშვებს უკვე აქვთ დეპოზიტი ბანკში, ისინი იღებენ სარგებელს, რადგან იციან, რომ სარგებელს იღებენ ბანკში მისვლით, როცა თანხას ინახავენ დეპოზიტზე, ითვლიან საპროცენტო შემოსავალს, ეცნობიან ფულის დროით ღირებულებას და ა.შ. (Friedline et. al (2012)).
რომ შევაჯამოთ, სკოლა-ბანკის საპილოტე პროექტი უკვე დასრულდა, თუმცა არაერთი საინტერესო და დასაფიქრებელი შედეგები მოგვცა, როგორ შეიძლება გავაუმჯობესოთ სკოლის მოსწავლეებში ფინანსური განათლების დონე. იმედი გვაქვს, VISA-სა და ეროვნული ბანკის ახალი ინსტრუმენტი კიდევ უფრო გააძლიერებს ჩვენი მომავალი თაობის უნარ-ჩვევებს, უკეთ მართონ პირადი ფინანსები.
მაშ ასე, სანამ მსოფლიო ჩემპიონატს უყურებთ, მოუწოდეთ თქვენს შვილებს, ითამაშონ ფინანსური ფეხბურთი. მსოფლიო ჩემპიონატისგან განსხვავებით, აქ წაგებული არავინაა. ყველას გააქვს საკუთარი ფინანსური გოლები.

World Cup 2018 is getting close and football can already be felt in the air. The squads are almost finalized, new jerseys are already on sale, and fan clubs are preparing venues to watch football. These are all traditional preparation for the World Cup, but interestingly for me, and possibly for you as well, football has also affected education, specifically financial education. If you are interested in how football and financial education are linked, Financial Football is the answer. To give you some background information before you test the game yourself, Financial Football is a project developed by VISA in more than 40 countries in the world. It is an interactive game that allows young people (but not only young people) to have fun and also test their financial knowledge. Last week VISA, in collaboration with the National Bank of Georgia (NBG), launched the Georgian version of Financial Football. The launch event was opened with a panel discussion where the panelists highlighted the activities already implemented in Georgia to promote financial education. They also mentioned that to date, few financial education programs have been comprehensively assessed in terms of their effectiveness. This inspired me to start exploring the effectiveness of already-piloted financial education projects.
Let’s forget about Financial Football for a while, because it has just been launched and further research cannot be done at this stage. But, thanks to the National Bank of Georgia and the Ministry of Education and Science, we do have a financial education project called SchoolBank, which requires further elaboration.
SchoolBank is a project that was developed by Child and Youth Finance International (CYFI) and implemented by the NBG, in collaboration with the Ministry of Education and Science. The project aims at the economic empowerment of children and youth by providing them with access to appropriate banking products and economic citizenship education.
As emphasized in the National Strategy of Financial Education, the foundation of financial education should be built starting at a young age. At this early stage, it is easier to develop good personal finance management habits and turn them into a culture. In the long run, by investing in youths’ financial education, it is possible for them to form useful attitudes and skills, which they will need to make better financial decisions. The positive effect of financial literacy programs in Japanese schools, for instance, is summarized by Sekita (2011). He finds that if people save regularly when they are children, they are more likely to develop a plan for retirement when they become adults.
SchoolBank was piloted in 11 public schools in Tbilisi, Rustavi, and Mtskheta for 3 months, starting last October and running until December 2017. The piloted SchoolBank project was mostly concentrated on a teaching component. The teaching module contains 15 topics related to personal finance, consumer rights and responsibilities, and topics related to the banking sector in general.
To evaluate the effectiveness of the SchoolBank project, a pre- and post-program questionnaire was used. The standard methodology to measure the level of financial literacy is to count the number of correct answers to the financial literacy questions (Hung et al. (2009), Kalwij et al. (2017)). Similarly, in this case, financial literacy has been calculated as the number of correct answers to six of the financial literacy questions.
Q1. Attitude: I think that saving is useful;
Q2. Behavior: I regularly save money in a safe place;
Q3. Behavior: I always plan how to spend money;
Q4. Education: I know what the main financial terms, deposits, and payment cards mean
Q5. Education: Suppose 10 children are given 250 Gel and 50 tetri If this money should be distributed equally, how much money each child will get?
Q6. Education: Suppose you make a 100 GEL deposit and the annual interest rate on the deposit is 2%. How much money will you accumulate after the 5th year?
Q1-Q4 are Likert scale questions (a scale used to represent people's attitudes to a topic), starting from “strongly disagree” to “strongly agree.” Answers such as “agree” and “strongly agree” are treated as “correct,” while “strongly disagree,” “disagree,” and “neutral” are treated as “incorrect.” Q1-Q6 covers all three components of financial literacy, such as financial attitudes, financial behavior, and financial education.
Graph #1. The distribution of correct answers for the pre-test (number of respondents - 232)
The distribution of financial literacy based on the pre-test results shows that most of the students answered the majority of questions correctly. The distribution is left-skewed and there was only 1 student who answered all questions incorrectly. On average, 68% of the questions were answered correctly, which amounts to four questions out of six.
The data does not give the opportunity to use more sophisticated methods; instead, we focus on mean comparisons to evaluate the effectiveness of the SchoolBank project. It should also be kept in mind that the number of responses for pre- and post-tests is not the same. This means that 232 students started SchoolBank classes but only 161 finished them. The exact reasons for the drop-outs are not known, but it might affect the interpretation of the results. As we mentioned above, we measured financial literacy before and after the SchoolBank project for different sub-groups. On average, the level of financial literacy increased significantly, meaning that after the SchoolBank project, students answered 77% of financial literacy questions correctly, while the same indicator was 68% before the SchoolBank project. The study shows that such improvement of financial literacy is mostly driven by a significant increase of financial knowledge and attitudes, with the effect on financial behavior (answers to the following questions: I regularly save money in a safe place and I always plan how to spend money) being very limited. These results are consistent with existing studies (Batty et al. (2015), Kalwij et al. (2017)) which conclude that in the short term, financial education programs contribute to financial knowledge and attitude, but need time to transmit financial skills to financial behavior.
Table 1. Pre and post-financial literacy (% of correct answers) by different sub-group
| Average | Boys | Girls | Capital city | Other cities | 7th grade | 8th grade | Has deposits | Does not have deposits | Number of observations | |
| Pre | 68% | 68% | 68% | 71% | 65% | 69% | 67% | 76% | 67% | 232 |
| Post | 77% | 77% | 76% | 84% | 71% | 80% | 74% | 77% | 77% | 161 |
| Difference (Percentage Points) | 9%*** | 9%*** | 8%*** | 13%*** | 6%** | 11%*** | 7%** | 1% | 10%*** |
*** significant at 1% level, ** significant at 5% level, * significant at 10% level
Source: Author’s own calculation
Boys and girls recorded very similar financial literacy levels before and after the SchoolBank project. This is intriguing, but because of the self-selected sample, we can’t conclude that in general boys and girls have similar literacy levels and that no gender inequality exists. The result might be driven by the methodology of the sample selection. SchoolBank is not a mandatory course, and only children who are interested in the topic are enrolled. This means that, more or less, children with similar interests and similar initial financial literacy levels are selected. We observe a statistically significant improvement in financial literacy in both groups. Before Schoolbank, both girls and boys answered 68% of questions correctly but afterward, the share of correctly answered questioned increased to 77%.
It is worth noting that before the SchoolBank project, the difference in financial literacy levels between Tbilisi’s schools and schools from other cities, such as Rustavi and Mtskheta, was six percentage points. After the course, we observe a significant improvement in financial literacy in both subgroups. Interestingly, on average, students from Tbilisi schools improved their financial literacy level (by 13 percentage points) more than the students outside Tbilisi (by 6 percentage points). Thus, the gap in financial literacy between Tbilisi schools and the schools outside Tbilisi increased significantly. The exact reasons behind this disparity can not be observed from the data, but further investigation is needed as to why the project was less effective outside Tbilisi – was it due to students, teachers, or other administrative or technical issues?
Due to the fact that SchoolBank was the first official financial literacy course taught at schools, we observe that the initial financial literacy for 7th and 8th-grade students are very similar, in the 67-69% range. After the SchoolBank project, improvement in financial skills is observed to occur at a higher (by 11 percentage points) for 7th-grade students than for 8th-grade students (by 7 percentage points).
It is noteworthy that students who have a bank account, on average, answered 76% of financial literacy questions correctly in the pre-test, while the same indicator is only 67% for students who do not have a bank account. After the SchoolBank project, we observe almost no change in financial literacy level for account-holder students, but the improvement in financial literacy for students without a bank account is significant. Therefore, after SchoolBank, we observe a convergence of financial literacy levels between these two groups.
The positive interdependence between having a bank account and financial literacy is captured in our empirical model as well. Due to the lack of available data, we can’t conclude that there is a causal relationship between having a bank account and higher financial literacy. But students with bank accounts are more likely to be financially literate than those without. On the other hand, there might be some external factors that determine both children’s financial literacy and having a bank account. Existing literature mostly concentrates on economic socialization. Economic socialization is largely based on the role of the family in teaching children about money and personal finance (Lunt and Furnhain, 1996). The role of parents in this process is vital. Parents help children in opening savings accounts and teach them the importance of saving (Mandel, 2010; Kim et. al, 2011). From this viewpoint, children’s economic socialization is mostly affected by parents’ individual decision-making. This might be true for the Georgian case as well. Between the ages of 13 and 14, financial decisions such as opening a bank account are not made by children alone but require the parents’ permission. So, having a bank account means that parents have decided to save money for their children. Thus, this decision is mostly driven by parents’ financial literacy, not the children’s financial literacy per se.
Despite the direct knowledge transition from parent to children, existing literature highlights the role of early access to financial products for children’s financial literacy. Specifically, when children already have a bank deposit they receive benefits in terms of knowledge that they gain when visiting banks, depositing money in accounts, calculating their interest income, becoming familiar with the time value of money, etc. (Friedline et. al (2012)).
To sum up, the SchoolBank pilot project has already finished, and we see it has some interesting and action-provoking results in terms of improving financial literacy among school children. We hope the new tool offered by VISA and the National Bank of Georgia will further enhance the skills of our next generation to deal with personal finances.
So, while you are watching the World Cup, encourage your children to try out Financial Football. Unlike the World Cup, Financial Football does not have losers; everyone can score on their financial goals.