2014 წლის 27 ივნისს საქართველომ და ევროკავშირმა ხელი მოაწერეს ასოცირების შესახებ შეთანხმებას (Association Agreement – AA) და მის განუყოფელ ნაწილს თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ ღრმა და ყოვლისმომცველ შეთანხმებას (Deep and Comprehensive Free Trade Area – DCFTA). 2016 წლის 1-ელ ივლისს DCFTA სრულად შევიდა ძალაში. მანამდე საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ვაჭრობას მდგრადი განვითარებისა და კარგი მმართველობის სპეციალური მექანიზმი (Special Incentive Arrangement for Sustainable Development and Good Governance) არეგულირებდა. ამ მექანიზმის ნაწილი იყო პრეფერენციათა განზოგადებული სისტემა+ (Generalized System of Preferences+ – GSP+), რომელსაც 2005 წელს მოეწერა ხელი. GSP+ მოიცავდა 7,200 დასახელების საქონელს, რომელთათვისაც ევროკავშირის ბაზარზე შეტანის საბაჟო გადასახადი შემცირებული ან საერთოდ გაუქმებული იყო. უნდა აღინიშნოს, რომ GSP+ არ მოქმედებდა მთელ რიგ პროდუქტებზე, მათ შორის საქართველოსთვის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს საექსპორტო საქონელზე – ღვინოზე. DCFTA-მ გააფართოვა GSP+-ის ჩამონათვალი და გააუქმა გადასახადები სურსათის ყველა კატეგორიაზე (გარდა ნიორისა, რომელიც ექვემდებარება კვოტას), მათ შორის საქართველოსთვის საინტერესო საექსპორტო პროდუქტებზე – ღვინო, ყველი, კენკროვნები, თხილი და სხვ. მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის (World Trade Organization – WTO) ვაჭრობისა და ტარიფების გენერალურ შეთანხმებასთან (General Agreement on Tariffs and Trade – GATT) ერთად, DCFTA-ის მიზანია საქონლის, მათ შორის ენერგეტიკული პროდუქტების, იმპორტ-ექსპორტზე საბაჟო გადასახადის გაუქმება. ევროკავშირის ბაზარზე წვდომის გამარტივების მიზნით, DCFTA აუქმებს „ვაჭრობის ტექნიკურ ბარიერებს“ (TBT). თუმცა DCFTA არც ისეთი თავისუფალია, როგორც ერთი შეხედვით ჩანს: საქართველოდან ევროკავშირში ექსპორტირებულ რიგ პროდუქტებზე მოქმედებს „შესვლის ფასი,“ გაყალბების საწინააღმდეგო მექანიზმები და სატარიფო კვოტები. ამ მექანიზმების მიუხედავად, DCFTA-ის უმთავრესი მიზანი სტაბილური და ზრდაზე ორიენტირებული პოლიტიკური ჩარჩოს შექმნაა, რომელიც გააძლიერებს კონკურენციას და ხელს შეუწყობს ახალი სავაჭრო შესაძლებლობების გაჩენას.
ივლისში საქართველოსა და ევროკავშირს შორის DCFTA-ის ამოქმედებიდან მხოლოდ ორი წელი გავიდა, ამიტომ შეუძლებელია მნიშვნელოვანი დასკვნების გაკეთება, რა გავლენა მოახდინა მან საქართველოს ვაჭრობაზე. თუმცა უკვე არაერთი ქართველი მწარმოებლის წარმატებაზე გვსმენია და ეს ამბები ძირითადად DCFTA-ის ფარგლებში შექმნილ ახალ შესაძლებლობებს უკავშირდება. წინა ბლოგში უკვე ვისაუბრეთ ქართულ მატყლზე, რომელმაც დააკმაყოფილა ყველა სავალდებულო სტანდარტი და წარმატებით შევიდა ევროკავშირის ბაზარზე. წარმატების კიდევ ერთი მაგალითია კონა, რომელიც სხვადასხვა სახის მცენარეულ ჩაის აწარმოებს. კომპანიამ წარმატებით დააკმაყოფილა ევროკავშირის ბაზარზე შესვლისთვის აუცილებელი ყველა სტანდარტი და ნიდერლანდებში დაიწყო მცირე რაოდენობით ჩაის ექსპორტი. კომპანიას სამომავლოდ დიდი გეგმები აქვს ახალ საექსპორტო ქვეყნებთან დაკავშირებით.
DCFTA არის ყოვლისმომცველი შეთანხმება, რომელიც 15 თავისგან შედგება. თითოეული თავი ეთმობა ვალდებულებებსა და შესაძლებლობებთან დაკავშირებულ საკითხებს და იმ რეფორმებს, რომლებიც საქართველომ უნდა გაატაროს. შეთანხმების ერთ-ერთი თავი ეთმობა საქონლით ვაჭრობას. ამ სტატიაში ძირითად ყურადღებას სწორედ ვაჭრობასთან, უფრო კონკრეტულად კი, სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის ვაჭრობასთან დაკავშირებულ საკითხებზე გავამახვილებთ და მიმოვიხილავთ DCFTA-ის ხელმოწერის შემდეგ განხორციელებულ ცვლილებებს.
სავაჭრო ურთიერთობები საქართველოსა და ევროკავშირს შორის: მოლოდინები
DCFTA-ის ფარგლებში გადასახადებისგან გათავისუფლებასა თუ სატარიფო კვოტებს დაქვემდებარებული საქონლის ექსპორტთან დაკავშირებული მოლოდინები ძალიან მაღალია. ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრმა 2014 წელს გამოაქვეყნა ანგარიში „ევროკავშირის შეთანხმება ღრმა და ყოვლისმომცევლი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ და საქართველო,“ რომლის თანახმადაც, DCFTA-ით მიღებული ეკონომიკური სარგებელი საქართველოს მთლიან შიდა პროდუქტს (მშპ) დაახლოებით 6.5%-ით გაზრდის. ანგარიშის პროგნოზით, ქვეყნის ექსპორტის მოცულობა 5 წლის განმავლობაში 13.5%-ით გაიზრდება. ყველაზე ოპტიმისტური მოლოდინები უკავშირდება ქსოვილების ექსპორტს, რაც 55%-ით უნდა გაიზარდოს. სურსათისა და უალკოჰოლო სასმელების ექსპორტი 4%-ით გაიზრდება. სხვა კვლევითი ანგარიშების (ECORYS და CASE, 2012 წ.) თანახმად, გრძელვადიან პერიოდში ქვეყნის ექსპორტი 12%-ით, იმპორტი 7.5%-ით, მშპ კი 4.3%-ით უნდა გაიზარდოს. ამ ყველაფერს კი შედეგად უნდა მოყვეს საქართველოს სავაჭრო ბალანსის გაუმჯობესება. DCFTA-ით შექმნილი შესაძლებლობებით ძირითადად ისარგებლებს ქიმიური მრეწველობის, რეზინისა და პლასტმასის სექტორები (გამოშვების 68%-იანი ზრდა). მანქანა-დანადგარებისა და შავი ლითონების გამოშვება 5%-ით გაიზრდება. ცოცხალი პირუტყვისა და ხორცის პროდუქტების, სხვა გადამუშავებული საკვების, ელექტრონული მოწყობილობებისა და კომპიუტერების და სხვა სამრეწველო პროდუქციის გამოშვება კი, პირიქით, 8-24%-ით შემცირდება.
სავაჭრო ურთიერთობები საქართველოსა და ევროკავშირს შორის: რეალობა
შეთანხმების ხელმოწერამ დადებითი მოლოდინები გააჩინა, ამიტომ საინტერესოა, შევხედოთ საქართველოს მთავარ სავაჭრო პარტნიორებს. უკანასკნელი ხუთი წლის განმავლობაში, საქართველოს ექსპორტი ძირითადად მეზობელ ქვეყნებზე მოდიოდა. იმპორტის დიდი წილი მეზობელ ქვეყნებთან ერთად ჩინეთსა და უკრაინაზე მოდის (იხ. 1-ლი და მე-2 გრაფიკი). წლების განმავლობაში სავაჭრო ინდიკატორებს თუ შევხედავთ, იმპორტის (თურქეთი, აზერბაიჯანი, რუსეთი, ჩინეთი, უკრაინა, გერმანია) და ექსპორტის (აზერბაიჯანი, სომხეთი, რუსეთი, თურქეთი, უკრაინა) შემთხვევაში პარტნიორი ქვეყნების ჩამონათვალი თითქმის უცვლელია.
გრაფიკი 1. ძირითადი საექსპორტო ქვეყნები 2014-2018 წლებში გრაფიკი 2. ძირითადი იმპორტიორი ქვეყნები 2014-2018 წლებში
ევროკავშირი საქართველოს ერთ-ერთი უდიდესი სავაჭრო პარტნიორია. 2017 წელს ევროკავშირის წილი საქართველოს მთლიან იმპორტში 28% იყო, ექსპორტში – 24%. 2014 წლის შემდეგ მთლიანი ექსპორტი მეტ-ნაკლებად სტაბილური იყო, გამონაკლისი იყო 2016 წელი, როცა 11%-იანი შემცირება დაფიქსირდა (იხ. გრაფიკი 3). რაც შეეხება სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის ვაჭრობას, 2017 წელს ევროკავშირის წილი ქართულ იმპორტში 22%-ს, ექსპორტში კი 19%-ს შეადგენდა. ამავე პერიოდში მოწინავე საექსპორტო პროდუქტები იყო თხილი (ნაჭუჭგაცლილი), სპირტის ნაყენები, მიღებული ყურძნის ღვინის ან ჭაჭის დისტილაციის (გამოხდის) შედეგად, ღვინო, მინერალური და გაზირებული წყლები, ჯემები, მურაბები, პიურეები და ხილფაფები.
გრაფიკი 3. მთლიანი და სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის ექსპორტი ევროკავშირში (2014-2018 წწ.)
შენიშვნა: სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის ექსპორტი მოიცავს სურსათის ექსპორტსაც.
ექსპორტის ციფრების (იხ. გრაფიკი 3) საფუძველზე ევროკავშირში საქართველოს ექსპორტის ტრენდის გაანალიზება შეუძლებელია, რადგან საკმარისი დრო ჯერ არ გასულა. 2015 წლამდე (DCFTA-ის სრულად ამოქმედებამდე), საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის ექსპორტი ევროკავშირის ქვეყნებში (მათ შორის დიდ ბრიტანეთში), წინა წელთან შედარებით, 20%-ით გაიზარდა. პოზიტიური ტრენდი შენარჩუნდა 2016 წელსაც, როდესაც იგივე ინდიკატორი 5%-ით გაიზარდა. 2017 წელს, რომელიც საკმაოდ ცუდი წელი იყო ქართული სოფლის მეურნეობისთვის, საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის ექსპორტი ევროკავშირში 38%-ით შემცირდა (იხ. გრაფიკი 3). ეს კლება ძირითადად გამოიწვია ამავე პერიოდში თხილის ექსპორტის მნიშვნელოვანმა (64%) კლებამ. ასეთი დიდი კლების მიზეზი ის იყო, რომ 2017 წელს თხილის მოსავალი დააზიანა არახელსაყრელი ამინდით გამოწვეულმა სხვადასხვა სოკოვანმა დაავადებამ. აზიური ფაროსანას შემოსევამ მდგომარეობა კიდევ უფრო გაართულა, რის შედეგადაც თხილის ექსპორტი მნიშვნელოვნად შემცირდა, როგორც მოცულობის, ისე ხარისხის თვალსაზრისით.
საინტერესოა, თუ შევხედავთ ამავე პერიოდში სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციით ვაჭრობას დსთ-ის ქვეყნებთან. 2017 წელს, დსთ-ის წილი ქართულ იმპორტში 51% იყო, ექსპორტში კი – 60%. დსთ-ის ქვეყნებში მოწინავე საექსპორტო საქონელი იყო ღვინო, მინერალური და გაზირებული წყლები, სპირტის ნაყენები, მიღებული ყურძნის ღვინის ან ჭაჭის დისტილაციის (გამოხდის) შედეგად, თხილი (ნაჭუჭგაცლილი), პირდაპირი მოხმარებისთვის განკუთვნილი მინერალური, გაზირებული, შაქრის, დამატკბობლის ან არომატიზატორების შემცველი წყლები. როგორც ვხედავთ, მოწინავე საექსპორტო პროდუქტები ევროკავშირსა და დსთ-ში თითქმის ერთნაირია. თუმცა ქართული თხილი ექსპორტზე ძირითადად ევროკავშირის ქვეყნებში გადის, ღვინო კი – დსთ-ის ქვეყნებში.
დსთ-ის ქვეყნებში ეკონომიკური მდგომარეობის გაუარესების გამო საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის ექსპორტი ამ ქვეყნებში 2015 წელს 37%-ით შემცირდა. ასეთი მკვეთრი კლება ძირითადად განაპირობა ალკოჰოლური და უალკოჰოლო სასმელების, თხილისა და ცოცხალი საქონლის ექსპორტის მნიშვნელოვანმა კლებამ. თუმცა 2015 წლიდან საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის ექსპორტი დსთ-ის ქვეყნებში იზრდება. 2016 წელს დაფიქსირდა მცირე, 2%-იანი ზრდა, 2017 წელს კი იგივე ინდიკატორი 37%-ით გაიზარდა (იხ. გრაფიკი 4). ეს ძირითადად განაპირობა ალკოჰოლური და უალკოჰოლო სასმელების ექსპორტის ზრდამ (ღვინის ექსპორტი 61%-ით გაიზარდა, სხვა სასმელების – 28%-ით, მინერალური და გაზირებული წყლების – 22%-ით).
გრაფიკი 4: სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის ექსპორტი დსთ-ის ქვეყნებში (2014-2018 წწ.)
ჩამქრალი იმედი და ახალი პერსპექტივები
DCFTA-ის ამოქმედებიდან ჯერ მხოლოდ ორი წელი გავიდა, რაც არ არის საკმარისი დრო იმის შესაფასებლად, იმოქმედა თუ არა ამ შეთანხმებამ საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის ექსპორტზე. მართალია, საქართველომ უკვე დაიწყო სავაჭრო პარტნიორების დივერსიფიცირება, თუმცა დსთ-ის ქვეყნებს მაინც მნიშვნელოვანი წილი (60%) უჭირავთ საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის ექსპორტში. ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა 2013 წელს გამოაქვეყნა ანგარიში „DCFTA-ის რისკები და შესაძლებლობები საქართველოსთვის“, რომლის თანახმადაც, DCFTA-ს მნიშვნელოვანი გარღვევა არ ჰქონია, რადგან წინა რეჟიმი (GSP+) ევროკავშირთან უკვე ფარავდა პროდუქტების უმეტესობას. ამასთან, ნიშურ სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტებს, როგორიცაა ღვინო, თხილი და კენკროვნები, 5-6 წელი სჭირდება, რომ კომერციული მიზნებისთვის გამოსადეგი გახდეს.
კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი საკითხი არის ევროკავშირის ბაზარზე შესვლისთვის საჭირო სტანდარტების დაკმაყოფილება. ქართველმა მწარმოებლებმა უნდა აირჩიონ: ინვესტიცია ჩადონ საკუთარი პროდუქციის ხარისხის გაუმჯობესებაში თუ გაიტანონ ის ისეთ ქვეყნებში, რომლებიც არ მოითხოვენ ევროკავშირის მკაცრი სტანდარტების დაკმაყოფილებას. მაგალითად, 2018 წლის 1 იანვარს, საქართველომ თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმება გააფორმა ჩინეთთან, რომელიც უკეთეს შესაძლებლობებს სთავაზობს ქართველ ექსპორტიორებს.
2018 წლის 15 ივნისს, ფერმერთა კონგრესზე განიხილეს ევროკავშირ-საქართველოს შორის გაფორმებული DCFTA-ის შესაძლებლობები და გამოწვევები. ძირითადი აქცენტი გაკეთდა მცირე და საშუალო ფერმერებსა და სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებზე. როგორც ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის აგრარული პოლიტიკის კვლევითი ცენტრის ხელმძღვანელმა, ფატი მამარდაშვილმა განაცხადა: „მცირე და საშუალო ფერმერებისა და სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების გამოწვევები DCFTA-ის განხორციელებაზე მეტად ქართული სოფლის მეურნეობის განვითარების დაბალი დონიდან უფრო მოდის, იქნება ეს წარმოების, დამატებული ღირებულების თუ სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის მარკეტინგის დაბალი დონე. მიმდინარე ჰარმონიზაციის ხარჯები უნდა განვიხილოთ როგორც გრძელვადიანი ინვესტიციები ქართული სოფლის მეურნეობის მოდერნიზაციისა და ქვეყანაში ეფექტიანი სურსათის სისტემის შექმნის საქმეში“. ევროპასთან ინტეგრაციის გზაზე კერძო სექტორმა მნიშვნელოვანი როლი უნდა შეასრულოს სექტორულ გამოწვევებთან გამკლავების საქმეში და აქცენტი გააკეთოს DCFTA-ით შექმნილ შესაძლებლობებზე.

On June 27, 2014, Georgia and the EU signed an Association Agreement (AA) and its integral part – the Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA). On July 1st, 2016, DCFTA fully entered into force. Until then, trade between Georgia and the EU was regulated by the Special Incentive Arrangement for Sustainable Development and Good Governance that contained a Generalized System of Preferences+ (GSP+) agreed to in 2005. GSP+ covered 7,200 products for which the customs duty was reduced or eliminated when exporting to the EU market. It is worth mentioning that GSP+ did not cover a number of products, including a very important export item for Georgia –wine. The DCFTA widens the list of GSP+ and sets zero tariffs on all food categories (only garlic is under quota), including potentially interesting products for Georgian exports – wine, cheese, berries, hazelnuts, etc. In line with the World Trade Organization (WTO) GATT Agreement, the DCFTA aims to eliminate the customs duty on import and export of goods, including energy, and, thereby reduce “technical barriers to trade” (TBT) for better access to EU markets. It should be mentioned that the DCTFA is not as free as it seems: for certain products that are exported from Georgia to the EU, there are arrangements like “entry prices,” anti-circumvention mechanisms, and tariff-rate quotas. Nevertheless, the DCFTA aims to create a stable and growth-oriented policy framework that will enhance competitiveness and facilitate new opportunities for trade.
As July 2018 marked only two years since the implementation of the DCFTA between Georgia and the EU, valuable conclusions on its impact cannot be formulated yet. However, we do have some success stories of Georgian producers that have capitalized on new opportunities offered by the DCFTA. As discussed in our previous publication on ISET Economist Blog, Georgian wool met all the required standards and successfully entered the EU market under the DCFTA. Another example is Kona, which produces different variations of herbal teas and met all required standards to enter the EU market. Kona’s tea started with a small amount of export to the Netherlands, but they have bigger plans for the future regarding new export destinations.
The DCFTA is a comprehensive agreement and is comprised of 15 chapters, each of which focuses on different issues related to the obligations and opportunities it offers, and reforms that need to be undertaken in Georgia. One such chapter is devoted to trading in goods. In this article, we will put the main emphasis on trade-related issues; more specifically, on agricultural trade, and review the changes that have been undertaken since signing the DCFTA.
Expectations regarding the export of products subject to duty-free tariff-rate quotas within the DCFTA are high. According to the report EU agreement about the DCFTA and Georgia (the Economic Policy Research Center,2014), economic benefits generated because of the DCFTA will increase Georgia’s GDP by about 6.5%. Furthermore, the report predicted that the country’s export amount would increase by 13.5% within five years. The most optimistic expectations were regarding the export of textile products, which are expected to increase by 55%, while the export of food and non-alcoholic beverages will increase by 4%. Other research reports (ECORYS and CASE research, 2012) claimed that Georgia’s export would increase by 12% in the long run, while imports by 7.5%, and GDP would increase by 4.3% in the long run. As a result, Georgia’s trade balance is expected to improve. The sectors that mainly gain these benefits (68% increase of output) will be chemicals, rubber, and plastic. The output of machinery and equipment and primary metals will increase by more than five percentages. Whilst output of livestock and meat products, other processed foods, electronics and computers, and other manufacturing is expected to decrease by 8-24%.
While setting positive expectations, it is interesting to look at Georgia’s main trade partners. During the last five-year period, the top export countries for Georgia were mainly neighboring counties; for imports, neighboring countries, and also China and Ukraine (Figure 1, Figure 2). Observing the trade indicators over the years, trade partners are almost the same for imports (Turkey, Azerbaijan, Russia, China, Ukraine, and Germany) and exports (Azerbaijan, Armenia, Russia, Turkey, and Ukraine).
Figure 1: The main export destination countries. Figure 2: The main importer countries
The EU is one of the largest trade partners for Georgia. The EU’s share of total Georgian imports was 28% in 2017, and for exports, 24%. Total exports have been more or less stable since 2014, except for 2016, when an 11% decrease was observed (Figure 3). Specifically, for agriculture, in 2017, the EU’s share of Georgian imports was 22%, and its share of exports was 19%. During the same period, the top export products were hazelnuts (shelled), spirits obtained by distilling grape wine or grape marc, wine, mineral and aerated waters and jams, jellies, marmalades, purées or pastes of fruit.
Figure 3: Total and Agricultural Exports in the EU (2014-2018)
Note: Agricultural exports include food exports
Based on the export figures (Figure 3), it is not yet possible to analyze the trend in Georgia’s exports to the EU due to the insufficient passage of time. Prior to 2015 (before the full enforcement of the DCFTA), Georgia’s agricultural exports to EU countries (including Great Britain) increased by 20% compared to the previous year. This positive trend remained in 2016 when the same indicator increased by 5%. In 2017, which was quite a bad year in terms of harvest in Georgia, we observed a 38% decrease in the country’s agricultural export to the EU (Figure 3). This decrease was mainly caused by a significant decrease (64%) in hazelnut exports during the same period. The reason for such a large decrease is that hazelnuts suffered from various fungal diseases due to unfavorable weather conditions in 2017. The Asian Stink Bug invasion worsened the situation, and in the end, hazelnut exports dropped dramatically in both value and quantity.
It is interesting to observe agricultural trade within the same time period with CIS countries. In 2017, CIS’s share of Georgian imports was 51%, and its share of exports was 60%. The top export products in CIS countries were wine, mineral and aerated waters, spirits obtained by distilling grape wine or grape marc, hazelnuts (shelled), and waters, including mineral and aerated, with added sugar, sweetener, or flavor, for direct consumption as a beverage. As we can see in both EU and CIS countries, the top export products are more or less the same. However, the main export destination market for Georgian hazelnuts are EU countries, but wine is mostly exported to the CIS countries.
Due to the worsened economic situation in CIS countries, Georgia’s agricultural exports to these countries had decreased by 37% in 2015. Such a sharp decrease was mainly driven by a significant decrease in the export of alcoholic and non-alcoholic beverages, hazelnut, and live cattle. However, since 2015, Georgia’s agricultural exports to CIS countries have been increasing; we observed a slight 2% increase in the value of agricultural exports in 2016, and the same indicator was 37% in 2017 (Figure 4). That was mainly caused by the increased exports of alcoholic and non-alcoholic beverages (wine by 61%, spirits by 28%, mineral and aerated waters by 22%).
Figure 4: Agricultural Exports in CIS Countries (2014-2018)
Two years after the DCFTA came into force, it is challenging to discuss its impact on Georgia’s agricultural trade, because not enough time has passed. Georgia’s share of agricultural export to CIS countries is significant (60%), even though Georgia has started diversifying trade partners. According to the report DCFTA Risks and Opportunities for Georgia (ISET Policy Institute, 2016), the DCFTA did not represent a significant breakthrough, as the previous regime (GSP+) with the EU was already covering most products. Furthermore, niche agricultural products such as wine, hazelnut, and berries, need five to six years to be valuable for commercial purposes.
Another important issue is meeting the standards to enter the EU market. Georgian producers should decide whether to make investments to develop the quality of their products or market their products to other countries that do not require compliance with the EU’s strict standards. For instance, on January 1, 2018, Georgia entered the Free Trade Agreement (FTA) with China, which creates better opportunities and benefits for Georgian exporters.
On June 15, 2018, the Farmers’ Congress discussed the opportunities and challenges of the EU-Georgia DCFTA, focusing on small and medium-size farmers and agricultural cooperatives. Pati Mamardashvili, the Head of the Agricultural Policy Research Center at ISET-PI, stated that “the challenges of small and medium-size farmers and agricultural cooperatives are not specific to the DCFTA’s implementation. Rather, they reflect the very low level of the development of Georgian agriculture, whether with regard to production, value addition, or the marketing of agricultural products. Current adjustment costs should be considered as long-term investments in the modernization of Georgian agriculture and the development of efficient food systems in the country.” On the path to European integration, the private sector should play an important role in dealing with sectoral challenges and capitalize on the opportunities that DCFTA offers.